latexila master - en to cs translation catalogue (601 entries)

note: (itstool) path: tool/label
en: View PDF
cs: Zobrazit PDF

note: (itstool) path: tool/description
en: View the PDF file
cs: Zobrazit soubor PDF

note: (itstool) path: tool/label
en: View DVI
cs: Zobrazit DVI

note: (itstool) path: tool/description
en: View the DVI file
cs: Zobrazit soubor DVI

note: (itstool) path: tool/label
en: View PS
cs: Zobrazit PS

note: (itstool) path: tool/description
en: View the PostScript file
cs: Zobrazit postskriptový soubor

note: (itstool) path: tool/description
en: Create a PDF file from LaTeX sources with the "pdflatex" command
cs: Vytvořit soubor PDF ze zdrojového souboru LaTeX pomocí příkazu „pdflatex“

note: (itstool) path: tool/description
en: Create a DVI file from LaTeX sources with the "latex" command
cs: Vytvořit soubor DVI ze zdrojového souboru LaTeX pomocí příkazu „latex“

note: (itstool) path: tool/description
en: Run BibTeX (bibliography)
cs: Spustit BibTeX (bibliografie)

note: (itstool) path: tool/description
en: Run MakeIndex
cs: Spustit MakeIndex

note: (itstool) path: tool/description
en: Convert the DVI document to the PDF format
cs: Převést dokument DVI do formátu PDF

note: (itstool) path: tool/description
en: Convert the DVI document to the PostScript format
cs: Převést dokument DVI do postskriptového formátu

note: (itstool) path: tool/description
en: Convert the PostScript document to the PDF format
cs: Převést postskriptový dokument do formátu PDF

en: LaTeXila is an integrated LaTeX environment for the GNOME desktop. The idea of LaTeXila is to always deal directly with the LaTeX code, while simplifying as most as possible the writing of this LaTeX code.
cs: LaTeXila je integrované prostředí LaTeX pro GNOME. Ideou LaTeXily je pracovat vždy přímo s kódem LaTeX, ale přitom psaní tohoto kódu zjednodušit, co nejvíce to jde.

en: To help the writing of the LaTeX markup, auto-completion is available as well as menus and toolbars with the principal commands.
cs: Aby se vám snadněji psaly značky LaTeX, máte k dispozici automatické doplňování a nabídkové a nástrojové lišty s hlavními přikazy LaTeX.

en: New documents are created from templates. There are buttons to compile, convert and view a document in one click. And projects containing several .tex files are managed easily.
cs: Nové dokumenty se vytváří ze šablon. K dispozici jsou tlačítka pro překlad, převod a zobrazení dokumentu jedním kliknutím. Snadná je i správa projektů obsahujících více souborů .tex.

en: A side panel contains three components: the document structure to easily navigate in it; lists of symbols to insert them in a document; and an integrated file browser.
cs: Postranní panel obsahuje tři věci: strukturu dokumentu pro snadný pohyb v něm; seznam symbolů pro vkládání do dokumentu; integrované procházení souborů.

en: LaTeXila has also other features like the spell checking, or the forward and backward search to switch between the .tex and the PDF.
cs: LaTeXila umí i další funkce, jako je kontrola pravopisu nebo dopředné a zpětné vyhledávání sloužící k přepínání mezi .tex a PDF.

en: Completion of LaTeX commands
cs: Doplňování příkazů LaTeX

en: Generating the PDF file
cs: Generování souboru PDF

en: Document structure in the side panel
cs: Struktura dokumentu v postranním panelu

en: Integrated LaTeX Environment
cs: Integrované prostředí LaTeX

en: Edit LaTeX documents
cs: Upravujte dokumenty ve formátu LaTeX

en: text;tex;latex;editor;documents;
cs: text;tex;latex;editor;dokumenty;

en: Open a New Window
cs: Otevřít nové okno

en: Open a New Document
cs: Otevřít nový dokument

en: Use Default Font
cs: Používat výchozí písmo

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to LaTeXila. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
cs: Zda pro úpravy textu používat výchozí systémové písmo s pevnou šířkou namísto písma určeného pro LaTeXilu. Když je tato volby vypnutá, použije se namísto systémového písma písmo s názvem uvedeným ve volbě „Písmo editoru“.

en: Editor Font
cs: Písmo editoru

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
cs: Vlastní písmo, které bude použito pro oblast úprav. Má vliv jen v případě, že je vypnuta volba „Používat výchozí písmo“.

en: Style Scheme
cs: Schéma stylu

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
cs: ID schématu stylu GtkSourceView použitého pro barvu textu.

en: Create Backup Copies
cs: Vytvářet záložní kopie

en: Whether LaTeXila should create backup copies for the files it saves.
cs: Zda by LaTeXila měla vytvářet záložní kopie z ukládaných souborů.

en: Autosave
cs: Automatické ukládání

en: Whether LaTeXila should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
cs: Zda by měla LaTeXila automaticky po určitém časovém úseku ukládat změněné soubory. Časový interval můžete nastavit pomocí volby „Interval automatického ukládání“.

en: Autosave Interval
cs: Interval automatického ukládání

en: Number of minutes after which LaTeXila will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
cs: Počet minut, po kterém LaTeXila automaticky uloží změněné soubory. Má vliv jen v případě, že je zapnutá volba „Automatické ukládání“.

en: Reopen files on startup
cs: Při spuštění znovu otevřít soubory

en: Whether LaTeXila should reopen the files that was opened the last time.
cs: Zda by LaTeXila měla znovu otevřít soubory, které byly otevřeny naposledy.

en: Tab Size
cs: Velikost tabulátoru

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
cs: Určuje počet mezer, které by měly být zobrazeny místo znaku tabulátor.

en: Insert spaces
cs: Vkládat mezery

en: Whether LaTeXila should insert spaces instead of tabs.
cs: Zda by měla LaTeXila vkládat mezery namísto tabulátorů.

en: Forget lack of tabulations
cs: Bez tabulek toho nechat

en: Forget you are not using tabulations.
cs: Nechat toho, když nepoužíváte tabulky.

en: Display Line Numbers
cs: Zobrazovat čísla řádků

en: Whether LaTeXila should display line numbers in the editing area.
cs: Zda by měla LaTeXila zobrazovat čísla řádků v oblasti úprav.

en: Highlight Current Line
cs: Zvýrazňovat aktuální řádek

en: Whether LaTeXila should highlight the current line.
cs: Zda by měla LaTeXila zvýrazňovat aktuální řádek.

en: Highlight Matching Brackets
cs: Zvýrazňovat odpovídající závorky

en: Whether LaTeXila should highlight matching brackets.
cs: Zda by měla LaTeXila zvýrazňovat odpovídající závorky.

en: Highlight Misspelled Words
cs: Zvýrazňovat pravopisné chyby

en: Whether misspelled words are highlighted by default.
cs: Zda se mají ve výchozím stavu zvýrazňovat slova, která nejsou pravopisně správně.

en: Spell Checking Language
cs: Jazyk pro kontrolu pravopisu

en: The default language used for the spell checking. Set to the empty string to take the best language available based on the environment.
cs: Výchozí jazyk, který se má použít pro kontrolu pravopisu. Ponechte prázdné pro převzetí nejlepšího jazyka dostupného na základě prostředí.

en: Main toolbar is visible
cs: Hlavní nástrojová lišta je viditelná

en: Whether the main toolbar (file open, close, build, ...) should be visible.
cs: Zda by hlavní nástrojová lišta (otevřít soubor, zavřít, sestavit, …) měla být viditelná.

en: Edit toolbar is visible
cs: Lišta úprav je viditelná

en: Whether the edit toolbar (bold, italic, character sizes, ...) should be visible.
cs: Zda by lišta úprav (tučné, kurzíva, velikosti znaků, …) měla být viditelná.

en: Side panel is Visible
cs: Postranní panel je viditelný

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
cs: Zda by postranní panel v levé části onkna úprav měl být viditelný.

en: Bottom panel is Visible
cs: Spodní panel je viditelný

en: Whether the bottom panel containing the build view should be visible.
cs: Zda by spodní panel obsahující informace o sestavení měl být viditelný.

en: Side panel component
cs: Součást postranního panelu

en: Side panel's active component. 0: Symbols. 1: File browser. 2: Structure.
cs: Aktivní součást postranního panelu. 0: symboly, 1: prohlížeč souborů, 2: struktura

en: Show build output warnings
cs: Zobrazovat varování ve výstupu sestavení

en: Show build output badboxes
cs: Zobrazovat chybné oblasti ve výstupu sestavení

en: Interactive completion
cs: Interaktivní doplňování

en: Automatically show LaTeX commands proposals
cs: Automaticky zobrazovat navrhované příkazy LaTeX

en: Minimum number of characters for interactive completion
cs: Minimální počet znaků pro interaktivní doplňování

en: Minimum number of characters after "\" for the interactive completion of LaTeX commands
cs: Minimální počet znaků za „\“ pro interaktivní doplňování příkazů LaTeX.

en: No confirmation when cleaning-up
cs: Mazat nepotřebné bez potvrzování

en: Automatic clean-up
cs: Automaticky mazat nepotřebné

en: Automatically clean-up files after close. no-confirm-clean must be true.
cs: Po zavření automaticky vymazat nepotřebné soubory. Musí být zapnuta volba no-confirm-clean.

en: File extensions for the clean-up
cs: Přípony souborů pro vymazání

en: The list of file extensions for the clean-up, separated by spaces
cs: Seznam přípon souborů určených k vymazání, oddělené mezerami

en: Enabled default build tools
cs: Povolené výchozí nástroje pro sestavení

en: The list of the default build tools that are enabled
cs: Seznam výchozích nástrojů pro sestavení, které jsou povoleny.

en: Disabled default build tools
cs: Zakázané výchozí nástroje pro sestavení

en: The list of the default build tools that are disabled
cs: Seznam výchozích nástrojů pro sestavení, které jsou zakázány.

en: Current directory
cs: Aktuální složka

en: URI of the file browser current directory
cs: Adresa URI aktuální složky v prohlížeči souborů

en: Show build files
cs: Zobrazovat soubory ze sestavování

en: Show files with an extension present in preferences.latex.clean-extensions.
cs: Zobrazovat soubory s příponami uvedenými v preferences.latex.clean-extensions.

en: Show hidden files
cs: Zobrazovat skryté soubory

en: Show files beginning with a dot.
cs: Zobrazovat soubory začínající tečkou.

note: (itstool) path: template/babel This must be translated by a usepackage LaTeX command.
en: 
    % babel package or equivalent
cs: 
    \usepackage[czech]{babel}
    \usepackage[T1]{fontenc}
    \usepackage[utf8x]{inputenc}

note: (itstool) path: template/translatableChunk
en: 
    \documentclass[a4paper,11pt]{letter}
    \usepackage[T1]{fontenc}
    \usepackage[utf8]{inputenc}
    \usepackage{lmodern}
    
    \address{Your name\\Your address\\Your phone number}
    \signature{Your name}
    
    \begin{document}
    
    \begin{letter}{Destination\\Address of the destination\\Phone number of the destination}
    
    \opening{Dear Sir,}
    
    % corps of the letter
    
    \closing{Yours sincerely,}
    
    %\cc{Other destination}
    %\ps{PS: PostScriptum}
    %\encl{Enclosures}
    
    \end{letter}
    \end{document}
cs: 
    \documentclass[a4paper,11pt]{letter}
    \usepackage[czech]{babel}
    \usepackage[T1]{fontenc}
    \usepackage[utf8x]{inputenc}
    \usepackage{lmodern}
    
    \address{Vaše jméno\\Vaše adresa\\Váš telefon}
    \signature{Vaše jméno}
    
    \begin{document}
    
    \begin{letter}{Příjemce\\Adresa příjemce\\Telefon příjemce}
    
    \opening{Vážený pane,}
    
    % corps of the letter
    
    \closing{S pozdravem}
    
    %\cc{Další příjemce}
    %\ps{PS: PostScriptum}
    %\encl{Přílohy}
    
    \end{letter}
    \end{document}

en: Hide panel
cs: Skrýt panel

en: Personal Build Tool
cs: Osobní nástroj pro sestavení

en: _Cancel
cs: _Zrušit

en: _Apply
cs: _Použít

en: Default Build Tool (read-only)
cs: Výchozí nástroj pro sestavení (jen ke čtení)

note: icon-name label
en: Execute
cs: Zpracovat

en: Convert
cs: Převést

note: FIXME don't use Stock
en: View File
cs: Zobrazit soubor

note: In all cases, the text must be selectable, but there is no property for that. So set as editable, but in read-only mode the edited text isn't changed (see below).
en: Commands
cs: Příkazy

en: Post Processor
cs: Dodatečné zpracování

en: Add...
cs: Přidat…

en: Remove
cs: Odebrat

en: Move up
cs: Posunout výš

en: Move down
cs: Posunout níž

en: Label
cs: Návěští

en: You can select this arrow and copy/paste it!
cs: Tuto šipku můžete po vybrání pomocí kopírovat/vložit použít v popisku!

en: Description
cs: Popis

en: File extensions for which the build tool can be executed.
cs: Přípony souborů, pro které může být sestavovací nástroj spuštěn.

en: The extensions are separated by spaces.
cs: Přípony jsou navzájem odděleny mezerami.

en: If it is empty, all extensions are allowed.
cs: Pokud je prázdné, jsou povoleny všechny přípony.

en: Extensions
cs: Přípony

en: Icon
cs: Ikona

note: Placeholders
en: Placeholders:
cs: Zástupné proměnné:

en: The active document's filename.
cs: Název souboru s aktivním dokumentem.

en: If the active document belongs to a project, the main file is chosen.
cs: Jestliže aktivní dokument náleží k projektu, je zvolen hlavní soubor.

en: The active document's filename without its extension.
cs: Název souboru bez přípony s aktivním dokumentem.

en: Jobs
cs: Úlohy

en: List of files to open after executing the build jobs.
cs: Seznam souborů, které se mají otevřít po provedení sestavení.

en: The files are separated by spaces.
cs: Soubory jsou odděleny mezerami.

en: You should use the placeholders to specify the files.
cs: K určení souborů můžete použít zástupné proměnné.

en: Files to open
cs: Soubory k otevření

en: Build Tools
cs: Nástroje pro sestavení

en: Default Build Tools
cs: Výchozí nástroje pro sestavení

en: Personal Build Tools
cs: Osobní nástroje pro sestavení

en: Enabled
cs: Povolen

en: View the properties (read-only)
cs: Zobrazit vlastnosti (jen ke čtení)

en: Edit the properties
cs: Upravit vlastnosti

en: Create a copy
cs: Vytvořit kopii

en: %s [copy]
cs: %s [kopie]

en: Do you really want to delete the build tool "%s"?
cs: Chcete opravdu smazat nástroj pro sestavení „%s“?

en: _Delete
cs: _Smazat

en: Do you really want to delete these files?
cs: Chcete opravdu smazat tyto soubory?

note: secondary label
en: Select the files you want to delete:
cs: Vyberte soubory, které chcete smazat:

en: No build file to clean up.
cs: Nenalezeny žádné nepotřebné soubory použité při sestavení, které by bylo možno smazat.

en: No matching proposal
cs: Žádný odpovídající návrh

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
cs: Řá %d, Sl %d

en: Close _without Saving
cs: Za_vřít bez ukládání

en: _Save
cs: _Uložit

en: There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
cs: V %d dokumentech jsou neuložené změny. Uložit změny před zavřením?

en: Select the documents you want to save:
cs: Vyberte dokumenty, které chcete uložit:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
cs: Pokud neprovedete uložení, všechny vaše změny budou trvale ztraceny.

en: The structure item already contains a sub-paragraph.
cs: Položka struktury již obsahuje podřízený odstavec.

en: Close document
cs: Zavřít dokument

note: main file
en: Main File
cs: Hlavní soubor

en: Main File:
cs: Hlavní soubor:

en: Activate '%s'
cs: Aktivovat „%s“

en: The file %s changed on disk.
cs: Soubor „%s“ se na disku změnil.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
cs: Chcete zahodit své změny a soubor znovu načíst?

en: Do you want to reload the file?
cs: Chcete soubor znovu načíst?

en: _Reload
cs: Z_novu načíst

en: Impossible to load the file '%s'.
cs: Soubor „%s“ není možné načíst.

en: The file %s has been modified since reading it.
cs: Soubor „%s“ byl od svého načtení změněn.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
cs: Pokud jej uložíte, budou externě provedené změny ztraceny. Přesto uložit?

en: _Save Anyway
cs: Přesto _uložit

en: _Don't Save
cs: Neuklá_dat

en: Impossible to save the file.
cs: Soubor není možné uložit.

en: Error trying to convert the document to UTF-8
cs: Chyba při pokusu o převod dokumentu do UTF-8

en: Untitled Document
cs: Nepojmenovaný dokument

en: The file has a temporary location. The data can be lost after rebooting your computer.
cs: Soubor má dočasné umístění. Při restartu počítače mohou být data ztracena.

en: Do you want to save the file in a safer place?
cs: Chcete soubor uložit na bezpečnější místo?

en: Save _As
cs: Uložit j_ako

en: Cancel
cs: Zrušit

en: No dictionaries available for the spell checking.
cs: Není k dispozici žádný slovník pro kontrolu pravopisu.

note: Help
en: _Help
cs: _Nápověda

en: _OK
cs: _Budiž

en: Go to the home directory
cs: Přejít do domovské složky

en: Go to the parent directory
cs: Přejít do rodičovské složky

en: Go to the active document directory
cs: Přejít do složky aktivního dokumentu

en: Open in a file manager
cs: Otevřít ve správci souborů

en: Open the current directory in a file manager
cs: Otevřít aktuální složku ve správci souborů

en: Open in a terminal
cs: Otevřít v terminálu

en: Open the current directory in a terminal
cs: Otevřít aktuální složku v terminálu

en: File System
cs: Souborový systém

note: File browser
en: File Browser
cs: Procházení souborů

en: Show the application's version
cs: Zobrazit verzi aplikace

en: Create new document
cs: Vytvořit nový dokument

en: Create a new top-level window in an existing instance of LaTeXila
cs: Vytvořit nové okno nejvyšší úrovně ve stávající instanci LaTeXila

en: LaTeXila is an Integrated LaTeX Environment for the GNOME Desktop
cs: LaTeXila je integrované prostředí LaTeX pro GNOME

en: About LaTeXila
cs: O aplikaci LaTeXila

note: LaTeX: Sectioning
en: _Sectioning
cs: Č_lenění

en: Part
cs: Část

en: Chapter
cs: Kapitola

en: Section
cs: Oddíl

en: Sub-section
cs: Pododdíl

en: Sub-sub-section
cs: Podpododdíl

en: Paragraph
cs: Odstavec

en: Sub-paragraph
cs: Podřízený odstavec

note: LaTeX: References
en: _References
cs: Od_kazy

en: Reference to a label
cs: Odkaz na návěští

en: Page reference to a label
cs: Stránkový odkaz na návěští

en: Add a word to the index
cs: Přidat slovo do rejstříku

en: Footnote
cs: Poznámka pod čarou

en: Reference to a bibliography item
cs: Odkaz na bibliografickou položku

en: Center - \begin{center}
cs: Vystředit – \begin{center}

en: Align Left - \begin{flushleft}
cs: Zarovnat vlevo – \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
cs: Zarovnat vpravo – \begin{flushright}

en: Figure - \begin{figure}
cs: Obrázek – \begin{figure}

en: Table - \begin{table}
cs: Tabulka – \begin{table}

en: Quote - \begin{quote}
cs: Cituji – \begin{quote}

en: Quotation - \begin{quotation}
cs: Citace – \begin{quotation}

en: Verse - \begin{verse}
cs: Verš – \begin{verse}

en: Verbatim - \begin{verbatim}
cs: Doslovně – \begin{verbatim}

en: Minipage - \begin{minipage}
cs: Ministránka – \begin{minipage}

en: Title page - \begin{titlepage}
cs: Titulní stránka – \begin{titlepage}

note: LaTeX: list environments
en: _List Environments
cs: _Seznamy

en: Bulleted List - \begin{itemize}
cs: Seznam s odrážkami – \begin{itemize}

en: Enumeration - \begin{enumerate}
cs: Výčtový seznam – \begin{enumerate}

en: Description - \begin{description}
cs: Popis – \begin{description}

en: Custom list - \begin{list}
cs: Vlastní seznam – \begin{list}

en: List item - \item
cs: Položka seznamu – \item

note: LaTeX: character sizes
en: _Characters Sizes
cs: _Velikosti znaků

note: LaTeX: font styles
en: _Font Styles
cs: Styly _písma

en: Bold - \textbf
cs: Tučné – \textbf

en: Italic - \textit
cs: Kurzíva – \textit

en: Typewriter - \texttt
cs: Strojopisné – \texttt

en: Slanted - \textsl
cs: Skloněné – \textsl

en: Small Capitals - \textsc
cs: Malé kapitálky – \textsc

en: Sans Serif - \textsf
cs: Bezpatkové – \textsf

en: Emphasized - \emph
cs: Zvýrazněné – \emph

en: Underline - \underline
cs: Podtržené – \underline

en: _Font Family
cs: _Rodina písma

en: Roman - \rmfamily
cs: Patkové – \rmfamily

en: Sans Serif - \sffamily
cs: Bezpatkové – \sffamily

en: Monospace - \ttfamily
cs: S pevnou šířkou – \ttfamily

en: F_ont Series
cs: Ř_ady písma

en: Medium - \mdseries
cs: Střední – \mdseries

en: Bold - \bfseries
cs: Tučné – \bfseries

en: Fo_nt Shape
cs: _Tvar písma

en: Upright - \upshape
cs: Normální – \upshape

en: Italic - \itshape
cs: Kurzíva – \itshape

en: Slanted - \slshape
cs: Skloněné – \slshape

en: Small Capitals - \scshape
cs: Malé kapitálky – \scshape

note: LaTeX: Tabular
en: _Tabular
cs: _Tabulky

en: Tabbing - \begin{tabbing}
cs: Tabulátory – \begin{tabbing}

en: Tabular - \begin{tabular}
cs: Tabulka – \begin{tabular}

en: Multicolumn - \multicolumn
cs: Více sloupců – \multicolumn

en: Horizontal line - \hline
cs: Vodorovná čára – \hline

en: Vertical line - \vline
cs: Svislá čára – \vline

en: Horizontal line (columns specified) - \cline
cs: Vodorovná čára (přes zadané sloupce) – \cline

en: Frame - \begin{frame}
cs: Rám – \begin{frame}

en: Block - \begin{block}
cs: Blok – \begin{block}

en: Two columns - \begin{columns}
cs: Dva sloupce – \begin{columns}

note: LaTeX: Spacing
en: _Spacing
cs: _Mezery

en: New _Line
cs: Nový řá_dek

en: New Line - \\
cs: Nový řádek – \\

en: New page - \newpage
cs: Nová stránka – \newpage

en: Line break - \linebreak
cs: Zalomení řádku – \linebreak

en: Page break - \pagebreak
cs: Zalomení stránky – \pagebreak

en: Big skip - \bigskip
cs: Velké odskočení - \bigskip

en: Medium skip - \medskip
cs: Střední odskočení – \medskip

en: Horizontal space - \hspace
cs: Vodorovné volné místo – \hspace

en: Vertical space - \vspace
cs: Svislé volné místo – \vspace

en: No paragraph indentation - \noindent
cs: Potlačení odsazení odstavce – \noindent

note: LaTeX: International accents
en: International _Accents
cs: Diakritická znaménka

en: Acute accent - \'
cs: Čárka – \'

en: Grave accent - \`
cs: Těžký akcent – \`

en: Circumflex accent - \^
cs: Stříška – \^

en: Trema - \"
cs: Přehláska – \"

en: Tilde - \~
cs: Tilda – \~

en: Macron - \=
cs: Vodorovná čárka – \=

en: Dot above - \.
cs: Tečka nad – \.

en: Caron - \v
cs: Háček – \v

en: Breve - \u
cs: Oblouček (breve) – \u

en: Double acute accent - \H
cs: Dvojitá čárka – \H

en: Cedilla - \c
cs: Sedil – \c

en: Ogonek - \k
cs: Ocásek – \k

en: Dot below - \d
cs: Tečka pod – \d

en: Macron below - \b
cs: Vodorovná čárka pod – \b

en: Ring - \r
cs: Kroužek – \r

en: Tie - \t
cs: Obrácený oblouček – \t

note: LaTeX: Others
en: _Misc
cs: Růz_né

en: Document class - \documentclass
cs: Třída dokumentu – \documentclass

en: Use package - \usepackage
cs: Použít balíček – \usepackage

en: _AMS packages
cs: Balíčky _AMS

en: AMS packages
cs: Balíčky AMS

en: Author - \author
cs: Autor – \author

en: Title - \title
cs: Název – \title

en: Content of the document - \begin{document}
cs: Vlastní obsah dokumentu – \begin{document}

en: Make title - \maketitle
cs: Vytvořit titul – \maketitle

en: Table of contents - \tableofcontents
cs: Obsah – \tableofcontents

en: Abstract - \begin{abstract}
cs: Úvod – \begin{abstract}

en: Include an image (graphicx package) - \includegraphics
cs: Vložit obrázek (balíček graphicx) – \includegraphics

en: Include a file - \input
cs: Vložit soubor – \input

note: Math
en: _Math
cs: _Matematika

note: Math Environments
en: _Math Environments
cs: _Matematické prostředí

en: _Mathematical Environment - $...$
cs: _Matematické prostředí – $...$

en: Mathematical Environment - $...$
cs: Matematické prostředí – $...$

en: _Centered Formula - \[...\]
cs: Vzore_c na střed – \[...\]

en: Centered Formula - \[...\]
cs: Vzorec na střed – \[...\]

en: _Numbered Equation - \begin{equation}
cs: Očíslova_ný vzorec – \begin{equation}

en: Numbered Equation - \begin{equation}
cs: Očíslovaný vzorec – \begin{equation}

en: _Array of Equations - \begin{align*}
cs: Séri_e vzorců – \begin{align*}

en: Array of Equations - \begin{align*}
cs: Série vzorců – \begin{align*}

en: Numbered Array of _Equations - \begin{align}
cs: Očíslovaná série vz_orců – \begin{align}

en: Numbered Array of Equations - \begin{align}
cs: Očíslovaná série vzorců – \begin{align}

en: _Superscript - ^{}
cs: _Horní index – ^{}

en: Superscript - ^{}
cs: Horní index – ^{}

en: Su_bscript - __{}
cs: _Dolní index – __{}

en: Subscript - _{}
cs: Dolní index – _{}

en: _Fraction - \frac{}{}
cs: _Zlomek – \frac{}{}

en: Fraction - \frac{}{}
cs: Zlomek – \frac{}{}

en: Square _Root - \sqrt{}
cs: Dr_uhá odmocnina – \sqrt{}

en: Square Root - \sqrt{}
cs: Druhá odmocnina – \sqrt{}

en: _N-th Root - \sqrt[]{}
cs: _N-tá odmocnina – \sqrt[]{}

en: N-th Root - \sqrt[]{}
cs: N-tá odmocnina – \sqrt[]{}

note: Math functions
en: Math _Functions
cs: Matematické _funkce

note: Math Font Styles
en: Math Font _Styles
cs: _Styly matematických písem

en: Roman - \mathrm
cs: Patkové – \mathrm

en: Italic - \mathit
cs: Kurzíva – \mathit

en: Bold - \mathbf
cs: Tučné – \mathbf

en: Sans Serif - \mathsf
cs: Bezpatkové – \mathsf

en: Typewriter - \mathtt
cs: Strojopisné – \mathtt

en: Calligraphic - \mathcal
cs: Kaligrafické – \mathcal

en: Blackboard (uppercase only)  - \mathbb (amsfonts package)
cs: Blackboard (pouze velká) – \mathbb (balíček amsfonts)

en: Euler Fraktur - \mathfrak (amsfonts package)
cs: Euler Fraktur – \mathfrak (balíček amsfonts)

note: Math Accents
en: Math _Accents
cs: Matematická diakritická zn_aménka

note: Math Spaces
en: Math _Spaces
cs: Matematické m_ezery

en: _Small
cs: _Malá

en: Small - \,
cs: Malá – \,

en: _Medium
cs: Střed_ní

en: Medium - \:
cs: Střední – \:

en: _Large
cs: Ve_lká

en: Large - \;
cs: Ve_lká – \;

note: Math: Left Delimiters
en: _Left Delimiters
cs: Oddělovače z_leva

en: left (
cs: levá (

en: left [
cs: levá [

en: left {
cs: levá {

en: left <
cs: levá <

en: left )
cs: levá )

en: left ]
cs: levá ]

en: left  }
cs: levá  }

en: left >
cs: levá >

en: left .
cs: levá .

note: Math: Right Delimiters
en: Right _Delimiters
cs: Oddělovače zp_rava

en: right )
cs: pravá )

en: right ]
cs: pravá ]

en: right  }
cs: pravá }

en: right >
cs: pravá >

en: right (
cs: pravá (

en: right [
cs: pravá [

en: right {
cs: pravá {

en: right <
cs: pravá <

en: right .
cs: pravá .

note: menus under toolitems
en: Sectioning
cs: Členění

en: Characters Sizes
cs: Velikosti znaků

en: References
cs: Odkazy

en: Presentation Environments
cs: Prezentační prostředí

en: Math Environments
cs: Matematická prostředí

en: %s doesn't seem to be installed.
cs: Vypadá to, že %s není nainstalován.

en: The file '%s' doesn't exist.
cs: Soubor „%s“ neexistuje.

en: Failed to open '%s':
cs: Selhalo otevření „%s“:

en: Open %s
cs: Otevřít %s

en: Impossible to do the forward search.
cs: Není možné hledat směrem vpřed.

en: Can not communicate with evince.
cs: Nelze komunikovat s aplikací evince.

en: The file "%s" doesn't exist.
cs: Soubor „%s“ neexistuje.

en: The PDF file doesn't exist.
cs: Soubor PDF neexistuje.

en: The document is not saved.
cs: Dokument není uložen.

en: Empty
cs: Prázdná

en: Article
cs: Článek

en: Report
cs: Zpráva

en: Book
cs: Kniha

en: Letter
cs: Dopis

en: Presentation
cs: Prezentace

en: Default Templates
cs: Výchozí šablony

en: Personal Templates
cs: Osobní šablony

en: New File...
cs: Nový soubor…

en: _New
cs: _Nový

en: New Template...
cs: Nová šablona…

en: Crea_te
cs: Vy_tvořit

en: Name of the new template
cs: Název nové šablony

en: Choose an icon
cs: Vyberte ikonu

en: Impossible to create the personal template.
cs: Není možné vytvořit soukromou šablonu.

en: Do you really want to delete the template “%s”?
cs: Chcete opravdu smazat šablonu „%s“?

en: Error when deleting the template “%s”.
cs: Chyba při mazání šablony „%s“.

en: Error when moving the template.
cs: Chyba při přesunu šablony.

en: Delete
cs: Smazat

en: Manage Personal Templates
cs: Správa osobních šablon

en: _Build
cs: S_estavit

en: Cleanup Build _Files
cs: Vymazat sestavovací _soubory

en: Clean-up build files (*.aux, *.log, *.out, *.toc, etc)
cs: Vymazat sestavovací soubory (*.aux, *.log, *.out, *.toc, atd.)

en: _Stop Execution
cs: Za_stavit zpracování

en: Stop Execution
cs: Zastavit zpracování

en: View _Log
cs: Zobrazit protokol

en: View Log
cs: Zobrazit protokol

en: _Manage Build Tools
cs: _Správa nástrojů pro sestavení

en: Manage Build Tools
cs: Správa nástrojů pro sestavení

en: Show _Details
cs: Zobrazovat po_drobnosti

en: Show Details
cs: Zobrazovat podrobnosti

en: Show _Warnings
cs: Zobrazovat _varování

en: Show Warnings
cs: Zobrazovat varování

en: Show _Bad Boxes
cs: Zobrazovat chy_bné oblasti

en: Show Bad Boxes
cs: Zobrazovat chybné oblasti

en: _Documents
cs: _Dokumenty

en: _Save All
cs: _Uložit vše

en: Save all open files
cs: Uložit všechny otevřené soubory

en: _Close All
cs: Z_avřít vše

en: Close all open files
cs: Zavřít všechny otevřené soubory

en: _Previous Document
cs: _Předchozí dokument

en: Activate previous document
cs: Aktivovat předchozí dokument

en: _Next Document
cs: _Následující dokument

en: Activate next document
cs: Aktivovat následující dokument

en: _Move to New Window
cs: Pře_sunout do nového okna

en: Move the current document to a new window
cs: Přesunout aktuální dokument do nového okna

en: _Edit
cs: _Upravit

en: _Undo
cs: _Zpět

en: Undo the last action
cs: Vrátit zpět poslední akci

en: _Redo
cs: Zn_ovu

en: Redo the last undone action
cs: Znovu provést poslední vrácenou akci

en: Cu_t
cs: _Vyjmout

en: Cut the selection
cs: Vyjmout výběr

en: _Copy
cs: _Kopírovat

en: Copy the selection
cs: Kopírovat výběr

note: No shortcut here because if the shortcut is null, Ctrl+V is used for _all_ the window. In this case Ctrl+V in the search text entry would be broken (the text is pasted in the document instead of the entry). Anyway if we press Ctrl+V when the cursor is in the document, no problem.
en: _Paste
cs: V_ložit

en: Paste the clipboard
cs: Vložit obsah schránky

en: Delete the selected text
cs: Smazat vybraný text

en: Select _All
cs: Vybrat _vše

en: Select the entire document
cs: Vybrat celý dokument

en: _Indent
cs: Odsad_it

en: Indent the selected lines
cs: Odsadit vybrané řádky

en: _Unindent
cs: Přir_azit

en: Unindent the selected lines
cs: Zrušit odsazení vybraných řádků

en: _Comment
cs: Zako_mentovat

en: Comment the selected lines (add the character "%")
cs: Označit vybrané řádky jako komentář (přidat znak „%“)

en: _Uncomment
cs: _Odkomentovat

en: Uncomment the selected lines (remove the character "%")
cs: Zrušit označení vybraných řádků jako komentář (odstranit znak „%“)

en: _Completion
cs: _Doplnit

en: Complete the LaTeX command
cs: Doplnit příkaz LaTeX

en: _Preferences
cs: _Předvolby

en: Configure the application
cs: Nastavit aplikaci

en: _File
cs: _Soubor

en: New file
cs: Nový soubor

en: New _Window
cs: No_vé okno

en: Create a new window
cs: Vytvořit nové okno

en: _Open
cs: _Otevřít

en: Open a file
cs: Otevřít soubor

en: Save the current file
cs: Uložit aktuální soubor

en: Save the current file with a different name
cs: Uložit aktuální soubor pod jiným názvem

en: Create _Template From Document...
cs: Vytvořit šablonu z dokumen_tu…

en: Create a new template from the current document
cs: Vytvořit novou šablonu z aktuálního dokumentu

en: _Manage Personal Templates...
cs: _Spravovat osobní šablony…

en: Manage personal templates
cs: Spravovat osobní šablony

en: _Close
cs: _Zavřít

en: Close the current file
cs: Zavřít aktuální soubor

note: recent documents
en: Open _Recent
cs: Otevřít ne_dávné

en: Open recently used files
cs: Otevřít nedávno použité soubory

en: Open a recently used file
cs: Otevřít nedávno použité soubory

en: Open Files
cs: Otvírání souborů

note: Filter: by default show only .tex and .bib files
en: All LaTeX Files
cs: Všechny soubory LaTeX

note: All files filter
en: All Files
cs: Všechny soubory

en: S_tructure
cs: S_truktura

en: Cut the selected structure item
cs: Vyjmout vybranou položku struktury

en: Copy the selected structure item
cs: Kopírovat vybranou položku struktury

en: Delete the selected structure item
cs: Smazat vybranou položku struktury

en: _Select
cs: _Vybrat

en: Select the contents of the selected structure item
cs: Vybrat obsah vybrané položky struktury

en: Comment the selected structure item
cs: Zakomentovat vybranou položku struktury

en: Shift _Left
cs: Posunout v_levo

en: Shift the selected structure item to the left (e.g. section → chapter)
cs: Posunout vybranou položku struktury doleva (např. oddíl → kapitola)

en: Shift _Right
cs: Posunout vp_ravo

en: Shift the selected structure item to the right (e.g. chapter → section)
cs: Posunout vybranou položku struktury doprava (např. kapitola → oddíl)

en: _Open File
cs: _Otevřít soubor

en: Open the file referenced by the selected structure item
cs: Otevřít soubor odkazovaný vybranou položku struktury

en: _Tools
cs: Nás_troje

en: _Check Spelling…
cs: Zkontrolovat _pravopis…

en: Check the spelling of the current document
cs: Zkontrolovat pravopis v aktuálním dokumentu

en: _Set Language…
cs: Na_stavit jazyk…

en: Set the language used for the spell checking for the current document
cs: Nastavit jazyk, který se bude používat pro kontrolu pravopisu v aktuálním dokumentu

en: _Highlight Misspelled Words
cs: Z_výrazňovat pravopisné chyby

en: Highlight misspelled words in the current document
cs: Zvýrazňovat pravopisné chyby v aktuálním dokumentu

en: _Quit
cs: U_končit

en: Quit the program
cs: Ukončit aplikaci

note: View
en: _View
cs: _Zobrazit

en: Zoom _In
cs: Př_iblížit

en: Enlarge the font
cs: Zvětšit písmo

en: Zoom _Out
cs: _Oddálit

en: Shrink the font
cs: Zmenšit písmo

en: _Reset Zoom
cs: _Základní přiblížení

en: Reset the size of the font
cs: Vrátit velikost písma na základní

note: Search
en: _Search
cs: _Hledat

en: _Find
cs: _Najít

en: Search for text
cs: Hledat text

en: Find and _Replace
cs: Najít a nah_radit

en: Search for and replace text
cs: Hledat a nahradit text

en: _Go to Line...
cs: _Přejít na řádek…

en: Go to a specific line
cs: Přejít na zadaný řádek

en: _Search Forward
cs: _Hledat vpřed

en: Jump to the associated position in the PDF file
cs: Skočit na přidružené místo v souboru PDF

note: Projects
en: _Projects
cs: _Projekty

en: _New Project
cs: _Nový projekt

en: Create a new project
cs: Vytvořit nový projekt

en: _Configure Current Project
cs: Nastavit a_ktuální projekt

en: Change the main file of the current project
cs: Změnit hlavní soubor aktuálního projektu

en: _Manage Projects
cs: _Správa projektů

en: Manage Projects
cs: Správa projektů

en: _Contents
cs: _Obsah

en: Open the LaTeXila documentation
cs: Otevřít dokumentaci aplikace LaTeXila

en: _LaTeX Reference
cs: Příručka _LaTeX

en: The Kile LaTeX Reference
cs: Příručka Kile LaTeX

en: _About
cs: O _aplikaci

en: _Main Toolbar
cs: _Hlavní lišta nástrojů

en: Show or hide the main toolbar
cs: Zobrazit nebo skrýt hlavní lištu nástrojů

note: Translators: "Edit" here is an adjective.
en: _Edit Toolbar
cs: Lišta úprav

en: Show or hide the edit toolbar
cs: Zobrazit nebo skrýt lištu nástrojů pro úpravy

en: _Side panel
cs: Po_stranní panel

en: Show or hide the side panel
cs: Zobrazit nebo skrýt postranní panel

en: _Bottom panel
cs: S_podní panel

en: Show or hide the bottom panel
cs: Zobrazit nebo skrýt spodní panel

note: Symbols
en: Symbols
cs: Symboly

en: Structure
cs: Struktura

en: This file (%s) is already opened in another LaTeXila window.
cs: Tento soubor (%s) je již otevřen v jiném okně aplikace LaTeXila.

en: LaTeXila opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
cs: Aplikace LaTeXila otevřela tento soubor bez umožnění úprav. Přesto jej chcete upravit?

en: Edit Anyway
cs: Přesto upravit

en: Don't Edit
cs: Neupravovat

en: Save changes to document "%s" before closing?
cs: Uložit před zavřením změny v dokumentu „%s“?

en: Read-Only
cs: Jen ke čtení

en: Save File
cs: Uložení souboru

en: Preferences
cs: Předvolby

note: reset all button
en: _Reset All
cs: Vše n_a výchozí

en: Reset all preferences
cs: Všechny předvolby na výchozí

en: Do you really want to reset all preferences?
cs: Chcete opravdu všechny předvolby vrátit na výchozí hodnoty?

en: minute | minutes
cs[0]: minutě
cs[1]: minutách
cs[2]: minutách

en: character | characters
cs[0]: znaku
cs[1]: znacích
cs[2]: znacích

en: Use the system fixed width font (%s)
cs: Použít systémové písmo s pevnou šířkou (%s)

en: New Project
cs: Nový projekt

note: directory
en: Directory
cs: Složka

en: There is a conflict with the project "%s".
cs: Došlo ke konfliktu s projektem „%s“.

en: Configure Project
cs: Nastavení projektu

en: Location of the project
cs: Umístění projektu

en: _Properties
cs: _Vlastnosti

en: _Clear All
cs: V_ymazat vše

en: Do you really want to delete the project "%s"?
cs: Chcete opravdu odstranit projekt „%s“?

en: Do you really want to clear all projects?
cs: Chcete opravdu vymazat všechny projekty?

en: Clear _All
cs: Vym_azat vše

en: The Main File is not in the directory.
cs: Hlavní soubor není ve složce.

en: Go to Line:
cs: Přejít na řádek:

en: Line you want to move the cursor to
cs: Řádek, na který chcete přesunout kurzor

en: Replace with
cs: Nahradit za

en: Replace
cs: Nahradit

note: replace all: image + label
en: Replace All
cs: Nahradit vše

en: All
cs: vše

en: Search for
cs: Hledat

en: Case sensitive
cs: Rozlišovat velikost písmen

en: Entire words only
cs: Pouze celá slova

en: Not found
cs: Nenalezeno

note: Translators: the first %d is the position of the current search occurrence, * and the second %d is the total number of search occurrences.
en: Match %d of %d
cs: Shoda %d z %d

note: Translators: %d is the total number of search occurrences.
en: %d match | %d matches
cs[0]: %d shoda
cs[1]: %d shody
cs[2]: %d shod

en: Refresh
cs: Aktualizovat

en: Collapse All
cs: Sbalit vše

en: Show labels
cs: Zobrazovat návěští

en: Show included files
cs: Zobrazovat vložené soubory

en: Show tables
cs: Zobrazovat tabulky

en: Show figures and images
cs: Zobrazovat kresby a obrázky

note: Translators: do not translate the words TODO and FIXME. They are special comments that can be inserted in LaTeX documents.
en: Show TODOs and FIXMEs
cs: Zobrazovat „k dodělání“ a „k opravě“

en: Structure action error: %s
cs: Chyba akce struktury: %s

en: The structure data seems outdated. Please refresh the structure.
cs: Data struktury vypadají zastaralá. Aktualizujte je prosím.

note: Translators: it's a verb
en: cut
cs: vyjmout

note: Translators: it's a verb
en: copy
cs: kopírovat

en: delete
cs: smazat

en: select
cs: vybrat

note: Translators: it's a verb
en: comment
cs: zakomentovat

note: Translators: it's a verb
en: shift left
cs: posunout vlevo

note: Translators: it's a verb
en: shift right
cs: posunout vpravo

en: open file
cs: otevřít soubor

en: Table
cs: Tabulka

note: Translators: "Figure" here means a diagram (\begin{figure}...\end{figure})
en: Figure
cs: Kresba

en: Image
cs: Obrázek

en: File included
cs: Vložený soubor

en: Greek
cs: Řecká abeceda

en: Arrows
cs: Šipky

en: Relations
cs: Vztahy

en: Operators
cs: Operátory

en: Delimiters
cs: Oddělovače

en: Misc math
cs: Různé matematické

en: Misc text
cs: Různé textové

en: Most Used
cs: Nejpoužívanější

en: _Clear
cs: Vy_mazat

en: Clear most used symbols
cs: Vymazat nejpoužívanější symboly

en: _New Window
cs: _Nové okno

en: Display line numbers
cs: Zobrazovat čísla řádků

en: Tab width:
cs: Šířka tabulátoru:

en: Insert spaces instead of tabs
cs: Vkládat mezery namísto tabulátorů

en: Forget you are not using tabulations
cs: Nechat toho, když nepoužíváte tabulky

en: Highlight current line
cs: Zvýrazňovat aktuální řádek

en: Highlight matching brackets
cs: Zvýrazňovat odpovídající závorky

en: Create a backup copy of files before saving
cs: Vytvářet záložní kopii souborů před uložením

en: Autosave files every
cs: Automaticky ukládat soubory po

en: Font
cs: Písmo

en: _Use the system fixed width font (%s)
cs: Po_užívat systémové písmo s pevnou šířkou (%s)

en: Editor _font:
cs: _Písmo editoru:

en: Pick the editor font
cs: Výběr písma editoru

en: Color Scheme
cs: Barevné schéma

en: Font & Colors
cs: Písmo a barvy

en: Interactive completion after
cs: Automaticky doplňovat po

en: Number of characters after &apos;\&apos;
cs: Počet znaků za „\“

en: Number of characters after '\'
cs: Počet znaků za „\“

en: File Clean-Up
cs: Mazat nepotřebné soubory

en: Automatically clean-up files after close
cs: Po zavření automaticky vymazat nepotřebné soubory

en: The spell checking settings can also be changed on a file-by-file basis via the Tools menu.
cs: Nastavení kontroly pravopisu lze měnit také soubor od souboru přes nabídku Nástroje.

en: Default Spell Checking Settings
cs: Výchozí nastavení kontroly pravopisu

en: Language:
cs: Jazyk:

en: Highlight misspelled words
cs: Zvýrazňovat pravopisné chyby

en: Other
cs: Ostatní
