latexila master - en to el translation catalogue (591 entries)

note: (itstool) path: tool/label
en: View PDF
el: Προβολή PDF

note: (itstool) path: tool/description
en: View the PDF file
el: Προβολή του αρχείου PDF

note: (itstool) path: tool/label
en: View DVI
el: Προβολή DVI

note: (itstool) path: tool/description
en: View the DVI file
el: Προβολή του αρχείου DVI

note: (itstool) path: tool/label
en: View PS
el: Προβολή PS

note: (itstool) path: tool/description
en: View the PostScript file
el: Προβολή του αρχείου PostScript

note: (itstool) path: tool/description
en: Create a PDF file from LaTeX sources with the "pdflatex" command
el: Δημιουργία ενός αρχείου PDF από πηγές LaTeX με την εντολή "pdflatex"

note: (itstool) path: tool/description
en: Create a DVI file from LaTeX sources with the "latex" command
el: Δημιουργία ενός αρχείου DVI από πηγές LaTeX με την εντολή "latex"

note: (itstool) path: tool/description
en: Run BibTeX (bibliography)
el: Εκτέλεση BibTeX (βιβλιογραφία)

note: (itstool) path: tool/description
en: Run MakeIndex
el: Εκτέλεση MakeIndex

note: (itstool) path: tool/description
en: Convert the DVI document to the PDF format
el: Μετατροπή εγγράφου DVI σε μορφή PDF

note: (itstool) path: tool/description
en: Convert the DVI document to the PostScript format
el: Μετατροπή εγγράφου DVI σε μορφή PostScript

note: (itstool) path: tool/description
en: Convert the PostScript document to the PDF format
el: Μετατροπή εγγράφου PostScript σε μορφή PDF

en: LaTeXila is an integrated LaTeX environment for the GNOME desktop. The idea of LaTeXila is to always deal directly with the LaTeX code, while simplifying as most as possible the writing of this LaTeX code.
el: Το LaTeXila είναι ένα ολοκληρωμένο περιβάλλον LaTeX για την επιφάνεια εργασίας του GNOME. Η ιδέα του LaTeXila είναι να αντιμετωπίζει πάντα άμεσα τον κώδικα LaTeX, ενώ απλουστεύει όσο το δυνατό περισσότερο το γράψιμο αυτού του κώδικα LaTeX.

en: To help the writing of the LaTeX markup, auto-completion is available as well as menus and toolbars with the principal commands.
el: Για να βοηθηθείτε στην συγγραφή με χρήση του LaTeX, είναι διαθέσιμη η αυτόματη συμπλήρωση όπως επίσης μενού και εργαλειοθήκες με τις κύριες εντολές.

en: New documents are created from templates. There are buttons to compile, convert and view a document in one click. And projects containing several .tex files are managed easily.
el: Τα νέα έγγραφα δημιουργούνται από τα πρότυπα. Υπάρχουν κουμπιά για την μεταγλώττιση, τη μετατροπή και την προβολή ενός εγγράφου με ένα κλικ. Επίσης είναι εύκολη η διαχείριση έργων που περιέχουν διάφορα αρχεία .tex.

en: A side panel contains three components: the document structure to easily navigate in it; lists of symbols to insert them in a document; and an integrated file browser.
el: Υπάρχει ένας πλευρικός πίνακας με τρία στοιχεία: τη δομή του εγγράφου για να περιηγηθείτε εύκολα σε αυτό, λίστες συμβόλων να τα εισάγετε σε ένα έγγραφο και ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα περιήγησης αρχείων.

en: LaTeXila has also other features like the spell checking, or the forward and backward search to switch between the .tex and the PDF.
el: Το LaTeXila έχει και άλλες λειτουργίες, όπως τον ορθογραφικό έλεγχο ή την αναζήτηση είτε προς τα εμπρός είτε προς τα πίσω για εναλλαγή μεταξύ των αρχείων .tex και  PDF.

en: Integrated LaTeX Environment
el: Ολοκληρωμένο περιβάλλον LaTeX

en: Edit LaTeX documents
el: Επεξεργασία εγγράφων LaTeX

en: text;tex;latex;editor;documents;
el: text;tex;latex;editor;documents;κείμενο;επεξεργαστής;έγγραφα;

en: Open a New Window
el: Άνοιγμα νέου παραθύρου

en: Open a New Document
el: Άνοιγμα νέου εγγράφου

en: Use Default Font
el: Χρήση προεπιλεγμένης γραμματοσειράς

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to LaTeXila. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
el: Αν θα χρησιμοποιούνται η προεπιλεγμένη γραμματοσειρά σταθερού πλάτους του συστήματος για την επεξεργασία κειμένου αντί για μια συγκεκριμένη γραμματοσειρά στο LaTeXila. Αν αυτή η επιλογή απενεργοποιηθεί, τότε θα χρησιμοποιηθεί η επώνυμη γραμματοσειρά στην επιλογή "Επεξεργαστής γραμματοσειράς" αντί για τη γραμματοσειρά του συστήματος.

en: Editor Font
el: Γραμματοσειρά επεξεργαστή

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
el: Μια προσαρμοσμένη γραμματοσειρά για χρήση στην περιοχή επεξεργασίας. Αυτό πραγματοποιείται μόνο όταν είναι απενεργοποιημένη η "Χρήση προεπιλεγμένης γραμματοσειράς".

en: Style Scheme
el: Σχήμα στυλ

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
el: Το αναγνωριστικό ενός σχήματος στυλ GtkSourceView που χρησιμοποιείται για να χρωματίσει το κείμενο.

en: Create Backup Copies
el: Δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας

en: Whether LaTeXila should create backup copies for the files it saves.
el: Αν το LaTeXila θα δημιουργεί αντίγραφα ασφαλείας για τα αρχεία που αποθηκεύει.

en: Autosave
el: Αυτόματη αποθήκευση

en: Whether LaTeXila should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
el: Αν το LaTeXila θα αποθηκεύει αυτόματα τα τροποποιημένα αρχεία μετά από κάποιο χρονικό διάστημα. Μπορείτε να ορίσετε αυτό το διάστημα στην επιλογή "Διάστημα αυτόματης αποθήκευσης".

en: Autosave Interval
el: Διάστημα αυτόματης αποθήκευσης

en: Number of minutes after which LaTeXila will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
el: Αριθμός λεπτών μετά το οποίο το LaTeXila θα αποθηκεύει αυτόματα τα τροποποιημένα αρχεία. Αυτό πραγματοποιείται μόνο όταν είναι ενεργοποιημένη η "Αυτόματη αποθήκευση".

en: Reopen files on startup
el: Ξανάνοιγμα των αρχείων στην εκκίνηση

en: Whether LaTeXila should reopen the files that was opened the last time.
el: Αν το LaTeXila θα ξανανοίγει τα αρχεία που ήταν ανοιχτά την τελευταία φορά.

en: Tab Size
el: Μέγεθος στηλοθέτη

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
el: Καθορίζει τον αριθμό των διαστημάτων που θα πρέπει να εμφανίζονται αντί για χαρακτήρες στηλοθέτη.

en: Insert spaces
el: Εισαγωγή διαστημάτων

en: Whether LaTeXila should insert spaces instead of tabs.
el: Αν το LaTeXila θα εισάγει διαστήματα αντί για στηλοθέτες.

en: Forget lack of tabulations
el: Παράλειψη της έλλειψης πινακοποιήσεων

en: Forget you are not using tabulations.
el: Παράλειψη της μη χρήσης πινακοποιήσεων.

en: Display Line Numbers
el: Προβολή αριθμών γραμμής

en: Whether LaTeXila should display line numbers in the editing area.
el: Αν το LaTeXila θα προβάλλει τους αριθμούς γραμμών στην περιοχή επεξεργασίας.

en: Highlight Current Line
el: Επισήμανση τρέχουσας γραμμής

en: Whether LaTeXila should highlight the current line.
el: Αν το LaTeXila θα επισημαίνει την τρέχουσα γραμμή.

en: Highlight Matching Brackets
el: Επισήμανση αγκυλών που ταιριάζουν

en: Whether LaTeXila should highlight matching brackets.
el: Αν το LaTeXila θα επισημαίνει τις αγκύλες που ταιριάζουν.

en: Highlight Misspelled Words
el: Επισήμανση λέξεων με ορθογραφικά λάθη

en: Whether misspelled words are highlighted by default.
el: Αν τα ορθογραφικά λάθη των λέξεων επισημαίνονται από προεπιλογή.

en: Spell Checking Language
el: Γλώσσα ορθογραφικού ελέγχου

en: The default language used for the spell checking. Set to the empty string to take the best language available based on the environment.
el: Η προεπιλεγμένη γλώσσα που χρησιμοποιείται για τον ορθογραφικό έλεγχο. Ορίστε κενή συμβολοσειρά για να χρησιμοποιηθεί η καλύτερη διαθέσιμη γλώσσα με βάση το περιβάλλον.

en: Main toolbar is visible
el: Ορατότητα κύριας εργαλειοθήκης

en: Whether the main toolbar (file open, close, build, ...) should be visible.
el: Αν η κύρια εργαλειοθήκη (άνοιγμα αρχείου, κλείσιμο, δόμηση, ...) θα είναι ορατή.

en: Edit toolbar is visible
el: Ορατότητα επεξεργασίας εργαλειοθήκης

en: Whether the edit toolbar (bold, italic, character sizes, ...) should be visible.
el: Αν η εργαλειοθήκη επεξεργασίας (έντονα, πλάγια, μεγέθη χαρακτήρων, ...) θα είναι ορατή.

en: Side panel is Visible
el: Ορατότητα πλευρικού παραθύρου

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
el: Αν το πλευρικό παράθυρο στα αριστερά του παραθύρων επεξεργασίας θα είναι ορατό.

en: Bottom panel is Visible
el: Ορατότητα κάτω παραθύρου

en: Whether the bottom panel containing the build view should be visible.
el: Αν το κάτω παράθυρο που περιέχει την προβολή δόμησης θα είναι ορατό.

en: Side panel component
el: Στοιχείο πλευρικού παραθύρου

en: Side panel's active component. 0: Symbols. 1: File browser. 2: Structure.
el: Το ενεργό στοιχείο του πλευρικού παραθύρου. 0: Σύμβολα. 1: Περιηγητής αρχείου. 2: Δομή.

en: Show build output warnings
el: Εμφάνιση προειδοποιήσεων εξόδου δόμησης

en: Show build output badboxes
el: Εμφάνιση κακών πλαισίων εξόδου δόμησης

en: Interactive completion
el: Διαδραστική συμπλήρωση

en: Automatically show LaTeX commands proposals
el: Αυτόματη εμφάνιση των προτάσεων εντολών LaTeX

en: Minimum number of characters for interactive completion
el: Ελάχιστος αριθμός χαρακτήρων για διαδραστική συμπλήρωση

en: Minimum number of characters after "\" for the interactive completion of LaTeX commands
el: Ελάχιστος αριθμός χαρακτήρων μετά από "\" για τη διαδραστική συμπλήρωση των εντολών LaTeX

en: No confirmation when cleaning-up
el: Χωρίς επιβεβαίωση για καθαρισμό

en: Automatic clean-up
el: Αυτόματος καθαρισμός

en: Automatically clean-up files after close. no-confirm-clean must be true.
el: Αυτόματος καθαρισμός αρχείων μετά το κλείσιμο. Ο καθαρισμός χωρίς επιβεβαίωση πρέπει να είναι αληθής.

en: File extensions for the clean-up
el: Επεκτάσεις αρχείου για καθαρισμό

en: The list of file extensions for the clean-up, separated by spaces
el: Η λίστα των επεκτάσεων αρχείων για καθαρισμό, διαχωριζόμενη με κενά

en: Enabled default build tools
el: Ενεργά προεπιλεγμένα εργαλεία δόμησης

en: The list of the default build tools that are enabled
el: Η λίστα των προεπιλεγμένων εργαλείων δόμησης που είναι ενεργά

en: Disabled default build tools
el: Ανενεργά προεπιλεγμένα εργαλεία δόμησης

en: The list of the default build tools that are disabled
el: Η λίστα των προεπιλεγμένων εργαλείων δόμησης που είναι ανενεργά

en: Current directory
el: Τρέχον κατάλογος

en: URI of the file browser current directory
el: Το URI του τρέχοντος καταλόγου του περιηγητή αρχείων

en: Show build files
el: Εμφάνιση αρχείων δόμησης

en: Show files with an extension present in preferences.latex.clean-extensions.
el: Να εμφανίζονται τα αρχεία με μια παρούσα επέκταση στο preferences.latex.clean-extensions.

en: Show hidden files
el: Εμφάνιση κρυφών αρχείων

en: Show files beginning with a dot.
el: Να εμφανίζονται τα αρχεία που ξεκινούν με μια κουκκίδα.

note: (itstool) path: template/babel This must be translated by a usepackage LaTeX command.
en: 
    % babel package or equivalent
el: 
    \usepackage[english,greek]{babel}

en: Hide panel
el: Απόκρυψη παραθύρου

en: Personal Build Tool
el: Προσωπικό εργαλείο δόμησης

en: _Cancel
el: A_κύρωση

en: _Apply
el: _Εφαρμογή

en: Default Build Tool (read-only)
el: Προεπιλεγμένο εργαλείο δόμησης (μόνο ανάγνωση)

note: icon-name label
en: Execute
el: Εκτέλεση

en: Convert
el: Μετατροπή

note: FIXME don't use Stock
en: View File
el: Προβολή αρχείου

note: In all cases, the text must be selectable, but there is no property for that. So set as editable, but in read-only mode the edited text isn't changed (see below).
en: Commands
el: Εντολές

en: Post Processor
el: Μετεπεξεργαστής

en: Add...
el: Προσθήκη...

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Move up
el: Μετακίνηση προς τα πάνω

en: Move down
el: Μετακίνηση προς τα κάτω

en: Label
el: Ετικέτα

en: You can select this arrow and copy/paste it!
el: Μπορείτε να επιλέξετε αυτό το βέλος και να το αντιγράψετε/επικολλήσετε!

en: Description
el: Περιγραφή

en: File extensions for which the build tool can be executed.
el: Επεκτάσεις αρχείου για τις οποίες το εργαλείο δόμησης μπορεί να εκτελεστεί.

en: The extensions are separated by spaces.
el: Οι επεκτάσεις διαχωρίζονται με κενά.

en: If it is empty, all extensions are allowed.
el: Αν είναι κενό, όλες οι επεκτάσεις επιτρέπονται.

en: Extensions
el: Επεκτάσεις

en: Icon
el: Εικονίδιο

note: Placeholders
en: Placeholders:
el: Δεσμευτικά θέσης:

en: The active document's filename.
el: Το όνομα αρχείου του ενεργού εγγράφου.

en: If the active document belongs to a project, the main file is chosen.
el: Αν το ενεργό έγγραφο ανήκει σε ένα έργο, επιλέγεται το κύριο αρχείο.

en: The active document's filename without its extension.
el: Το όνομα αρχείου του ενεργού εγγράφου χωρίς την επέκτασή του.

en: Jobs
el: Εργασίες

en: List of files to open after executing the build jobs.
el: Λίστα των αρχείων για άνοιγμα μετά την εκτέλεση των εργασιών δόμησης.

en: The files are separated by spaces.
el: Τα αρχεία διαχωρίζονται με κενά.

en: You should use the placeholders to specify the files.
el: Θα πρέπει να χρησιμοποιήσετε τα δεσμευτικά θέσεων για να ορίσετε τα αρχεία.

en: Files to open
el: Αρχεία για άνοιγμα

en: Build Tools
el: Εργαλεία δόμησης

en: Default Build Tools
el: Προεπιλεγμένα εργαλεία δόμησης

en: Personal Build Tools
el: Προσωπικά εργαλεία δόμησης

en: Enabled
el: Ενεργά

en: View the properties (read-only)
el: Προβολή των ιδιοτήτων (μόνο για ανάγνωση)

en: Edit the properties
el: Επεξεργασία ιδιοτήτων

en: Create a copy
el: Δημιουργία ενός αντιγράφου

en: %s [copy]
el: %s [αντίγραφο]

en: Do you really want to delete the build tool "%s"?
el: Επιθυμείτε σίγουρα την διαγραφή του εργαλείου δόμησης "%s";

en: _Delete
el: Δια_γραφή

en: Do you really want to delete these files?
el: Επιθυμείτε σίγουρα την διαγραφή αυτών των αρχείων;

note: secondary label
en: Select the files you want to delete:
el: Επιλέξτε τα αρχεία που θέλετε να διαγράψετε:

en: No build file to clean up.
el: Δεν υπάρχει αρχείο δόμησης για καθαρισμό.

en: No matching proposal
el: Δεν υπάρχει πρόταση που ταιριάζει

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
el: Γρ %d, Στ %d

en: Close _without Saving
el: Κλείσιμο _χωρίς αποθήκευση

en: _Save
el: Απ_οθήκευση

en: There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
el: Υπάρχουν %d έγγραφα με αναποθήκευτες αλλαγές. Να αποθηκευτούν οι αλλαγές πριν το κλείσιμο;

en: Select the documents you want to save:
el: Επιλέξτε τα έγγραφα που θέλετε να αποθηκεύσετε:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
el: Αν δεν αποθηκεύσετε, όλες οι αλλαγές θα χαθούν μόνιμα.

en: The structure item already contains a sub-paragraph.
el: Το στοιχείο δομής περιέχει ήδη μια υποπαράγραφο.

en: Close document
el: Κλείσιμο εγγράφου

note: main file
en: Main File
el: Κύριο αρχείο

en: Main File:
el: Κύριο αρχείο:

en: Activate '%s'
el: Ενεργοποίηση '%s'

en: The file %s changed on disk.
el: Το αρχείο %s έχει τροποποιηθεί στον δίσκο.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
el: Θέλετε να απορρίψετε τις αλλαγές σας και να ξαναφορτώσετε το αρχείο;

en: Do you want to reload the file?
el: Θέλετε να επαναφορτώσετε το αρχείο;

en: _Reload
el: Α_νανέωση

en: Impossible to load the file '%s'.
el: Αδύνατη η φόρτωση του αρχείου '%s'.

en: The file %s has been modified since reading it.
el: Το αρχείο %s έχει τροποποιηθεί από τότε που το διαβάσατε.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
el: Αν το αποθηκεύσετε όλες οι εξωτερικές αλλαγές μπορεί να χαθούν. Να αποθηκευτεί οπωσδήποτε;

en: _Save Anyway
el: Απο_θήκευση οπωσδήποτε

en: _Don't Save
el: _Να μην αποθηκευθεί

en: Impossible to save the file.
el: Αδύνατη η αποθήκευση του αρχείου.

en: Error trying to convert the document to UTF-8
el: Σφάλμα στην προσπάθεια μετατροπής του εγγράφου σε UTF-8

en: Untitled Document
el: Ανώνυμο έγγραφο

en: The file has a temporary location. The data can be lost after rebooting your computer.
el: Το αρχείο έχει μια προσωρινή θέση. Τα δεδομένα μπορούν να χαθούν μετά την επανεκκίνηση του υπολογιστή σας.

en: Do you want to save the file in a safer place?
el: Θέλετε να αποθηκεύσετε το αρχείο σε μια πιο ασφαλή θέση;

en: Save _As
el: Αποθήκευση _ως

en: Cancel
el: Aκύρωση

en: No dictionaries available for the spell checking.
el: Δεν υπάρχουν διαθέσιμα λεξικά για ορθογραφικό έλεγχο.

note: Help
en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _OK
el: Εν_τάξει

en: Go to the home directory
el: Μετάβαση στον αρχικό κατάλογο

en: Go to the parent directory
el: Μετάβαση στον γονικό κατάλογο

en: Go to the active document directory
el: Μετάβαση στον ενεργό κατάλογο εγγράφου

en: Open in a file manager
el: Άνοιγμα στον διαχειριστή αρχείων

en: Open the current directory in a file manager
el: Άνοιγμα του τρέχοντος καταλόγου στον διαχειριστή αρχείων

en: Open in a terminal
el: Άνοιγμα σε τερματικό

en: Open the current directory in a terminal
el: Άνοιγμα του τρέχοντος  καταλόγου σε τερματικό

en: File System
el: Σύστημα αρχείων

note: File browser
en: File Browser
el: Περιηγητής αρχείων

en: Show the application's version
el: Εμφάνιση της έκδοσης της εφαρμογής

en: Create new document
el: Δημιουργία νέου εγγράφου

en: Create a new top-level window in an existing instance of LaTeXila
el: Δημιουργία νέου παραθύρου κορυφαίου επιπέδου σε ένα υπάρχον στιγμιότυπο του LaTeXila

en: LaTeXila is an Integrated LaTeX Environment for the GNOME Desktop
el: Το LaTeXila είναι ένα ολοκληρωμένο περιβάλλον LaTeX για την επιφάνεια εργασίας του GNOME

en: About LaTeXila
el: Περί του LaTeXila

note: LaTeX: Sectioning
en: _Sectioning
el: Ε_νότητες

en: Part
el: Μέρος

en: Chapter
el: Κεφάλαιο

en: Section
el: Ενότητα

en: Sub-section
el: Υποενότητα

en: Sub-sub-section
el: Υπο-υποενότητα

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Sub-paragraph
el: Υποπαράγραφος

note: LaTeX: References
en: _References
el: _Αναφορές

en: Reference to a label
el: Αναφορά σε μια ετικέτα

en: Page reference to a label
el: Αναφορά σελίδας σε μια ετικέτα

en: Add a word to the index
el: Προσθήκη λέξης στο ευρετήριο

en: Footnote
el: Υποσημείωση

en: Reference to a bibliography item
el: Αναφορά σε ένα στοιχείο βιβλιογραφίας

en: Center - \begin{center}
el: Kέντρο - \begin{center}

en: Align Left - \begin{flushleft}
el: Στοίχιση αριστερά - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
el: Στοίχιση δεξιά - \begin{flushleft}

en: Figure - \begin{figure}
el: Σχήμα - \begin{figure}

en: Table - \begin{table}
el: Πίνακας - \begin{table}

en: Quote - \begin{quote}
el: Παράθεση - \begin{quote}

en: Quotation - \begin{quotation}
el: Εισαγωγικά - \begin{quotation}

en: Verse - \begin{verse}
el: Ποίημα - \begin{verse}

en: Verbatim - \begin{verbatim}
el: Κατά λέξη - \begin{verbatim}

en: Minipage - \begin{minipage}
el: Μικρή σελίδα - \begin{minipage}

en: Title page - \begin{titlepage}
el: Σελίδα τίτλου - \begin{titlepage}

note: LaTeX: list environments
en: _List Environments
el: Περιβάλλοντα _λίστας

en: Bulleted List - \begin{itemize}
el: Λίστα κουκκίδων - \begin{itemize}

en: Enumeration - \begin{enumerate}
el: Αρίθμηση - \begin{enumerate}

en: Description - \begin{description}
el: Περιγραφή - \begin{description}

en: Custom list - \begin{list}
el: Προσαρμοσμένη λίστα - \begin{list}

en: List item - \item
el: Στοιχείο λίστας - \item

note: LaTeX: character sizes
en: _Characters Sizes
el: Μεγέθη _χαρακτήρων

note: LaTeX: font styles
en: _Font Styles
el: Τεχνοτροπίες _γραμματοσειράς

en: Bold - \textbf
el: Έντονα - \textbf

en: Italic - \textit
el: Πλάγια - \textit

en: Typewriter - \texttt
el: Γραφομηχανή - \texttt

en: Slanted - \textsl
el: Λοξά - \textsl

en: Small Capitals - \textsc
el: Μικρά κεφαλαία - \textsc

en: Sans Serif - \textsf
el: Χωρίς πατούρα - \textsf

en: Emphasized - \emph
el: Με έμφαση - \emph

en: Underline - \underline
el: Υπογράμμιση - \underline

en: _Font Family
el: Οικογένεια _γραμματοσειράς

en: Roman - \rmfamily
el: Λατινικά - \rmfamily

en: Sans Serif - \sffamily
el: Χωρίς πατούρα - \sffamily

en: Monospace - \ttfamily
el: Σταθερού πλάτους - \ttfamily

en: F_ont Series
el: Σειρές _γραμματοσειράς

en: Medium - \mdseries
el: Μεσαία- \mdseries

en: Bold - \bfseries
el: Έντονα - \bfseries

en: Fo_nt Shape
el: Σχήμα γρα_μματοσειράς

en: Upright - \upshape
el: Όρθια - \upshape

en: Italic - \itshape
el: Πλάγια - \itshape

en: Slanted - \slshape
el: Λοξά - \slshape

en: Small Capitals - \scshape
el: Μικρά κεφαλαία - \scshape

note: LaTeX: Tabular
en: _Tabular
el: _Πινακοειδή

en: Tabbing - \begin{tabbing}
el: Στηλοθέτες - \begin{tabbing}

en: Tabular - \begin{tabular}
el: Πινακοειδής - \begin{tabular}

en: Multicolumn - \multicolumn
el: Πολλαπλή στήλη - \multicolumn

en: Horizontal line - \hline
el: Οριζόντια γραμμή - \hline

en: Vertical line - \vline
el: Κατακόρυφη γραμμή - \vline

en: Horizontal line (columns specified) - \cline
el: Οριζόντια γραμμή (συγκεκριμένες στήλες) - \cline

en: Frame - \begin{frame}
el: Πλαίσιο - \begin{frame}

en: Block - \begin{block}
el: Ομάδα - \begin{block}

en: Two columns - \begin{columns}
el: Δύο στήλες - \begin{columns}

note: LaTeX: Spacing
en: _Spacing
el: _Διάστιχο

en: New _Line
el: Νέα _γραμμή

en: New Line - \\
el: Νέα γραμμή - \\

en: New page - \newpage
el: Νέα σελίδα - \newpage

en: Line break - \linebreak
el: Αλλαγή γραμμής - \linebreak

en: Page break - \pagebreak
el: Αλλαγή σελίδας - \pagebreak

en: Big skip - \bigskip
el: Μεγάλη υπερπήδηση - \bigskip

en: Medium skip - \medskip
el: Μεσαία υπερπήδηση - \medskip

en: Horizontal space - \hspace
el: Οριζόντιο κενό - \hspace

en: Vertical space - \vspace
el: Κατακόρυφο κενό - \vspace

en: No paragraph indentation - \noindent
el: Χωρίς εσοχή παραγράφου - \noindent

note: LaTeX: International accents
en: International _Accents
el: Διεθνείς _τόνοι

en: Acute accent - \'
el: Οξεία - \'

en: Grave accent - \`
el: Βαρεία - \`

en: Circumflex accent - \^
el: Περισπωμένη - \^

en: Trema - \"
el: Τρήμα (διαλυτικά) - \"

en: Tilde - \~
el: Τίλντε - \~

en: Macron - \=
el: Μακρό - \=

en: Dot above - \.
el: Κουκκίδα από πάνω - \.

en: Caron - \v
el: Αντίστροφη περισπωμένη - \v

en: Breve - \u
el: Μπρέβε - \u

en: Double acute accent - \H
el: Διπλή οξεία - \H

en: Cedilla - \c
el: Σεντίλα - \c

en: Ogonek - \k
el: Ογκόνεκ - \k

en: Dot below - \d
el: Κουκκίδα από κάτω - \d

en: Macron below - \b
el: Μακρό από κάτω - \b

en: Ring - \r
el: Δακτύλιος - \r

en: Tie - \t
el: Σύζευξη - \t

note: LaTeX: Others
en: _Misc
el: _Ποικίλα

en: Document class - \documentclass
el: Κλάση εγγράφου - \documentclass

en: Use package - \usepackage
el: Χρήση πακέτου - \usepackage

en: _AMS packages
el: Πακέτα _AMS

en: AMS packages
el: Πακέτα AMS

en: Author - \author
el: Συντάκτης - \author

en: Title - \title
el: Τίτλος - \title

en: Content of the document - \begin{document}
el: Περιεχόμενο του εγγράφου - \begin{document}

en: Make title - \maketitle
el: Δημιουργία τίτλου - \maketitle

en: Table of contents - \tableofcontents
el: Πίνακας περιεχομένων - \tableofcontents

en: Abstract - \begin{abstract}
el: Περίληψη - \begin{abstract}

en: Include an image (graphicx package) - \includegraphics
el: Συμπερίληψη μιας εικόνας (πακέτο graphicx) - \includegraphics

en: Include a file - \input
el: Συμπερίληψη αρχείου - \input

note: Math
en: _Math
el: _Μαθηματικά

note: Math Environments
en: _Math Environments
el: _Μαθηματικά περιβάλλοντα

en: _Mathematical Environment - $...$
el: _Μαθηματικό περιβάλλον - $...$

en: Mathematical Environment - $...$
el: Μαθηματικό περιβάλλον - $...$

en: _Centered Formula - \[...\]
el: _Κεντραρισμένος τύπος - \[...\]

en: Centered Formula - \[...\]
el: Κεντραρισμένος τύπος - \[...\]

en: _Numbered Equation - \begin{equation}
el: _Αριθμημένη εξίσωση - \begin{equation}

en: Numbered Equation - \begin{equation}
el: Αριθμημένη εξίσωση - \begin{equation}

en: _Array of Equations - \begin{align*}
el: _Πίνακας εξισώσεων - \begin{align*}

en: Array of Equations - \begin{align*}
el: Πίνακας εξισώσεων - \begin{align*}

en: Numbered Array of _Equations - \begin{align}
el: Αριθμημένος πίνακας ε_ξισώσεων - \begin{align}

en: Numbered Array of Equations - \begin{align}
el: Αριθμημένος πίνακας εξισώσεων - \begin{align}

en: _Superscript - ^{}
el: Εκ_θέτης - ^{}

en: Superscript - ^{}
el: Εκθέτης - ^{}

en: Su_bscript - __{}
el: Δείκ_της - __{}

en: Subscript - _{}
el: Δείκτης - _{}

en: _Fraction - \frac{}{}
el: _Κλάσμα- \frac{}{}

en: Fraction - \frac{}{}
el: Κλάσμα- \frac{}{}

en: Square _Root - \sqrt{}
el: Τετραγωνική _ρίζα - \sqrt{}

en: Square Root - \sqrt{}
el: Τετραγωνική ρίζα - \sqrt{}

en: _N-th Root - \sqrt[]{}
el: _Ν-οστή ρίζα - \sqrt[]{}

en: N-th Root - \sqrt[]{}
el: Ν-οστή ρίζα - \sqrt[]{}

note: Math functions
en: Math _Functions
el: Μαθηματικές _συναρτήσεις

note: Math Font Styles
en: Math Font _Styles
el: Τε_χνοτροπίες γραμματοσειρών μαθηματικών

en: Roman - \mathrm
el: Λατινικά - \mathrm

en: Italic - \mathit
el: Πλάγια - \mathit

en: Bold - \mathbf
el: Έντονα - \mathbf

en: Sans Serif - \mathsf
el: Χωρίς πατούρα - \mathsf

en: Typewriter - \mathtt
el: Γραφομηχανή - \mathtt

en: Calligraphic - \mathcal
el: Καλλιγραφικά - \mathcal

en: Blackboard (uppercase only)  - \mathbb (amsfonts package)
el: Μαυροπίνακας (μόνο κεφαλαία) - \mathbb (πακέτο amsfonts)

en: Euler Fraktur - \mathfrak (amsfonts package)
el: Fraktur Όιλερ - \mathfrak (πακέτο amsfonts)

note: Math Accents
en: Math _Accents
el: Μαθηματικοί _τόνοι

note: Math Spaces
en: Math _Spaces
el: Μαθηματικά _κενά

en: _Small
el: _Μικρά

en: Small - \,
el: Μικρά - \,

en: _Medium
el: _Μεσαία

en: Medium - \:
el: Μεσαία - \:

en: _Large
el: _Μεγάλα

en: Large - \;
el: Μεγάλα - \;

note: Math: Left Delimiters
en: _Left Delimiters
el: _Αριστεροί οριοθέτες

en: left (
el: αριστερό (

en: left [
el: αριστερό [

en: left {
el: αριστερό {

en: left <
el: αριστερό <

en: left )
el: αριστερό )

en: left ]
el: αριστερό ]

en: left  }
el: αριστερό }

en: left >
el: αριστερό >

en: left .
el: αριστερή .

note: Math: Right Delimiters
en: Right _Delimiters
el: Δεξιοί _οριοθέτες

en: right )
el: δεξιό )

en: right ]
el: δεξιό ]

en: right  }
el: δεξιό }

en: right >
el: δεξιό >

en: right (
el: δεξιό (

en: right [
el: δεξιό [

en: right {
el: δεξιό {

en: right <
el: δεξιό <

en: right .
el: δεξιά .

note: menus under toolitems
en: Sectioning
el: Ενότητες

en: Characters Sizes
el: Μεγέθη χαρακτήρων

en: References
el: Αναφορές

en: Presentation Environments
el: Περιβάλλοντα παρουσίασης

en: Math Environments
el: Περιβάλλοντα μαθηματικών

en: %s doesn't seem to be installed.
el: Το %s δεν φαίνεται να είναι εγκατεστημένο.

en: The file '%s' doesn't exist.
el: Το αρχείο '%s' δεν υπάρχει.

en: Failed to open '%s':
el: Αποτυχία ανοίγματος του '%s':

en: Open %s
el: Άνοιγμα %s

en: Impossible to do the forward search.
el: Αδύνατη η αναζήτηση προς τα μπρος.

en: Can not communicate with evince.
el: Αδύνατη η επικοινωνία με το evince.

en: The file "%s" doesn't exist.
el: Το αρχείο "%s" δεν υπάρχει.

en: The PDF file doesn't exist.
el: Το αρχείο PDF δεν υπάρχει.

en: The document is not saved.
el: Το έγγραφο δεν αποθηκεύτηκε.

en: Empty
el: Κενό

en: Article
el: Άρθρο

en: Report
el: Αναφορά

en: Book
el: Βιβλίο

en: Letter
el: Γράμμα

en: Presentation
el: Παρουσίαση

en: Default Templates
el: Προεπιλεγμένα πρότυπα

en: Personal Templates
el: Προσωπικά πρότυπα

en: New File...
el: Νέο αρχείο...

en: _New
el: Νέ_ο

en: New Template...
el: Νέο πρότυπο...

en: Crea_te
el: Δη_μιουργία

en: Name of the new template
el: Όνομα του νέου προτύπου

en: Choose an icon
el: Επιλογή εικονιδίου

en: Impossible to create the personal template.
el: Αδύνατη η δημιουργία του προσωπικού προτύπου.

en: Do you really want to delete the template “%s”?
el: Επιθυμείτε σίγουρα την διαγραφή του προτύπου “%s”;

en: Error when deleting the template “%s”.
el: Σφάλμα κατά τη διαγραφή του προτύπου “%s”.

en: Error when moving the template.
el: Σφάλμα κατά τη μετακίνηση του προτύπου.

en: Delete
el: Διαγραφή

en: Manage Personal Templates
el: Διαχείριση προσωπικών προτύπων

en: _Build
el: _Δόμηση

en: Cleanup Build _Files
el: Καθαρισμός _αρχείων δόμησης

en: Clean-up build files (*.aux, *.log, *.out, *.toc, etc)
el: Καθαρισμός αρχείων δόμησης (*.aux, *.log, *.out, *.toc, κλπ)

en: _Stop Execution
el: _Διακοπή εκτέλεσης

en: Stop Execution
el: Διακοπή εκτέλεσης

en: View _Log
el: Εμφάνιση _καταγραφής

en: View Log
el: Προβολή καταγραφής

en: _Manage Build Tools
el: _Διαχείριση εργαλείων δόμησης

en: Manage Build Tools
el: Διαχείριση εργαλείων δόμησης

en: Show _Details
el: Εμφάνιση _λεπτομερειών

en: Show Details
el: Εμφάνιση λεπτομερειών

en: Show _Warnings
el: Εμφάνιση _προειδοποιήσεων

en: Show Warnings
el: Εμφάνιση προειδοποιήσεων

en: Show _Bad Boxes
el: Εμφάνιση _κακών πλαισίων

en: Show Bad Boxes
el: Εμφάνιση κακών πλαισίων

en: _Documents
el: Έ_γγραφα

en: _Save All
el: _Αποθήκευση όλων

en: Save all open files
el: Αποθήκευση όλων των ανοιχτών εγγράφων

en: _Close All
el: _Κλείσιμο όλων

en: Close all open files
el: Κλείσιμο όλων των ανοιχτών εγγράφων

en: _Previous Document
el: Προη_γούμενο έγγραφο

en: Activate previous document
el: Ενεργοποίηση προηγούμενου εγγράφου

en: _Next Document
el: Ε_πόμενο έγγραφο

en: Activate next document
el: Ενεργοποίηση επόμενου εγγράφου

en: _Move to New Window
el: _Μετακίνηση σε νέο παράθυρο

en: Move the current document to a new window
el: Μετακίνηση του τρέχοντος εγγράφου σε νέο παράθυρο

en: _Edit
el: _Επεξεργασία

en: _Undo
el: Αναί_ρεση

en: Undo the last action
el: Ακύρωση της τελευταίας ενέργειας

en: _Redo
el: Α_κύρωση αναίρεσης

en: Redo the last undone action
el: Επανάληψη της τελευταίας αναιρεμένης ενέργειας

en: Cu_t
el: Αποκ_οπή

en: Cut the selection
el: Αποκοπή της επιλογής

en: _Copy
el: Αντι_γραφή

en: Copy the selection
el: Αντιγραφή της επιλογής

note: No shortcut here because if the shortcut is null, Ctrl+V is used for _all_ the window. In this case Ctrl+V in the search text entry would be broken (the text is pasted in the document instead of the entry). Anyway if we press Ctrl+V when the cursor is in the document, no problem.
en: _Paste
el: _Επικόλληση

en: Paste the clipboard
el: Επικόλληση του προχείρου

en: Delete the selected text
el: Διαγραφή του επιλεγμένου κειμένου

en: Select _All
el: Επι_λογή όλων

en: Select the entire document
el: Επιλογή ολόκληρου του εγγράφου

en: _Indent
el: Εσο_χή

en: Indent the selected lines
el: Δημιουργία εσοχών στις επιλεγμένες γραμμές

en: _Unindent
el: Α_φαίρεση εσοχής

en: Unindent the selected lines
el: Αφαίρεση εσοχών στις επιλεγμένες γραμμές

en: _Comment
el: _Σχόλιο

en: Comment the selected lines (add the character "%")
el: Σχολιασμός των επιλεγμένων γραμμών (προσθήκη του χαρακτήρα "%")

en: _Uncomment
el: _Αποσχολιασμός

en: Uncomment the selected lines (remove the character "%")
el: Αποσχολιασμός των επιλεγμένων γραμμών (αφαίρεση του χαρακτήρα "%")

en: _Completion
el: Σ_υμπλήρωση

en: Complete the LaTeX command
el: Συμπλήρωση της εντολής LaTeX

en: _Preferences
el: Προ_τιμήσεις

en: Configure the application
el: Ρύθμιση της εφαρμογής

en: _File
el: _Αρχείο

en: New file
el: Νέο αρχείο

en: New _Window
el: Νέο _παράθυρο

en: Create a new window
el: Δημιουργία νέου παραθύρου

en: _Open
el: _Άνοιγμα

en: Open a file
el: Άνοιγμα αρχείου

en: Save the current file
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου

en: Save the current file with a different name
el: Αποθήκευση του τρέχοντος αρχείου με διαφορετικό όνομα

en: Create _Template From Document...
el: Δημιουργία _προτύπου από έγγραφο...

en: Create a new template from the current document
el: Δημιουργία νέου προτύπου από το τρέχον έγγραφο

en: _Manage Personal Templates...
el: _Διαχείριση προσωπικών προτύπων...

en: Manage personal templates
el: Διαχείριση προσωπικών προτύπων

en: _Close
el: Κ_λείσιμο

en: Close the current file
el: Κλείσιμο του τρέχοντος αρχείου

note: recent documents
en: Open _Recent
el: Άνοιγμα π_ρόσφατων

en: Open recently used files
el: Άνοιγμα πρόσφατα χρησιμοποιημένων αρχείων

en: Open a recently used file
el: Άνοιγμα ενός πρόσφατα χρησιμοποιημένου αρχείου

en: Open Files
el: Άνοιγμα αρχείων

note: Filter: by default show only .tex and .bib files
en: All LaTeX Files
el: Όλα τα αρχεία LaTeX

note: All files filter
en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: S_tructure
el: Δ_ομή

en: Cut the selected structure item
el: Αποκοπή του επιλεγμένου στοιχείου δομής

en: Copy the selected structure item
el: Αντιγραφή του επιλεγμένου στοιχείου δομής

en: Delete the selected structure item
el: Διαγραφή του επιλεγμένου στοιχείου δομής

en: _Select
el: _Επιλογή

en: Select the contents of the selected structure item
el: Επιλογή των περιεχομένων του επιλεγμένου στοιχείου δομής

en: Comment the selected structure item
el: Σχολιασμός του επιλεγμένου στοιχείου δομής

en: Shift _Left
el: Μετατόπιση _αριστερά

en: Shift the selected structure item to the left (e.g. section → chapter)
el: Μετατόπιση του επιλεγμένου στοιχείου δομής στα αριστερά (π.χ. ενότητα → κεφάλαιο)

en: Shift _Right
el: Μετατόπιση _δεξιά

en: Shift the selected structure item to the right (e.g. chapter → section)
el: Μετατόπιση του επιλεγμένου στοιχείου δομής στα δεξιά (π.χ. κεφάλαιο → ενότητα)

en: _Open File
el: Ά_νοιγμα αρχείου

en: Open the file referenced by the selected structure item
el: Άνοιγμα του αναφερόμενου αρχείου από το επιλεγμένο στοιχείο δομής

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: Quit the program
el: Έξοδος από το πρόγραμμα

note: View
en: _View
el: _Προβολή

en: Zoom _In
el: _Μεγέθυνση

en: Enlarge the font
el: Μεγέθυνση της γραμματοσειράς

en: Zoom _Out
el: _Σμίκρυνση

en: Shrink the font
el: Συρρίκνωση της γραμματοσειράς

en: _Reset Zoom
el: Ε_παναφορά εστίασης

en: Reset the size of the font
el: Επαναφορά του μεγέθους της γραμματοσειράς

note: Search
en: _Search
el: Α_ναζήτηση

en: _Find
el: Εύ_ρεση

en: Search for text
el: Αναζήτηση για κείμενο

en: Find and _Replace
el: Εύρεση και αντικα_τάσταση

en: Search for and replace text
el: Αναζήτηση και αντικατάσταση κειμένου

en: _Go to Line...
el: Μετά_βαση στη γραμμή...

en: Go to a specific line
el: Μετάβαση σε συγκεκριμένη γραμμή

en: _Search Forward
el: Α_ναζήτηση προς τα εμπρός

en: Jump to the associated position in the PDF file
el: Μετάβαση στη συσχετισμένη θέση στο αρχείο PDF

note: Projects
en: _Projects
el: Έ_ργα

en: _New Project
el: _Νέο έργο

en: Create a new project
el: Δημιουργία νέου έργου

en: _Configure Current Project
el: _Διαμόρφωση τρέχοντος έργου

en: Change the main file of the current project
el: Αλλαγή του κύριου αρχείου του τρέχοντος έργου

en: _Manage Projects
el: _Διαχείριση έργων

en: Manage Projects
el: Διαχείριση έργων

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: Open the LaTeXila documentation
el: Άνοιγμα της τεκμηρίωσης LaTeXila

en: _LaTeX Reference
el: Αναφορά _LaTeX

en: The Kile LaTeX Reference
el: Η αναφορά LaTeX του Kile

en: _About
el: Πε_ρί

en: _Main Toolbar
el: _Κύρια εργαλειοθήκη

en: Show or hide the main toolbar
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη της κύριας εργαλειοθήκης

note: Translators: "Edit" here is an adjective.
en: _Edit Toolbar
el: _Επεξεργασία εργαλειοθήκης

en: Show or hide the edit toolbar
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη της εργαλειοθήκης επεξεργασίας

en: _Side panel
el: _Πλευρικό παράθυρο

en: Show or hide the side panel
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη του πλευρικού παραθύρου

en: _Bottom panel
el: _Κάτω παράθυρο

en: Show or hide the bottom panel
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη του κάτω παραθύρου

note: Symbols
en: Symbols
el: Σύμβολα

en: Structure
el: Δομή

en: This file (%s) is already opened in another LaTeXila window.
el: Αυτό το αρχείο (%s) είναι ήδη ανοικτό σε ένα άλλο παράθυρο του LaTeXila.

en: LaTeXila opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
el: Το LaTeXila άνοιξε αυτό το στιγμιότυπο του αρχείου με μη επεξεργάσιμο τρόπο. Θέλετε να το επεξεργαστείτε οπωσδήποτε;

en: Edit Anyway
el: Επεξεργασία οπωσδήποτε

en: Don't Edit
el: Να μην επεξεργαστεί

en: Save changes to document "%s" before closing?
el: Αποθήκευση αλλαγών στο έγγραφο "%s" πριν το κλείσιμο;

en: Read-Only
el: Μόνο για ανάγνωση

en: Save File
el: Αποθήκευση αρχείου

en: Preferences
el: Προτιμήσεις

note: reset all button
en: _Reset All
el: Ε_παναφορά όλων

en: Reset all preferences
el: Επαναφορά όλων των προτιμήσεων

en: Do you really want to reset all preferences?
el: Επιθυμείτε σίγουρα την επαναφορά όλων των προτιμήσεων;

en: minute | minutes
el[0]: λεπτό
el[1]: λεπτά

en: character | characters
el[0]: χαρακτήρας
el[1]: χαρακτήρες

en: Use the system fixed width font (%s)
el: Χρήση της γραμματοσειράς σταθερού πλάτους του συστήματος (%s)

en: New Project
el: Νέο έργο

note: directory
en: Directory
el: Κατάλογος

en: There is a conflict with the project "%s".
el: Υπάρχει μια σύγκρουση με το έργο "%s".

en: Configure Project
el: Ρύθμιση έργου

en: Location of the project
el: Θέση του έργου

en: _Properties
el: Ι_διότητες

en: _Clear All
el: _Εκκαθάριση όλων

en: Do you really want to delete the project "%s"?
el: Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή του έργου "%s";

en: Do you really want to clear all projects?
el: Επιθυμείτε σίγουρα τη διαγραφή όλων των έργων;

en: Clear _All
el: Εκκαθάριση ό_λων

en: The Main File is not in the directory.
el: Το κύριο αρχείο δεν είναι στον κατάλογο.

en: Go to Line:
el: Μετάβαση στη γραμμή:

en: Line you want to move the cursor to
el: Η γραμμή στην οποία θέλετε να μετακινήσετε τον δρομέα

en: Replace with
el: Αντικατάσταση με

en: Replace
el: Αντικατάσταση

note: replace all: image + label
en: Replace All
el: Αντικατάσταση όλων

en: All
el: Όλα

en: Search for
el: Αναζήτηση για

en: Case sensitive
el: Διάκριση πεζών/κεφαλαίων

en: Entire words only
el: Μόνο ολόκληρες λέξεις

en: Not found
el: Δεν βρέθηκε

note: Translators: the first %d is the position of the current search occurrence, * and the second %d is the total number of search occurrences.
en: Match %d of %d
el: Ταίριασμα %d από %d

note: Translators: %d is the total number of search occurrences.
en: %d match | %d matches
el[0]: %d ταίριασμα
el[1]: %d ταιριάσματα

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Collapse All
el: Σύμπτυξη όλων

en: Show labels
el: Εμφάνιση ετικετών

en: Show included files
el: Εμφάνιση συμπεριλαμβανομένων αρχείων

en: Show tables
el: Εμφάνιση πινάκων

en: Show figures and images
el: Εμφάνιση διαγραμμάτων και εικόνων

note: Translators: do not translate the words TODO and FIXME. They are special comments that can be inserted in LaTeX documents.
en: Show TODOs and FIXMEs
el: Εμφάνιση των TODOs και FIXMEs

en: Structure action error: %s
el: Σφάλμα ενέργειας δομής: %s

en: The structure data seems outdated. Please refresh the structure.
el: Τα δεδομένα δομής φαίνονται ξεπερασμένα. Παρακαλούμε ανανεώστε τη δομή.

note: Translators: it's a verb
en: cut
el: αποκοπή

note: Translators: it's a verb
en: copy
el: αντιγραφή

en: delete
el: διαγραφή

en: select
el: επιλογή

note: Translators: it's a verb
en: comment
el: σχόλιο

note: Translators: it's a verb
en: shift left
el: μετατόπιση αριστερά

note: Translators: it's a verb
en: shift right
el: μετατόπιση δεξιά

en: open file
el: άνοιγμα αρχείου

en: Table
el: πίνακας

note: Translators: "Figure" here means a diagram (\begin{figure}...\end{figure})
en: Figure
el: Διάγραμμα

en: Image
el: Εικόνα

en: File included
el: Το αρχείο συμπεριλαμβάνεται

en: Greek
el: Ελληνικά

en: Arrows
el: Βέλη

en: Relations
el: Σχέσεις

en: Operators
el: Τελεστές

en: Delimiters
el: Οριοθέτες

en: Misc math
el: Ποικίλα μαθηματικά

en: Misc text
el: Ποικίλο κείμενο

en: Most Used
el: Τα περισσότερο χρησιμοποιούμενα

en: _Clear
el: Εκκα_θάριση

en: Clear most used symbols
el: Εκκαθάριση πιο χρησιμοποιημένων συμβόλων

en: _New Window
el: Νέο _παράθυρο

en: Display line numbers
el: Εμφάνιση αριθμών γραμμών

en: Tab width:
el: Πλάτος στηλοθέτη:

en: Insert spaces instead of tabs
el: Εισαγωγή κενών αντί για στηλοθέτες

en: Forget you are not using tabulations
el: Παράλειψη της μη χρήσης πινακοποιήσεων

en: Highlight current line
el: Επισήμανση τρέχουσας γραμμής

en: Highlight matching brackets
el: Επισήμανση αντίστοιχων παρενθέσεων

en: Create a backup copy of files before saving
el: Δημιουργία αντιγράφου ασφαλείας αρχείων πριν την αποθήκευση

en: Autosave files every
el: Αυτόματη αποθήκευση αρχείων κάθε

en: Editor
el: Επεξεργαστής

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: _Use the system fixed width font (%s)
el: _Χρήση της γραμματοσειράς σταθερού πλάτους του συστήματος (%s)

en: Editor _font:
el: _Γραμματοσειρά επεξεργαστή:

en: Pick the editor font
el: Επιλογή γραμματοσειράς επεξεργαστή

en: Color Scheme
el: Χρωματικός συνδυασμός

en: Font & Colors
el: Γραμματοσειρές & χρώματα

en: Interactive completion after
el: Διαδραστική συμπλήρωση μετά από

en: Number of characters after &apos;\&apos;
el: Αριθμός χαρακτήρων μετά από &apos;\&apos;

en: Number of characters after '\'
el: Αριθμός χαρακτήρων μετά από '\'

en: File Clean-Up
el: Καθαρισμός αρχείου

en: Automatically clean-up files after close
el: Αυτόματος καθαρισμός αρχείων μετά το κλείσιμο

en: The spell checking settings can also be changed on a file-by-file basis via the Tools menu.
el: Οι ρυθμίσεις του ορθογραφικού ελέγχου μπορούν να αλλάξουν μέσα από κάθε αρχείο από το μενού των εργαλείων.

en: Default Spell Checking Settings
el: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις ορθογραφικού ελέγχου

en: Language:
el: Γλώσσες:

en: Highlight misspelled words
el: Επισήμανση λέξεων με ορθογραφικά λάθη

en: Other
el: Άλλα
