latexila master - en to eu translation catalogue (527 entries)

note: (itstool) path: tool/label
en: View PDF
eu: Ikusi PDF

note: (itstool) path: tool/description
en: View the PDF file
eu: Ikusi PDF fitxategia

note: (itstool) path: tool/label
en: View DVI
eu: Ikusi DVI

note: (itstool) path: tool/description
en: View the DVI file
eu: Ikusi DVI fitxategia

note: (itstool) path: tool/label
en: View PS
eu: Ikusi PS

note: (itstool) path: tool/description
en: View the PostScript file
eu: Ikusi PostScript fitxategia

note: (itstool) path: tool/description
en: Create a PDF file from LaTeX sources with the "pdflatex" command
eu: Sortu PDF fitxategia LaTeX iturburuetatik 'pdflatex' komandoarekin

note: (itstool) path: tool/description
en: Create a DVI file from LaTeX sources with the "latex" command
eu: Sortu DVI fitxategia LaTeX iturburuetatik 'latex' komandoarekin

note: (itstool) path: tool/description
en: Run BibTeX (bibliography)
eu: Exekutatu BibTeX (bibliografia)

note: (itstool) path: tool/description
en: Run MakeIndex
eu: Exekutatu MakeIndex

note: (itstool) path: tool/description
en: Convert the DVI document to the PDF format
eu: Bihurtu DVI dokumentua PDF formatura

note: (itstool) path: tool/description
en: Convert the DVI document to the PostScript format
eu: Bihurtu DVI dokumentua PostScript formatura

note: (itstool) path: tool/description
en: Convert the PostScript document to the PDF format
eu: Bihurtu PostScript dokumentua PDF formatura

en: LaTeXila is an integrated LaTeX environment for the GNOME desktop. The idea of LaTeXila is to always deal directly with the LaTeX code, while simplifying as most as possible the writing of this LaTeX code.
eu: GNOME mahaigainean bateratutako LaTeX ingurune bat da LaTeXila. LaTeXila-ren helburua LaTeX kodearekin beti zuzenean aritzea da, LaTeX kodea idaztea ahalik eta gehien erraztuz.

en: New documents are created from templates. There are buttons to compile, convert and view a document in one click. And projects containing several .tex files are managed easily.
eu: Dokumentu berriak txantiloietatik sortzen dira. Klik bat eginez konpilatzeko, dokumentua bihurtzeko eta ikusteko botoiak daude. Eta hainbat .tex fitxategi dituzten proiektuan oso erraz kudeatzen dira.

en: LaTeXila has also other features like the spell checking, or the forward and backward search to switch between the .tex and the PDF.
eu: LaTeXila-k beste eginbide batzuk ditu: zuzentzaile-ortografikoa, edo aurrera eta atzera bilatzeko aukera .tex eta PDF artean aldatzeko.

en: Integrated LaTeX Environment
eu: Barneratutako LaTeX ingurunea

en: Edit LaTeX documents
eu: Editatu LaTeX dokumentuak

en: Open a New Window
eu: Ireki Leiho berria

en: Open a New Document
eu: Ireki dokumentu berria

en: Use Default Font
eu: Erabili letra-tipo lehenetsia

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to LaTeXila. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
eu: Testua editatzeko, LaTeXila-ren berezko letra-tipoaren ordez sistemaren letra-tipo lehenetsia erabiliko den ala ez Aukera hori desaktibatuta badago, "Editorearen letra-tipoa" aukeran adierazitako letra-tipoa erabiliko da sistemaren letra-tipoaren ordez.

en: Editor Font
eu: Editorearen letra-tipoa

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
eu: Editatzeko arean erabiliko den letra-tipo pertsonalizatua. Eragina izan dezan, "Erabili letra-tipo lehenetsia" aukerak desaktibatuta egon behar du.

en: Style Scheme
eu: Estilo-eskema

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
eu: Testuaren kolorean erabilitako GtkSourceView estilo-eskemaren IDa.

en: Create Backup Copies
eu: Sortu babeskopiak

en: Whether LaTeXila should create backup copies for the files it saves.
eu: LaTeXila-k gordetzen diren fitxategien babeskopiak sortuko dituen edo ez.

en: Autosave
eu: Gorde automatikoki

en: Whether LaTeXila should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
eu: LaTeXila-k aldatutako fitxategiak denbora-tarte baten ondoren automatikoki gorde behar dituen ala ez. Denbora-tartea ezar dezakezu "Automatikoki gordetzeko bitartea" aukeraren bidez.

en: Autosave Interval
eu: Automatikoki gordetzeko bitartea

en: Number of minutes after which LaTeXila will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
eu: LaTeXila-k aldatutako fitxategiak automatikoki gorde aurretik zenbat minutu itxaron behar duen. Eragina izan dezan, "Gorde automatikoki" aukerak aktibatuta egon behar du.

en: Reopen files on startup
eu: Ireki berriro fitxategiak abioan

en: Whether LaTeXila should reopen the files that was opened the last time.
eu: LaTeXila-k azken aldiz irekitako fitxategiak berriro irekiko dituen edo ez.

en: Tab Size
eu: Tabuladorearen tamaina

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
eu: Tabuladore-karaktereen ordez bistaratu behar diren zuriune kopurua zehazten du.

en: Insert spaces
eu: Txertatu zuriuneak

en: Whether LaTeXila should insert spaces instead of tabs.
eu: LaTeXila-k tabuladoreen ordez zuriuneak sartu behar dituen ala ez.

en: Forget lack of tabulations
eu: Ahaztu tabulazio eza

en: Forget you are not using tabulations.
eu: Ahaztu tabulazioak ez zarela erabiltzen ari.

en: Display Line Numbers
eu: Bistaratu lerro-zenbakiak

en: Whether LaTeXila should display line numbers in the editing area.
eu: LaTeXila-k editatzeko arean lerro-zenbakiak bistaratu behar dituen ala ez.

en: Highlight Current Line
eu: Nabarmendu uneko lerroa

en: Whether LaTeXila should highlight the current line.
eu: LaTeXila-k uneko lerroa nabarmendu behar duen ala ez.

en: Highlight Matching Brackets
eu: Nabarmendu parentesi pareak

en: Whether LaTeXila should highlight matching brackets.
eu: LaTeXila-k bat datozen parentesiak nabarmendu behar dituen edo ez.

en: Spell checking
eu: Zuzentzaile ortografikoa

en: Main toolbar is visible
eu: Tresna-barra nagusia ikusgai dago

en: Whether the main toolbar (file open, close, build, ...) should be visible.
eu: Tresna-barra nagusia (ireki fitxategia, itxi, eraikia, ...) ikusgai egongo den edo ez.

en: Edit toolbar is visible
eu: Editatzearen tresna-barra ikusgai dago

en: Whether the edit toolbar (bold, italic, character sizes, ...) should be visible.
eu: Editatzearen tresna-barra ikusgai (lodia, etzana, karaktere-tamaina, ... ) egon behar duen edo ez.

en: Side panel is Visible
eu: Alboko panela ikusgai dago

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
eu: Editatzeko leihoen ezkerreko albo-panelak ikusgai egon behar duen ala ez.

en: Bottom panel is Visible
eu: Beheko panela ikusgai dago

en: Whether the bottom panel containing the build view should be visible.
eu: Eraikitzearen ikuspegia duen azpiko panela ikusgai egon behar duen edo ez.

en: Side panel component
eu: Alboko panelaren osagaia

en: Side panel's active component. 0: Symbols. 1: File browser. 2: Structure.
eu: Alboko panelaren osagai aktiboa. 0: ikurrak; 1: fitxategi-arakatzailea; 2: egitura.

en: Show build output warnings
eu: Erakutsi eraikitzearen irteerako abisuak

en: Show build output badboxes
eu: Erakutsi eraikinaren irteerako akatsen koadroa

en: Interactive completion
eu: Osaketa interaktiboa

en: Automatically show LaTeX commands proposals
eu: Erakutsi automatikoki LaTeX komandoen proposamenak

en: Minimum number of characters for interactive completion
eu: Gutxieneko karaktere kopurua osaketa interaktiboarentzako

en: Minimum number of characters after "\" for the interactive completion of LaTeX commands
eu: Gutxieneko karaktere kopurua "\" ondoren LaTeX komandoen osaketa interaktiboarentzako

en: No confirmation when cleaning-up
eu: Ez eskatu berrespena garbitzean

en: Automatic clean-up
eu: Garbiketa automatikoa

en: Automatically clean-up files after close. no-confirm-clean must be true.
eu: Garbitu fitxategiak automatikoki itxi ondoren, 'no-confirm-clean' TRUE gisa egon behar du.

en: File extensions for the clean-up
eu: Fitxategien luzapenak garbiketarako

en: The list of file extensions for the clean-up, separated by spaces
eu: Fitxategien luzapenen zerrenda garbiketarako, zuriunez bereizita

en: Enabled default build tools
eu: Eraikitzeko tresna lehenetsiak gaituta

en: The list of the default build tools that are enabled
eu: Gaituta dauden eraikitzeko tresna lehenetsien zerrenda

en: Disabled default build tools
eu: Eraikitzeko tresna lehenetsiak desgaituta

en: The list of the default build tools that are disabled
eu: Desgaituta dauden eraikitzeko tresna lehenetsien zerrenda

en: Current directory
eu: Uneko direktorioa

en: URI of the file browser current directory
eu: Uneko direktorioaren URIa fitxategi-arakatzailean

en: Show build files
eu: Erakutsi eraikinen fitxategiak

en: Show files with an extension present in preferences.latex.clean-extensions.
eu: Erakutsi 'preferences.latex.clean-extensions' agertzen diren luzapeneko fitxategiak

en: Show hidden files
eu: Erakutsi ezkutuko fitxategiak

en: Show files beginning with a dot.
eu: Erakutsi puntu batekin hasten diren fitxategiak.

note: (itstool) path: template/babel This must be translated by a usepackage LaTeX command.
en: 
    % babel package or equivalent
eu: 
    % babel paketea edo baliokidea

note: (itstool) path: template/translatableChunk There is a helper script in data/templates/tex2po.sh
en: 
    \documentclass[a4paper,11pt]{letter}
    \usepackage[T1]{fontenc}
    \usepackage[utf8]{inputenc}
    \usepackage{lmodern}
    
    \address{Your name\\Your address\\Your phone number}
    \signature{Your name}
    
    \begin{document}
    
    \begin{letter}{Destination\\Address of the destination\\Phone number of the destination}
    
    \opening{Dear Sir,}
    
    % corps of the letter
    
    \closing{Yours sincerely,}
    
    %\cc{Other destination}
    %\ps{PS: PostScriptum}
    %\encl{Enclosures}
    
    \end{letter}
    \end{document}
eu: 
    \documentclass[a4paper,11pt]{letter}
    \usepackage[T1]{fontenc}
    \usepackage[utf8]{inputenc}
    \usepackage{lmodern}
    \usepackage[basque]{babel}
    
    \address{Zure izena\\Zure helbidea\\Zure telefono zenbakia}
    \signature{Zure izena}
    
    \begin{document}
    
    \begin{letter}{Helburua\\Helburuaren helbidea\\Helburuaren telefono zenbakia}
    
    \opening{Jaun/Andre agurgarria,}
    
    % mezuaren gorputza
    
    \closing{Ongi izan,}
    
    %\cc{Bestelako helburua}
    %\ps{PD: Post-data}
    %\encl{Eranskinak}
    
    \end{letter}
    \end{document}

en: Hide panel
eu: Ezkutatu panela

en: Build Tool (read-only)
eu: Eraikitzeko tresna (irakurtzeko soilik)

en: Build Tool
eu: Eraikitzeko tresna

en: Execute
eu: Exekutatu

en: Convert
eu: Bihurtu

note: FIXME don't use Stock
en: View File
eu: Ikusi fitxategia

en: Commands
eu: Komandoak

en: Post Processor
eu: Postprozesadorea

en: Add...
eu: Gehitu...

en: Remove
eu: Kendu

en: Move up
eu: Eraman gora

en: Move down
eu: Eraman behera

en: Label
eu: Etiketa

en: You can select this arrow and copy/paste it!
eu: Gezi hau hautatu eta kopia/itsatsi dezakezu.

en: Description
eu: Azalpena

en: File extensions for which the build tool can be executed.
eu: Fitxategien luzapena (hauentzako eraikitzeko tresna exekuta daitekeena).

en: The extensions are separated by spaces.
eu: Luzapenak zuriunez bereizten dira.

en: If it is empty, all extensions are allowed.
eu: Hutsik egonez gero, luzapen guztiak baimentzen dira.

en: Extensions
eu: Luzapenak

en: Icon
eu: Ikonoa

note: Placeholders
en: Placeholders:
eu: Leku-markak:

en: The active document's filename.
eu: Dokumentu aktiboaren fitxategi-izena.

en: The active document's filename without its extension.
eu: Dokumentu aktiboaren fitxategi-izena luzapenik gabe.

en: Jobs
eu: Lanak

en: List of files to open after executing the build jobs.
eu: Fitxategien zerrenda eraikitze-lanak exekutatu ondoren irekitzeko.

en: The files are separated by spaces.
eu: Fitxategiak zuriunez bereizten dira.

en: You should use the placeholders to specify the files.
eu: Leku-markak erabili beharko zenituzke fitxategiak zehazteko.

en: Files to open
eu: Fitxategiak irekitzeko

en: Build Tools
eu: Eraikitzeko tresnak

en: Enabled
eu: Gaituta

en: %s [copy]
eu: %s [kopia]

en: Do you really want to delete the build tool "%s"?
eu: Ziur zaude eraikitzeko '%s' tresna ezabatzea nahi duzula?

en: Do you really want to delete these files?
eu: Ziur zaude fitxategi horiek ezabatu nahi dituzula?

note: secondary label
en: Select the files you want to delete:
eu: Hautatu ezabatzea nahi dituzun fitxategiak:

en: No build file to clean up.
eu: Ez dago eraikitzearen fitxategirik garbitzeko.

en: No matching proposal
eu: Ez da bat datorrenik proposatu

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
eu: %d ler., %d zut.

en: There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
eu: Aldatutako %d dokumentu gorde gabe daude. Aldaketak gorde itxi aurretik?

en: Select the documents you want to save:
eu: Hautatu dokumentuak gordetzeko:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
eu: Ez baduzu gordetzen, aldaketak betiko galduko dira.

en: The structure item already contains a sub-paragraph.
eu: Egituraren elementuak jadanik badu azpiparagrafo bat.

en: Close document
eu: Itxi dokumentua

note: main file
en: Main File
eu: Fitxategi nagusia

en: Main File:
eu: Fitxategi nagusia:

en: Activate '%s'
eu: Aktibatu '%s'

en: The file %s changed on disk.
eu: %s fitxategia diskoan aldatu da.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
eu: Nahi duzu aldaketak jaregin eta fitxategia berriro kargatzea?

en: Do you want to reload the file?
eu: Nahi duzu fitxategia berriro kargatzea?

en: Impossible to load the file '%s'.
eu: Ezin da '%s' fitxategia kargatu.

en: The file %s has been modified since reading it.
eu: %s fitxategia aldatu egin da azken irakurketatik.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
eu: Gordetzen baduzu kanpoko aldaketak galdu egingo dira. Gorde dena den?

en: Impossible to save the file.
eu: Ezin da fitxategia gorde.

en: Error trying to convert the document to UTF-8
eu: Errorea dokumentua UTF-8 kodeketara bihurtzean

en: Unsaved Document
eu: Gorde gabeko dokumentua

en: The file has a temporary location. The data can be lost after rebooting your computer.
eu: Fitxategiak aldi baterako kokalekua du. Datuak gal daitezke ordenagailua berrabiarazi ondoren.

en: Do you want to save the file in a safer place?
eu: Fitxategia kokaleku seguru batean gordetzea nahi duzu?

en: Go to the home directory
eu: Joan karpeta nagusira

en: Go to the parent directory
eu: Joan karpeta gurasora

en: Go to the active document directory
eu: Joan dokumentu aktiboaren direktoriora

en: File System
eu: Fitxategi-sistema

en: File Browser
eu: Fitxategi-arakatzailea

note: LaTeX: Sectioning
en: _Sectioning
eu: _Zatitzea

en: Part
eu: Zatia

en: Chapter
eu: Kapitulua

en: Section
eu: Atala

en: Sub-section
eu: Azpiatala

en: Sub-sub-section
eu: Azpiazpiatala

en: Paragraph
eu: Paragrafoa

en: Sub-paragraph
eu: Azpiparagrafoa

note: LaTeX: References
en: _References
eu: _Erreferentziak

en: Reference to a label
eu: Erreferentzia etiketa bati

en: Page reference to a label
eu: Orriaren erreferentzia etiketa bati

en: Add a word to the index
eu: Gehitu hitz bat indizeari

en: Footnote
eu: Orri-oina

en: Reference to a bibliography item
eu: Erreferentzia bibliografiaren elementu bati

en: Center - \begin{center}
eu: Zentratuta - \begin{center}

en: Align Left - \begin{flushleft}
eu: Lerrokatu ezkerrean - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
eu: Lerrokatu eskuinean - \begin{flushright}

en: Figure - \begin{figure}
eu: Irudia - \begin{figure}

en: Table - \begin{table}
eu: Taula - \begin{table}

en: Quote - \begin{quote}
eu: Aipua - \begin{quote}

en: Quotation - \begin{quotation}
eu: Aipamena - \begin{quotation}

en: Verse - \begin{verse}
eu: Bertsoa - \begin{verse}

en: Verbatim - \begin{verbatim}
eu: Hitzez hitz - \begin{verbatim}

en: Minipage - \begin{minipage}
eu: Orritxoa - \begin{minipage}

en: Title page - \begin{titlepage}
eu: Tituluaren orria - \begin{titlepage}

note: LaTeX: list environments
en: _List Environments
eu: _Inguruneen zerrenda

en: Bulleted List - \begin{itemize}
eu: Buletdun zerrenda - \begin{itemize}

en: Enumeration - \begin{enumerate}
eu: Zenbatua - \begin{enumerate}

en: Description - \begin{description}
eu: Azalpena - \begin{description}

en: Custom list - \begin{list}
eu: Zerrenda pertsonalizatua - \begin{list}

en: List item - \item
eu: Elementuen zerrenda - \item

note: LaTeX: character sizes
en: _Characters Sizes
eu: _Karaktereen tamainak

note: LaTeX: font styles
en: _Font Styles
eu: Letra-_estiloak

en: Bold - \textbf
eu: Lodia - \textbf

en: Italic - \textit
eu: Etzana - \textit

en: Typewriter - \texttt
eu: Idazmakina - \texttt

en: Slanted - \textsl
eu: Okertua - \textsl

en: Small Capitals - \textsc
eu: Maiuskula txikiak - \textsc

en: Emphasized - \emph
eu: Enfasia- \emph

en: Underline - \underline
eu: Azpimarratua - \underline

en: _Font Family
eu: Letra-_familia

en: Roman - \rmfamily
eu: Erromatarra - \rmfamily

en: Monospace - \ttfamily
eu: Tarte bakarrekoa - \ttfamily

en: F_ont Series
eu: Letra-_serieak

en: Medium - \mdseries
eu: Tartekoa - \mdseries

en: Bold - \bfseries
eu: Lodia - \bfseries

en: Fo_nt Shape
eu: Letra-_forma

en: Upright - \upshape
eu: Zutik - \upshape

en: Italic - \itshape
eu: Etzana - \itshape

en: Slanted - \slshape
eu: Okertua - \slshape

en: Small Capitals - \scshape
eu: Maiuskula txikiak - \scshape

note: LaTeX: Tabular
en: _Tabular
eu: _Taula

en: Tabbing - \begin{tabbing}
eu: Tabulazioa - \begin{tabbing}

en: Tabular - \begin{tabular}
eu: Taula - \begin{tabular}

en: Multicolumn - \multicolumn
eu: Zutabe anitza - \multicolumn

en: Horizontal line - \hline
eu: Marra horizontala - \hline

en: Vertical line - \vline
eu: Marra bertikala - \vline

en: Horizontal line (columns specified) - \cline
eu: Marra horizontala (zutabeak zehaztuta) - \cline

en: Frame - \begin{frame}
eu: Markoa - \begin{frame}

en: Block - \begin{block}
eu: Blokea - \begin{block}

en: Two columns - \begin{columns}
eu: Bi zutabe - \begin{columns}

note: LaTeX: Spacing
en: _Spacing
eu: _Tartea

en: New _Line
eu: _Lerro berria

en: New Line - \\
eu: Lerro berria - \\

en: New page - \newpage
eu: Orri berria - \newpage

en: Line break - \linebreak
eu: Lerro-jauzia - \linebreak

en: Page break - \pagebreak
eu: Orri-jauzia - \pagebreak

en: Big skip - \bigskip
eu: Jauzi handia - \bigskip

en: Medium skip - \medskip
eu: Jauzi ertaina - \medskip

en: Horizontal space - \hspace
eu: Tarte horizontala - \hspace

en: Vertical space - \vspace
eu: Tarte bertikala - \vspace

en: No paragraph indentation - \noindent
eu: Paragrafoa koskarik gabe - \noindent

note: LaTeX: International accents
en: International _Accents
eu: Nazioarteko _azentuak

en: Acute accent - \'
eu: Azentu zorrotza - \'

en: Grave accent - \`
eu: Azentu kamutsa - \`

en: Circumflex accent - \^
eu: Azentu zirkunflexua - \^

en: Trema - \"
eu: Dieresia - \"

en: Tilde - \~
eu: Tileta - \~

en: Macron - \=
eu: Goi-marra - \=

en: Dot above - \.
eu: Goiko puntua - \.

en: Double acute accent - \H
eu: Azentu zorrotz bikoitza - \H

en: Cedilla - \c
eu: Ze hautsia - \c

en: Dot below - \d
eu: Beheko puntua - \d

en: Macron below - \b
eu: Azpiko goi-marra - \b

en: Ring - \r
eu: Eraztuna - \r

note: LaTeX: Others
en: _Misc
eu: _Hainbat

en: Document class - \documentclass
eu: Dokumentu-klasea - \documentclass

en: Use package - \usepackage
eu: Erabili paketea - \usepackage

en: _AMS packages
eu: _AMS paketeak

en: AMS packages
eu: AMS paketeak

en: Author - \author
eu: Egilea - \author

en: Title - \title
eu: Titulua - \title

en: Content of the document - \begin{document}
eu: Dokumentuaren edukia - \begin{document}

en: Make title - \maketitle
eu: Egin titulua - \maketitle

en: Table of contents - \tableofcontents
eu: Aurkibidea - \tableofcontents

en: Abstract - \begin{abstract}
eu: Laburpena - \begin{abstract}

en: Include an image (graphicx package) - \includegraphics
eu: Sartu irudia (graphicx paketea) - \includegraphics

en: Include a file - \input
eu: Sartu fitxategia - \input

note: Math
en: _Math
eu: _Matematika

note: Math Environments
en: _Math Environments
eu: _Mat. inguruneak

en: _Mathematical Environment - $...$
eu: Matematikako _ingurunea - $...$

en: Mathematical Environment - $...$
eu: Matematikako ingurunea - $...$

en: _Centered Formula - \[...\]
eu: Zentratutako _formula - \[...\]

en: Centered Formula - \[...\]
eu: Zentratutako formula - \[...\]

en: _Numbered Equation - \begin{equation}
eu: _Zenbatutako ekuazioa - \begin{equation}

en: Numbered Equation - \begin{equation}
eu: Zenbatutako ekuazioa - \begin{equation}

en: _Array of Equations - \begin{align*}
eu: Ekuazioen _matrizea - \begin{align*}

en: Array of Equations - \begin{align*}
eu: Ekuazioen matrizea - \begin{align*}

en: Numbered Array of _Equations - \begin{align}
eu: Zenbatutako _ekuazioen matrizea - \begin{align}

en: Numbered Array of Equations - \begin{align}
eu: Zenbatutako ekuazioen matrizea - \begin{align}

en: _Superscript - ^{}
eu: _Goi-indizea - ^{}

en: Superscript - ^{}
eu: Goi-indizea - ^{}

en: Su_bscript - __{}
eu: A_zpiindizea - __{}

en: Subscript - _{}
eu: Azpiindizea - _{}

en: _Fraction - \frac{}{}
eu: _Zatikia - \frac{}{}

en: Fraction - \frac{}{}
eu: Zatikia - \frac{}{}

en: Square _Root - \sqrt{}
eu: E_rro karratua- \sqrt{}

en: Square Root - \sqrt{}
eu: Erro karratua- \sqrt{}

en: _N-th Root - \sqrt[]{}
eu: _N-ren erroa - \sqrt[]{}

en: N-th Root - \sqrt[]{}
eu: N-ren erroa - \sqrt[]{}

note: Math functions
en: Math _Functions
eu: _Funtzio matematikoak

note: Math Font Styles
en: Math Font _Styles
eu: Mat. letra-e_stiloak

en: Roman - \mathrm
eu: Erromatarra - \mathrm

en: Italic - \mathit
eu: Etzana - \mathit

en: Bold - \mathbf
eu: Lodia - \mathbf

en: Typewriter - \mathtt
eu: Idazmakina - \mathtt

en: Calligraphic - \mathcal
eu: Kaligrafia - \mathcal

en: Blackboard (uppercase only)  - \mathbb (amsfonts package)
eu: Blackboard (maiuskulak soilik)  - \mathbb (amsfonts paketea)

en: Euler Fraktur - \mathfrak (amsfonts package)
eu: Euler Fraktur - \mathfrak (amsfonts paketea)

note: Math Accents
en: Math _Accents
eu: Mat. _azentuak

note: Math Spaces
en: Math _Spaces
eu: Mat. _tarteak

en: _Small
eu: _Txikia

en: Small - \,
eu: Txikia - \,

en: _Medium
eu: _Tartekoa

en: Medium - \:
eu: Tartekoa - \:

en: _Large
eu: _Handia

en: Large - \;
eu: Handia - \;

note: Math: Left Delimiters
en: _Left Delimiters
eu: E_zkerreko mugatzaileak

en: left (
eu: ezkerreko (

en: left [
eu: ezkerreko [

en: left {
eu: ezkerreko {

en: left <
eu: ezkerreko <

en: left )
eu: ezkerreko )

en: left ]
eu: ezkerreko ]

en: left  }
eu: ezkerreko }

en: left >
eu: ezkerreko >

en: left .
eu: ezkerreko .

note: Math: Right Delimiters
en: Right _Delimiters
eu: E_skuineko mugatzaileak

en: right )
eu: eskuineko )

en: right ]
eu: eskuineko ]

en: right  }
eu: eskuineko }

en: right >
eu: eskuineko >

en: right (
eu: eskuineko (

en: right [
eu: eskuineko [

en: right {
eu: eskuineko {

en: right <
eu: eskuineko <

en: right .
eu: eskuineko .

en: Sectioning
eu: Zatitzea

en: Characters Sizes
eu: Karaktereen tamainak

en: References
eu: Erreferentziak

en: Presentation Environments
eu: Aurkezpenaren inguruneak

en: Math Environments
eu: Matematikaren inguruneak

en: %s doesn't seem to be installed.
eu: '%s' ez dirudi instalatuta dagoenik.

en: The file '%s' doesn't exist.
eu: '%s' fitxategia ez da existitzen.

en: Failed to open '%s':
eu: Huts egin du '%s' irekitzean:

en: Open %s
eu: Ireki %s

en: Impossible to do the forward search.
eu: Ezin da aurrerantz bilatu.

en: Can not communicate with evince.
eu: Ezin da 'evince'-rekin komunikatu

en: The file "%s" doesn't exist.
eu: '%s' fitxategia ez da existitzen.

en: The PDF file doesn't exist.
eu: PDF fitxategia ez da existitzen.

en: The document is not saved.
eu: Dokumentua ez da gorde.

en: Show the application's version
eu: Erakutsi aplikazioaren bertsioa

en: Create new document
eu: Sortu dokumentu berria

en: Create a new top-level window in an existing instance of LaTeXila
eu: Sortu goi-mailako leiho berri bat lehendik dagoen LaTeXila-ren instantzia batean

en: - Integrated LaTeX Environment for GNOME
eu: - GNOMErako LaTeX ingurune barneratua

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
eu: Exekutatu '%s --help' komando-lerroko aukera erabilgarrien zerrenda ikusteko.

en: _Build
eu: _Eraiki

en: Cleanup Build _Files
eu: Garbitu eraikinen _fitxategiak

en: Clean-up build files (*.aux, *.log, *.out, *.toc, etc)
eu: Garbitu eraikinen fitxategiak (*.aux, *.log, *.out, *.toc, e.a.)

en: _Stop Execution
eu: _Gelditu exekuzioa

en: Stop Execution
eu: Gelditu exekuzioa

en: View _Log
eu: Ikusi _egunkaria

en: View Log
eu: Ikusi egunkaria

en: _Manage Build Tools
eu: _Kudeatu eraikitzeko tresnak

en: Manage Build Tools
eu: Kudeatu eraikitzeko tresnak

en: Show _Details
eu: Erakutsi _xehetasunak

en: Show Details
eu: Erakutsi xehetasunak

en: Show _Warnings
eu: Erakutsi _abisuak

en: Show Warnings
eu: Erakutsi abisuak

en: Show _Bad Boxes
eu: Erakutsi akatsen _koadroak

en: Show Bad Boxes
eu: Erakutsi akatsen koadroak

en: _Documents
eu: _Dokumentuak

en: _Save All
eu: _Gorde denak

en: Save all open files
eu: Gorde irekitako fitxategi guztiak

en: _Close All
eu: It_xi denak

en: Close all open files
eu: Itxi irekita dauden fitxategi guztiak

en: _Previous Document
eu: _Aurreko dokumentua

en: Activate previous document
eu: Aktibatu aurreko dokumentua

en: _Next Document
eu: _Hurrengo dokumentua

en: Activate next document
eu: Aktibatu hurrengo dokumentua

en: _Move to New Window
eu: _Eraman leiho berrira

en: Move the current document to a new window
eu: Eraman uneko dokumentua leiho berri batera

en: _Edit
eu: _Editatu

en: Undo the last action
eu: Azken ekintza desegiten du

en: Redo the last undone action
eu: Desegindako azken urratsa berregiten du

en: Cut the selection
eu: Ebaki hautapena

en: Copy the selection
eu: Kopiatu hautapena

en: Paste the clipboard
eu: Itsatsi arbeletik

en: Delete the selected text
eu: Ezabatu hautatutako testua

en: Select the entire document
eu: Hautatu dokumentu osoa

en: _Comment
eu: I_ruzkina

en: Comment the selected lines (add the character "%")
eu: Ezarri iruzkin gisa hautatutako lerroak (gehitu '%' karakterea)

en: _Uncomment
eu: _Kendu iruzkina

en: Uncomment the selected lines (remove the character "%")
eu: Kendu iruzkina hautatutako lerroetatik (kendu '%' karakterea)

en: Configure the application
eu: Konfiguratu aplikazioa

en: Activate or disable the spell checking
eu: Gaitu edo desgaitu zuzentzaile ortografikoa

en: _File
eu: _Fitxategia

en: New file
eu: Fitxategi berria

en: New _Window
eu: Leiho _berria

en: Create a new window
eu: Sortu leiho berria

en: Open a file
eu: Ireki fitxategia

en: Save the current file
eu: Gorde uneko fitxategia

en: Save the current file with a different name
eu: Gorde uneko fitxategia beste izen batekin

en: Create _Template From Document...
eu: Sortu _txantiloia dokumentutik...

en: Create a new template from the current document
eu: Sortu txantiloi berria uneko dokumentutik

en: _Delete Template...
eu: _Ezabatu txantiloia...

en: Delete personal template(s)
eu: Ezabatu txantiloi pertsonalak

en: Close the current file
eu: Itxi uneko fitxategia

note: recent documents
en: Open _Recent
eu: A_zken fitxategiak

en: Open recently used files
eu: Ireki erabilitako azken fitxategiak

en: Open a recently used file
eu: Ireki erabili berri duzun fitxategia

en: Open Files
eu: Ireki fitxategiak

en: All LaTeX Files
eu: LaTeX fitxategi guztiak

en: All Files
eu: Fitxategi guztiak

en: S_tructure
eu: E_gitura

en: Cut the selected structure item
eu: Ebaki hautatutako egituraren elementua

en: Copy the selected structure item
eu: Kopiatu hautatutako egituraren elementua

en: Delete the selected structure item
eu: Ezabatu hautatutako egituraren elementua

en: _Select
eu: _Hautatu

en: Select the contents of the selected structure item
eu: Hautatutako egituraren elementuaren edukia hautatzen du

en: Comment the selected structure item
eu: Ezarri iruzkin gisa hautatutako egituraren elementua

en: Shift _Left
eu: Desplazatu e_zkerrera

en: Shift the selected structure item to the left (e.g. section → chapter)
eu: Desplazatu hautatutako egituraren elementua ezkerrera (adib. atala → kapitulua)

en: Shift _Right
eu: Desplazatu e_skuinera

en: Shift the selected structure item to the right (e.g. chapter → section)
eu: Desplazatu hautatutako egituraren elementua eskuinera (adib. kapitulua → atala)

en: _Open File
eu: _Ireki fitxategia

en: Open the file referenced by the selected structure item
eu: Ireki hautatutako egituraren elementuak erreferentziatutako fitxategia

en: Quit the program
eu: Irten programatik

note: View
en: _View
eu: _Ikusi

en: Zoom _In
eu: Zooma ha_ndiagotu

en: Enlarge the font
eu: Handiagotu letra-tipoa

en: Zoom _Out
eu: Zooma _txikiagotu

en: Shrink the font
eu: Txikiagotu letra-tipoa

en: _Reset Zoom
eu: _Berrezarri zooma

en: Reset the size of the font
eu: Berrezarri letra-tipoaren tamaina

note: Search
en: _Search
eu: _Bilatu

en: Search for text
eu: Bilatu testua

en: Search for and replace text
eu: Bilatu eta ordeztu testua

en: _Go to Line...
eu: _Joan lerrora...

en: Go to a specific line
eu: Joan lerro zehatzera

en: _Search Forward
eu: _Bilatu aurrerantz

en: Jump to the associated position in the PDF file
eu: Joan esleitutako posiziora PDF fitxategian

note: Projects
en: _Projects
eu: _Proiektuak

en: _New Project
eu: Proiektu _berria

en: Create a new project
eu: Sortu proiektu berria

en: _Configure Current Project
eu: _Konfiguratu uneko proiektua

en: Change the main file of the current project
eu: Aldatu uneko proiektuaren fitxategi nagusia

en: _Manage Projects
eu: _Kudeatu proiektuak

en: Manage Projects
eu: Kudeatu proiektuak

note: Help
en: _Help
eu: _Laguntza

en: _Contents
eu: _Edukia

en: Open the LaTeXila documentation
eu: Ireki LaTeXila-ren dokumentazioa

en: _LaTeX Reference
eu: _LaTeX-en erreferentzia

en: The Kile LaTeX Reference
eu: Kile LaTeX erreferentzia

en: _Donate
eu: _Eman dirua

en: Donate to demonstrate your appreciation of LaTeXila and help its future development
eu: Eman dirua LaTeXila-rekin esker onekoa izateko eta bere etorkizuna garatzen laguntzeko

en: About LaTeXila
eu: LaTeXila-ri buruz

en: _Main Toolbar
eu: Tresna-barra _nagusia

en: Show or hide the main toolbar
eu: Erakutsi edo ezkutatu tresna-barra nagusia

note: Translators: "Edit" here is an adjective.
en: _Edit Toolbar
eu: _'Editatu' tresna-barra

en: Show or hide the edit toolbar
eu: Erakutsi edo ezkutatu 'Editatu' tresna-barra

en: _Side panel
eu: _Albo-panela

en: Show or hide the side panel
eu: Erakutsi edo ezkutatu albo-panela

en: _Bottom panel
eu: _Beheko panela

en: Show or hide the bottom panel
eu: Erakutsi edo ezkutatu beheko panela

en: Symbols
eu: Ikurrak

en: Structure
eu: Egitura

en: This file (%s) is already opened in another LaTeXila window.
eu: Fitxategi hau (%s) jadanik irekita dago LaTeXila-ren beste leiho batean.

en: LaTeXila opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
eu: LaTeXila-k fitxategiaren instantzia irakurtzeko soilik moduan ireki du. Dena den editatzea nahi duzu?

en: Edit Anyway
eu: Editatu dena den

en: Don't Edit
eu: Ez editatu

en: Save changes to document "%s" before closing?
eu: Aldaketak '%s' dokumentuan gorde itxi aurretik?

en: Read-Only
eu: Irakurtzeko soilik

en: Save File
eu: Gorde fitxategia

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
eu: '%s' izeneko fitxategia badago lehendik. Ordeztu nahi duzu?

en: LaTeXila is an Integrated LaTeX Environment for the GNOME Desktop
eu: GNOME mahaigainerako LaTeX ingurune barneratua da LaTeXila

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Reset all preferences
eu: Leheneratu hobespen guztiak

en: Do you really want to reset all preferences?
eu: Nahi duzu hobespen guztiak balio lehenetsiekin berrezartzea?

en: minute | minutes
eu[0]: minutu
eu[1]: minutu

en: character | characters
eu[0]: karaktere
eu[1]: karaktere

en: Use the system fixed width font (%s)
eu: Erabili sistemako letra-zabalera (%s)

en: New Project
eu: Proiektu berria

note: directory
en: Directory
eu: Direktorioa

en: There is a conflict with the project "%s".
eu: Gatazka dago '%s' proiektuarekin.

en: Configure Project
eu: Konfiguratu proiektua

en: Location of the project
eu: Proiektuaren kokalekua

en: Do you really want to delete the project "%s"?
eu: Ziur zaude '%s' proiektua ezabatzea nahi duzula?

en: Do you really want to clear all projects?
eu: Ziur zaude proiektu guztiak garbitu nahi dituzula?

en: The Main File is not in the directory.
eu: Fitxategi nagusia ez dago direktorioan.

en: Go to Line:
eu: Joan lerrora:

en: Line you want to move the cursor to
eu: Lerroa kurtsorea kokatzeko

en: Replace with
eu: Ordeztu honekin:

en: Replace
eu: Ordeztu

en: Replace All
eu: Ordeztu denak

en: All
eu: Denak

en: Search for
eu: Bilatu hau:

en: Case sensitive
eu: Maiuskula/minuskula

en: Entire words only
eu: Hitz osoak soilik

en: Not found
eu: Ez da aurkitu

note: Translators: the first %d is the position of the current search occurrence, * and the second %d is the total number of search occurrences.
en: Match %d of %d
eu: %d / %d bat etortzea

note: Translators: %d is the total number of search occurrences.
en: %d match | %d matches
eu[0]: bat etortze %d
eu[1]: %d bat etortze

en: Refresh
eu: Freskatu

en: Collapse All
eu: Tolestu denak

en: Show labels
eu: Erakutsi etiketak

en: Show included files
eu: Erakutsi sartutako fitxategiak

en: Show tables
eu: Erakutsi taulak

en: Show figures and images
eu: Erakutsi irudiak

note: Translators: do not translate the words TODO and FIXME. They are special comments that can be inserted in LaTeX documents.
en: Show TODOs and FIXMEs
eu: Erakutsi TODO-ak eta FIXME-ak

en: Structure action error: %s
eu: Errorea egituraren ekintzan: %s

en: The structure data seems outdated. Please refresh the structure.
eu: Egituraren datuak zaharrak dirudite. Freskatu egitura.

note: Translators: it's a verb
en: cut
eu: ebaki

note: Translators: it's a verb
en: copy
eu: kopiatu

en: delete
eu: ezabatu

en: select
eu: hautatu

note: Translators: it's a verb
en: comment
eu: iruzkina

note: Translators: it's a verb
en: shift left
eu: desplazatu ezkerrera

note: Translators: it's a verb
en: shift right
eu: desplazatu eskuinera

en: open file
eu: ireki fitxategia

en: Table
eu: Taula

note: Translators: "Figure" here means a diagram (\begin{figure}...\end{figure})
en: Figure
eu: Diagrama

en: Image
eu: Irudia

en: File included
eu: Fitxategia sartuta

en: Greek
eu: Grekoa

en: Arrows
eu: Geziak

en: Relations
eu: Erlazioak

en: Operators
eu: Eragileak

en: Delimiters
eu: Mugatzaileak

en: Misc math
eu: Hainbat matematika

en: Misc text
eu: Hainbat testu

en: Most Used
eu: Erabiliena

en: New File...
eu: Fitxategi berria...

en: Default templates
eu: Txantiloi lehenetsiak

en: Your personal templates
eu: Zure txantiloi pertsonalak

en: New Template...
eu: Txantiloi berria...

en: Name of the new template
eu: Txantiloi berriaren izena

en: Choose an icon
eu: Hautatu ikono bat

en: Delete Template(s)...
eu: Ezabatu txantiloiak...

en: Personal templates
eu: Txantiloi pertsonalak

en: Empty
eu: Hutsik

en: Article
eu: Artikulua

en: Report
eu: Txostena

en: Book
eu: Liburua

en: Letter
eu: Gutuna

en: Presentation
eu: Aurkezpena

en: Display line numbers
eu: Bistaratu lerro-zenbakiak

en: Tab width:
eu: Tabulazio-zabalera:

en: Insert spaces instead of tabs
eu: Txertatu zuriuneak tabuladoreen ordez

en: Forget you are not using tabulations
eu: Ahaztu tabulazioak ez zarela erabiltzen ari

en: Highlight current line
eu: Nabarmendu uneko lerroa

en: Highlight matching brackets
eu: Nabarmendu parentesi pareak

en: Create a backup copy of files before saving
eu: Sortu fitxategien babeskopia gorde aurretik

en: Autosave files every
eu: Gorde fitxategiak automatikoki:

en: Editor
eu: Editorea

en: Font
eu: Letra-tipoa

en: _Use the system fixed width font (%s)
eu: _Erabili sistemako letra-zabalera (%s)

en: Editor _font:
eu: Editorearen _letra-tipoa:

en: Pick the editor font
eu: Aukeratu editorearen letra-tipoa

en: Color Scheme
eu: Kolore-eskema

en: Font & Colors
eu: Letra-tipoak eta koloreak

en: File Clean-Up
eu: Fitxategiaren garbiketa

en: Automatically clean-up files after close
eu: Garbitu fitxategiak automatikoki itxi ondoren

en: Interactive completion after
eu: Osaketa interaktiboa honen ondoren

en: Number of characters after &apos;\&apos;
eu: Karaktere kopurua honen ondoren: &apos;\&apos;

en: Number of characters after '\'
eu: Karaktere kopurua honen ondoren: '\'

en: Other
eu: Bestelakoa
