latexila master - en to gl translation catalogue (527 entries)

en: View PDF
gl: Ver PDF

en: View the PDF file
gl: Ver o ficheiro PDF

en: View DVI
gl: Ver DVI

en: View the DVI file
gl: Ver o ficheiro DVI

en: View PS
gl: Ver PS

en: View the PostScript file
gl: Ver o ficheiro PostScript

en: Create a PDF file from LaTeX sources with the "pdflatex" command
gl: Crea un ficheiro PDf desde orixes LaTeX coa orde «pdflatex»

en: Create a DVI file from LaTeX sources with the "latex" command
gl: Crea un ficheiro DVI desde orixes LaTeX coa orde «latex»

en: Run BibTeX (bibliography)
gl: Executar BibTeX (bibliografía)

en: Run MakeIndex
gl: Executar MakeIndex

en: Convert the DVI document to the PDF format
gl: Converter o documento DVI ao formato PDF

en: Convert the DVI document to the PostScript format
gl: Converter o documento DVI ao formato PostScript

en: Convert the PostScript document to the PDF format
gl: Converter o documento PostScript ao formato PDF

en: Integrated LaTeX Environment
gl: Ambiente integrado de LaTeX

en: Edit LaTeX documents
gl: Editar documentos LaTeX

en: Open a New Window
gl: Abrir unha xanela nova

en: Open a New Document
gl: Abrir un documento novo

en: Use Default Font
gl: Usar tipo de letra predefinido

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to LaTeXila. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
gl: Usar o tipo de letra de ancho fixo predefinido do sistema para editar texto en lugar dun tipo de letra específico para LaTeXila. Se esta opción está desactivada, usarase o tipo de letra especificado en «Tipo de letra do editor» en lugar do tipo de letra do sistema.

en: Editor Font
gl: Tipo de letra do editor

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
gl: Un tipo de letra personalizado que se usará para a área de edición. Só terá efecto se non esta activada a opción «Usar tipo de letra predefinido».

en: Style Scheme
gl: Esquema de estilo.

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
gl: O ID dunha dun esquema de estilo de GtkSourceView usado para colorear o texto.

en: Create Backup Copies
gl: Crear copias de seguranza

en: Whether LaTeXila should create backup copies for the files it saves.
gl: Crear copias de respaldo para os ficheiros que LaTeXila garda.

en: Autosave
gl: Autogardar

en: Whether LaTeXila should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
gl: LaTeXila garda automaticamente os ficheiros modificados despois dun intervalo de tempo coa opción «Intervalo de autogardado».

en: Autosave Interval
gl: Intervalo de autogardado

en: Number of minutes after which LaTeXila will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
gl: Número de minutos tras os que LaTeXila gardará automáticamente os ficheiros modificados. Esto só terá efecto se a opción «Autogardar» esta activada.

en: Reopen files on startup
gl: Reabrir os ficheiros ao inicio.

en: Whether LaTeXila should reopen the files that was opened the last time.
gl: Reabrir os ficheiros que estaban abertos a última vez.

en: Tab Size
gl: Tamaño do tabulador

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
gl: Especifica o número de espazos que se mostrarán en lugar do carácter de tabulación.

en: Insert spaces
gl: Inserir espazos

en: Whether LaTeXila should insert spaces instead of tabs.
gl: Inserir espazos en lugar de tabulacións.

en: Forget lack of tabulations
gl: Esquecer a falta de tabulacións.

en: Forget you are not using tabulations.
gl: Esquecer que non está a usar tabulacións.

en: Display Line Numbers
gl: Mostrar números de liña

en: Whether LaTeXila should display line numbers in the editing area.
gl: Mostrar os números de liña na área de edición.

en: Highlight Current Line
gl: Realzar a liña actual

en: Whether LaTeXila should highlight the current line.
gl: Realzar a liña actual.

en: Highlight Matching Brackets
gl: Realzar parellas de corchetes

en: Whether LaTeXila should highlight matching brackets.
gl: Realzar parellas de corchetes coincidentes.

en: Spell checking
gl: Comprobación de ortografía

en: Main toolbar is visible
gl: A barra de ferramentas principal é visibel

en: Whether the main toolbar (file open, close, build, ...) should be visible.
gl: Mostrar a barra de ferramentas principal (abrir ficheiro, pechar, construir, …).

en: Edit toolbar is visible
gl: A barra de ferramentas de edición é visibel

en: Whether the edit toolbar (bold, italic, character sizes, ...) should be visible.
gl: Mostrar a barra de ferramentas de edición (negriña, cursiva, tamaño de caracteres, …).

en: Side panel is Visible
gl: O panel lateral é visibel

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
gl: Mostrar o panel lateral esquerdo de edición de xanelas.

en: Bottom panel is Visible
gl: O panel inferior é visibel

en: Whether the bottom panel containing the build view should be visible.
gl: Mostrar o panel inferior que contén o visor de construción.

en: Side panel component
gl: Panel lateral

en: Side panel's active component. 0: Symbols. 1: File browser. 2: Structure.
gl: Compoñente do panel lateral activo. 0: Símbolos. 1: Navegador de ficheiros. 2: Estrutura.

en: Show build output warnings
gl: Mostrar advertencias de construción

en: Show build output badboxes
gl: Mostrar as caixas incorrectas de saída da compilación

en: Interactive completion
gl: Completado interactivo

en: Automatically show LaTeX commands proposals
gl: Mostrar suxestións de ordes de LaTeX automaticamente

en: Minimum number of characters for interactive completion
gl: Número mínimo de caracteres despois para o completado interactivo

en: Minimum number of characters after "\" for the interactive completion of LaTeX commands
gl: Número mínimo de caracteres despois de «\» para o completado interactivo de ordes LaTeX

en: No confirmation when cleaning-up
gl: Non pedir confirmación ao limpar

en: Automatic clean-up
gl: Limpeza automática

en: Automatically clean-up files after close. no-confirm-clean must be true.
gl: Limpar automaticamente os ficheiros despois de pechar. «no-confirm-clean» debe ser certo.

en: File extensions for the clean-up
gl: Extensións de ficheiro que limpar

en: The list of file extensions for the clean-up, separated by spaces
gl: A lista de extensións de ficheiro que limpar, separadas por espazos

en: Enabled default build tools
gl: Ferramentas de contrución predefinidas activadas

en: The list of the default build tools that are enabled
gl: Lista das ferramentas de construción predefinidas que están activadas

en: Disabled default build tools
gl: Ferramentas de contrución predefinidas desactivadas

en: The list of the default build tools that are disabled
gl: Lista das ferramentas de construción predefinidas que están desactivadas

en: Current directory
gl: Directorio actual

en: URI of the file browser current directory
gl: URI do directorio actual no navegador de ficheiros.

en: Show build files
gl: Mostrar ficheiros de construción

en: Show files with an extension present in preferences.latex.clean-extensions.
gl: Mostrar ficheiros cunha extensión presente en «preferences.latex.clean-extensions»

en: Show hidden files
gl: Mostrar ficheiros ocultos

en: Show files beginning with a dot.
gl: Mostrar os ficheiros que comezan cun punto.

note: This must be translated by a usepackage LaTeX command.
en: 
    % babel package or equivalent
gl: 
    % paquete babel ou equivalente

note: There is a helper script in data/templates/tex2po.sh
en: 
    \documentclass[a4paper,11pt]{letter}
    \usepackage[T1]{fontenc}
    \usepackage[utf8]{inputenc}
    \usepackage{lmodern}
    
    \address{Your name\\Your address\\Your phone number}
    \signature{Your name}
    
    \begin{document}
    
    \begin{letter}{Destination\\Address of the destination\\Phone number of the destination}
    
    \opening{Dear Sir,}
    
    % corps of the letter
    
    \closing{Yours sincerely,}
    
    %\cc{Other destination}
    %\ps{PS: PostScriptum}
    %\encl{Enclosures}
    
    \end{letter}
    \end{document}
gl: 
    \documentclass[a4paper,11pt]{letter}
    \usepackage[T1]{fontenc}
    \usepackage[utf8]{inputenc}
    \usepackage{lmodern}
    
    \address{O seu nome\\O seu enderezo\\O seu número de teléfono}
    \signature{O seu nome}
    
    \begin{document}
    
    \begin{letter}{Destino\\Enderezo de destino\\Número de teléfono do destinatario}
    
    \opening{Estimado sr.,}
    
    % corpo da carta
    
    \closing{Saúdos cordiais,}
    
    %\cc{Outro destino}
    %\ps{PS: PostScriptum}
    %\encl{Enclosures}
    
    \end{letter}
    \end{document}

en: Hide panel
gl: Agochar panel

en: Build Tool (read-only)
gl: Ferramenta de construción (só lectura)

en: Build Tool
gl: Ferramenta de construción

en: Execute
gl: Executar

en: Convert
gl: Converter

en: View File
gl: Abrir ficheiro

en: Commands
gl: Ordes

en: Post Processor
gl: Postprocesador

en: Add...
gl: Engadir…

en: Remove
gl: Quitar

en: Move up
gl: Subir

en: Move down
gl: Baixar

en: Label
gl: Etiqueta

en: You can select this arrow and copy/paste it!
gl: Pode seleccionar esta frecha e copialo/pegalo!

en: Description
gl: Descrición

en: File extensions for which the build tool can be executed.
gl: Extensións de ficheiro para as que a ferramenta de contrución se pode executar.

en: The extensions are separated by spaces.
gl: As extensións están separadas por espazos.

en: If it is empty, all extensions are allowed.
gl: Se está baleiro, permítense todas as extensións.

en: Extensions
gl: Extensións

en: Icon
gl: Icona

note: Placeholders
en: Placeholders:
gl: Marcadores de posición:

en: The active document's filename.
gl: O nome de ficheiro do documento activo.

en: If the active document belongs to a project, the main file is chosen.
gl: Se o documento activo pertence a un proxecto, elíxese o ficheiro principal.

en: The active document's filename without its extension.
gl: O nome do ficheiro do documento activo sen extensión.

en: Jobs
gl: Traballos

en: List of files to open after executing the build jobs.
gl: Lista de ficheiros que abrir despois de executar as tarefas de construción.

en: The files are separated by spaces.
gl: Os ficheiros están separados por espazos.

en: You should use the placeholders to specify the files.
gl: Debe usar os marcadores de posición para especificar os ficheiros.

en: Files to open
gl: Ficheiros que abrir

en: %s doesn't seem to be installed.
gl: %s non semella estar instalado.

en: Open %s
gl: Abrir %s

en: The file '%s' doesn't exist.
gl: O ficheiro «%s» non existe.

en: Failed to open '%s':
gl: Non foi posíbel abrir «%s»:

en: Build Tools
gl: Ferramentas de construción

en: Default build tools
gl: Ferramentas de construción predefinidas

en: Personal build tools
gl: Ferramentas de contrución persoais

en: Enabled
gl: Activada

en: %s [copy]
gl: %s [copia]

en: Do you really want to delete the build tool "%s"?
gl: Está seguro de que desexa eliminar a ferramenta de construción «%s»?

en: Do you really want to delete these files?
gl: Ten certeza que quere eliminar estes ficheiros?

note: secondary label
en: Select the files you want to delete:
gl: Seleccione os ficheiros que quere eliminar:

en: No build file to clean up.
gl: Non hai ningún ficheiro construído para limpar.

en: No matching proposal
gl: Non hai ningunha proposición coincidente

en: Close without Saving
gl: Pechar sen gardar

en: There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
gl: Hai %d documento con cambios sen gardar. Quere gardar os cambios antes de pechar?

en: Select the documents you want to save:
gl: Seleccione os documentos que quere gardar:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
gl: Se non garda, todos os seus cambios perderanse permanentemente.

en: The structure item already contains a sub-paragraph.
gl: O elemento de estrutura xa contén un subparágrafo.

en: Close document
gl: Pechar documento

note: main file
en: Main File
gl: Ficheiro principal

en: Main File:
gl: Ficheiro principal:

en: Activate '%s'
gl: Activar «%s»

en: The file %s changed on disk.
gl: O ficheiro %s cambiou no disco.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
gl: Quere descartar os cambios e recargar o ficheiro?

en: Do you want to reload the file?
gl: Quere recargar o ficheiro?

en: Reload
gl: Recargar

en: Impossible to load the file '%s'.
gl: Non é posíbel cargar o ficheiro «%s»

en: The file %s has been modified since reading it.
gl: O ficheiro %s foi modificado desde que se leu.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
gl: Se o garda, todos os cambios externos poderían perderse. Quere gardalo de todos os modos?

en: Save Anyway
gl: Gardar de todos os modos

en: Don't Save
gl: Non gardar

en: Impossible to save the file.
gl: Non é posíbel gardar o ficheiro.

en: Error trying to convert the document to UTF-8
gl: Produciuse un erro ao tentar convertir o documento a UTF-8

en: Unsaved Document
gl: Documento sen gardar

en: The file has a temporary location. The data can be lost after rebooting your computer.
gl: O ficheiro está nunha ubicación temporal. Os datos poden perderse despois de reiniciar o equipo.

en: Do you want to save the file in a safer place?
gl: Quere gardar o ficheiro nun lugar máis seguro?

en: Go to the home directory
gl: Ir ao cartafol persoal

en: Go to the parent directory
gl: Ir ao cartafol superior

en: Go to the active document directory
gl: Ir ao cartafol do documento activo

en: File System
gl: Sistema de ficheiros

en: File Browser
gl: Explorador de ficheiros

en: (no suggestions)
gl: (sen suxerencias)

en: More...
gl: Máis…

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
gl: Engadir «%s» ao dicionario

note: - Ignore All
en: Ignore All
gl: Ignonar todo

note: on top: language selection
en: Languages
gl: Idiomas

en: enchant error for language: %s
gl: erro de enchant para o idioma: %s

note: LaTeX: Sectioning
en: _Sectioning
gl: _Seccionado

en: Part
gl: Parte

en: Chapter
gl: Capítulo

en: Section
gl: Sección

en: Sub-section
gl: Subsección

en: Sub-sub-section
gl: Subsubsección

en: Paragraph
gl: Parágrafo

en: Sub-paragraph
gl: Subparágrafo

note: LaTeX: References
en: _References
gl: _Referencias

en: Reference to a label
gl: Referencia á etiqueta

en: Page reference to a label
gl: Referencia de páxina a unha etiqueta

en: Add a word to the index
gl: Engadir unha palabra ao índice

en: Footnote
gl: Note de pe de páxina

en: Reference to a bibliography item
gl: Referencia a un elemento da bibliografía

en: Center - \begin{center}
gl: Centrado - \begin{center}

en: Align Left - \begin{flushleft}
gl: Aliñado á esquerda - \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
gl: Aliñado á dereita - \begin{flushright}

en: Figure - \begin{figure}
gl: Figura - \begin{figure}

en: Table - \begin{table}
gl: Táboa - \begin{table}

en: Quote - \begin{quote}
gl: Cita - \begin{quote}

en: Quotation - \begin{quotation}
gl: Citación - \begin{quotation}

en: Verse - \begin{verse}
gl: Verso - \begin{verse}

en: Minipage - \begin{minipage}
gl: Minipáxina - \begin{minipage}

en: Title page - \begin{titlepage}
gl: Título da páxina - \begin{titlepage}

note: LaTeX: list environments
en: _List Environments
gl: _Listar os ambientes

en: Bulleted List - \begin{itemize}
gl: Lista con viñetas - \begin{itemize}

en: Enumeration - \begin{enumerate}
gl: Enumeración - \begin{enumerate}

en: Description - \begin{description}
gl: Descrición - \begin{description}

en: Custom list - \begin{list}
gl: Lista personalizada - \begin{list}

en: List item - \item
gl: Elemento da lista - \item

note: LaTeX: character sizes
en: _Characters Sizes
gl: Tamaño dos _caracteres

note: LaTeX: font styles
en: _Font Styles
gl: Estilos de _fonte

en: Bold - \textbf
gl: Negra - \textbf

en: Italic - \textit
gl: Cursiva - \textit

en: Typewriter - \texttt
gl: Máquina de escribir: \texttt

en: Slanted - \textsl
gl: Inclinada - \textsl

en: Small Capitals - \textsc
gl: Maiúsculas pequenas - \textsc

en: Emphasized - \emph
gl: Enfatizada - \emph

en: Underline - \underline
gl: Subliñado - \underline

en: _Font Family
gl: Familia do _tipo de letra

en: Monospace - \ttfamily
gl: Monoespaciado - \ttfamily

en: F_ont Series
gl: Seire de _tipo de letra

en: Medium - \mdseries
gl: Medio - \mdseries

en: Bold - \bfseries
gl: Negra - \bfseries

en: Fo_nt Shape
gl: _Forma do tipo de letra

en: Upright - \upshape
gl: Elevado - \upshape

en: Italic - \itshape
gl: Cursiva - \itshape

en: Slanted - \slshape
gl: Inclinada - \slshape

en: Small Capitals - \scshape
gl: Maiúsculas pequenas - \scshape

en: Tabbing - \begin{tabbing}
gl: Tabulado - \begin{tabbing}

en: Multicolumn - \multicolumn
gl: Multicolumna - \multicolumn

en: Horizontal line - \hline
gl: Liña horizontal - \hline

en: Vertical line - \vline
gl: Liña vertical - \vline

en: Horizontal line (columns specified) - \cline
gl: Liña horizontal (columnas especificadas) - \cline

en: Frame - \begin{frame}
gl: Marco - \begin{frame}

en: Block - \begin{block}
gl: Bloque - \begin{block}

en: Two columns - \begin{columns}
gl: Dúas columnas - \begin{columns}

note: LaTeX: Spacing
en: _Spacing
gl: _Espaciado

en: New _Line
gl: Nova _liña

en: New Line - \\
gl: Nova liña - \\

en: New page - \newpage
gl: Páxina nova - \newpage

en: Line break - \linebreak
gl: Salto de liña - \linebreak

en: Page break - \pagebreak
gl: Salto de páxina - \pagebreak

en: Big skip - \bigskip
gl: Salto grande - \bigskip

en: Medium skip - \medskip
gl: Salto medio - \medskip

en: Horizontal space - \hspace
gl: Espazo horizontal - \hspace

en: Vertical space - \vspace
gl: Espazo vertical - \vspace

en: No paragraph indentation - \noindent
gl: Sen sangría de párrafo - \noindent

note: LaTeX: International accents
en: International _Accents
gl: _Acentos internacionais

en: Acute accent - \'
gl: Acento - \'

en: Grave accent - \`
gl: Acento grave - \`

en: Circumflex accent - \^
gl: Acento circunflexo - \^

en: Dot above - \.
gl: Punto arriba - \.

en: Double acute accent - \H
gl: Acento agudo dobre - \H

en: Dot below - \d
gl: Punto embaixo - \d

en: Macron below - \b
gl: Macron embaixo - \b

en: Ring - \r
gl: Anel - \r

note: LaTeX: Others
en: _Misc
gl: _Varios

en: Document class - \documentclass
gl: Clase de documento - \documentclass

en: Use package - \usepackage
gl: Usar paquete - \usepackage

en: _AMS packages
gl: Paquetes _AMS

en: AMS packages
gl: paquetes AMS

en: Author - \author
gl: Autor - \author

en: Title - \title
gl: Título - \title

en: Content of the document - \begin{document}
gl: Contidos do documento - \begin{document}

en: Make title - \maketitle
gl: Crear título - \maketitle

en: Table of contents - \tableofcontents
gl: Táboa de contidos - \tableofcontents

en: Abstract - \begin{abstract}
gl: Resumo - \begin{abstract}

en: Include an image (graphicx package) - \includegraphics
gl: Incluir unha imaxe (paquete «graphicx») - \includegraphics

en: Include a file - \input
gl: Incluír ficheiro - \input

note: Math
en: _Math
gl: _Matemáticas

note: Math Environments
en: _Math Environments
gl: Ambientes de _matemáticas

en: _Mathematical Environment - $...$
gl: Ambientes de _matemáticas - $...$

en: Mathematical Environment - $...$
gl: Ambientes de matemáticas - $...$

en: _Centered Formula - \[...\]
gl: Formula _centrada - \[...\]

en: Centered Formula - \[...\]
gl: Fórmula centrada: \[…\]

en: _Numbered Equation - \begin{equation}
gl: Ecuación _numerada: \begin{equation}

en: Numbered Equation - \begin{equation}
gl: Ecuación numerada: \begin{equation}

en: _Array of Equations - \begin{align*}
gl: _Vector de ecuacións: \begin{align*}

en: Array of Equations - \begin{align*}
gl: Vector de Ecuacións: \begin{align*}

en: Numbered Array of _Equations - \begin{align}
gl: Vector numerado de _ecuacións: \begin{align}

en: Numbered Array of Equations - \begin{align}
gl: Vector numerado de ecuacións: \begin{align}

en: _Superscript - ^{}
gl: _Superíndice: ^{}

en: Superscript - ^{}
gl: Superíndice: ^{}

en: Su_bscript - __{}
gl: Su_bíndice: __{}

en: Subscript - _{}
gl: Subíndice: _{}

en: _Fraction - \frac{}{}
gl: _Fracción: \frac{}{}

en: Fraction - \frac{}{}
gl: Fracción: \frac{}{}

en: Square _Root - \sqrt{}
gl: _Raíz cadrada: \sqrt{}

en: Square Root - \sqrt{}
gl: Raíz cadrada: \sqrt{}

en: _N-th Root - \sqrt[]{}
gl: Raíz e_nésima: \sqrt[]{}

en: N-th Root - \sqrt[]{}
gl: Raíz enésima: \sqrt[]{}

note: Math functions
en: Math _Functions
gl: _Funcións matemáticas

note: Math Font Styles
en: Math Font _Styles
gl: E_stilos de tipografía matemática

en: Roman - \mathrm
gl: Romano - \mathrm

en: Italic - \mathit
gl: Cursiva: \mathit

en: Bold - \mathbf
gl: Negriña: \mathbf

en: Sans Serif - \mathsf
gl: Sans Serif: \mathsf

en: Typewriter - \mathtt
gl: Máquina de escribir - \mathtt

en: Calligraphic - \mathcal
gl: Caligráfico - \mathcal

en: Blackboard (uppercase only)  - \mathbb (amsfonts package)
gl: Pizarra (só en maiúsculas): \mathbb (paquete «amsfonts»)

en: Euler Fraktur - \mathfrak (amsfonts package)
gl: Euler Fraktur: \mathfrak (paquete «amsfonts»)

note: Math Accents
en: Math _Accents
gl: _Acentos matemáticos

note: Math Spaces
en: Math _Spaces
gl: E_spazos matemáticos

en: _Small
gl: _Pequena

en: Small - \,
gl: Pequena: \,

en: _Medium
gl: _Media

en: Medium - \:
gl: Media: \:

en: _Large
gl: _Grande

en: Large - \;
gl: Grande: \;

note: Math: Left Delimiters
en: _Left Delimiters
gl: Delimitadores pola esquerda

en: left (
gl: ( esquerdo

en: left [
gl: [ esquerdo

en: left {
gl: { esquerda

en: left <
gl: < esquerdo

en: left )
gl: ) esquerdo

en: left ]
gl: ] esquerdo

en: left  }
gl: } esquerda

en: left >
gl: > esquerdo

en: left .
gl: . esquerdo

note: Math: Right Delimiters
en: Right _Delimiters
gl: _Delimitadores pola dereita

en: right )
gl: ) dereito

en: right ]
gl: ] dereito

en: right  }
gl: } dereita

en: right >
gl: > dereito

en: right (
gl: ( dereito

en: right [
gl: [ dereito

en: right {
gl: { dereita

en: right <
gl: < dereito

en: right .
gl: . dereito

en: Sectioning
gl: Seccionado

en: Characters Sizes
gl: Tamaño de caracteres

en: References
gl: Referencias

en: Presentation Environments
gl: Ambientes de presentación

en: Math Environments
gl: Ambientes matemáticos

en: Left Delimiters
gl: Delimitadores pola esquerda

en: Right Delimiters
gl: Delimitadores pola dereita

en: Show the application's version
gl: Mostrar a versión do aplicativo

en: Create new document
gl: Crear un novo documento

en: Create a new top-level window in an existing instance of LaTeXila
gl: Crear unha nova xanela de nivel superior nunha instancia existente de LaTeXila

en: - Integrated LaTeX Environment for GNOME
gl: - Ambiente integrado de LaTeX para GNOME

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
gl: Execute «%s --help» para ver a lista completa de ordes dispoñibeis.

en: _Build
gl: _Construír

en: Cleanup Build _Files
gl: Limpar _ficheiros de contrución

en: Clean-up build files (*.aux, *.log, *.out, *.toc, etc)
gl: Limpar ficheiros de construción (*.aux, *.log, *.out, *.toc, etc)

en: _Stop Execution
gl: _Deter a execución

en: Stop Execution
gl: Deter a execución

en: View _Log
gl: Ver o _rexistro

en: View Log
gl: Ver o rexistro

en: _Manage Build Tools
gl: _Xestionar ferramentas de construción

en: Manage Build Tools
gl: Xestionar ferramentas de construción

en: Show _Details
gl: Mostrar _detalles

en: Show Details
gl: Mostrar detalles

en: Show _Warnings
gl: Mostrar _advertencias

en: Show Warnings
gl: Mostrar advertencias

en: Show _Bad Boxes
gl: Mostrar _continentes

en: Show Bad Boxes
gl: Mostrar continentes

en: _Documents
gl: _Documentos

en: _Save All
gl: Gardar _todo

en: Save all open files
gl: Gardar todos os ficheiros abertos

en: _Close All
gl: _Pechar todo

en: Close all open files
gl: Pechar todos os ficheiros abertos

en: _Previous Document
gl: Documento _anterior

en: Activate previous document
gl: Activar o documento anterior

en: _Next Document
gl: Documento _seguinte

en: Activate next document
gl: Activar o documento seguinte

en: _Move to New Window
gl: _Mover a unha xanela nova

en: Move the current document to a new window
gl: Mover o documento actual a unha xanela nova

en: _Edit
gl: _Editar

en: Undo the last action
gl: Desfacer a última acción

en: Redo the last undone action
gl: Refacer a última acción desfeita

en: Cut the selection
gl: Cortar a selección

en: Copy the selection
gl: Copiar a selección

en: Paste the clipboard
gl: Pegar o portapapeis

en: Delete the selected text
gl: Eliminar o texto seleccionado

en: Select the entire document
gl: Seleccionar todo o documento

en: _Comment
gl: _Comentar

en: Comment the selected lines (add the character "%")
gl: Comentar as liñas seleccionadas (engadir o carácter «%»)

en: _Uncomment
gl: _Descomentar

en: Uncomment the selected lines (remove the character "%")
gl: Descomentar as liñas seleccionadas (elimiar o carácter «%»)

en: Configure the application
gl: Configurar o aplicativo

en: Activate or disable the spell checking
gl: Activar ou desactivar a corrección ortográfica

en: _File
gl: _Ficheiro

en: New file
gl: Novo ficheiro

en: New _Window
gl: Nova _xanela

en: Create a new window
gl: Crear unha xanela nova

en: Open a file
gl: Abrir un ficheiro

en: Save the current file
gl: Gardar o ficheiro actual

en: Save the current file with a different name
gl: Gardar o ficheiro actual cun nome distinto

en: Create _Template From Document...
gl: Crear unha _plantilla a partir do documento…

en: Create a new template from the current document
gl: Crear unha nova plantilla a partir do documento actual

en: _Delete Template...
gl: _Eliminar plantilla…

en: Delete personal template(s)
gl: Eliminar plantilla(s) persoais

en: Close the current file
gl: Pechar o ficheiro actual

note: recent documents
en: Open _Recent
gl: Abrir _recente

en: Open recently used files
gl: Abrir ficheiros usados recentemente

en: Open a recently used file
gl: Abrir un ficheiro usado recentemente

en: Open Files
gl: Abrir ficheiros

en: All LaTeX Files
gl: Todos os ficheiros de LaTeX

en: All Files
gl: Todos os ficheiros

en: S_tructure
gl: Es_tructura

en: Cut the selected structure item
gl: Copiar o elemento de estructura seleccionado

en: Copy the selected structure item
gl: Copiar o elemento de estructura seleccionado

en: Delete the selected structure item
gl: Eliminar o elemento de estructura seleccionado

en: _Select
gl: _Seleccionar

en: Select the contents of the selected structure item
gl: Seleccionar os contidos do elemento de estructura seleccionado

en: Comment the selected structure item
gl: Comentar o elemento de estructura seleccionado

en: Shift _Left
gl: Desplazar a _esquerda

en: Shift the selected structure item to the left (e.g. section → chapter)
gl: Desplazar o elemento de estructura seleccionada á esquerda (ex. sección → capítulo)

en: Shift _Right
gl: Desplazar a _dereita

en: Shift the selected structure item to the right (e.g. chapter → section)
gl: Desplazar o elemento de estructura seleccionado á dereita (ej. capítulo → sección)

en: _Open File
gl: _Abrir ficheiro

en: Open the file referenced by the selected structure item
gl: Abrir o ficheiro referenciado polo elemento de estructura seleccionado

en: Quit the program
gl: Sair do programa

note: View
en: _View
gl: _Ver

en: Zoom _In
gl: _Ampliar

en: Enlarge the font
gl: Ampliar a letra

en: Zoom _Out
gl: _Reducir

en: Shrink the font
gl: Reducir a letra

en: _Reset Zoom
gl: _Restablecer a ampliación

en: Reset the size of the font
gl: Restablecer o tamaño da letra

note: Search
en: _Search
gl: _Buscar

en: Search for text
gl: Buscar texto

en: Search for and replace text
gl: Buscar e substituír texto

en: _Go to Line...
gl: _Ir á liña…

en: Go to a specific line
gl: Ir a unha liña específica

en: _Search Forward
gl: Buscar cara adiante

en: Jump to the associated position in the PDF file
gl: Saltar á posición asociada no ficheiro PDF

note: Projects
en: _Projects
gl: _Proxectos

en: _New Project
gl: _Novo proxecto

en: Create a new project
gl: Crear un proxecto novo

en: _Configure Current Project
gl: _Configurar o proxecto actual

en: Change the main file of the current project
gl: Cambiar o ficheiro principal do proxecto actual

en: _Manage Projects
gl: _Xestionar proxectos

en: Manage Projects
gl: Xestionar proxectos

note: Help
en: _Help
gl: Ax_uda

en: _Contents
gl: _Contidos

en: Open the LaTeXila documentation
gl: Abrir a documentación de LaTeXila

en: _LaTeX Reference
gl: Referencia de _LaTeX

en: The Kile LaTeX Reference
gl: A referencia de LaTeX de Kile

en: About LaTeXila
gl: Acerca de LaTeXila

en: _Main Toolbar
gl: Barra de _ferramentas principal

en: Show or hide the main toolbar
gl: Mostrar ou ocultar a barra de ferramentas principal

note: Translators: "Edit" here is an adjective.
en: _Edit Toolbar
gl: Barra de ferramentas de _edición

en: Show or hide the edit toolbar
gl: Mostrar ou ocultar a barra de ferramentas de edición

en: _Side panel
gl: Panel _lateral

en: Show or hide the side panel
gl: Mostrar ou ocultar o panel lateral

en: _Bottom panel
gl: Panel inferior

en: Show or hide the bottom panel
gl: Mostrar ou ocultar o panel inferior

en: Symbols
gl: Símbolos

en: Structure
gl: Estructura

en: This file (%s) is already opened in another LaTeXila window.
gl: Este ficheiro (%s) xa esta aberto noutra xanela de LaTeXila

en: LaTeXila opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
gl: LaTeXila abríu esta instancia do ficheiro como non editabel. Desexa editalo de todas formas?

en: Edit Anyway
gl: Editar de todas forma

en: Don't Edit
gl: Non editar

en: Save changes to document "%s" before closing?
gl: Gardar os cambios do documento «%s» antes de pechar?

en: Read-Only
gl: Só lectura

en: Save File
gl: Gardar ficheiro

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
gl: Xa existe un ficheiro chamado «%s». Quere substituilo?

en: Replace
gl: Substituír

en: LaTeXila is an Integrated LaTeX Environment for the GNOME Desktop
gl: LaTeXila é un ambiente integrado para o escritorio GNOME

en: Latexmk messages
gl: Mensaxes de Latexmk

en: Preferences
gl: Preferencias

note: reset all button
en: Reset All
gl: Restablecer todo

en: Reset all preferences
gl: Restablecer todas as preferencias

en: Do you really want to reset all preferences?
gl: Esta seguro de que desexa restablecer todas as preferencias?

en: minute | minutes
gl[0]: minuto
gl[1]: minutos

en: character | characters
gl[0]: carácter
gl[1]: caracteres

en: Use the system fixed width font (%s)
gl: Usar o tipo de letra de ancho fixo do sistema (%s)

en: New Project
gl: Novo proxecto

note: directory
en: Directory
gl: Directorio

en: There is a conflict with the project "%s".
gl: Hai un conflicto co proxecto «%s»

en: Configure Project
gl: Configurar proxecto

en: Location of the project
gl: Ubicación do proxecto

en: Clear All
gl: Limpar todo

en: Do you really want to delete the project "%s"?
gl: Esta seguro de que desexa eliminar o proxecto «%s»?

en: Do you really want to clear all projects?
gl: Esta seguro de que desexa limpar todos os proxectos?

en: The Main File is not in the directory.
gl: O ficheiro principal non está no directorio.

en: Go to Line:
gl: Ir á liña

en: Line you want to move the cursor to
gl: Liña á que quere mover o cursor

en: Replace with
gl: Substituír con

en: All
gl: Todo

en: Search for
gl: Buscar

en: Case sensitive
gl: Diferenciar maiúsculas de minúsculas

en: Entire words only
gl: Só palabras enteiras

en: Refresh
gl: Actualizar

en: Collapse All
gl: Contraer todo

en: Show labels
gl: Mostrar etiquetas

en: Show included files
gl: Mostrar ficheiros incluidos

en: Show tables
gl: Mostrar táboas

en: Show figures and images
gl: Mostrar figuras e imaxes

note: Translators: do not translate the words TODO and FIXME. They are special comments that can be inserted in LaTeX documents.
en: Show TODOs and FIXMEs
gl: Mostrar TODOs e FIXMEs

en: Structure action error: %s
gl: Erro de acción da estructura: %s

en: The structure data seems outdated. Please refresh the structure.
gl: A estructura de datos está obsoleta. Actualícea.

note: Translators: it's a verb
en: cut
gl: Cortar

note: Translators: it's a verb
en: copy
gl: Copiar

en: delete
gl: Eliminar

en: select
gl: Seleccionar

note: Translators: it's a verb
en: comment
gl: Comentar

note: Translators: it's a verb
en: shift left
gl: desprazar a esquerda

note: Translators: it's a verb
en: shift right
gl: desprazar a dereita

en: open file
gl: abrir ficheiro

en: Table
gl: Táboa

note: Translators: "Figure" here means a diagram (\begin{figure}...\end{figure})
en: Figure
gl: Fugura

en: Image
gl: Imaxen

en: File included
gl: Ficheiro incluido

en: Greek
gl: Grego

en: Arrows
gl: Frechas

en: Relations
gl: Relacións

en: Operators
gl: Operadores

en: Delimiters
gl: Delimitadores

en: Misc math
gl: Matemática varios

en: Misc text
gl: Texto varios

en: Most Used
gl: Máis usado

en: The document is not saved.
gl: O documento non está gardado.

en: The PDF file doesn't exist.
gl: O ficheiro PDF non existe.

en: The file "%s" doesn't exist.
gl: O ficheiro «%s» non existe.

en: Can not communicate with evince.
gl: Non é posíbel comunicar con Evince.

en: Impossible to do the forward search.
gl: Non é posíbel facer a busca cara adiante.

en: New File...
gl: Novo ficheiro…

en: Default templates
gl: Plantillas predefinidas

en: Your personal templates
gl: As súas plantillas persoais

en: New Template...
gl: Nova plantilla…

en: Name of the new template
gl: Nome da plantilla nova

en: Choose an icon
gl: Escolla unha icona

en: Delete Template(s)...
gl: Eliminar plantilla(s)…

en: Personal templates
gl: Plantillas persoais

en: Empty
gl: Baleiro

en: Article
gl: Artículo

en: Report
gl: Informe

en: Book
gl: Libro

en: Letter
gl: Carta

en: Presentation
gl: Presentación

en: Display line numbers
gl: Mostrar números de liña

en: Tab width:
gl: Ancho de tabulación:

en: Insert spaces instead of tabs
gl: Inserir espazos en lugar de tabulacións

en: Forget you are not using tabulations
gl: Esquecer que non esta a usar tabulacións

en: Highlight current line
gl: Realzar a liña actual

en: Highlight matching brackets
gl: Realzar parellas de corchetes

en: Create a backup copy of files before saving
gl: Crear unha copia de respaldo dos ficheiros antes de gardalos

en: Autosave files every
gl: Gardar os ficheiros automaticamente cada

en: Font
gl: Tipo de letra

en: _Use the system fixed width font (%s)
gl: _Usar o tipo de letra de ancho fixo do sistema (%s)

en: Editor _font:
gl: Tipo de _letra do editor:

en: Pick the editor font
gl: Escolla o tipo de letra do editor

en: Color Scheme
gl: Esquema de cor

en: Font & Colors
gl: Cores e tipos de letra

en: File Clean-Up
gl: Limpeza de ficheiros

en: Automatically clean-up files after close
gl: Limpar os ficheiros automaticamente despois de pechalos

en: Interactive completion after
gl: Completado interactivo despois de

en: Number of characters after &apos;\&apos;
gl: Número de caracteres despois de «\»

en: Number of characters after '\'
gl: Número de caracteres despois de «\»

en: Other
gl: Outros
