latexila master - en to he translation catalogue (548 entries)

en: View PDF
he: הצגת PDF

en: View the PDF file
he: הצגת קובץ ה־PDF

en: View DVI
he: הצגת DVI

en: View the DVI file
he: הצגת קובץ ה־DVI

en: View PS
he: הצגת PS

en: View the PostScript file
he: הצגת קובץ ה־PostScript

en: Create a PDF file from LaTeX sources with the "pdflatex" command
he: יצירת קובץ PDF מתוך מקור לאטך על־ידי הפקודה "pdflatex"

en: Create a DVI file from LaTeX sources with the "latex" command
he: יצירת קובץ DVI מתוך מקור לאטך על־ידי הפקודה "latex"

en: Run BibTeX (bibliography)
he: הרצת BibTeX (רשימת מקורות)

en: Run MakeIndex
he: הרצת MakeIndex (מפתח)

en: Convert the DVI document to the PDF format
he: המרת מסמך ה־DVI לתסדיר PDF

en: Convert the DVI document to the PostScript format
he: המרת מסמך ה־DVI לתסדיר PostScript

en: Convert the PostScript document to the PDF format
he: המרת מסמך ה־PostScript לתסדיר PDF

en: LaTeXila is an integrated LaTeX environment for the GNOME desktop. The idea of LaTeXila is to always deal directly with the LaTeX code, while simplifying as most as possible the writing of this LaTeX code.
he: ‏LaTeXila היא סביבת לאטך משולבת לשולחן העבודה GNOME. הרעיון של LaTeXila הוא תמיד לעבוד ישירות עם קוד הלאטך, אך לפשט ככל הניתן את תהליך כתיבת הקוד.

en: There are menus and toolbars with the principal LaTeX commands. To help the writing of the LaTeX markup, there is also LaTeX commands completion.
he: ישנם תפריטים וסרגלי כלים המכילים את פקודות הלאטך הבסיסיות. כדי להקל על כתיבת קוד הלאטך, יש יכולת השלמת פקודות.

en: New documents are created from templates. There are buttons to compile, convert and view a document in one click. And projects containing several .tex files are managed easily.
he: מסמכים חדשים נוצרים מתוך תבניות. ישנם כפתורים להידור, להמרה ולהצגה של מסמך בלחיצה אחת. כמו־כן ניתן לנהל בקלות פרויקטים המכילים מספר קובצי '‎'.tex.

en: There is a side panel with three components: the document structure to easily navigate in it; lists of symbols to insert them in a document; and an integrated file browser.
he: יש חלונית צד בעלת שלושה חלקים: סייר מבנה המסמך המאפשר ניווט במסמך בקלות, רשימות סמלים שניתן להכניס למסמך וסייר קבצים.

en: LaTeXila has also other features like the spell checking, or the forward and backward search to switch between the .tex and the PDF.
he: ל־LaTeXila יש יכולות נוספות, כגון בדיקת איות וחיפוש דו־כיווני המאפשר מעבר בין קובץ ה־tex וקובץ ה־PDF.

en: LaTeXila
he: ‏LaTeXila

en: Integrated LaTeX Environment
he: סביבת לאטך משולבת

en: Edit LaTeX documents
he: עריכת מסמכי לאטך

en: Open a New Window
he: פתיחת חלון חדש

en: Open a New Document
he: פתיחת מסמך חדש

en: Use Default Font
he: שימוש בגופן ברירת המחדל

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to LaTeXila. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
he: האם להשתמש בגופן ברירת המחדל עם רוחב קבוע לעריכת טקסט במקום בגופן נפרד ל־LaTeXila. אם אפשרות זו מבוטלת, ייעשה שימוש בגופן שנבחר באפשרות "גופן העורך", במקום בגופן במערכת.

en: Editor Font
he: גופן העורך

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
he: גופן מותאם עבור אזור העריכה. הגדרה זו תילקח בחשבון רק אם האפשרות "שימוש בגופן ברירת המחדל" מבוטלת.

en: Style Scheme
he: ערכת סגנון

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
he: מזהה של ערכת סגנון של GtkSourceView לקביעת צבעי הטקסט.

en: Create Backup Copies
he: יצירת עותקי גיבוי

en: Whether LaTeXila should create backup copies for the files it saves.
he: האם ליצור עותקי גיבוי בעת שמירת קבצים.

en: Autosave
he: שמירה אוטומטית

en: Whether LaTeXila should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
he: האם לשמור קבצים שנערכו אוטומטית לאחר פרק זמן כלשהו. ניתן לבחור את פרק הזמן באפשרות "מרווח זמן לשמירה אוטומטית".

en: Autosave Interval
he: מרווח זמן לשמירה אוטומטית

en: Number of minutes after which LaTeXila will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
he: מספר הדקות שאחריהן תבוצע שמירה אוטומטית של קבצים שנערכו. הגדרה זו תילקח בחשבון רק אם האפשרות "שמירה אוטומטית" מאופשרת.

en: Reopen files on startup
he: פתיחת קבצים מחדש בעת ההפעלה

en: Whether LaTeXila should reopen the files that was opened the last time.
he: האם לפתוח בעת ההפעלה את הקבצים שהיו פתוחים בפעם הקודמת.

en: Tab Size
he: רוחב טאב

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
he: מציין את מספר הרווחים שיש להציג במקום תווי טאב.

en: Insert spaces
he: הכנסת רווחים במקום טאבים

en: Whether LaTeXila should insert spaces instead of tabs.
he: האם להכניס רווחים במקום טאבים.

en: Forget lack of tabulations
he: שכח שאין לך טאבים

en: Forget you are not using tabulations.
he: שכח שאינך משתמש בטאבים.

en: Display Line Numbers
he: הצגת מספרי השורות

en: Whether LaTeXila should display line numbers in the editing area.
he: האם להציג מספרי שורות באזור העריכה.

en: Highlight Current Line
he: הדגשת השורה הנוכחית

en: Whether LaTeXila should highlight the current line.
he: האם להדגיש את השורה הנוכחית.

en: Highlight Matching Brackets
he: הדגשת הסוגר התואם

en: Whether LaTeXila should highlight matching brackets.
he: האם להדגיש סוגריים תואמים.

en: Spell checking
he: בדיקת איות

en: Main toolbar is visible
he: הצגת סרגל כלים ראשי

en: Whether the main toolbar (file open, close, build, ...) should be visible.
he: האם להציג את סרגל הכלים הראשי (פתיחה וסגירה של קבצים, בניה וכו').

en: Edit toolbar is visible
he: הצגת סרגל כלי עריכה

en: Whether the edit toolbar (bold, italic, character sizes, ...) should be visible.
he: האם להציג את סרגל כלי העריכה (מובלט, נטוי, גודל טקסט וכו').

en: Side panel is Visible
he: הצגת סרגל הצד

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
he: האם להציג את חלונית הצד מימין לאזור העריכה.

en: Bottom panel is Visible
he: הצגת החלונית התחתונה

en: Whether the bottom panel containing the build view should be visible.
he: האם להציג את החלונית התחתונה, המכילה את נתוני הבניה.

en: Side panel component
he: מצב חלונית הצד

en: Side panel's active component. 0: Symbols. 1: File browser. 2: Structure.
he: מה להציג בחלונית הצד. 0: סמלים. 1: סייר קבצים. 2: מבנה המסמך.

en: Show build output warnings
he: הצגת אזהרות בפלט הבנייה

en: Show build output badboxes
he: הצגת אזהרות יישור בפלט הבנייה

en: Interactive completion
he: השלמה אינטראקטיבית

en: Automatically show LaTeX commands proposals
he: הצגה אוטומטית של הצעות לפקודות לאטך

en: Minimum number of characters for interactive completion
he: מספר תווים מזערי להשלמה אינטראקטיבית

en: Minimum number of characters after "\" for the interactive completion of LaTeX commands
he: מספר תווים מזערי אחרי "\" להשלמה אינטראקטיבית של פקודות לאטך

en: No confirmation when cleaning-up
he: ניקוי ללא בקשת אישור

en: Automatic clean-up
he: ניקוי אוטומטי

en: Automatically clean-up files after close. no-confirm-clean must be true.
he: ניקוי קבצים אוטומטי לאחר הסגירה. אפשרות זו תילקח בחשבון רק אם האפשרות "ניקוי ללא בקשת אישור" מאופשרת.

en: File extensions for the clean-up
he: סיומות קבצים לניקוי

en: The list of file extensions for the clean-up, separated by spaces
he: רשימת סיומות קבצים שיש לנקות, מופרדות על־ידי רווחים

en: Enabled default build tools
he: כלי בנייה מאופשרים

en: The list of the default build tools that are enabled
he: רשימה של כלי בנייה מאופשרים

en: Disabled default build tools
he: כלי בנייה מבוטלים

en: The list of the default build tools that are disabled
he: רשימה של כלי בנייה מבוטלים

en: Current directory
he: התיקייה הנוכחית

en: URI of the file browser current directory
he: כתובת התיקייה נוכחית סייר הקבצים

en: Show build files
he: הצגת קבצי בנייה

en: Show files with an extension present in preferences.latex.clean-extensions.
he: הצגת קבצים בעלי סיומת המוגדרת לניקיון לאחר בנייה.

en: Show hidden files
he: הצגת קבצים נסתרים

en: Show files beginning with a dot.
he: הצגת קבצים ששמותיהם מתחילים בנקודה.

note: This must be translated by a usepackage LaTeX command.
en: 
    % babel package or equivalent
he: 
    \usepackage{babel}

en: Hide panel
he: הסתרת החלונית

en: Build Tool (read-only)
he: כלי בנייה (קריאה בלבד)

en: Build Tool
he: כלי בנייה

note: icon stock-id label
en: Execute
he: הפעלה

en: Convert
he: המרה

en: View File
he: הצגת הקובץ

en: Commands
he: פקודות

en: Post Processor
he: בתר־מעבד (Post Processor)

en: Add...
he: הוספה...

en: Remove
he: הסרה

en: Move up
he: הזזה מעלה

en: Move down
he: הזזה מטה

en: Label
he: תווית

en: You can select this arrow and copy/paste it!
he: ניתן לבחור חץ זה ולהעתיק/להדביק אותו!

en: Description
he: תיאור

en: File extensions for which the build tool can be executed.
he: סיומות קבצים עבורן ניתן להפעיל את כלי הבנייה.

en: The extensions are separated by spaces.
he: הסיומות מופרדות על־ידי רווחים.

en: If it is empty, all extensions are allowed.
he: אם השדה ריק, כל הסיומות מותרות.

en: Extensions
he: סיומות

en: Icon
he: צלמית

note: Placeholders
en: Placeholders:
he: ממלאי מקום:

en: The active document's filename.
he: שם המסמך הפעיל.

en: If the active document belongs to a project, the main file is choosen.
he: אם המסמך הפעיל שייך לפרויקט, הקובץ הראשי ייבחר.

en: The active document's filename without its extension.
he: שם המסמך הראשי ללא הסיומת.

en: Jobs
he: תהליכים

en: List of files to open after executing the build jobs.
he: רשימת קבצים שיש לפתוח לאחר הרצת תהליכי הבנייה.

en: The files are separated by spaces.
he: הקבצים מופרדים על־ידי רווחים.

en: You should use the placeholders to specify the files.
he: יש להשתמש בממלאי המקום לציון הקבצים.

en: Files to open
he: קבצים שיש לפתוח

en: %s doesn't seem to be installed.
he: ‏%s אינה מותקנת.

en: Open %s
he: פתיחת %s

en: The file '%s' doesn't exist.
he: הקובץ '%s' אינו קיים.

en: Failed to open '%s':
he: פתיחת '%s' נכשלה:

en: Build Tools
he: כלי בנייה

en: Default build tools
he: כלי בנייה ברירת מחדל

en: Personal build tools
he: כלי בנייה אישיים

en: Enabled
he: מאופשר

en: %s [copy]
he: ‏%s [עותק]

en: Do you really want to delete the build tool "%s"?
he: האם באמת למחוק את כלי הבנייה "%s"?

en: Do you really want to delete these files?
he: האם באמת למחוק קבצים אלה?

note: secondary label
en: Select the files you want to delete:
he: יש לבחור קבצים למחיקה:

en: No build file to clean up.
he: אין קובץ בנייה לנקות.

en: No matching proposal
he: אין הצעות תואמות

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
he: שורה %d, עמודה %dּ

en: Close without Saving
he: סגירה ללא שמירה

en: There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
he: ישנם %d מסמכים המכילים שינויים לא שמורים. האם לשמור את השינויים לפני הסגירה?

en: Select the documents you want to save:
he: יש לבחור את המסמכים לשמירה:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
he: אם לא תתבצע שמירה, כל השינויים יאבדו לתמיד.

en: The structure item already contains a sub-paragraph.
he: פריט המבנה כבר מכיל תת־פסקה.

en: Close document
he: סגירת המסמך

note: main file
en: Main File
he: קובץ ראשי

en: Main File:
he: קובץ ראשי:

en: Activate '%s'
he: אפשור '%s'

en: The file %s changed on disk.
he: הקובץ %s השתנה בכונן.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
he: האם ברצונך לזרוק את השינויים ולטעון את הקובץ מחדש?

en: Do you want to reload the file?
he: האם ברצונך לטעון את הקובץ מחדש?

en: Reload
he: טעינה מחדש

en: Impossible to load the file '%s'.
he: לא ניתן לטעון את הקובץ '%s'.

en: The file %s has been modified since reading it.
he: הקובץ %s שונה מאז הפעם האחרונה שהוא נקרא.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
he: אם הקובץ יישמר כעת, ייתכן שכל השינויים החיצוניים יאבדו. האם לשמור בכל זאת?

en: Save Anyway
he: שמירה בכל זאת

en: Don't Save
he: אין לשמור

en: Impossible to save the file.
he: לא ניתן לשמור את הקובץ.

en: Error trying to convert the document to UTF-8
he: אירעה שגיאה בעת ניסיון להמיר את המסמך ל־UTF-8

en: Unsaved Document
he: מסמך שלא נשמר

en: The file has a temporary location. The data can be lost after rebooting your computer.
he: מיקום הקובץ זמני. ייתכן שהנתונים יאבדו לאחר הפעלה מחדש של המחשב.

en: Do you want to save the file in a safer place?
he: האם לשמור את הקובץ במקום בטוח יותר?

en: Go to the home directory
he: פתיחת תיקיית הבית

en: Go to the parent directory
he: פתיחת תיקיית ההורה

en: Go to the active document directory
he: פתיחת תיקיית המסמך הפעיל

en: File System
he: מערכת הקבצים

note: File browser
en: File Browser
he: סייר הקבצים

note: LaTeX: Sectioning
en: _Sectioning
he: חלוקה ל_קטעים

en: Part
he: חלק

en: Chapter
he: פרק

en: Section
he: קטע

en: Sub-section
he: תת־קטע

en: Sub-sub-section
he: תת־תת־קטע

en: Paragraph
he: פסקה

en: Sub-paragraph
he: תת־פסקה

note: LaTeX: References
en: _References
he: _הפניות

en: Reference to a label
he: הפניה לתווית

en: Page reference to a label
he: הפניית עמוד לתווית

en: Add a word to the index
he: הוספת מילה למפתח

en: Footnote
he: הערה תחתית

en: Reference to a bibliography item
he: הפניה לפריט מקור (ביבליוגרפיה)

en: Center - \begin{center}
he: מרכוז - ‎\begin{center}‎

en: Align Left - \begin{flushleft}
he: יישור לשמאל - ‎\begin{flushleft}‎

en: Align Right - \begin{flushright}
he: יישור לימין - ‎\begin{flushright}‎

en: Figure - \begin{figure}
he: תרשים - ‎\begin{figure}‎

en: Table - \begin{table}
he: טבלה - ‎\begin{table}‎

en: Quote - \begin{quote}
he: ציטוט - ‎\begin{quote}‎

en: Quotation - \begin{quotation}
he: מובאה - ‎\begin{quotation}‎

en: Verse - \begin{verse}
he: בית - ‎\begin{verse}‎

en: Verbatim - \begin{verbatim}
he: מילה במילה - ‎\begin{verbatim}‎

en: Minipage - \begin{minipage}
he: תת־עמוד - ‎\begin{minipage}‎

en: Title page - \begin{titlepage}
he: עמוד כותרת - ‎\begin{titlepage}‎

note: LaTeX: list environments
en: _List Environments
he: סביבות _רשימה

en: Bulleted List - \begin{itemize}
he: רשימת תבליטים - ‎\begin{itemize}‎

en: Enumeration - \begin{enumerate}
he: רשימת פריטים - ‎\begin{enumerate}‎

en: Description - \begin{description}
he: תיאור - ‎\begin{description}‎

en: Custom list - \begin{list}
he: רשימה מותאמת - ‎\begin{list}‎

en: List item - \item
he: פריט רשימה - ‎\item

note: LaTeX: character sizes
en: _Characters Sizes
he: גדלי _אות

note: LaTeX: font styles
en: _Font Styles
he: _סגנונות גופן

en: Bold - \textbf
he: מובלט - ‎\textbf

en: Italic - \textit
he: נטוי - ‎\textit

en: Typewriter - \texttt
he: מכונת כתיבה - ‎\texttt

en: Slanted - \textsl
he: אלכסוני - ‎\textsl

en: Small Capitals - \textsc
he: רישיות קטנות - ‎\textsc

en: Sans Serif - \textsf
he: ללא תגים - ‎\textsf

en: Emphasized - \emph
he: מודגש - ‎\emph

en: Underline - \underline
he: קו תחתי - ‎\underline

en: _Font Family
he: משפחת _גופנים

en: Roman - \rmfamily
he: רומי - ‎\rmfamily

en: Sans Serif - \sffamily
he: ללא תגים - ‎\sffamily

en: Monospace - \ttfamily
he: רוחב קבוע - ‎\ttfamily

en: F_ont Series
he: ס_דרות גופנים

en: Medium - \mdseries
he: בינוני - ‎\mdseries

en: Bold - \bfseries
he: מובלט - ‎\bfseries

en: Fo_nt Shape
he: _צורת גופן

en: Upright - \upshape
he: ישר - ‎\upshape

en: Italic - \itshape
he: נטוי - ‎\itshape

en: Slanted - \slshape
he: אלכסוני - ‎\slshape

en: Small Capitals - \scshape
he: רישיות קטנות - ‎\scshape

note: LaTeX: Tabular
en: _Tabular
he: _טבלאותּ

en: Tabbing - \begin{tabbing}
he: הזחה - ‎\begin{tabbing}‎

en: Tabular - \begin{tabular}
he: טבלה - ‎\begin{tabular}‎

en: Multicolumn - \multicolumn
he: ריבוי טורים - ‎\multicolumn

en: Horizontal line - \hline
he: קו אופקי - ‎\hline

en: Vertical line - \vline
he: קו אנכי - ‎\vline

en: Horizontal line (columns specified) - \cline
he: קו אופקי (עם ציון עמודות) - ‎\cline

en: Frame - \begin{frame}
he: מסגרת - ‎\begin{frame}‎

en: Block - \begin{block}
he: בלוק - ‎\begin{block}‎

en: Two columns - \begin{columns}
he: שני טורים - ‎\begin{columns}‎

note: LaTeX: Spacing
en: _Spacing
he: _ריווח

en: New _Line
he: _שורה חדשה

en: New Line - \\
he: שורה חדשה - \\

en: New page - \newpage
he: עמוד חדש - ‎\newpage

en: Line break - \linebreak
he: שבירת שורה - ‎\linebreak

en: Page break - \pagebreak
he: שבירת עמוד - ‎\pagebreak

en: Big skip - \bigskip
he: דילוג גדול - ‎\bigskip

en: Medium skip - \medskip
he: דילוג בינוני - ‎\medskip

en: Horizontal space - \hspace
he: רווח אופקי - ‎\hspace

en: Vertical space - \vspace
he: רווח אנכי - ‎\vspace

en: No paragraph indentation - \noindent
he: ללא הזחת פסקה - ‎\noindent

note: LaTeX: International accents
en: International _Accents
he: סימני _הבחן

en: Acute accent - \'
he: סימן הטעמה עילי - ‎‎\'‎

en: Grave accent - \`
he: סימן הטעמה משני - ‎\`‎

en: Circumflex accent - \^
he: גג - ‎\^‎

en: Trema - \"
he: צירי עילי - ‎\"‎

en: Tilde - \~
he: גל - ‎\~‎

en: Macron - \=
he: קו עילי - ‎\=‎

en: Dot above - \.
he: נקודה עילית - ‎\.‎

en: Caron - \v
he: וי קטן - ‎\v

en: Breve - \u
he: ברווה - ‎\u

en: Double acute accent - \H
he: סימן הטעמה עילי כפול - ‎\H

en: Cedilla - \c
he: סדיליה - ‎\c

en: Ogonek - \k
he: זנבון - ‎\k

en: Dot below - \d
he: נקודה תחתית - ‎\d

en: Macron below - \b
he: קו תחתי - ‎\b

en: Ring - \r
he: טבעת - ‎\r

en: Tie - \t
he: קשת - ‎\t

note: LaTeX: Others
en: _Misc
he: _שונות

en: Document class - \documentclass
he: מחלקת מסמך - ‎\documentclass

en: Use package - \usepackage
he: שימוש בחבילה - ‎\usepackage

en: _AMS packages
he: _חבילות האגודה האמריקאית למתמטיקה

en: AMS packages
he: חבילות האגודה האמריקאית למתמטיקה

en: Author - \author
he: מחבר - ‎\author

en: Title - \title
he: כותרת - ‎\title

en: Content of the document - \begin{document}
he: תוכן המסמך - ‎\begin{document}‎

en: Make title - \maketitle
he: יצירת כותרת - ‎\maketitle

en: Table of contents - \tableofcontents
he: תוכן עניינים - ‎\tableofcontents

en: Abstract - \begin{abstract}
he: תקציר - ‎\begin{abstract}‎

en: Include an image (graphicx package) - \includegraphics
he: הכנסת תמונה (חבילת graphicx) - ‏‏‎\includegraphics

en: Include a file - \input
he: שימוש בקובץ חיצוני - ‎\input

note: Math
en: _Math
he: _מתמטיקה

note: Math Environments
en: _Math Environments
he: סביבות _מתמטיות

en: _Mathematical Environment - $...$
he: סביבה _מתמטית - $...$

en: Mathematical Environment - $...$
he: סביבה מתמטית - $...$

en: _Centered Formula - \[...\]
he: _נוסחה ממורכזת - ‎\[...\]‎

en: Centered Formula - \[...\]
he: נוסחה ממורכזת - ‎\[...\]‎

en: _Numbered Equation - \begin{equation}
he: מ_שוואה ממוספרת - ‎\begin{equation}‎

en: Numbered Equation - \begin{equation}
he: משוואה ממוספרת - ‎\begin{equation}‎

en: _Array of Equations - \begin{align*}
he: מע_רך משוואות - ‎\begin{align*}‎

en: Array of Equations - \begin{align*}
he: מערך משוואות - ‎\begin{align*}‎

en: Numbered Array of _Equations - \begin{align}
he: מער_ך משוואות ממוספר - ‎\begin{align}‎

en: Numbered Array of Equations - \begin{align}
he: מערך משוואות ממוספר - ‎\begin{align}‎

en: _Superscript - ^{}
he: כתב _עילי - ‎^{}‎

en: Superscript - ^{}
he: כתב עילי - ‎^{}‎

en: Su_bscript - __{}
he: כתב _תחתי - ‎_{}‎

en: Subscript - _{}
he: כתב תחתי - ‎_{}‎

en: _Fraction - \frac{}{}
he: ש_בר - ‎\frac{}{}‎

en: Fraction - \frac{}{}
he: שבר - ‎\frac{}{}‎

en: Square _Root - \sqrt{}
he: שורש ריב_ועי - ‎\sqrt{}‎

en: Square Root - \sqrt{}
he: שורש ריבועי - ‎\sqrt{}‎

en: _N-th Root - \sqrt[]{}
he: שורש מ_סדר נתון - ‎\sqrt[]{}‎

en: N-th Root - \sqrt[]{}
he: שורש מסדר נתון - ‎\sqrt[]{}‎

note: Math functions
en: Math _Functions
he: _פונקציות מתמטיות

note: Math Font Styles
en: Math Font _Styles
he: סגנונות _גופנים מתמטיים

en: Roman - \mathrm
he: רומי - ‎\mathrm

en: Italic - \mathit
he: נטוי - ‎\mathit

en: Bold - \mathbf
he: מובלט - ‎\mathbf

en: Sans Serif - \mathsf
he: ללא תגים - ‎\mathsf

en: Typewriter - \mathtt
he: מכונת כתיבה - ‎\mathtt

en: Calligraphic - \mathcal
he: כתיבה תמה - ‎\mathcal

en: Blackboard (uppercase only)  - \mathbb (amsfonts package)
he: כתב לוח (רישיות בלבד) - ‎\mathbb (חבילת amsfonts)

en: Euler Fraktur - \mathfrak (amsfonts package)
he: כתב שבור - ‎\mathfrak (חבילת amsfonts)

note: Math Accents
en: Math _Accents
he: סימ_נים מתמטיים

note: Math Spaces
en: Math _Spaces
he: _רווחים מתמטיים

en: _Small
he: _קטן

en: Small - \,
he: קטן - ‎\,‎

en: _Medium
he: _בינוני

en: Medium - \:
he: בינוני - ‎\:‎

en: _Large
he: _גדול

en: Large - \;
he: גדול - ‎\;‎

note: Math: Left Delimiters
en: _Left Delimiters
he: מפרידים _שמאליים

en: left (
he: ) שמאלי

en: left [
he: ] שמאלי

en: left {
he: } שמאלי

en: left <
he: > שמאלי

en: left )
he: ( שמאלי

en: left ]
he: [ שמאלי

en: left  }
he: { שמאלי

en: left >
he: < שמאלי

en: left .
he: . שמאלי

note: Math: Right Delimiters
en: Right _Delimiters
he: מפרידים _ימניים

en: right )
he: ( ימני

en: right ]
he: [ ימני

en: right  }
he: { ימני

en: right >
he: < ימני

en: right (
he: ) ימני

en: right [
he: ] ימני

en: right {
he: } ימני

en: right <
he: > ימני

en: right .
he: . ימני

note: menus under toolitems
en: Sectioning
he: חלוקה לקטעים

en: Characters Sizes
he: גדלי אות

en: References
he: העדפות

en: Presentation Environments
he: סביבות מצגת

en: Math Environments
he: סביבות מתמטיות

en: Left Delimiters
he: מפרידים שמאליים

en: Right Delimiters
he: מפרידים ימניים

en: Show the application's version
he: הצגת גרסת היישום

en: Create new document
he: יצירת מסמך חדש

en: Create a new top-level window in an existing instance of LaTeXila
he: יצירת חלון עליון חדש ביישום הנוכחי

en: - Integrated LaTeX Environment for GNOME
he: - סביבת לאטך משולבת עבור GNOME

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
he: יש להריץ ‎'%s --help'‎ על־מנת לראות רשימת אפשרויות מלאה.

en: _Build
he: _בנייה

en: Cleanup Build _Files
he: ניקוי _קבצי בנייה

en: Clean-up build files (*.aux, *.log, *.out, *.toc, etc)
he: ניקוי קבצי בנייה (‎*.aux‏, ‎*.log‏, ‎*.out‏, ‎*.toc‏ וכו')

en: _Stop Execution
he: _עצירת ההרצה

en: Stop Execution
he: עצירת ההרצה

en: View _Log
he: הצגת יומן

en: View Log
he: הצגת _יומן

en: _Manage Build Tools
he: _ניהול כלי בנייה

en: Manage Build Tools
he: ניהול כלי בנייה

en: Show _Details
he: הצגת _פרטים

en: Show Details
he: הצגת פרטים

en: Show _Warnings
he: הצגת _אזהרות

en: Show Warnings
he: הצגת אזהרות

en: Show _Bad Boxes
he: הצגת אזהרות יי_שור

en: Show Bad Boxes
he: הצגת אזהרות יישור

en: _Documents
he: _מסמכים

en: _Save All
he: _שמירת הכל

en: Save all open files
he: שמירת כל הקבצים הפתוחים

en: _Close All
he: _סגירת הכל

en: Close all open files
he: סגירת כל הקבצים הפתוחים

en: _Previous Document
he: המסמך ה_קודם

en: Activate previous document
he: מעבר למסמך הקודם

en: _Next Document
he: המסמך ה_בא

en: Activate next document
he: מעבר למסמך הבא

en: _Move to New Window
he: _העברה לחלון חדש

en: Move the current document to a new window
he: העברת המסמך הנוכחי לחלון חדש

en: _Edit
he: _עריכה

en: Undo the last action
he: ביטול הפעולה האחרונה

en: Redo the last undone action
he: ביצוע מחדש של הפעולה האחרונה שבוטלה

en: Cut the selection
he: גזירת הבחירה

en: Copy the selection
he: העתקת הבחירה

note: No shortcut here because if the shortcut is null, Ctrl+V is used for the _all_ the window. In this case Ctrl+V in the search text entry would be broken (the text is pasted in the document instead of the entry). Anyway if we press Ctrl+V when the cursor is in the document, no problem.
en: Paste the clipboard
he: הדבקה מלוח הגזירים

en: Delete the selected text
he: מחיקת הטקסט הנבחר

en: Select the entire document
he: מחיקת המסמך כולו

en: _Comment
he: הפיכה ל_הערה

en: Comment the selected lines (add the character "%")
he: הפיכת השורות הנבחרות להערה (הוספת התו %)

en: _Uncomment
he: _ביטול הערה

en: Uncomment the selected lines (remove the character "%")
he: ביטול הערה בשורות הנבחרות (הסרת התו %)

en: Configure the application
he: הגדרת תצורה

en: Activate or disable the spell checking
he: הפעלה או ביטול של בדיקת איות

en: _File
he: _קובץ

en: New file
he: קובץ חדש

en: New _Window
he: _חלון חדש

en: Create a new window
he: יצירת חלון חדש

en: Open a file
he: פתיחת קובץ

en: Save the current file
he: שמירת הקובץ הנוכחי

en: Save the current file with a different name
he: שמירת הקובץ הנוכחי בשם אחר

en: Create _Template From Document...
he: יצירת _תבנית מהמסמך...

en: Create a new template from the current document
he: יצירת תבנית חדשה מתוך המסמך הנוכחי

en: _Delete Template...
he: _מחיקת תבנית...

en: Delete personal template(s)
he: מחיקת תבניות אישיות

en: Close the current file
he: סגירת הקובץ הנוכחי

note: recent documents
en: Open _Recent
he: מסמכים _אחרונים

en: Open recently used files
he: פתיחת קבצים שהיו בשימוש לאחרונה

en: Open a recently used file
he: פתיחת קובץ שהיה בשימוש לאחרונה

en: Open Files
he: פתיחת קבצים

note: Filter: by default show only .tex and .bib files
en: All LaTeX Files
he: כל קבצי הלאטך

note: All files filter
en: All Files
he: כל הקבצים

en: S_tructure
he: _מבנה

en: Cut the selected structure item
he: גזירת פריט המבנה הנבחר

en: Copy the selected structure item
he: העתקת פריט המבנה הנבחר

en: Delete the selected structure item
he: מחיקת פריט המבנה הנבחר

en: _Select
he: _בחירה

en: Select the contents of the selected structure item
he: בחירת תוכן פריט המבנה הנבחר

en: Comment the selected structure item
he: הפיכת פריט המבנה הנבחר להערה

en: Shift _Left
he: הסטה _ימינה

en: Shift the selected structure item to the left (e.g. section → chapter)
he: הסטת פריט המבנה הנבחר ימינה (למשל חלק ← פרק)

en: Shift _Right
he: הסטה _שמאלה

en: Shift the selected structure item to the right (e.g. chapter → section)
he: הסטת פריט המבנה הנבחר שמאלה (למשל פרק ← חלק)

en: _Open File
he: _פתיחת קובץ

en: Open the file referenced by the selected structure item
he: פתיחת הקובץ המופנה על־ידי פריט המבנה הנבחר

en: Quit the program
he: סגירת היישום

note: View
en: _View
he: _תצוגה

en: Zoom _In
he: הת_קרבות

en: Enlarge the font
he: הגדלת הגופן

en: Zoom _Out
he: הת_רחקות

en: Shrink the font
he: הקטנת הגופן

en: _Reset Zoom
he: גודל _ברירת מחדל

en: Reset the size of the font
he: איפוס גודל הגופן לברירת המחדל

note: Search
en: _Search
he: _חיפוש

en: Search for text
he: חיפוש טקסט

en: Search for and replace text
he: חיפוש והחלפה

en: _Go to Line...
he: _מעבר לשורה...

en: Go to a specific line
he: מעבר לשורה נבחרת

en: _Search Forward
he: _חיפוש קדימה

en: Jump to the associated position in the PDF file
he: קפיצה למיקום המקביל בקובץ ה־PDF

note: Projects
en: _Projects
he: _פרויקטים

en: _New Project
he: פרויקט _חדש

en: Create a new project
he: יצירת פרויקט חדש

en: _Configure Current Project
he: _הגדרת תצורת הפרויקט הנוכחי

en: Change the main file of the current project
he: שינוי הקובץ הראשי של הפרויקט הנוכחי

en: _Manage Projects
he: _ניהול פרויקטים

en: Manage Projects
he: ניהול פרויקטים

note: Help
en: _Help
he: _עזרה

en: _Contents
he: _תוכן

en: Open the LaTeXila documentation
he: פתיחת תיעוד התכנה

en: _LaTeX Reference
he: תיעוד _לאטך

en: The Kile LaTeX Reference
he: תיעוד הלאטך של Kile

en: _Donate
he: _תרומה

en: Donate to demonstrate your appreciation of LaTeXila and help its future development
he: תרום לאות הערכה ל־LaTeXila וסייע להמשך הפיתוח

en: About LaTeXila
he: אודות

en: _Main Toolbar
he: סרגל כלים _ראשי

en: Show or hide the main toolbar
he: הצגה או הסתרה של סרגל הכלים הראשי

note: Translators: "Edit" here is an adjective.
en: _Edit Toolbar
he: סרגל כלי _עריכה

en: Show or hide the edit toolbar
he: הצגה או הסתרה של סרגל כלי העריכה

en: _Side panel
he: חלונית _צד

en: Show or hide the side panel
he: הצגה או הסתרה של חלונית הצד

en: _Bottom panel
he: חלונית _תחתונה

en: Show or hide the bottom panel
he: הצגה או הסתרה של החלונית התחתונה

note: Symbols
en: Symbols
he: סמלים

en: Structure
he: מבנה

en: This file (%s) is already opened in another LaTeXila window.
he: קובץ זה (%s) כבר פתוח בחלון אחר של היישום.

en: LaTeXila opened this instance of the file in a non-editable way. Do you want to edit it anyway?
he: מופע זה של הקובץ נפתח עבור קריאה בלבד. האם להמשיך בעריכה למרות זאת?

en: Edit Anyway
he: עריכה בכל זאת

en: Don't Edit
he: אין לערוך

en: Save changes to document "%s" before closing?
he: האם לשמור את השינויים למסמך "%s" לפני הסגירה?

en: Read-Only
he: קריאה בלבד

en: Save File
he: שמירת הקובץ

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
he: קובץ בשם "%s" כבר קיים. האם ברצונך להחליפו?

en: Replace
he: החלפה

en: LaTeXila is an Integrated LaTeX Environment for the GNOME Desktop
he: ‏LaTeXila היא סביבת לאטך משולבת עבור שולחן העבודה GNOME

en: Latexmk messages
he: הודעות latexmk

en: Preferences
he: העדפות

note: reset all button
en: Reset All
he: איפוס הכל

en: Reset all preferences
he: איפוס כל ההעדפות

en: Do you really want to reset all preferences?
he: האם באמת לאפס את כל ההעדפות?

en: minute | minutes
he[0]: דקה
he[1]: דקות

en: character | characters
he[0]: תו
he[1]: תווים

en: Use the system fixed width font (%s)
he: שימוש בגופן המערכת בעל רוחב קבוע (%s)

en: New Project
he: פרויקט חדש

note: directory
en: Directory
he: תיקייה

en: There is a conflict with the project "%s".
he: קיימת התנגשות עם הפרויקט "%s".

en: Configure Project
he: הגדרת תצורת פרויקט

en: Location of the project
he: מיקום הפרויקט

en: Clear All
he: ניקוי הכל

en: Do you really want to delete the project "%s"?
he: האם באמת למחוק את הפרויקט "%s"?

en: Do you really want to clear all projects?
he: האם באמת לנקות את כל הפרויקטים?

en: The Main File is not in the directory.
he: הקובץ הראשי אינו נמצא בתיקייה.

en: Go to Line:
he: מעבר לשורה:

en: Line you want to move the cursor to
he: השורה אליה יש להעביר את המצביע

en: Replace with
he: החלפה עם

note: replace all: image + label
en: Replace All
he: החלפת הכל

en: All
he: הכל

en: Search for
he: חיפוש אחר

en: Case sensitive
he: התאמת רישיות

en: Entire words only
he: התאמת מילים שלמות בלבד

en: Not found
he: לא נמצא

note: Translators: the first %d is the position of the current search occurrence, * and the second %d is the total number of search occurrences.
en: Match %d of %d
he: התאמה %d מתוך %d

note: Translators: %d is the total number of search occurrences.
en: %d match | %d matches
he[0]: התאמה %d
he[1]: %d התאמות

en: Refresh
he: רענון

en: Collapse All
he: פרישת הכל

en: Show labels
he: הצגת תוויות

en: Show included files
he: הצגת קבצים כלולים

en: Show tables
he: הצגת טבלאות

en: Show figures and images
he: הצגת תרשימים ותמונות

note: Translators: do not translate the words TODO and FIXME. They are special comments that can be inserted in LaTeX documents.
en: Show TODOs and FIXMEs
he: הצגת הערות TODO ו־FIXME

en: Structure action error: %s
he: שגיאת פעולת מבנה: %s

en: The structure data seems outdated. Please refresh the structure.
he: נראה שנתוני המבנה אינם עדכניים. נא לרענן את המבנה.

note: Translators: it's a verb
en: cut
he: גזירה

note: Translators: it's a verb
en: copy
he: העתקה

en: delete
he: מחיקה

en: select
he: בחירה

note: Translators: it's a verb
en: comment
he: הפיכה להערה

note: Translators: it's a verb
en: shift left
he: הסטה ימינה

note: Translators: it's a verb
en: shift right
he: הסטה שמאלה

en: open file
he: פתיחת קובץ

en: Table
he: טבלה

note: Translators: "Figure" here means a diagram (\begin{figure}...\end{figure})
en: Figure
he: תרשים

en: Image
he: תמונה

en: File included
he: קובץ כלול

en: Greek
he: יוונית

en: Arrows
he: חצים

en: Relations
he: יחסים

en: Operators
he: פעולות

en: Delimiters
he: מפרידים

en: Misc math
he: שונות מתמטיקה

en: Misc text
he: שונות טקסט

en: Most Used
he: בשימוש תדיר

en: The document is not saved.
he: המסמך אינו שמור.

en: The PDF file doesn't exist.
he: קובץ ה־PDF אינו קיים.

en: The file "%s" doesn't exist.
he: הקובץ "%s" אינו קיים.

en: Can not communicate with evince.
he: לא ניתן לתקשר עם מציג המסמכים.

en: Impossible to do the forward search.
he: לא ניתן לבצע את החיפוש קדימה.

en: New File...
he: קובץ חדש...

en: Default templates
he: תבניות ברירת מחדל

en: Your personal templates
he: תבניות אישיות

en: New Template...
he: תבנית חדשה...

en: Name of the new template
he: שם לתבנית החדשה

en: Choose an icon
he: בחירת צלמית

en: Delete Template(s)...
he: מחיקת תבניות...

en: Personal templates
he: תבניות אישיות

en: Empty
he: ריק

en: Article
he: כתבה

en: Report
he: דוח

en: Book
he: ספר

en: Letter
he: מכתב

en: Presentation
he: מצגת

en: Display line numbers
he: הצגת מספרי שורות

en: Tab width:
he: רוחב טאב:

en: Insert spaces instead of tabs
he: הוספת רווחים במקום טאבים

en: Forget you are not using tabulations
he: שכח שאינך משתמש בטאבים

en: Highlight current line
he: הדגשת השורה הנוכחית

en: Highlight matching brackets
he: הדגשת הסוגר התואם

en: Create a backup copy of files before saving
he: יש ליצור עותק גיבוי של הקבצים לפני השמירה

en: Autosave files every
he: שמירה אוטומטית בכל

en: Editor
he: עורך

en: Font
he: גופן

en: _Use the system fixed width font (%s)
he: _יש להשתמש בגופן המערכת בעל רוחב קבוע (%s)

en: Editor _font:
he: _גופן העורך:

en: Pick the editor font
he: בחירת גופן העורך

en: Color Scheme
he: ערכת צבעים

en: Font & Colors
he: גופנים וצבעים

en: File Clean-Up
he: ניקוי קבצים

en: Automatically clean-up files after close
he: ניקוי קבצים אוטומטי לאחר הסגירה

en: Interactive completion after
he: השלמה אינטראקטיבית לאחר

en: Number of characters after &apos;\&apos;
he: מספר התווים לאחר &apos;\&apos;

en: Number of characters after '\'
he: מספר התווים לאחר '\'

en: Other
he: אחר
