latexila master - en to ru translation catalogue (529 entries)

en: View PDF
ru: Просмотреть PDF

en: View the PDF file
ru: Просмотр файла PDF

en: View DVI
ru: Просмотреть DVI

en: View the DVI file
ru: Просмотр файла DVI

en: View PS
ru: Просмотреть PS

en: View the PostScript file
ru: Просмотр файла PostScript

en: Create a PDF file from LaTeX sources with the "pdflatex" command
ru: Создать PDF-файл из LaTeX с помощью команды «pdflatex»

en: Create a DVI file from LaTeX sources with the "latex" command
ru: Создать DVI-файл из LaTeX с помощью команды «latex»

en: Run BibTeX (bibliography)
ru: Запустить BibTeX (библиография)

en: Run MakeIndex
ru: Запустить MakeIndex

en: Convert the DVI document to the PDF format
ru: Преобразовать документ DVI в формат PDF

en: Convert the DVI document to the PostScript format
ru: Преобразовать документ DVI в формат PostScript

en: Convert the PostScript document to the PDF format
ru: Преобразовать документ PostScript в формат PDF

en: Integrated LaTeX Environment
ru: Интегрированная среда LaTeX

en: Edit LaTeX documents
ru: Редактировать документы LaTeX

en: Open a New Window
ru: Открыть новое окно

en: Open a New Document
ru: Открыть новый документ

en: Use Default Font
ru: Использовать шрифт по умолчанию

en: Whether to use the system's default fixed width font for editing text instead of a font specific to LaTeXila. If this option is turned off, then the font named in the "Editor Font" option will be used instead of the system font.
ru: Использовать системный моноширинный шрифт по умолчанию для редактирования текста, вместо шрифта LaTeXila по умолчанию. Если эта опция выключена, то будет использован шрифт, указанный в "Шрифт редактора".

en: Editor Font
ru: Шрифт редактора

en: A custom font that will be used for the editing area. This will only take effect if the "Use Default Font" option is turned off.
ru: Пользовательский шрифт, который будет использоваться для области редактирования. Работает только если опция "Использовать шрифт по умолчанию" выключена.

en: Style Scheme
ru: Схема стиля

en: The ID of a GtkSourceView Style Scheme used to color the text.
ru: ID схемы стиля GtkSourceView используемой для окраски текста.

en: Create Backup Copies
ru: Создание резервных копий

en: Whether LaTeXila should create backup copies for the files it saves.
ru: Следует ли LaTeXila создавать резервные копии сохраняемых файлов.

en: Autosave
ru: Автосохранение

en: Whether LaTeXila should automatically save modified files after a time interval. You can set the time interval with the "Autosave Interval" option.
ru: Должен ли LaTeXila автоматически сохранять изменённые файлы через определённые интервалы времени. Указать интервал можно в параметре «Интервал автосохранения».

en: Autosave Interval
ru: Интервал автосохранения

en: Number of minutes after which LaTeXila will automatically save modified files. This will only take effect if the "Autosave" option is turned on.
ru: Интервал (в минутах) автоматического сохранения изменённых файлов. Действует только при включенном параметре «Автосохранение».

en: Reopen files on startup
ru: Повторное открытие файлов при запуске

en: Whether LaTeXila should reopen the files that was opened the last time.
ru: Должен ли LaTeXila переоткрывать файлы, которые были открыты в прошлый раз.

en: Tab Size
ru: Размер табуляции

en: Specifies the number of spaces that should be displayed instead of Tab characters.
ru: Определяет количество пространства, которое должно отображаться вместо символов табуляции.

en: Insert spaces
ru: Вставлять пробелы

en: Whether LaTeXila should insert spaces instead of tabs.
ru: Должен ли LaTeXila вставлять пробелы вместо табуляции.

en: Display Line Numbers
ru: Показывать номера строк

en: Whether LaTeXila should display line numbers in the editing area.
ru: Должен ли LaTeXila показывать номера строк в области редактирования.

en: Highlight Current Line
ru: Подсвечивать текущую строку

en: Whether LaTeXila should highlight the current line.
ru: Должен ли LaTeXila подсвечивать текущую строку.

en: Highlight Matching Brackets
ru: Подсвечивать парные скобки

en: Whether LaTeXila should highlight matching brackets.
ru: Должен ли LaTeXila подсвечивать парные скобки.

en: Spell checking
ru: Проверка орфографии

en: Main toolbar is visible
ru: Показывать главную панель инструментов

en: Whether the main toolbar (file open, close, build, ...) should be visible.
ru: Должна ли быть видимой главная панель инструментов (открытие, закрытие, сборка файлов, ...).

en: Edit toolbar is visible
ru: Показывать панель инструментов редактирования

en: Whether the edit toolbar (bold, italic, character sizes, ...) should be visible.
ru: Должна ли быть видимой панель инструментов редактирования (жирный, курсив, размер символов, ...).

en: Side panel is Visible
ru: Показывать боковую панель

en: Whether the side panel at the left of editing windows should be visible.
ru: Должна ли быть видимой боковая панель слева от окон редактирования.

en: Bottom panel is Visible
ru: Показывать нижнюю панель

en: Whether the bottom panel containing the build view should be visible.
ru: Должна ли быть видимой нижняя панель с информацией о процессе сборки.

en: Side panel component
ru: Компонент боковой панели

en: Side panel's active component. 0: Symbols. 1: File browser. 2: Structure.
ru: Активный компонент боковой панели. 0: Символы. 1: Обозреватель файлов. 2: Структура.

en: Show build output warnings
ru: Показывать предупреждения результатов сборки

en: Interactive completion
ru: Интерактивное автодополнение

en: Automatically show LaTeX commands proposals
ru: Автоматически предлагать подходящие команды LaTeX

en: Minimum number of characters for interactive completion
ru: Минимальное количество символов для автодополнения

en: Minimum number of characters after "\" for the interactive completion of LaTeX commands
ru: Минимальное количество символов после «\» для интерактивного автодополнения команд LaTeX

en: No confirmation when cleaning-up
ru: Без подтверждений при очистке

en: Automatic clean-up
ru: Автоматическая очистка

en: Automatically clean-up files after close. no-confirm-clean must be true.
ru: Автоматическая очистка файлов после закрытия. no-confirm-clean должно быть в значении true.

en: File extensions for the clean-up
ru: Расширения файлов для очистки

en: The list of file extensions for the clean-up, separated by spaces
ru: Список расширений файлов для очистки, разделённых пробелами

en: Enabled default build tools
ru: Включенные инструменты сборки по умолчанию

en: The list of the default build tools that are enabled
ru: Список инструментов сборки по умолчанию, которые включены

en: Disabled default build tools
ru: Выключенные инструменты сборки по умолчанию

en: The list of the default build tools that are disabled
ru: Список инструментов сборки по умолчанию, которые выключены

en: Current directory
ru: Текущий каталог

en: URI of the file browser current directory
ru: URI текущего каталога обозревателя файлов

en: Show build files
ru: Показывать файлы сборки

en: Show files with an extension present in preferences.latex.clean-extensions.
ru: Показывать файлы с расширениями, указанными в preferences.latex.clean-extensions.

en: Show hidden files
ru: Показывать скрытые файлы

en: Show files beginning with a dot.
ru: Показывать файлы, начинающиеся с точки.

en: Hide panel
ru: Скрыть панель

en: Build Tool (read-only)
ru: Инструмент сборки (только чтение)

en: Build Tool
ru: Инструмент сборки

en: Execute
ru: Выполнить

en: Convert
ru: Преобразовать

en: View File
ru: Просмотреть файл

en: Commands
ru: Команды

en: Post Processor
ru: Постобработчик

en: Add...
ru: Добавить…

en: Remove
ru: Удалить

en: Move up
ru: Переместить вверх

en: Move down
ru: Переместить вниз

en: Label
ru: Метка

en: You can select this arrow and copy/paste it!
ru: Вы можете выбрать эту стрелку и скопировать/вставить её!

en: Description
ru: Описание

en: File extensions for which the build tool can be executed.
ru: Расширения файлов, для которых можно запускать инструмент сборки.

en: The extensions are separated by spaces.
ru: Расширения разделяются пробелами.

en: If it is empty, all extensions are allowed.
ru: Если пусто, разрешены все расширения.

en: Extensions
ru: Расширения

en: Icon
ru: Значок

note: Placeholders
en: Placeholders:
ru: Заполнители:

en: The active document's filename.
ru: Имя файла активного документа.

en: If the active document belongs to a project, the main file is chosen.
ru: Если активный документ входит в проект, основной файл будет выбран.

en: The active document's filename without its extension.
ru: Имя файла (без расширения) активного документа.

en: Jobs
ru: Задания

en: The files are separated by spaces.
ru: Файлы, разделённые пробелами.

en: Files to open
ru: Файлы для открытия

en: %s doesn't seem to be installed.
ru: %s, вероятно, не установлен.

en: Open %s
ru: Открыть %s

en: The file '%s' doesn't exist.
ru: Файл «%s» не существует.

en: Failed to open '%s':
ru: Не удалось открыть «%s»:

en: Build Tools
ru: Инструменты сборки

en: Default build tools
ru: Инструменты сборки по умолчанию

en: Personal build tools
ru: Личные инструменты сборки

en: Enabled
ru: Включено

en: %s [copy]
ru: %s [копия]

en: Do you really want to delete the build tool "%s"?
ru: Действительно удалить инструмент сборки «%s»?

en: Do you really want to delete these files?
ru: Действительно удалить эти файлы?

note: secondary label
en: Select the files you want to delete:
ru: Выберите файлы для удаления:

en: No build file to clean up.
ru: Нет файлов сборки для очистки.

en: No matching proposal
ru: Нет соответствующих предложений

note: Translators: "Ln" is an abbreviation for "Line", Col is an abbreviation for "Column". Please, use abbreviations if possible.
en: Ln %d, Col %d
ru: Стр. %d, кол. %d

en: Close without Saving
ru: Закрыть без сохранения

en: There are %d documents with unsaved changes. Save changes before closing?
ru: Открыто %d документов с не сохранёнными изменениями. Сохранить изменения перед закрытием?

en: Select the documents you want to save:
ru: Выберите документы, которые хотите сохранить:

en: If you don't save, all your changes will be permanently lost.
ru: Если не выполнить сохранение, все изменения будут безвозвратно утеряны.

en: The structure item already contains a sub-paragraph.
ru: Элемент структуры уже содержит подпараграф

en: Close document
ru: Закрыть документ

note: main file
en: Main File
ru: Главный файл

en: Main File:
ru: Главный файл:

en: Activate '%s'
ru: Активировать «%s»

en: The file %s changed on disk.
ru: Файл %s изменён на диске.

en: Do you want to drop your changes and reload the file?
ru: Отменить ваши изменения и перезагрузить файл?

en: Do you want to reload the file?
ru: Перезагрузить файл?

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Impossible to load the file '%s'.
ru: Невозможно загрузить файл «%s».

en: The file %s has been modified since reading it.
ru: В файл %s с момента его чтения были внесены изменения.

en: If you save it, all the external changes could be lost. Save it anyway?
ru: Если вы сохраните его, все внешние изменения будут потеряны. Всё равно сохранить?

en: Save Anyway
ru: Всё равно сохранить

en: Don't Save
ru: Не сохранять

en: Impossible to save the file.
ru: Невозможно сохранить файл.

en: Error trying to convert the document to UTF-8
ru: Ошибка при попытке преобразовать документ в UTF-8

en: Unsaved Document
ru: Несохранённый документ

en: The file has a temporary location. The data can be lost after rebooting your computer.
ru: Файл находится во временной папке. Данные могут быть утеряны после перезагрузки компьютера.

en: Do you want to save the file in a safer place?
ru: Сохранить файл в надёжном месте?

en: Go to the home directory
ru: Перейти в домашний каталог

en: Go to the parent directory
ru: Перейти в родительский каталог

en: Go to the active document directory
ru: Перейти в каталог активного документа

en: File System
ru: Файловая система

en: File Browser
ru: Обозреватель файлов

en: (no suggestions)
ru: (нет вариантов)

en: More...
ru: Ещё…

note: + Add to Dictionary
en: Add "%s" to Dictionary
ru: Добавить «%s» в словарь

note: - Ignore All
en: Ignore All
ru: Игнорировать всё

note: on top: language selection
en: Languages
ru: Языки

en: enchant error for language: %s
ru: ошибка enchant для языка: %s

note: LaTeX: Sectioning
en: _Sectioning
ru: Сек_ционирование

en: Part
ru: Часть

en: Chapter
ru: Глава

en: Section
ru: Раздел

en: Sub-section
ru: Подраздел

en: Sub-sub-section
ru: Подподраздел

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Sub-paragraph
ru: Подпараграф

note: LaTeX: References
en: _References
ru: _Ссылки

en: Reference to a label
ru: Ссылка на метку

en: Page reference to a label
ru: Ссылка на страницу с меткой

en: Add a word to the index
ru: Добавить слово в индекс

en: Footnote
ru: Сноска

en: Reference to a bibliography item
ru: Ссылка на элемент библиографии

en: Center - \begin{center}
ru: По центру — \begin{center}

en: Align Left - \begin{flushleft}
ru: По левому краю — \begin{flushleft}

en: Align Right - \begin{flushright}
ru: По правому краю — \begin{flushright}

en: Figure - \begin{figure}
ru: Фигура — \begin{figure}

en: Table - \begin{table}
ru: Таблица — \begin{table}

en: Quote - \begin{quote}
ru: Короткая цитата — \begin{quote}

en: Quotation - \begin{quotation}
ru: Цитата — \begin{quotation}

en: Verse - \begin{verse}
ru: Стихи — \begin{verse}

en: Verbatim - \begin{verbatim}
ru: Дословно — \begin{verbatim}

en: Title page - \begin{titlepage}
ru: Титульный лист — \begin{titlepage}

note: LaTeX: list environments
en: _List Environments
ru: С_писок окружений

en: Bulleted List - \begin{itemize}
ru: Маркированный список — \begin{itemize}

en: Enumeration - \begin{enumerate}
ru: Нумерованный список — \begin{enumerate}

en: Description - \begin{description}
ru: Описание — \begin{description}

en: Custom list - \begin{list}
ru: Произвольный список — \begin{list}

en: List item - \item
ru: Элемент списка — \item

note: LaTeX: character sizes
en: _Characters Sizes
ru: Раз_меры символов

note: LaTeX: font styles
en: _Font Styles
ru: Стили _шрифта

en: Bold - \textbf
ru: Жирный — \textbf

en: Italic - \textit
ru: Курсив — \textit

en: Typewriter - \texttt
ru: Машинописный текст — \texttt

en: Slanted - \textsl
ru: Наклонный — \textsl

en: Small Capitals - \textsc
ru: Капитель — \textsc

en: Sans Serif - \textsf
ru: Рубленый шрифт — \textsf

en: Emphasized - \emph
ru: Выделение — \emph

en: Underline - \underline
ru: Подчёркивание — \underline

en: _Font Family
ru: Семе_йство шрифтов

en: Roman - \rmfamily
ru: Roman — \rmfamily

en: Sans Serif - \sffamily
ru: Sans Serif — \sffamily

en: Monospace - \ttfamily
ru: Моноширинный — \ttfamily

en: F_ont Series
ru: Нас_ыщенность шрифта

en: Medium - \mdseries
ru: Простой — \mdseries

en: Bold - \bfseries
ru: Полужирный — \bfseries

en: Fo_nt Shape
ru: На_чертание шрифта

en: Upright - \upshape
ru: Обычное — \upshape

en: Italic - \itshape
ru: Курсив — \itshape

en: Slanted - \slshape
ru: Наклонное — \slshape

en: Small Capitals - \scshape
ru: Капитель — \scshape

note: LaTeX: Tabular
en: _Tabular
ru: _Таблицы

en: Tabbing - \begin{tabbing}
ru: Табуляция — \begin{tabbing}

en: Tabular - \begin{tabular}
ru: Таблица — \begin{tabular}

en: Multicolumn - \multicolumn
ru: Объединение ячеек — \multicolumn

en: Horizontal line - \hline
ru: Горизонтальная линия — \hline

en: Vertical line - \vline
ru: Вертикальная линия — \vline

en: Horizontal line (columns specified) - \cline
ru: Горизонтальная линия (в указанных столбцах) — \cline

en: Frame - \begin{frame}
ru: Слайд — \begin{frame}

en: Block - \begin{block}
ru: Структурный блок — \begin{block}

en: Two columns - \begin{columns}
ru: Две колонки — \begin{columns}

note: LaTeX: Spacing
en: _Spacing
ru: _Отступы

en: New _Line
ru: _Новая строка

en: New Line - \\
ru: Новая строка — \\

en: New page - \newpage
ru: Новая страница — \newpage

en: Line break - \linebreak
ru: Разрыв строки — \linebreak

en: Page break - \pagebreak
ru: Разрыв страницы — \pagebreak

en: Big skip - \bigskip
ru: Большой промежуток — \bigskip

en: Medium skip - \medskip
ru: Средний промежуток — \medskip

en: Horizontal space - \hspace
ru: Горизонтальный отступ — \hspace

en: Vertical space - \vspace
ru: Вертикальный отступ — \vspace

en: No paragraph indentation - \noindent
ru: Без красной строки — \noindent

note: LaTeX: International accents
en: International _Accents
ru: Ме_ждународные акценты

en: Acute accent - \'
ru: Акут — \'

en: Grave accent - \`
ru: Гравис — \`

en: Circumflex accent - \^
ru: Циркумфлекс — \^

en: Trema - \"
ru: Трема — \"

en: Tilde - \~
ru: Тильда — \~

en: Macron - \=
ru: Знак долготы — \=

en: Dot above - \.
ru: Точка сверху — \.

en: Caron - \v
ru: Гачек (Caron) — \v

en: Breve - \u
ru: Бревис — \u

en: Double acute accent - \H
ru: Двойной акут — \H

en: Cedilla - \c
ru: Седиль — \c

en: Ogonek - \k
ru: Огонэк — \k

en: Dot below - \d
ru: Точка снизу — \d

en: Macron below - \b
ru: Макрон снизу — \b

en: Ring - \r
ru: Кружок — \r

en: Tie - \t
ru: Дуга (Tie) — \t

note: LaTeX: Others
en: _Misc
ru: Про_чее

en: Document class - \documentclass
ru: Класс документа — \documentclass

en: Use package - \usepackage
ru: Использовать пакет — \usepackage

en: _AMS packages
ru: Пакеты _AMS

en: AMS packages
ru: Пакеты AMS

en: Author - \author
ru: Автор — \author

en: Title - \title
ru: Заглавие — \title

en: Content of the document - \begin{document}
ru: Содержимое документа — \begin{document}

en: Make title - \maketitle
ru: Титульный заголовок — \maketitle

en: Table of contents - \tableofcontents
ru: Оглавление — \tableofcontents

en: Abstract - \begin{abstract}
ru: Аннотация — \begin{abstract}

en: Include an image (graphicx package) - \includegraphics
ru: Вставить изображение (пакет graphicx) — \includegraphics

en: Include a file - \input
ru: Вставить файл — \input

note: Math
en: _Math
ru: _Математика

note: Math Environments
en: _Math Environments
ru: _Математические окружения

en: _Mathematical Environment - $...$
ru: _Математическое окружение — $...$

en: Mathematical Environment - $...$
ru: Математическое окружение — $...$

en: _Centered Formula - \[...\]
ru: _Формула по центру — \[...\]

en: Centered Formula - \[...\]
ru: Формула по центру — \[...\]

en: _Numbered Equation - \begin{equation}
ru: Ф_ормула с нумерацией — \begin{equation}

en: Numbered Equation - \begin{equation}
ru: Формула с нумерацией — \begin{equation}

en: _Array of Equations - \begin{align*}
ru: _Группа формул — \begin{align*}

en: Array of Equations - \begin{align*}
ru: Группа формул — \begin{align*}

en: Numbered Array of _Equations - \begin{align}
ru: Г_руппа формул с нумерацией — \begin{align}

en: Numbered Array of Equations - \begin{align}
ru: Группа формул с нумерацией — \begin{align}

en: _Superscript - ^{}
ru: _Верхний индекс — ^{}

en: Superscript - ^{}
ru: Верхний индекс — ^{}

en: Su_bscript - __{}
ru: Ни_жний индекс — __{}

en: Subscript - _{}
ru: Нижний индекс — _{}

en: _Fraction - \frac{}{}
ru: _Дробь — \frac{}{}

en: Fraction - \frac{}{}
ru: Дробь — \frac{}{}

en: Square _Root - \sqrt{}
ru: Квадратный _корень — \sqrt{}

en: Square Root - \sqrt{}
ru: Квадратный корень — \sqrt{}

en: _N-th Root - \sqrt[]{}
ru: Корень _N-ой степени — \sqrt[]{}

en: N-th Root - \sqrt[]{}
ru: Корень N-ой степени — \sqrt[]{}

note: Math functions
en: Math _Functions
ru: Математические _функции

note: Math Font Styles
en: Math Font _Styles
ru: _Стили математических шрифтов

en: Roman - \mathrm
ru: Roman — \mathrm

en: Italic - \mathit
ru: Курсив — \mathit

en: Bold - \mathbf
ru: Жирный — \mathbf

en: Sans Serif - \mathsf
ru: Sans Serif — \mathsf

en: Typewriter - \mathtt
ru: Машинописный — \mathtt

en: Calligraphic - \mathcal
ru: Каллиграфический — \mathcal

en: Blackboard (uppercase only)  - \mathbb (amsfonts package)
ru: Ажурный (только заглавные)  — \mathbb (пакет amsfonts)

en: Euler Fraktur - \mathfrak (amsfonts package)
ru: Готический — \mathfrak (пакет amsfonts)

note: Math Accents
en: Math _Accents
ru: М_атематические акценты

note: Math Spaces
en: Math _Spaces
ru: Про_белы в формулах

en: _Small
ru: _Малый

en: Small - \,
ru: Малый — \,

en: _Medium
ru: _Уменьшенный

en: Medium - \:
ru: Уменьшенный — \:

en: _Large
ru: _Средний

en: Large - \;
ru: Средний — \;

note: Math: Left Delimiters
en: _Left Delimiters
ru: _Левые разделители

en: left (
ru: левая (

en: left [
ru: левая [

en: left {
ru: левая {

en: left <
ru: левая <

en: left )
ru: левая )

en: left ]
ru: левая ]

en: left  }
ru: левая  }

en: left >
ru: левая >

en: left .
ru: левая .

note: Math: Right Delimiters
en: Right _Delimiters
ru: _Правые разделители

en: right )
ru: правая )

en: right ]
ru: правая ]

en: right  }
ru: правая }

en: right >
ru: правая >

en: right (
ru: правая (

en: right [
ru: правая [

en: right {
ru: правая {

en: right <
ru: правая <

en: right .
ru: правая .

en: Sectioning
ru: Секционирование

en: Characters Sizes
ru: Размеры символов

en: References
ru: Ссылки

en: Presentation Environments
ru: Окружения для презентаций

en: Math Environments
ru: Математические окружения

en: Left Delimiters
ru: Левые разделители

en: Right Delimiters
ru: Правые разделители

en: Show the application's version
ru: Показать версию приложения

en: Create new document
ru: Создать новый документ

en: Create a new top-level window in an existing instance of LaTeXila
ru: Создать новое окно поверх других в существующем экземпляре LaTeXila

en: - Integrated LaTeX Environment for GNOME
ru: — интегрированная среда LaTeX для GNOME

en: Run '%s --help' to see a full list of available command line options.
ru: Запустите '%s --help', чтобы увидеть полный список доступных параметров командной строки.

en: _Build
ru: _Собрать

en: _Stop Execution
ru: О_становить выполнение

en: Stop Execution
ru: Остановить выполнение

en: View _Log
ru: Просмотреть _журнал

en: View Log
ru: Просмотреть журнал

en: _Manage Build Tools
ru: Управление и_нструментами сборки

en: Manage Build Tools
ru: Управление инструментами сборки

en: Show _Details
ru: _Показать подробности

en: Show Details
ru: Показать подробности

en: Show _Warnings
ru: Показывать п_редупреждения

en: Show Warnings
ru: Показывать предупреждения

en: _Documents
ru: До_кументы

en: _Save All
ru: Со_хранить все

en: Save all open files
ru: Сохранить все открытые файлы

en: _Close All
ru: _Закрыть все

en: Close all open files
ru: Закрыть все открытые файлы

en: _Previous Document
ru: _Предыдущий документ

en: Activate previous document
ru: Активировать предыдущий документ

en: _Next Document
ru: С_ледующий документ

en: Activate next document
ru: Активировать следующий документ

en: _Move to New Window
ru: Пере_местить в новое окно

en: Move the current document to a new window
ru: Переместить текущий документ в новое окно

en: _Edit
ru: _Правка

en: Undo the last action
ru: Отменить последнее действие

en: Redo the last undone action
ru: Повторить последнее отменённое действие

en: Cut the selection
ru: Вырезать выделение

en: Copy the selection
ru: Копировать выделение

en: Paste the clipboard
ru: Вставить содержимое буфера обмена

en: Delete the selected text
ru: Удалить выделенный текст

en: Select the entire document
ru: Выделить весь документ

en: _Comment
ru: _Закомментировать

en: Comment the selected lines (add the character "%")
ru: Закомментировать выделенные строки (добавить символ «%»)

en: _Uncomment
ru: _Раскомментировать

en: Uncomment the selected lines (remove the character "%")
ru: Раскомментировать выделенные строки (убрать символ «%»)

en: Configure the application
ru: Настроить приложение

en: Activate or disable the spell checking
ru: Включить или отключить проверку правописания

en: _File
ru: _Файл

en: New file
ru: Создать файл

en: New _Window
ru: Созда_ть окно

en: Create a new window
ru: Создать новое окно

en: Open a file
ru: Открыть файл

en: Save the current file
ru: Сохранить текущий файл

en: Save the current file with a different name
ru: Сохранить текущий файл под новым именем

en: Create _Template From Document...
ru: Создать _шаблон из документа...

en: Create a new template from the current document
ru: Создать новый шаблон из текущего документа

en: _Delete Template...
ru: _Удалить шаблон...

en: Delete personal template(s)
ru: Удалить личные шаблоны

en: Close the current file
ru: Закрыть текущий файл

note: recent documents
en: Open _Recent
ru: Открыть _недавние

en: Open recently used files
ru: Открыть недавно использовавшиеся файлы

en: Open a recently used file
ru: Открыть недавний файл

en: Open Files
ru: Открыть файлы

en: All LaTeX Files
ru: Все файлы LaTeX

en: All Files
ru: Все файлы

en: S_tructure
ru: С_труктура

en: Cut the selected structure item
ru: Вырезать выбранный элемент структуры

en: Copy the selected structure item
ru: Копировать выбранный элемент структуры

en: Delete the selected structure item
ru: Удалить выбранный элемент структуры

en: _Select
ru: В_ыбрать

en: Select the contents of the selected structure item
ru: Выделить содержимое выбранного элемента структуры

en: Comment the selected structure item
ru: Закомментировать выбранный элемент структуры

en: Shift _Left
ru: Сдвинуть в_лево

en: Shift the selected structure item to the left (e.g. section → chapter)
ru: Сдвинуть выбранный элемент структуры влево (например раздел → глава)

en: Shift _Right
ru: Сдвинуть в_право

en: Shift the selected structure item to the right (e.g. chapter → section)
ru: Сдвинуть выбранный элемент структуры вправо (например, глава → раздел)

en: _Open File
ru: _Открыть файл

en: Open the file referenced by the selected structure item
ru: Открыть файл связанный с выбранным элементом структуры

en: Quit the program
ru: Выйти из программы

note: View
en: _View
ru: _Вид

en: Zoom _In
ru: У_величить масштаб

en: Enlarge the font
ru: Увеличить шрифт

en: Zoom _Out
ru: У_меньшить масштаб

en: Shrink the font
ru: Уменьшить шрифт

en: _Reset Zoom
ru: _Сбросить масштаб

en: Reset the size of the font
ru: Сбросить размер шрифта

note: Search
en: _Search
ru: По_иск

en: Search for text
ru: Поиск текста

en: Search for and replace text
ru: Поиск и замена текста

en: _Go to Line...
ru: _Перейти к строке...

en: Go to a specific line
ru: Перейти к указанной строке

en: _Search Forward
ru: Прямой поис_к

en: Jump to the associated position in the PDF file
ru: Перейти к связанной позиции в PDF файле

note: Projects
en: _Projects
ru: Про_екты

en: _New Project
ru: _Создать проект

en: Create a new project
ru: Создать новый проект

en: _Configure Current Project
ru: _Настроить текущий проект

en: Change the main file of the current project
ru: Изменить главный файл текущего проекта

en: _Manage Projects
ru: _Управление проектами

en: Manage Projects
ru: Управление проектами

note: Help
en: _Help
ru: _Справка

en: _Contents
ru: _Содержание

en: Open the LaTeXila documentation
ru: Открыть документацию LaTeXila

en: _LaTeX Reference
ru: Сп_равка LaTeX

en: The Kile LaTeX Reference
ru: Справка Kile LaTeX

en: About LaTeXila
ru: О LaTeXila

en: _Main Toolbar
ru: _Главная панель инструментов

en: Show or hide the main toolbar
ru: Показать или скрыть главную панель инструментов

note: Translators: "Edit" here is an adjective.
en: _Edit Toolbar
ru: Панель р_едактирования

en: Show or hide the edit toolbar
ru: Показать или скрыть панель редактирования

en: _Side panel
ru: _Боковая панель

en: Show or hide the side panel
ru: Показать или скрыть боковую панель

en: _Bottom panel
ru: Нижняя _панель

en: Show or hide the bottom panel
ru: Показать или скрыть нижнюю панель

en: Symbols
ru: Символы

en: Structure
ru: Структура

en: This file (%s) is already opened in another LaTeXila window.
ru: Файл (%s) уже открыт в другом окне LaTeXila.

en: Edit Anyway
ru: Всё равно редактировать

en: Don't Edit
ru: Не редактировать

en: Save changes to document "%s" before closing?
ru: Сохранить изменения в документе «%s» перед закрытием?

en: Read-Only
ru: Только для чтения

en: Save File
ru: Сохранить файл

en: A file named "%s" already exists. Do you want to replace it?
ru: Файл с именем «%s» уже существует. Заменить его?

en: Replace
ru: Заменить

en: LaTeXila is an Integrated LaTeX Environment for the GNOME Desktop
ru: LaTeXila — это интегрированная среда LaTeX для рабочего стола GNOME

en: Latexmk messages
ru: Сообщения Latexmk

en: Preferences
ru: Настройки

note: reset all button
en: Reset All
ru: Сбросить всё

en: Reset all preferences
ru: Сбросить все настройки

en: Do you really want to reset all preferences?
ru: Действительно сбросить все настройки?

en: minute | minutes
ru[0]: минута
ru[1]: минуты
ru[2]: минут

en: character | characters
ru[0]: символ
ru[1]: символа
ru[2]: символов

en: Use the system fixed width font (%s)
ru: Использовать системный шрифт фиксированной ширины (%s)

en: New Project
ru: Создать проект

note: directory
en: Directory
ru: Каталог

en: There is a conflict with the project "%s".
ru: Конфликт с проектом «%s».

en: Configure Project
ru: Настроить проект

en: Location of the project
ru: Размещение проекта

en: Clear All
ru: Очистить всё

en: Do you really want to delete the project "%s"?
ru: Действительно удалить проект «%s»?

en: Do you really want to clear all projects?
ru: Действительно очистить все проекты?

en: The Main File is not in the directory.
ru: Главный файл не в каталоге.

en: Go to Line:
ru: Перейти к строке:

en: Line you want to move the cursor to
ru: Строка, к которой нужно переместить курсор

en: Replace with
ru: Заменить на

en: All
ru: Все

en: Search for
ru: Найти

en: Case sensitive
ru: С учётом регистра

en: Entire words only
ru: Только слова целиком

en: Refresh
ru: Обновить

en: Collapse All
ru: Свернуть все

en: Show labels
ru: Показывать метки

en: Show included files
ru: Показывать включённые файлы

en: Show tables
ru: Показывать таблицы

en: Show figures and images
ru: Показывать фигуры и изображения

en: Show TODOs and FIXMEs
ru: Показывать TODO и FIXME

en: Structure action error: %s
ru: Ошибка работы структуры: %s

en: The structure data seems outdated. Please refresh the structure.
ru: Данные этой структуры, вероятно, устарели. Обновите структуру.

note: Translators: it's a verb
en: cut
ru: вырезать

note: Translators: it's a verb
en: copy
ru: копировать

en: delete
ru: удалить

en: select
ru: выбрать

note: Translators: it's a verb
en: comment
ru: комментировать

note: Translators: it's a verb
en: shift left
ru: сдвинуть влево

note: Translators: it's a verb
en: shift right
ru: сдвинуть вправо

en: open file
ru: открыть файл

en: Table
ru: Таблица

note: Translators: "Figure" here means a diagram (\begin{figure}...\end{figure})
en: Figure
ru: Диаграмма

en: Image
ru: Изображение

en: File included
ru: Файл включён

en: Greek
ru: Греческие

en: Arrows
ru: Стрелки

en: Relations
ru: Отношения

en: Operators
ru: Операторы

en: Delimiters
ru: Разделители

en: Misc math
ru: Разные математические

en: Misc text
ru: Разные текстовые

en: Most Used
ru: Часто используемые

en: The document is not saved.
ru: Документ не сохранён.

en: The PDF file doesn't exist.
ru: Файл PDF не существует.

en: The file "%s" doesn't exist.
ru: Файл «%s» не существует.

en: Can not communicate with evince.
ru: Невозможно связаться с evince.

en: Impossible to do the forward search.
ru: Невозможно выполнить прямой поиск.

en: New File...
ru: Создать файл...

en: Default templates
ru: Шаблоны по умолчанию

en: Your personal templates
ru: Ваши персональные шаблоны

en: New Template...
ru: Создать шаблон...

en: Name of the new template
ru: Имя нового шаблона

en: Choose an icon
ru: Выберите значок

en: Delete Template(s)...
ru: Удалить шаблон(ы)...

en: Personal templates
ru: Персональные шаблоны

en: Empty
ru: Пустой

en: Article
ru: Статья

en: Report
ru: Отчёт

en: Book
ru: Книга

en: Letter
ru: Письмо

en: Presentation
ru: Презентация

en: Display line numbers
ru: Показывать номера строк

en: Tab width:
ru: Табуляция:

en: Insert spaces instead of tabs
ru: Вставлять пробелы вместо табуляции

en: Highlight current line
ru: Подсвечивать текущую строку

en: Highlight matching brackets
ru: Подсвечивать парные скобки

en: Create a backup copy of files before saving
ru: Создавать резервную копию файлов перед сохранением

en: Autosave files every
ru: Автосохранение файлов каждые

en: Editor
ru: Редактор

en: Font
ru: Шрифт

en: _Use the system fixed width font (%s)
ru: _Использовать системный моноширинный шрифт (%s)

en: Editor _font:
ru: _Шрифт редактора:

en: Pick the editor font
ru: Выберите шрифт редактора

en: Color Scheme
ru: Цветовая схема

en: Font & Colors
ru: Шрифт и цвета

en: File Clean-Up
ru: Очистка файлов

en: Automatically clean-up files after close
ru: Автоматическая очистка файлов после закрытия

en: Interactive completion after
ru: Интерактивное завершение после

en: Number of characters after &apos;\&apos;
ru: Количество символов после &apos;\&apos;

en: Number of characters after '\'
ru: Количество символов после '\'

en: Other
ru: Другой
