latte-dock - en to eu translation catalogue (69 entries)

en: Appearance
eu: Itxura

en: Panel
eu: Panela

en: Interaction
eu: Elkarrekintza

en: Enable shadows for icons
eu: Gaitu itzalak ikonoentzat

en: Show glow around windows points
eu: Erakutsi distira leiho puntu inguruan

en: Different color for minimized windows
eu: Kolore ezberdina minimizatutako leihoei

en: Indicator for active window group
eu: Leiho talde aktiboari adierazlea

en: Animations:
eu: Animazioak:

en: duration
eu: iraupena

en: disabled
eu: Desgaituta

en: Zoom
eu: Zooma

en: Level:
eu: Maila:

en: Show a red line on the limit needed for animations
eu: Erakutsi lerro gorri bat animazioetarako behar den limitean

en: For the disabled settings you should use the Latte Dock Configuration Window
eu: Ezgaitutako ezarpenetarako Latte Dock konfigurazio leihoa erabili behar duzu

en: Cycle through tasks with mouse wheel
eu: Atazatik atazara iragan saguaren gurpila erabiliz

en: Show window actions in the context menu
eu: Erakutsi leihoen ekintzak laster-menuan

en: Show progress information for tasks
eu: Erakutsi atazen aurrerapenaren informazioa

[ctx: The click action]
en: None
eu: Bat ere ez

en: Close Window or Group
eu: Itxi leihoa edo taldea

en: New Instance
eu: Instantzia berria

en: Minimize/Restore Window or Group
eu: Ikonotu/lehengoratu leihoa edo taldea

en: Filters
eu: Iragazkiak

en: Show only tasks from the current screen
eu: Erakutsi soilik uneko pantailako atazak

en: Show only tasks from the current desktop
eu: Erakutsi soilik uneko mahaigaineko atazak

en: Show only tasks from the current activity
eu: Erakutsi soilik uneko jarduerako atazak

en: Show bar line for tasks
eu: Erakutsi barra lerroa atazetan

en: Use plasma theme panel
eu: Erabili plasma gaiaren panela

en: Use transparency in the panel
eu: Erabili gardentasuna panelean

en: Size:
eu: Neurria:

en: Places
eu: Tokiak

en: Recent Documents
eu: Azken dokumentuak

en: Actions
eu: Ekintzak

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
eu: Aurreko aztarna

[ctx: Pause playback]
en: Pause
eu: Eten

[ctx: Start playback]
en: Play
eu: Jo

[ctx: Play next track]
en: Next Track
eu: Hurrengo aztarna

[ctx: Stop playback]
en: Stop
eu: Gelditu

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
eu: Irten

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
eu: Lehengoratu

en: Mute
eu: Isilarazi

en: Start New Instance
eu: Abiarazi instantzia berria

en: Move To &Desktop
eu: Eraman &mahaigainera

en: Move &To Current Desktop
eu: Eraman &uneko mahaigainera

en: &All Desktops
eu: Mahaigain &denak

en: &New Desktop
eu: Mahaigain &berria

en: Move To &Activity
eu: Eraman &jarduerara

en: Add To Current Activity
eu: Gehitu uneko jarduerara

en: All Activities
eu: Jarduera guztiak

en: More Actions
eu: Ekintza gehiago

en: &Move
eu: &Lekuz aldatu

en: Re&size
eu: &Neurria aldatu

en: Ma&ximize
eu: Ma&ximizatu

en: Mi&nimize
eu: M&inimizatu

en: Keep &Above Others
eu: Mantendu besteen &gainean

en: Keep &Below Others
eu: Mantendu besteen a&zpian

en: &Fullscreen
eu: Pantaila-&osoa

en: &Shade
eu: Itza&la

en: Allow this program to be grouped
eu: Baimendu programa hau taldekatu dadin

en: &Pin Launcher
eu: &finkatu abiarazlea

en: On All Activities
eu: Jarduera guztietan

en: On The Current Activity
eu: Uneko jardueran

en: Unpin Launcher
eu: Finkatzea kendu abiarazleari

en: &Close
eu: &Itxi

en: Tasks Area
eu: Atazen eremua

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
eu: %1(e)(a)n

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
eu: Erabilgarri jarduera guztietan

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
eu: %1(e)(a)n ere erabilgarri

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
eu: %1(e)(a)n erabilgarri

en: On %1
eu: %1(e)(a)n
