latte-dock - en to ia translation catalogue (259 entries)

en: Multiple Layouts Startup Warning
ia: Aviso de initio de Dispositiones multiple

en: default layout file
ia: File de disposition (layout) predefinite

en: QML component that shows an applet in a popup
ia: Componente d eQML que monstra un applet in un popup

en: Configuration Definitions
ia: Definitiones de configuration

en: User Interface
ia: Interfacie de usator

en: Data Files
ia: Files de datos

en: Executable Scripts
ia: Scripts executabile

en: Translations
ia: Traductiones

en: Layouts
ia: Dispositiones

[ctx: global settings window]
en: Configure Latte...
ia: Configura Latte...

[ctx: quit application]
en: Quit Latte
ia: Abandona Latte

en: Add Widgets...
ia: Adde Widgets...

en: Move Dock/Panel To Layout
ia: Move Dock/Pannello a Disposition

en: Export Dock/Panel as Template...
ia: Exporta Dock/Pannello como patrono...

en: Blue
ia: Blau

en: Brown
ia: Brun

en: Dark Grey
ia: Gris Obscur

en: Gold
ia: Auro

en: Green
ia: Verde

en: Pink
ia: Rosate

en: Purple
ia: Purpura

en: Red
ia: Rubie

en: Wheat
ia: Frumento

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, DetailsDialog)
en: Details
ia: Detalios

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, behaviorLbl)
en: Behavior:
ia: Comportamento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, iconLbl)
en: Icon:
ia: Icone:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, popUpMarginLbl)
en: PopUp Margin:
ia: Margines de Popup:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, backgroundBtn)
en: Background...
ia: Fundo...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, textColorBtn)
en: Text Color...
ia: Color de texto ...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, layoutLbl)
en: Layout:
ia: Disposition:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundLbl)
en: Background:
ia: Fundo:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, popUpMarginSpinBox)
en: disabled
ia: dishabilitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customSchemeLbl)
en: Custom Colors:
ia: Colores Adaptate:

[ctx: <layout name> Details]
en: %1 Details
ia: %1 Detalios

en: System Colors
ia: Colores de systema

[ctx: column for current applets]
en: Current Applets
ia: Applets currente

[ctx: export template]
en: Export
ia: Exporta

[ctx: export template]
en: Export Again
ia: Exporta de novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllBtn)
en: Select All
ia: Selige toto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deselectAllBtn)
en: Deselect All
ia: De-selectiona Omne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fileTabLbl)
en: File:
ia: File

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose...
ia: Selige...

en: Export Layout Template
ia: Exporta patrono de Disposition

en: Export Dock/Panel Template
ia: Exporta patrono de Dock/Pannello

en: Dock
ia: Bassino

en: Panel
ia: Pannello

en: Export %1 Template
ia: Exportar Patrono %1

en: Choose Layout Template file
ia: Selige file de Patrono de  Disposition

[ctx: choose file]
en: Choose
ia: Selige

en: Open Location...
ia: Aperi location...

en: The file "%1" already exists. Do you wish to overwrite it?
ia: Le file "%1" ja existe. Tu vole super scriber lo?

en: Overwrite File?
ia: Super scribe le file?

en: Apply Settings
ia: Applica preferentias

en: Hide
ia: Cela

[ctx: remove selected screens]
en: Remove Now
ia: Remove Nunc

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ScreensDialog)
en: Screens
ia: Schermos:

[ctx: column for screens]
en: Screens
ia: Schermos

[ctx: errors count]
en: 1 error | %1 errors
ia[0]: 1 Error
ia[1]: %1 errores

[ctx: warnings count]
en: 1 warning | %1 warnings
ia[0]: 1aviso
ia[1]: %1 avisos

[ctx: column for layout name]
en: Name
ia: Nomine

[ctx: column for layout to show which activities is assigned to]
en: Activities
ia: Activitates

en: All Activities
ia: Omne Activitates

en: Free Activities
ia: Activitates libere

en: Current Activity
ia: Activitate currente

en: Import Configuration...
ia: Importa configuration...

en: Export Configuration...
ia: Exporta Configuration ...

en: &Screens...
ia: &Schermos...

en: &Quit Latte
ia: &Abandona Latte

[ctx: import full configuration]
en: Import
ia: Importa

[ctx: export full configuration]
en: Export
ia: Exporta

[ctx: latte settings window]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsDialog)
en: Settings
ia: Preferentias

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, layoutsTab)
en: Layouts Editor
ia: Editor de Dispositiones

[ctx: single layout]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, singleToolBtn)
en: Single layout at all times
ia: Disposition singule a omne vices

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, switchButton)
en: Switch
ia: Commuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, activitiesButton)
en: Activities...
ia: Activitates...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newButton)
en: New
ia: Nove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, duplicateButton)
en: Duplicate
ia: Duplica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enabledButton)
en: Enabled
ia: Habilitate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, readOnlyButton)
en: Read Only
ia: Solmente de lectura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, detailsButton)
en: Details...
ia: Detalios...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import...
ia: Importa...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, exportButton)
en: Export...
ia: Exporta...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, preferencesTab)
en: Preferences
ia: Preferentias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, actionsLbl)
en: Actions:
ia: Actiones:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, screensLbl)
en: Screens:
ia: Schermos:

[ctx: low sensitivity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, lowSensitivityBtn)
en: Low
ia: Basse

[ctx: medium sensitivity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, mediumSensitivityBtn)
en: Medium
ia: Medie

[ctx: high sensitivity]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, highSensitivityBtn)
en: High
ia: Alte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, appearanceLbl)
en: Appearance:
ia: Apparentia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, contextMenuLbl)
en: Context Menu:
ia: Menu de contexto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, contextMenuActionsBtn)
en: Actions...
ia: Actiones...

en: Layout
ia: Disposition

[ctx: switch layout]
en: Switch
ia: Commuta

en: &Activities
ia: &Activitates

[ctx: new layout]
en: &New
ia: &Nove

[ctx: duplicate layout]
en: &Duplicate
ia: &Duplica

en: Ena&bled
ia: Ha&bilitate

[ctx: read only layout]
en: &Read Only
ia: Solmente de lectu&ra

[ctx: layout details]
en: De&tails...
ia: Detalios...

[ctx: import layout]
en: &Import
ia: &Importa

[ctx: export layout]
en: &Export
ia: &Exporta

[ctx: export for backup]
en: &Export For Backup...
ia: &Exporta per Backup...

[ctx: export as template]
en: Export As &Template...
ia: Exporta Como Pa&trono...

en: Templates...
ia: Patronos...

[ctx: import layout]
en: Import Layout
ia: Importa Disposition

[ctx: import layout]
en: Import
ia: Importa

en: Export Layout For Backup
ia: Exporta Disposition per Backup

[ctx: export layout]
en: Export
ia: Exporta

en: Cut
ia: Talia

en: Copy
ia: Copia

en: Paste
ia: Colla

en: Duplicate Here
ia: Duplica hic

en: Edit Layout
ia: Edita Disposition

en: Validate
ia: Valida

en: <b>Possible Solutions:</b><br/>
ia: <b>Possibile Solutiones</b><br/>

[ctx: warning id and title]
en: <b>Warning #%1: %2</b> <br/><br/>
ia: <b>Aviso #%1: %2</b> <br/><br/>

en: <b>Containments:</b><br/>
ia: <b>Contentos:</b><br/>

en: Repair
ia: Reparation

en: Apply Now
ia: Applica hora

[ctx: new view]
en: &New
ia: &Nove

[ctx: duplicate dock or panel]
en: &Duplicate
ia: &Duplica

[ctx: import dock/panel]
en: &Import...
ia: &Importa...

en: Export Dock/Panel For Backup
ia: Exporta Dock/Pannello per Backup

[ctx: export view]
en: Export
ia: Exporta

en: Import
ia: Importa

[ctx: top edge]
en: Top
ia: Culmine

[ctx: left edge]
en: Left
ia: Sinistra

[ctx: bottom edge]
en: Bottom
ia: Basso

[ctx: right edge]
en: Right
ia: Dextera

[ctx: left alignment]
en: Left
ia: Sinistra

[ctx: top alignment]
en: Top
ia: Culmine

[ctx: center alignment]
en: Center
ia: Centro

[ctx: right alignment]
en: Right
ia: Dextera

[ctx: bottom alignment]
en: Bottom
ia: Basso

[ctx: justify alignment]
en: Justify
ia: Justifica

en: Name
ia: Nomine

en: Screen
ia: Schermo

[ctx: screen edge]
en: Edge
ia: Bordo

en: Alignment
ia: Alineamento

en: Includes
ia: Include

[ctx: unknown screen]
en: Unknown : [%1]
ia: Incognite : [%1]

[ctx: primary screen]
en: Primary
ia: Primari

[ctx: bottom location]
en: Bottom
ia: Basso

[ctx: top location]
en: Top
ia: Culmine

[ctx: left location]
en: Left
ia: Sinistra

[ctx: right location]
en: Right
ia: Dextera

[ctx: unknown location]
en: Unknown
ia: Incognite

[ctx: unknown alignment]
en: Unknown
ia: Incognite

[ctx: default layout template name]
en: Default
ia: Predefinite

[ctx: empty layout template name]
en: Empty
ia: Vacue

[ctx: view template name]
en: Default Dock
ia: Dock Predefinite

[ctx: view template name]
en: Default Panel
ia: Pannello predefinite

[ctx: view template name]
en: Empty Panel
ia: Pannello vacue

[ctx: %1 is the name of the containment]
en: %1 Options
ia: %1 Optiones

[ctx: add indicator]
en: Add Indicator
ia: Adde indicator

en: Maximum Length
ia: Longitude Maxime

[ctx: view settings width scale]
en: Width %1%
ia: Largessa %1%

[ctx: view settings width scale]
en: Width %1% / Height %2%
ia: Largessa %1% / Altessa %2%

[ctx: advanced settings]
en: Advanced
ia: Avantiate

en: Behavior
ia: Comportamento

en: Appearance
ia: Apparentia

en: Effects
ia: Effectos

[ctx: tasks header and index]
en: Tasks <%1>
ia: Cargas <%1>

en: Tasks
ia: Cargas

en: Add...
ia: Adde...

en: Close
ia: Claude

en: Items
ia: Elementos

[ctx: absolute size]
en: Absolute size
ia: Dimension Absolute

[ctx: relative size]
en: Relative size
ia: Dimension Relative

en: Length
ia: Longitude

en: Maximum
ia: Maxime

en: Minimum
ia: Minime

en: Offset
ia: Displaciamento

en: Margins
ia: Margines

en: Thickness
ia: Spissor

en: Screen edge
ia: Limite de schermo

[ctx: number in pixels, e.g. 85 px.]
en: %1 px.
ia: %1px.

en: Colors
ia: Colores

en: Palette
ia: Paletta

[ctx: plasma theme colors]
en: Plasma Theme Colors
ia: Colores de Thema de Plasma:

[ctx: dark theme colors]
en: Dark Colors
ia: Colores Obscur

[ctx: light theme colors]
en: Light Colors
ia: Colores Clar

en: Disabled
ia: Dishabilitate

en: Current Active Window
ia: Fenestra active currente

en: Background
ia: Fundo

en: Size
ia: Dimension

en: Opacity
ia: Opacitate

en: Shadow
ia: Umbra

en: Blur
ia: Obscura (Blur)

en: Shadows
ia: Umbras

en: Outline
ia: Profilo

en: Exceptions
ia: Exceptiones

en: Type
ia: Typo

en: Visibility
ia: Visibilitate

en: Always Visible
ia: Sempre visibile

en: Auto Hide
ia: Auto-Cela

en: Windows Go Below
ia: Fenestras va a basso

en: Windows Can Cover
ia: Fenestras pote coperir

en: Auto Hide Sidebar
ia: Auto-Cela Barra lateral

en: Delay
ia: Retardo

en: Show
ia: Monstra

en: Actions
ia: Actiones

[ctx: track active window]
en: Track
ia: Tracia

[ctx: track from all screens]
en: Active Window From All Screens
ia: Fenestra active ex omne schermos

en: Left Button
ia: Button sinistre

en: Middle Button
ia: Button de centro

en: Mouse wheel
ia: Rota de mus

[ctx: none scroll actions]
en: No Action
ia: Nulle action

en: Floating
ia: Fluctuante

en: Environment
ia: Ambiente

[ctx: default shadow]
en: Default Color
ia: Color predefinite:

[ctx: theme shadow]
en: Theme Color
ia: Color de thema

en: Animations
ia: Animationes

en: Indicators
ia: Indicatores

en: Filters
ia: Filtros

en: Show only tasks from the current screen
ia: Solmente Il monstra cargas ex le schermo currente

en: Show only tasks from the current desktop
ia: Solmente il monstra cargas ex le scriptorio currente

en: Show only tasks from the current activity
ia: Solmente Il monstra cargas ex le activitate currente

en: Launchers
ia: Lanceatores

[ctx: unique launchers group]
en: Unique Group
ia: Gruppo Unic

[ctx: layout launchers group]
en: Layout Group
ia: Gruppo de Disposition

[ctx: global launchers group]
en: Global Group
ia: Gruppo Global

en: Scrolling
ia: Rolar

[ctx: disabled manual scrolling]
en: Disabled scrolling
ia: Dishabilita rolar

en: Only vertical scrolling
ia: Rolar solmente verical

en: Only horizontal scrolling
ia: Rolar solmente horizontal

en: Horizontal and vertical scrolling
ia: Rolar horizontal e vertical

en: Left Click
ia: Click sinistre

[ctx: present windows action]
en: Present Windows
ia: Fenestras actual

en: Preview Windows
ia: Vide preliminarmente  fenestras

en: Middle Click
ia: Click in medio

[ctx: The click action]
en: None
ia: Necun

en: Close Window or Group
ia: Claude fenestra o gruppo

en: New Instance
ia: Nove instantia

en: Minimize/Restore Window or Group
ia: Minimisa/reimplacia fenestra o gruppo

en: Toggle Task Grouping
ia: Commuta gruppar de carga

en: Hover
ia: Passa supra

[ctx: none action]
en: None
ia: Necun

en: Highlight Windows
ia: Evidentia fenestras

en: Preview and Highlight Windows
ia: Vide preliminarmente e evidentia fenestras

en: Wheel
ia: Rota

en: Right Click
ia: Pulsa a dextera:

en: Install indicators from KDE Online Store or local files
ia: Install indicatores ab KDE Online Store o files local

en: Use %1 style for your indicators
ia: Usa stilo %1 per tu indicatores

en: Install...
ia: Installa...

en: Add Indicator...
ia: Adde indicator...

en: Get New Indicators...
ia: Obtene nove indictores...

[ctx: dock type]
en: Dock
ia: Bassino

en: Change the behavior and appearance to Dock type
ia: Cambia le comportamento e apparentia a typo de Dock

[ctx: panel type]
en: Panel
ia: Pannello

en: Change the behavior and appearance to Panel type
ia: Cambia le comportamento e apparentia al typo de Pannello

en: Undo uninstall
ia: Annylla De-installa

en: Uninstall widget
ia: De-installar Widget

en: All Widgets
ia: Omne Widgets

en: Get New Widgets...
ia: Obtener Nove widgets ...

en: Search...
ia: Cerca...

en: Categories
ia: Categorias

en: No widgets matched the search terms
ia: Necun widgets coincideva con le terminos de cerca

en: No widgets available
ia: Necun widgets disponibile
