latte-dock - en to tr translation catalogue (25 entries)

[ctx: indicator style]
en: Style
tr: Biçem

[ctx: line indicator]
en: Line
tr: Çizgi

en: Show a line indicator for active items
tr: Etkin ögeler için bir çizgi göstergesi göster

[ctx: dots indicator]
en: Dots
tr: Noktalar

en: Show a dot indicator for active items
tr: Etkin ögeler için bir nokta göstergesi göster

en: Size
tr: Boyut

[ctx: number in percentage, e.g. 85 %]
en: %1 %
tr: %​%1

en: Position
tr: Konum

en: Padding
tr: Doldurma

en: Corner Margin
tr: Köşe Kenar Boşluğu

en: Glow
tr: Işıltı

en: Enable/disable indicator glow
tr: Gösterge parıltısını etkinleştir/devre dışı bırak

[ctx: glow only to active task/applet indicators]
en: On Active
tr: Aktif Olarak

en: Add glow only to active task/applet indicator
tr: Parıltıyı yalnızca etkin görev/uygulamacık göstergesine ekle

[ctx: glow to all task/applet indicators]
en: All
tr: Tümü

en: Add glow to all task/applet indicators
tr: Parıltıyı tüm görev/uygulama göstergelerine ekle

en: Opacity
tr: Matlık

en: Tasks
tr: Görevler

en: Different color for minimized windows
tr: Küçültülmüş pencereler için farklı renk

en: Show an extra dot for grouped windows when active
tr: Etkin olduğunda gruplanmış pencereler için fazladan bir nokta göster

en: Grouped windows show both a line and a dot when one of them is active and the Line Active Indicator is enabled
tr: Gruplanmış pencereler, pencerelerden biri ve Çizgi Etkin Göstergesi etkinken hem bir çizgi hem de nokta gösterirler

en: Options
tr: Seçenekler

en: Show indicators for applets
tr: Uygulamalar için göstergeleri göster

en: Indicators are shown for applets
tr: Göstergeler, uygulamacıklar için gösterilir

en: Reverse indicator style
tr: Ters gösterge biçemi
