latte-dock - en to tr translation catalogue (82 entries)

en: Appearance
tr: Görünüş

en: Interaction
tr: Etkileşim

en: Maximum icon size:
tr: En büyük simge boyutu:

en: Enable shadows for icons
tr: Simgeler için gölgeleri etkinleştir

en: Show glow around windows points
tr: Pencere noktaları etrafında parıltı göster

en: Different color for minimized windows
tr: Küçültülmüş pencereler için farklı renk

en: Indicator for active window group
tr: Etkin pencere grubu için gösterge

en: Animations:
tr: Canlandırmalar:

en: duration
tr: süre

en: disabled
tr: devre dışı

en: Zoom
tr: Yakınlaştırma

en: Level:
tr: Düzey:

en: Show a red line on the limit needed for animations
tr: Canlandırmalar için gereken sınırda kırmızı bir çizgi göster

en: For the disabled settings you should use the Latte Dock Configuration Window
tr: Devre dışı bırakılan ayarlar için Latte Rıhtım yapılandırma penceresini kullanmalısınız

en: Cycle through tasks with mouse wheel
tr: Fare tekerleği ile görevler arasında geçiş yapın

en: Show window actions in the context menu
tr: Bağlam menüsünde pencere eylemlerini göster

en: Show progress information for tasks
tr: Görevler için ilerleme bilgilerini göster

en: Middle Click
tr: Orta Tıklama

[ctx: The click action]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Close Window or Group
tr: Pencereyi veya Grubu Kapat

en: New Instance
tr: Yeni Örnek

en: Minimize/Restore Window or Group
tr: Pencereyi veya Grubu Simge Durumuna Küçült/Geri Yükle

en: Hover
tr: Üzerine Gelme

[ctx: none action]
en: None
tr: Hiçbiri

en: Preview Windows
tr: Pencereleri Önizleme

en: Highlight Windows
tr: Pencereleri Vurgula

en: Preview and Highlight Windows
tr: Pencereleri Önizleme ve Vurgulama

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Show only tasks from the current screen
tr: Yalnızca geçerli ekrandaki görevleri göster

en: Show only tasks from the current desktop
tr: Yalnızca geçerli masaüstündeki görevleri göster

en: Show only tasks from the current activity
tr: Yalnızca mevcut etkinlikteki görevleri göster

en: Show bar line for tasks
tr: Görevler için çubuk çizgisini göster

en: Use plasma theme panel
tr: Plasma tema panelini kullan

en: Use transparency in the panel
tr: Panelde saydamlık kullan

en: Size:
tr: Boyut:

en: Top Separator
tr: Üst Ayırıcı

en: Left Separator
tr: Sol Ayırıcı

en: Right Separator
tr: Sağ Ayırıcı

en: Bottom Separator
tr: Alt Ayırıcı

en: Places
tr: Yerler

en: Recent Documents
tr: Son Kullanılan Dosyalar

en: Actions
tr: Eylemler

[ctx: Play previous track]
en: Previous Track
tr: Önceki Parça

[ctx: Pause playback]
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: Start playback]
en: Play
tr: Oynat

[ctx: Play next track]
en: Next Track
tr: Sonraki Parça

[ctx: Stop playback]
en: Stop
tr: Dur

[ctx: Quit media player app]
en: Quit
tr: Çık

[ctx: Open or bring to the front window of media player app]
en: Restore
tr: Geri Yükle

en: Mute
tr: Sessiz

en: Start New Instance
tr: Yeni Örnek Başlat

en: Move To &Desktop
tr: Masaüstüne &Taşı

en: Move &To Current Desktop
tr: Geçerli Masaü&stüne Taşı

en: &All Desktops
tr: &Tüm Masaüstleri

en: &New Desktop
tr: &Yeni Masaüstü

en: Move To &Activity
tr: Etkinliğe T&aşı

en: Add To Current Activity
tr: Geçerli Etkinliğe Ekle

en: All Activities
tr: Tüm Etkinlikler

en: More Actions
tr: Daha Fazla Eylem

en: &Move
tr: &Taşı

en: Re&size
tr: &Yeniden Boyutlandır

en: Ma&ximize
tr: &Büyüt

en: Mi&nimize
tr: &Küçült

en: Keep &Above Others
tr: Başkal&arının Üzerinde Tut

en: Keep &Below Others
tr: &Başkalarının Altında Tut

en: &Fullscreen
tr: &Tam Ekran

en: &Shade
tr: &Gölge

en: Allow this program to be grouped
tr: Bu programın gruplandırılmasına izin ver

en: &Pin Launcher
tr: Başlatıcıyı Sabit&le

en: On All Activities
tr: Tüm Etkinliklerde

en: On The Current Activity
tr: Geçerli Etkinlikte

en: Unpin Launcher
tr: Sabitlemeyi Kaldır

[ctx: add separator]
en: Add %1
tr: %1 Ekle

[ctx: remove separator]
en: Remove %1
tr: %1 Kaldır

en: Window
tr: Pencere

en: &Close
tr: &Kapat

en: Tasks Area
tr: Görevler Alanı

[ctx: Comma-separated list of desktops]
en: On %1
tr: %1 üzerinde

[ctx: Which virtual desktop a window is currently on]
en: Available on all activities
tr: Tüm etkinliklerde kullanılabilir

[ctx: Activities a window is currently on (apart from the current one)]
en: Also available on %1
tr: Ayrıca %1 üzerinde de kullanılabilir

[ctx: Which activities a window is currently on]
en: Available on %1
tr: %1 üzerinde kullanılabilir

en: On %1
tr: %1 üzerinde
