leafpad 0.8.16 - en to id translation catalogue (67 entries)

en: /_File
id: /_Berkas

en: /File/_New
id: /Berkas/_Baru

en: /File/_Open...
id: /Berkas/B_uka...

en: /File/_Save
id: /Berkas/_Simpan

en: /File/Save _As...
id: /Berkas/Simpan Se_bagai...

en: /File/Print Pre_view
id: /Berkas/Pra_tayang Cetak

en: /File/_Print...
id: /Berkas/_Cetak...

en: /File/_Quit
id: /Berkas/_Keluar

en: /_Edit
id: /_Sunting

en: /Edit/_Undo
id: /Sunting/_Tak Jadi

en: /Edit/_Redo
id: /Sunting/Jadi _Lagi

en: /Edit/Cu_t
id: /Sunting/Po_tong

en: /Edit/_Copy
id: /Sunting/_Salin

en: /Edit/_Paste
id: /Sunting/_Rekat

en: /Edit/_Delete
id: /Sunting/_Hapus

en: /Edit/Select _All
id: /Sunting/_Pilih Semua

en: /_Search
id: /_Telusur

en: /Search/_Find...
id: /Telusur/_Cari...

en: /Search/Find _Next
id: /Telusur/Cari Selan_jutnya

en: /Search/Find _Previous
id: /Telusur/Cari _Sebelumnya

en: /Search/_Replace...
id: /Telusur/_Ganti...

en: /Search/_Jump To...
id: /Telusur/_Lompat Ke...

en: /_Options
id: /_Opsi

en: /Options/_Font...
id: /Opsi/_Fonta...

en: /Options/_Word Wrap
id: /Opsi/_Pas Kata

en: /Options/_Line Numbers
id: /Opsi/_Nomor Baris

en: /Options/_Auto Indent
id: /Opsi/Inden _Otomatis

en: /_Help
id: /B_antuan

en: /Help/_About
id: /Bantuan/_Tentang

en: GTK+ based simple text editor
id: Penyunting teks sederhana berbasis GTK+

en: Save changes to '%s'?
id: Simpan perubahan ke '%s'?

en: Font
id: Fonta

en: Current Locale (%s)
id: Lokalisasi saat ini (%s)

en: Other Codeset
id: Set Sandi Lain

en: Code_set:
id: Set _sandi:

en: '%s' is not supported
id: '%s' tak didukung

en: Auto-Detect
id: Deteksi Otomatis

en: Open
id: Buka

en: Save As
id: Simpan Sebagai

en: C_haracter Coding:
id: Pen_yandian Karakter:

en: '%s' already exists. Overwrite?
id: '%s' telah ada. Timpa?

en: Untitled
id: Tak ada judul

en: Can't convert codeset to '%s'
id: Tak dapat konversi set sandi ke '%s'

en: Can't open file to write
id: Tak dapat buka berkas untuk ditulis

en: Can't write file
id: Tak dapat menulis berkas

en: Search string not found
id: Telusur tali tak ditemukan

en: Replace?
id: Ganti?

en: %d strings replaced
id: %d tali diganti!

en: Replace
id: Ganti

en: Find
id: Cari

en: Fi_nd what:
id: Ca_ri apa:

en: Re_place with:
id: Ga_nti dengan:

en: _Match case
id: _Cocokkan huruf

en: Replace _all at once
id: Ganti semu_a sekaligus

en: Jump To
id: Lompat Ke

en: _Jump
id: _Lompat

en: _Line number:
id: _Nomor baris:

en: Credits
id: Kredit

en: Written by
id: Ditulis oleh

en: Documented by
id: Didokumentasikan oleh

en: Translated by
id: Diterjemahkan oleh

en: C_redits
id: K_redit

en: _Credits
id: _Kredit

en: About %s
id: Tentang %s

en: Print
id: Cetak

en: Print Preview
id: Pratayang Cetak

en: Simple text editor
id: Penyunting teks sederhana
