Leafpad 0.8.11 - en to ja translation catalogue (67 entries)

en: /_File
ja: /ファイル(_F)

en: /File/_New
ja: /ファイル/新規(_N)

en: /File/_Open...
ja: /ファイル/開く(_O)...

en: /File/_Save
ja: /ファイル/保存(_S)

en: /File/Save _As...
ja: /ファイル/別名で保存(_A)...

en: /File/Print Pre_view
ja: /ファイル/印刷プレビュー(_V)

en: /File/_Print...
ja: /ファイル/印刷(_P)...

en: /File/_Quit
ja: /ファイル/終了(_Q)

en: /_Edit
ja: /編集(_E)

en: /Edit/_Undo
ja: /編集/元に戻す(_U)

en: /Edit/_Redo
ja: /編集/やり直し(_R)

en: /Edit/Cu_t
ja: /編集/切り取り(_T)

en: /Edit/_Copy
ja: /編集/コピー(_C)

en: /Edit/_Paste
ja: /編集/貼り付け(_P)

en: /Edit/_Delete
ja: /編集/削除(_D)

en: /Edit/Select _All
ja: /編集/全て選択(_A)

en: /_Search
ja: /検索(_S)

en: /Search/_Find...
ja: /検索/検索(_F)...

en: /Search/Find _Next
ja: /検索/次を検索(_N)

en: /Search/Find _Previous
ja: /検索/前を検索(_P)

en: /Search/_Replace...
ja: /検索/置換(_R)...

en: /Search/_Jump To...
ja: /検索/行へジャンプ(_J)...

en: /_Options
ja: /オプション(_O)

en: /Options/_Font...
ja: /オプション/フォント(_F)...

en: /Options/_Word Wrap
ja: /オプション/右端で折り返す(_W)

en: /Options/_Line Numbers
ja: /オプション/行番号を表示(_L)

en: /Options/_Auto Indent
ja: /オプション/自動インデント(_A)

en: /_Help
ja: /ヘルプ(_H)

en: /Help/_About
ja: /ヘルプ/情報(_A)

en: GTK+ based simple text editor
ja: GTK+ ベースのシンプルなテキストエディタ

en: Save changes to '%s'?
ja: '%s' の変更を保存しますか?

en: Font
ja: フォント

en: Current Locale (%s)
ja: 現在のロケール (%s)

en: Other Codeset
ja: その他の文字コード

en: Code_set:
ja: 文字コード(_S):

en: '%s' is not supported
ja: '%s' はサポートされていません

en: Auto-Detect
ja: 自動検出

en: Open
ja: 開く

en: Save As
ja: 別名で保存

en: C_haracter Coding:
ja: 文字コード(_H):

en: '%s' already exists. Overwrite?
ja: '%s' は既に存在します. 上書きしますか?

en: Untitled
ja: 無題

en: Can't convert codeset to '%s'
ja: 文字コードを '%s' に変換できませんでした

en: Can't open file to write
ja: ファイルを作成できませんでした

en: Can't write file
ja: ファイルに書きこめませんでした

en: Search string not found
ja: 検索文字列が見つかりません

en: Replace?
ja: 置換しますか?

en: %d strings replaced
ja: %d 個の文字列を置換しました

en: Replace
ja: 置換

en: Find
ja: 検索

en: Fi_nd what:
ja: 検索する文字列(_N):

en: Re_place with:
ja: 置換後の文字列(_P):

en: _Match case
ja: 大文字と小文字を区別する(_M)

en: Replace _all at once
ja: 全て置換(_A)

en: Jump To
ja: 行へジャンプ

en: _Jump
ja: ジャンプ(_J)

en: _Line number:
ja: 行番号(_L):

en: Credits
ja: クレジット

en: Written by
ja: 作者

en: Documented by
ja: 文書著作者

en: Translated by
ja: 翻訳者

en: C_redits
ja: クレジット(_R)

en: _Credits
ja: クレジット(_C)

en: About %s
ja: %s について

en: Print
ja: 印刷

en: Print Preview
ja: 印刷プレビュー

en: Simple text editor
ja: シンプルなテキストエディタ
