LedgerSMB 1.6.33 - en to cs translation catalogue (187 entries)

en: AP
cs: Závazky

en: AP Aging
cs: Analýza splatnosti

en: AP Transactions
cs: Faktury přijaté

en: AR
cs: Pohledávky

en: AR Aging
cs: Analýza splatnosti

en: AR Transactions
cs: Faktury vydané

en: Account
cs: Účet

en: Account Number
cs: Číslo účtu

en: Accounts
cs: Účty

en: Add
cs: Přidat

en: Add Account
cs: Založit účet

en: Add Assembly
cs: Nový výrobek

en: Add Customer
cs: Nový zákazník

en: Add GIFI
cs: Doplnit účtovací řetězec

en: Add Part
cs: Příjem zboží

en: Add Purchase Order
cs: Nová objednávka (nákup)

en: Add Sales Order
cs: Nová objednávka (příjem)

en: Add Service
cs: Nový druh služby

en: Add Transaction
cs: Nová transakce

en: Add User
cs: Nový uživatel

en: Add Vendor
cs: Nový dodavatel

en: Address
cs: Adresa

en: All
cs: Vše

en: Amount
cs: Částka

en: Apr
cs: Dub

en: April
cs: Duben

en: Are you sure you want to delete Order Number
cs: Opravdu chcete vymazat objednávku číslo

en: Asset
cs: Aktiva

en: Attachment
cs: Přílohy

en: Aug
cs: Srp

en: August
cs: Srpen

en: Backup
cs: Záloha

en: Balance Sheet
cs: Rozvaha

en: Bin
cs: Paleta

en: Business Number
cs: IČO

en: COGS
cs: Náklady na prodané zboží

en: Cannot post transaction for a closed period!
cs: Do uzavřeného období nelze účtovat!

en: Chart of Accounts
cs: Účtový rozvrh

en: Closed
cs: Zaplaceno

en: Company
cs: Firma

en: Confirm!
cs: Podtvrďte!

en: Contact
cs: Kontakt

en: Continue
cs: Pokračování

en: Copies
cs: Kopie

en: Copy to COA
cs: Zkopírovat do účtového rozvrhu

en: Credit
cs: Dal

en: Credit Limit
cs: Úvěrový limit

en: Curr
cs: Měna

en: Currency
cs: Měna

en: Customer
cs: Odběratel

en: Database
cs: Databáze

en: Date
cs: Datum

en: Date Paid
cs: Zaplaceno

en: Debit
cs: Má dáti

en: Dec
cs: Pro

en: December
cs: Prosinec

en: Delete
cs: Vymazat

en: Description
cs: Popis

en: Discount
cs: Sleva

en: Due Date
cs: Datum splatnosti

en: Due Date missing!
cs: Chybí datum splatnosti!

en: E-mail address missing!
cs: Chybí E-mailová adresa!

en: Edit Account
cs: Upravit účet

en: Edit Purchase Order
cs: Upravit vystavenou objednávku

en: Edit Sales Order
cs: Upravit přijatou objednávku

en: Edit Service
cs: Upravit službu

en: Edit User
cs: Upravit uživatele

en: Equity
cs: Vlastní jmění

en: Exch
cs: Kurz

en: Exchange Rate
cs: Měnový kurz

en: Expense
cs: Náklady

en: Expense/Asset
cs: Náklad

en: Feb
cs: Úno

en: February
cs: Únor

en: Foreign Exchange Gain
cs: Kurzový zisk

en: Foreign Exchange Loss
cs: Kurzová ztráta

en: From
cs: z

en: GIFI
cs: Účtovací řetězec

en: GIFI missing!
cs: Chybí účtovací řetězec!

en: HTML Templates
cs: HTML šablony

en: Heading
cs: Nadpis

en: In-line
cs: Vložené

en: Include in Report
cs: Zahrnovat v sestavě

en: Include in drop-down menus
cs: Ukazovat v drop-down menu

en: Income Statement
cs: Výsledovka

en: Individual Items
cs: Komponenty výrobku

en: Inventory
cs: Zásoby

en: Inventory quantity must be zero before you can set this assembly obsolete!
cs: Před vyřazením výrobu, musí být stav na skladě nulový!

en: Invoice
cs: Faktura

en: Invoice Date
cs: Datum vystavení

en: Invoice Date missing!
cs: Chybí datum vystavení!

en: Invoice Number
cs: Číslo faktury

en: Invoice Number missing!
cs: Chybí číslo faktury!

en: Item not on file!
cs: Tato položka není v databázi!

en: Jan
cs: Led

en: January
cs: Leden

en: Jul
cs: Čec

en: July
cs: Červenec

en: Jun
cs: Čer

en: June
cs: Červen

en: LaTeX Templates
cs: LaTeX šablony

en: Language
cs: Jazyk

en: Liability
cs: Závazek

en: Line Total
cs: Řádek celkem

en: Link Accounts
cs: Vazby mezi účty

en: List GIFI
cs: Vypsat účtovací řetězce

en: List Price
cs: Výrobní cena

en: Login
cs: Uživatelské jméno

en: Logout
cs: Odhlásit

en: Make
cs: Výrobce

en: Mar
cs: Bře

en: March
cs: Březen

en: May
cs: Květen

en: May
cs: Kvě

en: Message
cs: Zpráva

en: Name
cs: Jméno

en: No
cs: Ne

en: Notes
cs: Poznámky

en: Nov
cs: Lis

en: November
cs: Listopad

en: Number
cs: Číslo

en: Number Format
cs: Číselný formát

en: Obsolete
cs: Vyřazené

en: Oct
cs: Říj

en: October
cs: Říjen

en: On Hand
cs: K dispozici

en: Open
cs: Otevřené

en: Order
cs: Objednávka

en: Order Date
cs: Datum objednávky

en: Order Date missing!
cs: Chybí datum objednávky!

en: Order Entry
cs: Zadání objednávky

en: Order Number
cs: Objednávka číslo

en: Order Number missing!
cs: Chybí číslo objednávky!

en: Packing List
cs: Dodací list

en: Packing List Number missing!
cs: Chybí číslo dodacího listu

en: Paid
cs: Zaplaceno

en: Part
cs: Zboží

en: Password
cs: Heslo

en: Payables
cs: Závazky

en: Payment
cs: Platba

en: Payment date missing!
cs: Chybí datum platby!

en: Payments
cs: Platby

en: Preferences
cs: Nastavení

en: Price
cs: Cena

en: Purchase Order
cs: Vystavená objednávka

en: Purchase Orders
cs: Vystavené objednávky

en: Qty
cs: Množství

en: Rate
cs: Sazba

en: Record in
cs: Zaúčtovat do

en: Remaining
cs: Zbývá

en: Reports
cs: Sestavy

en: Required by
cs: Požadováno do

en: Retained Earnings
cs: Nerozdělený zisk

en: Sales
cs: Příjmy z prodeje

en: Sales Order
cs: Přijatá objednávka

en: Sales Orders
cs: Přijaté objednávky

en: Save
cs: Uložit

en: Screen
cs: Na obrazovku

en: Sell Price
cs: Prodejní cena

en: Sep
cs: Zář

en: September
cs: Září

en: Service
cs: Služba

en: Short
cs: Krátký výpis

en: Signature
cs: Podpis

en: Source
cs: Zdroj

en: Standard
cs: Standardní

en: Stock Assembly
cs: Výrobky

en: Subtotal
cs: Mezisoučet

en: System
cs: Systém

en: Tax
cs: Daň

en: Tax Included
cs: Cena včetně daně

en: Taxable
cs: Zdanitelné

en: Terms
cs: Netto

en: To
cs: do

en: Total
cs: Celkem

en: Transaction Date missing!
cs: Chybí datum!

en: Trial Balance
cs: Obratová předvaha

en: Unit
cs: Jednotka

en: User
cs: Uživatel

en: Vendor
cs: Dodavatel

en: Version
cs: Verze

en: Weight
cs: Váha

en: Weight Unit
cs: Jednotka váhy

en: What type of item is this?
cs: O jaký typ položky se jedná?

en: Yes
cs: Ano

en: days
cs: dní

en: ea
cs: m.j.
