LedgerSMB 1.6.33 - en to id translation catalogue (435 entries)

en: A return authorization must be obtained from [_1] before goods are returned. Returns must be shipped prepaid and properly insured. [_1] will not be responsible for damages during transit.
id: Otorisasi pengembalian harus diperoleh dari [_1] sebelum barang dikembalikan. Pengembalian harus dikirim prabayar dan diasuransikan sebagaimana mestinya. [_1] tidak akan bertanggung jawab atas kerusakan selama transit.

en: AP
id: Hutang

en: AP Aging
id: Umur Hutang

en: AP Outstanding
id: Hutang Belum Lunas

en: AP Transaction
id: Transkasi Hutang

en: AP Transactions
id: Transkasi Hutang

en: AP account available when vendors defined
id: Akun AP tersedia saat vendor ditentukan

en: AR
id: Piutang

en: AR Aging
id: Umur Piutang

en: AR Outstanding
id: Piutang Belum Lunas

en: AR Transaction
id: Transaksi Piutang

en: AR Transactions
id: Transaksi Piutang

en: Access Denied
id: Akses ditolak

en: Account
id: Akun

en: Account Description
id: Deskripsi Akun

en: Account Label
id: Label Akun

en: Account Name
id: Nama Akun

en: Account No.
id: Nomor Akun

en: Account Number
id: Nomor Akun

en: Account Number End
id: No. Akun Akhir

en: Account Number Start
id: No.Akun Awal

en: Account Title
id: Judul Akun

en: Account Type
id: Tipe Akun

en: Account category
id: Kategori Account

en: Account does not exist!
id: Kode Akun tidak ditemukan

en: Accounts
id: Daftar Akun

en: Accounts From
id: Akun Awal

en: Accounts To
id: Akun Akhir

en: Active
id: Aktif

en: Add
id: Tambah

en: Add AP Transaction
id: Tambah Transaksi Hutang

en: Add AR Transaction
id: Tambah Transaksi Piutang

en: Add Account
id: Tambah Akun

en: Add Assembly
id: Tambah Rakitan

en: Add Business
id: Tambah Jenis Bisnis

en: Add Customer
id: Tambah Pelanggan

en: Add Employee
id: Tambah Karyawan

en: Add Exchange Rate
id: Tambah Kurs

en: Add GIFI
id: Tambah GIFI

en: Add Group
id: Tambah Kelompok Rakitan

en: Add Language
id: Tambah Bahasa

en: Add Part
id: Tambah Barang

en: Add Pricegroup
id: Tambah Kelompok Harga

en: Add Purchase Order
id: Tambah Pesanan Pembelian (PO)

en: Add Quotation
id: Tambah Quotation

en: Add Request for Quotation
id: Tambah Request for Quotation

en: Add SIC
id: Tambah SIC

en: Add Sales Invoice
id: Tambah Invoice Penjualan

en: Add Sales Order
id: Tambah Pesanan Penjualan (SO)

en: Add Service
id: Tambah Jasa

en: Add Transaction
id: Tambah Transaksi

en: Add User
id: Tambah User

en: Add Vendor
id: Tambah Supplier

en: Add Vendor Invoice
id: Tambah Invoice Supplier

en: Add Warehouse
id: Tambah Gudang

en: Address
id: Alamat

en: All
id: Semua

en: Amount
id: Jumlah

en: Amount Due
id: Jumlah Terhutang

en: An account can either be a summary account (which have a# link of "AR", "AP" or "IC" value) or be linked to dropdowns (having any# number of "AR_*", "AP_*" and/or "IC_*" links concatenated by colons (:).
id: Akun dapat berupa akun ringkasan (yang memiliki # tautan nilai "AR", "AP" atau "IC") atau ditautkan ke dropdowns (memiliki # nomor "AR_ *", "AP_ *" dan / atau tautan "IC_ *" yang digabungkan dengan titik dua (:).

en: An account can either be a summary account (which have alink of "AR", "AP" or "IC" value) or be linked to dropdowns (having anynumber of "AR_*", "AP_*" and/or "IC_*" links concatenated by colons (:).
id: Akun dapat berupa akun ringkasan (yang memiliki # tautan nilai "AR", "AP" atau "IC") atau ditautkan ke dropdowns (memiliki # nomor "AR_ *", "AP_ *" dan / atau tautan "IC_ *" yang digabungkan menggunakan titik dua (:).

en: Are you sure you want to delete Order Number
id: Apakah anda yakin akan menghapus Nomor Order

en: Are you sure you want to delete Quotation Number
id: Apakah anda yakin akan menghapus Nomor Quotasi

en: Assemblies restocked!
id: Barang Rakitan telah di stock ulang!

en: Asset
id: Aktiva

en: Attachment
id: Lampiran

en: August
id: Agustus

en: Automatic
id: Otomatis

en: Available
id: Tersedia

en: Available Databases
id: Database Tersedia

en: Balance
id: Saldo

en: Balance Sheet
id: Neraca

en: Birthdate
id: Tanggal Lahir

en: Business
id: Bisnis

en: Business Number
id: Nomor Bisnis

en: Business Type
id: Tipe Bisnis

en: Business Type:
id: Tipe Bisnis:

en: Business Units
id: Unit Bisnis

en: Business deleted!
id: Bisnis telah dihapus!

en: Business saved!
id: Bisnis telah disimpan!

en: Business:
id: Bisnis:

en: Calculate Taxes
id: Kalkulasi Pajak

en: Cancel
id: Batal

en: Cancel?
id: Batalkan?

en: Cannot delete item!
id: Tidak dapat menghapus Item!

en: Cannot delete order!
id: Tidak dapat menghapus Pesanan!

en: Cannot delete quotation!
id: Tidak dapat menghapus Quotation!

en: Cannot post invoice for a closed period!
id: Tidak dapat posting invoice untuk perioda yang sudah ditutup!

en: Cannot post payment for a closed period!
id: Tidak dapat posting pembayaran untuk perioda yang sudah ditutup!

en: Cannot post transaction for a closed period!
id: Tidak dapat posting transaksi untuk perioda yang sudah ditutup!

en: Cannot post transaction!
id: Tidak dapat posting transaksi!

en: Cannot save order!
id: Tidak dapat menyimpan pesanan!

en: Cannot save quotation!
id: Tidak dapat menyimpan quotation!

en: Cannot stock assemblies!
id: Tidak dapat men-stock barang rakitan!

en: Card ID
id: ID Card

en: Cash
id: Kas dan Bank

en: Cell Phone
id: Telefon

en: Change Password
id: Ubah Password

en: Chart of Accounts
id: Bagan Akun

en: City
id: Kota

en: Code
id: Kode

en: Code missing!
id: Kode harap diisi!

en: Combine
id: Kombinasi

en: Company
id: Perusahaan

en: Company Address
id: Alamat

en: Company Fax
id: Fax

en: Company Information
id: Informasi

en: Company Name
id: Nama Perusahaan

en: Company Phone
id: Telefon

en: Confirm!
id: Konfirmasi!

en: Continue
id: Lanjut

en: Copies
id: Jumlah Copy

en: Copy to COA
id: Copy ke Bagan Akun

en: Cost
id: Biaya

en: Could not save!
id: Tidak dapat menyimpan

en: Could not transfer Inventory!
id: Tidak dapat mentransfer Inventory

en: Country
id: Negara

en: Country Code
id: Kode Negara

en: Country Name
id: Nama Negara

en: Country:
id: Negara:

en: Credit
id: Kredit

en: Credit Limit
id: Batas Kredit

en: Curr
id: Mata Uang

en: Currency
id: Mata Uang

en: Customer
id: Pelanggan

en: Customer History
id: Historis Pelanggan

en: Customer Number
id: Nomor Pelanggan

en: Customer missing!
id: Pelanggan harap diisi!

en: Customer not on file!
id: Pelanggan tidak ditemukan!

en: Data not saved.  Please try again.
id: Data tidak tersimpan. Silahkan Coba kembali

en: Data not saved.  Please update again.
id: Data tidak tersimpan. Silahkan tambah kembali

en: Date
id: Tanggal

en: Date Format
id: Format Tanggal

en: Date Paid
id: Tanggal Bayar

en: Date Received
id: Tanggal Diterima

en: Date of Birth
id: Tanggal Lahir

en: Date received missing!
id: Tanggal diterima harap diisi!

en: December
id: Desember

en: Defaults
id: Default

en: Delete
id: Hapus

en: Delivery
id: Pengiriman

en: Delivery Date
id: Tanggal Kirim

en: Department
id: Departemen

en: Description
id: Keterangan

en: Description missing!
id: Keterangan harap diisi!

en: Detail
id: Detil

en: Discount
id: Diskon

en: Document
id: Dokumen

en: Document Type
id: Tipe Dokumen

en: Done
id: Selesai

en: Due Date
id: Jatuh Tempo

en: Due Date missing!
id: Tanggal Jatuh Tempo harap diisi!

en: Edit AP Transaction
id: Edit Transaksi Hutang

en: Edit AR Transaction
id: Edit Transaksi Piutang

en: Edit Account
id: Edit Akun

en: Edit Business
id: Edit Jenis Bisnis

en: Edit Customer
id: Edit Pelanggan

en: Edit Employee
id: Edit Karyawan

en: Edit Group
id: Edit Kelompok Rakitan

en: Edit Labor/Overhead
id: Edit Tenaga Kerja/ Overhead

en: Edit Language
id: Edit Bahasa

en: Edit Pricegroup
id: Edit Kelompok Harga

en: Edit Purchase Order
id: Edit Pesanan Pembelian (PO)

en: Edit Sales Invoice
id: Edit Invoice Penjualan

en: Edit Sales Order
id: Edit Pesanan Penjualan (SO)

en: Edit Service
id: Edit Jasa

en: Edit Vendor
id: Edit Supplier

en: Edit Vendor Invoice
id: Edit Invoice Supplier

en: Employee
id: Karyawan

en: Employee Number
id: Nomor Karyawan

en: Employees
id: Karyawan

en: Equity
id: Modal

en: Exchange Rate
id: Kurs

en: Exchange rate missing!
id: Kurs harap diisi!

en: Expense
id: Biaya

en: Expense Account
id: Akun Biaya

en: Expense/Asset
id: Biaya/Aktiva

en: Extended
id: Jumlah

en: February
id: Februari

en: Five
id: Lima

en: Five Hundred
id: Lima Ratus

en: Foreign Exchange Gain
id: Keuntungan Selisih Kurs

en: Foreign Exchange Loss
id: Kerugian Selisih Kurs

en: Forty
id: Empat Puluh

en: Four
id: Empat

en: Fourteen
id: Empat Belas

en: From
id: Dari

en: Home Phone
id: Telephone Rumah

en: Include in Report
id: Tampilkan pada <br>laporan

en: Include in drop-down menus
id: Tampilkan pada menu drop-down

en: Income
id: Pendapatan

en: Income Statement
id: Laba Rugi

en: Incorrect Password
id: Password Salah

en: Inventory saved!
id: Inventory sudah disimpan!

en: Inventory transferred!
id: Inventory sudah di-transfer

en: Invoice Date
id: Tanggal Invoice

en: Invoice Date missing!
id: Tanggal Invoice harap diisi!

en: Invoice Number
id: Nomor Invoice

en: Invoice Number missing!
id: Nomor Invoice harap diisi

en: Item deleted!
id: Barang sudah dihapus!

en: Item not on file!
id: Item ini tidak ditemukan!

en: January
id: Januari

en: July
id: Juli

en: June
id: Juni

en: LaTeX Templates
id: Template LaTeX

en: Labor/Overhead
id: Tenaga Kerja/ Overhead

en: Language
id: Bahasa

en: Language deleted!
id: Bahasa sudah dihapus!

en: Language saved!
id: Bahasa sudah disimpan!

en: Languages not defined!
id: Bahasa tidak terdefinisi!

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: Last name
id: Nama belakang

en: LedgerSMB 1.2 db found.
id: LedgerSMB 1.2 db tidak ditemukan.

en: LedgerSMB 1.3 db found.
id: LedgerSMB 1.3 db tidak ditemukan.

en: LedgerSMB 1.4 db found.
id: LedgerSMB 1.4 db tidak ditemukan.

en: LedgerSMB 1.5 db found.
id: LedgerSMB 1.5 db tidak ditemukan.

en: Liability
id: Hutang

en: Line Total
id: Total Baris

en: Link Accounts
id: Akun yg Berhubungan

en: List
id: Daftar

en: List Businesses
id: Daftar Bisnis

en: List GIFI
id: Daftar GIFI

en: List Languages
id: Daftar Bahasa

en: List Price
id: Daftar Harga

en: List SIC
id: Daftar SIC

en: List Units
id: Daftar Unit

en: List Users
id: Daftar Pengguna

en: List Warehouse
id: Daftar Gudang

en: Location
id: Lokasi

en: Locations
id: Lokasi

en: Login
id: Masuk

en: Logout
id: Keluar

en: Make
id: Pembuatan

en: Manage Users
id: Pengaturan Pengguna/User

en: Manager
id: Manajer

en: Manager:
id: Manajer:

en: March
id: Maret

en: May
id: Mei

en: Message
id: Pesan

en: Method
id: Metoda

en: Middle Name
id: Nama Tengah

en: Million
id: Juta

en: Month
id: Bulan

en: Mr.
id: Tn.

en: Mrs.
id: Ny.

en: Ms.
id: Nn.

en: Name
id: Nama

en: Name:
id: Nama:

en: New Window
id: Buka Window Baru

en: Nine
id: Sembilan

en: Nine Hundred
id: Sembilan Ratus

en: Nineteen
id: Sembilan Belas

en: Ninety
id: Sembilan Puluh

en: No
id: Tidak

en: No changes
id: Tidak Ada Perubahan

en: No language
id: Tidak Ada Bahasa

en: Notes
id: Catatan

en: Nothing entered!
id: Catatan sudah dimasukkan!

en: Nothing selected!
id: Tidak ada yang dipilih!

en: Nothing to transfer!
id: Tidak ada yang akan di-transfer!

en: Number
id: Nomor

en: Number Format
id: Format Angka

en: Obsolete
id: Kadaluarsa

en: October
id: Oktober

en: Options
id: Pilihan

en: Order
id: No. Pesanan

en: Order Date
id: Tanggal Pesanan

en: Order Date missing!
id: Tanggal Pesanan harap diisi!

en: Order Entry
id: Pesanan

en: Order Number
id: Nomor Pesanan

en: Order Number missing!
id: Nomor Pesanan harap diisi

en: Order deleted!
id: Pesanan sudah dihapus!

en: Outstanding
id: Belum Lunas

en: PO Number
id: Nomor PO

en: Packing List Number missing!
id: Nomor Packing List harap diisi!

en: Paid
id: Dibayar

en: Parent
id: Induk

en: Part
id: Barang

en: Partnumber
id: Nomor Barang

en: Payables
id: Hutang

en: Payment
id: Pembayaran

en: Payment date missing!
id: Tanggal Pembayaran harap diisi!

en: Payments
id: Pembayaran

en: Period
id: Perioda

en: Phone
id: Telephone

en: Post
id: Posting

en: Post as new
id: Posting sbg yang baru

en: Price
id: Harga

en: Pricegroup
id: Kelompok Harga

en: Pricegroup deleted!
id: Kelompok Harga sudah dihapus!

en: Pricegroup missing!
id: Kelompok Harga harap diisi!

en: Pricegroup saved!
id: Kelompok Harga sudah disimpan!

en: Pricelist
id: Daftar Harga

en: Print
id: Cetak

en: Print and Save
id: Cetak dan Simpan

en: Printed
id: Sudah dicetak

en: Profit and Loss
id: Laba dan Rugi

en: Profit/Loss
id: Laba/Rugi

en: Project
id: Proyek

en: Project Number
id: Nomor Proyek

en: Projects
id: Proyek

en: Purchase Date
id: Tanggal Pembelian

en: Purchase Date:
id: Tanggal Pembelian:

en: Purchase Order
id: Pesanan Pembelian (PO)

en: Purchase Order Number
id: Nomor Pesanan Pembelian (PO)

en: Purchase Orders
id: Pesanan Pembelian (PO)

en: Qty
id: Banyak

en: Quantity
id: Kuantiti

en: Quantity exceeds available units to stock!
id: Jumlah melebihi unit yang tersedia pada inventory!

en: Quarter
id: Kwartal

en: Quotation Date
id: Tanggal Quotation

en: Quotation Date missing!
id: Tanggal Quotation harap diisi!

en: Quotation Number
id: Nomor Quotation

en: Quotation Number missing!
id: Nomor Quotation harap diisi!

en: Quotation deleted!
id: Nomor Quotation sudah dihapus!

en: Quotations
id: Quotation

en: Recd
id: Terima

en: Receipt
id: Penerimaan

en: Receipts
id: Penerimaan

en: Receivables
id: Piutang

en: Receive
id: Penerimaan

en: Receive Merchandise
id: Penerimaan Barang

en: Reconciliation
id: Rekonsiliasi

en: Record in
id: Catat pada

en: Reference
id: Referensi

en: Registration
id: Pendaftaran

en: Remaining
id: Sisa

en: Reports
id: Laporan

en: Required by
id: Tanggal Kirim

en: Retained Earnings
id: Pendapatan Ditahan

en: Reverse
id: Reversal

en: Salary
id: Gaji/Upah

en: Sale
id: Penjualan

en: Sales
id: Penjualan

en: Sales Invoice
id: Invoice Penjualan

en: Sales Order
id: Pesanan Penjualan (SO)

en: Sales Order Number
id: Nomor Pesanan Penjualan (SO)

en: Sales Orders
id: Pesanan Penjualan (SO)

en: Sales Quotation Number
id: Nomor Sales Quotation

en: Salesperson
id: Salesman

en: Save
id: Simpan

en: Save as new
id: Simpan sbg yg baru

en: Screen
id: Layar

en: Search
id: Cari

en: Search AP
id: Cari Hutang

en: Search AR
id: Cari Piutang

en: Search Payments
id: Cari Pembayaran

en: Search Receipts
id: Cari Penerimaan

en: Select All
id: Pilih Semua

en: Select Vendor
id: Pilih Supplier

en: Select a Printer!
id: Pilih Printer!

en: Select from one of the names below
id: Pilih dari salah satu nama di bawah

en: Select postscript or PDF!
id: Pilih postscript atau PDF!

en: Select txt, postscript or PDF!
id: Pilih txt, postscript atau PDF!

en: Sell
id: Jual

en: Sell Price
id: Harga Jual

en: Serial No.
id: No. Seri

en: Serial Number
id: Nomor Seri

en: Service
id: Jasa

en: Seven
id: Tujuh

en: Seven Hundred
id: Tujuh Ratus

en: Seventeen
id: Tujuh belas

en: Seventy
id: Tujuh puluh

en: Ship
id: Kirim

en: Ship Merchandise
id: Pengiriman Barang

en: Ship to
id: Kirim kepada

en: Ship via
id: Kirim melalui

en: Shipping
id: Kirim dan Terima

en: Shipping Date
id: Tanggal Pengiriman

en: Shipping Date missing!
id: Tanggal Pengiriman harap diisi!

en: Shipping Point
id: Titik Pengiriman

en: Source
id: Bukti

en: Startdate
id: Tanggal Mulai

en: State
id: Negara Bagian

en: State/Province
id: Provinsi

en: Summary
id: Ringkasan

en: System
id: Sistem

en: System Defaults
id: Default Sistem

en: Tax
id: Pajak

en: Tax Included
id: Termasuk Pajak

en: Taxable
id: Kena Pajak

en: Terms
id: Termin

en: To
id: Sampai

en: Transaction
id: Transaksi

en: Transaction Date missing!
id: Tanggal Transaksi harap diisi

en: Transfer to
id: Transfer ke

en: Trial Balance
id: Neraca Percobaan

en: Twelve
id: Dua Belas

en: Twenty
id: Dua Puluh

en: Twenty Eight
id: Dua Puluh Delapan

en: Twenty Five
id: Dua Puluh Lima

en: Twenty Four
id: Dua Puluh Empat

en: Twenty Nine
id: Dua Puluh Sembilan

en: Twenty One
id: Dua Puluh Satu

en: Twenty One-o
id: Dua Puluh Satu

en: Twenty Seven
id: Dua Puluh Tujuh

en: Twenty Six
id: Dua Puluh Enam

en: Twenty Three
id: Dua Puluh Tiga

en: Twenty Two
id: Dua Puluh Dua

en: Two
id: Dua

en: Type of Business
id: Jenis Bisnis

en: Unit
id: Satuan

en: Unit Price
id: Satuan Harga

en: Updated
id: Diupdate

en: Used
id: Digunakan

en: User
id: Pengguna

en: User Name
id: Nama Pengguna

en: Valid until
id: Valid hingga

en: Vendor
id: Supplier

en: Vendor Account
id: Akun Supplier

en: Vendor History
id: Historis Supplier

en: Vendor Invoice
id: Invoice Supplier

en: Vendor Name
id: Nama Supplier

en: Vendor Number
id: Nomor Supplier

en: Vendor missing!
id: Data Supplier harap diisi!

en: Vendor not on file!
id: Data Supplier tidak ditemukan!

en: Version
id: Versi

en: Warehouse
id: Gudang

en: Warehouse deleted!
id: Data Gudang sudah dihapus!

en: Warehouse saved!
id: Data Gudang sudah disimpan

en: Warehouses
id: Gudang

en: Warning!
id: Peringatan!

en: Week
id: Pekan

en: Week Starting
id: Awal Pekan

en: Weight
id: Berat

en: Weight Unit
id: Satuan Berat

en: What type of item is this?
id: Jenis item ini ?

en: Year
id: Tahun

en: Yearend
id: Akhir Tahun

en: Yes
id: Ya

en: days
id: hari

en: done
id: selesai

en: failed
id: gagal

en: psql not found.
id: plsql tidak ditemukan.

en: sent
id: sudah dikirim
