LedgerSMB 1.6.33 - en to it translation catalogue (950 entries)

en: # Invoices
it: fatture n.

en: % Dep.
it: % Amm.

en: (-) Accum. Dep.
it: (-) Ammortamento

en: (=) NBV
it: Valore residuo

en: (Locked)
it: (Chiuso)

en: A return authorization must be obtained from [_1] before goods are returned. Returns must be shipped prepaid and properly insured. [_1] will not be responsible for damages during transit.
it: Prima di rendere i beni è da ottenere una autorizzazione di ritorno da [_1].
    I resi devono essere spediti a proprie spese e assicurati. [_1] non sarà responsabile dei danni durante il trasporto.

en: AP
it: Debiti Fornitori

en: AP Aging
it: Partite Aperte

en: AP Invoice
it: Fattura a debito

en: AP Invoices
it: Fatture a debito

en: AP Transaction
it: Transazione Fornitore

en: AP Transactions
it: Transazioni Fornitori

en: AP Voucher
it: Voucher a debito

en: AP account
it: Conto a debito

en: AR
it: Crediti Clienti

en: AR Aging
it: Partite Aperte

en: AR Invoice
it: Fattura a credito

en: AR Invoices
it: Fatture a credito

en: AR Transaction
it: Transazione Cliente

en: AR Transactions
it: Transazioni Clienti

en: AR Voucher
it: Voucher a credito

en: AR account
it: Conto a credito

en: AR/AP/GL Amount
it: Somma Crediti/Debiti/Libro giornale

en: Access Denied
it: Accesso negato

en: Account
it: Conto

en: Account Description
it: Descrizione conto

en: Account Label
it: Nome conto

en: Account Name
it: Nome conto

en: Account No.
it: Conto n.

en: Account Number
it: Numero di conto

en: Account Number End
it: Numero conto finale

en: Account Number Start
it: Numero conto iniziale

en: Account Title
it: Nome conto

en: Account Type
it: Tipo conto

en: Account [_1] not found
it: Conto [_1] non trovato

en: Account [_1] not found.
it: Conto [_1] non trovato.

en: Account category
it: Categoria conto

en: Account does not exist!
it: Conto inesistente!

en: Account numbers
it: Numeri conto

en: Account:
it: Conto:

en: Accounts
it: Conti

en: Accounts From
it: Conti da

en: Accounts To
it: Conti a

en: Accounts without heading
it: Conti senza intestazione

en: Accrual
it: Rateo

en: Accrual Basis:
it: Rateo base:

en: Action: [_1], ID: [_2]
it: Azione: [_1], ID: [_2]

en: Actions
it: Azioni

en: Actions:
it: Azioni:

en: Active
it: Attivo

en: Active On
it: Attivo

en: Active Sessions
it: Sessioni attive

en: Add
it: Nuovo

en: Add AP Transaction
it: Nuova scrittura a debito

en: Add AR Transaction
it: Nuova scrittura a credito

en: Add Account
it: Nuovo conto

en: Add Accounts
it: Aggiungi conti

en: Add Assembly
it: Nuovo Assemblato

en: Add Asset
it: Nuovo cespite

en: Add Asset Class
it: Nuova classe cespite

en: Add Assets
it: Aggiungi cespiti

en: Add Budget
it: Nuovo preventivo

en: Add Business
it: Nuova azienda

en: Add Class
it: Nuova classe

en: Add Contact
it: Nuovo contatto

en: Add Credit Invoice
it: Nuova fattura a credito

en: Add Credit Note
it: Nuova nota accredito

en: Add Customer
it: Nuovo cliente

en: Add Customer Return
it: Nuovo reso cliente

en: Add Debit Invoice
it: Nuova fattura fornitore

en: Add Debit Note
it: Nuova nota addebito

en: Add Employee
it: Nuovo dipendente

en: Add Exchange Rate
it: Nuovo tasso di cambio

en: Add GIFI
it: Nuovo codice GIFI

en: Add Group
it: Nuovo gruppo

en: Add Language
it: Nuova lingua

en: Add New Tax Form
it: Aggiungi nuova tassazione

en: Add Note
it: Nuova nota

en: Add Part
it: Nuovo articolo

en: Add Pricegroup
it: Nuovo gruppo prezzi

en: Add Purchase Order
it: Nuovo ordine di acquisto

en: Add Quotation
it: Nuova offerta

en: Add Reporting Unit
it: Nuova unità resoconto

en: Add Request for Quotation
it: Nuova richiesta offerta

en: Add Sales Invoice
it: Nuova fattura di vendita

en: Add Sales Order
it: Nuovo ordine di vendita

en: Add Service
it: Nuovo Servizio

en: Add Tax Form
it: Nuova tassazione

en: Add To List
it: Aggiungi a elenco

en: Add Transaction
it: Nuova scrittura

en: Add Unit
it: Nuova unità

en: Add User
it: Nuovo Utente

en: Add Vendor
it: Nuovo Fornitore

en: Add Vendor Invoice
it: Nuova fattura acquisti

en: Add Vendor Return
it: Nuovo reso a fornitore

en: Add Warehouse
it: Nuovo magazzino

en: Add line1
it: Aggiungi linea1

en: Add line2
it: Nuova linea2

en: Add line3
it: Nuova linea3

en: Add/Change Deductions
it: Aggiungi/Modifica deduzione

en: Add/Change Wage
it: Aggiungi/Modifica stipendio

en: Added id [_1]
it: Aggiunto id [_1]

en: Address
it: Indirizzo

en: Address1
it: indirizzo1

en: Address:
it: Indirizzo:

en: Address: [_1]
it: Indirizzo: [_1]

en: Addresses
it: Indirizzi

en: All
it: Tutti

en: All Invoices
it: Tutte le fatture

en: All accounts
it: Tutti i conti

en: All fields are required
it: Tutti i campi sono obbligatori

en: All prices in [_1]
it: Tutti i prezzi in [_1]

en: All prices in [_1].
it: Tutti i prezzi in [_1]

en: Amount
it: Importo

en: Amount Budgetted
it: Totale preventivato

en: Amount Due
it: Importo Dovuto

en: Amount From
it: Somma da

en: Amount Greater Than
it: Importo maggiore di

en: Amount Less Than
it: Importo minore di

en: Amount To
it: Somma per

en: Amount to be used
it: Somma da usarsi

en: Amount to pay
it: Importo

en: Any
it: Nessuno

en: Applied discount
it: Sconto applicato

en: Apply Disc
it: Applica sconto

en: Approval Status
it: Stato approvazione

en: Approve
it: Approva

en: Approved
it: Approvato

en: Approved By
it: Approvato da

en: Approved at
it: Approvato il

en: April
it: Aprile

en: Aquired Value
it: Valore acquisito

en: Are you sure you want to delete Order Number
it: Sei sicuro di volre cancellare l'ordine numero

en: Are you sure you want to delete Quotation Number
it: Vuoi cancellare l'offerta numero

en: Assemblies restocked!
it: Assemblati ricaricati!

en: Asset
it: Attivit&agrave;

en: Asset Account
it: Conto attività

en: Asset Class
it: Classe attivo

en: Asset Class List
it: Elenco classi attivo

en: Asset Class:
it: Classe attivo:

en: Asset Classes
it: Classi attività

en: Asset Listing
it: Lista attività

en: Assets
it: Attività

en: Assets to Equity
it: Attività a patrimonio

en: Assets to Liabilities
it: Attività a passività

en: Attach File
it: Collega file

en: Attach To
it: Collegato a

en: Attach to
it: Collegato a

en: Attach to Credit Account
it: Collega un conto di credito

en: Attached By
it: Collegato da

en: Attached To
it: Collegato a

en: Attached by
it: Collegato a

en: Attn: [_1]
it: Att.ne: [_1]

en: Aug
it: Ago

en: August
it: Agosto

en: Author: [_1]
it: Autore: [_1]

en: Automatic
it: Automatico

en: Available
it: Disponibile

en: Available Databases
it: Database disponibili

en: Available Users
it: Utenti disponibili

en: Average Cost
it: Costo medio

en: Avg. Cost
it: Costo medio

en: Balance
it: Saldo

en: Balance Sheet
it: Stato Patrimoniale

en: Bank Account
it: Conto bancario

en: Bank Account:
it: Conto bancario

en: Bank Accounts
it: Conti bancari

en: Bar Code
it: Codice a barre

en: Bcc: [_1]
it: Ccn: [_1]

en: Bin
it: Codice BIN

en: Birthdate
it: Data di nascita

en: Books closed on
it: Registro chiuso il

en: Budget
it: Preventivo

en: Budget Number
it: Preventivo n.

en: Budget Search Results
it: Preventivi trovati

en: Budgets
it: Preventivi

en: Business
it: Azienda

en: Business Class
it: Tipo di azienda

en: Business Number
it: Partita IVA

en: COGS
it: Costo dei Beni Venduti

en: Cancel
it: Annulla

en: Cancel?
it: Annullo?

en: Cannot delete item!
it: Non puoi cancellare l'articolo

en: Cannot delete order!
it: Non puoi cancellare l'ordine

en: Cannot post invoice for a closed period!
it: Non puoi registrare scritture per esercizi chiusi!

en: Cannot post payment for a closed period!
it: Non puoi registrare pagamenti per esercizi chiusi!

en: Cannot post transaction for a closed period!
it: Non puoi aggiungere scritture in un esercizio chiuso!

en: Cannot post transaction!
it: Non puoi salvare la scrittura!

en: Cannot save order!
it: Non puoi salvare l'ordine!

en: Cannot stock assemblies!
it: Non puoi caricare gli assemblati!

en: Cash
it: Cassa

en: Chart of Accounts
it: Piano dei Conti

en: Chart of accounts
it: Piano dei conti

en: Check
it: Assegno

en: Choose a company
it: Scegli l'azienda

en: City
it: Città

en: Close Period
it: Esercizio chiuso

en: Close Year
it: Chiudi anno

en: Closed
it: Chiuso

en: Combine Purchase Orders
it: Combina ordini acquisto

en: Combine Sales Orders
it: Combina ordini vendita

en: Company
it: Azienda

en: Company Address
it: Indirizzo azienda

en: Company Fax
it: Fax azienda

en: Company Information
it: Informazioni  azienda

en: Company License Number
it: Numero al Registro Imprese

en: Company Name
it: Ragione sociale

en: Company Phone
it: Telefono azienda

en: Company Sales Tax ID
it: Partita IVA

en: Comparison Periods
it: Confronta esercizi

en: Confirm!
it: Conferma!

en: Contact
it: Contatto

en: Contact Info:
it: Info contatto:

en: Contact Information
it: Informazioni contatto

en: Contact Search
it: Cerca contatto

en: Contacts
it: Rubrica

en: Continue
it: Continua

en: Copies
it: Copie

en: Copy to COA
it: Inserisci come conto

en: Country
it: Nazione

en: Country Code
it: Sigla Nazione

en: Country Name
it: Nome nazione

en: Country:
it: Nazione

en: Create
it: Crea

en: Create New Report
it: Nuovo resoconto

en: Create User
it: Nuovo utente

en: Created By
it: Creato da

en: Credit
it: Avere

en: Credit Limit
it: Fido

en: Credit Note
it: Nota di accredito

en: Curr
it: Valuta

en: Currency
it: Valuta

en: Current
it: Corrente

en: Customer
it: Cliente

en: Customer Name
it: Nome cliente

en: Customer Number
it: Numero cliente

en: Customer Search
it: Cerca cliente

en: Customer missing!
it: Cliente mancante!

en: Customer not on file!
it: Cliente non sul file!

en: Customer/Vendor Accounts
it: Conti fornitori

en: Database Credentials
it: Credenziali del database

en: Date
it: Data

en: Date Format
it: Formato data

en: Date Paid
it: Data di pagamento

en: Date of Birth
it: Data di nascita

en: Day
it: Giorno

en: Day(s)
it: Giorno(i)

en: Days
it: Giorni

en: Debit
it: Dare

en: Debit Invoice
it: Fattura a debito

en: Debit Note
it: Nota di addebito

en: Debits
it: Debiti

en: Dec
it: Dic

en: December
it: Dicembre

en: Decimal Places for Money
it: Cifre decimali denaro

en: Deduction Class
it: Classe di deduzione

en: Deduction Type
it: Tipo deduzione

en: Deduction Types
it: Tipi di deduzione

en: Default Country
it: Nazione di serie

en: Delete
it: Cancella

en: Delivery
it: Consegna

en: Delivery Date
it: Data di consegna

en: Department
it: Reparto

en: Departments
it: Reparti

en: Description
it: Descrizione

en: Description missing!
it: Descrizione mancante!

en: Description:
it: Descrizione:

en: Detail
it: Dettaglio

en: Details
it: Dettagli

en: Disc
it: Sconto

en: Disc %
it: % sconto

en: Discount
it: Sconto

en: Discount (%)
it: Sconto (%)

en: Discount:
it: Sconto

en: Display
it: Mostra

en: Document Type
it: Tipo documento

en: Done
it: Fatto

en: Double vendornumbers
it: Duplicato numero fornitore

en: Draft Posted
it: Prima nota scritta

en: Draft Search
it: Cerca prima nota

en: Draft Type
it: Tipo prima nota

en: Drafts
it: Prima nota

en: Drawing
it: Disegno

en: Due
it: Scadenza

en: Due Date
it: Scadenza Fattura

en: Due Date missing!
it: Data di Scadenza mancante!

en: Duplicate User Found: Importing User
it: Trovato duplicato utente: importando utente

en: Duplicate employee numbers
it: Numero impiegato duplicato

en: E-mail address missing!
it: Indirizzo e-mail mancante!

en: E-mail message
it: Messaggio E-mail

en: E-mailed
it: Inviata email

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Account
it: Modifica Conto

en: Edit Credit Note
it: Modifica Nota di accredito

en: Edit Debit Note
it: Modifica nota di addebito

en: Edit Description Translations
it: Modifica descrizione traduzioni

en: Edit Employee
it: Modifica dipendente

en: Edit Purchase Order
it: Modifica Ordine di acquisto

en: Edit Quotation
it: Modifica offerta

en: Edit Request for Quotation
it: Modifica richiesta offerta

en: Edit Sales Order
it: Modifica Ordine di vendita

en: Edit Service
it: Modifica Servizio

en: Edit User
it: Modifica Utente

en: Edit Vendor
it: Modifica fornitore

en: Edit Vendor Invoice
it: Modifica fattura acquisti

en: Edit Vendor Return
it: Modifica reso a fornitore

en: Edit Warehouse
it: Modifica magazzino

en: Editing User
it: Modifica utente

en: Eight
it: otto

en: Eighteen
it: diciotto

en: Eighty
it: ottanta

en: Eleven
it: undici

en: Employee
it: Dipendente

en: Employee Number
it: Dipendente numero

en: Employee Search
it: Cerca dipendente

en: Employees
it: Dipendenti

en: Empty AP account
it: Conto a debito vuoto

en: Empty AR account
it: Conto a credito vuoto

en: Empty customernumbers
it: Senza codici cliente

en: Empty vendornumbers
it: Fornitori senza codici

en: End Date
it: Data finale

en: End Date:
it: Data finale:

en: Ending
it: Fine

en: Ending Balance
it: Bilancio finale

en: Ending GL Balance:
it: Bilancio finale libro giornale

en: Ends
it: Finito

en: Enter Inventory
it: Inserisci inventario

en: Enter User
it: Inserisci utente

en: Enter employee numbers where they are missing
it: Inserisci i numeri degli impiegati dove mancano

en: Entered By
it: Inserito da

en: Entered For
it: Inserito per

en: Entered at
it: Inserito il

en: Entered at: [_1]
it: Inserito il: [_1]

en: Entity
it: Entità

en: Entity Class
it: Classe entità

en: Entity Code
it: Codice Entità

en: Entity Control Code
it: Codice verifica entità

en: Envelope
it: Busta

en: Equity
it: Capitale

en: Equity & Liabilities
it: Attività e passività

en: Equity (Temporary)
it: Attività (temporanea)

en: Equity to Liabilities
it: Attivita a Passività

en: Est. Life
it: Durata stimata

en: Every
it: Tutti

en: Exch
it: Cambio

en: Exchange Rate
it: Tasso di cambio

en: Expected
it: Atteso

en: Expense
it: Costo

en: Expense Account
it: Conto di spesa

en: Expense/Asset
it: Acquisti/Attivit&agrave;

en: Expenses
it: Costi

en: Extended
it: Esteso

en: February
it: Febbraio

en: Fifteen
it: quindici

en: Fifty
it: cinquanta

en: File Name
it: Nome file

en: File Type
it: Tipo file

en: File name
it: Nome file

en: Files
it: File

en: First Name
it: Nome

en: Five
it: cinque

en: Foreign Exchange Gain
it: Guadagno da cambio valuta

en: Foreign Exchange Loss
it: Perdita da cambio valuta

en: Forty
it: quaranta

en: Fourteen
it: quattrodici

en: From
it: Dal

en: GIFI
it: Codice GIFI

en: GIFI deleted!
it: Codice GIFI cancellato!

en: GIFI missing!
it: Codice GIFI mancante!

en: GIFI saved!
it: Codice GIFI salvato!

en: GL
it: Libro giornale

en: GL Reference Number
it: Riferimento libro giornale n.

en: Gain
it: Guadagno

en: Gain (Loss)
it: Guadagno (Perdita)

en: General Journal
it: Libro giornale

en: General Ledger Report
it: Resoconto libro giornale

en: General Ledger Reports
it: Resoconti libro giornale

en: Generate
it: Genera

en: Generate Orders
it: Genera ordini

en: Generate Purchase Orders
it: Genera ordini acquisto

en: Generate Purchase Orders from Sales Orders
it: Genera ordini acquisto in base a ordini vendita

en: Generate Sales Orders
it: Genera ordini di vendita

en: Generate Sales Orders from Purchase Orders
it: Genera Ordini di vendita da ordini di acquisto

en: Given Name
it: Nome

en: Goods & Services
it: Beni e servizi

en: Goods and Services
it: Beni e servizi

en: Goods and Services History
it: Storico di beni e servizi

en: Grand Total
it: Totale generale

en: Group by
it: Raggruppa per

en: Group missing!
it: Gruppo mancante!

en: HR
it: Risorse umane

en: HTML Templates
it: Modelli HTML

en: Heading
it: Intestazioni

en: Hierarchy type
it: tipo di gerarchia

en: History
it: Storico

en: Home Phone
it: Telefono casa

en: Hours
it: Ore

en: Hundred
it: cento

en: Identification
it: Identificativo

en: Ignore Year-ends
it: Ignora fine anno

en: Image
it: Immagine

en: Import
it: Importa

en: Include in Report
it: Includi nel resoconto

en: Include in drop-down menus
it: Da includere nei menu a discesa dei seguenti moduli

en: Income
it: Ricavi

en: Income Statement
it: Conto Economico

en: Individual Items
it: Articoli Individuali

en: Internal Database Error.
it: Errore interno alla basedati

en: Internal Files
it: File interni

en: Internal Notes
it: Note interne

en: Invalid backup request
it: Richiesta non valida di backup

en: Invalid date/time entered
it: Data/ora inserita non valida

en: Invalid redirect
it: Redirezione non valida

en: Inventory
it: Inventario

en: Inventory Activity
it: Attività inventariale

en: Inventory Activity Report
it: Resoconto attività invetariale

en: Inventory Adjustment Details
it: Dettagli aggiustamento inventario

en: Inventory Adjustments
it: Sistemazione inventario

en: Inventory quantity must be zero before you can set this assembly obsolete!
it: La quantit&agrave; in inventario deve essere zero per poter mettere l'assemblato come obsoleto!

en: Inventory saved!
it: Inventario registrato!

en: Invoice
it: Fattura

en: Invoice #
it: Fattura #

en: Invoice Created
it: Creata fattura

en: Invoice Date
it: Data Registrazione Fattura

en: Invoice Date missing!
it: Manca la data della Fattura!

en: Invoice No.
it: Numero Fattura

en: Invoice Number
it: Numero fattura

en: Invoice Number missing!
it: Manca il numero della Fattura!

en: Invoice Status
it: Stato fattura

en: Invoice Sum
it: Totale fattura

en: Invoice Total
it: Totale fattura

en: Invoice date
it: Data fattura

en: Invoice due
it: Scadenza fattura

en: Invoice not found
it: Fattura non trovata

en: Invoices
it: Fatture

en: Item
it: Articolo

en: Item deleted!
it: Articolo Cancellato!

en: Item not on file!
it: Articolo non in archivio!

en: Jan
it: Gen

en: January
it: Gennaio

en: Job Title
it: Titolo lavoro

en: Job Title:
it: Titolo lavoro

en: Journal Entry
it: Scrittura giornale

en: Journal Lines
it: Righe giornale

en: Jul
it: Lug

en: July
it: Luglio

en: Jun
it: Giu

en: June
it: Giugno

en: LaTeX Templates
it: Modelli LaTeX

en: Label
it: Etichetta

en: Label:
it: Etichetta:

en: Language
it: Lingua

en: Language deleted!
it: Lingua cancellata!

en: Language saved!
it: Lingua registrata!

en: Languages not defined!
it: Lingue non definite!

en: Last
it: Ultimo/a

en: Last Cost
it: Costo finale

en: Last Name
it: Cognome

en: Last Updated
it: Ultimo aggiornamento

en: Last name
it: Cognome

en: Letterhead
it: Intestazione lettera

en: Liabilities
it: Passività

en: Liability
it: Passivit&agrave;

en: License Number
it: Numero patente

en: Line Total
it: Totale di riga

en: Link Accounts
it: Collegamenti tra conti

en: List
it: Lista

en: List Businesses
it: Elenco aziende

en: List Classes
it: Elenco classi

en: List GIFI
it: Lista codici GIFI

en: List Languages
it: Elenco lingue

en: List Price
it: Prezzo di listino

en: List Units
it: Elenco unità

en: List Users
it: Elenco utenti

en: List Warehouse
it: Elenco magazzino

en: List of Business Types
it: Lista tipologie aziende

en: Location
it: Sede

en: Locations
it: Sedi

en: Loss
it: Perdita

en: Make
it: Produttore

en: Manage Users
it: Gestione utenti

en: Manager
it: Dirigente

en: Manager:
it: Dirigente:

en: Manual
it: Manuale

en: March
it: Marzo

en: May
it: Mag

en: May
it: Mag

en: Message
it: Messaggio

en: Message:
it: Mesaggio:

en: Middle Name
it: Secondo nome

en: Million
it: Milione

en: Min Qty
it: Q.tà minima

en: Min Taxable
it: Minimo tassabile

en: Miss.
it: Sig.na

en: Model
it: Modello

en: Mon
it: Lun

en: Month
it: Mese

en: Month(s)
it: Mese(i)

en: Months
it: Mesi

en: Mr.
it: Sig.

en: Mrs.
it: Sig.ra

en: Ms.
it: Sig.ra

en: Name
it: Nome

en: Name:
it: Nome:

en: New
it: Nuovo

en: New User
it: Nuovo utente

en: New Window
it: Nuova finestra

en: Next
it: Prossimo

en: Next Date
it: Prossima data

en: Nine
it: nove

en: Nine Hundred
it: Novecento

en: Nineteen
it: diciannove

en: Ninety
it: novanta

en: No changes
it: Invariato

en: Nontaxable
it: Esentasse

en: Not Approved
it: Non approvato

en: Not Submitted
it: Non salvato

en: Note Class
it: Classe di note

en: Notes
it: Annotazioni

en: Notes:<br />
it: Note:<br />

en: Nothing entered!
it: Nulla inserito!

en: Nothing selected!
it: Non hai selezionato nulla!

en: Nothing to transfer!
it: Nulla da trasferire!

en: November
it: Novembre

en: Null employee numbers
it: Nessun numero impiegati

en: Null make numbers
it: Nessun numero

en: Null model numbers
it: Nessun numero modelli

en: Number
it: Partita IVA

en: Number Format
it: Formato Numerico

en: Obsolete
it: Obsoleto

en: Oct
it: Ott

en: October
it: Ottobre

en: Old Password
it: Password precedente

en: On Hand
it: Disponibilit&agrave;

en: One
it: uno

en: Only Users
it: Soli utenti

en: Only for Employees
it: Solo per dipendenti

en: Open
it: Aperto

en: Options
it: Opzioni

en: Or
it: O

en: Order
it: Ordine

en: Order #
it: Ordine #

en: Order By
it: Ordina per

en: Order Date
it: Data dell'ordine

en: Order Date missing!
it: Manca la data dell'ordine

en: Order Entry
it: Ordini

en: Order Number
it: Numero fattura fornitore

en: Order Number missing!
it: Manca il numero dell'ordine!

en: Order deleted!
it: Ordine Cancellato!

en: Order generation failed!
it: Generazione ordine fallita!

en: Order/Invoice
it: Ordine/Fattura

en: Ordering
it: Ordinare

en: Orders
it: Ordini

en: Orders generated!
it: Generati ordini

en: Other Actions
it: Altre azioni

en: Our Balance
it: Nostro saldo

en: Our Credits
it: Nostri crediti

en: Our Debits
it: Nostri debiti

en: PO #
it: Ordine acquisto #

en: PO Number
it: Ordine acq. numero

en: POST
it: REGISTRA

en: POST AND PRINT
it: REGISTRA e stampa

en: Packing List
it: Lista Etichette

en: Packing List Date missing!
it: Manca la data della Packing List!

en: Packing List Number missing!
it: Manca il codice della Packing List!

en: Paid
it: Importo Pagato

en: Parent
it: Padre

en: Part
it: Articolo

en: Part Description
it: Descrizione particolare

en: Part Number
it: Particolare numero

en: Partial
it: Parziale

en: Partnumber
it: Numero particolare

en: Password required
it: Password richiesta

en: Passwords must match.
it: Le password devono coincidere

en: Pay From
it: Pagato da

en: Pay To
it: Pagato a

en: Pay in behalf of
it: Pagato al posto di

en: Payables
it: Debiti Fornitori

en: Payment
it: Pagamento

en: Payment Amount
it: Somma pagata

en: Payment Order Number [_1]
it: Pagamento fattura numero [_1]

en: Payment Processing
it: Pagamento in corso

en: Payment Results
it: Risultato pagamenti

en: Payment Terms
it: Termini di pagamento

en: Payment Type:
it: Tipo pagamento

en: Payment date missing!
it: Manca la data del pagamento!

en: Payment due NET [_1] Days from date of Invoice.
it: Pagamento a [_1] giorni data fattura

en: Payment due by [_1].
it: Pagamento a [_1]

en: Payments
it: Pagamenti

en: Percent
it: Percentuale

en: Person
it: Persona

en: Phone
it: Telefono

en: Post
it: Registra

en: Post Date
it: Data registrazione

en: Post as new
it: Salva come nuovo

en: Posting Vendor Invoice [_1]
it: Registro fattura acquisti [_1]

en: Preferences
it: Preferenze

en: Price
it: Prezzo

en: Pricelist
it: Listino

en: Primary Phone
it: Telefono principale

en: Print
it: Stampa

en: Printed
it: Stampato

en: Printer
it: Stampante

en: Profit and Loss
it: Profitti e Perdite

en: Profit/Loss
it: Profitto/Perdita

en: Proft/Loss on Inventory Sales
it: Profitto/Perdita su cespiti venduti

en: Project
it: Progetto

en: Project Number
it: Numero progetto

en: Projects
it: Progetti

en: Purchase Date
it: Data d'acquisto

en: Purchase Date:
it: Data acquisto:

en: Purchase History
it: Storico acquisti

en: Purchase Order
it: Ordine di acquisto

en: Purchase Order Number
it: Numero ordine d'acquisto

en: Purchase Orders
it: Ordini di acquisto

en: Purchase Value
it: Valore acquistato

en: Purchased
it: Comprato

en: Qty
it: Q.t&agrave;

en: Quantity
it: Quantità

en: Quantity exceeds available units to stock!
it: La quantità eccede i pezzi in magazzino!

en: Quarter
it: Trimestre

en: Quarters
it: Trimestri

en: Quotation
it: Offerte

en: Quotation #
it: Offerta n.

en: Quotation Date
it: Data offerta

en: Quotation Date missing!
it: Manca data offerta

en: Quotation Number
it: Offerta numero

en: Quotation Number missing!
it: Manca numero d'offerta

en: Quotation deleted!
it: OFferta cancellata

en: Quotations
it: Offerte

en: ROP
it: Soglia di Riordino

en: Rate
it: Tasso

en: Rate (%)
it: Tasso (%)

en: Recd
it: Ricevuto

en: Receipt
it: Incasso

en: Receipts
it: Incassi

en: Receivables
it: Crediti

en: Receive
it: Ricevuta

en: Received
it: Ricevuto

en: Reconciliation
it: Riconciliazione

en: Reconciliation Date:
it: Data riconciliazione

en: Reconciliation Report
it: Resoconto di riconciliazione

en: Reconciliation Reports
it: Resoconti riconciliazione

en: Record in
it: Registra in

en: Recurring Transaction for [_1]
it: Transazione ricorrente per [_1]

en: Recurring Transactions
it: Transazioni ricorrenti

en: Reference
it: Riferimento

en: Registration
it: Registrazione

en: Registration [_1]
it: Registrazione [_1]

en: Reject
it: Rifiuta

en: Remaining
it: Rimanente

en: Repeat
it: Ripeti

en: Report Approved
it: Resoconto verificato

en: Report Name
it: Nome resoconto

en: Report Results
it: Resoconto risultante

en: Report Submitted
it: Resoconto inviato

en: Report Type
it: Tipo resoconto

en: Report [_1] on date [_2]
it: Resoconto [_1] in data [_2]

en: Report in
it: Resoconto al

en: Reporting Basis
it: Rendicontazione di base

en: Reports
it: Resoconti

en: Request for Quotation
it: Richiesta di offerta

en: Required By
it: Richiesto da

en: Required Date
it: Data richiesta

en: Required by
it: Necessario dal

en: Reset Password
it: Ripristina password

en: Retrieve
it: Ritira

en: Run Report
it: Fai resoconto

en: Salary
it: Stipendio

en: Sales
it: Vendite

en: Sales Invoice
it: Fattura di vendita

en: Sales Order
it: Ordine di vendita

en: Sales Order Number
it: Numero ordine di vendita

en: Sales Orders
it: Ordini di vendita

en: Sales Quotation Number
it: Offerta di vendita numero

en: Sales:
it: Vendite

en: Salesperson
it: Venditore

en: Salutation
it: titolo

en: Sat
it: Sab

en: Save
it: Salva

en: Save Location
it: Registra sede

en: Save New
it: Salva nuovo

en: Save New Location
it: Registra nuova sede

en: Save as New
it: Salva come nuovo

en: Save as new
it: Salva come nuovo

en: Screen
it: Schermo

en: Search
it: Cerca

en: Search AP
it: Cerca debito

en: Search AP Invoices
it: Cerca fatture ricevute

en: Search AR
it: Cerca credito

en: Search AR Invoices
it: Cerca fatture emesse

en: Search Asset Class
it: Cerca classe cespiti

en: Search Assets
it: Cerca cespite

en: Search Budgets
it: Cerca preventivi

en: Search Goods and Services
it: Cerca beni e servizi

en: Search Groups
it: Cerca gruppi

en: Search Inventory Entry
it: Cerca nell'inventario

en: Search Payments
it: Cerca pagamenti

en: Search Purchase Orders
it: Cerca ordini acquisto

en: Search Quotations
it: Cerca offerte

en: Search Receipts
it: Cerca ricevute

en: Search Requests for Quotation
it: Cerca richieste di offerta

en: Search Sales Orders
it: Cerca ordini vendita

en: Search Unapproved Transactions
it: Cerca in prima nota

en: Search reports
it: Cerca resoconti

en: Secondary Phone
it: Altro telefono

en: Security Settings
it: Impostazioni sicurezza

en: Select All
it: Scegli tutti

en: Select Customer
it: Scegli cliente

en: Select Vendor
it: Scegli fornitore

en: Select from one of the names below
it: Seleziona uno dei seguenti nomi

en: Select or Enter User
it: Scegli o inserisci un utente

en: Select postscript or PDF!
it: Scegli tra postscript e PDF!

en: Selected
it: Scelto

en: Sell
it: Vendere

en: Sell Price
it: Prezzo di vendita

en: Sep
it: Set

en: September
it: Settembre

en: Sequence
it: Sequenza

en: Sequences
it: Sequenze

en: Serial #
it: Serie #

en: Serial No.
it: Serie N.

en: Serial Number
it: Numero di serie

en: Serialnumber
it: Numero di serie

en: Service
it: Servizio

en: Service Code
it: Codice servizio

en: Session Timeout
it: Sessione scaduta

en: Sessions
it: Sessioni

en: Setting
it: Impostazione

en: Settings
it: Impostazioni

en: Seven
it: sette

en: Seven Hundred
it: settecento

en: Seventeen
it: diciassette

en: Seventy
it: settanta

en: Ship
it: Invio

en: Ship Merchandise
it: Spedire merce

en: Ship To
it: Spedire a

en: Ship To:
it: Spedire a:

en: Ship to
it: Spedire a

en: Ship via
it: Porto

en: Shipping
it: Logistica

en: Shipping Date
it: Data spedizione

en: Shipping Date missing!
it: Manca data spedizione

en: Shipping Label
it: Etichetta di spedizione

en: Short
it: Corto

en: Show Credit Limit
it: Mostra limite credito

en: Signature
it: Firma

en: Simple
it: Semplice

en: Single date
it: Data singola

en: Sir.
it: Signor

en: Six
it: sei

en: Sixteen
it: sedici

en: Sixty
it: sessanta

en: Skip
it: Salta

en: Sold
it: Venduto

en: Some
it: Alcuni

en: Sort by
it: Ordina per

en: Source
it: Sorgente

en: Standard Industrial Codes
it: Codifica industriale standard

en: Start Date
it: Data inizio:

en: Start Date:
it: Data inizio:

en: Starting Date
it: Data iniziale

en: Starting Date:
it: Data iniziale:

en: Statement
it: Sollecito

en: Statement Balance
it: Saldo

en: Stock Assembly
it: Magazzino Assemblati

en: Stylesheet
it: Foglio di Stile

en: Subject
it: Oggetto

en: Submit
it: Invia

en: Submitted
it: Inviato

en: Subtotal
it: Totale Parziale

en: Suffix
it: Suffisso

en: Summary
it: Riepilogo

en: Summary account for
it: Riepilogo conto per

en: Surname
it: Cognome

en: System
it: Sistema

en: System Defaults
it: Valori di serie del sistema

en: TOTAL
it: TOTALE

en: Tax
it: Tassa

en: Tax Code
it: Partita IVA

en: Tax ID/SSN
it: Codice Fiscale

en: Tax Included
it: Tasse Incluse

en: Tax Number/SSN
it: Codice Fiscale

en: Tax Number/SSN:
it: Codice Fiscale

en: Taxable
it: Tassabile

en: Ten
it: dieci

en: Terms
it: Termini

en: Terms:
it: Termini

en: Terms: [_1] days
it: Termini: [_1] giorni

en: Thank You for your valued business!
it: Grazie per il tuo prezioso lavoro

en: Thank you for your valued business!
it: Grazie per il tuo prezioso lavoro!

en: Their Balance
it: Loro saldo

en: Their Credits
it: Loro crediti

en: Their Debits
it: Loro debiti

en: Thirteen
it: tredici

en: Thirty
it: trenta

en: This Account
it: Questo conto

en: This database operation has completed successfully.
it: Operazione sul database completata con succcesso.

en: This document has been approved by
it: Documento approvato da

en: Thousand
it: mille

en: Three
it: tre

en: Threshold
it: Soglia

en: Thu
it: gio

en: Times
it: Volte

en: To
it: Al

en: To Pay
it: Da pagare

en: To Warehouse
it: Per magazzino

en: To [_1]
it: Per [_1]

en: To be used
it: Da usarsi

en: To email
it: Per email

en: To pay
it: Da pagare

en: To: [_1]
it: A: [_1]

en: Toggle all removal checkboxes
it: Seleziona tutti i controlli di rimozione

en: Too many links on summary account!
it: Troppi link sul conto riepilogativo!

en: Top-level
it: Cima livello

en: Total
it: Totale

en: Total Paid
it: Totale pagato

en: Trade Discount
it: Sconto

en: Transaction
it: Scrittura

en: Transaction Approval
it: Approvazione scritture

en: Transaction Date
it: Data scrittura

en: Transaction Date missing!
it: Manca la data della transazione!

en: Transaction Dates
it: Date scrittura

en: Transaction Type
it: Tipologia scrittura

en: Transactions
it: Scritture contabili

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation deleted!
it: Traduzione cancellata!

en: Translations
it: Traduzioni

en: Trial Balance
it: Bilancio di Verifica

en: Trillion
it: mille miliardi

en: Tue
it: mar

en: Twelve
it: Dodici

en: Twenty
it: Venti

en: Twenty Eight
it: Ventotto

en: Twenty Five
it: Venticinque

en: Twenty Four
it: Ventiquattro

en: Twenty Nine
it: Ventinove

en: Twenty One
it: Ventuno

en: Twenty One-o
it: Ventuno

en: Twenty Seven
it: Ventisette

en: Twenty Six
it: Ventisei

en: Twenty Three
it: Ventitre

en: Twenty Two
it: Ventidue

en: Two
it: due

en: Unexpected file name, expected [_1], got [_2]
it: Nome file inatteso, aspettavo [_1], ho avuto [_2]

en: Unit
it: Unit&agrave;

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unknown database found.
it: Trovato database sconosciuto.

en: Unlock
it: Sblocca

en: Unused
it: Non usato

en: Update
it: Aggiorna

en: Updated
it: Aggiornato

en: Uploaded By
it: Caricato da

en: Used
it: Usato

en: User
it: Utente

en: User Name
it: Nome utente

en: Username
it: Nome utente

en: Username
it: Nome utente

en: Users
it: Utenti

en: Valid From
it: Valido da

en: Valid To
it: Valido per

en: Valid until
it: Valido fino

en: Variance
it: Varianza

en: Variance:
it: Varianza:

en: Vendor
it: Fornitore

en: Vendor Account
it: Conto fornitore

en: Vendor History
it: Storico fornitore

en: Vendor Invoice
it: Fattura fornitore

en: Vendor Name
it: Nome fornitore

en: Vendor Number
it: Numero fornitore

en: Vendor Partnumber
it: Codifica fornitore

en: Vendor Reference Number
it: Codice riferimento fornitore

en: Vendor Search
it: Cerca fornitore

en: Vendor missing!
it: Manca il fornitore!

en: Vendor not on file!
it: Fornitore non in archivio!

en: Version
it: Versione

en: Voucher List
it: Lista Voucher

en: Vouchers
it: Voucher

en: Wages and Deductions
it: Stipendi e deduzioni

en: Wages/Deductions
it: Stipendi/Deduzioni

en: Warehouse
it: Magazzino

en: Warehouses
it: Magazzini

en: Warning!
it: Attenzione!

en: Warning:  Your password will expire in [_1]
it: Attenzione: la passowrd scade in [_1]

en: Wed
it: mer

en: Week
it: Settimana

en: Week Starting
it: Inizio settimana

en: Week(s)
it: Settimana(e)

en: Weeks
it: Settimane

en: Weight
it: Peso

en: Weight Unit
it: Unit&agrave; di misura

en: What type of item is this?
it: Che tipo di Articolo &egrave; questo?

en: Where shall we send the backup?
it: Dove è possibile fare il backup?

en: Work Order
it: Ordine di lavoro

en: Would you like to migrate the database?
it: Desideri migrare il database?

en: Would you like to upgrade the database?
it: Desideri aggiornare il database?

en: Y
it: S

en: Year
it: Anno

en: Year End
it: Fine anno

en: Year(s)
it: Anni

en: Yearend
it: Chiusura anno

en: Years
it: Anni

en: Yes
it: Si

en: Your password will expire in
it: Durata password

en: ZIP/Post Code
it: CAP

en: Zip Code
it: CAP

en: Zip/Post Code
it: CAP

en: Zip/Post Code:
it: CAP

en: Zip/Postal Code
it: CAP

en: [_1] Cash Transfer Transaction
it: Scrittura trasferimento contante [_1]

en: [_1] Credit Note
it: Nota accredito [_1]

en: [_1] Debit Note
it: Nota addebito [_1]

en: [_1] General Ledger Transaction
it: Scrittura Libro Giornale [_1]

en: [_1] Number
it: Numero [_1]

en: [_1] [_2] Transaction
it: Scrittura: [_1] [_2]

en: [_1]: Customer not on file!
it: Cliente [_1] non in archivio!

en: [_1]: Vendor not on file!
it: Fornitore [_1] non in archivio!

en: action not defined!
it: azione non definita!

en: balance
it: bilancio

en: cash
it: cassa

en: check
it: assegno

en: city
it: città

en: days
it: giorni

en: debits
it: debiti

en: delete
it: rimuovi

en: deposit
it: deposito

en: depreciation
it: deprezzamento

en: disposal
it: disposizione

en: done
it: fatto

en: ea
it: ci

en: failed
it: fallito

en: from_date
it: da_data

en: import
it: importa

en: in months
it: in mesi

en: in years
it: in anni

en: is bigger than the amount available
it: è maggiore del saldo disponibile

en: is lesser than 0
it: è minore di 0

en: is lesser than the amount to be paid
it: è minore del totale da pagare

en: is null
it: è nullo

en: label
it: etichetta

en: other
it: altro

en: partial disposal
it: disposizione parziale

en: production
it: produzione

en: psql not found.
it: psql non trovato

en: sent
it: spedito

en: subtotal
it: sub totale

en: time
it: ora

en: time(s)
it: volta(e)

en: to_date
it: per_data

en: unexpected error!
it: errore inaspettato!
