LedgerSMB 1.6.33 - en to nb translation catalogue (1708 entries)

en: # Invoices
nb: # Fakturaer

en: % Dep.
nb: % Nedskrevet.

en: (+) Salvage Value
nb: (+) Beregnet verdi

en: (-) Accum. Dep.
nb: (-) Akkum. nedskrivning

en: (=) NBV
nb: (=) Nedskrevet verdi

en: (Locked)
nb: (Låst)

en: A return authorization must be obtained from [_1] before goods are returned. Returns must be shipped prepaid and properly insured. [_1] will not be responsible for damages during transit.
nb: En retur autorisasjon må foreligge fra [_1] før varer kan returneres. Varene må sendes forhåndsbetalt og forsikret. [_1] er ikke ansvarlig for skader under tilbake transporten!

en: AIM
nb: Hensikt

en: AP
nb: Leverandører

en: AP Aging
nb: Leverandør Aldersfordeling

en: AP Invoice
nb: Inngående faktura

en: AP Invoices
nb: Inngående fakturaer

en: AP Outstanding
nb: Ubetalte inngående fakturaer

en: AP Transaction
nb: Leverandører Postering

en: AP Transactions
nb: Leverandør Posteringer

en: AP Voucher
nb: Leverandørkuponger

en: AP account
nb: Kredittkonto Leverandører

en: AP account available when vendors defined
nb: Leverandørkonto er tilgjengelig når leverandører er valgt

en: AR
nb: Kunder

en: AR Aging
nb: Aldersfordeling Kunder

en: AR Invoice
nb: Utgående Faktura

en: AR Invoices
nb: Utgående Fakturaer

en: AR Outstanding
nb: Utestående fordringer Kunder

en: AR Transaction
nb: Kunde Postering

en: AR Transactions
nb: Kunde Postering

en: AR Voucher
nb: Kundekupong

en: AR account
nb: Kundekonto

en: AR account available when customers defined
nb: Kunde konto tilgjengelig når kundene er registret.

en: AR/AP/GL Amount
nb: Kunde/Leverandør/Hovedbok Beløp

en: Abandonment
nb: Skrinlagt

en: Acc_trans Sum
nb: Akkumulert Sum

en: Access Denied
nb: Nektet Adgang

en: Account
nb: Konto

en: Account Description
nb: Kontobeskrivelse

en: Account Label
nb: Kontobetegnelse

en: Account Name
nb: Kontonavn

en: Account No.
nb: Kontonr.

en: Account Number
nb: Kontonummer

en: Account Number End
nb: Kontonummer siste

en: Account Number Start
nb: Kontonummer første

en: Account Title
nb: Kontotype

en: Account Type
nb: Kontotype

en: Account [_1] not found
nb: Konto [_1] ikke funnet

en: Account [_1] not found.
nb: Konto [_1] ikke funnet

en: Account category
nb: Kontokategori

en: Account does not exist!
nb: Konto finnes ikke!

en: Account numbers
nb: Kontonummer

en: Account:
nb: Konto

en: Accounts
nb: Kontoer

en: Accounts From
nb: Kontoskjema

en: Accounts To
nb: Konter til

en: Accounts marked for recon -- once
nb: Kontoer merket for avstemming - en gang

en: Accounts marked for recon exist
nb: Kontoer markert for avstemming eksisterer

en: Accounts without heading
nb: Kontoer uten overskrift

en: Accrual
nb: Kostnad

en: Accrual Basis:
nb: Kostnadsbase

en: Accum. Depreciation
nb: Akkumulert Nedskrivning

en: Action: [_1], ID: [_2]
nb: Handling: [_1], ID: [_2]

en: Actions
nb: Handlinger

en: Actions:
nb: Handlinger:

en: Active
nb: Aktiv

en: Active On
nb: Aktiv på

en: Active Sessions
nb: Aktiv økt

en: Add
nb: Ny

en: Add AP Transaction
nb: Ny Postering

en: Add AR Transaction
nb: Ny Postering

en: Add Account
nb: Ny konto

en: Add Accounts
nb: Nye kontoer

en: Add Assembly
nb: Ny montering

en: Add Asset
nb: Ny eiendel

en: Add Asset Class
nb: Ny eiendel klasse

en: Add Assets
nb: Nye eiendeler

en: Add Budget
nb: Nytt budsjett

en: Add Business
nb: Nytt firma

en: Add Class
nb: Ny klasse

en: Add Contact
nb: Ny kontakt

en: Add Credit Invoice
nb: Ny kreditfaktura

en: Add Credit Note
nb: Ny kreditnota

en: Add Customer
nb: Ny kunde

en: Add Customer Return
nb: Ny kunde retur

en: Add Debit Invoice
nb: Ny faktura

en: Add Debit Note
nb: Ny Regning

en: Add Employee
nb: Ny ansatt

en: Add Exchange Rate
nb: Ny vekslingskurs

en: Add GIFI
nb: Ny næringsoppgave

en: Add Group
nb: Ny gruppe

en: Add Labor/Overhead
nb: Nytt arbeid/kostnader

en: Add Language
nb: Nytt språk

en: Add New Tax Form
nb: Nytt MVA skjema

en: Add Note
nb: Nytt notat

en: Add Overhead
nb: Nye kostnader

en: Add Part
nb: Ny vare

en: Add Pricegroup
nb: Ny prisgruppe

en: Add Purchase Order
nb: Ny innkjøpsordre

en: Add Quotation
nb: Nytt tilbud

en: Add Reporting Unit
nb: Ny rapport enhet

en: Add Request for Quotation
nb: Ny tilbudsforespørsel

en: Add Return
nb: Legg til retur

en: Add SIC
nb: Ny SIC

en: Add Sales Invoice
nb: Ny utgående faktura

en: Add Sales Order
nb: Ny salgsordre

en: Add Service
nb: Ny tjeneste

en: Add Tax Form
nb: Legg til MVA skjema

en: Add Timecard
nb: Legg til timekort

en: Add To List
nb: Legg til i liste

en: Add Transaction
nb: Ny Postering

en: Add Unit
nb: Ny enhet

en: Add User
nb: Ny bruker

en: Add Vendor
nb: Ny leverandør

en: Add Vendor Invoice
nb: Ny Inngående Faktura

en: Add Vendor Return
nb: Ny leverandør retur

en: Add Warehouse
nb: Nytt lager

en: Add line1
nb: Legg til linje1

en: Add line2
nb: Legg til linje2

en: Add line3
nb: Legg til linje3

en: Add/Change Deductions
nb: Ny/Forandre fradrag

en: Add/Change Wage
nb: Ny/Forandre lønn

en: Added id [_1]
nb: Lagt til nr [_1]

en: Address
nb: Adresse

en: Address1
nb: Adresse1

en: Address:
nb: Adresse:

en: Address: [_1]
nb: Adresse: [_1]

en: Addresses
nb: Adresser

en: Adj
nb: Just

en: Adjusted
nb: justert

en: Adjusted Basis
nb: Juster grunnlag

en: Adjustment
nb: Justere

en: Adjustment Date
nb: Justert dato

en: Adjustment Details
nb: Justerte detaljer

en: Aged
nb: Gamle

en: Aging Report
nb: Aldersfordelt saldo liste

en: All
nb: Alle

en: All Invoices
nb: Alle fakturaer

en: All accounts
nb: Alle kontoer

en: All fields are required
nb: Alle felt må fylles ut

en: All prices in [_1]
nb: Alle priser i [_1]

en: All prices in [_1] Funds
nb: Alle priser i [_1] midler

en: All prices in [_1] funds
nb: Alle priser i [_1] midler

en: All prices in [_1].
nb: Alle priser i [_1].

en: Allocated
nb: Opptatt

en: Allow Input
nb: Tillat Innlegg

en: Amount
nb: Beløp

en: Amount Budgetted
nb: Beløp Budsjettert

en: Amount Due
nb: Forfalt beløp

en: Amount From
nb: Beløp skjema

en: Amount Greater Than
nb: Beløp større enn

en: Amount Less Than
nb: Beløp mindre enn

en: Amount To
nb: Beløp til

en: Amount to be used
nb: Beløp for bruk

en: Amount to pay
nb: Beløp å betale

en: Amount/Rate
nb: Beløp/Kurs

en: Annual Straight Line Daily
nb: Årlig rett linje daglig

en: Annual Straight Line Monthly
nb: Årlig rett linje månedlig

en: Any
nb: Noen

en: Applied discount
nb: Lagt til rabatt

en: Applied discount by an overpayment
nb: Lagt til rabatt på grunn av overbetaling

en: Apply Disc
nb: Legg til disk

en: Approval Status
nb: Godkjennings  status

en: Approve
nb: Godkjenne

en: Approved
nb: Godkjent

en: Approved By
nb: Godkjent av

en: Approved at
nb: Godkjent ved

en: Approved signature
nb: Godkjent signatur

en: Apr
nb: apr

en: April
nb: april

en: Aquired Value
nb: Ervervet verdi

en: Aquired Value Remaining
nb: Ervervet verdi gjenstår

en: Are you sure you want to delete Order Number
nb: Er du sikker på at du vil fjerne ordrenummer

en: Are you sure you want to delete Quotation Number
nb: Er du sikker på at du vil fjerne tilbudsnummer

en: As per
nb: Per

en: Assembled
nb: Montert

en: Assemblies restocked!
nb: Monterte omplassert!

en: Asset
nb: Eiendel

en: Asset Account
nb: Eiendel kontoer

en: Asset Class
nb: Eiendel Klasse

en: Asset Class List
nb: Eiendel klasse Oversikt

en: Asset Class:
nb: Eiendel klasser

en: Asset Classes
nb: Eiendel klasser

en: Asset Depreciation Report
nb: Eiendel nedskrivnings Rapport

en: Asset Disposal Report
nb: Eiendel disposisjons Rapport

en: Asset Listing
nb: Eiendel oversikt

en: Asset Partial Disposal Report
nb: Eiendel begrenset disposisjons rapport

en: Asset Tag
nb: Eiendel Merkelappapp

en: Assets
nb: Eiendel

en: Assets to Equity
nb: Aktiva til eiendel

en: Assets to Liabilities
nb: Eiendel til gjeld

en: Attach
nb: Vedlegg

en: Attach File
nb: Vedlagt fil

en: Attach To
nb: Vedlegg til

en: Attach to
nb: Vedlegg til

en: Attach to Credit Account
nb: Tillagt kredittkonto

en: Attach to Entity
nb: Vedlagt til eksisterende

en: Attached At
nb: Vedlegg til

en: Attached By
nb: Vedlagt av

en: Attached To
nb: Vedlegg til

en: Attached To Type
nb: Vedlagt til type

en: Attached and Linked Files
nb: Vedlagt og linket filer

en: Attached at
nb: Vedlagt til

en: Attached by
nb: Vedlagt av

en: Attached document for [_1] [_2]
nb: Vedlagt dokument [_1] [_2]

en: Attachment
nb: Vedlegg

en: Aug
nb: aug

en: August
nb: august

en: Author: [_1]
nb: Revisor: [_1]

en: Automatic
nb: Automatisk

en: Available
nb: Tilgjengelig

en: Available Databases
nb: Tilgjengelige databaser

en: Available Users
nb: Tilgjengelige brukere

en: Available overpayments
nb: Tilgjengelig overbetalte

en: Average Cost
nb: Gjennomsnittlige kostnader

en: Avg. Cost
nb: Snitt kostnader

en: BCC
nb: Blind kopi

en: BIC/SWIFT Code
nb: BIC/SWIFT Kode

en: BIC/SWIFT Code:
nb: BIC/SWIFT Kode:

en: Backup
nb: Sikkerhetskopi

en: Backup DB
nb: Sikkerhetskopier DB

en: Backup Roles
nb: Sikkerhetskopi roller

en: Balance
nb: Balanse

en: Balance Sheet
nb: Balanse

en: Balance sheet
nb: Balanse

en: Balances as
nb: Balanse som

en: Bank Account
nb: Bankkonto

en: Bank Account:
nb: Bankkonto:

en: Bank Accounts
nb: Bankkontoer

en: Bar Code
nb: Strekkode

en: Base system
nb: Grunn systemet

en: Batch Class
nb: Batch Klasse

en: Batch Control Code
nb: Batch kontrollkode

en: Batch Date
nb: Batch dato

en: Batch Description
nb: Batch beskrivelse

en: Batch ID Missing
nb: Batch ID mangler

en: Batch Information
nb: Batch Informasjon

en: Batch Name
nb: Batch navn

en: Batch Number
nb: Batch nummer

en: Batch Search
nb: Batch Søk

en: Batch Type
nb: Batch type

en: Batches
nb: Batcher

en: Bcc
nb: Blind kopi

en: Bcc: [_1]
nb: Blind kopi: [_1]

en: Beginning Statement Balance:
nb: Begynn kontoutdrag  balanse

en: Billing
nb: Fakturering

en: Billing BCC
nb: Fakturering blind kopi

en: Billing CC
nb: Fakturering kopi

en: Billing Email
nb: Faktura e-post

en: Billion
nb: Milliard

en: Bin
nb: Boks

en: Bin List
nb: Boksliste

en: Birthdate
nb: Fødselsdag

en: Books
nb: Regnskap

en: Books closed on
nb: Bokføringen er lukket på

en: Books closed up to
nb: Bokføring er lukket fram til

en: Budget
nb: Budsjett

en: Budget Number
nb: Budsjettnummer

en: Budget Search Results
nb: Budsjett søke resultat

en: Budget Variance Report
nb: Budsjett avviksrapport

en: Budgets
nb: Budsjetter

en: Bug: No such account
nb: Bug: Ingen slik konto

en: Business
nb: Firma

en: Business Class
nb: Firma klasse

en: Business Number
nb: Firmanummer

en: Business Type
nb: Firma type

en: Business Type:
nb: Firma type

en: Business Unit List
nb: Firma avdelingsliste

en: Business Unit Number
nb: Firma Avdelingsnummer

en: Business Units
nb: Firma Avdeling

en: Business deleted!
nb: Firma fjernet!

en: Business saved!
nb: Firma lagret!

en: Business:
nb: Firma:

en: CC
nb: Kopi

en: COGS
nb: Varekostnad

en: COGS Lots Report
nb: Varekostnad Rapport

en: CSV File:
nb: CSV Fil:

en: Calculate Taxes
nb: Kalkuler MVA/Avgifter

en: Can't void a voided invoice!
nb: Kan ikke annullere en annullert Faktura

en: Cancel
nb: Avbryt

en: Cancel the <b>whole migration</b>
nb: Avbryt <b>hele overføringen</b>

en: Cancel?
nb: Avbryt?

en: Cannot Repost Transaction
nb: Kan ikke rapportere Postering

en: Cannot create Labor; COGS account does not exist!
nb: Kan ikke lage jobb; Varekostnad konto eksisterer ikke!

en: Cannot create Labor; Inventory account does not exist!
nb: Kan ikke lage jobb; Lagerbeholdnings konto eksisterer ikke!

en: Cannot create Part; COGS account does not exist!
nb: Kan ikke lage Varer; Varekostnad konto eksisterer ikke!

en: Cannot create Part; Income account does not exist!
nb: Kan ikke lage Varer; Inntekts konto eksisterer ikke!

en: Cannot create Part; Inventory account does not exist!
nb: Kan ikke lage jobb; Lagerbeholdnings konto eksisterer ikke!

en: Cannot create Service; Expense account does not exist!
nb: Kan ikke lage Tjeneste; Kostnadskonto eksisterer ikke!

en: Cannot create Service; Income account does not exist!
nb: Kan ikke lage Tjeneste; Inntekts konto eksisterer ikke!

en: Cannot delete item!
nb: Kan ikke slette enkeltdel!

en: Cannot delete order!
nb: Kan ikke slette ordre!

en: Cannot delete posted transaction
nb: Kan ikke slette bokførte Posteringer

en: Cannot delete quotation!
nb: Kan ikke slette tilbud!

en: Cannot post invoice for a closed period!
nb: Kan ikke bokføre faktura for en avsluttet periode!

en: Cannot post payment for a closed period!
nb: Kan ikke bokføre betaling for en avsluttet periode!

en: Cannot post transaction for a closed period!
nb: Kan ikke bokføre Postering for en avsluttet periode!

en: Cannot post transaction with a debit and credit entry for the same account!
nb: Kan ikke bokføre Postering med debet og kredit på samme konto!

en: Cannot post transaction!
nb: Kan ikke bokføre Postering!

en: Cannot save order!
nb: Kan ikke lagre ordre!

en: Cannot save quotation!
nb: Kan ikke lagre tilbud!

en: Cannot save taxes!
nb: Kan ikke lagre MVA/Avgifter!

en: Cannot stock assemblies!
nb: Kan ikke plassere Monterte!

en: Card ID
nb: Kort ID

en: Cash
nb: Kontant

en: Cash Account
nb: Kontantkonto

en: Category
nb: Kategori

en: Cc
nb: Kopi til

en: Cc: [_1]
nb: Kopi til [_1]

en: Cell Phone
nb: Mobiltelefon

en: Change Password
nb: Skift passord

en: Chargeable
nb: Kan forandres

en: Chart of Accounts
nb: Kontoplan

en: Chart of accounts
nb: Kontoplan

en: Check
nb: Sjekk

en: Check Inventory
nb: Sjekk varebeholdning

en: Check Prefix
nb: Sjekk Prefix

en: Choose a company
nb: Velg et Firma

en: Chord
nb: Streng

en: City
nb: Poststed

en: City:
nb: Poststed

en: Class
nb: Klasse

en: Clear date
nb: Slett dato

en: Clear date is [*,_1,day] in the future of after posting
nb: Oppgjørs datoen er [*,_1,dag] inn i fremtiden etter postering.

en: Clear date over [*,_1,day]
nb: Oppgjørs dato over  [*,_1,day]

en: Cleared
nb: Slettet

en: Cleared Transactions
nb: Slettede Posteringer

en: Clocked
nb: Brukt tid

en: Close As-Of
nb: Avslutt

en: Close Period
nb: Lukk periode

en: Close Year
nb: Avslutt år

en: Close books
nb: Lukk bokføring

en: Closed
nb: Avsluttet

en: Closing data
nb: Avslutt data

en: Code
nb: Kode

en: Code missing!
nb: Mangler kode

en: Cold Lead
nb: Ikke interessert/Kald tråd

en: Combine
nb: Slå sammen

en: Combine Purchase Orders
nb: Slå sammen Innkjøpsordrer

en: Combine Sales Orders
nb: Slå sammen Salgsordrer

en: Company
nb: Firma

en: Company Address
nb: Firmaadresse

en: Company Fax
nb: Firmafax

en: Company Information
nb: Firma Informasjon

en: Company License Number
nb: Firma Lisens Nummer

en: Company Name
nb: Firmanavn

en: Company Phone
nb: Firmatelefon

en: Company Sales Tax ID
nb: Firmaets MVA nummer

en: Comparison Dates
nb: Sammenlign datoer

en: Comparison Periods
nb: Sammenlign perioder

en: Confirm Operation
nb: Bekreft handling

en: Confirm!
nb: Bekreft!

en: Conflict with Existing Data.  Perhaps you already entered this?
nb: Konflikt med eksisterende data, kanskje ar det lagt inn før?

en: Contact
nb: Kontakt

en: Contact Info
nb: Kontakt Info

en: Contact Info:
nb: Kontakt info:

en: Contact Information
nb: Kontakt informasjon

en: Contact Search
nb: Kontakt søk

en: Contact Total (if paying "some")
nb: Kontakt totalt (hvis "noe" blir betalt)

en: Contacts
nb: Kontakter

en: Content
nb: Innhold

en: Continue
nb: Fortsett

en: Continue Previous Workflow
nb: Fortsett til forrige vindu

en: Contra
nb: Kontra

en: Contrary to SQL-ledger, LedgerSMB invoices numbers must be unique. Please review suggestions to make all AP invoice numbers unique. Conflicting entries are presented by pairs, with a suffix added to the invoice number
nb: I motsetning til SQL-ledger, må faktura nr i LedgerSMB være unike. Vennligst se igjennom forslagene for å gjøre alle faktura tallene unike. Oppføringer med konflikt presenteres med par, med et suffiks lagt til fakturanummeret

en: Control Code
nb: Kontrollkode

en: Control Number
nb: Kontrollnummer

en: Copies
nb: Kopier

en: Copy
nb: Kopiere

en: Copy to COA
nb: Kopiér til kontoplan

en: Copy to New
nb: Kopier til Ny

en: Copy to New Name
nb: Kopier til Nytt Navn

en: Cost
nb: Kostnad

en: Cost of Goods Sold
nb: Kostnader for solgte varer

en: Could Not Load Template from DB
nb: Kunne ikke laste Mal fra DB

en: Could not save the data.  Please try again
nb: Kunne ikke lagre data. Prøv igjen.

en: Could not save!
nb: Kunne ikke lagre

en: Could not transfer Inventory!
nb: Kunne ikke overføre varebeholdning!

en: Counted
nb: Tellet

en: Counterparty
nb: Motpart

en: Counterparty Code
nb: Motpartskode

en: Country
nb: Land

en: Country Code
nb: Landskode

en: Country Name
nb: Navn på Land

en: Country:
nb: Land:

en: Create
nb: Opprett

en: Create Batch
nb: Opprett Gruppe

en: Create Database?
nb: Opprett Database

en: Create New Batch
nb: Opprett nu Gruppe

en: Create New Report
nb: Opprett ny Rapport

en: Create New Tax Form
nb: Opprett nytt MVA skjema

en: Create User
nb: Opprett bruker

en: Create new user
nb: Opprett ny bruker

en: Created By
nb: Laget av

en: Created On
nb: Laget på

en: Credit
nb: Kredit

en: Credit Account
nb: Kredittkonto

en: Credit Account Number
nb: Kredittkontonummer

en: Credit Accounts
nb: Kredittkontoer

en: Credit Invoice
nb: Kreditfaktura

en: Credit Limit
nb: Kredittgrense

en: Credit Limit:
nb: Kredittgrense:

en: Credit Note
nb: Kreditnota

en: Credits
nb: Kredit

en: Curr
nb: Val

en: Currencies (colon-separated)
nb: Valutaer (separet med kolon)

en: Currency
nb: Valuta

en: Current
nb: Nåværende

en: Current earnings
nb: Nåværende fortjeneste

en: Customer
nb: Kunde

en: Customer Account
nb: Kundekonto

en: Customer History
nb: Kundehistorikk

en: Customer Invoice
nb: Kunde faktura

en: Customer Name
nb: Kundenavn

en: Customer Number
nb: Kundenummer

en: Customer Search
nb: Kunde søk

en: Customer missing!
nb: Kunde mangler!

en: Customer not in a business
nb: Kunde mangler

en: Customer not on file!
nb: Kunde mangler i databasen!

en: Customer/Vendor Accounts
nb: Kunde/Leverandør kontoer

en: DOB
nb: Fødseldato

en: DOB:
nb: Fødseldato:

en: Data from your bank statement
nb: Data fra kontoutskriften

en: Data from your ledger
nb: Data fra hovedbok

en: Data not saved.  Please try again.
nb: Data ikke lagret. Prøv igjen.

en: Data not saved.  Please update again.
nb: Data ikke lagret. Prøv oppdater igjen.

en: Database Credentials
nb: Database rettigheter

en: Database Management Console
nb: Database Administrasjon

en: Database Operation Complete
nb: Database operasjon ferdig

en: Database administrator credentials
nb: Database administrator rettigheter

en: Database component
nb: Database komponent

en: Database does not exist.
nb: Databasen eksisterer ikke

en: Database exists.
nb: Databasen eksister.

en: Date
nb: Dato

en: Date Format
nb: Datoformat

en: Date From
nb: Datoskjema

en: Date From:
nb: Datoskjema:

en: Date Paid
nb: Betalingsdato

en: Date Range
nb: Datointervall

en: Date Received
nb: Mottaksdato

en: Date Reversed
nb: Dato Reversert

en: Date To
nb: Til Dato

en: Date To:
nb: Til Dato

en: Date Worked
nb: Dato Arbeidet

en: Date from
nb: Fra Dato

en: Date of Birth
nb: Fødselsdag

en: Date received missing!
nb: Mangler mottaksdato

en: Date selection
nb: Datovalg

en: Date to
nb: Til Dato

en: Date to register payment
nb: Dato for å registre betaling

en: Date when the transaction was cleared at your bank
nb: Dato da transaksjonen ble bokført i banken din

en: Date when the transaction was posted in the ledger
nb: Dato da transaksjonen ble bokført i hovedboka

en: Date: [_1]
nb: Dato: [_1]

en: Dates
nb: Datoer

en: Day
nb: Dag

en: Day(s)
nb: Dag(er)

en: Days
nb: Dager

en: Debit
nb: Debet

en: Debit Invoice
nb: Faktura

en: Debit Note
nb: Regning

en: Debits
nb: Tilgodehavende

en: Dec
nb: des

en: December
nb: desember

en: Decimal Places for Money
nb: Antall desimaler

en: Deduction Class
nb: Fradragsklasse

en: Deduction Type
nb: Fradragstype

en: Deduction Types
nb: Fradragsklasser

en: Default AP
nb: Standard Leverandører

en: Default AR
nb: Standard Kunde

en: Default Accounts
nb: Standardkontoer

en: Default Country
nb: Standard land

en: Default Email BCC
nb: Standard e-post blind kopi

en: Default Email CC
nb: Standard e-post kopi

en: Default Email From
nb: Standard e-post fra

en: Default Email To
nb: Standard e-post til

en: Default Format
nb: Standardformat

en: Default Language
nb: Standardspråk

en: Default Reportable
nb: Standard rapport tabell

en: Default amount
nb: Standardbeløp

en: Defaults
nb: Standardinnstillinger

en: Delete
nb: Slett

en: Delete Batch
nb: Slett Gruppe

en: Delete Language
nb: Slett Språk

en: Delete Schedule
nb: Slette Fordelinger

en: Delete Vouchers
nb: Slette Kuponger

en: Deleting a language will also delete the templates for the language [_1]
nb: Slettes et språk slettes også malen til språket [_1]

en: Delivery
nb: Levering

en: Delivery Date
nb: Leveringsdato

en: Dep. Basis
nb: Avdeling Basis

en: Dep. Method
nb: Avdeling Metode

en: Dep. Starts
nb: Avdeling Start

en: Dep. Through
nb: Nedskrevet gjennom

en: Dep. YTD
nb: Avdeling YTD

en: Dep. this run
nb: Avdeling denne kjøring

en: Department
nb: Avdeling

en: Departments
nb: Avdelinger

en: Depreciate
nb: Avskrive

en: Depreciate All
nb: Avskrive alle

en: Depreciate Through
nb: Avskrive igjennom

en: Depreciation
nb: Avskrivning

en: Depreciation Account
nb: Avskrivnings konto

en: Depreciation Method
nb: Avskrivnings metode

en: Depreciation Starts
nb: Avskrivnings start

en: Depreciation Successful
nb: Avskrivning vellykket

en: Description
nb: Beskrivelse

en: Description Translations
nb: Beskrivelsesoversettelser

en: Description missing!
nb: Mangler beskrivelse!

en: Description:
nb: Beskrivelse:

en: Detail
nb: Detalj

en: Details
nb: Detaljer

en: Disable Back Button
nb: Deaktiver tilbake knapp

en: Disc
nb: Rab

en: Disc %
nb: Rab %

en: Discount
nb: Rabatt

en: Discount (%)
nb: Rabatt (%)

en: Discount:
nb: Rabatt:

en: Disp. Aquired Value
nb: Vis aktivert verdi

en: Display
nb: Vis

en: Disposal
nb: Deponert

en: Disposal Date
nb: Deponert Dato

en: Disposal Method
nb: Deponert Metode

en: Disposal Report [_1] on date [_2]
nb: Deponert Rapport [_1] på dato [_2]

en: Division by 0 error
nb: Feil, dividert på 0

en: Do not keep field empty [_1]
nb: Doble kundenummer

en: Document
nb: Dokument

en: Document Type
nb: Dokumenttype

en: Don't know what to do with backup
nb: Vet ikke hva jeg skal gjøre med backup

en: Done
nb: Ferdig

en: Double customernumbers
nb: Doble kundenummer

en: Double vendornumbers
nb: Doble leverandørnummer

en: Draft Posted
nb: Kladd Sendt

en: Draft Search
nb: Søk kladd

en: Draft Type
nb: Kladd type

en: Drafts
nb: Kladd

en: Drawing
nb: Tegning

en: Due
nb: Forfall

en: Due Date
nb: Forfallsdato

en: Due Date missing!
nb: Forfallsdato mangler!

en: Duplicate User Found: Importing User
nb: Dublikat bruker funnet: Import bruker

en: Duplicate employee numbers
nb: Ansattnummer finnes fra før

en: E-mail
nb: E-post

en: E-mail [_1]
nb: E-post [_1]

en: E-mail address missing!
nb: E-post-adresse mangler!

en: E-mail message
nb: E-post melding

en: E-mailed
nb: E-post sendt

en: ECA Income Statement
nb: Selvangivelse

en: EDI Interchange ID
nb: EDI forandre ID internt

en: Edit
nb: Endre

en: Edit AP Transaction
nb: Endre leverandører postering

en: Edit AR Transaction
nb: Endre posteringer

en: Edit Account
nb: Endre konto

en: Edit Assembly
nb: Endre montering

en: Edit Asset Class
nb: Endre eiendel klasse

en: Edit Business
nb: Endre firma

en: Edit Credit Invoice
nb: Endre kreditfakura

en: Edit Credit Note
nb: Endre kreditnota

en: Edit Customer
nb: Endre kundeopplysninger

en: Edit Customer Return
nb: Endre kunde retur

en: Edit Debit Note
nb: Endre faktura

en: Edit Description Translations
nb: Endre beskrivelsesoversettelser

en: Edit Employee
nb: Endre ansatt

en: Edit GIFI
nb: Endre næringsoppgave

en: Edit Group
nb: Endre gruppe

en: Edit Labor/Overhead
nb: Endre arbeid/kostnader

en: Edit Language
nb: Endre spåk

en: Edit Part
nb: Endre vare

en: Edit Pricegroup
nb: Endre prisgruppe

en: Edit Purchase Order
nb: Endre innkjøpsordre

en: Edit Quotation
nb: Endre tilbud

en: Edit Reporting Unit
nb: Endre rapport enhet

en: Edit Request for Quotation
nb: Endre ønske om tilbud

en: Edit SIC
nb: Endre SIC

en: Edit Sales Invoice
nb: Endre utgående faktura

en: Edit Sales Order
nb: Endre salgsordre

en: Edit Service
nb: Endre tjeneste

en: Edit Tax Form
nb: Endre MVA skjema

en: Edit User
nb: Endre bruker

en: Edit Vendor
nb: Endre leverandør

en: Edit Vendor Invoice
nb: Endre inngående faktura

en: Edit Vendor Return
nb: Endre leverandør retur

en: Edit Warehouse
nb: Endre lager

en: Editing User
nb: Endre bruker

en: Eight
nb: Åtte

en: Eighteen
nb: Atten

en: Eighty
nb: Åtti

en: Eleven
nb: Elleve

en: Eleven-o
nb: Elleve-o

en: Email
nb: E-post

en: Employee
nb: Ansatt

en: Employee Number
nb: Ansattnummer

en: Employee Search
nb: Søk Ansatt

en: Employee name doesn't meet minimal requirements (e.g. non-empty, alphanumeric)
nb: Ansattnavn inneholder ikke de opplysningene som er nødvendig. (f.eks. ikke tom, alfanumerisk)

en: Employees
nb: Ansatte

en: Empty AP account
nb: Tøm

en: Empty AR account
nb: Tøm kundekonto

en: Empty businesses
nb: Tomme firmaer

en: Empty customernumbers
nb: Tomme kundenummer

en: Empty vendornumbers
nb: Tomme leverandørnummer

en: End Date
nb: Slutt dato

en: End Date:
nb: Slutt dato:

en: Ending
nb: Slutt

en: Ending Balance
nb: Sluttbalanse

en: Ending GL Balance:
nb: Slutt Hovedbok Balanse

en: Ending Statement Balance:
nb: Sluttoppgjør Balanse

en: Ends
nb: Slutt

en: Enter Inventory
nb: Legg inn Lagerbeholdning

en: Enter User
nb: Legg inn Bruker

en: Enter employee numbers where they are missing
nb: Legg inn ansattnummer hvor de mangler

en: Entered By
nb: Lagt inn av

en: Entered For
nb: Lagt inn For

en: Entered at
nb: Lagt inn ved

en: Entered at: [_1]
nb: Lagt inn ved: [_1]

en: Entity
nb: Eksisterende

en: Entity Class
nb: Eksisterende Klasse

en: Entity Code
nb: Eksisterende Kode

en: Entity Control Code
nb: Eksisterende Kontollkode

en: Entity Credit Account
nb: Eksisterende Kredittkonto

en: Entry ID
nb: Eksisterende ID

en: Envelope
nb: Konvulutt

en: Environment
nb: miljø

en: Equity
nb: Egenkapital

en: Equity & Liabilities
nb: Egenkapital & Gjeld

en: Equity (Temporary)
nb: Egenkapital (midlertidig)

en: Equity to Liabilities
nb: Egenkapital til Gjeld

en: Error creating backup file
nb: Feil ved kreering av backup fil

en: Error creating batch.  Please try again.
nb: Feil ved kreering av Gruppe fil. Prøv igjen.

en: Error from Function:
nb: Feil fra Funksjon

en: Error while opening directory: [_1]
nb: Feil ved åpning av Mappe: [_1]

en: Error: Cannot include summary account in other dropdown menus
nb: Feil: Kan ikke inkludere sumkonto i andre nedtrekksmenyer

en: Est. Life
nb: Est. Levetid

en: Every
nb: Hver

en: Exch
nb: Val

en: Exchange Rate
nb: Vekslingskurs

en: Exchange rate for payment missing!
nb: Vekslingskurs for betaling mangler!

en: Exchange rate hasn't been defined!
nb: Vekslingskurs er ikke definert!

en: Exchange rate inconsistency with database.  Got [_1], expected [_2]
nb: Vekslingskurs uforenlig med database. Fikk [_1], forventet [_2]

en: Exchange rate missing!
nb: Vekslingskurs mangler!

en: Expected
nb: Ventet

en: Expense
nb: Utgift

en: Expense Account
nb: Utgiftskonto

en: Expense/Asset
nb: Utgift/Eiendel

en: Expenses
nb: Utgifter

en: Extended
nb: Sum

en: Extra Used
nb: Ekstra Brukt

en: FX
nb: Faks

en: Failed to save order!
nb: Kunne ikke lagre Ordre!

en: Fax
nb: Faks

en: Fax:
nb: Faks:

en: Fax: [_1]
nb: Faks: [_1]

en: Feb
nb: feb

en: February
nb: februar

en: Fifteen
nb: Femten

en: Fifty
nb: Femti

en: File
nb: Fil

en: File Imported
nb: Importert Fil

en: File Name
nb: Filnavn

en: File Type
nb: Filtype

en: File name
nb: Filnavn

en: File type
nb: Filtype

en: Files
nb: Filer

en: Files attached to Credit Account
nb: Filer vedlagt Kredittkonto

en: Files attached to Entity
nb: Filer vedlagt eksisterende

en: Filtering From:
nb: Skjema for Sortering

en: Filtering Payments
nb: Sortere Innbetalinger

en: Filtering Receipts
nb: Sortere Kvitteringer

en: First
nb: Første

en: First Name
nb: Fornavn

en: First column only
nb: Bare første kolonne

en: Five
nb: Fem

en: Five Hundred
nb: Femhundre

en: Fixed Asset
nb: Faste Eiendeler

en: Fixed Assets
nb: Faste Eiendeler

en: Foreign Exchange Gain
nb: Gevinst på valutahandel

en: Foreign Exchange Loss
nb: Tap på valutahandel

en: Form
nb: Skjema

en: Form Name
nb: Skjemanavn

en: Forty
nb: Førti

en: Four
nb: Fire

en: Fourteen
nb: Fjorten

en: From
nb: Fra

en: From Amount
nb: Fra Beløp

en: From Date
nb: Fra Dato

en: From File
nb: Fra Fil

en: From Warehouse
nb: Fra Lager

en: From date
nb: Fra Dato

en: Full Permissions
nb: Fulle Rettigheter

en: GIFI
nb: Næringsoppgave

en: GIFI accounts not in "gifi" table
nb: Næringsoppgave kontoer ikke i "Næringsoppgave" tabeller

en: GIFI deleted!
nb: Næringsoppgave slettet!

en: GIFI missing!
nb: Næringsoppgave mangler!

en: GIFI saved!
nb: Næringsoppgave lagret!

en: GL
nb: Hovedbok

en: GL Reference Number
nb: Hovedbok Referansenummer

en: Gain
nb: Overskudd

en: Gain (Loss)
nb: Overskudd (Tap)

en: Gain Account
nb: Overskuddkonto

en: Gapless AR
nb: Kunder uten opphold

en: General Journal
nb: Hovedbok

en: General Ledger Report
nb: Hovedboks Rapport

en: General Ledger Reports
nb: Hovedboks Rapporter

en: Generate
nb: Generer

en: Generate Control Code
nb: Generer Kontrollkode

en: Generate Orders
nb: Generer orderere

en: Generate Purchase Orders
nb: Generer innkjøpsorderere

en: Generate Purchase Orders from Sales Orders
nb: Generer Innkjøpsordre fra Salgsordre

en: Generate Sales Orders
nb: Generer salgsorderer

en: Generate Sales Orders from Purchase Orders
nb: Generer Salgsordre fra Innkjøpsordre

en: Generic Jabber
nb: Generisk Jabber

en: Given Name
nb: Fornavn

en: Goods & Services
nb: Varer & Tjenester

en: Goods and Services
nb: Varer og Tjenester

en: Goods and Services History
nb: Varer og Tjeneste Historikk

en: Group
nb: Gruppe

en: Group Translations
nb: Gruppe oversettelser

en: Group by
nb: Gruppert ved

en: Group deleted!
nb: Slettet gruppe!

en: Group missing!
nb: Mangler gruppe!

en: Group saved!
nb: Lagret gruppe!

en: Gtalk
nb: G-talk

en: HR
nb: Personal

en: HTML Templates
nb: HTML-Maler

en: Heading
nb: Overskrift

en: Hierarchy type
nb: Hirearki type

en: History
nb: Historikk

en: Home Phone
nb: Hjemmetelefon

en: Hot Lead
nb: Viser interesse/Varm tråd

en: Hourly
nb: Per time

en: Hours
nb: Timer

en: Hundred
nb: Hundre

en: Identification
nb: Identifikasjon

en: Ignore Year-ends
nb: Ignorer Årsavslutning

en: Ignore year-closing
nb: Ignorer Årsavslutning

en: Image
nb: Bilde

en: Images in Templates
nb: Bilder i Maler

en: Import AP Batch
nb: Importer Leverandør Parti

en: Import AR Batch
nb: Importer Kunde Parti

en: Import Batch
nb: Importer Parti

en: Import Chart
nb: Importer Kontoplan

en: Import GIFI
nb: Importer næringsoppgave

en: Import Inventory
nb: Importer Lagerbeholdning

en: Import existing user
nb: Importer eksisterende bruker

en: In
nb: Inn

en: In Svc
nb: Inn Svc

en: In addition to these new defaults LedgerSMB 1.3 adds stricter
nb: I tillegg til disse nye standard verdiene legger LedgerSMB 1.3 til strengere

en: In-line
nb: Inne i

en: Include Payment
nb: Inkluder betaling

en: Include in Report
nb: Inkludér i rapport

en: Include in drop-down menus
nb: Inkludér i rullegardin-menyer

en: Includes Part
nb: Importere Vare

en: Including partnumber
nb: Importer Varenummer

en: Income
nb: Inntekt

en: Income Class
nb: Inntektsklasse

en: Income Statement
nb: Driftsregnskap

en: Income Type
nb: Inntekts type

en: Income Types
nb: Inntekts Typer

en: Incoming Files
nb: Inntekts Filer

en: Incorrect Password
nb: Ugyldig Passord

en: Individual Items
nb: Individuelle elementer

en: Interest on overdue amounts will acrue at the rate of 12% per annum starting from [_1] until paid in full. Items returned are subject to a 10% restocking charge.
nb: Renter på forfalte beløpt blir belastet med 12% rente pr. år fra [_1] inntil fordringen er fullt betalt. Returnerte varer blir belastet med 10% i behandlings kostnader.

en: Internal Database Error
nb: Intern Database Error

en: Internal Database Error.
nb: Intern Database Error

en: Internal Files
nb: Interne Filer

en: Internal Notes
nb: Interne notater

en: Invalid Reporting Basis
nb: Invalid Rapport Grunnlag

en: Invalid backup request
nb: Invalid backup forespørsel

en: Invalid date/time entered
nb: Invalid Dato/Tid lagt inn

en: Invalid or suspect cleared delays
nb: Ugyldig eller mistanke om rydda forsinkelser

en: Invalid redirect
nb: Invalid videresending

en: Invalid statement balance.  Hint: Try entering a number
nb: Invalid Rapport Saldo. Hint: Prøv å legge inn et nummer

en: Inventory
nb: Varebeholdning

en: Inventory Activity
nb: Varebeholdning aktivitet

en: Inventory Activity Report
nb: Varebeholdning aktivitetsrapport

en: Inventory Adjustment Details
nb: Varebeholdning Justeringer Detaljer

en: Inventory Adjustment Setup
nb: Varebeholdning Justering Oppsett

en: Inventory Adjustments
nb: Varebeholdning

en: Inventory and COGS
nb: Lagerbeholdning og Varekostnad

en: Inventory quantity must be zero before you can set this assembly obsolete!
nb: Varebeholdning må være null for at du kan sette denne monteringen som foreldet!

en: Inventory quantity must be zero before you can set this part obsolete!
nb: Varebeholdning må være null for at du kan sette denne monteringen som foreldet!

en: Inventory saved!
nb: Varebeholdning lagret

en: Inventory transferred!
nb: Varebeholdning overført

en: Invoice
nb: Faktura

en: Invoice #
nb: Faktura nummer

en: Invoice Created
nb: Created

en: Invoice Created Date missing!
nb: Faktura Opprettet. Dato mangler!

en: Invoice Date
nb: Fakturadato

en: Invoice Date missing!
nb: Fakturadato mangler!

en: Invoice No.
nb: Fakturanummer.

en: Invoice Number
nb: Fakturanummer

en: Invoice Number missing!
nb: Fakturanummer mangler!

en: Invoice Profit/Loss
nb: Faktura Fortjeneste/Tap

en: Invoice Status
nb: Faktura Status

en: Invoice Sum
nb: Fakturasum

en: Invoice Total
nb: Fakturatotalsum

en: Invoice Vouchers
nb: Faktura Kuponger

en: Invoice date
nb: Fakturadato

en: Invoice due
nb: Fakturaforfall

en: Invoice not found
nb: Faktura ikke funnet

en: Invoice sum
nb: Fakturasum

en: Invoices
nb: Fakturaer

en: Item
nb: Artikkel

en: Item deleted!
nb: Artikkel slettet!

en: Item not on file!
nb: Artikkel mangler i databasen!

en: Items Found In
nb: Artikkel Funnet i

en: Items returned are subject to a 10% restocking charge.
nb: Returnerte varer blir belastet med 10% i behandlings kostnader.

en: Items returned are subject to a 10% restocking charge. A return authorization must be obtained from [_1] before goods are returned. Returns must be shipped prepaid and properly insured. [_1] will not be responsible for damages during transit.
nb: Returnerte varer er gjenstand for 10% returgebyr. Det må innhentes tillatelse fra [_1] før varer returneres. Returer må sendes forhåndsbetalt og tilstrekkelig forsikret. [_1] er ikke ansvarlig for skader under transport.

en: Jan
nb: jan

en: January
nb: januar

en: Job Title
nb: Jobb Tittel

en: Job Title:
nb: Jobb Tittel:

en: Job/Project #
nb: Jobb/Prosjekt nummer

en: Journal Entry
nb: Postering

en: Journal Lines
nb: Protokoll Linjer

en: Jul
nb: jul

en: July
nb: juli

en: Jun
nb: jun

en: June
nb: juni

en: Key Ratios
nb: Likviditetsgrad

en: LaTeX Templates
nb: LaTeX-Maler

en: Label
nb: Etikett

en: Label:
nb: Etikett:

en: Labor/Overhead
nb: Arbeid/kostnader

en: Labor/Service Code
nb: Arbeide/Tjenester

en: Language
nb: Språk

en: Language deleted!
nb: Språk slettet!

en: Language saved!
nb: Språk lagret!

en: Languages not defined!
nb: Språkene er ikke definert!

en: Last
nb: Siste

en: Last Cost
nb: Siste Kostnad

en: Last Name
nb: Etternavn

en: Last Updated
nb: Siste Oppdatering

en: Last name
nb: Etternavn

en: Lead
nb: Lede

en: Lead Time
nb: Lede Tid

en: Leadtime
nb: forsinkelsestid

en: Ledger sum
nb: Hovedbok sum

en: LedgerSMB 1.6 db found.
nb: LedgerSMB 1.6 database funnet

en: LedgerSMB Database Statistics
nb: LedgerSMB Databasestatistikk

en: LedgerSMB customers must be assigned to a valid business.<br>Please review the selection or select the proper business from the list
nb: LedgerSMB-kunder må tildeles en gyldig virksomhet. <br>Vennligst sjekk utvalget eller velg riktig virksomhet fra listen.

en: LedgerSMB has detected the following system components
nb: LedgerSMB har oppdaget følgende systemkomponenter

en: LedgerSMB has introduced three new system wide default values which
nb: LedgerSMB har introdusert tre nye system standardverdier som

en: LedgerSMB supports multiple <em>Accounts payable (AP)</em> accounts
nb: LedgerSMB støtter flere <em>Leverandør</em> kontoer

en: LedgerSMB supports multiple <em>Accounts receivable (AR)</em> accounts
nb: LedgerSMB støtter flere <em>kunde</em> kontoer

en: LedgerSMB vendors must be assigned to a valid business.<br>Please review the selection or select the proper business from the list
nb:  Leverandører i LedgerSMB må tilordnes en gyldig virksomhet. <br>Vennligst vurder valget eller velg riktig virksomhet fra listen.

en: Less Outstanding Checks:
nb: Mindre Utestående Sjekker:

en: Letterhead
nb: Brevhode

en: Liabilities
nb: Passiva

en: Liability
nb: Gjeld

en: License Number
nb: Lisensnummer

en: Lifetime Measured In
nb: Levetid Målt i

en: Line Item COGS Report
nb: Linje Artikkel Varekostnad Rapport

en: Line Total
nb: Antall linjer

en: Link Accounts
nb: Kople kontoer

en: List Businesses
nb: Vis Firmaer

en: List Classes
nb: Vis Klasser

en: List GIFI
nb: List næringsoppgave

en: List Languages
nb: Vis språk

en: List Overpayments
nb: Vis Overbetalinger

en: List Price
nb: Listepris

en: List Tax Forms
nb: Vis MVA skjema

en: List Units
nb: Vis Enheter

en: List Users
nb: Vis Brukere

en: List Warehouse
nb: Vis Lagerbeholdning

en: List of Business Types
nb: Vis Firma Typer

en: Load Templates
nb: Hente Maler

en: Location
nb: Lokalisering

en: Locations
nb: Lokaliseringer

en: Lock Item Description
nb: Lås Varebeskrivelse

en: Locked by [_1]
nb: Låst av [_1]

en: Logged out due to inactivity
nb: Logget ut på grunn av ikke aktivitet

en: Logging in.  Please wait.
nb: Logg inn. Vent litt

en: Logout
nb: Logg ut

en: Logout Successful
nb: Logg ut Vellykket

en: Loss
nb: Tap

en: Loss Account
nb: Tapskonto

en: Mailing
nb: Forsendelse

en: Make
nb: Fabrikat

en: Make employee numbers unique
nb: Gjør ansattnummer unike

en: Make invoice numbers unique
nb: Gjør Fakturanummer Unike

en: Make non-obsolete partnumbers unique
nb: Gjør ikke foreldede varenummer unike

en: Make sure all meta numbers are unique.
nb: Vær sikker på at alle meta tall er unike

en: Make sure every name consists of alphanumeric characters (and underscores) only and is at least one character long
nb: Forsikre deg om at alle navn kun består av alfanumeriske tegn (og understreker) og er minst ett tegn langt

en: Manage Users
nb: Behandle Brukere

en: Manager
nb: Behandler

en: Manager:
nb: Behandler:

en: Manual
nb: Bruksanvisning

en: Mar
nb: mar

en: March
nb: mars

en: Max Invoices per Check Stub
nb: Maks antall Fakturaer pr. Sjekktalong

en: Max per dropdown
nb: Maks pr. nedtrekk

en: May
nb: mai

en: May
nb: mai

en: Memo
nb: Notat

en: Memo to help retrieval
nb: Notat til hjelp ved gjenervervelse

en: Message
nb: Melding

en: Message:
nb: Melding:

en: Method
nb: Metode

en: Method Default
nb: Standard Metode

en: Microfiche
nb: Mikrofilm

en: Middle
nb: Mellom

en: Middle Name
nb: Mellom Navn

en: Min Empty Lines
nb: Min. Tomme linjer

en: Min Qty
nb: Min antall

en: Min Taxable
nb: Min. MVA pliktig

en: Misc Settings
nb: Forskjellige Innstillinger

en: Mismatched Transactions (From Upload)
nb: Ikke samsvar i Posteringer (Fra opplasting)

en: Model
nb: Modell

en: Mon
nb: Man

en: Month
nb: Måned

en: Month(s)
nb: Måned(er)

en: Months
nb: Måneder

en: More information has been reported in the error logs
nb: Mere informasjon finnes i error loggene

en: Multiple dates
nb: Flere Datoer

en: Multiple tax rates with the same end date have been detected for a tax account;
nb: Forskjellige MVA satser i den samme MVA kontoen er funnet;

en: Must have cash account in batch
nb: Må ha kontantkonto i parti

en: Must have credit or entity id
nb: Må ha bruker ID

en: NONE
nb: INGEN

en: Name
nb: Navn

en: Name:
nb: Navn:

en: Net Book Value
nb: Netto bokført verdi

en: Net Due
nb: Netto Forfall

en: New
nb: Ny

en: New Asset Report
nb: Ny Eiendel rapport

en: New Asset Report Search
nb: Søk etter Ny Eiendel rapport

en: New Reconciliation Report
nb: Ny Avstemnings Rapport

en: New User
nb: Ny Bruker

en: New Window
nb: Nytt vindu

en: New password
nb: Nytt passord

en: Next
nb: Neste

en: Next Date
nb: Neste dato

en: Next Number
nb: Neste nr

en: Next in Sequence
nb: Neste i kø

en: Nine
nb: Ni

en: Nine Hundred
nb: Nihundre

en: Nineteen
nb: Nitten

en: Ninety
nb: Nitti

en: No
nb: Nei

en: No AR or AP Account Selected
nb: Ingen Kunde- eller Leverandørerkonto er valgt

en: No Account id for [_1]
nb: Ingen Konto id for [_1]

en: No File Class Specified
nb: Ingen Fil Klasse Spesifisert

en: No ID Set
nb: Ingen ID satt inn

en: No NULL Amounts
nb: Ingen NULL Beløp

en: No Null employeenumber
nb: Ingen NULL Ansattnummer

en: No Old Password
nb: Ikke noe gammelt passord

en: No changes
nb: Ingen forandringer

en: No currencies defined.  Please set these up under System/Defaults.
nb: Ingen valutakurser satt. Gjør dette i System/Standard

en: No duplicate meta_numbers
nb: Ingen Duplikate meta-nummer

en: No file uploaded
nb: Ingen fil lastet opp

en: No language
nb: Ingen språk valgt

en: No open Projects!
nb: Ignen åpne prosjekter!

en: No overpayment account selected.  Was one set up?
nb: Ingen for mye betalt konto valgt. Finnes det noen?

en: No ref key set and no override provided
nb: Ingen referanse nøkkel satt og ingen overskrivning gitt

en: No report specified
nb: Ingen Rapport Spesifisert

en: No tax form selected
nb: Ingen MVA fra valgte

en: No.
nb: Nr.

en: Non-Chargeable
nb: Ikke avgiftspliktig

en: Non-cash
nb: Ikke kontanter

en: Non-existing customer pricegroups in partscustomer
nb: Ingen eksisterende kunde prisgruppe i part kunde

en: Non-existing vendor pricegroups in partsvendor
nb: Ingen eksisterende leverandør prisgruppe i part leverandør

en: Non-tracking Items
nb: Ikke sporbare artikler

en: Non-unique invoice numbers
nb: Ikke unike fakturanummer

en: Non-unique invoice numbers detected
nb: Ikke unike fakturanummer oppdaget

en: Nontaxable
nb: Ikke MVA pliktig

en: Not Approved
nb: Ikke Godkjent

en: Not Submitted
nb: Ikke lagt til

en: Not set up for hierarchy reporting, please see linked instructions
nb: Ikke satt opp for hierarki rapportering, se tilkoblede instruksjoner

en: Note Class
nb: Merknad klasse

en: Note that the process invoked by hitting the button below might
nb: Legg merke til at prosessen som startes ved å trykke på knappen nedenfor, kan være

en: Notes
nb: Merknader

en: Notes:<br />
nb: Merknader:<br />

en: Nothing entered!
nb: Ingenting lagt inn!

en: Nothing selected!
nb: Ingenting valgt!

en: Nothing to transfer!
nb: Ingenting å overføre!

en: Nov
nb: nov

en: November
nb: november

en: Null employee numbers
nb: Null ansattnummer

en: Null make numbers
nb: Null lag nummer

en: Null model numbers
nb: Null modell nummer

en: Number
nb: Nummer

en: Number Format
nb: Numerisk format

en: Number missing in Row [_1]
nb: Nummer mangler i rad [_1]

en: OVERPAYMENT / ADVANCE PAYMENT / PREPAYMENT
nb: OVERBETALT / FORHÅNDSBETALT / BETALT

en: Obsolete
nb: Foreldet

en: Obsolete By
nb: Foreldet ved

en: Oct
nb: okt

en: October
nb: oktober

en: Off Hold
nb: Av vent

en: Old Password
nb: Gammelt Passord

en: On Hand
nb: På lager

en: On Hold
nb: På vent

en: On hand
nb: På hand

en: One
nb: En

en: One-o
nb: En-o

en: Onhand amount
nb: Beløp i hand

en: Only Timeout Locks
nb: Bare Timeout lås

en: Only Users
nb: Bare Brukere

en: Only for Employees
nb: Bare for ansatte

en: Only for documentation
nb: Kun for dokumentasjon

en: Open
nb: Åpne

en: Opera detected.  To complete this logout, please close your browser window or clear private/authentication information
nb: Opera oppdaget. For å fullføre avlogging, vennligst lukk nettleservinduet eller slett privat/autentiseringsinformasjon

en: Options
nb: Tillegg

en: Or
nb: Eller

en: Or Add To Batch
nb: Eller legg til parti

en: Order
nb: Ordre

en: Order #
nb: Ordre #

en: Order By
nb: Ordre av

en: Order Date
nb: Ordredato

en: Order Date missing!
nb: Ordredato mangler!

en: Order Entry
nb: Ordrer

en: Order Number
nb: Ordrenummer

en: Order Number missing!
nb: Ordrenummer mangler!

en: Order deleted!
nb: Ordre slettet!

en: Order generation failed!
nb: Ordre opprettelse feilet

en: Order/Invoice
nb: Ordre/Faktura

en: Ordering
nb: Ordre

en: Orders
nb: Ordrer

en: Orders generated!
nb: Ordre Generert

en: Other Actions
nb: Andre handlinger

en: Our Balance
nb: Vår balanse

en: Our Credits
nb: Vår gjeld

en: Our Debits
nb: Våre tilgodhavender

en: Out
nb: Ut

en: Out of balance transaction!
nb: Posteringer er i ubalanse!

en: Outstanding
nb: Utestående

en: Outstanding Transactions
nb: Utestående Posteringer

en: Overdue
nb: Overforfall

en: Overpayment
nb: Overbetaling

en: Overpayment Account
nb: Overbetalingkonto

en: Overpayments
nb: Overbetaling

en: PO Number
nb: PO nummer

en: POST
nb: Post

en: POST AND PRINT
nb: Post og Skriv

en: Packing List
nb: Følgeseddel

en: Packing List Date missing!
nb: Dato for følgeseddel mangler!

en: Packing List Number missing!
nb: Nummer for følgeseddel mangler!

en: Paid
nb: Betalt

en: Parent
nb: Forelder

en: Part
nb: Vare

en: Part Description
nb: Varebeskrivelse

en: Part Group
nb: Varegruppe

en: Part Number
nb: Varenummer

en: Partial
nb: Begrenset

en: Partial Disposal Report [_1] on date [_2]
nb: Begrenset salgs rapport [_1] på dato [_2]

en: Partnumber
nb: Varenummer

en: Partsgroup
nb: Varegruppe

en: Partsgroups
nb: Varegruppe

en: Password
nb: Passord

en: Password Duration (days)
nb: Passord varighet (dager)

en: Password required
nb: Passord nødvendig

en: Passwords must match.
nb: Passordet må stemme

en: Pay From
nb: Betal Fra

en: Pay To
nb: Betal Til

en: Pay in behalf of
nb: Betal på vegne av

en: Payables
nb: Utbetalinger

en: Payment
nb: Betaling

en: Payment Amount
nb: Betalings Beløp

en: Payment Order Number [_1]
nb: Betaling Ordre Nummer [_1]

en: Payment Processing
nb: Betalings Behandling

en: Payment Results
nb: Betalings Resultat

en: Payment Reversal Information
nb: Betaling Omgjøring Informasjon

en: Payment Terms
nb: Betalingsbetingelser

en: Payment Type:
nb: Betalingstype:

en: Payment date missing!
nb: Betalingsdato mangler!

en: Payment due NET [_1] Days from date of Invoice.
nb: Betalingsforfall NET [_1] dager fra Faktura dato.

en: Payment due by [_1].
nb: Betalingsforfall på [_1].

en: Payments
nb: Betalinger

en: Payments associated with voided invoice may need to be reversed.
nb: Betalinger koblet ti annullerte fakturaer trenge å bli reversert.

en: Percent
nb: Prosent

en: Percent Disposed
nb: Prosent Fordelt

en: Percent Remaining
nb: Prosent gjenværende

en: Period
nb: Periode

en: Period selection
nb: Valgt periode

en: Period type
nb: Type periode

en: Periods
nb: Perioder

en: Phone
nb: Tlf

en: Physical
nb: Fysisk

en: Pick List
nb: Plukkliste

en: Please add a header to the CoA which sorts before the listed accounts (usually "0000" works) (in the standard SL UI)
nb: Vennligst legg til en header på kontoplanen som sorterer før de oppførte kontoene ("0000" fungerer vanligvis) (i standard SL UI)

en: Please add at least one header to your CoA which sorts before all other account numbers (in the standard SL UI)
nb: Vennligst legg til minst en header på kontoplanen som sorterer før de oppførte kontoene (i standard SL UI)

en: Please add the missing GIFI accounts
nb: Legg til manglende kontoer i næringsoppgaven

en: Please correct the empty AP accounts
nb: Korriger tomme leverandør kontoer

en: Please correct the empty AR accounts
nb: Korriger tomme kunde kontoer

en: Please fix the presented rows to either be "H" or "A"
nb: Forandre radene til enten "H" eller "A"

en: Please fix the pricegroup data in your partscustomer table (no UI available)
nb: Fiks prisgruppe data i din varekunde tabell (ingen UI tilgjengelig).

en: Please fix the pricegroup data in your partsvendor table (no UI available)
nb: Fiks prisgruppe data i din vareleverandør tabell (ingen brukergensesnitt tilgjengelig).

en: Please make all AR invoice numbers unique
nb: Alle Fakturanummer må være unike

en: Please make all customer numbers unique
nb: Alle kundenummer må være unike

en: Please make all employee numbers unique
nb: Alle Ansattnummer må være unike

en: Please make all vendor numbers unique
nb: Alle Leverandørnummer må være unike

en: Please make sure all employees have an employee number
nb: Alle ansatte må må ha et Ansattnummer

en: Please make sure all make numbers are non-empty
nb: Pass på at alle nummer som genereres ikke er tomme

en: Please make sure all modelsnumbers are non-empty
nb: Pass på at alle modellnummer som ikke er tomme

en: Please make sure there are no empty customer numbers.
nb: Kontroller at det ikke er noen tomme Kundenummer

en: Please make sure there are no empty vendor numbers.
nb: Kontroller at det ikke er noen tomme Leverandørnummer

en: Please provide price and delivery time for the following items:
nb: Gi pris og leveringstid for følgende produkter:

en: Please select a customer with unused overpayments
nb: Velg en kunde med ubrukt overbetalte fakturaer

en: Please select a valid heading
nb: Velg en gyldig overskrift

en: Please select a vendor with unused overpayments
nb: Velg leverandør med ubrukte overbetalinger.

en: Please submit a start/end time or a qty
nb: Vennligst sett en start/slutt tid eller et antall

en: Please use pgAdmin3 or psql to remove the duplicates
nb: Bruk pgAdmin3 eller psql for å fjerne duplikatene

en: Please use the 1.2 UI to add the GIFI accounts
nb: Bruk v. 1.2 brukergrensesnitt for å legge til næringsoppgave kontoer

en: Post
nb: Bokfør

en: Post Batch
nb: Bokfør Batch

en: Post Date
nb: Bokført Dato

en: Post Yearend
nb: Bokfør Årsavslutning

en: Post as new
nb: Bokfør som ny

en: Posted
nb: Bokført

en: Posting Date:
nb: Bokført Dato:

en: Posting GL Transaction [_1]
nb: Bokført Hovedbok Postering [_1]

en: Posting Sales Invoice [_1]
nb: Bokført Utgående Faktura [_1]

en: Posting Transaction [_1]
nb: Bokført Postering [_1]

en: Posting Vendor Invoice [_1]
nb: Bokført Inngående Faktura

en: Preferences
nb: Innstillinger

en: Preferences Saved
nb: Innstillinger Lagret

en: Preferences for
nb: Innstillinger for

en: Prefix
nb: Forstavelse

en: Price
nb: Pris

en: Price Group
nb: Prisgruppe

en: Price Groups
nb: Prisgrupper

en: Price Updated
nb: Oppdatert Pris

en: Pricegroup
nb: Prisgruppe

en: Pricegroup deleted!
nb: Prisgruppe slettet!

en: Pricegroup missing!
nb: Prisgruppe mangler!

en: Pricegroup saved!
nb: Prisgruppe langret

en: Pricelist
nb: Prisliste

en: Pricelist for [_1]
nb: Prisliste for [_1]

en: Primary Phone
nb: Sentralbord tlf

en: Print
nb: Skriv ut

en: Print Batch
nb: Skriv Batch

en: Print and Save
nb: Skriv ut og lagre

en: Print and Save as new
nb: Skriv ut og lagre som ny

en: Printed
nb: Skrevet ut

en: Printer
nb: Skriver

en: Printing Bin List [_1]
nb: Skriver ut bank id liste  [_1]

en: Printing Credit Invoice [_1]
nb: Skriv Kreditfaktura [_1]

en: Printing Debit Invoice [_1]
nb: Skriver Faktura [_1]

en: Printing Invoice [_1]
nb: Skrive Faktura [_1]

en: Printing Packing List [_1]
nb: Skrive Pakkeliste [_1]

en: Printing Pick List [_1]
nb: Skrive Plukkliste [_1]

en: Printing Purchase Order [_1]
nb: Skrive Innkjøpsordre [_1]

en: Printing Sales Order [_1]
nb: Skrive Salgsordre [_1]

en: Printing Transaction [_1]
nb: Skriver Postering [_1]

en: Printing Work Order [_1]
nb: Skrive Arbeidsordre [_1]

en: Prior Dep.
nb: Prioritert Dep.

en: Prior Through
nb: Prioritert gjennom

en: Proceeds
nb: Fortsettelser

en: Process Transactions
nb: Behandle Posteringer

en: Product Receipt
nb: Produkt Kvittering

en: Profit and Loss
nb: Fortjeneste og Tap

en: Profit/Loss
nb: Fortjeneste/Tap

en: Proft/Loss on Inventory Sales
nb: Fortjeneste/Tap på lagersalg

en: Project
nb: Prosjekt

en: Project Description Translations
nb: Oversettelser av prosjektbeskrivelser

en: Project Number
nb: Prosjektnummer

en: Project Numbers
nb: Prosjektnummer

en: Project/Department Number
nb: Prosjekt-/Departmentnummer

en: Projects
nb: Prosjekter

en: Purchase Date
nb: Innkjøpsdato

en: Purchase Date:
nb: Innkjøpsdato:

en: Purchase History
nb: Innkjøpshistorikk

en: Purchase Order
nb: Innkjøpsordre

en: Purchase Order Number
nb: Innkjøpsordrenummer

en: Purchase Orders
nb: Innkjøpsordrer

en: Purchase Value
nb: Innkjøpsverdi

en: Purchase Value:
nb: Innkjøpsverdi:

en: Purchased
nb: Kjøpt

en: Qty
nb: Antall

en: Quantity
nb: Antall

en: Quantity exceeds available units to stock!
nb: Antallet overstiger tilgjengelig varebeholdning

en: Quarter
nb: Kvartal

en: Quarters
nb: Kvartaler

en: Quotation
nb: Tilbud

en: Quotation #
nb: Tilbud #

en: Quotation Date
nb: Tilbudsdato

en: Quotation Date missing!
nb: Mangler tilbudsdato

en: Quotation Number
nb: Tilbudsnummer

en: Quotation Number missing!
nb: Mangler tilbudsnummer

en: Quotation deleted!
nb: Tilbud slettet!

en: Quotations
nb: Tilbud

en: RFQ
nb: Tilbudsforespørsel

en: RFQ #
nb: Tilbudsforespørsel #

en: RFQ Number
nb: Tilbudsforespørslelsnummer

en: RFQs
nb: Tilbudsforespørsler

en: ROP
nb: Etterbestill ved

en: Re-Open As Of
nb: Reåpne på grunn av

en: Re-open Books
nb: Reåpne Bøker

en: Re-open Period
nb: Gjenåpne periode

en: Rebuild/Upgrade?
nb: Rebygg/Oppgrader?

en: Recd
nb: Mottatt

en: Receipt
nb: Kvittering

en: Receipt Date
nb: Kvitterinsdato

en: Receipt Results
nb: Kviteringsresultat

en: Receipts
nb: Kvitteringer

en: Receivables
nb: Innbetalinger

en: Receive
nb: Motta

en: Receive Merchandise
nb: Motta varer

en: Received
nb: Mottatt

en: Recon
nb: Avstemme

en: Reconcile as FX
nb: Avstem som FX

en: Reconciliation
nb: Avstemning

en: Reconciliation Date:
nb: Avstemning dato

en: Reconciliation Report
nb: Avstemnings Rapport

en: Reconciliation Reports
nb: Avstemningsrapporter

en: Reconciliations should be on asset, liability or equity accounts only.<br>Void the clearing date in the dialog shown or go back to SQL-Ledger if you feel that you need to adjust more before migrating.
nb: Avstemminger bør bare være på eiendel-, gjelds- eller egenkapitalkontoer. <br>Endre oppklaringsdatoen i dialogboksen som vises eller gå tilbake til SQL-Ledger hvis du føler at du må justere mer før du overfører.

en: Record in
nb: Registrert i

en: Recording time for
nb: Registrerings tid for

en: Recurring Transaction for [_1]
nb: Gjentagende Posteringer for [_1]

en: Recurring Transactions
nb: Gjentagende Posteringer

en: Reference
nb: Referanse

en: Reference Number Missing
nb: Referansenummer mangler

en: Referral
nb: Henvisning

en: Registration
nb: Registrering

en: Registration [_1]
nb: Registrering [_1]

en: Regular
nb: Regelmessig

en: Reject
nb: Avvist

en: Rem. Life
nb: Resterende Levetid

en: Remaining
nb: Resterende

en: Remark
nb: Merknad

en: Remark:
nb: Merknad:

en: Repeat
nb: Repeter

en: Report Approved
nb: Rapport Godkjent

en: Report Name
nb: Rapportnavn

en: Report Results
nb: Rapportresultat

en: Report Submitted
nb: Innsendt Rapport

en: Report Type
nb: Rapport Type

en: Report [_1] on date [_2]
nb: Rapport [_1] på dato [_2]

en: Report generated by:
nb: Report generert av:

en: Report in
nb: Rapport i

en: Report type
nb: Rapport type

en: Reporting Basis
nb: Basisrapport

en: Reporting Units
nb: Rapport Enheter

en: Reporting unit filters
nb: Rapport enhet filter

en: Reports
nb: Rapporter

en: Reposting Not Allowed
nb: Reføring ikke lov

en: Req
nb: Be om

en: Request for Quotation
nb: Tilbudsforespørsel

en: Request read receipt
nb: Tilbud les svar

en: Required By
nb: Nødvendig ved

en: Required Date
nb: Nødvendig Dato

en: Required by
nb: Leveringsdato

en: Required input not provided
nb: Obligatorisk inntasting ikke utført

en: Required period type
nb: Krever type periode

en: Reset Password
nb: Resett Passord

en: Retained Earnings
nb: Realisert overskudd

en: Retrieve
nb: Gjenopprette

en: Return to setup
nb: Retturner til Oppsett

en: Return to the login screen.
nb: Retturner til Logg inn skjerm

en: Returns
nb: Inntekt

en: Revenue
nb: Inntekter

en: Reversal Information
nb: Omgjøre Informasjon

en: Reverse
nb: Omgjøre

en: Reverse AR Overpay
nb: Omgjøre Kunde Overbetalt

en: Reverse Overpay
nb: Omgjøre Overbetalt

en: Reverse Payment
nb: Omgjøre Betaling

en: Reverse Payments
nb: Omgjøre Betalinger

en: Reverse Receipts
nb: Omgjøre Kvitteringer

en: Rounded
nb: Avrundet

en: Row counts
nb: Tellet Rader

en: Run Backup
nb: Kjør Sikkerhetskopi

en: Run Report
nb: Kjør Rapport

en: SIC deleted!
nb: SIC slettet!

en: SIC saved!
nb: SIC lagret!

en: SQL-Ledger 3.0 database detected.
nb: SQL-Ledger 3.0 database funnet.

en: SQL-Ledger database detected.
nb: SQL-Ledger database funnet.

en: Salary
nb: Lønn

en: Sale
nb: Salg

en: Sales
nb: Salg

en: Sales Invoice
nb: Utgående Faktura

en: Sales Invoice/AR Transaction Number
nb: Utgående Faktura Posterings nummer

en: Sales Order
nb: Salgsordre

en: Sales Order Number
nb: Salgsordrenummer

en: Sales Orders
nb: Salgsordrer

en: Sales Quotation Number
nb: Salg Tilbudsnummer

en: Sales Tax ID
nb: MVA

en: Sales:
nb: Salg:

en: Salesperson
nb: Selger

en: Salutation
nb: Hilsen

en: Salvage Value:
nb: Bergings verdi

en: Sat
nb: Lør

en: Save
nb: Lagre

en: Save As New
nb: Lagre som Ny

en: Save Batch
nb: Lagre Batch

en: Save Changes
nb: Lagre Forandringer

en: Save Contact
nb: Lagre Kontakt

en: Save Draft
nb: Lagre Kladd

en: Save Groups
nb: Lagre Grupper

en: Save Info
nb: Lagre Informasjon

en: Save Location
nb: Lagre Sted

en: Save New
nb: Lagre Ny

en: Save New Location
nb: Lagre nytt Sted

en: Save Schedule
nb: Lagre Planlagt

en: Save Template
nb: Lagre Maler

en: Save as New
nb: Lagre som ny

en: Save as new
nb: Lagre som ny

en: Save the fixes provided and attempt to continue migration
nb: Lagre de gitte endringene og forsøk å fortsette overføringen.

en: Saved id [_1]
nb: Lageret nr [_1]

en: Saving [_1] [_2]
nb: Lagre [_1] [_2]

en: Saving over an existing document.  Continue?
nb: Lagre over et eksisterende dokument. Fortsett?

en: Schedule
nb: Planlegge

en: Scheduled
nb: Planlagt

en: Screen
nb: Skjerm

en: Search
nb: Søk

en: Search AP
nb: Søk Leverandør

en: Search AP Invoices
nb: Søk Inngående faktura

en: Search AR
nb: Søk Kunde

en: Search AR Invoices
nb: Søk Utgående Faktura

en: Search Asset Class
nb: Søk Eiendel Klasse

en: Search Assets
nb: Søk Eiendeler

en: Search Budgets
nb: Søk Budsjett

en: Search Goods and Services
nb: Søk Varer og Tjenester

en: Search Groups
nb: Søk Grupper

en: Search Inventory Entry
nb: Søk Lagerbeholdning

en: Search Partsgroups
nb: Lagre Varegruppe

en: Search Payments
nb: Søk Betalinger

en: Search Price Groups
nb: Søk Prisgrupper

en: Search Pricegroups
nb: Søk Prisgrupper

en: Search Purchase Orders
nb: Søk Innkjøpsordrer

en: Search Quotations
nb: Søk Tilbuds-ordre

en: Search Receipts
nb: Søk Kvitteringer

en: Search Reconciliation Reports
nb: Søk avstemnings Rapport

en: Search Requests for Quotation
nb: Søk forespørsel på Tilbud

en: Search Sales Orders
nb: Søk Salgsordre

en: Search Unapproved Transactions
nb: Søk Ikke godkjente Posteringer

en: Search and GL
nb: Søk og Hovedboksrapport

en: Search reports
nb: Søk etter Rapporter

en: Secondary Phone
nb: Andre valg Telefon

en: Security Settings
nb: Sikkerhets Innstillinger

en: Select All
nb: Velg alle

en: Select Customer
nb: Velg kunde

en: Select Templates to Load
nb: Velg Maler for å vise

en: Select Vendor
nb: Velg leverandør

en: Select a Printer!
nb: Velg en skriver!

en: Select by Default:
nb: Velg Standard

en: Select from one of the names below
nb: Velg ett av navnene under

en: Select invoices
nb: Velg Fakturaer

en: Select or Enter User
nb: Velg eller skriv inn bruker

en: Select postscript or PDF!
nb: Velg postscript eller PDF!

en: Select txt, postscript or PDF!
nb: Velg txt, postscript eller PDF!

en: Select using
nb: Velg å bruke

en: Selected
nb: Valgt

en: Sell
nb: Selg

en: Sell Price
nb: Salgspris

en: Sending Bin List [_1]
nb: Sende Bin liste [_1]

en: Sending Credit Invoice [_1]
nb: Skriv Kreditfaktura [_1]

en: Sending Debit Invoice [_1]
nb: Sender Faktura [_1]

en: Sending Invoice [_1]
nb: Sende Faktura [_1]

en: Sending Packing List [_1]
nb: Sende Pakkliste [_1]

en: Sending Pick List [_1]
nb: Send Plukkliste [_1]

en: Sending Purchase Order [_1]
nb: Sende innkjøpsordre [_1]

en: Sending Sales Order [_1]
nb: Sende Salgsordre [_1]

en: Sending Transaction [_1]
nb: Sende Postering [_1]

en: Sending Work Order [_1]
nb: Sende Arbeidsordre [_1]

en: Sep
nb: sep

en: Separate Duties
nb: Separate oppgaver

en: September
nb: september

en: Sequence
nb: Sekvens

en: Sequences
nb: Sekvenser

en: Serial #
nb: Serie #

en: Serial No.
nb: Serienummer

en: Serial Number
nb: Serienummer

en: Serialnumber
nb: Serienummer

en: Service
nb: Tjeneste

en: Service Code
nb: Tjeneste kode

en: Session Timeout
nb: Sesjon  Timeout

en: Sessions
nb: Sesjon

en: Setting
nb: Innstilling

en: Settings
nb: Innstillinger

en: Seven
nb: Syv

en: Seven Hundred
nb: Syvhundre

en: Seventeen
nb: Sytten

en: Seventy
nb: Sytti

en: Ship
nb: Send

en: Ship Merchandise
nb: Send varer

en: Ship To
nb: Send til

en: Ship To:
nb: Send til:

en: Ship Via
nb: Send via

en: Ship to
nb: Send til

en: Ship via
nb: Send via

en: Shipping
nb: Frakt

en: Shipping Date
nb: Leveringsdato

en: Shipping Date missing!
nb: Mangler leveringsdato

en: Shipping Label
nb: Sending Etikett

en: Shipping Point
nb: Sendes fra

en: Short
nb: Kort

en: Show Credit Limit
nb: Vis kreditt limit

en: Signature
nb: Underskrift

en: Simple
nb: Enkel

en: Single date
nb: Separat dato

en: Six
nb: Seks

en: Sixteen
nb: Seksten

en: Sixty
nb: Seksti

en: Skip
nb: Hopp over

en: Sold
nb: Solgt

en: Some
nb: Noen

en: Sort by
nb: Sortert av

en: Source
nb: Bilag

en: Source documentation
nb: Kilde dokumentasjon

en: Source starting with
nb: Bilag starter med

en: Special order items are subject to a 10% cancellation fee.
nb: Spesial ordre varer kan ikke kanselleres uten en avgift på 10%.

en: Special order items are subject to a 10% order cancellation fee.
nb: Spesial ordre varer kan ikke kanselleres uten en avgift på 10%.

en: Special order items are subject to a 10\% cancellation fee.
nb: Spesial ordre varer kan ikke kanselleres uten en avgift på 10%.

en: Standard Industrial Codes
nb: Standard industrikoder (SIC)

en: Start Date
nb: Start Dato

en: Start Date:
nb: Start Dato:

en: Start Source Numbering At:
nb: Start Kilde Nummerering med:

en: Start Using LedgerSMB
nb: Start å bruke LedgerSMB

en: Startdate
nb: Startdato

en: Starting Balance
nb: Start Balanse

en: Starting Date
nb: Start Dato

en: Starting Date:
nb: Start Dato:

en: State
nb: Stat

en: State/Province
nb: Delstat/område

en: State/Province:
nb: Delstat/område:

en: Statement
nb: Oppgjør

en: Statement Balance
nb: Balanseoppgjør

en: Statement Date
nb: Balanse Dato

en: Stock
nb: Lager

en: Stock Assembly
nb: Lagermontering

en: Strength
nb: Styrke

en: Stylesheet
nb: Stílark

en: Subcontract GIFI:
nb: Næringsoppgave underentreprise:

en: Subject
nb: Emne

en: Subject: [_1]
nb: Emne: [_1]

en: Submission Status
nb: Anførsel status

en: Submit
nb: Avgi

en: Submitted
nb: Avgitt

en: Suffix
nb: Endelse

en: Summary
nb: Oppsummert

en: Summary account for
nb: Oppsummert konto for

en: Sun
nb: Sol

en: Surname
nb: Etternavn

en: Suspect or invalid cleared delays have been detected. Please review the dates in the original application
nb: Mistenkelige eller ugyldige rydda forsinkelser har blitt oppdaget. Vennligst sjekk datoene i det opprinnelige programmet

en: System Defaults
nb: Systemets standardinnstillinger

en: System Info
nb: System info

en: System Information
nb: Systeminformastjon

en: System diagnostics
nb: Systemdiagnostikk

en: Tag
nb: Merkelappapp

en: Tag:
nb: Merkelappapp

en: Tax
nb: MVA/Avgift

en: Tax Account
nb: MVA konto

en: Tax Code
nb: MVA kode

en: Tax Form
nb: MVA Skjema

en: Tax Form Applied
nb: MVA Skjema brukt

en: Tax Form Details Report
nb: MVA Skjema Detaljrapport

en: Tax Form List
nb: MVA Skjema Liste

en: Tax Form Report
nb: MVA Skjema Rapport

en: Tax Form Reports
nb: MVA Skjema Rapporter

en: Tax Forms
nb: MVA Skjemaer

en: Tax ID
nb: MVA ID

en: Tax ID/SSN
nb: MVA ID/SSN

en: Tax Included
nb: Inkl. MVA/Avgifter

en: Tax Number/SSN
nb: MVA Nummer/SSN

en: Tax Number/SSN:
nb: MVA Nummer/SSN:

en: Tax Number: [_1]
nb: MVA Nummer: [_1]

en: Tax Rules
nb: MVA Regler

en: Tax Status
nb: MVA Status

en: Tax included
nb: MVA Inkludert

en: TaxForm
nb: MVA Skjema

en: Taxable
nb: MVA/Avgifter

en: Taxes
nb: MVA/Avgifter

en: Taxes saved!
nb: MVA/Avgifter Lagret!

en: Taxes shown are included in price.
nb: MVA/Avgifter er inkludert

en: Taxnumber:
nb: MVA Nummer

en: Taxnumber: [_1]
nb: MVA Nummer: [_1]

en: Tel:
nb: Tlf:

en: Tel: [_1]
nb: Tlf: [_1]

en: Template Listing
nb: Mal  Oversikt

en: Template Not Found
nb: Mal  ikke funnet

en: Template Saved!
nb: Mal  lagret

en: Template Transactions
nb: Mal  posteringer

en: Templates
nb: Maler

en: Ten
nb: Ti

en: Terms
nb: Vilkår

en: Terms Net [_1] days
nb: Vilkår Netto pr. [_1] dager

en: Terms:
nb: Vilkår:

en: Terms: Net [_1]  days
nb: Vilkår Netto pr. [_1] dager

en: Terms: [_1] days
nb: Vilkår [_1] dager

en: Thank You for your valued business!
nb: Takk for handelen!

en: Thank you for your valued business!
nb: Takk for handelen!

en: The amount of
nb: Beløpet av

en: Their Balance
nb: Deres Balanse

en: Their Credits
nb: Deres Gjeld

en: Their Debits
nb: Deres Tilgodehavende

en: There are NULL values in the amounts column of yoursource database. Please either find professional help to migrate yourdatabase, or delete the offending rows through PgAdmin III or psql
nb: Det er NULL-verdier i mengden kolonnen i din kilde database. Søk profesjonell hjelp til å overføre databasen din, eller slett de ikke aksepterte radene gjennom PgAdmin III eller psql

en: There are [_1] unapproved reconciliations before the end date of this report.
nb: Det er [_1] ikke godkjente avstemninger før slutt dato på denne rapporten.

en: There are [_1] unapproved transactions before the end date of this report.
nb: Det er [_1] ikke godkjente posteringer før siste dato på denne rapporten.

en: There is no customer with overpayments
nb: Ingen kunde har overbetalt

en: There is no vendor with overpayments
nb: Ingen Leverandør har overbetalt

en: Thirteen
nb: Tretten

en: Thirty
nb: Tretti

en: This Account
nb: Denne kontoen

en: This database operation has completed successfully.
nb: Denne database operasjonen har avsluttet med suksess

en: This database operation has completed successfully.  LedgerSMB may now be used.
nb: Denne database operasjonen har avsluttet med suksess. LedgerSMB kan nå brukes.

en: This document has been approved by
nb: Dette dokumentet er godkjent av

en: This gl movement, is a consecuence of a payment transaction
nb: Denne hovedbok forandringen, er et resultat av overbetaling i en Postering.

en: This gl movement, is the result of a overpayment transaction
nb: Denne hovedbok forandringen, er et resultat av overbetaling i en Postering

en: This will <b>skip</b> this test <b><u>without doing any correction</u></b>
nb: Dette vil <b>hoppe over</b> denne testen <b><u> uten at det blir gjort endringer</u></b>

en: Thousand
nb: Tusen

en: Three
nb: Tre

en: Threshold
nb: Begynne

en: Through date
nb: Gjennom Dato

en: Thu
nb: Tors

en: Till
nb: Kasse

en: Time Card
nb: Time Kort

en: Time Frame
nb: Tidsramme

en: Time In
nb: Tid in

en: Time Out
nb: Tid ut

en: Time and Material Cards
nb: Time og materiell kort

en: Time or Materials Card
nb: Time eller Materiell kort

en: Timecard
nb: Timekort

en: Timecard Criteria
nb: Timekort kriterier

en: Timecards
nb: Timekort

en: Times
nb: Ganger

en: To
nb: Til

en: To Amount
nb: Til Beløp

en: To Date
nb: Til Dato

en: To Pay
nb: Til Betaling

en: To Warehouse
nb: Til lager

en: To [_1]
nb: Til [_1]

en: To be used
nb: For å bruke

en: To email
nb: Til E-post

en: To my browser
nb: Til min nettleser

en: To pay
nb: Å betale

en: To:
nb: Til:

en: To: [_1]
nb: Til: [_1]

en: Toggle all removal checkboxes
nb: Veksle alle fjernings avmerkingsboksene

en: Too many links on summary account!
nb: For mange linker på oppsummerings kontoen

en: Top-level
nb: Topplan

en: Total
nb: I alt

en: Total Accum. Dep.
nb: Total akkumulert  inskudd

en: Total Outstanding
nb: Totalt Utestående

en: Total Paid
nb: Totalt Betalt

en: Tracking Items
nb: Spore Artikler

en: Trade Discount
nb: Handelsrabatt

en: Transaction
nb: Postering

en: Transaction Approval
nb: Godkjenne Postering

en: Transaction Date
nb: Posterings dato

en: Transaction Date missing!
nb: Posterings dato mangler!

en: Transaction Dates
nb: Posterings datoer

en: Transaction Type
nb: Posterings type

en: Transactions
nb: Posteringer

en: Transfer
nb: Overføre

en: Transfer Inventory
nb: Overfør varebeholdning

en: Transfer from
nb: Overfør fra

en: Transfer to
nb: Overfør til

en: Translation
nb: Oversettelse

en: Translation deleted!
nb: Oversettelse slettet

en: Translations
nb: Oversettelser

en: Translations saved!
nb: Oversettelser lagret!

en: Trial Balance
nb: Foreløpig balanse

en: Tue
nb: Tirs

en: Twelve
nb: Tolv

en: Twenty
nb: Tjue

en: Twenty Eight
nb: Tjueåtte

en: Twenty Five
nb: Tjefem

en: Twenty Four
nb: Tjufire

en: Twenty Nine
nb: Tjueni

en: Twenty One
nb: Tjueen

en: Twenty One-o
nb: Tjueen-o

en: Twenty Seven
nb: Tjuesju

en: Twenty Six
nb: Tjeseks

en: Twenty Three
nb: Tjuetre

en: Twenty Two
nb: Tjueto

en: Two
nb: To

en: Type of Business
nb: Firmatype

en: UPDATE
nb: OPPDATER

en: Unapproved
nb: Ikke godkjent

en: Uncheck to remove entry from payment
nb: Fjern markeringen for å fjerne oppføringen fra betaling

en: Unexpected file name, expected [_1], got [_2]
nb: Uventet fil navn, forventet [_1], fikk [_2]

en: Unique AR Invoice numbers
nb: Unike Fakturanummer

en: Unique Customernumber
nb: Unike Kundenummer

en: Unique Vendornumber
nb: Unike Leverandørnummer

en: Unique nonobsolete partnumbers
nb: Unike ikke foreldete varenummer.

en: Unit
nb: Enhet

en: Unit Price
nb: Enhets Pris

en: Unknown
nb: Ukjent

en: Unknown account category (should be A(sset)/L(iability)/E(xpense)/I(ncome)/(e)Q(uity))
nb: Ukjent konto kategori (Skal være A(sset)/L(iability)/E(xpense)/I(nntekt)/(e)Q(uity))

en: Unknown charttype; should be H(eader)/A(ccount)
nb: Ukjent diagram type; skulle være H(Overskrift)/A(Konto)

en: Unknown database found.
nb: Ukjent database funnet

en: Unlock
nb: Lås opp

en: Unlock Batch
nb: Lås opp gruppe

en: Unneeded Reconciliations
nb: Unødvendige avstemminger

en: Unsupported LedgerSMB version detected.
nb: Ikke støttet LedgerSMB versjon oppdaget.

en: Unsupported Number
nb: Ikke støttet nummer

en: Unsupported SQL-Ledger version detected.
nb: Ikke støttet SQL-Ledger versjon oppdaget.

en: Unsupported account categories
nb: Ikke støttede konto kategorier

en: Unsupported account link combinations
nb: Ikke støttede konto link kombinasjoner

en: Unsupported account type
nb: Ikke støttet konto type

en: Unsupported.  Expect errors
nb: Ikke støttet. Forvent feil

en: Unused
nb: Ikke i bruk

en: Up
nb: Opp

en: Update
nb: Oppdatér

en: Updated
nb: Oppdatert

en: Upgrade
nb: Oppgradert

en: Upgrade Info
nb: Oppgradert Info

en: Upload
nb: Laste opp

en: Uploaded At
nb: Lastet opp ved

en: Uploaded By
nb: Lastet opp av

en: Url
nb: URL

en: Usable Life
nb: Brukbart Liv

en: Use AR Overpayment
nb: Bruk Kunde Overbetaling

en: Use Overpayment
nb: Bruk Overbetaling

en: Use Shipto
nb: Bruk send til

en: Use overpayment/prepayment
nb: Bruk overbetaling/forhåndsinnbetaling

en: Use web service for current Buy Exchange Rates
nb: Bruk webtjeneste for gjeldende kjøpskurs

en: Used
nb: Brukt

en: User
nb: Bruker

en: User Name
nb: Bruker Navn

en: User already exists. Import?
nb: Bruker eksisterer allerede. Importer?

en: User creation
nb: Opprett bruker

en: Username
nb: Brukenavn

en: Username
nb: Brukernavn

en: Users
nb: Brukere

en: Valid From
nb: Gyldig Skjema

en: Valid To
nb: Gyldig Til

en: Valid until
nb: Gyldig til

en: Valuation
nb: verdivurdering

en: Variance
nb: Forandring

en: Variance:
nb: Forandring:

en: Vendor
nb: Leverandør

en: Vendor Account
nb: Leverandørkonto

en: Vendor History
nb: Leverandørhistorikk

en: Vendor Invoice
nb: Inngående Faktura

en: Vendor Invoice/AP Transaction Number
nb: Inngående Faktura/Leverandørens Posterings Nummer

en: Vendor Name
nb: Leverandørnavn

en: Vendor Number
nb: Leverandørnummer

en: Vendor Partnumber
nb: Leverandørens Varenummer

en: Vendor Reference Number
nb: Leverandørens Referansenummer

en: Vendor Search
nb: Leverandør søk

en: Vendor missing!
nb: Leverandør mangler!

en: Vendor not in a business
nb: Leverandør mangler i en bedrift!

en: Vendor not on file!
nb: Leverandør mangler i database!

en: Verify
nb: Bekrefte

en: Version
nb: Versjon

en: Void
nb: Annullert

en: Voucher List
nb: Kupong Liste

en: Vouchers
nb: Kuponger

en: Wages and Deductions
nb: Lønninger og Skatt

en: Wages/Deductions
nb: Lønninger/Skatt

en: Warehouse
nb: Lager

en: Warehouse deleted!
nb: Lager slettet!

en: Warehouse saved!
nb: Lager lagret!

en: Warehouses
nb: Lager

en: Warning!
nb: Advarsel

en: Warning:  Your password will expire in [_1]
nb: Advarsel: Passordet ditt går ut om [_1]

en: Wed
nb: Ons

en: Week
nb: Uke

en: Week Starting
nb: Uke start

en: Week(s)
nb: Uke(r)

en: Weekly Time and Materials Entry
nb: Ukentlig Tid og Vare Ankomst

en: Weeks
nb: Uker

en: Weight
nb: Vekt

en: Weight Unit
nb: Vektenhet

en: What type of item is this?
nb: Hvilken type ting er dette?

en: Where shall we send the backup?
nb: Hvor skal vi sende sikkerhetskopien?

en: Whole Month Straight Line
nb: Hele Måneden i rett linje

en: Work Order
nb: Arbeidsordre

en: Would you like to migrate the database?
nb: Vil du migrere databasen

en: Would you like to upgrade the database?
nb: Vil du oppgradere databasen?

en: Year
nb: År

en: Year End
nb: Årsavslutning

en: Year(s)
nb: År

en: Yearend
nb: Årsavslutning

en: Yearend complete
nb: Årsavslutning avsluttet

en: Years
nb: År

en: Yes
nb: Ja

en: Your password will expire in
nb: Passordet ditt går ut om

en: ZIP/Post Code
nb: Postnummer

en: Zero
nb: Null

en: Zip Code
nb: Postnummer

en: Zip/Post Code
nb: Postnummer

en: Zip/Post Code:
nb: Postnummer:

en: Zip/Postal Code
nb: Postnummer

en: [_1] Cash Transfer Transaction
nb: [_1] Kontant Overførings Postering

en: [_1] Credit Note
nb: [_1] Keditnota

en: [_1] Debit Note
nb: [_1] Regning

en: [_1] General Ledger Transaction
nb: [_1] Hovedboks Postering

en: [_1] Number
nb: [_1] Nummer

en: [_1] [_2] Transaction
nb: [_1] [_2] Postering

en: [_1]: Customer not on file!
nb: [_1]: Kunde ikke i registret

en: [_1]: Vendor not on file!
nb: [_1]: Leverandør ikke i registret

en: [_1]:[_2]:[_3]: Invalid Redirect
nb: [_1]:[_2]:[_3]: Kan ikke videresende

en: action not defined!
nb: Handling ikke definert

en: balance
nb: balanse

en: cash
nb: kontanter

en: check
nb: sjekk

en: city
nb: by

en: days
nb: dager

en: debits
nb: tilgode

en: delete
nb: slett

en: deposit
nb: innskudd

en: depreciation
nb: nedskrivning

en: disposal
nb: disposisjon

en: done
nb: gjort

en: ea
nb: stk

en: failed
nb: feilet

en: from_date
nb: fra_dato

en: in months
nb: i måneder

en: in years
nb: i år

en: is bigger than the amount available
nb: er større enn tilgjengelig beløp

en: is lesser than 0
nb: er mindre enn 0

en: is lesser than the amount to be paid
nb: er mindre en beløpet som skal betales

en: is null
nb: er null

en: label
nb: Etikett

en: other
nb: andre

en: partial disposal
nb: delvis til rådighet

en: production
nb: produksjon

en: psql not found.
nb: psql ikke funnet

en: sent
nb: sendt

en: time
nb: gang

en: time(s)
nb: gang(er)

en: to_date
nb: til_dato

en: unexpected error!
nb: uventet feil!

en: use of an overpayment
nb: bruk en overbetaling
