LedgerSMB 1.6.33 - en to nl translation catalogue (1619 entries)

en: # Invoices
nl: # Facturen

en: % Dep.
nl: % Afschr.

en: (+) Salvage Value
nl: Restwaarde volledig afgeschreven vaste activa

en: (-) Accum. Dep.
nl: Cumulatie afschrijvingen

en: (=) NBV
nl: (=) NBW

en: (Locked)
nl: (Vergrendeld)

en: A return authorization must be obtained from [_1] before goods are returned. Returns must be shipped prepaid and properly insured. [_1] will not be responsible for damages during transit.
nl: Een goedkeuring voor het retourneren moet zijn afgegeven door [_1] voor het retour zenden. Kosten van de retourzendingen zijn voor de koper en retourzendingen moeten verzekerd verstuurd worden. [_1] is niet aansprakelijk voor beschadegingen tijdens het transport.

en: AP
nl: Crediteuren

en: AP Aging
nl: Ouderdomsoverzicht Crediteuren

en: AP Invoice
nl: Inkoopfactuur

en: AP Invoices
nl: Inkoopfacturen

en: AP Outstanding
nl: Openstaande crediteuren

en: AP Transaction
nl: Crediteurenboeking

en: AP Transactions
nl: Crediteurenboekingen

en: AP Voucher
nl: Inkoopvoucher

en: AP account
nl: Crediteurenrekening

en: AR
nl: Debiteuren

en: AR Aging
nl: Ouderdomsoverzicht debiteuren

en: AR Invoice
nl: Verkoopfactuur

en: AR Invoices
nl: Verkoopfacturen

en: AR Outstanding
nl: Openstaande debiteuren

en: AR Transaction
nl: Debiteurenboeking

en: AR Transactions
nl: Debiteurenboekingen

en: AR Voucher
nl: Verkoopvoucher

en: AR account
nl: Debiteurenrekening

en: AR/AP/GL Amount
nl: Debiteuren/Crediteuren/Grootboek Bedrag

en: Abandonment
nl: Afschrijving

en: Access Denied
nl: Toegang geweigerd

en: Account
nl: Rekening

en: Account Description
nl: Omschrijving grootboekrekening

en: Account Label
nl: Rekeninglabel

en: Account Name
nl: Rekeninghouder

en: Account No.
nl: Rekeningnummer

en: Account Number
nl: Rekeningnummer

en: Account Number End
nl: Rekeningnummer Einde

en: Account Number Start
nl: Rekeningnummer Begin

en: Account Title
nl: Rekeningtitel

en: Account Type
nl: Rekeningtype

en: Account [_1] not found
nl: Rekening [_1] niet gevonden

en: Account [_1] not found.
nl: Rekening [_1] niet gevonden

en: Account category
nl: Rekeningcategorie

en: Account does not exist!
nl: Rekening bestaat niet!

en: Account numbers
nl: Rekeningnummers

en: Account:
nl: Rekening:

en: Accounts
nl: Rekeningen

en: Accounts From
nl: Rekeningen vanaf

en: Accounts To
nl: Rekeningen tot

en: Accounts without heading
nl: Rekeningen zonder groep

en: Accrual
nl: Aangegroeid

en: Accrual Basis:
nl: Aangroeibasis:

en: Accum. Depreciation
nl: Cum. Afschrijving

en: Action: [_1], ID: [_2]
nl: Actie: [_1], ID: [_2]

en: Actions
nl: Acties

en: Actions:
nl: Acties:

en: Active
nl: Actief

en: Active On
nl: Actief op

en: Active Sessions
nl: Actieve sessies

en: Add
nl: Toevoegen

en: Add AP Transaction
nl: Crediteurenboeking toevoegen

en: Add AR Transaction
nl: Debiteurenboeking toevoegen

en: Add Account
nl: Rekening toevoegen

en: Add Accounts
nl: Rekeningen Toevoegen

en: Add Assembly
nl: Assemblage Toevoegen

en: Add Asset
nl: Activa Toevoegen

en: Add Asset Class
nl: Vaste activa soort Toevoegen

en: Add Assets
nl: Vaste activa toevoegen

en: Add Budget
nl: Budget Toevoegen

en: Add Business
nl: Bedrijfsactiviteit toevoegen

en: Add Class
nl: Soort Toevoegen

en: Add Contact
nl: Toevoegen contact

en: Add Credit Invoice
nl: Creditfactuur Toevoegen

en: Add Credit Note
nl: Creditmemo toevoegen

en: Add Customer
nl: Klant toevoegen

en: Add Customer Return
nl: Klantretour toevoegen

en: Add Debit Invoice
nl: Inkoopfactuur Toevoegen

en: Add Debit Note
nl: Debetmemo toevoegen

en: Add Employee
nl: Werknemer toevoegen

en: Add Exchange Rate
nl: Wisselkoers toevoegen

en: Add GIFI
nl: GIFI Toevoegen

en: Add Group
nl: Productgroep toevoegen

en: Add Labor/Overhead
nl: Arbeids-/Overheadkosten Toevoegen

en: Add Language
nl: Taal toevoegen

en: Add New Tax Form
nl: Belastingformulier Toevoegen

en: Add Note
nl: Notitie toevoegen

en: Add Overhead
nl: Overhead Toevoegen

en: Add Part
nl: Artikel Toevoegen

en: Add Pricegroup
nl: Prijsgroep Toevoegen

en: Add Purchase Order
nl: Inkooporder Toevoegen

en: Add Quotation
nl: Offerte Toevoegen

en: Add Reporting Unit
nl: Rapportage-eenheid Toevoegen

en: Add Request for Quotation
nl: Prijsaanvraag Toevoegen

en: Add Return
nl: Retour Toevoegen

en: Add SIC
nl: SIC Toevoegen

en: Add Sales Invoice
nl: Verkoopfactuur Toevoegen

en: Add Sales Order
nl: Verkooporder Toevoegen

en: Add Service
nl: Dienst Toevoegen

en: Add Tax Form
nl: Belastingformulier Toevoegen

en: Add Timecard
nl: Tijdregistratie Toevoegen

en: Add To List
nl: Aan lijst Toevoegen

en: Add Transaction
nl: Boeking Toevoegen

en: Add Unit
nl: Eenheid toevoegen

en: Add User
nl: Gebruiker Toevoegen

en: Add Vendor
nl: Leverancier Toevoegen

en: Add Vendor Invoice
nl: Inkoopfactuur Toevoegen

en: Add Vendor Return
nl: Inkoopretour Toevoegen

en: Add Warehouse
nl: Magazijn Toevoegen

en: Add line1
nl: Regel 1 Toevoegen

en: Add line2
nl: Regel 2 Toevoegen

en: Add line3
nl: Regel 3 Toevoegen

en: Add/Change Deductions
nl: Aftrekposten aanpassen/toevoegen

en: Add/Change Wage
nl: Loon aanpassen/toevoegen

en: Added id [_1]
nl: Toegevoegde id [_1]

en: Address
nl: Adres

en: Address1
nl: Adres1

en: Address:
nl: Adres:

en: Address: [_1]
nl: Adres: [_1]

en: Addresses
nl: Adressen

en: Adj
nl: Aanp.

en: Adjusted Basis
nl: Aangepaste basis

en: Adjustment
nl: Aanpassing

en: Adjustment Date
nl: Aanpassingsdatum

en: Adjustment Details
nl: Details van aanpassing

en: Aged
nl: Verlopen

en: Aging Report
nl: Verouderingsrapportage

en: All
nl: Allemaal

en: All Invoices
nl: Alle Facturen

en: All accounts
nl: Alle rekeningen

en: All fields are required
nl: Alle velden vereist

en: All prices in [_1]
nl: Alle prijzen in [_1]

en: All prices in [_1] Funds
nl: Alle prijzen in [_1]

en: All prices in [_1] funds
nl: Alle prijzen in [_1]

en: All prices in [_1].
nl: Alle prijzen in [_1].

en: Allocated
nl: Toegewezen

en: Allow Input
nl: Invoer toestaan

en: Amount
nl: Bedrag

en: Amount Budgetted
nl: Gebudgetteerd Bedrag

en: Amount Due
nl: Verschuldigd Bedrag

en: Amount From
nl: Bedrag vanaf

en: Amount Greater Than
nl: Bedrag groter dan

en: Amount Less Than
nl: Bedrag kleiner dan

en: Amount To
nl: Bedrag tot

en: Amount to be used
nl: Bedrag te gebruiken

en: Amount to pay
nl: Te betalen bedrag

en: Amount/Rate
nl: Bedrag/tarief

en: Annual Straight Line Daily
nl: Lineaire afschrijving, per dag

en: Annual Straight Line Monthly
nl: Lineaire afschrijving, per maand

en: Any
nl: Elk(e)

en: Applied discount
nl: Toegepaste korting

en: Applied discount by an overpayment
nl: Korting bij een vooruitbetaling

en: Apply Disc
nl: Toepassen korting

en: Approval Status
nl: Goedkeuringsstatus

en: Approve
nl: Goedkeuren

en: Approved
nl: Goedgekeurd

en: Approved By
nl: Goedgekeurd door

en: Approved at
nl: Goedgekeurd op

en: Approved signature
nl: Goedkeuringshandtekening

en: Apr
nl: apr

en: April
nl: april

en: Aquired Value
nl: Verkregen prijs bij verkoop

en: Aquired Value Remaining
nl: Verkregen restwaarde

en: Are you sure you want to delete Order Number
nl: Weet u zeker dat u dit ordernummer wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to delete Quotation Number
nl: Weet u zeker dat u dit offertenummer wilt verwijderen?

en: Assemblies restocked!
nl: Assemblage Aangevuld!

en: Asset
nl: Activa

en: Asset Account
nl: Activa rekening

en: Asset Class
nl: Activa soort

en: Asset Class List
nl: Activasoortenlijst

en: Asset Class:
nl: Activa soort:

en: Asset Classes
nl: Verdeling Vaste activa bijv: Vervoermiddelen Gebouwen Inventaris

en: Asset Depreciation Report
nl: Activa afschrijvingsrapport

en: Asset Disposal Report
nl: Activa verwijderingsrapport

en: Asset Listing
nl: Activalijst

en: Asset Partial Disposal Report
nl: Activa gedeeltelijke verwijderingsrapport

en: Asset Tag
nl: Activa code

en: Assets
nl: Activa

en: Assets to Equity
nl: Activa naar Eigen vermogen

en: Assets to Liabilities
nl: Activa naar Passiva

en: Attach
nl: Bijvoegen

en: Attach File
nl: Bestand toevoegen

en: Attach To
nl: Voeg bij

en: Attach to
nl: Voeg bij

en: Attach to Credit Account
nl: Toevoegen aan crediteurenrekening

en: Attach to Entity
nl: Voegen bij entiteit

en: Attached At
nl: Bijgevoegd op

en: Attached By
nl: Bijgevoegd door

en: Attached To
nl: Bijgevoegd aan

en: Attached To Type
nl: Bijgevoegd bestandstype

en: Attached and Linked Files
nl: Bijgevoegde bestanden en link naar bestanden

en: Attached at
nl: Bijgevoegd op

en: Attached by
nl: Bijgevoegd door

en: Attached document for [_1] [_2]
nl: Document bijgevoegd voor [_1] [_2]

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Attn: [_1]
nl: Aan: [_1]

en: Aug
nl: aug

en: August
nl: augustus

en: Author: [_1]
nl: Auteur: [_1]

en: Automatic
nl: Automatisch

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Available Databases
nl: Beschikbare databases

en: Available Users
nl: Beschikbare gebruikers

en: Available overpayments
nl: Beschikbare vooruitbetalingen

en: Average Cost
nl: Gemiddelde Kostprijs

en: Avg. Cost
nl: Gem. kostprijs

en: BIC/SWIFT Code
nl: BIC/SWIFT code

en: BIC/SWIFT Code:
nl: BIC/SWIFT code:

en: BOM
nl: Onderdelenlijst

en: Backup Roles
nl: Backup rollen

en: Balance
nl: Saldo

en: Balance Sheet
nl: Balans

en: Balance sheet
nl: Balans

en: Balances as
nl: Balans als

en: Bank Account
nl: Bankrekening

en: Bank Account:
nl: Bankrekening:

en: Bank Accounts
nl: Bank rekening

en: Bar Code
nl: Barcode

en: Batch
nl: Groep

en: Batch Class
nl: Groep soort

en: Batch Date
nl: Batch Datum

en: Batch Description
nl: Groep omschrijving

en: Batch ID
nl: Groep ID

en: Batch ID Missing
nl: Gegroepeerd Afdrukken ID ontbreekt

en: Batch Information
nl: Groep informatie

en: Batch Name
nl: Groep naam

en: Batch Number
nl: Batch Nummer

en: Batch Search
nl: Groep zoeken

en: Batch Type
nl: Groep soort

en: Batches
nl: Groepen

en: Beginning Statement Balance:
nl: Aanvangssaldo:

en: Billing
nl: Rekening naar:

en: Billing BCC
nl: Facturatie BCC

en: Billing CC
nl: Facturatie CC

en: Billing Email
nl: Facturatie e-mail

en: Billion
nl: miljard

en: Bin
nl: Vergaarbak

en: Bin List
nl: Vergaarlijst

en: Birthdate
nl: Geboortedatum

en: Books closed on
nl: Boeken gesloten op

en: Books closed up to
nl: Boeken afgesloten tot

en: Budget
nl: Begroting

en: Budget Number
nl: Budget Nummer

en: Budget Search Results
nl: Budget Zoek Resultaten

en: Budget Variance Report
nl: Budget verschil rapport

en: Budgets
nl: budgetten

en: Bug: No such account
nl: Bug: account niet aangetroffen

en: Business
nl: Bedrijfsactiviteit

en: Business Class
nl: Bedrijfssoort

en: Business Number
nl: KvK-nummer

en: Business Type
nl: Bedrijfstype

en: Business Type:
nl: Bedrijfstype:

en: Business Unit List
nl: Bedrijfsonderdelenlijst

en: Business Unit Number
nl: Bedrijfsonderdeelnummer

en: Business Units
nl: Bedrijfsonderdelen

en: Business deleted!
nl: Branche verwijderd!

en: Business saved!
nl: Branche opgeslagen!

en: Business:
nl: Bedrijf:

en: COGS
nl: Kostprijs omzet

en: CSV File:
nl: CSV Bestand:

en: Calculate Taxes
nl: Bereken BTW

en: Can't void a voided invoice!
nl: Teruggedraaide factuur niet terugdraaibaar!

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Cancel?
nl: Annuleren?

en: Cannot Repost Transaction
nl: Transactie al geboekt

en: Cannot create Labor; COGS account does not exist!
nl: Kan geen werkorder aanmaken; Kostprijs Omzet rekening bestaat niet!

en: Cannot create Labor; Inventory account does not exist!
nl: Kan werkopdracht aanmaken; Inventarisrekening bestaat niet!

en: Cannot create Part; COGS account does not exist!
nl: Kan geen artikel aanmaken; Kostprijs Omzet rekening bestaat niet!

en: Cannot create Part; Income account does not exist!
nl: Kan geen artikel aanmaken; Inkomstenrekening bestaat niet!

en: Cannot create Part; Inventory account does not exist!
nl: Kan geen artikel aanmaken; Inventarisrekening bestaat niet!

en: Cannot create Service; Expense account does not exist!
nl: Kan geen diensten aanmaken; Uitgavenrekening bestaat niet!

en: Cannot create Service; Income account does not exist!
nl: Kan geen diensten aanmaken; Inkomstenrekening bestaat niet!

en: Cannot delete item!
nl: Kan onderdeel niet verwijderen!

en: Cannot delete order!
nl: Kan order niet verwijderen!

en: Cannot delete posted transaction
nl: Geboekte transactie niet verwijderbaar

en: Cannot delete quotation!
nl: Kan offerte niet verwijderen!

en: Cannot post invoice for a closed period!
nl: Kan geen factuur boeken in afgesloten periode!

en: Cannot post payment for a closed period!
nl: Kan geen betaling boeken voor afgesloten periode!

en: Cannot post transaction for a closed period!
nl: Kan geen boeking maken in afgesloten periode

en: Cannot post transaction with a debit and credit entry for the same account!
nl: Kan geen transactie boeken met een debit- en creditregel voor dezelfde rekening!

en: Cannot post transaction!
nl: Kan transactie niet boeken!

en: Cannot save order!
nl: Kan order niet opslaan!

en: Cannot save quotation!
nl: Kan offerte niet opslaan!

en: Cannot save taxes!
nl: Kan BTW niet opslaan!

en: Cannot stock assemblies!
nl: Kan assemblages niet in voorraad nemen!

en: Card ID
nl: Kaart ID

en: Cash
nl: Kas

en: Cash Account
nl: Kasrekening

en: Category
nl: Categorie

en: Cell Phone
nl: Mobiele telefoon

en: Change Password
nl: Wachtwoord aanpassen

en: Chargeable
nl: Belastbaar

en: Chart of Accounts
nl: Rekeningstelsel

en: Chart of accounts
nl: Rekeningstelsel

en: Check
nl: Cheque

en: Check Inventory
nl: Inventaris Controleren

en: Check Prefix
nl: Chequenummer voorvoegsel

en: Choose a company
nl: Selecteer een bedrijf

en: City
nl: (Woon)Plaats

en: City:
nl: (Woon)plaats:

en: Clear date
nl: Opgeschonen

en: Cleared
nl: Opgeschoond

en: Cleared Transactions
nl: Afgehandelde transacties

en: Clocked
nl: Geklokt

en: Close As-Of
nl: Afsluiten vanaf

en: Close Period
nl: Periode afsluiten

en: Close Year
nl: Jaar afsluiten

en: Close books
nl: Boeken afsluiten

en: Closed
nl: Afgesloten

en: Closing data
nl: Jaarafsluitinggegevens

en: Code missing!
nl: Code ontbreekt!

en: Combine
nl: Samenvoegen

en: Combine Purchase Orders
nl: Inkooporders combineren

en: Combine Sales Orders
nl: Verkooporders combineren

en: Company
nl: Bedrijf

en: Company Address
nl: Firma adres

en: Company Fax
nl: Firma Fax

en: Company Information
nl: Gegevens Firma

en: Company License Number
nl: Firma K.v.K. Nummer

en: Company Name
nl: Firmanaam

en: Company Phone
nl: Firma Telefoon

en: Company Sales Tax ID
nl: Firma BTW Nummer

en: Comparison Periods
nl: Vergelijking periode

en: Confirm Operation
nl: Bevestig bewerking

en: Confirm!
nl: Bevestig!

en: Conflict with Existing Data.  Perhaps you already entered this?
nl: Conflicteert met bestaande gegevens. Misschien heeft u het al ingevoerd

en: Contact Info
nl: Contact informatie

en: Contact Info:
nl: Contact informatie:

en: Contact Information
nl: Contact informatie

en: Contact Search
nl: Zoek Contact

en: Contact Total (if paying "some")
nl: Totaal per contact (i.g.v. deelbetaling)

en: Contacts
nl: Contacten

en: Content
nl: Inhoud

en: Continue
nl: Verder

en: Continue Previous Workflow
nl: Verder met vorige verwerking

en: Control Number
nl: Control Nummer

en: Copies
nl: Kopieën

en: Copy
nl: Kopie

en: Copy to COA
nl: Kopieër naar rekeningstelsel

en: Copy to New
nl: Kopieër naar Nieuw

en: Copy to New Name
nl: Kopiëer naar nieuwe naam

en: Cost
nl: Kostprijs

en: Cost of Goods Sold
nl: Kostprijs van verkochte goederen

en: Could Not Load Template from DB
nl: Kon sjabloon niet uit DB ophalen

en: Could not save the data.  Please try again
nl: Kan gegevens niet opslaan Probeer opnieuw

en: Could not save!
nl: Kon niet opslaan!

en: Could not transfer Inventory!
nl: Kon geen Inventaris overboeken!

en: Counted
nl: Geteld (aanwezig)

en: Counterparty
nl: Tegenpartij

en: Counterparty Code
nl: Tegenpartij code

en: Country
nl: Land

en: Country Code
nl: Landcode

en: Country Name
nl: Landnaam

en: Country:
nl: Land:

en: Create
nl: Aanmaken

en: Create Batch
nl: Groep maken

en: Create Database?
nl: Database maken?

en: Create New Batch
nl: Groep maken

en: Create New Report
nl: Rapport maken

en: Create New Tax Form
nl: Belastingformulier maken

en: Create User
nl: Gebruiker maken

en: Created By
nl: Gemaakt door

en: Created On
nl: Gemaakt op

en: Credit Account
nl: Crediteurenrekening

en: Credit Account Number
nl: Nummer crediteurenrekening

en: Credit Accounts
nl: Crediteurenrekeningen

en: Credit Invoice
nl: Creditfactuur

en: Credit Limit
nl: Kredietlimiet

en: Credit Limit:
nl: Kredietlimiet:

en: Credit Note
nl: Creditmemo

en: Credits
nl: Credit

en: Curr
nl: Val.

en: Currencies (colon-separated)
nl: Valuta gescheiden door ;!!!!!!!

en: Currency
nl: Valuta

en: Current
nl: Huidig

en: Current earnings
nl: Resultaat

en: Customer
nl: Klant

en: Customer Account
nl: Klant Rekening

en: Customer History
nl: Klanthistorie

en: Customer Name
nl: Klantnaam

en: Customer Number
nl: Klant Nummer

en: Customer Search
nl: Klant zoeken

en: Customer missing!
nl: Klant ontbreekt!

en: Customer not on file!
nl: Klant bestaat niet!

en: Customer/Vendor Accounts
nl: Klanten-/leveranciersrekeningen

en: D M
nl: Dag Maand

en: DOB
nl: Geb. datum

en: DOB:
nl: Geb. dat.

en: Data not saved.  Please try again.
nl: Gegevens niet opgeslagen Probeer opnieuw

en: Data not saved.  Please update again.
nl: Gegevens niet opgeslagen. Probeer opnieuw

en: Database Credentials
nl: Inloggegevens database

en: Database Management Console
nl: Databasebeheerscherm

en: Database Operation Complete
nl: Databasetaak afgerond

en: Database does not exist.
nl: Database bestaat niet.

en: Database exists.
nl: Database bestaat al.

en: Date
nl: Datum

en: Date Format
nl: Datum formaat

en: Date From
nl: Datum vanaf

en: Date From:
nl: Datum vanaf:

en: Date Paid
nl: Betaaldatum

en: Date Received
nl: Ontvangstdatum

en: Date Reversed
nl: Datum teruggedraaid

en: Date To
nl: Datum tot en met

en: Date To:
nl: Datum tot:

en: Date Worked
nl: Datum gewerkt

en: Date from
nl: Datum vanaf

en: Date of Birth
nl: Geboortedatum

en: Date received missing!
nl: Ontvangstdatum ontbreekt!

en: Date to
nl: Datum tot

en: Date to register payment
nl: Datum van betaling

en: Date: [_1]
nl: Datum: [_1]

en: Dates
nl: Data

en: Day
nl: Dag

en: Day(s)
nl: Dag(en)

en: Days
nl: Dagen

en: Debit
nl: Debet

en: Debit Invoice
nl: Debitfactuur

en: Debit Note
nl: Debetmemo

en: Debits
nl: Debet

en: Dec
nl: dec

en: December
nl: december

en: Decimal Places for Money
nl: Aantal decimalen voor Valuta

en: Deduction Class
nl: Aftrek klasse

en: Deduction Type
nl: Aftrek type

en: Deduction Types
nl: Aftrek typen

en: Default AP
nl: Standaard crediteuren

en: Default AR
nl: Standaard debiteuren

en: Default Accounts
nl: Standaard Rekeningen

en: Default Country
nl: Standaard land

en: Default Email BCC
nl: Standaard Email BCC

en: Default Email CC
nl: Standaard Kopie Email aan

en: Default Email From
nl: Standaard Email Van

en: Default Email To
nl: Standaard Email aan

en: Default Format
nl: Standaard formaat

en: Default Language
nl: Standaard Taal

en: Default Reportable
nl: Standaard rapportage

en: Default amount
nl: Standaard bedrag

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Delete
nl: Verwijder

en: Delete Batch
nl: Groep verwijderen

en: Delete Language
nl: Taal Verwijderen

en: Delete Schedule
nl: Inplanning Verwijderen

en: Delete Vouchers
nl: Vouchers Verwijderen

en: Deleting a language will also delete the templates for the language [_1]
nl: Bij verwijderen van taal [_1] worden de bijbehorende sjablonen verwijderd

en: Delivery
nl: Bezorging

en: Delivery Date
nl: Leverdatum

en: Dep. Basis
nl: Afschr. Basis

en: Dep. Method
nl: Afschr. methode

en: Dep. Starts
nl: Afschr. begint

en: Dep. Through
nl: Afschr. tot

en: Dep. YTD
nl: Afschr. dit jr

en: Dep. this run
nl: Afschr. dit rapport

en: Department
nl: Afdeling

en: Departments
nl: Afdelingen

en: Depreciate
nl: Afschrijven

en: Depreciate All
nl: Allen afschrijven

en: Depreciate Through
nl: Afschrijvingen door

en: Depreciation
nl: Afschrijving

en: Depreciation Account
nl: Afschrijvingsrekening

en: Depreciation Method
nl: Afschrijvingsmethode

en: Depreciation Starts
nl: Afschrijving begint

en: Depreciation Successful
nl: Afschrijvingen met succes geboekt

en: Description
nl: Omschrijving

en: Description Translations
nl: Vertalingen Omschrijving

en: Description missing!
nl: Omschrijving ontbreekt

en: Description:
nl: Omschrijving:

en: Disable Back Button
nl: Uitzetten "Back" knop

en: Disc
nl: Korting

en: Disc %
nl: Kort. %

en: Discount
nl: Korting

en: Discount (%)
nl: Korting (%)

en: Discount:
nl: Korting:

en: Disp. Aquired Value
nl: Verkregen restwaarde afschrijving

en: Display
nl: Tonen

en: Disposal
nl: Verwijdering

en: Disposal Date
nl: Verwijderingsdatum

en: Disposal Method
nl: Verwijderingsmethode

en: Disposal Report [_1] on date [_2]
nl: Verwijderingsrapport [_1] op datum [_2]

en: Division by 0 error
nl: Delen door 0 kan niet! Onmodelijk!

en: Do not keep field empty [_1]
nl: Laat dit veld niet leeg [_1]

en: Don't know what to do with backup
nl: Onbekend welke aktie met backup

en: Done
nl: Klaar

en: Double customernumbers
nl: Dubbele klantnummers

en: Double vendornumbers
nl: Dubbele leveranciersnummers

en: Draft Posted
nl: Concept geboekt

en: Draft Search
nl: Concept zoeken

en: Draft Type
nl: Concept type

en: Drafts
nl: Concepten

en: Drawing
nl: Tekening

en: Dropdowns
nl: Selectielijsten

en: Due
nl: Verschuldigd op

en: Due Date
nl: Vervaldatum

en: Due Date missing!
nl: Vervaldatum ontbreekt!

en: Duplicate User Found: Importing User
nl: Dubbele gebruiker gevonden: gebruiker geïmporteerd

en: Duplicate employee numbers
nl: Werknemer Nummer

en: E-mail address missing!
nl: E-mailadres ontbreekt!

en: E-mail message
nl: E-mailbericht

en: E-mailed
nl: Gemaild

en: ECA Income Statement
nl: ECA inkomensverklaring

en: Edit
nl: Tonen

en: Edit AP Transaction
nl: Crediteurenboeking Wijzigen

en: Edit AR Transaction
nl: Debiteurenboeking Wijzigen

en: Edit Account
nl: Rekening Wijzigen

en: Edit Assembly
nl: Assemblage Wijzigen

en: Edit Asset Class
nl: Activa soort bewerken

en: Edit Business
nl: Bedrijf Wijzigen

en: Edit Credit Invoice
nl: Creditfactuur bewerken

en: Edit Credit Note
nl: Creditmemo bewerken

en: Edit Customer
nl: Klant Wijzigen

en: Edit Customer Return
nl: Klantretour bewerken

en: Edit Debit Note
nl: Bewerken Debetmemo

en: Edit Description Translations
nl: Vertalingen Omschrijving Wijzigen

en: Edit Employee
nl: Werknemer Wijzigen

en: Edit GIFI
nl: GIFI Wijzigen

en: Edit Group
nl: Productgroep Wijzigen

en: Edit Labor/Overhead
nl: Arbeids-/Overheadkosten Wijzigen

en: Edit Language
nl: Bewerken Taal

en: Edit Part
nl: Artikel Wijzigen

en: Edit Pricegroup
nl: Prijsgroep Wijzigen

en: Edit Purchase Order
nl: Inkooporder Wijzigen

en: Edit Quotation
nl: Offerte Wijzigen

en: Edit Reporting Unit
nl: Bewerken Rapportage-eenheid

en: Edit Request for Quotation
nl: Prijsaanvraag Wijzigen

en: Edit SIC
nl: SIC Wijzigen

en: Edit Sales Invoice
nl: Verkoopfactuur Wijzigen

en: Edit Sales Order
nl: Verkooporder Wijzigen

en: Edit Service
nl: Dienst Wijzigen

en: Edit Tax Form
nl: Bewerken Belastingformulier

en: Edit User
nl: Gebruiker Wijzigen

en: Edit Vendor
nl: Leverancier Wijzigen

en: Edit Vendor Invoice
nl: Inkoopfactuur Wijzigen

en: Edit Vendor Return
nl: Bewerken Leveranciersretour

en: Edit Warehouse
nl: Magazijn Wijzigen

en: Editing User
nl: Bewerken Gebruiker

en: Eight
nl: Acht

en: Eighteen
nl: Achtien

en: Eighty
nl: tachtig

en: Eleven
nl: Elf

en: Eleven-o
nl: Elf

en: Email
nl: E-mail

en: Employee
nl: Werknemer

en: Employee Number
nl: Werknemer Nummer

en: Employee Search
nl: Medewerker Zoeken

en: Employee name doesn't meet minimal requirements (e.g. non-empty, alphanumeric)
nl: Medewerkernaam voldoet niet aan minimale criteria (alfanumerieke karakters en niet-leeg)

en: Employees
nl: Werknemers

en: Empty AP account
nl: Lege crediteurenrekening

en: Empty AR account
nl: Lege debiteurenrekening

en: Empty customernumbers
nl: Niet-gevulde klantnummers

en: Empty vendornumbers
nl: Niet-gevulde leveranciersnummers

en: End Date
nl: Einddatum

en: End Date:
nl: Einddatum:

en: Ending
nl: Einde

en: Ending Balance
nl: Eindsaldo

en: Ending GL Balance:
nl: Eindsaldo boekhouding

en: Ending Statement Balance:
nl: Eindsaldo rekeningafschrift

en: Ends
nl: Eindigt

en: Enter Inventory
nl: Voer voorraad in

en: Enter User
nl: Voer gebruiker in

en: Enter employee numbers where they are missing
nl: Voer personeelsnummers in waar deze missen

en: Entered By
nl: Registratie door

en: Entered For
nl: Ingevoerd voor

en: Entered at
nl: Ingeboekt op

en: Entered at: [_1]
nl: Ingevoerd op: [_1]

en: Entity
nl: Bedrijfseenheid

en: Entity Class
nl: Entiteitsoort

en: Entity Code
nl: Bedrijfseenheid code

en: Entity Control Code
nl: Bedrijfseenheid Control Code

en: Entity Credit Account
nl: Entiteit crediteurenrekening

en: Entry ID
nl: Invoer ID

en: Envelope
nl: Enveloppe

en: Equity
nl: Eigenvermogen

en: Equity & Liabilities
nl: Eigenvermogen & passiva

en: Equity (Temporary)
nl: Eigenvermogen (Tijdelijk)

en: Equity to Liabilities
nl: Eigen vermogen naar passiva

en: Error creating backup file
nl: Fout in aanmaken backup bestand

en: Error creating batch.  Please try again.
nl: Fout in aanmaken groep. Probeer opniew.

en: Error from Function:
nl: Functionele fout

en: Error while opening directory: [_1]
nl: Fout bij het openen van de directory [_1]

en: Error: Cannot include summary account in other dropdown menus
nl: Fout: Samenvattingsrekening niet combineerbaar met selectielijsten

en: Est. Life
nl: Verw. Levensduur

en: Every
nl: Elke

en: Exch
nl: Wissel

en: Exchange Rate
nl: Wisselkoers

en: Exchange rate for payment missing!
nl: Wisselkoers voor betaling ontbreekt!

en: Exchange rate hasn't been defined!
nl: Wisselkoers is niet gedefinieerd!

en: Exchange rate inconsistency with database.  Got [_1], expected [_2]
nl: Wisselkoers inconsistent met database; waarde [_1], verwachtte [_2]

en: Exchange rate missing!
nl: Wisselkoers ontbreekt!

en: Expected
nl: Verwacht

en: Expense
nl: Uitgaven

en: Expense Account
nl: Kostenrekening

en: Expense/Asset
nl: Uitgaven/Activa

en: Expenses
nl: Kosten

en: Extended
nl: Totaal

en: Extra Used
nl: Extra gebruikt

en: Failed to save order!
nl: Order opslaan mislukt!

en: Feb
nl: feb

en: February
nl: februari

en: Fifteen
nl: Vijftien

en: Fifty
nl: Vijftig

en: File
nl: Bestand

en: File Imported
nl: Bestand geimporteerd

en: File Name
nl: Bestandsnaam

en: File Type
nl: Bestandstype

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: File type
nl: Bestandstype

en: Files
nl: Bestanden

en: Files attached to Credit Account
nl: Bestanden bij crediteurenrekening

en: Files attached to Entity
nl: Bestanden bij entiteit

en: Filtering From:
nl: Selecteren vanaf:

en: Filtering Payments
nl: Selecteren betalingen

en: Filtering Receipts
nl: Selecteren ontvangsten

en: First
nl: Eerste

en: First Name
nl: Voornaam

en: First column only
nl: Alleen eerste kolom

en: Five
nl: Vijf

en: Five Hundred
nl: Vijfhonderd

en: Fixed Asset
nl: Vaste activa

en: Fixed Assets
nl: Vaste activa

en: For
nl: Gedurende

en: Foreign Exchange Gain
nl: Wisselkoerswinst

en: Foreign Exchange Loss
nl: Wisselkoersverlies

en: Form
nl: Formulier

en: Form Name
nl: Formuliernaam

en: Format
nl: Formaat

en: Forty
nl: Veertig

en: Four
nl: vier

en: Fourteen
nl: Veertien

en: Fri
nl: Vrij

en: From
nl: Van

en: From Amount
nl: Vanaf bedrag

en: From Date
nl: Vanaf datum

en: From File
nl: Vanuit bestand

en: From Warehouse
nl: Van magazijn

en: From date
nl: Vanaf datum

en: Full
nl: Volledig

en: Full Permissions
nl: Systeem administrateur

en: GIFI accounts not in "gifi" table
nl: GIFI rekeningen niet in de "gifi" tabel

en: GIFI deleted!
nl: GIFI verwijderd!

en: GIFI missing!
nl: GIFI ontbreekt!

en: GIFI saved!
nl: GIFI opgeslagen!

en: GL
nl: Memoriaal

en: GL Reference Number
nl: Memoriaal referentiecode

en: Gain
nl: Winst

en: Gain (Loss)
nl: Winst  (Verlies)

en: Gain Account
nl: Winstrekening

en: Gapless AR
nl: Opvolgende verkoopfactuurnummers

en: General Journal
nl: Grootboek journaal

en: General Ledger Report
nl: Grootboekrapport

en: General Ledger Reports
nl: Grootboekrapportages

en: Generate
nl: Genereer

en: Generate Control Code
nl: Genereer controlecode

en: Generate Orders
nl: Genereer orders

en: Generate Purchase Orders
nl: Genereer aankooporders

en: Generate Purchase Orders from Sales Orders
nl: Genereer aankooporders uit verkooporders

en: Generate Sales Orders
nl: Genereer verkooporders

en: Generate Sales Orders from Purchase Orders
nl: Genereer verkooporders uit aankooporders

en: Generic Jabber
nl: Jabber

en: Given Name
nl: Voornaam

en: Goods & Services
nl: Goederen & diensten

en: Goods and Services
nl: Goederen en diensten

en: Goods and Services History
nl: Goederen en diensten geschiedenis

en: Grand Total
nl: Totaal generaal

en: Group
nl: Productgroep

en: Group Translations
nl: Vertaling Productgroep

en: Group by
nl: Groepeer op

en: Group deleted!
nl: Productgroep verwijderd!

en: Group missing!
nl: Productgroep ontbreekt!

en: Group saved!
nl: Productgroep opgeslagen!

en: HR
nl: Personeelszaken

en: HTML Templates
nl: HTML-sjablonen

en: Heading
nl: Kopregel

en: Hierarchy type
nl: Hierarchietype

en: History
nl: Historie

en: Home Phone
nl: Thuistelefoon

en: Hot Lead
nl: Kostprijs productie-serie rapportage

en: Hourly
nl: Per uur

en: Hours
nl: Uren

en: Hundred
nl: honderd

en: Identification
nl: Identificatie

en: Ignore Year-ends
nl: Negeer jaarafsluitingen

en: Image
nl: Plaatje

en: Images in Templates
nl: Plaatjes in sjablonen

en: Import
nl: Importeer

en: Import AP Batch
nl: Importeer groep crediteurenboekingen

en: Import AR Batch
nl: Importeer groep debiteurenboekingen

en: Import Batch
nl: Importeer groep boekingen

en: Import Chart
nl: Importeer rekeningenschema

en: Import GIFI
nl: Importeer GIFI

en: Import Inventory
nl: Importeer voorraad

en: In-line
nl: In Lijn

en: Include Payment
nl: Inclusief Bedrag

en: Include in Report
nl: Toevoegen aan uitvoer

en: Include in drop-down menus
nl: Toevoegen aan drop-down menu's

en: Includes Part
nl: Bevat artikel

en: Including partnumber
nl: Inclusief artikelnummer

en: Income
nl: Inkomsten

en: Income Class
nl: Loonsoort

en: Income Statement
nl: Resultatenrekening

en: Income Type
nl: Loontype

en: Income Types
nl: Loontypen

en: Incoming Files
nl: Binnenkomende bestanden

en: Incorrect Password
nl: Verander wachtwoord = niet correct

en: Individual Items
nl: Afzonderlijke Onderdelen

en: Interest on overdue amounts will acrue at the rate of 12% per annum starting from [_1] until paid in full. Items returned are subject to a 10% restocking charge.
nl: Over openstaande bedragen is 12% rente op jaarbasis verschuldigd en start per [_1] totdat er volledig is betaald. Voor geretourneerde items wordt 10% terugnamekosten in rekening gebracht.

en: Internal Database Error
nl: Interne databasefout

en: Internal Database Error.
nl: Interne databasefout. Neem contact op met database-beheerder

en: Internal Files
nl: Interne bestanden

en: Internal Notes
nl: Interne Opmerkingen

en: Invalid Reporting Basis
nl: Geen geldige rapportage basis

en: Invalid backup request
nl: Ongeldige backup verzoek

en: Invalid date/time entered
nl: Ongeldige datum/tijd ingevoerd

en: Invalid redirect
nl: Niet bruikbaar redirect

en: Invalid statement balance.  Hint: Try entering a number
nl: Onjuist rekeningafschriftsaldo. Hint: voer een getal in

en: Inventory
nl: Voorraad

en: Inventory Activity
nl: Voorraadactiviteit

en: Inventory Activity Report
nl: Voorraadactiviteitrapportage

en: Inventory Adjustment Details
nl: Inventaris details wijzigingen

en: Inventory Adjustment Setup
nl: Voorraadaanpassingenconfiguratie

en: Inventory Adjustments
nl: Voorraad aanpassingen

en: Inventory and COGS
nl: Voorraad en kostprijs verkopen

en: Inventory quantity must be zero before you can set this assembly obsolete!
nl: Aanwezige voorraad moet nul zijn voordat een assemblage als 'niet actief' kan worden gemarkeerd.

en: Inventory quantity must be zero before you can set this part obsolete!
nl: Voorraadhoeveelheid moet nul zijn voordat dit artikel incourant aangemerkt kan worden

en: Inventory saved!
nl: Voorraad opgeslagen!

en: Inventory transferred!
nl: Voorraad overgeheveld!

en: Invoice
nl: Factuur

en: Invoice #
nl: Factuur #

en: Invoice Created
nl: Factuur aangemaakt

en: Invoice Created Date missing!
nl: Factuur aanmaakdatum mist!

en: Invoice Date
nl: Factuurdatum

en: Invoice Date missing!
nl: Factuurdatum ontbreekt!

en: Invoice No.
nl: Factuurnr

en: Invoice Number
nl: Factuurcode

en: Invoice Number missing!
nl: Factuurcode ontbreekt!

en: Invoice Profit/Loss
nl: Verlies en Winst Rekening

en: Invoice Status
nl: Factuurstatus

en: Invoice Sum
nl: Factuurtotaal

en: Invoice Total
nl: Factuurtotaal

en: Invoice Vouchers
nl: Factuurvouchers

en: Invoice date
nl: Factuurdatum

en: Invoice due
nl: Factuur verschuldigd

en: Invoice not found
nl: Factuur niet gevonden

en: Invoices
nl: Facturen

en: Item
nl: Regel

en: Item deleted!
nl: Onderdeel verwijderd!

en: Item not on file!
nl: Dit onderdeel is niet in de database gevonden!

en: Items Found In
nl: Items gevonden in

en: Items returned are subject to a 10% restocking charge.
nl: Over teruggezonden goederen wordt 10% herbevoorradingkosten geheven.

en: Items returned are subject to a 10% restocking charge. A return authorization must be obtained from [_1] before goods are returned. Returns must be shipped prepaid and properly insured. [_1] will not be responsible for damages during transit.
nl: Voor geretourneerde items wordt een 10%-terugnamekosten in rekening gebracht. Een goedkeuring voor het retourneren moet zijn afgegeven door [_1] voor het retour zenden. Kosten van de retourzendingen zijn voor de koper en retourzendingen moeten verzekerd verstuurd worden. [_1] is niet aansprakelijk voor beschadegingen tijdens het transport.

en: Jan
nl: jan

en: January
nl: januari

en: Job Title
nl: Functietitel

en: Job Title:
nl: Functietitel:

en: Job/Project #
nl: Taak/Project #

en: Journal Entry
nl: Journaalboeking

en: Journal Lines
nl: Journaalregels

en: Jul
nl: jul

en: July
nl: juli

en: Jun
nl: jun

en: June
nl: juni

en: Key Ratios
nl: KPI's

en: LaTeX Templates
nl: LaTeX-sjablonen

en: Labor/Overhead
nl: Arbeids-/Overheadkosten

en: Labor/Service Code
nl: Arbeid-/dienstcode

en: Language
nl: Taal

en: Language deleted!
nl: Taal verwijderd!

en: Language saved!
nl: Taal opgeslagen!

en: Languages not defined!
nl: Talen niet gedefinieerd!

en: Last
nl: Laatste

en: Last Cost
nl: Laaste Kostprijs

en: Last Name
nl: Achternaam

en: Last Updated
nl: Laatst bijgewerkt

en: Last name
nl: Achternaam

en: Lead
nl: Prospect Klant

en: Lead Time
nl: Levertijd

en: Leadtime
nl: Levertijd

en: LedgerSMB 1.2 db found.
nl: LedgerSMB 1.2 database aangetroffen.

en: LedgerSMB 1.3 db found.
nl: LedgerSMB 1.3 database aangetroffen.

en: LedgerSMB 1.4 db found.
nl: LedgerSMB 1.4 database aangetroffen.

en: LedgerSMB 1.5 db found.
nl: LedgerSMB 1.5 database aangetroffen.

en: LedgerSMB Database Statistics
nl: LedgerSMB database statistieken

en: Less Outstanding Checks:
nl: Minus nog aan te sluiten bedragen

en: Letterhead
nl: Briefhoofd

en: Liabilities
nl: Passiva

en: Liability
nl: Passiva

en: License Number
nl: K.v.K.-nummer

en: Lifetime Measured In
nl: Levensduur gemeten in

en: Line Item COGS Report
nl: Regel kostprijs verkopen rapport

en: Line Total
nl: Totaalregel

en: Link Accounts
nl: Rekeningen verbinden

en: List
nl: Weergeven

en: List Businesses
nl: Branches weergeven

en: List Classes
nl: Overzicht vaste activa

en: List GIFI
nl: GIFI weergeven

en: List Languages
nl: Talen weergeven

en: List Overpayments
nl: Voorschotbetalingenlijst

en: List Price
nl: Catalogusprijs

en: List SIC
nl: SIC Weergeven

en: List Tax Forms
nl: Lijst belastingformulieren

en: List Units
nl: Eenhedenlijst

en: List Users
nl: Gebruikerslijst

en: List Warehouse
nl: Magazijnenlijst

en: List of Business Types
nl: Lijst van businesstypen

en: Load Templates
nl: Laad sjablonen

en: Location
nl: Plaats

en: Locations
nl: Locaties

en: Lock Item Description
nl: Vergrendel item omschrijving

en: Locked by [_1]
nl: Vergrendeld door [_1]

en: Logged out due to inactivity
nl: Uitgelogd door inactiviteit

en: Logging in.  Please wait.
nl: Inloggen...

en: Login
nl: Aanmelden

en: Login?
nl: Inloggen?

en: Logout
nl: Afmelden

en: Logout Successful
nl: Uitloggen succesvol

en: Loss
nl: Verlies

en: Loss Account
nl: Verliesrekening

en: Make
nl: Fabrikant

en: Make employee numbers unique
nl: Maak personeelsnummers uniek

en: Make invoice numbers unique
nl: Maak factuurnummers uniek

en: Make non-obsolete partnumbers unique
nl: Maak courante artikelnummers uniek

en: Make sure all meta numbers are unique.
nl: Maak alle metanummers uniek.

en: Make sure every name consists of alphanumeric characters (and underscores) only and is at least one character long
nl: Controleer dat iedere naam alleen bestaat uit alfanumerieke karakters (en lage streep) en minimaal een karakter lang is

en: Manage Users
nl: Toekennen bevoegdheden aan gebruikers

en: Manual
nl: Handmatig

en: Mar
nl: mrt

en: March
nl: maart

en: Markup
nl: Bruto marge

en: Max Invoices per Check Stub
nl: Max. facturen per cheque

en: May
nl: mei

en: May
nl: mei

en: Memo to help retrieval
nl: Memo voor terugzoeken

en: Message
nl: Boodschap

en: Message:
nl: Boodschap:

en: Method
nl: Gebruikt stelsel

en: Method Default
nl: Standaardmethode

en: Middle
nl: Tussenvoegsel

en: Middle Name
nl: Tussenvoegsel

en: Million
nl: Miljoen

en: Mime Type
nl: MIME-type

en: Min Empty Lines
nl: Min. lege regels

en: Min Qty
nl: Min Hoev.

en: Min Taxable
nl: Min. belastbaar

en: Misc Settings
nl: Overige instellingen

en: Mismatched Transactions (From Upload)
nl: Niet overeenkomende transacties (vanuit upload)

en: Miss.
nl: Mejuffrouw

en: Model
nl: Type

en: Mon
nl: Maa

en: Month
nl: Maand

en: Month(s)
nl: Maand(en)

en: Months
nl: Maanden

en: More information has been reported in the error logs
nl: Meer informatie is te zien in de "error logs"

en: Mr.
nl: de Heer

en: Mrs.
nl: Mevrouw

en: Ms.
nl: Mejuffrouw

en: Multiple dates
nl: Meerdere datums

en: Multiple tax rates with the same end date have been detected for a tax account;
nl: Meerdere belasting tarieven met dezelfde einddatum voor dezelfde belastinggrootboekrekening;

en: Must have cash account in batch
nl: Kasrekening noodzakelijk in transactiegroep

en: Must have credit or entity id
nl: Moet een krediet- of bedrijfseenheids-id bevatten

en: Name
nl: Naam

en: Name:
nl: Naam:

en: Net Book Value
nl: Netto boekingswaarde

en: Net Due
nl: Netto verschuldigd

en: New
nl: Nieuw

en: New Asset Report
nl: Nieuw activarapport

en: New Asset Report Search
nl: Nieuw activarapport zoeken

en: New Reconciliation Report
nl: Nieuw reconciliatierapport

en: New User
nl: Nieuwe gebruiker

en: New Window
nl: Nieuw venster

en: New password
nl: Nieuw wachtwoord

en: Next
nl: Volgende

en: Next Date
nl: Volgende datum

en: Next Number
nl: Volgende nummer

en: Next in Sequence
nl: Eerstvolgende in aangegeven volgorder

en: Nine
nl: negen

en: Nine Hundred
nl: Negenhonderd

en: Nineteen
nl: Negentien

en: Ninety
nl: Negentig

en: No
nl: Nee

en: No AR or AP Account Selected
nl: Geen crediteuren- of debiteurenrekening geselecteerd

en: No Account id for [_1]
nl: Geen rekening-id voor [_1]

en: No File Class Specified
nl: Geen bestandssoort aangegeven

en: No ID Set
nl: Geen ID ingegeven

en: No NULL Amounts
nl: Bedragen moeten groter zijn dan 0

en: No Null employeenumber
nl: Werknemer NUMMER (moet ingevuld worden!)

en: No Old Password
nl: Geen huidig wachtwoord

en: No changes
nl: Geen veranderingen

en: No currencies defined.  Please set these up under System/Defaults.
nl: Geen valuta gedefinieerd   Ga naar Systeem Standaar en maak daar tenminste een valuta aan

en: No duplicate meta_numbers
nl: Geen dubbele meta nummers

en: No file uploaded
nl: Geen bestand uploaded

en: No language
nl: Geen taal

en: No open Projects!
nl: Geen open projecten!

en: No overpayment account selected.  Was one set up?
nl: Geen voorschotrekening geselecteerd  Een aanmaken?

en: No ref key set and no override provided
nl: Geen referentiesleutel en geen vervanging beschikbaar

en: No report specified
nl: Geen specificatie rapport aangegeven

en: No tax form selected
nl: Geen belastingformulier geselecteerd

en: No.
nl: Nr.

en: Non-Chargeable
nl: Niet belastbaar

en: Non-cash
nl: Niet-kas

en: Non-existing customer pricegroups in partscustomer
nl: Niet-bestaande verkoopprijsgroep in tabel partscustomer

en: Non-existing vendor pricegroups in partsvendor
nl: Niet-bestaande inkoopprijsgroep in tabel partsvendor

en: Non-tracking Items
nl: Inventarisgoederen

en: Non-unique invoice numbers
nl: Niet-unieke factuurnummers

en: Nontaxable
nl: Niet belastbaar

en: Normal
nl: Normaal

en: Not Approved
nl: Niet goedgekeurd

en: Not Submitted
nl: Niet ingediend

en: Not set up for hierarchy reporting, please see linked instructions
nl: Configuratie niet geschikt voor hiërarchie rapportages; volg link voor instructies

en: Note Class
nl: Notitie soort

en: Notes
nl: Opmerkingen

en: Notes:<br />
nl: Notities:<br />

en: Nothing entered!
nl: Niets ingevuld!

en: Nothing selected!
nl: Niets geselecteerd!

en: Nothing to transfer!
nl: Niets over te boeken!

en: Nov
nl: nov

en: November
nl: november

en: Null employee numbers
nl: NULL personeelsnummers

en: Null make numbers
nl: NULL typenummers

en: Null model numbers
nl: NULL modelnummers

en: Number
nl: Nummer

en: Number Format
nl: Nummeraanduiding

en: Number missing in Row [_1]
nl: Getal mist in regel [_1]

en: OH
nl: Op voorraad

en: Obsolete
nl: Niet actief

en: Obsolete By
nl: Incourant door

en: Oct
nl: okt

en: October
nl: oktober

en: Off Hold
nl: Uit de wacht

en: Old Password
nl: Oud wachtwoord

en: On Hand
nl: Op voorraad

en: On Hold
nl: Wacht

en: On hand
nl: Op voorraad

en: One
nl: Een

en: One-o
nl: Een

en: Onhand amount
nl: Aantal op voorraad

en: Onhand delta
nl: Verschil op voorraad

en: Only Users
nl: Alleen gebruikers

en: Only for Employees
nl: Alleen voor medewerkers

en: Only for documentation
nl: Alleen voor documentatie

en: Opera detected.  To complete this logout, please close your browser window or clear private/authentication information
nl: Browser Opera gedetecteerd. Sluit uw browservenster om uitloggen te voltooien

en: Options
nl: Keuzes

en: Or
nl: Of

en: Or Add To Batch
nl: Of Voeg toe aan Groep

en: Order
nl: Bestelling

en: Order By
nl: Order door

en: Order Date
nl: Orderdatum

en: Order Date missing!
nl: Orderdatum ontbreekt!

en: Order Entry
nl: Orderinvoer

en: Order Number
nl: Referentie

en: Order Number missing!
nl: Ordernummer ontbreekt!

en: Order deleted!
nl: Order verwijderd!

en: Order generation failed!
nl: Genereren order mislukt!

en: Order/Invoice
nl: Order/Factuur

en: Ordering
nl: Bestellen

en: Orders generated!
nl: Orders gegenereerd!

en: Other Actions
nl: Overige acties

en: Our Balance
nl: Ons saldo

en: Our Credits
nl: Onze credits

en: Our Debits
nl: Onze debets

en: Out
nl: Uit

en: Out of balance transaction!
nl: Boeking is niet in evenwicht!

en: Outstanding
nl: Openstaand

en: Outstanding Transactions
nl: Open transacties

en: Overdue
nl: Achterstallig

en: Overpayment
nl: Overschotbetaling

en: Overpayment Account
nl: Rekening overschot bedragen

en: Overpayments
nl: Overschot bedragen

en: PO Number
nl: PO-nummer

en: POST
nl: accorderen

en: POST AND PRINT
nl: accorderen en afdrukken

en: Packing List
nl: Pakbon

en: Packing List Date missing!
nl: Datum ontbreekt op de pakbon!

en: Packing List Number missing!
nl: Nummer ontbreekt op de pakbon!

en: Paid
nl: Betaald

en: Part
nl: Artikel

en: Part Description
nl: Artikelomschrijving

en: Part Group
nl: Artikelgroep

en: Part Number
nl: Artikelnummer

en: Partial
nl: Gedeeltelijk

en: Partial Disposal Report [_1] on date [_2]
nl: Gedeeltelijk afschrijvingsrapportage [_1] op datum [_2]

en: Partnumber
nl: Artikel Nummer

en: Partsgroup
nl: Artikelgroep

en: Partsgroups
nl: Artikelgroep

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Password required
nl: Wachtwoord nodig!

en: Passwords must match.
nl: Wachtwoorden moeten gelijk zijn.

en: Pay From
nl: Betalen van

en: Pay To
nl: Betalen aan

en: Pay in behalf of
nl: Betalen namens

en: Payables
nl: Betalingen

en: Payment
nl: Betaling

en: Payment Amount
nl: Betalingsbedrag

en: Payment Order Number [_1]
nl: Betaalopdrachtnummer [_1]

en: Payment Processing
nl: Betalingsverwerking

en: Payment Results
nl: Betaalresultaat

en: Payment Reversal Information
nl: Betaling terugdraai informatie

en: Payment Terms
nl: Betaalcondities

en: Payment Type:
nl: Betaalwijze:

en: Payment date missing!
nl: Geen betalingsdatum aanwezig!

en: Payment due NET [_1] Days from date of Invoice.
nl: Betaling verschuldigd NET [_1] dagen vanaf factuurdatum

en: Payment due by [_1].
nl: Betaling verschuldigd op [_1].

en: Payments
nl: Betalingen

en: Payments associated with voided invoice may need to be reversed.
nl: Betalingen m.b.t. niet geldige facturen moeten worden teruggeboekt

en: Percent
nl: procent

en: Percent Disposed
nl: Percentage verwijderd

en: Percent Remaining
nl: Resterend Percentage

en: Period
nl: Periode

en: Period type
nl: Periodetype

en: Periods
nl: Perioden

en: Person
nl: Individu

en: Personal ID
nl: Identiteitsbewijs

en: Phone
nl: Telefoon

en: Physical
nl: Fysiek

en: Pick List
nl: Uitsorteerbon

en: Please add a header to the CoA which sorts before the listed accounts (usually "0000" works) (in the standard SL UI)
nl: Voeg een kopregel toe aan het rekeningschema die de weergegeven rekeningen sorteert (meestal werkt "0000"). (in de standaard gebruikersinterface)

en: Please add at least one header to your CoA which sorts before all other account numbers (in the standard SL UI)
nl: Voeg tenminste één kopregel toe aan het rekeningschema die de rekeningen sorteert voor alle andere rekeningnummers. (in de standaard gebruikersinterface)

en: Please add the missing GIFI accounts
nl: Voeg a.u.b. de ontbrekende GIFI-rekeningen toe

en: Please correct the empty AP accounts
nl: Corrigeer a.u.b. the lege crediteurenrekeningen

en: Please correct the empty AR accounts
nl: Corrigeer a.u.b. the lege debiteurenrekeningen

en: Please fix the presented rows to either be "H" or "A"
nl: Pas de weergegeven rijen aan zodat ze of "H" of "A" bevatten.

en: Please fix the pricegroup data in your partscustomer table (no UI available)
nl: Corrigeer a.u.b. de prijsgroepdata in the "partscustomer" tabel (helaas geen gebruikersinterface aanwezig voor deze actie).

en: Please make all AR invoice numbers unique
nl: Maak alle verkoopfactuurnummers uniek

en: Please make all customer numbers unique
nl: Maak alle klantnummers uniek

en: Please make all employee numbers unique
nl: Maak alle personeelsnummers uniek

en: Please make all vendor numbers unique
nl: Maak alle leveranciersnummers uniek

en: Please make sure all employees have an employee number
nl: Geef alle medewerkers een personeelsnummer

en: Please make sure all make numbers are non-empty
nl: Geef alle artikelen een type-nummer

en: Please make sure all modelsnumbers are non-empty
nl: Geef alle artikelen een modelnummer

en: Please make sure there are no empty customer numbers.
nl: Geef alle klanten een klantnummer

en: Please make sure there are no empty vendor numbers.
nl: Geef alle leveranciers een leveranciersnummer

en: Please provide price and delivery time for the following items:
nl: Graag ontvangen wij prijzen en leverdatums voor:

en: Please select a customer with unused overpayments
nl: Kies een klant met beschikbaar overschotsaldo

en: Please select a valid heading
nl: Kies een geldig groepshoofd

en: Please select a vendor with unused overpayments
nl: Kies een leverancier met beschikbaar overschotsaldo

en: Please submit a start/end time or a qty
nl: Vul een start/einddatum in of een hoeveelheid

en: Please use the 1.2 UI to add the GIFI accounts
nl: Maakt u gebruik van het 1.2 gebruikersinterface om de volgende GIFI accounts toe te voegen

en: Post
nl: Inboeken

en: Post Batch
nl: Boek transactiegroep

en: Post Date
nl: Boekdatum

en: Post Yearend
nl: Boek jaarafsluiting

en: Post as new
nl: Inboeken als nieuw

en: Posting Date:
nl: Boekdatum:

en: Posting GL Transaction [_1]
nl: Boeken transactie [_1]

en: Posting Sales Invoice [_1]
nl: Boeken verkoopfactuur [_1]

en: Posting Transaction [_1]
nl: Boeken transactie [_1]

en: Posting Vendor Invoice [_1]
nl: Boeken inkoopfactuur [_1]

en: Preferences
nl: Instellingen

en: Preferences Saved
nl: Voorkeuren opgeslagen

en: Preferences for
nl: Voorkeuren voor

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Price
nl: Prijs

en: Price Group
nl: Prijsgroep

en: Price Groups
nl: Prijsgroepen

en: Price Updated
nl: Prijs bijgewerkt

en: Pricegroup
nl: Prijsgroep

en: Pricegroup deleted!
nl: Prijsgroep verwijderd!

en: Pricegroup missing!
nl: Prijsgroep ontbreekt!

en: Pricegroup saved!
nl: Prijsgroep opgeslagen!

en: Pricelist
nl: Prijslijst

en: Pricelist for [_1]
nl: Prijslijst voor [_1]

en: Primary Phone
nl: Eerste telefoonnummer

en: Print
nl: Afdrukken

en: Print Batch
nl: Print groep

en: Print and Save
nl: Afdrukken en Opslaan

en: Print and Save as new
nl: Afdrukken en Sla op als nieuw

en: Printed
nl: Afgedrukt

en: Printing Bin List [_1]
nl: Afdrukken vakkenlijst [_1]

en: Printing Credit Invoice [_1]
nl: Afdrukken creditfactuur [_1]

en: Printing Debit Invoice [_1]
nl: Afdrukken debetfactuur [_1]

en: Printing Invoice [_1]
nl: Afdrukken factuur [_1]

en: Printing Packing List [_1]
nl: Afdrukken paklijst [_1]

en: Printing Pick List [_1]
nl: Afdrukken verzamellijst [_1]

en: Printing Purchase Order [_1]
nl: Adfrukken inkooporder [_1]

en: Printing Sales Order [_1]
nl: Afdrukken verkooporder [_1]

en: Printing Transaction [_1]
nl: Afdrukken transactie [_1]

en: Printing Work Order [_1]
nl: Afdrukken werkbon [_1]

en: Prior Dep.
nl: Eerdere afschr.

en: Prior Through
nl: Voorafgaand aan

en: Proceeds
nl: vervolgt

en: Process Transactions
nl: Transacties verwerken

en: Product Receipt
nl: Productontvangst

en: Profit and Loss
nl: Winst en verlies

en: Profit/Loss
nl: Verlies/Winst

en: Proft/Loss on Inventory Sales
nl: Verlies en winst op verkoop voorraadgoederen

en: Project Description Translations
nl: Vertalingen projectomschrijving

en: Project Number
nl: Projectcode

en: Project Numbers
nl: Projectnummers

en: Project/Department Number
nl: Project/Afdelingsnummer

en: Projects
nl: Projecten

en: Purchase Date
nl: Inkoopdatum

en: Purchase Date:
nl: Inkoopdatum:

en: Purchase History
nl: Inkoophistorie

en: Purchase Order
nl: Inkooporder

en: Purchase Order Number
nl: Inkoopordercode

en: Purchase Orders
nl: Inkooporders

en: Purchase Value
nl: Inkoopprijs

en: Purchase Value:
nl: Inkoopwaarde

en: Purchased
nl: Gekocht

en: Q
nl: K

en: Qty
nl: Aantal

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: Quantity exceeds available units to stock!
nl: Aantal is hoger dan de aanwezige voorraad!

en: Quarter
nl: Kwartaal

en: Quarters
nl: Kwartalen

en: Quotation
nl: Offerte

en: Quotation #
nl: Offerte #

en: Quotation Date
nl: Offertedatum

en: Quotation Date missing!
nl: Offertedatum ontbreekt!

en: Quotation Number
nl: Offertecode

en: Quotation Number missing!
nl: Offertecode ontbreekt!

en: Quotation deleted!
nl: Offerte verwijderd!

en: Quotations
nl: Offertes

en: RFQ
nl: Prijsaanvraag

en: RFQ #
nl: Offerteaanvraag #

en: RFQ Number
nl: Prijsaanvraagcode

en: RFQs
nl: Prijsaanvragen

en: ROP
nl: Minimum voorraad

en: Rate
nl: Tarief

en: Rate (%)
nl: Tarief (%)

en: Re-Open As Of
nl: Heropenen per

en: Re-open Books
nl: Heropen boeken

en: Re-open Period
nl: Heropen periode

en: Rebuild/Upgrade?
nl: Herbouwen/upgraden?

en: Recd
nl: Ontvangen

en: Receipt
nl: Ontvangstbewijs

en: Receipt Date
nl: Ontvangstdatum

en: Receipt Results
nl: Ontvangstresultaat

en: Receipts
nl: Ontvangstbewijzen

en: Receivables
nl: Vorderingen

en: Receive
nl: Ontvangen

en: Receive Merchandise
nl: Goederen ontvangen

en: Received
nl: Ontvangen

en: Recon
nl: Aansl

en: Reconcile as FX
nl: Aansluiten als VV

en: Reconciliation
nl: Boekingen Verwerken

en: Reconciliation Date:
nl: Aansluitdatum:

en: Reconciliation Report
nl: Aansluitrapport

en: Reconciliation Reports
nl: Aansluitrapporten

en: Record in
nl: Boeken op

en: Recording time for
nl: Tijdregistratie voor

en: Recurring Transaction for [_1]
nl: Herhalende transactie voor [_1]

en: Recurring Transactions
nl: Geplande Transacties

en: Reference
nl: Referentie

en: Reference Number Missing
nl: Referentienummer mist

en: Referral
nl: Verwijzing

en: Registration
nl: Registratie

en: Registration [_1]
nl: Registratie [_1]

en: Reject
nl: Afwijzen

en: Rem. Life
nl: Verwachte resterende levensduur

en: Remaining
nl: Resterend

en: Remark
nl: Opmerking

en: Remark:
nl: Opmerking:

en: Repeat
nl: Herhaal

en: Report Approved
nl: Rapport goedgekeurd

en: Report Name
nl: Rapportnaam

en: Report Results
nl: Rapportresultaat

en: Report Submitted
nl: Rapport ingediend

en: Report Type
nl: Rapportsoort

en: Report [_1] on date [_2]
nl: Rapport [_1] op datum [_2]

en: Report in
nl: Rapporteer in

en: Reporting Basis
nl: Rapporterings Basis

en: Reporting Units
nl: Rapportage-eenheden

en: Reports
nl: Rapporten

en: Reposting Not Allowed
nl: Heraccordering niet toegestaan

en: Req
nl: Gevr

en: Request for Quotation
nl: Prijsaanvraag

en: Request read receipt
nl: Verzoek leesbevestiging

en: Required By
nl: Uiterlijke levering

en: Required Date
nl: Uiterlijke leverdatum

en: Required by
nl: Nodig voor

en: Required input not provided
nl: Niet voorzien van de benodigde input

en: Required period type
nl: Vereist periodetype

en: Reset Password
nl: Wachtwoord aanpassen

en: Retained Earnings
nl: Winstreserve

en: Retrieve
nl: Opzoeken

en: Return to setup
nl: Keer terug naar setup

en: Return to the login screen.
nl: Keer terug naar login scherm.

en: Returns
nl: Retouren

en: Reversal Information
nl: Terugdraai informatie

en: Reverse
nl: Draai terug

en: Reverse AR Overpay
nl: Draai crediteur oversch.bet. terug

en: Reverse Overpay
nl: Draai oversch.bet. terug

en: Reverse Payment
nl: Draai betaling terug

en: Reverse Payments
nl: Terug Betalingen

en: Reverse Receipts
nl: Draai ontvangst terug

en: Rounded
nl: Afgerond

en: Row counts
nl: Regelaantallen

en: Run Backup
nl: Maak backup

en: Run Report
nl: Maak rapport

en: SIC deleted!
nl: SIC verwijderd!

en: SIC saved!
nl: SIC opgeslagen!

en: SQL-Ledger 3.0 database detected.
nl: SQL-Ledger 3.0 database aangetroffen.

en: SQL-Ledger database detected.
nl: SQL-Ledger database aangetroffen.

en: Salary
nl: Salaris

en: Sale
nl: Verkoopfactuur

en: Sales
nl: Verkoop

en: Sales Invoice
nl: Verkoopfactuur

en: Sales Invoice/AR Transaction Number
nl: Verkoopfactuur/Transactienummer Debiteuren

en: Sales Order
nl: Verkooporder

en: Sales Order Number
nl: Verkooporder Nummer

en: Sales Orders
nl: Verkooporders

en: Sales Quotation Number
nl: Verkoopofferte Nummer

en: Sales Tax ID
nl: BTW Nummer

en: Sales:
nl: Verkoop:

en: Salesperson
nl: Verkoper

en: Salutation
nl: Titulatuur

en: Salvage Value:
nl: Restwaarde:

en: Sat
nl: Zater

en: Save
nl: Opslaan

en: Save As New
nl: Opslaan als Nieuw

en: Save Batch
nl: Groep opslaan

en: Save Changes
nl: Aanpassingen opslaan

en: Save Contact
nl: Contact opslaan

en: Save Draft
nl: Opslaan

en: Save Groups
nl: Groepen opslaan

en: Save Info
nl: Opslaan info

en: Save Location
nl: Locatie opslaan

en: Save New
nl: Nieuw opslaan

en: Save New Location
nl: Nieuwe locatie opslaan

en: Save Schedule
nl: Planning Opslaan

en: Save Template
nl: Opslaan sjabloon

en: Save as New
nl: Opslaan als nieuw

en: Save as new
nl: Opslaan als nieuw

en: Saved id [_1]
nl: id [_1] opgeslagen

en: Saving [_1] [_2]
nl: Opslaan [_1] [_2]

en: Saving over an existing document.  Continue?
nl: Opslaan en bestaand document vervangen?

en: Schedule
nl: Inplannen

en: Scheduled
nl: Ingepland

en: Screen
nl: Scherm

en: Search
nl: Zoek

en: Search AP
nl: Zoek Inkoopfactuur

en: Search AP Invoices
nl: Zoek inkoopfacturen

en: Search AR
nl: Zoek Verkoopfactuur

en: Search AR Invoices
nl: Zoek verkoopfacturen

en: Search Asset Class
nl: Zoek activasoort

en: Search Assets
nl: Zoek in vaste activa

en: Search Budgets
nl: Zoek budget

en: Search Goods and Services
nl: Zoek artikelen en diensten

en: Search Groups
nl: Zoek groepen

en: Search Inventory Entry
nl: Zoek voorraad mutatie

en: Search Partsgroups
nl: Zoek artikelgroepen

en: Search Payments
nl: Zoek betalingen

en: Search Price Groups
nl: Zoek prijsgroep

en: Search Pricegroups
nl: Zoek prijsgroep

en: Search Purchase Orders
nl: Zoek Inkooporders

en: Search Quotations
nl: Zoek Offertes

en: Search Receipts
nl: Zoek ontvangsten

en: Search Reconciliation Reports
nl: Zoek aansluitrapport

en: Search Requests for Quotation
nl: Zoek Prijsaanvraag

en: Search Sales Orders
nl: Zoek Verkooporders

en: Search Unapproved Transactions
nl: Zoek niet-goedgekeurde transacties

en: Search and GL
nl: Zoek en grootboekkaart

en: Search reports
nl: Zoek rapport

en: Secondary Phone
nl: Secundair telefoonnummer

en: Security Settings
nl: Veiligheids Instellingen

en: Select All
nl: Alles selecteren

en: Select Customer
nl: Selecteer Klant

en: Select Templates to Load
nl: Kies sjablonen om te laden

en: Select Vendor
nl: Selecteer Leverancier

en: Select a Printer!
nl: Selecteer een Printer

en: Select by Default:
nl: Kies standaard:

en: Select from one of the names below
nl: Kies een van de onderstaande namen

en: Select invoices
nl: Kies facturen

en: Select or Enter User
nl: Selecteer gebruiker of voer een gebruiker in

en: Select postscript or PDF!
nl: Kies postscript of PDF!

en: Select txt, postscript or PDF!
nl: Kiest txt, postscript of PDF!

en: Selected
nl: Gekozen

en: Sell
nl: Verkopen

en: Sell Price
nl: Verkoopprijs

en: Sending Bin List [_1]
nl: Verzenden vakkenlijst [_1]

en: Sending Credit Invoice [_1]
nl: Verzenden creditfactuur [_1]

en: Sending Debit Invoice [_1]
nl: Verzenden debetfactuur [_1]

en: Sending Invoice [_1]
nl: Verzenden factuur [_1]

en: Sending Packing List [_1]
nl: Verzenden paklijst [_1]

en: Sending Pick List [_1]
nl: Verzenden verzamellijst [_1]

en: Sending Purchase Order [_1]
nl: Verzenden inkooporder [_1]

en: Sending Sales Order [_1]
nl: Verzenden verkooporder [_1]

en: Sending Transaction [_1]
nl: Verzenden transactie [_1]

en: Sending Work Order [_1]
nl: Verzenden opdrachtbon [_1]

en: Sep
nl: sep

en: Separate Duties
nl: Afzonderlijke Taken

en: September
nl: september

en: Sequence
nl: Volgnummer

en: Sequences
nl: Volgnummers

en: Serial #
nl: Serie#

en: Serial No.
nl: Serienr

en: Serial Number
nl: Serienummer

en: Serialnumber
nl: Serienummer

en: Service
nl: Dienst

en: Service Code
nl: Dienstcode

en: Session Timeout
nl: Tijdsduur Sessie

en: Sessions
nl: Sessies

en: Setting
nl: Instelling

en: Settings
nl: Instellingen

en: Seven
nl: Zeven

en: Seven Hundred
nl: Zevenhonderd

en: Seventeen
nl: Zeventien

en: Seventy
nl: Zeventig

en: Ship
nl: Verzenden

en: Ship Merchandise
nl: Goederen Verzenden

en: Ship To
nl: Verzenden aan:

en: Ship To:
nl: Verzenden aan:

en: Ship Via
nl: Verzenden met

en: Ship to
nl: Verzenden aan

en: Ship via
nl: Verzenden via

en: Shipping
nl: Zendingen

en: Shipping Date
nl: Verzenddatum

en: Shipping Date missing!
nl: Verzenddatum ontbreekt!

en: Shipping Label
nl: Verzendlabel

en: Shipping Point
nl: Verzendpunt

en: Short
nl: Kort

en: Show Credit Limit
nl: Toon kredietlimiet

en: Signature
nl: Handtekening

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Single date
nl: Enkele datum

en: Sir.
nl: de Heer

en: Six
nl: Zes

en: Sixteen
nl: zestien

en: Sixty
nl: Zestig

en: Skip
nl: Overslaan

en: Sold
nl: Verkocht

en: Some
nl: Sommige

en: Sort by
nl: Sorteer op

en: Source
nl: Herkomst

en: Source documentation
nl: Brondocumentatie

en: Source starting with
nl: Bron vanaf

en: Special order items are subject to a 10% cancellation fee.
nl: Speciale onderdelen zijn onderworpen aan een 10% annuleringstoeslag.

en: Special order items are subject to a 10% order cancellation fee.
nl: Speciale onderdelen zijn onderworpen aan een 10\%-order-annuleringstoeslag.

en: Special order items are subject to a 10\% cancellation fee.
nl: Speciale onderdelen zijn onderworpen aan een 10\% annuleringstoeslag.

en: Standard
nl: Standaard

en: Standard Industrial Codes
nl: Standaard Industiële Codes

en: Start Date
nl: Startdatum

en: Start Date:
nl: Startdatum:

en: Start Source Numbering At:
nl: Start nummer:

en: Start Using LedgerSMB
nl: Start LedgerSMB

en: Startdate
nl: Begindatum

en: Starting Balance
nl: Beginsaldo

en: Starting Date
nl: Startdatum

en: Starting Date:
nl: Startdatum:

en: State
nl: Provincie

en: State/Province
nl: Staat/Provincie

en: State/Province:
nl: Staat/Provincie:

en: Statement
nl: Overzicht

en: Statement Balance
nl: Saldo Overzicht

en: Statement Date
nl: Datum Overzicht

en: Stock
nl: Voorraad

en: Stock Assembly
nl: Assemblagevoorraad

en: Strength
nl: Sterkte

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Subject: [_1]
nl: Onderwerp: [_1]

en: Submission Status
nl: Indieningsstatus

en: Submit
nl: Indienen

en: Submitted
nl: Verstuurd

en: Subtotal
nl: Subtotaal

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: Summary
nl: Overzicht

en: Summary account for
nl: Samenvattingsrekening voor

en: Sun
nl: Zon

en: Surname
nl: Achternaam

en: System
nl: Systeem

en: System Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: TOTAL
nl: TOTAAL

en: Tag
nl: Label

en: Tag:
nl: Label:

en: Tax
nl: BTW

en: Tax Account
nl: Belastingrekening

en: Tax Code
nl: BTW Code

en: Tax Form
nl: Belastingformulier

en: Tax Form Applied
nl: Belasting formulier toegepast

en: Tax Form Details Report
nl: Detailoverzicht belastingformulier

en: Tax Form List
nl: Lijst Belastingformulieren

en: Tax Form Report
nl: Belastingformulierrapportage

en: Tax Form Reports
nl: Belastingformulierrapporten

en: Tax Forms
nl: Belasting formulieren

en: Tax ID
nl: BTW#

en: Tax ID/SSN
nl: BTW/BSN#

en: Tax Included
nl: Belasting Inbegrepen

en: Tax Number/SSN
nl: BTW/BSN-nummer

en: Tax Number/SSN:
nl: BTW/BSN-nummer:

en: Tax Number: [_1]
nl: BTW-nummer: [_1]

en: Tax Rules
nl: Belastingregels

en: Tax Status
nl: Belasting status

en: Tax included
nl: Incl. BTW

en: TaxForm
nl: Belasting formulier

en: Taxable
nl: Belastbaar percentage

en: Taxes
nl: BTW

en: Taxes saved!
nl: Belastingen opgeslagen!

en: Taxes shown are included in price.
nl: Weergegeven bedragen zijn inclusief belasting

en: Taxnumber:
nl: BTW-nummer:

en: Taxnumber: [_1]
nl: BTW-nummer: [_1]

en: Template Listing
nl: Sjablonenlijst

en: Template Not Found
nl: Sjabloon niet gevonden

en: Template Saved!
nl: Sjabloon opgeslagen!

en: Template Transactions
nl: Sjabloon Transacties

en: Templates
nl: Sjablonen

en: Ten
nl: Tien

en: Terms
nl: Betalingstermijn

en: Terms Net [_1] days
nl: Condities Net [_1] dagen

en: Terms:
nl: Condities:

en: Terms: Net [_1]  days
nl: Condities: Net [_1] dagen

en: Terms: [_1] days
nl: Condities: [_1] dagen

en: Thank You for your valued business!
nl: Bedankt voor uw aankoop!

en: Thank you for your valued business!
nl: Bedankt voor uw aankoop!

en: The amount of
nl: Het bedrag van

en: Their Balance
nl: Banksaldo

en: Their Credits
nl: Bankcredits

en: Their Debits
nl: Bankdebets

en: There is no customer with overpayments
nl: Er is geen klant met beschikbaar voorschot

en: There is no vendor with overpayments
nl: Er is geen leverancier met beschikbaar voorschot

en: Thirteen
nl: Dertien

en: Thirty
nl: Dertig

en: This Account
nl: Deze rekening

en: This database operation has completed successfully.
nl: Deze database-taak is succesvol afgerond.

en: This database operation has completed successfully.  LedgerSMB may now be used.
nl: De database inrichting is succesvol afgerond. LedgerSMB kan nu worden gebruikt.

en: This document has been approved by
nl: Dit document is goedgekeurd door

en: This gl movement, is a consecuence of a payment transaction
nl: Deze journaalboeking is een gevolg van een betalingstransactie

en: This gl movement, is the result of a overpayment transaction
nl: Deze journaalboeking is het gevolg van vooruitbetaling transactie

en: Thousand
nl: Duizend

en: Three
nl: Drie

en: Threshold
nl: Grenswaarde

en: Through date
nl: Per datum

en: Thu
nl: Donder

en: Till
nl: Kassa

en: Time Card
nl: Tijdkaart

en: Time Frame
nl: Periode

en: Time In
nl: Ingeklokt

en: Time Out
nl: Uitgeklokt

en: Time and Material Cards
nl: Tijd- en materialenkaart

en: Time or Materials Card
nl: Tijd- of materialenkaart

en: Timecard
nl: Tijdkaart

en: Timecard Criteria
nl: Tijdkaartcriteria

en: Timecards
nl: Tijdkaarten

en: Times
nl: Keren

en: To
nl: Tot

en: To Amount
nl: Tot bedrag

en: To Date
nl: tot Datum

en: To Pay
nl: Betalen

en: To Warehouse
nl: Naar Magazijn

en: To [_1]
nl: Aan [_1]

en: To be used
nl: Te gebruiken

en: To email
nl: Naar e-mail adres

en: To my browser
nl: Naar mijn browser

en: To pay
nl: Betalen

en: To:
nl: Aan:

en: To: [_1]
nl: Aan: [_1]

en: Toggle all removal checkboxes
nl: Vink alle verwijder-aankruisvakjes aan

en: Too many links on summary account!
nl: Te veel verwijzingen op overzichts rekening

en: Top-level
nl: Hoogste Niveau

en: Total
nl: Totaal

en: Total Accum. Dep.
nl: Totaal afschrijvingen

en: Total Outstanding
nl: Totaal openstaand

en: Total Paid
nl: Totaal betaald

en: Tracking Items
nl: Magazijngoederen

en: Trade Discount
nl: Handelskorting

en: Transaction
nl: Boeking

en: Transaction Approval
nl: Transactiegoedkeuring

en: Transaction Date
nl: Transactiedatum

en: Transaction Date missing!
nl: Boekingsdatum ontbreekt!

en: Transaction Dates
nl: Transactiedatums

en: Transaction Type
nl: Boekingtype

en: Transactions
nl: Boekingen

en: Transfer
nl: Overboeking

en: Transfer Inventory
nl: Inventaris overboeken

en: Transfer from
nl: Overdragen van

en: Transfer to
nl: Overboeken naar

en: Translation
nl: Vertaling

en: Translation deleted!
nl: Vertaling verwijderd!

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Translations saved!
nl: Vertalingen opgeslagen!

en: Trial Balance
nl: Proefbalans

en: Trillion
nl: biljoen

en: Tue
nl: Dins

en: Twelve
nl: Twaalf

en: Twenty
nl: Twintig

en: Twenty Eight
nl: Achtentwintig

en: Twenty Five
nl: Vijfentwintig

en: Twenty Four
nl: Vierentwintig

en: Twenty Nine
nl: Negenentwintig

en: Twenty One
nl: Eenentwintig

en: Twenty One-o
nl: Eenentwintig

en: Twenty Seven
nl: Zevenentwintig

en: Twenty Six
nl: Zesentwintig

en: Twenty Three
nl: Drieëntwintig

en: Twenty Two
nl: Tweeëntwintig

en: Two
nl: Twee

en: Type of Business
nl: Branche

en: UPDATE
nl: Verversen

en: Unapproved
nl: Niet-goedgekeurd

en: Unexpected file name, expected [_1], got [_2]
nl: Onverwachte bestandsnaam; verwachtte [_1], vond [_2]

en: Unique AR Invoice numbers
nl: Factuurnummer

en: Unique Customernumber
nl: Uniek klantnummer

en: Unique Vendornumber
nl: Leverancier Nummer

en: Unique nonobsolete partnumbers
nl: Unieke geldige artikelnummers

en: Unit
nl: Eenheid

en: Unit Price
nl: Eenheidsprijs

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Unknown account category (should be A(sset)/L(iability)/E(xpense)/I(ncome)/(e)Q(uity))
nl: Onbekende rekeningcategorie (moet A(activa)/L(passiva)/E(kosten)/I(inkomsten)/Q(eigenvermogen) zijn)

en: Unknown charttype; should be H(eader)/A(ccount)
nl: Onbekend rekeningtype; moet een header (H) of rekening (A) zijn

en: Unknown database found.
nl: Onbekende database aangetroffen

en: Unlock
nl: Ontgrendel

en: Unlock Batch
nl: Batch ontgrendelen

en: Unsupported LedgerSMB version detected.
nl: Niet-ondersteunde LedgerSMB-versie aangetroffen.

en: Unsupported Number
nl: Niet-ondersteund nummer

en: Unsupported SQL-Ledger version detected.
nl: Niet-ondersteunde SQL-Ledgerversie aangetroffen.

en: Unsupported account categories
nl: Niet-ondersteunde rekeningcategorie

en: Unsupported account link combinations
nl: Niet-ondersteunde rekening-link-combinatie

en: Unsupported account type
nl: Niet-ondersteund account type

en: Unsupported.  Expect errors
nl: Niet ondersteund. Resulteert mogelijk in fouten.

en: Unused
nl: Ongebruikt

en: Update
nl: Bijwerken

en: Updated
nl: Bijgewerkt

en: Uploaded At
nl: Ge-upload op

en: Uploaded By
nl: Ge-upload door

en: Usable Life
nl: Verwacht gebruik in jaren

en: Use AR Overpayment
nl: Gebruik voorschot Debiteuren factuur

en: Use Overpayment
nl: Gebruik voorschot

en: Use Shipto
nl: Gebruik verzendadres

en: Use overpayment/prepayment
nl: Gebruik meerbetaling/vooruitbetaling

en: Used
nl: al in gebruik

en: User
nl: Gebruiker

en: User Name
nl: Gebruikersnaam

en: User already exists. Import?
nl: Gebruiker bestaat al    Importeer?

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Users
nl: Gebruikers

en: Valid From
nl: Geldig vanaf

en: Valid To
nl: Geldig tot

en: Valid until
nl: Geldig tot

en: Variance
nl: Verschil

en: Variance:
nl: Afwijking:

en: Vendor
nl: Leverancier

en: Vendor Account
nl: Leveranciers Rekening

en: Vendor History
nl: Leverancierhistorie

en: Vendor Invoice
nl: Inkoopfactuur

en: Vendor Invoice/AP Transaction Number
nl: Inkoopfactuur/Transactienummer Crediteuren

en: Vendor Name
nl: Leveranciernaam

en: Vendor Number
nl: Leverancier Nummer

en: Vendor Partnumber
nl: Leverancier artikelnummer

en: Vendor Reference Number
nl: Leveranciernummer

en: Vendor Search
nl: Leverancier zoeken

en: Vendor missing!
nl: Leverancier ontbreekt!

en: Vendor not on file!
nl: Leverancier bestaat niet!

en: Verify
nl: Controleer

en: Version
nl: Versie

en: Void
nl: Maak ongeldig

en: Voucher List
nl: Tegoedbonnenlijst

en: Vouchers
nl: Tegoed Bon

en: Wages and Deductions
nl: Lonen en inhoudingen

en: Wages/Deductions
nl: Lonen/Inhoudingen

en: Warehouse
nl: Magazijn

en: Warehouse deleted!
nl: Magazijn verwijderd!

en: Warehouse saved!
nl: Magazijn opgeslagen!

en: Warehouses
nl: Magazijnen

en: Warning!
nl: Waarschuwing!

en: Warning:  Your password will expire in [_1]
nl: Waarschuwing: Uw wachtwoord verloopt over [_1]

en: Wed
nl: Woens

en: Week Starting
nl: Week beginnend

en: Week(s)
nl: Week/Weken

en: Weekly Time and Materials Entry
nl: Weekelijkse tijd- en materiaalinvoer

en: Weeks
nl: Weken

en: Weight
nl: Gewicht

en: Weight Unit
nl: Gewichtseenheid

en: What type of item is this?
nl: Wat voor soort artikel is dit?

en: Where shall we send the backup?
nl: Waarheen sturen wij de backup?

en: Whole Month Straight Line
nl: Maandelijks lineair

en: Work Order
nl: Werkorder

en: Would you like to migrate the database?
nl: Wilt u de database migreren?

en: Would you like to upgrade the database?
nl: Wilt u de database upgraden?

en: Y
nl: J

en: Year
nl: Jaar

en: Year End
nl: Jaarafsluiting

en: Year(s)
nl: Jaar/Jaren

en: Yearend
nl: Jaarafsluting

en: Yearend complete
nl: Jaarafsluiting afgerond

en: Years
nl: jaren

en: Yes
nl: Ja

en: Your password will expire in
nl: Wachtwoord verloopt in

en: ZIP/Post Code
nl: Postcode

en: Zero
nl: nul

en: Zip Code
nl: Postcode

en: Zip/Post Code
nl: Postcode

en: Zip/Post Code:
nl: Postcode:

en: Zip/Postal Code
nl: Postcode

en: [_1] Cash Transfer Transaction
nl: [_1] Geldoverboekingstransactie

en: [_1] Credit Note
nl: [_1] Creditmemo

en: [_1] Debit Note
nl: [_1] Debetmemo

en: [_1] General Ledger Transaction
nl: [_1]  Journaalpost

en: [_1] Number
nl: [_1]  Nummer

en: [_1] [_2] Transaction
nl: [_1]  [_2] Transactie

en: [_1]: Customer not on file!
nl: [_1]: Klant bestaat niet!

en: [_1]: Vendor not on file!
nl: [_1]: Leverancier bestaat niet!

en: [_1]:[_2]:[_3]: Invalid Redirect
nl: [_1]:[_2]:[_3]: Ongeldige verwijzing

en: action not defined!
nl: aktie niet gedefinieerd!

en: balance
nl: saldo

en: cash
nl: Contante betaling

en: check
nl: cheque

en: city
nl: (Woon)plaats

en: days
nl: dagen

en: debits
nl: debet bedragen

en: delete
nl: verwijderen

en: deposit
nl: storting

en: depreciation
nl: afschrijving

en: disposal
nl: verwijdering

en: done
nl: gebeurd

en: ea
nl: p.st.

en: failed
nl: mislukt

en: import
nl: importeren

en: in months
nl: in maanden

en: in years
nl: in jaren

en: is bigger than the amount available
nl: Saldo is ontoereikend

en: is lesser than 0
nl: Is minder dan 0

en: is lesser than the amount to be paid
nl: het bedrag is minder dan uiteindelijk moet worden betaald

en: is null
nl: is nihiel

en: other
nl: Anders

en: partial disposal
nl: gedeeltelijke verwijdering

en: permalink
nl: permanente URL

en: production
nl: productie

en: psql not found.
nl: psql niet gevonden.

en: sent
nl: verzonden

en: subtotal
nl: subtotaal

en: time
nl: tijd

en: time(s)
nl: keer

en: unexpected error!
nl: onverwachte fout!

en: use of an overpayment
nl: Gebruik van een vooruitbetaling
