LedgerSMB 1.6.33 - en to pt translation catalogue (234 entries)

en: AP
pt: Fornecedores

en: AP Aging
pt: Idade Saldos Fornecedores

en: AP Transaction
pt: Transacção Fornecedores

en: AP Transactions
pt: Transacções Fornecedores

en: AR
pt: Clientes

en: AR Aging
pt: Idade Saldos Clientes

en: AR Transaction
pt: Transacção Clientes

en: AR Transactions
pt: Transacções Clientes

en: Account
pt: Conta

en: Account Number
pt: Número da Conta

en: Accounts
pt: Contas

en: Active
pt: Activo

en: Add
pt: Novo

en: Add Account
pt: Nova Conta

en: Add Assembly
pt: Novo Conjunto

en: Add Customer
pt: Novo Cliente

en: Add GIFI
pt: Adicionar CFOP

en: Add Part
pt: Novo Produto

en: Add Purchase Order
pt: Nova Ordem de Compra

en: Add Sales Invoice
pt: Nova Factura de Venda

en: Add Sales Order
pt: Nova Encomenda de Cliente

en: Add Service
pt: Novo Serviço

en: Add Transaction
pt: Nova Transacção

en: Add User
pt: Novo Utilizador

en: Add Vendor
pt: Novo Fornecedor

en: Add Vendor Invoice
pt: Nova Factura de Compra

en: Address
pt: Endereço

en: All
pt: Todos

en: Amount
pt: Total

en: Amount Due
pt: Total em dívida

en: Apr
pt: Abr

en: April
pt: Abril

en: Are you sure you want to delete Order Number
pt: Confirma a remoção da Encomenda?

en: Asset
pt: Activo

en: Aug
pt: Ago

en: August
pt: Agosto

en: Balance
pt: Saldo

en: Balance Sheet
pt: Folha de Balanço

en: Business Number
pt: Número de negócio

en: COGS
pt: Custo de Vendas

en: Cannot delete item!
pt: Não é possivel apagar o item!

en: Cannot delete order!
pt: Não é possivel apagar a encomenda!

en: Cannot post invoice for a closed period!
pt: Não pode lançar factura em período fechado!

en: Cannot post payment for a closed period!
pt: Não pode lançar pagamento em período fechado!

en: Cannot post transaction for a closed period!
pt: Não é possivel lançar transacção para um periodo fechado!

en: Cannot post transaction!
pt: Não é possivel lançar transacção

en: Cannot save order!
pt: Não é possível guardar encomenda!

en: Cash
pt: Dinheiro

en: Chart of Accounts
pt: Plano de Contas

en: Check
pt: Cheque

en: Closed
pt: Fechado

en: Company
pt: Companhia

en: Confirm!
pt: Confirmar!

en: Contact
pt: Contacto

en: Continue
pt: Continuar

en: Copies
pt: Cópias

en: Copy to COA
pt: Copiar para Plano de Contas

en: Credit
pt: Crédito

en: Credit Limit
pt: Limite de Crédito

en: Curr
pt: Moeda

en: Currency
pt: Moeda

en: Customer
pt: Cliente

en: Customer missing!
pt: Falta cliente!

en: Customer not on file!
pt: Cliente inexistente!

en: Database
pt: Base de Dados

en: Date
pt: Data

en: Date Paid
pt: Data de pagamento

en: Debit
pt: Débito

en: Dec
pt: Dez

en: December
pt: Dezembro

en: Delete
pt: Remover

en: Delivery Date
pt: Data de entrega

en: Description
pt: Descrição

en: Discount
pt: Desconto

en: Done
pt: Pronto

en: Due Date
pt: Data de Vencimento

en: Due Date missing!
pt: Falta Data de Vencimento!

en: E-mail
pt: E-Mail

en: E-mail address missing!
pt: Falta Endereço de E-mail!

en: Edit
pt: Editar

en: Edit Account
pt: Editar Conta

en: Edit Part
pt: Editar Produto

en: Edit Purchase Order
pt: Editar Ordem de Compra

en: Edit Sales Order
pt: Editar Encomenda

en: Edit Service
pt: Editar Serviço

en: Edit User
pt: Editar Utilizador

en: Edit Vendor Invoice
pt: Editar Factura de Compra

en: Employee
pt: Funcionário

en: Equity
pt: Capital

en: Exch
pt: Câmbio

en: Exchange Rate
pt: Taxa de Câmbio

en: Exchange rate for payment missing!
pt: Falta a taxa de câmbio para o pagamento!

en: Exchange rate missing!
pt: Falta a taxa de câmbio!

en: Expense
pt: Despesa

en: Expense/Asset
pt: Despesa/Activo

en: Feb
pt: Fev

en: February
pt: Fevereiro

en: Foreign Exchange Gain
pt: Diferenças de Câmbio - Proveitos

en: Foreign Exchange Loss
pt: Diferenças de Câmbio - Prejuizos

en: From
pt: De

en: GIFI
pt: CFOP - Código Fiscal da Operação

en: GIFI deleted!
pt: CFOP apagado

en: GIFI missing!
pt: Falta CFOP!

en: GIFI saved!
pt: CFOP guardado

en: HTML Templates
pt: Templates HTML

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Image
pt: Imagem

en: In-line
pt: Inline

en: Include in Report
pt: Incluir no Relatório

en: Include in drop-down menus
pt: Incluir nos menus drop-down

en: Income Statement
pt: Estado de Receitas

en: Individual Items
pt: Produtos Individuais

en: Inventory
pt: Inventário

en: Inventory quantity must be zero before you can set this assembly obsolete!
pt: Quantidade em Stock tem de ser zero para poder declarar este conjunto obsoleto!

en: Invoice
pt: Factura

en: Invoice Date
pt: Data de Factura

en: Invoice Date missing!
pt: Data de Factura não encontrada!

en: Invoice Number
pt: Número de Factura

en: Invoice Number missing!
pt: Número de Factura não encontrado!

en: Item deleted!
pt: Item apagado

en: Item not on file!
pt: Item não está no arquivo!

en: January
pt: Janeiro

en: July
pt: Julho

en: June
pt: Junho

en: LaTeX Templates
pt: Modelos LaTeX

en: Language
pt: Língua

en: Liability
pt: Passivo

en: Line Total
pt: Total da Linha

en: Link Accounts
pt: Ligar Contas

en: List GIFI
pt: Listar CFOP

en: List Price
pt: Listar Preço

en: Make
pt: Marca

en: March
pt: Março

en: May
pt: Mai

en: May
pt: Maio

en: Message
pt: Mensagem

en: Microfiche
pt: Microficha

en: Model
pt: Modelo

en: Name
pt: Nome

en: No
pt: Não

en: Notes
pt: Notas

en: Nothing selected!
pt: Nada seleccionado

en: November
pt: Novembro

en: Number
pt: Número

en: Number Format
pt: Formato numérico

en: Obsolete
pt: Obsoleto

en: Oct
pt: Out

en: October
pt: Outubro

en: On Hand
pt: Em Stock

en: Open
pt: Abrir

en: Order
pt: Encomenda

en: Order Date
pt: Data da Encomenda

en: Order Date missing!
pt: Falta data da Encomenda

en: Order Entry
pt: Encomendas de Clientes

en: Order Number
pt: Encomenda Número

en: Order Number missing!
pt: Falta numero da Encomenda!

en: Order deleted!
pt: Encomenda apagada

en: Packing List
pt: Lista de Expedição

en: Packing List Number missing!
pt: Falta Numero de Lista de Expedição

en: Paid
pt: Total Pago

en: Part
pt: Produto

en: Payables
pt: Fornecedores

en: Payment
pt: Pagamento

en: Payment date missing!
pt: Falta Data de Pagamento!

en: Payments
pt: Pagamentos

en: Post
pt: Processar

en: Post as new
pt: Processar como novo

en: Postscript
pt: PostScript

en: Preferences
pt: Preferências

en: Price
pt: Preço

en: Print
pt: Imprimir

en: Printer
pt: Impressora

en: Project
pt: Projecto

en: Projects
pt: Projectos

en: Purchase Order
pt: Ordem de Compra

en: Purchase Orders
pt: Ordens de Compra

en: Qty
pt: Qtd

en: ROP
pt: Nível mínimo de stock

en: Rate
pt: Taxa

en: Recd
pt: Recebido

en: Receipt
pt: Recibo

en: Receipts
pt: Recibos

en: Reconciliation
pt: Reconciliação

en: Record in
pt: Registar em

en: Reference
pt: Referência

en: Remaining
pt: Sobram

en: Reports
pt: Relatórios

en: Required by
pt: Requerido por

en: Retained Earnings
pt: Lucros Retidos

en: Sales
pt: Vendas

en: Sales Invoice
pt: Factura de Venda

en: Sales Order
pt: Encomenda de Venda

en: Sales Orders
pt: Encomendas de Venda

en: Save
pt: Guardar

en: Save as new
pt: Guardar como novo

en: Screen
pt: Ecran

en: Select from one of the names below
pt: Seleccione um dos nomes abaixo

en: Select postscript or PDF!
pt: Seleccione PostScript ou PDF

en: Sell Price
pt: Preço de Venda

en: Sep
pt: Set

en: September
pt: Setembro

en: Service
pt: Serviço

en: Ship
pt: Expedir

en: Ship to
pt: Expedir para

en: Ship via
pt: Expedir via

en: Short
pt: Curta

en: Signature
pt: Assinatura

en: Source
pt: Origem

en: Standard
pt: Padrão

en: Stock Assembly
pt: Conjunto em stock

en: Subtotal
pt: Sub-total

en: System
pt: Sistema

en: Tax
pt: Imposto

en: Tax Included
pt: Impostos incluídos

en: Taxable
pt: Sujeito a impostos

en: Terms
pt: Termos: A pronto

en: To
pt: Até

en: Transaction Date missing!
pt: Falta Data de transacção!

en: Trial Balance
pt: Balancete

en: Unit
pt: Unidade

en: Update
pt: Actualizar

en: Updated
pt: Actualizado

en: User
pt: Utilizador

en: Vendor
pt: Fornecedor

en: Vendor Invoice
pt: Factura de Compra

en: Vendor missing!
pt: Falta fornecedor

en: Vendor not on file!
pt: Fornecedor não existe

en: Version
pt: Versão

en: Weight
pt: Peso

en: Weight Unit
pt: Unidade de Peso

en: What type of item is this?
pt: Que tipo de Item é este?

en: Yes
pt: Sim

en: days
pt: dias

en: ea
pt: cd
