LedgerSMB 1.6.33 - en to sv translation catalogue (478 entries)

en: AP
sv: Utgifter

en: AP Aging
sv: Förfallna lev.fakturor

en: AP Outstanding
sv: Leverantörsskulder

en: AP Transaction
sv: Betald kostnad

en: AP Transactions
sv: Leverantörsfakturor

en: AR
sv: Intäkter

en: AR Aging
sv: Förfallna kundfordringar

en: AR Outstanding
sv: Kundfordringar

en: AR Transaction
sv: Betald fodran

en: AR Transactions
sv: Kundfakturor

en: Account
sv: Konto

en: Account Number
sv: Kontonummer

en: Account does not exist!
sv: Kontot finns ej!

en: Accounts
sv: Konton

en: Active
sv: Aktiv

en: Add
sv: Lägg till

en: Add AP Transaction
sv: Lägg till utgift

en: Add AR Transaction
sv: Lägg till intäkt

en: Add Account
sv: Nytt konto

en: Add Assembly
sv: Ny produkt

en: Add Business
sv: Lägg till verksamhet

en: Add Customer
sv: Ny kund

en: Add Employee
sv: Ny anställd

en: Add Exchange Rate
sv: Ny växelkurs

en: Add GIFI
sv: Ny SRU-kod

en: Add Group
sv: Ny grupp

en: Add Language
sv: Lägg till språk

en: Add Part
sv: Ny vara

en: Add Pricegroup
sv: Ny prisgrupp

en: Add Purchase Order
sv: Ny inköpsorder

en: Add Quotation
sv: Ny offert

en: Add Request for Quotation
sv: Ny begäran om offert

en: Add SIC
sv: Ny sni-kod (industrikod)

en: Add Sales Invoice
sv: Ny kundfaktura

en: Add Sales Order
sv: Ny säljorder

en: Add Service
sv: Lägg till tjänst

en: Add Transaction
sv: Ny faktura

en: Add User
sv: Ny användare

en: Add Vendor
sv: Ny leverantör

en: Add Vendor Invoice
sv: Ny leverantörsfaktura

en: Add Warehouse
sv: Lägg till lager

en: Address
sv: Adress

en: Aged
sv: Utgången

en: All
sv: Alla

en: Allocated
sv: Kopplad

en: Amount
sv: Belopp

en: Amount Due
sv: Förfallet belopp

en: Are you sure you want to delete Order Number
sv: Är du säker på att du vill radera Order Nummer

en: Are you sure you want to delete Quotation Number
sv: Är du säker på att du vill radera Offert Nummer

en: Assemblies restocked!
sv: Produkt åter i lager

en: Asset
sv: Tillgång

en: Attachment
sv: Bilaga

en: August
sv: Augusti

en: Average Cost
sv: Medelvärdeskostnad

en: BOM
sv: Materialkostnad

en: Backup
sv: Säkerhetkopia

en: Balance
sv: Balans

en: Balance Sheet
sv: Balansräkning

en: Bcc
sv: Dold kopia till

en: Bin
sv: Antal i lager

en: Bin List
sv: Lager lista

en: Business
sv: Verksamhet

en: Business Number
sv: Organisationsnummer

en: Business deleted!
sv: Verksamhet borttaget

en: Business saved!
sv: Verksamhet sparad

en: COGS
sv: Inköpskostnader

en: Cannot delete item!
sv: Kan inte radera vara

en: Cannot delete order!
sv: Kan inte radera order

en: Cannot delete quotation!
sv: Kan inte radera offert

en: Cannot post invoice for a closed period!
sv: Kan inte bokföra en faktura för en avslutad period

en: Cannot post payment for a closed period!
sv: Kan inte bokföra en betalning för en stängd period

en: Cannot post transaction for a closed period!
sv: Kan inte bokföra under en stängd period

en: Cannot post transaction with a debit and credit entry for the same account!
sv: Kan inte bokföra transaktion med debitering och kreditering på samma kontonummer!

en: Cannot post transaction!
sv: Kan inte bokföra transaktion

en: Cannot save order!
sv: Kan inte spara order

en: Cannot save quotation!
sv: Kan inte spara offert!

en: Cannot stock assemblies!
sv: Kan inte lagerföra produkter

en: Cash
sv: Betalningar

en: Cc
sv: Kopia

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Chargeable
sv: Debiterbar

en: Chart of Accounts
sv: Kontoplan

en: Check
sv: Kontroll

en: Check Inventory
sv: Inventarielista

en: City
sv: Stad

en: Cleared
sv: Rensad

en: Clocked
sv: Tidmätt

en: Closed
sv: Avslutad

en: Code
sv: Kod

en: Code missing!
sv: Kod saknas

en: Company
sv: Företag

en: Company Name
sv: Företags namn

en: Confirm!
sv: Bekräfta!

en: Contact
sv: Kontakt

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Contra
sv: Avdrag

en: Copies
sv: Kopior

en: Copy to COA
sv: Kopiera till kontoplanen

en: Cost
sv: Kostnader

en: Could not save!
sv: Kan inte spara

en: Could not transfer Inventory!
sv: Kan inte överföra inventarier!

en: Country
sv: Land

en: Credit
sv: Kredit

en: Credit Limit
sv: Kreditgräns

en: Curr
sv: Valuta

en: Currency
sv: Valuta

en: Current
sv: Nuvarande

en: Customer
sv: Kund

en: Customer History
sv: Kund historik

en: Customer Number
sv: Kund nr

en: Customer missing!
sv: Kund saknas

en: Customer not on file!
sv: Kund finns ej

en: DOB
sv: Födelsedatum

en: Database
sv: Databas

en: Date
sv: Datum

en: Date Paid
sv: Betalningsdatum

en: Date Received
sv: Datum mottaget

en: Date received missing!
sv: Mottagningsdatum saknas

en: Day
sv: Dag

en: Day(s)
sv: Dag(ar

en: Days
sv: Dagar

en: Debit
sv: Debet

en: Defaults
sv: Standard inställningar

en: Delete
sv: Radera

en: Delete Schedule
sv: Ta bort schemaläggning

en: Delivery Date
sv: Leveransdatum

en: Department
sv: Kostnadsställe/resultatenhet

en: Description
sv: Beskrivning

en: Description Translations
sv: Beskrivning av översättningar

en: Description missing!
sv: Beskrivning saknas

en: Detail
sv: Detalj

en: Discount
sv: Rabatt

en: Done
sv: Klart

en: Drawing
sv: Ritning

en: Due Date
sv: Förfallodatum

en: Due Date missing!
sv: Förfallodatum saknas

en: E-mail
sv: E-Post

en: E-mail address missing!
sv: E-Postadress saknas

en: E-mail message
sv: E-post meddelande

en: E-mailed
sv: Skickad med e-post

en: Edit
sv: Redigera

en: Edit AP Transaction
sv: Redigera utgifter

en: Edit AR Transaction
sv: Redigera intäkter

en: Edit Account
sv: Redigera konto

en: Edit Business
sv: Redigera verksamhet

en: Edit Customer
sv: Redigera kund

en: Edit Description Translations
sv: Redigera översättning av beskrivning

en: Edit Employee
sv: Redigera anställd

en: Edit Group
sv: Redigera grupp

en: Edit Labor/Overhead
sv: Redigera arbetskostnader

en: Edit Part
sv: Redigera vara

en: Edit Pricegroup
sv: Redgigera prisgrupp

en: Edit Purchase Order
sv: Redigera inköpsorder

en: Edit Quotation
sv: Redigera offert

en: Edit Request for Quotation
sv: Redigera begäran om offert

en: Edit SIC
sv: Redigera sni-koder

en: Edit Sales Invoice
sv: Redigera kundfakturor

en: Edit Sales Order
sv: Redigera säljorder

en: Edit Service
sv: Redigera tjänster

en: Edit User
sv: Redigera användare

en: Edit Vendor
sv: Redigera Leverantör

en: Edit Vendor Invoice
sv: Redigera leverantörsfakturor

en: Edit Warehouse
sv: Redigera lager

en: Employee
sv: Anställd

en: Employee Number
sv: Anställd nr

en: Employees
sv: Anställda

en: Ends
sv: Slutdatum

en: Equity
sv: Eget kapital

en: Every
sv: Varje

en: Exch
sv: Vxl

en: Exchange Rate
sv: Växlingskurs

en: Exchange rate for payment missing!
sv: Växlingskurs för saknad betalning

en: Exchange rate missing!
sv: Växelkurs saknas

en: Expense
sv: Utgift

en: Expense Account
sv: Utgiftskonto

en: Expense/Asset
sv: Utgift/Tillgång

en: Extended
sv: Summa

en: FX
sv: Valutakurs

en: Failed to save order!
sv: Kunde ej spara order

en: February
sv: Februari

en: For
sv: under

en: Foreign Exchange Gain
sv: Växelkurs vinst

en: Foreign Exchange Loss
sv: Växelkurs förlust

en: From
sv: Från

en: From Warehouse
sv: Från lager

en: GIFI
sv: SRU-kod

en: GIFI deleted!
sv: SRU-kod raderad

en: GIFI missing!
sv: SRU-kod saknas

en: GIFI saved!
sv: SRU-kod sparad

en: GL
sv: Huvudbok

en: GL Reference Number
sv: Huvudboks verifikat nr

en: Generate
sv: Skapa

en: Generate Orders
sv: Skapa order

en: Generate Purchase Orders
sv: Skapa inköpsorder

en: Generate Sales Orders
sv: Skapa försäljningsorder

en: Group
sv: Grupp

en: Group Translations
sv: Grupp översättningar

en: Group deleted!
sv: Grupp borttagen!

en: Group missing!
sv: Grupp saknas!

en: Group saved!
sv: Grupp sparad!

en: HR
sv: Mänskligt kapital

en: HTML Templates
sv: HTML mallar

en: Heading
sv: Överskrift

en: Home Phone
sv: Hem telefon

en: Image
sv: Bild

en: In-line
sv: På väg

en: Include Payment
sv: Inkudera betalning

en: Include in Report
sv: Inkludera i rapport

en: Include in drop-down menus
sv: Inkludera i rullgardinsmenyer

en: Income
sv: Vinst

en: Income Statement
sv: Resultaträkning

en: Individual Items
sv: Individuella varor

en: Internal Notes
sv: Egna anteckningar

en: Inventory
sv: Lager

en: Inventory quantity must be zero before you can set this assembly obsolete!
sv: Lagerkvantitet måste vara noll innan du kan sätta produkten som utgången!

en: Inventory saved!
sv: Lager sparat

en: Inventory transferred!
sv: Lager överfört

en: Invoice
sv: Faktura

en: Invoice Date
sv: Fakturadatum

en: Invoice Date missing!
sv: Fakturadatum saknas

en: Invoice Number
sv: Fakturanummer

en: Invoice Number missing!
sv: Fakturanummer saknas

en: Item deleted!
sv: Vara raderad

en: Item not on file!
sv: Varan finns inte i databasen

en: January
sv: Januari

en: July
sv: Juli

en: June
sv: Juni

en: LaTeX Templates
sv: LaTeX Mallar

en: Labor/Overhead
sv: Arbetskostnader

en: Language
sv: Språk

en: Language deleted!
sv: Språk borttaget

en: Language saved!
sv: Språk sparat

en: Languages not defined!
sv: Språk ej valt

en: Last Cost
sv: Senaste kostnad

en: Lead
sv: Leveranstid

en: Leadtime
sv: Leveranstid

en: Liability
sv: Skulder

en: Line Total
sv: Antal rader

en: Link Accounts
sv: Koppla konton

en: List
sv: Lista

en: List Businesses
sv: Lista verksamheter

en: List GIFI
sv: Lista SRU-koder

en: List Languages
sv: Lista språk

en: List Price
sv: Nettopris

en: List SIC
sv: Lista SNI-koder

en: Login
sv: Logga in

en: Logout
sv: Logga ut

en: Make
sv: Produkt

en: Manager
sv: Direktör

en: March
sv: Mars

en: Markup
sv: Prishöjning

en: May
sv: Maj

en: May
sv: Maj

en: Memo
sv: Anteckning

en: Message
sv: Meddelande

en: Method
sv: Metod

en: Model
sv: Modell

en: Month
sv: Månad

en: Month(s)
sv: Månad(er)

en: Name
sv: Namn

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Next
sv: Nästa

en: Next Date
sv: Nästa datum

en: Next Number
sv: Nästa nummer

en: No
sv: Inga

en: No open Projects!
sv: Inga pågående projekt!

en: No.
sv: Nr.

en: Non-tracking Items
sv: Icke-spårbara varor

en: Notes
sv: Anmärkningar

en: Nothing entered!
sv: Inget inskrivet

en: Nothing selected!
sv: Ingenting valt

en: Nothing to transfer!
sv: Inget att överföra

en: Number
sv: Nummer

en: Number Format
sv: Nummerformat

en: OH
sv: På lager

en: Obsolete
sv: Utgången

en: Oct
sv: Okt

en: October
sv: Oktober

en: On Hand
sv: I lager

en: Open
sv: Aktuell

en: Order Date
sv: Orderdatum

en: Order Date missing!
sv: Orderdatum saknas

en: Order Entry
sv: Beställningar

en: Order Number
sv: Ordernummer

en: Order Number missing!
sv: Ordernummer saknas

en: Order deleted!
sv: Order raderad

en: Order generation failed!
sv: Skapande av order misslyckades!

en: Orders generated!
sv: Order skapad!

en: Out of balance transaction!
sv: Transaktion ej i balans

en: Outstanding
sv: Obetalda fakturor

en: Overdue
sv: Överskriden

en: PDF
sv: Förtryckt blankett

en: PO Number
sv: Inköps order nr

en: Packing List
sv: Packsedel

en: Packing List Date missing!
sv: Packsedelsdatum saknas

en: Packing List Number missing!
sv: Packsedelsnummer saknas

en: Paid
sv: Betalt

en: Part
sv: Artikel

en: Part Number
sv: Artikel nr

en: Partnumber
sv: Artikel nr

en: Password
sv: Lösenord

en: Payables
sv: Utbetalningar

en: Payment
sv: Bocka av utförd betalning

en: Payment date missing!
sv: Betalningsdatum saknas

en: Payments
sv: Utbetalningar

en: Phone
sv: Telefon

en: Pick List
sv: Plocklista

en: Post
sv: Bokför

en: Post as new
sv: Bokför som ny

en: Postscript
sv: Blankt papper

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Price
sv: Pris

en: Pricegroup
sv: Prisgrupp

en: Pricegroup deleted!
sv: Prisgrupp borttagen

en: Pricegroup missing!
sv: Prisgrupp saknas

en: Pricegroup saved!
sv: Prisgrupp sparad

en: Pricelist
sv: Prislista

en: Print
sv: Skriv ut

en: Print and Save
sv: Skriv och spara

en: Print and Save as new
sv: Skriv ut och spara som ny

en: Printed
sv: Utskriven

en: Printer
sv: Skrivare

en: Process Transactions
sv: Utför transaktion

en: Project
sv: Projekt

en: Project Description Translations
sv: Översättning av projekt beskrivning

en: Project Number
sv: Projekt nr

en: Projects
sv: Projekt

en: Purchase Order
sv: Inköpsorder

en: Purchase Order Number
sv: Inköpsorder nr

en: Purchase Orders
sv: Inköpsordrar

en: Qty
sv: Antal

en: Quantity exceeds available units to stock!
sv: Kvantitet överskrider tillgängliga enheter i lager

en: Quarter
sv: Kvartal

en: Quotation
sv: Offert

en: Quotation Date
sv: Offert datum

en: Quotation Date missing!
sv: Offert datum saknas

en: Quotation Number
sv: Offert  nummer

en: Quotation Number missing!
sv: Offert nummer saknas

en: Quotation deleted!
sv: Offert borttagen

en: Quotations
sv: Offerter

en: RFQ
sv: Begäran om offert

en: RFQ Number
sv: Begäran om offert nr

en: RFQs
sv: Begäran om offert

en: ROP
sv: Beställ vid

en: Rate
sv: Ränta

en: Recd
sv: Mottagen

en: Receipt
sv: Bocka av ink.betalning

en: Receipts
sv: Inbetalningar

en: Receivables
sv: Inbetalningar

en: Receive
sv: Ta emot

en: Receive Merchandise
sv: Varumottagning

en: Reconciliation
sv: In/ut betalningar

en: Record in
sv: Bokför på

en: Recurring Transactions
sv: Återkommande transaktion

en: Reference
sv: Referens

en: Remaining
sv: Resterar

en: Repeat
sv: Upprepa

en: Reports
sv: Rapporter

en: Req
sv: Best

en: Request for Quotation
sv: Begäran om offert

en: Required by
sv: Beställt den

en: Retained Earnings
sv: Realiserat överskott

en: SIC
sv: SNI-kod

en: SIC deleted!
sv: SNI-kod borttagen

en: SIC saved!
sv: SNI-kod sparad

en: SKU
sv: Lagernr

en: Sale
sv: Försäljning

en: Sales
sv: Försäljning

en: Sales Invoice
sv: Kundfaktura

en: Sales Invoice/AR Transaction Number
sv: Kundfaktura / Intäktsverifikat nr

en: Sales Order
sv: Säljorder

en: Sales Order Number
sv: Säljorder nr

en: Sales Orders
sv: Säljordrar

en: Sales Quotation Number
sv: Säljoffert nr

en: Salesperson
sv: Försäljare

en: Save
sv: Spara

en: Save Schedule
sv: Spara schemaläggning

en: Save as new
sv: Spara som ny

en: Schedule
sv: Schemalägg

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Screen
sv: Skärm

en: Search
sv: Sök

en: Select Customer
sv: Välj kund

en: Select Vendor
sv: Välj leverantör

en: Select a Printer!
sv: Välj skrivare

en: Select from one of the names below
sv: Välj ett av namnen nedan

en: Select postscript or PDF!
sv: Välj Postscript eller PDF

en: Select txt, postscript or PDF!
sv: Välj text, postsript eller PDF!

en: Sell
sv: Sälj

en: Sell Price
sv: Försäljningspris

en: Serial No.
sv: Serie nr.

en: Serial Number
sv: Serie nr.

en: Service
sv: Tjänster

en: Service Code
sv: Servicekod

en: Session Timeout
sv: Sessionen avslutad pga tid

en: Ship
sv: Skicka

en: Ship Merchandise
sv: Skicka varor

en: Ship to
sv: Skicka till

en: Ship via
sv: Skicka med

en: Shipping
sv: Leveranser

en: Shipping Date
sv: Skickat datum

en: Shipping Date missing!
sv: Leveransdatum saknas

en: Shipping Point
sv: Skickad

en: Short
sv: Kort

en: Signature
sv: Signatur

en: Source
sv: Källa

en: Standard Industrial Codes
sv: Standard industrikoder

en: Startdate
sv: Startdatum

en: State
sv: Stat

en: State/Province
sv: Stat/provins

en: Statement
sv: Redovisning

en: Statement Balance
sv: Verkligt saldo

en: Stock
sv: Lager

en: Stock Assembly
sv: Lager produkter

en: Stylesheet
sv: Stilmall

en: Subtotal
sv: Delsummera

en: Summary
sv: Summa

en: System Defaults
sv: Systeminställningar

en: Tax
sv: Moms

en: Tax Account
sv: Momskonto

en: Tax Included
sv: Moms ingår

en: Taxable
sv: Momspliktigt

en: Terms
sv: Netto

en: Time In
sv: Tid in

en: Time Out
sv: Tid ut

en: Times
sv: Gånger

en: To
sv: Till

en: To Warehouse
sv: Till lager

en: Tracking Items
sv: Spårbara varor

en: Trade Discount
sv: Handelsrabatt

en: Transaction
sv: Transaktion

en: Transaction Date missing!
sv: Transaktionsdatum saknas

en: Transaction Dates
sv: Överföringsdatum

en: Transactions
sv: Samtliga

en: Transfer
sv: Överför

en: Transfer Inventory
sv: ÖVerför varor

en: Transfer from
sv: Överför från

en: Transfer to
sv: Överför till

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation deleted!
sv: Översättning borttagen

en: Translations
sv: Översättningar

en: Translations saved!
sv: Översättning sparad

en: Trial Balance
sv: Saldo-beräkning

en: Type of Business
sv: Typ av verksamhet

en: Unit
sv: Enhet

en: Update
sv: Uppdatera

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: User
sv: Användare

en: Valid until
sv: Giltig till

en: Vendor
sv: Leverantör

en: Vendor History
sv: Leverantörshistorik

en: Vendor Invoice
sv: Kredit inköp

en: Vendor Invoice/AP Transaction Number
sv: Leverantörsfaktura / Utgiftsverifikat nr

en: Vendor Number
sv: Leverantör nr

en: Vendor missing!
sv: Leverantör saknas

en: Vendor not on file!
sv: Leverantör finns ej

en: Warehouse
sv: Lager

en: Warehouse deleted!
sv: Lager borttaget

en: Warehouse saved!
sv: Lager sparat

en: Warehouses
sv: Lager

en: Warning!
sv: Varning!

en: Week
sv: Vecka

en: Week(s)
sv: Vecka(or)

en: Weeks
sv: Veckor

en: Weight
sv: Vikt

en: Weight Unit
sv: Viktenhet

en: What type of item is this?
sv: Vilken typ av artikel är detta?

en: Work Order
sv: Arbetsorder

en: Year
sv: År

en: Year(s)
sv: År

en: Yes
sv: Ja

en: days
sv: dagar

en: done
sv: Färdigt

en: ea
sv: st

en: failed
sv: misslyckats

en: sent
sv: Skickad

en: time(s)
sv: gång(er)

en: unexpected error!
sv: oförberett fel!
