LedgerSMB 1.6.33 - en to tr translation catalogue (164 entries)

en: AP
tr: Borçlar

en: AP Aging
tr: Gecikmiş Borçlar

en: AP Transactions
tr: Borç İşlemleri

en: AR
tr: Alacaklar

en: AR Aging
tr: Gecikmiş Alacaklar

en: AR Transactions
tr: Alacak İşlemleri

en: Account
tr: Hesap

en: Account Number
tr: Hesap Numarası

en: Add
tr: Ekle

en: Add Account
tr: Hesap Ekle

en: Add Assembly
tr: Grup Ekle

en: Add Customer
tr: Alıcı Ekle

en: Add Part
tr: Parça Ekle

en: Add Purchase Order
tr: Satınalma Sip. Ekle

en: Add Sales Order
tr: Satış Siparişi Ekle

en: Add Service
tr: Hizmet Ekle

en: Add Transaction
tr: İşlem Ekle

en: Add User
tr: Kullanıcı Ekle

en: Add Vendor
tr: Satıcı Ekle

en: Address
tr: Adres

en: All
tr: Hepsi

en: Amount
tr: Miktar

en: Apr
tr: Nis

en: April
tr: Nisan

en: Are you sure you want to delete Order Number
tr: Sipariş Numarasını silmek istediğinizden emin misiniz? Fiş:

en: Asset
tr: Aktif

en: Aug
tr: Ağu

en: August
tr: Ağustos

en: Backup
tr: Yedekleme

en: Balance Sheet
tr: Bilanço

en: Business Number
tr: ŞirketNo

en: COGS
tr: SMM

en: Chart of Accounts
tr: Hesap Planı

en: Company
tr: Şirket

en: Confirm!
tr: Onayla!

en: Contact
tr: Kontak

en: Continue
tr: Devam

en: Credit
tr: Alacak

en: Credit Limit
tr: Kredi Limiti

en: Currency
tr: Para Birimi

en: Customer
tr: Alıcı

en: Database
tr: Veritabanı

en: Date
tr: Tarih

en: Date Paid
tr: Ödendiği Tarih

en: Debit
tr: Borç

en: Dec
tr: Ara

en: December
tr: Aralık

en: Delete
tr: Sil

en: Description
tr: Açıklama

en: Discount
tr: İndirim

en: Due Date
tr: Vade Tarihi

en: Due Date missing!
tr: Vade Tarihi yok!

en: E-mail
tr: Posta

en: E-mail address missing!
tr: Posta adresi yok!

en: Edit Account
tr: Hesabı Düzenle

en: Edit Purchase Order
tr: Alış Siparişini Düzenle

en: Edit Sales Order
tr: Satış Siparişini Düzenle

en: Edit Service
tr: Hizmeti Düzenle

en: Edit User
tr: Kullanıcı Bilgilerini Düzenle

en: Equity
tr: Sermaye

en: Exch
tr: D.Kuru

en: Exchange Rate
tr: Döviz Kuru

en: Expense
tr: Gider

en: Expense/Asset
tr: Gider/Varlıklar

en: Fax
tr: Faks

en: Feb
tr: Şub

en: February
tr: Şubat

en: Foreign Exchange Gain
tr: Kur Kazancı

en: Foreign Exchange Loss
tr: Kur Kaybı

en: From
tr: Başlangıç

en: Heading
tr: Başlık

en: Include in Report
tr: Raporla

en: Include in drop-down menus
tr: Seçmeli Menüye dahil et

en: Income Statement
tr: Gelir Tablosu

en: Individual Items
tr: Farklı Kalemler

en: Inventory
tr: Stok

en: Inventory quantity must be zero before you can set this assembly obsolete!
tr: Bu grubu çıkarmadan önce stok miktarı sıfır olmalıdır

en: Invoice
tr: Fatura

en: Invoice Date
tr: Fatura Tarihi

en: Invoice Date missing!
tr: Fatura Tarihi yok!

en: Invoice Number
tr: Fatura No

en: Invoice Number missing!
tr: Fatura Numarası yok!

en: Item not on file!
tr: Bu kalem dosyada yok!

en: Jan
tr: Oca

en: January
tr: Ocak

en: Jul
tr: Tem

en: July
tr: Temmuz

en: Jun
tr: Haz

en: June
tr: Haziran

en: Language
tr: Dil

en: Liability
tr: Pasif

en: Link Accounts
tr: Bağlı Hesaplar

en: List Price
tr: Liste Fiyatı

en: Login
tr: Giriş

en: Make
tr: Marka

en: March
tr: Mart

en: May
tr: Mayıs

en: Name
tr: İsim

en: No
tr: Hayır

en: Notes
tr: Notlar:

en: Nov
tr: Kas

en: November
tr: Kasım

en: Number
tr: Numara

en: Number Format
tr: Rakam Formatı

en: Obsolete
tr: Eski

en: Oct
tr: Eki

en: October
tr: Ekim

en: On Hand
tr: Stok:

en: Order
tr: Sipariş

en: Order Date
tr: Sipariş Tarihi

en: Order Date missing!
tr: Sipariş Tarihi yok!

en: Order Entry
tr: Sipariş Girişi

en: Order Number
tr: Sipariş No

en: Order Number missing!
tr: Sipariş Numarası yok!

en: Packing List
tr: Paketleme Listesi

en: Paid
tr: Ödendi

en: Part
tr: Parça

en: Password
tr: Şifre

en: Payables
tr: Borçlar

en: Payment
tr: Ödeme

en: Payment date missing!
tr: Ödeme Tarihi yok

en: Payments
tr: Ödemeler

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Price
tr: Fiyat

en: Purchase Order
tr: Satınalma Siparişi

en: Purchase Orders
tr: Satınalma Siparişleri

en: Qty
tr: Adet

en: Rate
tr: Oran

en: Record in
tr: Kaydet

en: Reports
tr: Raporlar

en: Required by
tr: Talep tarihi:

en: Retained Earnings
tr: Net Dönem Karı (Zararı)

en: Sales
tr: Satışlar

en: Sales Order
tr: Satış Siparişi

en: Sales Orders
tr: Satış Siparişleri

en: Save
tr: Kaydet

en: Sell Price
tr: Satış Fiyatı

en: Sep
tr: Eyl

en: September
tr: Eylül

en: Service
tr: servis

en: Short
tr: Kısa

en: Signature
tr: İmza

en: Source
tr: Kaynak

en: Stock Assembly
tr: Grubu Stokla

en: Stylesheet
tr: Düzen Sayfası

en: Subtotal
tr: Aratoplam

en: Tax
tr: Vergi

en: Tax Included
tr: Vergi Dahil

en: Taxable
tr: Vergiye tabi

en: Terms
tr: Şartlar

en: To
tr: Bitiş

en: Total
tr: Toplam

en: Transaction Date missing!
tr: İşlem Tarihi yok!

en: Trial Balance
tr: Proforma Bilanço

en: Unit
tr: Birim

en: User
tr: Kullanıcı

en: Vendor
tr: Satıcı

en: Version
tr: Versiyon

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Weight Unit
tr: Ağırlık Birimi

en: What type of item is this?
tr: Bu ne çeşit bir kalemdir?

en: Yes
tr: Evet

en: days
tr: gün.

en: ea
tr: ad
