LedgerSMB 1.6.33 - en to uk translation catalogue (411 entries)

en: AP
uk: Витрати

en: AP Aging
uk: Старіння рахунків витрат

en: AP Outstanding
uk: Несплачені рахунки витрат

en: AP Transaction
uk: Проводка витрат

en: AP Transactions
uk: Проводки витрат

en: AR
uk: Доходи

en: AR Aging
uk: Старіння рахунків доходів

en: AR Outstanding
uk: Несплачені рахунки доходів

en: AR Transaction
uk: Проводка доходів

en: AR Transactions
uk: Проводки доходів

en: Account
uk: Рахунок

en: Account Number
uk: Номер рахунку

en: Account does not exist!
uk: Рахунок не існує

en: Accounts
uk: Рахунки

en: Active
uk: Активний

en: Add
uk: Додати

en: Add AP Transaction
uk: Додати проводку витрат

en: Add AR Transaction
uk: Додати проводку доходів

en: Add Account
uk: Додати рахунок

en: Add Assembly
uk: Додати комплект

en: Add Business
uk: Додати бізнес

en: Add Customer
uk: Новий клієнт

en: Add Employee
uk: Додати працівника

en: Add GIFI
uk: Новий GIFI

en: Add Group
uk: Додати групу

en: Add Language
uk: Додати мову

en: Add Part
uk: Новий Товар

en: Add Pricegroup
uk: Додати цінову групу

en: Add Purchase Order
uk: Нове замовлення на купівлю

en: Add Quotation
uk: Котирування

en: Add Request for Quotation
uk: Додати запит на котирування

en: Add SIC
uk: Додати SIC

en: Add Sales Invoice
uk: Новий Рахуно-фактура

en: Add Sales Order
uk: Нове замовлення на продаж

en: Add Service
uk: Нова послуга

en: Add Transaction
uk: Нова проводка

en: Add Vendor
uk: Новий постачальник

en: Add Vendor Invoice
uk: Новий купівельний рахунок-фактура

en: Add Warehouse
uk: Додати склад

en: Address
uk: Адреса

en: All
uk: Всі

en: Amount
uk: Сума

en: Amount Due
uk: Заплатити суму

en: Apr
uk: квітня

en: April
uk: Квітень

en: Are you sure you want to delete Order Number
uk: Ви певні, що хочете видалити дане  замовлення?

en: Are you sure you want to delete Quotation Number
uk: Ви певні, що хочете видалити номер котирування?

en: Assemblies restocked!
uk: Комплекти інвентаризовані!

en: Asset
uk: Актив

en: Aug
uk: серпня

en: August
uk: Серпень

en: Backup
uk: Резервна копія

en: Balance
uk: Баланс

en: Balance Sheet
uk: Баланс-зведення

en: Bcc
uk: Прих.копія

en: Bin
uk: Корзина

en: Bin List
uk: Список корзин

en: Business Number
uk: Бізнес-номер

en: Business deleted!
uk: Бізнес видалено!

en: Business saved!
uk: Бізнес збережено

en: Cannot delete item!
uk: Не вдається видалити цей елемент!

en: Cannot delete order!
uk: Не вдається видалити замовлення!

en: Cannot delete quotation!
uk: Не вдається видалити котирування!

en: Cannot post invoice for a closed period!
uk: Не вдається виставити рахунок-фактуру для закритого періоду!

en: Cannot post payment for a closed period!
uk: Не вдається виставити платіж для закритого періоду!

en: Cannot post transaction for a closed period!
uk: Не вдається виставити проводку для закритого періоду!

en: Cannot post transaction!
uk: Не вдається виставити проводку!

en: Cannot save order!
uk: Не вдається зберегти замовлення!

en: Cannot save quotation!
uk: Не вдається зберегти котирування!

en: Cannot stock assemblies!
uk: Не вдається інвентаризувати комплекти!

en: Cash
uk: Готівка

en: Cc
uk: Копія до

en: Chart of Accounts
uk: План Рахунків

en: Check
uk: Чек

en: City
uk: Місто

en: Cleared
uk: Проведено

en: Closed
uk: Закрито

en: Code
uk: Код

en: Code missing!
uk: Відсутній код

en: Company
uk: Підприємство

en: Company Name
uk: Назва підприємства

en: Confirm!
uk: Підтвердіть!

en: Contact
uk: Контактна особа

en: Continue
uk: Продовжити

en: Copies
uk: Копій

en: Copy to COA
uk: Скопіювати до плану рахунків

en: Cost
uk: Затрати

en: Could not save!
uk: Не вдалось зберегти!

en: Could not transfer Inventory!
uk: Не вдалось перевести інвентар!

en: Country
uk: Країна

en: Credit
uk: Кредит

en: Credit Limit
uk: Ліміт кредиту

en: Curr
uk: Валюта

en: Currency
uk: Валюта

en: Current
uk: Поточний

en: Customer
uk: Клієнт

en: Customer History
uk: Історія клієнта

en: Customer Number
uk: Номер клієнта

en: Customer missing!
uk: Не вказаний клієнт!

en: Customer not on file!
uk: Клієнта нема в списку!

en: Database
uk: База даних

en: Date
uk: Дата

en: Date Paid
uk: Дата оплати

en: Date received missing!
uk: Відсутня дата отримання!

en: Day
uk: День

en: Days
uk: Дні(в)

en: Debit
uk: Дебит

en: Dec
uk: грудня

en: December
uk: Грудень

en: Defaults
uk: Типові значення

en: Delete
uk: Видалити

en: Delete Schedule
uk: Видалити розклад

en: Delivery Date
uk: Дата доставки

en: Department
uk: Відділ

en: Description
uk: Опис

en: Description Translations
uk: Переклади опису

en: Description missing!
uk: Опис відсутній!

en: Detail
uk: Подробиці

en: Discount
uk: Знижка

en: Done
uk: Зроблено

en: Drawing
uk: Малюнок

en: Due Date
uk: Заплатити до

en: Due Date missing!
uk: Не вказаний термін оплати!

en: E-mail
uk: Ел. пошта

en: E-mail address missing!
uk: Не вказана адреса ел. пошти!

en: E-mail message
uk: Повідомлення ел. пошти

en: E-mailed
uk: Ел. пошту відіслано

en: Edit
uk: Редагувати

en: Edit AP Transaction
uk: Редагувати проводку витрат

en: Edit AR Transaction
uk: Редагувати проводку доходів

en: Edit Business
uk: Редагувати бізнес

en: Edit Customer
uk: Редагувати Клієнта

en: Edit Employee
uk: Редагувати працівника

en: Edit Group
uk: Редагувати групу

en: Edit Labor/Overhead
uk: Редагувати роботу/додаткові витрати

en: Edit Part
uk: Редагувати товар

en: Edit Pricegroup
uk: Редагувати цінову групу

en: Edit Purchase Order
uk: Редагувати купівельне замовлення

en: Edit Quotation
uk: Редагувати котирування

en: Edit Request for Quotation
uk: Редагувати запит на котирування

en: Edit SIC
uk: Редагувати SIC

en: Edit Sales Order
uk: Редагувати продажну накладну

en: Edit Service
uk: Редагувати послугу

en: Edit User
uk: Редагувати користувача

en: Edit Vendor
uk: Редагувати постачальника

en: Edit Vendor Invoice
uk: Редагувати купівельний рахунок-фактуру

en: Edit Warehouse
uk: Редагувати склад

en: Employee
uk: Працівник

en: Employee Number
uk: Номер працівника

en: Employees
uk: Працівники

en: Equity
uk: Капітал

en: Every
uk: Кожні

en: Exch
uk: Курс

en: Exchange Rate
uk: Курс валюти

en: Exchange rate for payment missing!
uk: Не вказаний курс валюти для платежу!

en: Exchange rate missing!
uk: Не вказаний курс валюти!

en: Expense
uk: Видатки

en: Expense/Asset
uk: Видаток/Актив

en: Extended
uk: Продовжено

en: Fax
uk: Фах

en: Feb
uk: лютого

en: February
uk: Лютий

en: For
uk: Для

en: Foreign Exchange Gain
uk: Прибуток з Обміну Валюти

en: Foreign Exchange Loss
uk: Втрата на Обміні Валюти

en: From
uk: Від/З

en: GIFI deleted!
uk: GIFI видалено!

en: GIFI missing!
uk: Не вказано GIFI!

en: GIFI saved!
uk: GIFI збережено!

en: GL
uk: ГК

en: Generate
uk: Створити

en: Generate Orders
uk: Створити замовлення

en: Generate Purchase Orders
uk: Створити купівельні замовлення

en: Group
uk: Група

en: Group Translations
uk: Згрупувати переклади

en: Group deleted!
uk: Групу видалено!

en: Group missing!
uk: Відсутня група!

en: Group saved!
uk: Групу збережено!

en: HTML Templates
uk: HTML Шаблони

en: Heading
uk: Розділ

en: Home Phone
uk: Домашній телефон

en: ID
uk: Ідентифікаційний номер

en: Image
uk: Зображення

en: In-line
uk: Включено (In-line)

en: Include in Report
uk: Додати до звіту

en: Include in drop-down menus
uk: Додати до листових меню

en: Income
uk: Прибуток

en: Income Statement
uk: Звіт про доходи і видатки

en: Individual Items
uk: Індивідуальні елементи

en: Internal Notes
uk: Внутрішні примітки

en: Inventory
uk: Інвентар

en: Inventory quantity must be zero before you can set this assembly obsolete!
uk: Кількість в інвентарі повинна бути нуль, перш ніж можна позначити комплект застарілим!

en: Inventory saved!
uk: Інвентар збережено!

en: Inventory transferred!
uk: Інвентар перенесено!

en: Invoice
uk: Рахунок-фактура

en: Invoice Date
uk: Дата виставлення

en: Invoice Date missing!
uk: Не вказана дата виставлення рахунка-фактури

en: Invoice Number
uk: Номер рахунка-фактури

en: Invoice Number missing!
uk: Не вказаний номер рахунка-фактури

en: Item deleted!
uk: Річ видалено!

en: Item not on file!
uk: Речі нема в списку!

en: Jan
uk: січня

en: January
uk: січень

en: Jul
uk: липня

en: July
uk: Липень

en: Jun
uk: червня

en: June
uk: Червень

en: Labor/Overhead
uk: Робота/додаткові витрати

en: Language
uk: Мова

en: Language deleted!
uk: Мову видалено!

en: Language saved!
uk: Мову збережено!

en: Languages not defined!
uk: Мови не визначено!

en: Liability
uk: Пассив

en: Line Total
uk: Загальна Сума

en: List
uk: Список

en: List Businesses
uk: Список бізнесів

en: List GIFI
uk: Список GIFI

en: List Languages
uk: Список мов

en: List Price
uk: Ціна

en: List SIC
uk: Список SIC

en: Login
uk: Вхід

en: Logout
uk: Вихід

en: Make
uk: Виробництво

en: Manager
uk: Менеджер

en: Mar
uk: березня

en: March
uk: Березень

en: Markup
uk: Націнка

en: May
uk: травня

en: May
uk: Травень

en: Memo
uk: Нотатка

en: Message
uk: Повідомлення

en: Method
uk: Метод

en: Microfiche
uk: Мікрофіша

en: Model
uk: Модель

en: Month
uk: Місяць

en: Name
uk: Назва

en: New Window
uk: Нове вікно

en: Next
uk: Далі

en: Next Date
uk: Наступна дата

en: No
uk: Ні

en: Notes
uk: Примітки

en: Nothing entered!
uk: Нічого не введено!

en: Nothing selected!
uk: Нічого не вибрано!

en: Nothing to transfer!
uk: Нема що перенести

en: Nov
uk: листопада

en: November
uk: Листопад

en: Number
uk: Номер

en: Number Format
uk: Формат Числа

en: Obsolete
uk: Застаріле

en: Oct
uk: жовтня

en: October
uk: Жовтень

en: On Hand
uk: На руках

en: Open
uk: Відкрито

en: Order Date
uk: Дата замовлення

en: Order Date missing!
uk: Не вказано дату замовлення!

en: Order Entry
uk: Виставлення замовлення

en: Order Number
uk: Номер замовлення

en: Order Number missing!
uk: Відсутній номер замовлення

en: Order deleted!
uk: Замовлення видалено!

en: Order generation failed!
uk: Створення замовлення зазнало невдачі!

en: Out of balance transaction!
uk: Незбалансована проводка

en: Outstanding
uk: Не сплачено

en: PO Number
uk: Номер купівельного замовлення

en: Packing List
uk: Пакувальний список

en: Packing List Date missing!
uk: Не вказано дату пакувального списку

en: Packing List Number missing!
uk: Не вказано номер пакувального списку

en: Paid
uk: Заплачено

en: Partnumber
uk: Номер частини

en: Password
uk: Пароль

en: Payables
uk: Зобовязання (платіжні)

en: Payment
uk: Платіж

en: Payments
uk: Платежі

en: Period
uk: Період

en: Phone
uk: Тел.

en: Pick List
uk: Список комплектування

en: Post
uk: Виставити

en: Post as new
uk: Виставити як новий

en: Preferences
uk: Параметри

en: Price
uk: Ціна

en: Pricegroup
uk: Цінова група

en: Pricegroup deleted!
uk: Цінову групу видалено!

en: Pricegroup missing!
uk: Відсутня цінова група!

en: Pricegroup saved!
uk: Цінову групу збережено!

en: Pricelist
uk: Ціновий список

en: Print
uk: Надрукувати

en: Print and Save
uk: Надрукувати і зберегти

en: Printed
uk: Надруковано

en: Printer
uk: Принтер

en: Process Transactions
uk: Опрацювати проводки

en: Project
uk: Проект

en: Project Number
uk: Номер проекту

en: Projects
uk: Проекти

en: Purchase Order
uk: Купівельне замовлення

en: Purchase Order Number
uk: Номер купівельного замовлення

en: Purchase Orders
uk: Купівельні замовлення

en: Qty
uk: Кількість

en: Quarter
uk: Квартал

en: Quotation Date
uk: Дата котирування

en: Quotation Date missing!
uk: Відсутня дата котирування!

en: Quotation Number
uk: Номер котирування

en: Quotation Number missing!
uk: Відсутній номер котирування!

en: Quotation deleted!
uk: Котирування видалено!

en: Quotations
uk: Котирування

en: RFQ Number
uk: RFQ номер

en: Recd
uk: Отримано

en: Receipt
uk: Квитанція

en: Receipts
uk: Квитанції

en: Receivables
uk: Належності (дебити)

en: Receive
uk: Отримати

en: Receive Merchandise
uk: Отримати товари

en: Record in
uk: Внести в

en: Recurring Transactions
uk: Періодичні проводки

en: Reference
uk: Посилання

en: Remaining
uk: Залишилось

en: Repeat
uk: Повторити

en: Req
uk: Запит

en: Retained Earnings
uk: Прибуток (нерозподілений)

en: SIC deleted!
uk: SIC видалено!

en: SIC saved!
uk: SIC збережено!

en: Sale
uk: Продаж

en: Sales
uk: Продаж

en: Sales Invoice
uk: Рахунок-фактура

en: Sales Order
uk: Накладна продажу

en: Sales Order Number
uk: Номер накладної продажу

en: Sales Orders
uk: Накладні продажу

en: Salesperson
uk: Торговець/представник

en: Save
uk: Зберегти

en: Save Schedule
uk: Зберегти розклад

en: Save as new
uk: Зберегти як нове

en: Schedule
uk: Розклад

en: Scheduled
uk: В розкладі

en: Screen
uk: Екран

en: Search
uk: Пошук

en: Select Vendor
uk: Виберіть постачальника

en: Select from one of the names below
uk: Виберіть одну із наступних назв

en: Select postscript or PDF!
uk: Виберіть postscript або PDF

en: Select txt, postscript or PDF!
uk: Виберіть txt, postscript або PDF!

en: Sell
uk: Продати

en: Sell Price
uk: Відпускна Ціна

en: Sep
uk: вересня

en: September
uk: Вересень

en: Serial No.
uk: Серійний No.

en: Serial Number
uk: Серійний номер

en: Service
uk: Послуга

en: Session Timeout
uk: Таймаут сеансу

en: Ship
uk: Відіслати

en: Ship Merchandise
uk: Відіслати товари

en: Ship to
uk: Відіслати до

en: Ship via
uk: Відіслати через

en: Shipping
uk: Відісилання

en: Shipping Date
uk: Дата відсилання

en: Shipping Date missing!
uk: Відсутня дата відсилання!

en: Shipping Point
uk: Пункт відсилання

en: Short
uk: Скорочено

en: Signature
uk: Підпис

en: Source
uk: Джерело

en: Standard
uk: Стандартні

en: Standard Industrial Codes
uk: Стандартні індустріальні коди

en: Startdate
uk: Дата початку

en: State
uk: Штат

en: State/Province
uk: Штат/область

en: Statement
uk: Звіт

en: Statement Balance
uk: Балансовий Звіт

en: Stock
uk: Інвентар

en: Stock Assembly
uk: Інвентар комплекту

en: Stylesheet
uk: Оформленння

en: Subtotal
uk: Підсумок по розділу

en: Summary
uk: Зведення

en: System
uk: Система

en: System Defaults
uk: Типові системні значення

en: Tax
uk: Податок

en: Tax Included
uk: Податок включено

en: Taxable
uk: Оподатковується

en: Terms
uk: Умови:

en: Till
uk: Каса

en: To
uk: До

en: Total
uk: Загальна Сума

en: Trade Discount
uk: Торгова знижка

en: Transaction Date missing!
uk: Не вказана дата проводки

en: Transfer
uk: Перенесення

en: Transfer Inventory
uk: Перенести інвентар

en: Transfer to
uk: Перенести до

en: Translation
uk: Переклад

en: Translation deleted!
uk: Переклад видалено!

en: Translations
uk: Переклади

en: Translations saved!
uk: Переклади збережено!

en: Trial Balance
uk: Пробний баланс

en: Type of Business
uk: Тип бізнесу

en: Unit
uk: Одиниця

en: Update
uk: Оновити

en: Updated
uk: Оновлено

en: User
uk: Користувач

en: Vendor
uk: Постачальник

en: Vendor History
uk: Історія постачальника

en: Vendor Invoice
uk: Рахунок-фактура

en: Vendor Number
uk: Номер постачальника

en: Vendor missing!
uk: Постачальник не існує

en: Vendor not on file!
uk: Потачальника нема у списку

en: Warehouse
uk: Склад

en: Warehouses
uk: Склади

en: Warning!
uk: Попередження!

en: Week
uk: Тиждень

en: Weight
uk: Вага

en: What type of item is this?
uk: Який це вид/тип елемента

en: Work Order
uk: Наряд

en: Year
uk: Рік

en: Yes
uk: Tak

en: days
uk: днів

en: done
uk: завершено

en: ea
uk: шт.

en: sent
uk: нідіслано
