LedgerSMB 1.6.33 - en to ar_EG translation catalogue (568 entries)

en: AP
ar_EG: موردين

en: AP Aging
ar_EG: كشف حساب موردين

en: AP Outstanding
ar_EG: ارصدة موردين متبقية

en: AP Transaction
ar_EG: حركة حساب مورد

en: AP Transactions
ar_EG: حركات حساب الموردين

en: AP account
ar_EG: حساب مورد

en: AR
ar_EG: موردين

en: AR Aging
ar_EG: كشوفات حسابات الموردين

en: AR Invoice
ar_EG: فاتورة مورد

en: AR Invoices
ar_EG: فواتير الموردين

en: AR Outstanding
ar_EG: ارصدة عملاء

en: AR Transaction
ar_EG: حركة حساب عميل

en: AR Transactions
ar_EG: حركات حساب العملاء

en: AR account
ar_EG: حساب مورد

en: Access Denied
ar_EG: الوصول ممنوع

en: Account
ar_EG: حساب

en: Account Description
ar_EG: وصف الحساب

en: Account Name
ar_EG: اسم الحساب

en: Account No.
ar_EG: رقم الحساب

en: Account Number
ar_EG: رقم حساب

en: Account Type
ar_EG: نوع الحساب

en: Account category
ar_EG: فئة الحساب

en: Account does not exist!
ar_EG: الحساب غير موجود

en: Account:
ar_EG: حساب:

en: Accounts
ar_EG: حسابات

en: Accounts From
ar_EG: الحسابات من

en: Accounts To
ar_EG: الحسابات إلى

en: Accounts without heading
ar_EG: الحسابات بدون ترويسة

en: Active
ar_EG: فعال

en: Add
ar_EG: اضافة

en: Add Account
ar_EG: اضافة حساب

en: Add Accounts
ar_EG: إضافة حسابات

en: Add Assembly
ar_EG: اضافة تجميع

en: Add Asset
ar_EG: إضافة ملكية

en: Add Budget
ar_EG: إضافة ميزانية

en: Add Business
ar_EG: اضافة نوع عمل

en: Add Contact
ar_EG: إضافة شخص الاتصال

en: Add Customer
ar_EG: اضافة عميل

en: Add Employee
ar_EG: اضافة موظف

en: Add Group
ar_EG: اضافة مجموعة

en: Add Language
ar_EG: اضافة لغة

en: Add New Tax Form
ar_EG: إضافة نمط ضرائب جديد

en: Add Note
ar_EG: إضافة ملاحظة

en: Add Part
ar_EG: اضافة جزء

en: Add Pricegroup
ar_EG: إضافة مجموعة سعرية

en: Add Purchase Order
ar_EG: اضافة طلب شراء

en: Add Quotation
ar_EG: اضافة عرض سعر

en: Add Request for Quotation
ar_EG: اضافة عرض سعر مورد

en: Add SIC
ar_EG: اضافة كود صناعى قياسى

en: Add Sales Invoice
ar_EG: اضافة فاتورة بيع

en: Add Sales Order
ar_EG: اضافة طلب بيع

en: Add Service
ar_EG: اضافة خدمة

en: Add Timecard
ar_EG: إضافة بطاقة زمنية

en: Add To List
ar_EG: إضافة إلى القائمة

en: Add Transaction
ar_EG: اضافة حركة

en: Add Unit
ar_EG: إضافة وحدة

en: Add User
ar_EG: اضافة مستخدم

en: Add Vendor
ar_EG: اضافة مورد

en: Add Vendor Invoice
ar_EG: اضافة فاتورة المورد

en: Add Warehouse
ar_EG: اضافة مخزن

en: Add/Change Wage
ar_EG: إضافة\تعديل الأجرة

en: Address
ar_EG: العنوان

en: Address1
ar_EG: العنوان1

en: Address:
ar_EG: العنوان:

en: Addresses
ar_EG: العناوين

en: All
ar_EG: الكل

en: All Invoices
ar_EG: كافة الفواتير

en: All accounts
ar_EG: كافة الحسابات

en: All fields are required
ar_EG: جميع الحقول مطلوبة

en: Amount
ar_EG: الكمية

en: Amount Due
ar_EG: الرصيد

en: Applied discount
ar_EG: خصومات مطبقة

en: Apply Disc
ar_EG: تطبيق الخصم

en: Approval Status
ar_EG: حالة القبول

en: Approve
ar_EG: موافقة

en: Approved
ar_EG: تمت الموافقة

en: Approved By
ar_EG: تمت الموافقة بواسطة

en: Approved at
ar_EG: تمت الموافقة في

en: Approved signature
ar_EG: توقيع الموافقة

en: Apr
ar_EG: ابريل

en: April
ar_EG: ابريل

en: Are you sure you want to delete Order Number
ar_EG: هل انت متأكد انك تريد الغاء رقم الطلب

en: Asset
ar_EG: أصول

en: Asset Account
ar_EG: حساب أصول

en: Assets
ar_EG: الأصول

en: Attach
ar_EG: إرفاق

en: Attach File
ar_EG: إرفاق ملف

en: Attach To
ar_EG: إرفاق إلى

en: Attach to
ar_EG: إرفاق إلى

en: Attached By
ar_EG: تم الإرفاق بواسطة

en: Attached To
ar_EG: تم الإرفاق إلى

en: Attached by
ar_EG: تم الإرفاق بواسطة

en: Attachment
ar_EG: مرفقات

en: Aug
ar_EG: اغسطس

en: August
ar_EG: اغسطس

en: Automatic
ar_EG: أوتوماتيكي

en: Available
ar_EG: متوفر

en: Available Databases
ar_EG: قواعد البيانات المتوفرة

en: Available Users
ar_EG: المستخدمين المتوفرين

en: Average Cost
ar_EG: الكلفة الوسطية

en: Avg. Cost
ar_EG: الكلفة الوسطية

en: Backup
ar_EG: نسخة احتياطية

en: Backup DB
ar_EG: قاعدة بيانات احتياطية

en: Backup Roles
ar_EG: أدوار النسخ الاحتياطي

en: Balance
ar_EG: رصيد

en: Balance Sheet
ar_EG: الميزانية

en: Balance sheet
ar_EG: الميزانية

en: Bank Account
ar_EG: حساب بنكي

en: Bank Account:
ar_EG: حساب بنكي:

en: Bar Code
ar_EG: باركود

en: Bcc
ar_EG: نسخة غير مرئية

en: Billion
ar_EG: مليار

en: Budget
ar_EG: ميزانية

en: Business Number
ar_EG: الرقم الضريبى

en: CC
ar_EG: نسخة كربونية

en: COGS
ar_EG: تكلفة البضاعة المباعة

en: CSV File:
ar_EG: ملف CSV:

en: Calculate Taxes
ar_EG: احتساب الضرائب

en: Cancel
ar_EG: إلغاء الأمر

en: Cancel?
ar_EG: إلغاء الأمر؟

en: Cannot delete item!
ar_EG: لا يمكن الغاء الوحدة

en: Cannot delete order!
ar_EG: لا يمكن الغاء الطلب

en: Cannot post payment for a closed period!
ar_EG: لا يمكن تسجيل المدفوعات لفترة مغلقة

en: Cannot post transaction for a closed period!
ar_EG: لا يمكن تسجيل الحركة لفترة مغلقة

en: Cannot post transaction!
ar_EG: لا يمكن تسجيل الحركة

en: Cannot save order!
ar_EG: لا يمكن تخزين الطلب

en: Card ID
ar_EG: معرّف البطاقة

en: Cash
ar_EG: النقدية

en: Cc
ar_EG: نسخة اخرى

en: Cell Phone
ar_EG: هاتف جوال

en: Change Password
ar_EG: تغيير كلمة المرور

en: Chart of Accounts
ar_EG: قائمة الحسابات

en: Check
ar_EG: شيك

en: Check Inventory
ar_EG: مراجعة مخزون

en: City
ar_EG: مدينة

en: City:
ar_EG: مدينة:

en: Cleared
ar_EG: مغلق

en: Closed
ar_EG: مغلق

en: Code
ar_EG: كود

en: Code missing!
ar_EG: كود غير موجود!

en: Company
ar_EG: شركة

en: Company Address
ar_EG: عنوان الشركة

en: Company Fax
ar_EG: فاكس الشركة

en: Company Information
ar_EG: معلومات الشركة

en: Company License Number
ar_EG: رقم ترخيص الشركة

en: Company Name
ar_EG: اسم  الشركة

en: Company Phone
ar_EG: تلفون الشركة

en: Confirm Operation
ar_EG: تأكيد العملية

en: Confirm!
ar_EG: تاكيد

en: Conflict with Existing Data.  Perhaps you already entered this?
ar_EG: تعارض مع بيانات موجودة، ربما أدخلت هذا من قبل؟

en: Contact
ar_EG: شخص الاتصال

en: Continue
ar_EG: تابع

en: Copies
ar_EG: نسخ

en: Copy
ar_EG: نسخ

en: Cost
ar_EG: تكلفة

en: Cost of Goods Sold
ar_EG: تكلفة البضائع المباعة

en: Could Not Load Template from DB
ar_EG: لم نتمكن من تحميل القالب من قاعدة البيانات

en: Could not save!
ar_EG: لم نتمكن من الحفظ!

en: Country
ar_EG: دولة

en: Country Code
ar_EG: كود الدولة

en: Country Name
ar_EG: اسم الدولة

en: Country:
ar_EG: الدولة:

en: Create Database?
ar_EG: إنشاء قاعدة البيانات؟

en: Create User
ar_EG: إنشاء مستخدم

en: Credit
ar_EG: دائن

en: Credit Limit
ar_EG: حد الائتمان

en: Curr
ar_EG: عملة

en: Currency
ar_EG: عملة

en: Current
ar_EG: الحالي

en: Customer
ar_EG: العميل

en: Customer History
ar_EG: بيانات تاريخية للعميل

en: Customer Name
ar_EG: اسم العميل

en: Customer Number
ar_EG: رقم العميل

en: Customer Search
ar_EG: البحث عن عميل

en: Customer missing!
ar_EG: عميل غير موجود

en: Customer not on file!
ar_EG:  عميل غير موجود في الملف

en: Database
ar_EG: قواعد البيانات

en: Database Operation Complete
ar_EG: انتهت عملية قاعدة البيانات

en: Database does not exist.
ar_EG: قاعدة البيانات غير موجودة

en: Date
ar_EG: التاريخ

en: Date Format
ar_EG: تنسيق التاريخ

en: Date Paid
ar_EG: تاريخ الدفع

en: Day
ar_EG: يوم

en: Day(s)
ar_EG: يوم(أيام)

en: Days
ar_EG: أيام

en: Debit
ar_EG: مدين

en: Dec
ar_EG: ديسمبر

en: December
ar_EG: ديسمبر

en: Decimal Places for Money
ar_EG: المنازل العشرية للعملة

en: Defaults
ar_EG: معطيات النظام

en: Delete
ar_EG: الغاء

en: Delete Language
ar_EG: حذف اللغة

en: Delivery Date
ar_EG: تاريخ الوصول

en: Department
ar_EG: قسم

en: Description
ar_EG: وصف

en: Description Translations
ar_EG: ترجمة مواصفات

en: Detail
ar_EG: تفصيلى

en: Details
ar_EG: تفاصيل

en: Discount
ar_EG: خصم

en: Display
ar_EG: عرض

en: Document
ar_EG: مستند

en: Document Type
ar_EG: نوع المستند

en: Done
ar_EG: نفذ

en: Dr.
ar_EG: د.

en: Drafts
ar_EG: مسودات

en: Drawing
ar_EG: رسم

en: Due Date
ar_EG: تاريخ الاستحقاق

en: Due Date missing!
ar_EG: تاريخ الاستحقاق غير موجود

en: E-mail
ar_EG: بريد الكتروني

en: E-mail address missing!
ar_EG: عنوان البريد الالكتروني غير موجود

en: E-mail message
ar_EG: رسالة البريد الالكتروني

en: Edit
ar_EG: تعديل

en: Edit Account
ar_EG: تعديل الحساب

en: Edit Customer
ar_EG: تعديل بيانات العميل

en: Edit Group
ar_EG: تعديل مجموعة

en: Edit Language
ar_EG: تعديل اللغة

en: Edit Part
ar_EG: تعديل جزء

en: Edit Purchase Order
ar_EG: تعديل امر شراء

en: Edit Sales Order
ar_EG: تعديل امر مبيعات

en: Edit Service
ar_EG: تعديل خدمة

en: Edit User
ar_EG: تعديل مستخدم

en: Edit Vendor
ar_EG: تعديل مورد

en: Edit Vendor Invoice
ar_EG: تعديل فاتورة مورد

en: Eight
ar_EG: ثمانية

en: Eighteen
ar_EG: ثمانية عشر

en: Eighty
ar_EG: ثمانون

en: Eleven
ar_EG: أحد عشر

en: Email
ar_EG: بريد الكتروني

en: Employee
ar_EG: الموظف

en: Employees
ar_EG: العاملين

en: Equity
ar_EG: رأس المال

en: Exch
ar_EG: سعر  الصرف

en: Exchange Rate
ar_EG: سعر الصرف

en: Exchange rate for payment missing!
ar_EG: سعر الصرف للمدفوعات غير موجود

en: Exchange rate missing!
ar_EG: سعر الصرف غير موجود

en: Expense
ar_EG: المصروفات

en: Expense/Asset
ar_EG: الخصوم/الأصول

en: Extended
ar_EG: اجمالى

en: Fax
ar_EG: الفاكس

en: Feb
ar_EG: فبراير

en: February
ar_EG: فبراير

en: Foreign Exchange Gain
ar_EG: ارباح التحويل الاجنبي

en: Foreign Exchange Loss
ar_EG: خسائر التحويل الاجنبي

en: From
ar_EG: من

en: Group
ar_EG: مجموعة

en: Group Translations
ar_EG: ترجمة مجوعات

en: Group deleted!
ar_EG: الغيت المجموعة

en: Group missing!
ar_EG: مجموعة غير موجودة

en: Group saved!
ar_EG: تخزين المجموعة

en: HR
ar_EG: موارد بشرية

en: Heading
ar_EG: عنوان

en: Home Phone
ar_EG: تلفون المنزل

en: ID
ar_EG: البطاقة الشخصية

en: Image
ar_EG: صورة

en: In-line
ar_EG: في الصف

en: Include in Report
ar_EG: ارفق في التقرير ------

en: Include in drop-down menus
ar_EG: ضع الحساب فى قائمة الخيارات ---

en: Income
ar_EG: الربح

en: Income Statement
ar_EG: قائمة الدخل

en: Individual Items
ar_EG: وحدات فردية

en: Internal Notes
ar_EG: ملاحظات داخلية

en: Inventory
ar_EG: مخزون

en: Invoice
ar_EG: فاتورة

en: Invoice Date
ar_EG: تاريخ الفاتورة

en: Invoice Date missing!
ar_EG: تاريخ الفاتورة غير موجود

en: Invoice Number
ar_EG: رقم الفاتورة

en: Invoice Number missing!
ar_EG: رقم الفاتورة غير موجود

en: Item deleted!
ar_EG: الغيت الوحدة

en: Item not on file!
ar_EG: الوحدة غير موجودة في الملف

en: Jan
ar_EG: يناير

en: January
ar_EG: يناير

en: Jul
ar_EG: يولية

en: July
ar_EG: يولية

en: Jun
ar_EG: يونية

en: June
ar_EG: يونية

en: Labor/Overhead
ar_EG: تكلفة عمالة

en: Language
ar_EG: اللغة

en: Leadtime
ar_EG: مدة التسليم

en: Liability
ar_EG: التزامات

en: Line Total
ar_EG: اجمالى السطر

en: Link Accounts
ar_EG: ربط الحسابات

en: List Businesses
ar_EG: قائمةانواع  العمل

en: List Languages
ar_EG: قائمة اللغات

en: List Price
ar_EG: قائمة الاسعار

en: List SIC
ar_EG: قائمة الاكواد الصناعية القياسية

en: Login
ar_EG: دخول

en: Logout
ar_EG: خروج

en: Make
ar_EG: افعل

en: Manager
ar_EG: مدير

en: Mar
ar_EG: مارس

en: March
ar_EG: مارس

en: Markup
ar_EG: نسبة الربح

en: May
ar_EG: مايو

en: May
ar_EG: مايو

en: Memo
ar_EG: ملاحظات

en: Message
ar_EG: رسالة

en: Method
ar_EG: طريقة

en: Model
ar_EG: موديل

en: Name
ar_EG: الاسم

en: No
ar_EG: لا

en: No.
ar_EG: رقم

en: Notes
ar_EG: ملاحظات

en: Nothing selected!
ar_EG: لم يتم الاختيار

en: Nov
ar_EG: نوفمبر

en: November
ar_EG: نوفمبر

en: Number
ar_EG: الرقم

en: Oct
ar_EG: اكتوبر

en: October
ar_EG: اكتوبر

en: On Hand
ar_EG: بالمخزن

en: Open
ar_EG: فتح

en: Order
ar_EG: امر

en: Order Date
ar_EG: تاريخ الامر

en: Order Date missing!
ar_EG: تاريخ الامر غير موجود

en: Order Entry
ar_EG: ادخال الامر

en: Order Number
ar_EG: رقم الامر

en: Order Number missing!
ar_EG: رقم الامر غير موجود

en: Order deleted!
ar_EG: الغي الامر

en: Outstanding
ar_EG: ارصدة

en: Packing List
ar_EG: قائمة تعبئة

en: Packing List Date missing!
ar_EG: تاريخ بوليصة الشحن غير موجود

en: Packing List Number missing!
ar_EG: رقم بوليصة الشحن غير موجود

en: Paid
ar_EG: المدفوع

en: Part
ar_EG: جزء

en: Password
ar_EG: كلمة السر

en: Payables
ar_EG: المدفوعات

en: Payment
ar_EG: الدفع النقدى

en: Payment date missing!
ar_EG: تاريخ الدفع غير موجود

en: Payments
ar_EG: المدفوعات

en: Phone
ar_EG: تليفون

en: Post
ar_EG: تسجيل

en: Post as new
ar_EG: سجل كجديد

en: Price
ar_EG: سعر

en: Pricegroup
ar_EG: مجموعة سعرية

en: Print
ar_EG: طباعة

en: Printer
ar_EG: طابعة

en: Project
ar_EG: مشروع

en: Project Description Translations
ar_EG: ترجمة وصف المشروع

en: Project Number
ar_EG: رقم المشروع

en: Projects
ar_EG: مشروعات

en: Purchase Order
ar_EG: امر شراء

en: Purchase Order Number
ar_EG: رقم أمر الشراء

en: Purchase Orders
ar_EG: اوامر شراء

en: Purchase Value
ar_EG: قيمة أمر الشراء

en: Purchase Value:
ar_EG: قيمة أمر الشراء:

en: Purchased
ar_EG: تم الشراء

en: Qty
ar_EG: الكمية

en: Quantity
ar_EG: الكمية

en: Quantity exceeds available units to stock!
ar_EG: الكمية تتجاوز عدد الوحدات المتوفرة في المستودع!

en: Quarter
ar_EG: ربع

en: Quotation
ar_EG: عروض اسعار للعملاء

en: Quotation Date
ar_EG: تاريخ عرض السعر

en: Quotation Date missing!
ar_EG: تاريخ عرض السعر غير موجود!

en: Quotation Number
ar_EG: رقم عرض السعر

en: Quotation Number missing!
ar_EG: رقم عرض السعر غير موجود!

en: Quotation deleted!
ar_EG: تم حذف عرض السعر!

en: Quotations
ar_EG: عروض اسعار

en: RFQ
ar_EG: عرض أسعار مورد

en: RFQ Number
ar_EG: رقم  عرض السعر

en: RFQs
ar_EG: عروض اسعار موردين

en: Rate
ar_EG: النسبة

en: Rate (%)
ar_EG: النسبة (%)

en: Receipt
ar_EG: الوارد

en: Receipts
ar_EG: الواردات

en: Receivables
ar_EG: المقبوضات

en: Receive
ar_EG: شحن وارد

en: Receive Merchandise
ar_EG: استلام بضاعة

en: Reconciliation
ar_EG: تسويات

en: Record in
ar_EG: في السجل

en: Reference
ar_EG: مرجع

en: Remaining
ar_EG: متبقى

en: Repeat
ar_EG: تكرار

en: Report Name
ar_EG: اسم التقرير

en: Report Results
ar_EG: نتائج التقرير

en: Report Type
ar_EG: نوع التقرير

en: Reports
ar_EG: تقارير

en: Request for Quotation
ar_EG: طلب عرض سعر

en: Required by
ar_EG: مطلوب من قبل

en: Reset Password
ar_EG: إعادة تعيين كلمة المرور

en: Retained Earnings
ar_EG: ارباح محجوزة

en: SIC
ar_EG: الاكواد الصناعية القياسية

en: Sale
ar_EG: بيع

en: Sales
ar_EG: مبيعات

en: Sales Invoice
ar_EG: فاتورة المبيعات

en: Sales Order
ar_EG: امر بيع

en: Sales Order Number
ar_EG: رقم أمر البيع

en: Sales Orders
ar_EG: اوامر بيع

en: Sales:
ar_EG: المبيعات:

en: Salesperson
ar_EG: مندوب مبيعات

en: Sat
ar_EG: السبت

en: Save
ar_EG: تخزين

en: Save Draft
ar_EG: حفظ مسودة

en: Save Groups
ar_EG: حفظ المجموعات

en: Save Template
ar_EG: قالب الحفظ

en: Save as new
ar_EG: خزن كجديد

en: Screen
ar_EG: الشاشة

en: Search
ar_EG: بحث

en: Search AP
ar_EG: البحث عن مورد

en: Search AP Invoices
ar_EG: البحث عن فواتير مورد

en: Search Groups
ar_EG: البحث في المجموعات

en: Search reports
ar_EG: البحث في التقارير

en: Select All
ar_EG: اختر الكل

en: Select Customer
ar_EG: اختر العميل

en: Select Vendor
ar_EG: اختر المورد

en: Select a Printer!
ar_EG: اختر طابعة

en: Select from one of the names below
ar_EG: اختر اسم من الاسماء

en: Sell
ar_EG: بيع

en: Sell Price
ar_EG: سعر البيع

en: Sep
ar_EG: سبتمبر

en: September
ar_EG: سبتمبر

en: Serial No.
ar_EG: رقم تسلسلي

en: Serial Number
ar_EG: رقم تسلسلي

en: Service
ar_EG: خدمة

en: Service Code
ar_EG: كود الخدمة

en: Settings
ar_EG: الإعدادات

en: Seven
ar_EG: سبعة

en: Seven Hundred
ar_EG: سبعمئة

en: Seventeen
ar_EG: سبعة عشر

en: Seventy
ar_EG: سبعون

en: Ship
ar_EG: شحن صادر

en: Ship Merchandise
ar_EG: شحن بضاعة للخارج

en: Ship To
ar_EG: شحن إلى

en: Ship To:
ar_EG: شحن إلى:

en: Ship Via
ar_EG: شحن بواسطة

en: Ship to
ar_EG: شحن الى

en: Ship via
ar_EG: شحن بواسطة

en: Shipping
ar_EG: شحن

en: Shipping Date
ar_EG: تاريخ الشحن

en: Shipping Date missing!
ar_EG: تاريخ الشحن غير موجود!

en: Shipping Point
ar_EG: نقطة الشحن

en: Short
ar_EG: قصير

en: Signature
ar_EG: امضاء

en: Simple
ar_EG: بسيط

en: Six
ar_EG: ستة

en: Sixteen
ar_EG: ستة عشر

en: Sixty
ar_EG: ستون

en: Skip
ar_EG: تجاوز

en: Some
ar_EG: بعض

en: Source
ar_EG: مصدر

en: Standard
ar_EG: معيار

en: Standard Industrial Codes
ar_EG: الاكواد الصناعية القياسية

en: Start Date
ar_EG: تاريخ البدء

en: Start Date:
ar_EG: تاريخ البدء:

en: Startdate
ar_EG: تاريخ يدء العمل

en: State
ar_EG: الولاية

en: State/Province
ar_EG: محافظة

en: Statement
ar_EG: كشف حساب

en: Statement Balance
ar_EG: رصيد كشف حساب

en: Stock
ar_EG: مخزون

en: Stock Assembly
ar_EG: تجميع مخزون

en: Subject
ar_EG: موضوع

en: Submit
ar_EG: تسليم

en: Submitted
ar_EG: تم التسليم

en: Subtotal
ar_EG: إجمالى فرعي

en: Suffix
ar_EG: لاحقة

en: Summary
ar_EG: ملخص

en: Sun
ar_EG: الأحد

en: Surname
ar_EG: الكنية

en: System
ar_EG: نظام

en: System Defaults
ar_EG: معطيات النظام

en: TOTAL
ar_EG: الإجمالي

en: Tax
ar_EG: ضريبة

en: Tax Account
ar_EG: حساب الضريبة

en: Tax Code
ar_EG: كود الضريبة

en: Tax Form
ar_EG: استمارة ضريبة

en: Tax Included
ar_EG: الضريبة داخلة

en: TaxForm
ar_EG: استمارة ضريبة

en: Taxable
ar_EG: خاضع للضريبة

en: Tel:
ar_EG: تلفون:

en: Ten
ar_EG: عشرة

en: Terms
ar_EG: شروط

en: Thirteen
ar_EG: ثلاثة عشر

en: Thirty
ar_EG: ثلاثون

en: This Account
ar_EG: هذا الحساب

en: Thousand
ar_EG: ألف

en: Three
ar_EG: ثلاثة

en: Threshold
ar_EG: عتبة

en: Thu
ar_EG: الخميس

en: Till
ar_EG: إلى

en: Time Frame
ar_EG: الإطار الزمني

en: To
ar_EG: إلى

en: To Date
ar_EG: حتى تاريخ

en: Total
ar_EG: مجموع

en: Total Paid
ar_EG: إجمالي المدفوعات

en: Transaction
ar_EG: حركة

en: Transaction Approval
ar_EG: الموافقة على الحركة

en: Transaction Date
ar_EG: تاريخ الحركة

en: Transaction Date missing!
ar_EG: تاريخ الحركة غير موجود

en: Transaction Type
ar_EG: نوع الحركة

en: Transactions
ar_EG: حركات

en: Transfer
ar_EG: تحويل

en: Transfer from
ar_EG: تحويل من

en: Transfer to
ar_EG: تحويل إلى

en: Translation
ar_EG: ترجمة

en: Translation deleted!
ar_EG: تم حذف الترجمة!

en: Translations
ar_EG: ترجمات

en: Translations saved!
ar_EG: تم حفظ الترجمات!

en: Trial Balance
ar_EG: ميزان المراجعة

en: Tue
ar_EG: الثلاثاء

en: Twelve
ar_EG: اثنا عشر

en: Twenty
ar_EG: عشرون

en: Twenty Eight
ar_EG: ثمان وعشرون

en: Twenty Five
ar_EG: خمس وعشرون

en: Twenty Four
ar_EG: أربع وعشرون

en: Twenty Nine
ar_EG: تسع وعشرون

en: Twenty One
ar_EG: واحد وعشرون

en: Twenty Seven
ar_EG: سبع وعشرون

en: Twenty Six
ar_EG: ست وعشرون

en: Twenty Three
ar_EG: ثلاث وعشرون

en: Twenty Two
ar_EG: اثنان وعشرون

en: Two
ar_EG: اثنان

en: Type of Business
ar_EG: نوع العمل

en: UPDATE
ar_EG: تعديل

en: Unit
ar_EG: وحدة

en: Unit Price
ar_EG: سعر الوحدة

en: Unlock
ar_EG: فك القفل

en: Unused
ar_EG: غير مستخدم

en: Update
ar_EG: تعديل

en: Updated
ar_EG: معدل

en: Upgrade
ar_EG: ترقية

en: Upload
ar_EG: رفع ملفات

en: Uploaded By
ar_EG: تم الرفع بواسطة

en: Url
ar_EG: رابط

en: User
ar_EG: مستخدم

en: User Name
ar_EG: اسم المستخدم

en: User already exists. Import?
ar_EG: المستخدم موجود، هل تريد استيراده؟

en: Username
ar_EG: اسم المستخدم

en: Users
ar_EG: مستخدمين

en: Valid From
ar_EG: ساري من

en: Valid To
ar_EG: ساري إلى

en: Valid until
ar_EG: سارى حتى

en: Vendor
ar_EG: المورد

en: Vendor History
ar_EG: بيانات تاريخية عن مورد

en: Vendor Invoice
ar_EG: فاتورة المورد

en: Vendor Number
ar_EG: رقم المورد

en: Vendor Search
ar_EG: البحث عن مورد

en: Vendor missing!
ar_EG: مورد غير موجود

en: Vendor not on file!
ar_EG: مورد غير موجود في الملف

en: Version
ar_EG: نسخة

en: Warehouses
ar_EG: مخازن

en: Wed
ar_EG: الأربعاء

en: Week
ar_EG: أسبوع

en: Week Starting
ar_EG: الأسبوع يبدأ في

en: Week(s)
ar_EG: أسبوع(أسابيع)

en: Weeks
ar_EG: أسابيع

en: Weight
ar_EG: وزن

en: Weight Unit
ar_EG: وزن الوحدة

en: What type of item is this?
ar_EG: ما نوع هذة الوحدة؟

en: Work Order
ar_EG: امر شغل

en: Year
ar_EG: سنة

en: Year End
ar_EG: نهاية العام المالى

en: Years
ar_EG: سنوات

en: Yes
ar_EG: نعم

en: Zero
ar_EG: صفر

en: balance
ar_EG: رصيد

en: cash
ar_EG: النقدية

en: city
ar_EG: مدينة

en: days
ar_EG: ايام

en: debits
ar_EG: مدين

en: delete
ar_EG: الغاء

en: done
ar_EG: نفذ

en: ea
ar_EG: قطعة

en: failed
ar_EG: فشل

en: import
ar_EG: استيراد

en: in months
ar_EG: في شهور

en: in years
ar_EG: في سنوات

en: is lesser than 0
ar_EG: أصغر من الصفر0

en: is lesser than the amount to be paid
ar_EG: أصغر من الكمية الواجب دفعها

en: unexpected error!
ar_EG: خطأ غير متوقع!
