lifeograph - en to cs translation catalogue (86 entries)

en: Diary
cs: Deník

en: Keep a private journal of your life
cs: Udržujte si soukromý denník svého života

en: %1 SECONDS TO LOG OUT
cs: %1 SEKUND DO ODHLÁŠENÍ

en: Are you sure you want to log out without saving?
cs: Opravdu se chcete odhlásit bez uložení změn?

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
cs: Vaše změny budou zálohovány v %1. Pokud ukončíte normálně, Váš deník bude uložen automaticky

en: _Log out without Saving
cs: Odh_lásit se bez uložení změn

en: This operation cannot be undone!
cs: Tato operace je nevratná!

en: _DISMISS!
cs: ZAHO_DIT!

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for selecting a new diary
en: Select a Diary
cs: Vybrat Deník

en: All Files
cs: Všechny soubory

en: Diary Files
cs: Soubory deníku

en: All Entries
cs: Všechny záznamy

en: Only Filtered Entries
cs: Pouze filtrované záznamy

en: Lifeograph Diary File
cs: Soubor Deníku Lifeograph

en: Plain Text File
cs: Prostý textový soubor

en: Add Password
cs: Přidat heslo

en: Change Password
cs: Změna hesla

en: Wrong password. Please retry...
cs: Nesprávné heslo. Prosím zkuste to znovu...

en: Name
cs: Název

en: Selected file does not seem to be a valid diary
cs: Vybraný soubor není platným souborem deníku

en: Selected file cannot be read
cs: Vybraný soubor nelze přečíst

en: THEMES
cs: MOTIVY

en: Entry
cs: Záznam

en: Chapter
cs: Kapitola

en: Preferences
cs: Předvolby

en: Date
cs: Datum

en: None
cs: Žádný

en: Personal, digital diary
cs: Osobní digitální deník

en: Changes could not be written to diary!
cs: Změny nemohly být do deníku zapsány!

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
cs: Zkontrolujte, zda máte právo zápisu do souboru a adresáře

en: Off
cs: Vypnout

note: TRANSLATORS: title of an empty diary entry
en: <empty entry>
cs: <nový zápisek>

en: Please enter password for selected diary...
cs: Zadejte, prosím, heslo k vybranému deníku

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
cs: Program vás odhlásil z důvodu ochrany vašeho soukromí. Prosím napište znovu heslo...

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
cs: Vybraný soubor není platný deník Lifeograph. Vyberte, prosím, jiný soubor...

en: Selected file is not found. Please select another file...
cs: Vybraný soubor nebyl naleze, vyberte prosím jiný ...

en: Selected file is not readable. Please check file permissions or select another file...
cs: Vybraný soubor nelze přečíst. Zkontrolujte prosím práva souboru nebo vyberte jiný ...

en: Failed to open diary. Please select another file...
cs: Nelze otevřít deník. Vyberte prosím jiný soubor...

en: Press Open to continue
cs: Pro pokračování klikněte na Otevřít

en: Last Read
cs: Naposledy načtený

en: Last Saved
cs: Naposledy uložený

en: Change Password...
cs: Změnit heslo...

en: New theme
cs: Nový motiv

en: New category
cs: Nová kategorie

en: Default
cs: Výchozí

en: Are You Sure You Want to Upgrade The Diary?
cs: Opravdu chcete provést upgrade tohoto zápisníku?

en: Upgrade The Diary
cs: Upgrade zápisníku

en: Encrypt...
cs: Zašifrovat…

en: Removed diary: %1
cs: Odstraněný deník: %1

en: Undo
cs: Zpět

en: INSUFFICIENT DATA
cs: NEDOSTATEČNÁ DATA

note: ADD TO DICTIONARY
en: Add "%1" to Dictionary
cs: Přidat "%1" do slovníku

note: IGNORE ALL
en: Ignore All
cs: Ignorovat vše

en: Chapters
cs: Kapitoly

en: Options
cs: Možnosti

en: Spell Checking
cs: Kontrola pravopisu

en: Show Most Current Entry
cs: Ukázat nejaktuálnější záznam

en: File
cs: Soubor

en: Created
cs: Vytvořeno

en: Authenticate
cs: Ověřit

en: Read
cs: Číst

en: About
cs: O programu

en: Diaries
cs: Deníky

en: Enter text to replace matches with
cs: Zadejte text, který nahradí výběr

en: Replace
cs: Nahradit

en: Replace all
cs: Nahradit vše

en: Create New
cs: Vytvořit nový

en: Go back in the browsing history
cs: Jít zpět v historii prohlížení

en: Today
cs: Dnes

en: Go to today (creates a new entry if there isn't any or when already at today)
cs: Přejít na dnešek (vytvoří nový záznam pokud žádný neexistuje nebo jste již na dnešku)

en: Edit
cs: Upravit

en: Log out
cs: Odhlásit se

en: Save diary and logout
cs: Uložit deník a odhlásit se

en: Save a Copy of the Diary
cs: Uložit kopii Deníku

en: Type
cs: Typ

en: Export
cs: Exportovat

en: Where to Save The Diary?
cs: Kam Deník Uložit?

en: Encrypt Diary Content
cs: Šifrovat obsah deníku

en: Knowing others is intelligence;
    knowing yourself is true wisdom.
    Mastering others is strength;
    mastering yourself is true power.
    
    <i>Lao Tzu</i>
cs: Znát jiné je inteligence;
    Znát sama sebe je pravá moudrost.
    Ovládání ostatních je síla;
    Ovládání sama sebe je opravdová moc.
    
    <i>Lao Tzu</ i>

en: Privacy
cs: Soukromí

en: Appearance
cs: Vzhled

en: What to Print?
cs: Co vytisknout?

en: Only Current Entry
cs: Pouze aktuální záznam

en: All Filtered Entries
cs: Pouze filtrované záznamy

en: Entire Diary
cs: Celý deník

en: Text Options
cs: Možnosti textu
