lifeograph - en to da translation catalogue (186 entries)

en: Diary
da: Dagbog

en: %1 SECONDS TO LOG OUT
da: Sekunder til logout

en: Are you sure you want to log out without saving?
da: Er du sikker på at du ønsker at logge ud uden at gemme?

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
da: Dine ændringer vil blive sikkerhedskopieret om %1. Hvis du udgår normalt vil din dagbog blive gemt automatisk.

en: _Log out without Saving
da: _Log ud uden at gemme

en: Are you sure, you want to dismiss %1?
da: Er du sikker på at du vil fritstille %17

en: This operation cannot be undone!
da: Denne handling kan ikke gøres om

en: _Cancel
da: _Annuller

en: _DISMISS!
da: Fritstille

en: _Save
da: _Gem

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for selecting a new diary
en: Select a Diary
da: Vælg en dagbog

en: All Files
da: Alle filer

en: Diary Files
da: Dagbogs filer

en: All Entries
da: Alle poster

en: Only Filtered Entries
da: Kun filtrerede poster

en: Lifeograph Diary File
da: Litograf Dagbog Fil

en: Plain Text File
da: Rå Tekst Fil

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for saving a new diary
en: Where to Save the Text File?
da: Hvor skal tekstfilen gemmes?

en: Continue
da: Fortsæt

en: Add Password
da: Tilføj kodeord

en: Change Password
da: Skift kodeord

en: Please enter password
da: Indtast venligst kodeord

en: Please enter a new password
da: Indtast venligst et nyt kodeord

en: Please enter the current and new passwords
da: Indtast venligst de nuværende og det nye kodeord

en: Wrong password. Please retry...
da: Forkert kodeord. Venligst prøv igen

en: Name
da: Navn

en: Action
da: Handling

en: Local
da: Lokal

en: Remote
da: Fjern

en: Select a diary file for synchronizing
da: Vælg en dagbogsfil til synkronisering

en: Selected file does not seem to be a valid diary
da: Valgte fil ser ikke ud til at være en gyldig dagbog

en: Selected file cannot be read
da: Valgte fil kan ikke læses

en: Please select what to import/sync and press Go
da: Vælg venligst hvad der skal importeres/sync og klik Gå

en: ENTRIES
da: porte

en: THEMES
da: TEMAER

en: FILTERS
da: FILTRE

en: CHARTS
da: DIAGRAMMER

en: TABLES
da: TABELLER

en: Chapter Category
da: Kapitel kategori

en: Theme
da: Tema

en: Chart
da: Diagram

en: Table
da: Tabel

en: Entry
da: Post

en: Chapter
da: Kapitel

en: Select Image File
da: Vælg billedfil

en: Image Files
da: Billedfiler

en: Preferences
da: Præferencer

en: About Lifeograph
da: Om Lifeograph

en: Quit
da: Afslut

en: ADD
da: tilføj

en: Auto
da: Automatisk

en: Average
da: Middelværdi

en: Boolean
da: Boolesk

en: Canceled
da: Annulleret

en: Category
da: Kategori

en: CHANGED
da: ÆNDRET

en: Chart Intervals
da: Diagram intervaller

en: Chart Underlay
da: Diagram underlæg

en: Color
da: Farve

en: Cumulative
da: Voksende

en: Date
da: Dato

en: DELETED
da: SLETTET

en: Done
da: Udført

en: Edit Date
da: Rediger dato

en: Favored
da: Foretrukne

en: ID
da: Id

en: IGNORE
da: IGNORER

en: INTACT
da: INTAKT

en: Language
da: Sprog

en: Location
da: Placering

en: Map Path
da: Kort sti

en: Monthly
da: Månedligt

en: N/A
da: Ikke tilgængelig

en: NEW
da: NY

en: No
da: Nej

en: None
da: Ingen

en: OTHER
da: ANDET

en: OVERWRITE
da: OVERSKRIV

en: Progressed
da: Fremskredet

en: Type Name
da: Type navn

en: Theme Base
da: Temabase

en: Theme Font
da: Temaskrifttype

en: Theme Heading
da: Temahoved

en: Theme Highlight
da: Tema fremhæv

en: Theme Subheading
da: Tema underhoved

en: Theme Text
da: Tema tekst

en: Todo
da: Skal gøres

en: Trashed
da: Smadret

en: Unit
da: Enhed

en: Value Type
da: Værditype

en: Yearly
da: Årligt

en: Yes
da: Ja

en: Tag
da: Mærke

en: Paragraph
da: Afsnit

en: January
da: Januar

en: February
da: Februar

en: March
da: Marts

en: May
da: Maj

en: June
da: Juni

en: July
da: Juli

en: October
da: Oktober

en: Personal, digital diary
da: Personlig digital dagbog

en: Changes could not be written to diary!
da: Ændringer kunne ikke skrives til dagbogen

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
da: Kontroller at du har skriverettigheder på den fil og indeholdende mappe

en: Off
da: Fra

note: TRANSLATORS: title of an empty diary entry
en: <empty entry>
da: <tom port>

en: Please enter password for selected diary...
da: Skriv venligst kodeord for den valgte dagbog

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
da: Program loggede ud for at beskytte dit privatliv. Venligst genindtast kodeord...

en: Selected diary is in an older format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please select another file...
da: Valgte dagbog er et ældre format som ikke er kompatibel med denne version af Lifeograph. Vælg venligst en anden fil...

en: Selected diary is in a newer format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please consider upgrading your program.
da: Valgte dagbog er i et nyere format som ikke er kompatibel med denne version af Lifeograph. Overvej venligst at opgradere dit program.

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
da: Valgte fil er ikke en gyldig Lifeograph dagbog. Vælg venligst en anden fil...

en: Selected file is not found. Please select another file...
da: Valgte fil er ikke fundet. Vælg venligst en anden fil...

en: Selected file is not readable. Please check file permissions or select another file...
da: Valgte fil er ikke læsbar. Venligst kotroller filtilladelser eller vælg en anden fil...

en: You do not have permission to change this file.
da: Du har ikke tilladelse til at ændre denne fil.

en: Selected file is locked which means either it is being edited by another instance of Lifeograph or the last session with it did not finish correctly. This file cannot be opened as long as the lock file (%1) is there.
da: Valgte fil er låst hvilket betyder at den enten bliver redigeret af en anden instans af Lifeograph eller den sidste session ikke afsluttede korrekt. Denne fil kan ikke åbned så længe låsefilen (%1) er der.

en: You are about to open an old diary that will be upgraded to the new format.
    
    Lifeograph will create a backup copy of the current diary for you in the same directory. Please keep that copy until you are sure that everything is all right.
da: Du er ved at åbne en gammel dagbog som vil blive opgraderet til det nye format.
    
    Lifeograph vil oprette en backup kopi af den nuværende dagbog for dig i den samme mappe. Venligst behold den kopi indtil du er sikker på at alting er i orden.

en: Failed to open diary. Please select another file...
da: Kunne ikke åbne dagbog. Vælg venligst en anden fil...

en: Press Open to continue
da: Klik Åben for at fortsætte

en: Last Read
da: Sidst Læst

en: Last Saved
da: Sidst gemt

en: (Drop a tag here to filter)
da: (Drop et mærke her  til at filtrere)

en: Change Password...
da: Ændr kodeord...

note: TRANSLATORS: e.g. Tag with 5 entries
en: %1 with %2 entrie(s)
da: %1 med %2 porte

en: Tag with %1 entrie(s). Average value = %2
da: Mærke med %1 porte(er). Gennemsnitlig værdi = %2

en: Tag with %1 entrie(s). Total value = %2
da: Mærke med %1 porte). Total værdi = %2

en: New theme
da: Nyt tema

en: New chapter
da: Nyt kapitel

en: New category
da: Ny kategori

en: Default
da: Standard

en: <Default>
da: <Standard>

en: Are You Sure You Want to Upgrade The Diary?
da: Er du sikker på at du ønsker at opgradere dagbogen?

en: Upgrade The Diary
da: Opgrader dagbogen

en: Click to open the containing folder
da: Klik for at åbne den indeholdende mappe

en: Encrypt...
da: Kryptér …

en: Are You Sure You Want to Empty The Trash?
da: Er du sikker på du ønsker at tømme papirkurven?

en: Empty The Trash
da: Tøm papirkurven

en: Chapter with %1 words spanning %2 days in %3
da: Kapitel med %1 ord fordelt over %2 dage i %3

en: Entry with %1 word(s) in %2
da: Port med %1 ord i %2

en: Opened
da: Åbnet

en: Started
da: Startet

en: Completed
da: Gennemført

en: Diary Default
da: Dagbog standard

en: Also dismiss the entries within
da: Afbryd også porte indenfor

en: Cancel
da: Annuller

en: Apply
da: Anvend

en: <b>%1</b> instances found
da: <b>%1</b> forekomster fundet

en: Search text within entries
da: Søg tekst indenfor indtastninger

en: New Filter
da: Nyt filter

en: New Chart
da: Nyt diagram

en: New Table
da: Ny tabel

en: Removed diary: %1
da: Fjernet dagbog: %1

en: Undo
da: Fortryd

en: DATE IS NOT SET
da: DATO ER IKKE SAT

en: INSUFFICIENT DATA
da: UTILSTRÆKKELIG DATA

en: ADD COLUMNS
da: TILFØJ KOLONNER

en: Create New Entry: %1
da: Opret ny port: %1

en: Whose status is one of
da: Hvis status er fra

en: Is favorite
da: Er favorit

en: Is trashed
da: Er smadret

en: Is NOT
da: Er IKKE

en: Is
da: Er

en: Has NOT the tag
da: Har IKKE mærket

en: Has the tag
da: Har mærket

en: Has NOT the theme
da: Har IKKE temaet

en: Has the theme
da: Har temaet

en: Between
da: Mellem

en: Completion is in range
da: Færdiggørelse er i rækkevidde

en: Favorite
da: Favorit

en: Is/Not
da: Er/Ikke

en: Between Dates
da: Mellem datoer

en: Between Entries
da: Mellem poster

en: Completion
da: Fuldførelse

en: Has Tag
da: Har mærke

en: Has Theme
da: Har tema

note: number of filter groups are limited to 2
en: Subgroup
da: Undergruppe

en: OR
da: ELLER

en: AND
da: OG

en: Press Ctrl to follow the link
da: Tast Ctrl for at følge link

en: Press Ctrl to select
da: Tast Ctrl vor at vælge

en: no suggestions
da: ingen forslag

note: ADD TO DICTIONARY
en: Add "%1" to Dictionary
da: Tilføj "%1" til Ordbog

note: IGNORE ALL
en: Ignore All
da: Ignorér alle

en: Click to jump to
da: Klik for at hoppe til

en: Right click to replace
da: Højreklik for at udskifte

en: Select Image
da: Vælg billede

en: Click to edit the theme
da: Klik for at redigere temaet
