lifeograph - en to fr translation catalogue (430 entries)

en: Diary
fr: Journal/agenda

en: Keep a private journal of your life
fr: Tenez un journal intime de votre vie

en: journal;note;to-do;tag;statistics;
fr: journal;note;à-faire;tag;statistiques;

en: Open a New Window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre

en: Open a New Read-Only Window
fr: Ouvrir une nouvelle fenêtre en lecture seule

en: Digital diary and note taking
fr: Journal numérique et prise de notes

en: Lifeograph is a powerful note-taking application that can be used to keep an encrypted diary, to plan a journey, to manage todos and long term goals, to write down ideas in an organized way, to track regular activities and many more. Lifeograph strives to deliver an abundance of advanced features in a clean and streamlined user interface.
fr: Lifeograph est une application puissante de prise de notes et peut être utilisée pour tenir un journal/agenda chiffré, pour planifier un voyage, pour gérer des listes de choses à faire et des projets à long terme, pour écrire des idées de façon structurée, pour garder trace d'activités régulières et bien plus.. Lifeograph vise à fournir une foule de fonctionnalités avancées dans une interface propre et ergonomique.

en: Main features of Lifeograph:
fr: Fonctionnalités principales de Lifeograph :

en: Encrypted (with AES256) and unencrypted diaries
fr: Journaux chiffrés (avec AES256) et non chiffrés

en: Powerful and intuitive tagging system
fr: Système d'étiquettes puissant et intuitif

en: Todo management system
fr: Système de gestion de listes « à faire »

en: Automatically formats entry titles and subheadings
fr: Formate automatiquement les titres et les sous-titres des entrées

en: Wiki-like rich text formatting (*bold*, _italic_, =strikeout=, etc…)
fr: Formatage du texte riche, à la mode Wiki (*gras*, _italique_, =barré=, etc…)

en: Automatically logs out when not used for some time (to protect your diary when you forget to log out)
fr: Déconnexion automatique quand il n'est pas utilisé depuis longtemps (protection de l'agenda quand on oublie de se déconnecter)

en: Searching and replacing of text
fr: Recherche et remplacement de texte

en: Advanced filtering of entries
fr: Filtrage avancé des entrées

en: Integrated map for travel notes and planning
fr: Carte intégrée pour les notes de voyage et la planification

en: Extraction of data from diary into tables which in turn can be pasted into spread-sheet programs
fr: Extraction des données de l'agenda sous forme de tableaux qu'on peut recoller dans des tableurs

en: Themes in text editor, including background images
fr: Thèmes dans l'éditeur de texte, y compris des images de fond

en: Favorite entries
fr: Entrées favorites

en: Spell checking
fr: Vérification orthographique

en: Links between entries and to URIs
fr: Liens entre les entrées et vers les URI

en: Multiple automatic backups to prevent data loss
fr: Sauvegardes automatiques multiples pour éviter la perte de données

en: Printing individual entries or whole diaries
fr: Impression de données individuelles ou d'agenda complet

en: Statistical charts that can also be embedded into entries
fr: Graphiques statistiques qu'on peut aussi placer dans des entrées

en: Image thumbnails and charts in entries
fr: Miniatures des images et des graphiques dans les entrées

en: Editing screen
fr: Écran d'édition

en: Integrated map
fr: Carte intégrée

en: Tag charts
fr: Étiqueter les graphiques

en: Bug fixes
fr: Correction de bogues

en: Updated Italian translation
fr: Traduction italienne mise à jour

en: Unified different elements such as chapters and tags into entry
fr: Unification d'éléments différents comme chapitres et étiquettes dans une entrée

en: New inline tags that are assigned to the paragraphs as well as entries
fr: Nouvelles étiquettes en-ligne à assigner aux paragraphes comme aux entrées

en: New integrated map to assign locations and travel paths to entries
fr: Nouvelle cartographie intégrée pour assigner des emplacements et des itinéraires à des entrées

en: New custom calendar widget that integrates with the program more nicely
fr: Nouveau widget calendrier personnalisé qui s'intègre mieux au programme

en: New table view for very basic spreadsheet like functionality
fr: Nouvelle vue en tableau pour une fonctionnalité de tableur basique

en: Completion percentages for entries
fr: Pourcentage d'avancement pour les entrées

en: Support for background images in the entry editor
fr: Support pour les images de fond dans l'éditeur d'entrée

en: a new toolbar-like right-click popover that replaced the toolbar
fr: un nouveau menu déroulant, mode barre d'outil, pour remplacer la barre d'outil

en: Vastly more capable text search and entry list filtering
fr: Amélioration notable de la recherche de texte et du filtrage de liste d'entrées

en: Printing system improvements
fr: Améliorations du système d'impression

en: Both functionally and visually improved charts
fr: Amélioration fonctionnelle et visuelle des graphiques

en: Many many more
fr: Beaucoup beaucoup plus

en: Lifeograph diary
fr: Journal Lifeograph

en: %1 SECONDS TO LOG OUT
fr: %1 secondes pour vous déconnecter

en: Are you sure you want to log out without saving?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir vous déconnecter sans enregistrer ?

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
fr: Vos modifications vont être restaurées dans %1. Si vous quittez normalement, votre agenda sera sauvegardé automatiquement.

en: _Log out without Saving
fr: Déconnectez-vous sans sauvegarder

en: Are you sure, you want to dismiss %1?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir abandonner %1 ?

en: This operation cannot be undone!
fr: Cette action est irréversible !

en: _Cancel
fr: _Annuler

en: _DISMISS!
fr: ABANDONNER !

en: _Save
fr: _Enregistrer

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for selecting a new diary
en: Select a Diary
fr: Sélectionner un agenda

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Diary Files
fr: Fichiers d'agenda

en: All Entries
fr: Toutes les entrées

en: Only Filtered Entries
fr: Uniquement les entrées filtrées

en: Lifeograph Diary File
fr: Fichier d'agenda Lifeograph

en: Plain Text File
fr: Fichier de texte brut

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for saving a new diary
en: Where to Save the Text File?
fr: Où enregistrer le fichier texte ?

en: Continue
fr: Continuer

en: Add Password
fr: Ajouter un mot de passe

en: Change Password
fr: Modifier le mot de passe

en: Please enter password
fr: Veuillez entrer le mot de passe

en: Please enter a new password
fr: Veuillez entrer un nouveau mot de passe

en: Please enter the current and new passwords
fr: Veuillez entrer l'ancien et le nouveau mot de passe

en: Wrong password. Please retry...
fr: Mauvais mot de passe. Veuillez réessayez...

en: Name
fr: Nom

en: Status
fr: Statut

en: Remote
fr: Distant

en: Select a diary file for synchronizing
fr: Sélectionner un agenda à synchroniser

en: Selected file does not seem to be a valid diary
fr: Le fichier sélectionné ne semble pas être un journal valide

en: Selected file cannot be read
fr: Le fichier sélectionné ne peut être lu

en: Please select what to import/sync and press Go
fr: Veuillez sélectionner l'import/sync et cliquez Go

en: ENTRIES
fr: ENTRÉES

en: THEMES
fr: THÈMES

en: FILTERS
fr: FILTRES

en: CHARTS
fr: GRAPHIQUES

en: TABLES
fr: TABLEAUX

en: Chapter Category
fr: Groupe de chapitres

en: Theme
fr: Thème

en: Filter
fr: Filtre

en: Chart
fr: Graphique

en: Table
fr: Tableau

en: Entry
fr: Entrée

en: Chapter
fr: Chapitre

en: Select Image File
fr: Sélectionner un fichier image

en: Image Files
fr: Fichiers images

en: Preferences
fr: Préférences

en: About Lifeograph
fr: À propos de Lifeograph

en: Quit
fr: Quitter

en: ADD
fr: AJOUTER

en: Average
fr: Moyenne

en: Boolean
fr: Booléen

en: Canceled
fr: Annulé

en: Category
fr: Catégorie

en: CHANGED
fr: MODIFIÉ

en: Chart Intervals
fr: Intervalles du graphique

en: Chart Underlay
fr: Base du graphique

en: Color
fr: Couleur

en: Cumulative
fr: Cumulatif

en: Definition
fr: Définition

en: DELETED
fr: SUPPRIMÉ

en: Done
fr: Fini

en: Edit Date
fr: Éditer la date

en: Favored
fr: Favori

en: ID
fr: Identifiant

en: IGNORE
fr: IGNORÉ

en: Language
fr: Langue

en: Location
fr: Emplacement

en: Map Path
fr: Chemin pour la cartographie

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: N/A
fr: N/C

en: NEW
fr: NOUVEAU

en: No
fr: Aucun

en: None
fr: Aucun

en: OTHER
fr: AUTRE

en: OVERWRITE
fr: ÉCRASER

en: Progressed
fr: En cours

en: Type Name
fr: Écrire le nom

en: Theme Base
fr: Base de thème

en: Theme Font
fr: Police du thème

en: Theme Heading
fr: Titre du thème

en: Theme Highlight
fr: Titre principal du thème

en: Theme Subheading
fr: Sous-titre du thème

en: Theme Text
fr: Texte du thème

en: Todo
fr: À faire

en: Trashed
fr: Jeté à la corbeille

en: Unit
fr: Unité

en: Value Type
fr: Type de valeur

en: Yearly
fr: Annuellement

en: Yes
fr: Oui

en: Tag
fr: Étiquette

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: January
fr: Janvier

en: February
fr: Février

en: March
fr: Mars

en: April
fr: Avril

en: May
fr: Mai

en: June
fr: Juin

en: July
fr: Juillet

en: August
fr: Août

en: September
fr: Septembre

en: October
fr: Octobre

en: November
fr: Novembre

en: December
fr: Décembre

en: Personal, digital diary
fr: Journal intime numérique

en: Changes could not be written to diary!
fr: Les changements ne peuvent être effectués dans l'agenda !

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
fr: Vérifiez si vous avez la permission de modifier le fichier et son dossier parent

en: Off
fr: Désactivé

note: TRANSLATORS: title of an empty diary entry
en: <empty entry>
fr: <entrée vide>

en: Please enter password for selected diary...
fr: Veuillez entrer le mot de passe pour l'agenda sélectionné...

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
fr: Programme déconnecté pour protéger votre vie privée. Merci de ressaisir le mot de passe...

en: Selected diary is in an older format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please select another file...
fr: L'agenda sélectionné est un format ancien non compatible avec la version de Lifeograph. Veuillez sélectionner un autre fichier...

en: Selected diary is in a newer format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please consider upgrading your program.
fr: L'agenda sélectionné est un format nouveau non compatible avec la version de Lifeograph. Veuillez envisager la mise à jour de votre programme.

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
fr: Le fichier sélectionné n'est pas un agenda Lifeograph valide. Veuillez sélectionner un autre fichier...

en: Selected file is not found. Please select another file...
fr: Le fichier sélectionné n'existe pas. Veuillez en sélectionner un autre...

en: Selected file is not readable. Please check file permissions or select another file...
fr: Le fichier sélectionné est illisible. Veuillez vérifier les permissions ou sélectionner un autre fichier...

en: You do not have permission to change this file.
fr: Vous n'avez pas la permission de modifier ce fichier.

en: Selected file is locked which means either it is being edited by another instance of Lifeograph or the last session with it did not finish correctly. This file cannot be opened as long as the lock file (%1) is there.
fr: Le fichier sélectionné est verrouillé, ce qui signifie qu'il est utilisé par une autre instance de Lifeograph, ou que la dernière session ne s'est pas terminée correctement. Ce fichier ne pourra pas être ouvert tant que le fichier de verrouillage (%1) sera là.

en: You are about to open an old diary that will be upgraded to the new format.
    
    Lifeograph will create a backup copy of the current diary for you in the same directory. Please keep that copy until you are sure that everything is all right.
fr: Vous êtes sur le point d'ouvrir un ancien agenda qui sera mis à jour au nouveau format.
    
    Lifeograph créera pour vous une copie de sauvegarde de l'agenda actuel dans le même répertoire. Veuillez garder cette copie jusqu'à ce que vous soyez certain que tout est en ordre.

en: Failed to open diary. Please select another file...
fr: Échec lors de l'ouverture de l'agenda. Veuillez sélectionner un autre fichier...

en: Press Open to continue
fr: Appuyez sur ouvrir pour continuer

en: Last Read
fr: Dernièrement lu

en: Last Saved
fr: Dernièrement sauvegardé

en: (Drop a tag here to filter)
fr: (Déposer une étiquette ici pour filtrer)

en: Change Password...
fr: Modifier le mot de passe...

note: TRANSLATORS: e.g. Tag with 5 entries
en: %1 with %2 entrie(s)
fr: %1 de %2 entrée(s)

en: Tag with %1 entrie(s). Average value = %2
fr: Étiquette avec %1 entrée(s). Valeur moyenne = %2

en: Tag with %1 entrie(s). Total value = %2
fr: Étiquette avec %1 entrée(s). Valeur totale = %2

en: New theme
fr: Nouveau thème

en: New chapter
fr: Nouveau chapitre

en: New category
fr: Nouvelle catégorie

en: Default
fr: Par défaut

en: <Default>
fr: <Par défaut>

en: Are You Sure You Want to Upgrade The Diary?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir mettre à niveau l'agenda ?

en: Upgrade The Diary
fr: Mettre à niveau l'agenda

en: Click to open the containing folder
fr: Cliquez pour ouvrir le dossier parent

en: Encrypt...
fr: Chiffrer...

en: Are You Sure You Want to Empty The Trash?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir vider la corbeille ?

en: Empty The Trash
fr: Vider la corbeille

en: Chapter with %1 words spanning %2 days in %3
fr: Chapitre avec %1 mots sur %2 jours dans %3

en: Entry with %1 word(s) in %2
fr: Entrée avec %1 mot(s) dans %2

en: Opened
fr: Ouvert

en: Started
fr: Démarré

en: Completed
fr: Terminé

en: Diary Default
fr: Langue par défaut de l'agenda

en: Also dismiss the entries within
fr: Ignorer également les entrées dans

en: Cancel
fr: Annuler

en: Apply
fr: Appliquer

en: <b>%1</b> instances found
fr: <b>%1</b> instances trouvées

en: Search text within entries
fr: Recherche textuelle dans les entrées

en: New Filter
fr: Nouveau filtre

en: New Chart
fr: Nouveau graphique

en: New Table
fr: Nouveau tableau

en: Removed diary: %1
fr: Agenda supprimé : %1

en: Undo
fr: Annuler

en: DATE IS NOT SET
fr: LA DATE N'EST PAS RÉGLÉE

en: INSUFFICIENT DATA
fr: DONNÉES INSUFFISANTES

en: ADD COLUMNS
fr: AJOUTER DES COLONNES

en: Create New Entry: %1
fr: Créer une nouvelle entrée : %1

en: Whose status is one of
fr: Dont le statut est parmi

en: Is favorite
fr: Est favori

en: Is trashed
fr: Est mis à la corbeille

en: Is NOT
fr: N'est PAS

en: Is
fr: Est

en: Has NOT the tag
fr: N'a PAS l'étiquette

en: Has the tag
fr: A l'étiquette

en: Has NOT the theme
fr: N'a PAS le thème

en: Has the theme
fr: A le thème

en: Between
fr: Entre

en: Completion is in range
fr: L'avancement est dans l'intervalle

en: Favorite
fr: Favori

en: Is/Not
fr: Est/N'est pas

en: Between Dates
fr: Entre les dates

en: Between Entries
fr: Entre les entrées

en: Completion
fr: Avancement

en: Has Tag
fr: A l'étiquette

en: Has Theme
fr: A le thème

note: number of filter groups are limited to 2
en: Subgroup
fr: Sous-groupe

en: OR
fr: OU

en: AND
fr: ET

note: if( m_path.empty() )
en: Start
fr: Démarrer

en: Press Ctrl to follow the link
fr: Appuyez sur Ctrl pour ouvrir le lien

en: Press Ctrl to select
fr: Appuyez sur Ctrl pour sélectionner

en: no suggestions
fr: pas de suggestions

note: ADD TO DICTIONARY
en: Add "%1" to Dictionary
fr: Ajouter « %1 » au dictionnaire

note: IGNORE ALL
en: Ignore All
fr: Tout ignorer

en: Click to jump to
fr: Cliquer pour aller vers

en: Right click to replace
fr: Clic droit pour remplacer

en: Select Image
fr: Sélectionner une image

en: Click to edit the theme
fr: Cliquer pour éditer le thème

en: Open Containing Folder
fr: Ouvrir le dossier parent

en: Entries × Days
fr: Entrées × jours

en: Size
fr: Taille

en: Chapters
fr: Chapitres

en: Chapters / Chapter Groups
fr: Chapitres / Groupes de chapitres

en: Diary default value for spell checking
fr: Valeur par défaut de l'agenda pour la correction orthographique

en: Spell Checking
fr: Correction orthographique

en: Completion Tag
fr: Étiquette d'avancement

en: Startup Action
fr: Action de démarrage

en: Show Most Current Entry
fr: Afficher l'entrée la plus récente

en: Remember Last Entry
fr: Se souvenir du dernier élément

en: Always Show a Fixed Entry
fr: Toujours afficher un même élément

en: Item to Show
fr: Élément à afficher

en: Operations
fr: Opérations

en: Empty the Trash...
fr: Vider la corbeille...

en: File
fr: Fichier

en: Export/Save As...
fr: Exporter/Enregistrer sous...

en: Synchronize/Merge...
fr: Synchroniser/fusionner...

en: Created
fr: Créé

en: Edited
fr: Modifié

en: Properties
fr: Propriétés

en: To Do
fr: À faire

en: In Progress
fr: En cours

en: Unitless
fr: Sans unité

en: Spellchecking
fr: Vérification orthographique

en: Background color for this chapter's region in the graphs
fr: Couleur d'arrière-plan de la région de ce chapitre dans les graphiques

en: Recycling
fr: Recyclage

en: Move to Trash
fr: Mettre à la corbeille

en: Dismiss...
fr: Rejeter...

en: Restore
fr: Restaurer

en: Text
fr: Texte

en: Show Comments
fr: Afficher les commentaires

en: Print...
fr: Imprimer...

en: Add Entry
fr: Ajouter une entrée

en: Child
fr: Enfant

en: Sibling
fr: Sœur

en: Free
fr: Libre

en: Numbered
fr: Numéroté

en: Hide Entries
fr: Masquer les entrées

en: Before
fr: Avant

en: This
fr: Celle-ci

en: After
fr: Après

en: Not Referencing This
fr: Ne référençant pas celle-ci

en: Create a New Diary...
fr: Créer un nouveau journal...

en: Add an Existing Diary...
fr: Ajouter un journal existant...

en: Disable Auto Logout for This Session
fr: Désactiver la déconnexion automatique pour cette session

en: Log out without Saving...
fr: Se déconnecter sans enregistrer...

en: Confirm
fr: Confirmer

en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

en: Authenticate
fr: S'authentifier

en: Sort by
fr: Trier par

en: Save
fr: Enregistrer

en: Read
fr: Lire

en: Change
fr: Changer

en: Descending
fr: Décroissant

en: Ascending
fr: Croissant

en: Temporal Direction
fr: Sens temporel

en: Help
fr: Aide

en: About
fr: À propos

en: Diaries
fr: Journaux

en: Current chapter group
fr: Groupe de chapitre actuel

en: Calendar
fr: Agenda

en: Search
fr: Rechercher

en: Only search filtered entries
fr: Rechercher uniquement les entrées filtrées

en: Enter text to replace matches with
fr: Texte de remplacement

en: Replace
fr: Remplacer

en: All
fr: Tous

en: Replace all
fr: Tout remplacer

en: Revert filter to the definition
fr: Rétablir le filtre à la définition

en: Apply changes to the filter definition to be stored in the diary
fr: Appliquer les changements à la définition du filtre à enregistrer dans l'agenda

en: Charts
fr: Graphiques

en: Tables
fr: Tableaux

en: Themes
fr: Thèmes

en: Map
fr: Carte

en: Add an existing diary file
fr: Ajouter un fichier journal existant

en: Create New
fr: Créer un nouveau

en: Go back in the browsing history
fr: Retour à l'historique de navigation

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Go to today (creates a new entry if there isn't any or when already at today)
fr: Aller à aujourd'hui (crée une nouvelle entrée si aucune n'existe ou si déjà positionné à aujourd'hui)

en: Edit
fr: Modifier

en: Log out
fr: Déconnexion

en: Save diary and logout
fr: Enregistrer le journal et se déconnecter

en: Set the active tab in the bottom panel
fr: Montrer les onglets d'action en bas du panneau

en: Save a Copy of the Diary
fr: Sauvegarder une copie de l'agenda

en: Content
fr: Contenu

en: Export
fr: Exporter

en: Where to Save The Diary?
fr: Où sauvegarder l'agenda ?

en: Password
fr: Mot de passe

en: Encrypt Diary Content
fr: Chiffrer le contenu de l'agenda

en: Knowing others is intelligence;
    knowing yourself is true wisdom.
    Mastering others is strength;
    mastering yourself is true power.
    
    <i>Lao Tzu</i>
fr: Connaître les autres, c'est l'intelligence ;
    la connaissance de soi est la vraie sagesse.
    Maîtriser les autres, c'est la force ;
    vous maîtriser est le vrai pouvoir.
    
    <i>Lao Tseu</i>

en: Welcome to Lifeograph, a simple to use  digital diary.
fr: Bienvenue dans Lifeograph, un journal numérique simple à utiliser.

en: If this is your first time with the program, click here to start right away
fr: Si c'est la première fois que vous utilisez le programme, cliquez ici pour commencer tout de suite

en: Show Accepted
fr: Montrer « accepté »

en: Show Ignored
fr: Montrer « ignoré »

en: New
fr: Nouveau

en: Changed
fr: Modifié

en: Apply Scheme
fr: Appliquer le schéma

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Add remote
fr: Ajout distant

en: O
fr: E

en: Overwrite local
fr: Écraser local

en: Tag Imported Entries
fr: Étiqueter les entrées importées

en: Apply to Similar
fr: Application : similaire

en: Apply action changes to all similar elements
fr: Applique l'action de changement à tous les éléments similaires

en: Go
fr: Aller

en: Scheme
fr: Schéma

en: Show New
fr: Montrer les nouveautés

en: Show Changed
fr: Montrer les modifications

en: Make Default
fr: Définir par défaut

en: Assign to Open Entry
fr: Assigner à l'entrée ouverte

en: Assign to Selected Entries
fr: Assigner aux entrées sélectionnées

en: Web Site
fr: Site web

en: Copy Date
fr: Copier la date

en: Create entry
fr: Créer une entrée

en: Create chapter
fr: Créer un chapitre

en: y Axis
fr: Axe y

en: Cumulative: Periodic
fr: Cumul: périodique

en: Cumulative: Continuous
fr: Cumul: continu

en: Entry Count
fr: Nombre d'entrées

en: Text Length
fr: Longueur du texte

en: Path Length in Map
fr: Longueur de l'itinéraire sur la carte

en: Entry Value for Tag
fr: Valeur de l'entrée pour l'étiquette

en: Paragraph Value for Tag
fr: Valeur du paragraphe pour l'étiquette

en: Paragraph Filter
fr: Filtre de paragraphe

en: Tagged with
fr: Étiqueté avec

en: Only include paragraphs with this tag
fr: Montrer seulement les paragraphes avec cette étiquette

en: Entry Filter
fr: Filtre des entrées

en: Limit to entries passing this filter
fr: Limiter aux entrées acceptées par ce filtre

en: Limit to Entries That Have The Tag
fr: Limiter aux entrées qui ont cette étiquette

en: Period
fr: Période

en: Week
fr: Semaine

en: Month
fr: Mois

en: Year
fr: Année

en: Underlay
fr: Base

en: Previous Year
fr: Année précédente

en: Planned
fr: Planifié

en: Zoom level
fr: Niveau de zoom

en: Assign to Entry
fr: Assigner à l'entrée

en: Remove from Entry
fr: Retirer de l'entrée

en: Copy to Clipboard
fr: Copier dans le presse-papier

en: Path
fr: Chemin

en: Add Point
fr: Ajouter un point

en: Remove  Selected Point
fr: Supprimer le point sélectionné

en: Clear Path
fr: Effacer le chemin

en: Other Entries
fr: Autres entrées

en: Show Locations
fr: Afficher les emplacements

en: Save Diary and Logout When Idle
fr: Sauvegarder l'agenda et se déconnecter lorsque inoccupé

en: Disabled
fr: Désactivé

en: For 30 Seconds
fr: Durant 30 secondes

en: For 45 Seconds
fr: Durant 45 secondes

en: For 1 Minute
fr: Durant 1 minute

en: For 1½ Minute
fr: Durant 1½ minute

en: For 2 Minutes
fr: Durant 2 minutes

en: For 3 Minutes
fr: Durant 3 minutes

en: For 5 Minutes
fr: Durant 5 minutes

en: For 10 Minutes
fr: Durant 10 minutes

en: For 20 Minutes
fr: Durant 20 minutes

en: For 30 Minutes
fr: Durant 30 minutes

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Create Daily Backups on Save
fr: Créer des sauvegardes quotidiennes lors de l'enregistrement

en: Backup Folder
fr: Dossier des sauvegardes

en: Select The Folder for Daily Backups
fr: Sélectionner le dossier pour les sauvegardes quotidiennes

en: Auto Backups
fr: Sauvegardes automatiques

en: Date Order and Separator
fr: Séparateur et ordre des dates

en: Year Month Day
fr: Année mois jour

en: Day Month Year
fr: Jour mois année

en: Month Day Year
fr: Mois jour année

en: . (Dot)
fr: . (point)

en: / (Slash)
fr: / (barre oblique)

en: - (Dash)
fr: - (tiret)

en: Preferred Units
fr: Unités Préférées

en: Metric
fr: Métriques

en: Imperial
fr: Impériales

en: Locale
fr: Locales

en: Prefer Dark Gtk+ Theme
fr: Préférer le thème « Gtk+ sombre «

en: Appearance
fr: Apparence

en: What to Print?
fr: Que doit-on imprimer?

en: Only Current Entry
fr: Seulement l'entrée actuelle

en: All Filtered Entries
fr: Toutes les entrées filtrées

en: Entire Diary
fr: Journal entier

en: Every Entry Begins on a New Page
fr: Chaque entrée commence sur une nouvelle page

en: Text Options
fr: Options du texte

en: Use Theme Fonts in Entries
fr: Utiliser les polices du thème dans les entrées

en: Use Custom Theme Colors
fr: Utiliser des couleurs de thème personnalisées

en: Page Margins
fr: Marges

en: Full
fr: Plein

en: Half
fr: Demi

en: To do
fr: À faire

en: In progress
fr: En cours

en: Bullet
fr: Puce

en: Expand selection
fr: Étendre la sélection

en: Cut
fr: Couper

en: Copy
fr: Copier

en: Paste
fr: Coller

en: Bold
fr: Gras

en: Copy Image File to rel:/
fr: Copier le fichier image vers rel:/

en: Spelling
fr: Correction orthographique
