lifeograph - en to nl translation catalogue (156 entries)

en: Diary
nl: Dagboek

en: %1 SECONDS TO LOG OUT
nl: %1 SECONDEN VOOR UITLOGGEN

en: Are you sure you want to log out without saving?
nl: Weet u zeker dat u wilt uitloggen zonder op te slaan?

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
nl: Binnen %1 zullen uw wijzigingen opgeslagen worden. Als u normaal afsluit, wordt uw dagboek automatisch opgeslaan.

en: _Log out without Saving
nl: _Uitloggen zonder op te slaan

en: Are you sure, you want to dismiss %1?
nl: Weet u zeker dat u %1 wilt sluiten?

en: This operation cannot be undone!
nl: Deze bewerking kan niet ongedaan gemaakt worden!

en: _Cancel
nl: _Annuleren

en: _DISMISS!
nl: _VERWERP!

en: _Save
nl: _Opslaan

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for selecting a new diary
en: Select a Diary
nl: Selecteer een Dagboek

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: Diary Files
nl: Dagboekbestand

en: Lifeograph Diary File
nl: Lifeograph dagboekbestand

en: Plain Text File
nl: Plattetekst bestand

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for saving a new diary
en: Where to Save the Text File?
nl: Waar wil je het dagboekbestand opslaan?

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Add Password
nl: Wachtwoord toevoegen

en: Change Password
nl: Wachtwoord wijzigen

en: Please enter password
nl: Wachtwoord

en: Please enter a new password
nl: Voer een nieuwe wachtwoord in

en: Please enter the current and new passwords
nl: Voer het huidige en nieuwe wachtwoord in

en: Wrong password. Please retry...
nl: Verkeerd paswoord. Gelieve opnieuw te proberen...

en: Name
nl: Naam:

en: Action
nl: Actie

en: Local
nl: Plaatselijk

en: Select a diary file for synchronizing
nl: Selecteer een dagboekbestand om te synchroniseren

en: Selected file does not seem to be a valid diary
nl: Geselecteerd bestand lijkt geen geldig dagboek te zijn

en: Selected file cannot be read
nl: Geselecteerd bestand kan niet worden gelezen

en: Please select what to import/sync and press Go
nl: Selecteer wat u wilt importeren/synchroniseren en druk op Go

en: THEMES
nl: THEMA'S

en: CHARTS
nl: GRAFIEKEN

en: TABLES
nl: TABELLEN

en: Chapter Category
nl: Hoofdstukcategorie

en: Theme
nl: Stijl

en: Filter
nl: Filteren

en: Chart
nl: Grafiek

en: Table
nl: Tabel

en: Chapter
nl: Hoofdstuk

en: Select Image File
nl: Selecteer afbeeldingbestand

en: Image Files
nl: Afbeeldingbestanden

en: Preferences
nl: Voorkeursinstellingen

en: About Lifeograph
nl: Over Lifeograph

en: Quit
nl: Afsluiten

en: ADD
nl: TOEVOEGEN

en: Auto
nl: Automatisch

en: Average
nl: Gemiddelde

en: Boolean
nl: Booleans

en: Canceled
nl: Geannuleerd

en: Category
nl: Categorie

en: CHANGED
nl: VERANDERD

en: Chart Intervals
nl: Grafiek intervallen

en: Chart Underlay
nl: Grafiekonderlaag

en: Color
nl: Kleur

en: Cumulative
nl: Cumulatief

en: Date
nl: Datum

en: Definition
nl: Definitie

en: DELETED
nl: VERWIJDERD

en: Done
nl: Gereed

en: Edit Date
nl: Bewerkingsdatum

en: IGNORE
nl: NEGEREN

en: Language
nl: Taal

en: Monthly
nl: Maandelijks

en: N/A
nl: NIET BESCHIKBAAR

en: NEW
nl: NIEUW

en: None
nl: Geen

en: OTHER
nl: OVERIG

en: OVERWRITE
nl: OVERSCHRIJVEN

en: Theme Font
nl: Thema lettertype

en: Theme Heading
nl: Themakoptekst

en: Theme Subheading
nl: Thema ondertitel

en: Theme Text
nl: Thema tekst

en: Todo
nl: Taken

en: Trashed
nl: Weggegooid

en: Unit
nl: Eenheid

en: Yearly
nl: Jaarlijks

en: Yes
nl: Ja

en: Tag
nl: Trefwoord

en: Paragraph
nl: Paragraaf

en: January
nl: Januari

en: February
nl: Februari

en: March
nl: Maart

en: May
nl: Mei

en: June
nl: Juni

en: July
nl: Juli

en: August
nl: Augustus

en: October
nl: Oktober

en: Personal, digital diary
nl: Persoonlijk digitaal dagboek

en: Changes could not be written to diary!
nl: De wijzigingen kondern niet naar het dagboek worden weggeschreven!

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
nl: Kijk na of u schrijfrechten heeft op het bestand en de map waarin het zich bevindt.

en: Off
nl: Uit

note: TRANSLATORS: title of an empty diary entry
en: <empty entry>
nl: <leeg blad>

en: Please enter password for selected diary...
nl: Gelieve het paswoord in te geven voor het gekozen dagboek...

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
nl: Het programma heeft uitgelogd om uw privacy te beschermen. Gelieve het paswoord opnieuw in te geven..

en: Selected diary is in an older format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please select another file...
nl: Het geselecteerde dagboek heeft een ouder formaat dat niet compatibel is met deze versie van Lifeograph. Selecteer een ander bestand...

en: Selected diary is in a newer format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please consider upgrading your program.
nl: Het geselecteerde dagboek heeft een nieuwere indeling die niet compatibel is met deze versie van Lifeograph. Overweeg om uw programma te upgraden.

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
nl: Het geselecteerde bestand is geen geldig Lifeograph dagboek. Gelieve een ander bestand te kiezen...

en: Selected file is not found. Please select another file...
nl: Het geselecteerde bestand is niet gevonden. Selecteer een ander bestand...

en: Selected file is not readable. Please check file permissions or select another file...
nl: Het geselecteerde bestand is niet leesbaar. Controleer de bestandsrechten of selecteer een ander bestand...

en: You do not have permission to change this file.
nl: U heeft geen schrijfrechten om dit bestand te wijzigen.

en: Selected file is locked which means either it is being edited by another instance of Lifeograph or the last session with it did not finish correctly. This file cannot be opened as long as the lock file (%1) is there.
nl: Het geselecteerde bestand is vergrendeld, wat betekent dat het wordt bewerkt door een ander exemplaar van Lifeograph of dat de laatste sessie ermee niet correct is voltooid. Dit bestand kan niet worden geopend zolang het vergrendelingsbestand (%1) aanwezig is.

en: You are about to open an old diary that will be upgraded to the new format.
    
    Lifeograph will create a backup copy of the current diary for you in the same directory. Please keep that copy until you are sure that everything is all right.
nl: U staat op het punt een oud dagboek te openen dat zal worden geüpgraded naar het nieuwe formaat.
    
    Lifeograph maakt voor u een reservekopie van het huidige dagboek in dezelfde map. Bewaar die kopie totdat u zeker weet dat alles in orde is.

en: Failed to open diary. Please select another file...
nl: Kan dagboek niet openen. Selecteer een ander bestand...

en: Press Open to continue
nl: Druk op Openen om door te gaan

en: Last Read
nl: Laatst gelezen

en: Last Saved
nl: Laatst opgeslagen

en: (Drop a tag here to filter)
nl: (Laat hier een tag achter om te filteren)

en: Change Password...
nl: Wachtwoord wijzigen…

en: New theme
nl: Nieuw thema

en: New chapter
nl: Nieuw hoofdstuk

en: New category
nl: Nieuwe categorie

en: Default
nl: Standaard

en: <Default>
nl: <Standaard>

en: Are You Sure You Want to Upgrade The Diary?
nl: Bent u zeker dat u het dagboek wilt upgraden?

en: Upgrade The Diary
nl: Dagboek upgraden

en: Click to open the containing folder
nl: Klik om de corresponderende map te openen

en: Encrypt...
nl: Versleutelen…

en: Are You Sure You Want to Empty The Trash?
nl: Weet je zeker dat je de prullenbak wilt legen?

en: Empty The Trash
nl: Leeg de prullenbak

en: Chapter with %1 words spanning %2 days in %3
nl: Hoofdstuk met %1 woorden verspreid over %2 dagen in %3

en: Opened
nl: Geopend

en: Started
nl: Gestart

en: Completed
nl: Voltooid

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Apply
nl: Toepassen

en: New Filter
nl: Nieuw filter

en: New Chart
nl: Nieuw Diagram

en: New Table
nl: Nieuw tabbel

en: Removed diary: %1
nl: Dagboek verwijderd: %1

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: DATE IS NOT SET
nl: DATUM IS NIET INGESTELD

en: INSUFFICIENT DATA
nl: NIET GENOEG DATA

en: ADD COLUMNS
nl: KOLOMMEN TOEVOEGEN

en: Whose status is one of
nl: Wiens status is een van

en: Is trashed
nl: Is weggegooid

en: Is NOT
nl: Niet

en: Has the tag
nl: Heeft de tag

en: Has the theme
nl: Heeft de thema

en: Between
nl: Tussen

en: Favorite
nl: Favoriet

en: Between Dates
nl: Tussen datums

en: Has Tag
nl: Heeft Tag

en: Has Theme
nl: Heeft Thema

en: OR
nl: OF

en: AND
nl: EN

en: Press Ctrl to select
nl: Druk op Ctrl om link te volgen

en: no suggestions
nl: geen suggesties

note: ADD TO DICTIONARY
en: Add "%1" to Dictionary
nl: Voeg "%1" toe aan woordenboek

en: Authenticate
nl: Authenticeren

en: Enter text to replace matches with
nl: Geef tekst ter vervanging van

en: Replace
nl: Vervangen

en: Today
nl: Vandaag

en: Log out
nl: Afmelden

en: Save a Copy of the Diary
nl: Een kopie van het dagboek opslaan

en: Where to Save The Diary?
nl: Waar wilt u het dagboek opslaan?

en: Knowing others is intelligence;
    knowing yourself is true wisdom.
    Mastering others is strength;
    mastering yourself is true power.
    
    <i>Lao Tzu</i>
nl: Anderen kennen is intelligentie,
    jezelf kennen is ware wijsheid.
    Meesterschap over anderen is krachtig,
    meesterschap over jezelf is ware kracht.
    
    <i>Lao Tzu</i>
