lifeograph - en to sv translation catalogue (41 entries)

en: Diary
sv: Dagbok

en: Keep a private journal of your life
sv: För en privat dagbok över ditt liv

en: %1 SECONDS TO LOG OUT
sv: %1 SEKUNDER TILL UTLOGGNING

en: Are you sure you want to log out without saving?
sv: Vill du verkligen logga ut utan att spara?

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
sv: Dina ändringar kommer att säkerhetskopieras till %1. Om du avslutar normalt kommer din dagbok att sparas automatiskt.

en: _Log out without Saving
sv: _Logga ut utan att spara

en: This operation cannot be undone!
sv: Detta går inte att ångra!

en: _DISMISS!
sv: _SLÄNG!

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for selecting a new diary
en: Select a Diary
sv: Välj dagbok

en: All Files
sv: Alla filer

en: Plain Text File
sv: Textfil

en: Add Password
sv: Lägg till lösenord

en: Change Password
sv: Ändra lösenord

en: Wrong password. Please retry...
sv: Fel lösenord. Försök igen...

en: Name
sv: Namn

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Date
sv: Datum

en: Personal, digital diary
sv: Personlig, digital dagbok

en: Changes could not be written to diary!
sv: Ändringarna kunde inte skrivas till dagboken!

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
sv: Kontrollera att du har skrivrättigheter till filen och katalogen som den ligger i

note: TRANSLATORS: title of an empty diary entry
en: <empty entry>
sv: <inget inlägg>

en: Please enter password for selected diary...
sv: Skriv in ditt lösenord för dagboken...

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
sv: Programmet loggade ut för att skydda din dagbok. Skriv lösenordet igen...

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
sv: Denna fil är inte en giltig dagbok. Välj en annan fil...

en: Change Password...
sv: Byt lösenord...

en: Are You Sure You Want to Upgrade The Diary?
sv: Är du säker på att du vill uppgradera dagboken?

en: Upgrade The Diary
sv: Uppgradera dagboken

en: Encrypt...
sv: Kryptera...

en: Apply
sv: Utför

en: Undo
sv: Ångra

en: Authenticate
sv: Autentisera

en: Enter text to replace matches with
sv: Skriv text som ska ersätta söksträngen

en: Replace
sv: Ersätt

en: Today
sv: Idag

en: Log out
sv: Logga ut

en: Save a Copy of the Diary
sv: Spara en kopia av dagboken

en: Where to Save The Diary?
sv: Var vill du spara dagboken?

en: Knowing others is intelligence;
    knowing yourself is true wisdom.
    Mastering others is strength;
    mastering yourself is true power.
    
    <i>Lao Tzu</i>
sv: Att förstå andra är intelligens
    att känna sig själv är sann visdom
    Att härska över andra är styrka
    självbehärskning är sann makt
    
    <i>Lao Tzu</i>

en: Privacy
sv: Integritet

en: Appearance
sv: Utseende

en: Bold
sv: Fetstil
