lifeograph - en to uk translation catalogue (52 entries)

en: Diary
uk: Щоденник

en: Keep a private journal of your life
uk: Ведення особистого щоденника

en: Are you sure you want to log out without saving?
uk: Ви впевнені, що бажаєте вийти без збереження?

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
uk: Зміни будуть зарезервовано через %1. Якщо ви вийдете звичайним способом, зміни будуть збережені.

en: _Log out without Saving
uk: _Вийти без Збереження

en: This operation cannot be undone!
uk: Ця дія не може бути відмінена!

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for selecting a new diary
en: Select a Diary
uk: Вибрати щоденник

en: All Files
uk: Всі файли

en: Diary Files
uk: Файли щоденника

en: All Entries
uk: Всі записи

en: Only Filtered Entries
uk: Тільки Фільтровані Записи

en: Add Password
uk: Додати пароль

en: Change Password
uk: Змінити пароль

en: Wrong password. Please retry...
uk: Неправильний пароль. Будь ласка, спробуйте ще раз...

en: Selected file cannot be read
uk: Вибраний файл не може бути прочитаним

en: THEMES
uk: ТЕМИ

en: Entry
uk: Запис

en: Preferences
uk: Налаштування

en: About Lifeograph
uk: Про Lifeograph

en: None
uk: Нічого

en: Personal, digital diary
uk: Персональний цифровий щоденник

en: Changes could not be written to diary!
uk: Зміни не можуть бути записаними в щоденник!

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
uk: Перевірте, чи маєте ви права на зміни в цьому каталозі або на цей файл

en: Please enter password for selected diary...
uk: Будь ласка, введіть пароль для вибраного щоденника...

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
uk: Програма вийшла, щоб захистити приватність. Будь ласка, введіть пароль ще раз...

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
uk: Вибраний файл не є робочим щоденником Lifeograph. Будь ласка, виберіть інший файл...

en: Press Open to continue
uk: Натисніть "Відкрити", щоб продовжити

en: Change Password...
uk: Змінити пароль...

en: New theme
uk: Нова тема

en: New category
uk: Нова категорія

en: Default
uk: Типова

en: Are You Sure You Want to Upgrade The Diary?
uk: Ви впевнені, що бажаєте оновити словник

en: Upgrade The Diary
uk: Оновити Щоденник

en: Undo
uk: Відмінити

en: Options
uk: Опції

en: File
uk: Файл

en: Created
uk: Створено

en: Authenticate
uk: Автентифікація

en: Read
uk: Читати

en: About
uk: Про програму

en: Diaries
uk: Щоденники

en: Replace
uk: Замінити

en: Replace all
uk: Видалити все

en: Today
uk: Сьогодні

en: Edit
uk: Змінити

en: Log out
uk: Вийти

en: Save diary and logout
uk: Зберегти щоденник і вийти

en: Save a Copy of the Diary
uk: Зберегти копію щоденника

en: Export
uk: Експортувати

en: Where to Save The Diary?
uk: Куди зберегти щоденник

en: Privacy
uk: Конфіденційність

en: Appearance
uk: Зовнішній вигляд
