lifeograph - en to tr translation catalogue (632 entries)

en: Diary
tr: Günlük

en: Keep a private journal of your life
tr: Hayatınızın özel bir günlüğünü tutun

en: journal;note;to-do;tag;statistics;
tr: hatıra;defter;not;yapılacak;istatistik;

en: Open a New Window
tr: Yeni Bir Pencere Aç

en: Open a New Read-Only Window
tr: Yeni Bir Sadece Okunur Pencere Aç

en: Advanced personal note taking application
tr: Gelişmiş şahsi not tutma programı

en: Lifeograph is a powerful note-taking application that can be used to keep an encrypted diary, to plan a journey, to manage todos and long term goals, to write down ideas in an organized way, to track regular activities and many more. Lifeograph strives to deliver an abundance of advanced features in a clean and streamlined user interface.
tr: Lifeograph, günlük tutmak, seyahat planlamak, yapılacakları ve uzun vadeli hedefleri takip etmek, fikirleri organize bir şekilde yazıya geçirmek, düzenli faaliyetleri kaydetmek ve daha birçok amaçla kullanılabilecek güçlü bir not alma programıdır. Lifeograph bu çok sayıdaki gelişmiş özelliği sade ve kullanışlı bir arayüzde sunmaya gayret etmektedir.

en: Main features of Lifeograph:
tr: Lifeograph'ın temel özellikleri:

en: Completely local workflow: all data is owned solely by the user
tr: Tamamıyla dışa kapalı çalışma: bütün bilgileri sadece kullanıcıya ait kalır

en: Encrypted (with AES256) and unencrypted diaries
tr: Şifrelenmiş (AES256 ile) veya şifrlenememiş günlükler

en: Powerful and intuitive parametric tagging system
tr: Güçlü ve sezilebilir parametrik yaftalama sistemi

en: Todo management system
tr: Yapılacaklar listesi tutma

en: WYSIWYG rich text formatting (i.e. no separate edit &amp; preview modes)
tr: WYSIWYG zengin metin biçimlendirme (yani ayrı ayrı düzenleme ve ön görünüm modları yok)

en: Image thumbnails, tables, and charts in entries
tr: Girişlerin içinde küçük resimler, tablolar ve grafikler

en: Searching and replacing of text
tr: Metin arama ve değiştirme

en: Advanced filtering of entries
tr: Gelişmiş giriş süzme

en: Integrated map for travel notes and planning
tr: Syahat notları ve panlaması için dahili harita

en: Live tables that are created on the fly based on the user defined rules which can also be pasted into spread-sheet programs
tr: Kullanıcının tariflediği kaidelere göre canlı olarak oluşturulan ve tablo programlarına da yapıştırılabilen tablolar

en: Live statistical charts that are created from the values in the tables
tr: Tablolardaki değerlernden canlı oarak oluşturulan istatistiki grafikler

en: Themes in text editor, including background images
tr: Metin düzenleyici temaları ve arka plan resimleri

en: Favorite entries
tr: Sevilen girişler

en: Spell checking
tr: Yazım denetimi

en: Links between entries and to URIs
tr: Girşler arasında ve URI'lere linkler

en: Automatically created back-links to entries referring to the current entry
tr: Görüntülenen girişlere atıfta bulunan girişlerin otomatik listelenmesi

en: Printing individual entries or whole diaries
tr: Teker teker girişleri veya bütün günlüğü yazdırma

en: Automatically logs out when not used for some time (to protect your diary when you forget to log out)
tr: Belli bir müddet kullanılmadığında kendiliğinden kapanma (mahremiyeti kormak için)

en: Multiple automatic backups to prevent data loss
tr: Bilgi kaybını önlemek birçok için kendiliğinden yedekleme

en: Editing screen
tr: Düzenleme ekranı

en: Integrated map
tr: Dahili harita

en: Charts
tr: Grafikler

en: Added an option to merge selected entries
tr: Seçili girişleri birleştirme özelliği eklendi

en: Added many new filterers
tr: Birçok yeni filtre eklendi

en: Bug fixes
tr: Hata gidermeler

en: Unified different elements such as chapters and tags into entry
tr: Fasıl ve yafta gibi farklı unsurlar giriş altında toplandı

en: New inline tags that are assigned to the paragraphs as well as entries
tr: Yeni metin-içi yaftalar ile, girişlerin yanı sıra paragrafların yaftalanması imkanı

en: New integrated map to assign locations and travel paths to entries
tr: Yeni dahili harita ile girişlere konum ve seyahat güzergahlarının eklenmesi

en: New custom calendar widget that integrates with the program more nicely
tr: Programa daha iyi uyum sağlayan ve yeni imkanlar getiren yeni takvim

en: New table view for very basic spreadsheet like functionality
tr: Çizelge benzeri işlevler sunan yeni tablo paneli

en: Completion percentages for entries
tr: Girişler için tamamlanma yüzdeleri

en: Support for background images in the entry editor
tr: Giriş düzenleyiciye arka plan resmi atayabilme

en: a new toolbar-like right-click popover that replaced the toolbar
tr: Araç çubuğu tarzı bir sağ tıklama menüsü

en: Vastly more capable text search and entry list filtering
tr: Büyük ölçüde geliştirilmiş metin arama ve süzme sistemi

en: Printing system improvements
tr: Yazdırma sistemi geliştirmeleri

en: Both functionally and visually improved charts
tr: Hem işlev hem görünüş yönünden geliştirilmiş grafikler

en: Many many more
tr: Ve daha fazlası

en: Lifeograph diary
tr: Lifeograph günlüğü

en: %1 SECONDS TO CLOSE
tr: %1 SANİYE SONRA KAPATILACAK

en: Diary couldn't be saved. A rescue copy is saved at the location below:
tr: Günlük kaydedilemedi. Bir kurtarma kopyası aşağıdaki konuma kaydedildi:

en: _Close
tr: _Kapat

en: Are you sure you want to close the diary without saving?
tr: Günlüğü kaydetmededn kapatmak istediğinizden emin misiniz?

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
tr: Değişiklikleriniz %1 dosyasına kaydedilecek. Normal çıkış yaparsanız değişiklikleriniz kendiliğinden kaydedilir.

en: Close _without Saving
tr: _Kaydetmeden Kapat

en: Are you sure, you want to dismiss %1?
tr: %1 nesnesini silmek istediğinizden emin misiniz?

note: must come before add_extra_info
en: This operation cannot be undone!
tr: Bu işlem geri alınamaz!

en: _Dismiss
tr: _Sil

en: Lifeograph Diary File
tr: Lifeograph Günlük Dosyası

en: Where to Save the Diary File?
tr: Günlük Dosyası Nereye Kaydedilsin?

en: Plain Text File
tr: Düz Metin Dosyası

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for saving a new diary
en: Where to Save the Text File?
tr: Metin Dosyası Nereye Kaydedilecek?

en: Continue
tr: Devam Et

en: Add Password
tr: Parola Ekle

en: Change Password
tr: Parolayı Değiştir

en: Please enter password
tr: Lütfen parolayı yazın

en: Please enter a new password
tr: Lütfen yeni bir parola parola yazın

en: Please enter the current and new passwords
tr: Lütfen şimdiki ve yeni parolaları yazın

en: Wrong password. Please retry...
tr: Hatalı parola. Lütfen tekrar deneyin...

en: Name
tr: Ad

en: Status
tr: Durum

en: Action
tr: Eylem

en: Local
tr: Dahili

en: Remote
tr: Harici

en: Click to select a diary file...
tr: Günlük Dosyası Seçmek için tıklayın...

en: Select a diary file for synchronizing
tr: Eşitlenecek günlük dosyasını seçin

en: Selected file does not seem to be a valid diary
tr: Seçili dosya geçerli bir günlüğe benzemiyor

en: Selected file cannot be read
tr: Seçili dosya okunamıyor

en: Please select what to import/sync and press Go
tr: Lütfen içe aktarılacak/eşitlenecekleri seçin ve Git'e basın

en: Options
tr: Seçenekler

en: DIARY
tr: GÜNLÜK

en: ENTRIES
tr: GİRİŞLER

en: THEMES
tr: TEMALAR

en: FILTERS
tr: SÜZGEÇLER

en: CHARTS
tr: GRAFİKLER

en: TABLES
tr: TABLOLAR

note: chapter category
en: Chapter Category:
tr: Fasıl Kategorisi:

en: New Entry
tr: Yeni Giriş

en: Theme
tr: Tema

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Chart
tr: Grafik

en: Table
tr: Tablo

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Entry
tr: Giriş

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Edited
tr: Düzenlenme

en: Duration
tr: Süre

en: day(s)
tr: gün

en: FAILED
tr: BAŞARISIZ

en: All Files
tr: Bütün Dosyalar

en: Image Files
tr: Resim Dosyaları

en: Diary files
tr: Günlük dosyaları

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: Name Only
tr: Yalnızca İsim

en: Name - Description
tr: İsim - Açıklama

en: Number - Name
tr: Numara - İsim

en: Date - Name
tr: Tarih - İsim

en: Milestone
tr: Kilometre Taşı

en: Printing failed
tr: Yazdırma başarısız

en: ADD
tr: EKLE

en: All Entries
tr: Bütün Girişler

en: All Paragraphs
tr: Bütün Paragraflar

en: Auto
tr: Otomatik

en: Average
tr: Ortalama

en: Background Image
tr: Arkaplan Resmi

en: Boolean
tr: İkili

en: Canceled
tr: İptal edildi

en: Category
tr: Kategori

en: CHANGED
tr: DEĞİŞMİŞ

en: Chart Intervals
tr: Grafik Zaman Aralığı

en: Chart Underlay
tr: Grafik Altlığı

en: Color
tr: Renk

en: Comment Style
tr: Yorum Tarzı

en: Completion Tag
tr: Tamamlanma Yaftası

en: Creation Date
tr: Oluşturulma Tarihi

en: Cumulative
tr: Toplam

en: Current Entry
tr: Görüntülenen Giriş

en: Current Entry + Descendants
tr: Görüntülenen Giriş + Altındakiler

en: Date
tr: Tarih

en: Definition
tr: Tarif

en: DELETED
tr: SİLİNMİŞ

en: Done
tr: Tamamlandı

en: Edit Date
tr: Düzenlenme Tarihi

en: Favorite
tr: Sevilen

en: List Filter
tr: Liste Süzgeci

en: Search Filter
tr: Arama Süzgeci

en: Format
tr: Biçim

en: ID
tr: Kimlik

en: IGNORE
tr: ATLA

en: INTACT
tr: FARKSIZ

en: Language
tr: Lisan

en: Last Entry
tr: Son Seferki Giriş

en: Location
tr: Konum

en: Map Path
tr: Harita Yolu

en: Monthly
tr: Aylık

en: N/A
tr: Uygulanamaz

en: NEW
tr: YENİ

en: New Column
tr: Yeni Sütun

en: New Table
tr: Yeni Tablo

en: No
tr: Hayır

en: None
tr: Yok

en: OTHER
tr: DİĞER

en: OVERWRITE
tr: DEĞİŞTİR

en: Progressed
tr: Yapılmakta

en: Startup Entry
tr: Başlangıç Girişi

en: Title Style
tr: Başlık Tarzı

en: Type Name
tr: Türün adı

en: Theme Base
tr: Tema Arka Plan

en: Theme Font
tr: Tema Yazı Tipi

en: Theme Heading
tr: Tema Başlık

en: Theme Highlight
tr: Tema Vurgu

en: Theme Subheading
tr: Tema Altbaşlık

en: Theme Text
tr: Tema Metin

en: Todo
tr: Yapılacak

en: Trashed
tr: Çöptekiler

en: Unit
tr: Birim

en: Value Type
tr: Değer Tipi

en: Yearly
tr: Yıllık

en: Yes
tr: Evet

en: Tag
tr: Yafta

en: January
tr: Ocak

en: February
tr: Şubat

en: March
tr: Mart

en: April
tr: Nisan

en: May
tr: Mayıs

en: June
tr: Haziran

en: July
tr: Temmuz

en: August
tr: Ağustos

en: September
tr: Eylül

en: October
tr: Ekim

en: November
tr: Kasım

en: December
tr: Aralık

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Personal, digital diary
tr: Şahsi, dijital günlük

en: Changes could not be written to diary!
tr: Değişiklikler günlüğe yazılamadı!

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
tr: Dosya ve klasörü üzerinde yazma hakkınız olduğundan emin olun

en: Off
tr: Kapalı

note: TRANSLATORS: title of an empty diary entry
en: <empty entry>
tr: <boş giriş>

en: Please enter password for selected diary...
tr: Lütfen seçili günlük için parolayı yazın...

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
tr: Program mahremiyetinizi korumak için çıkış yaptı. Lütfen parolanızı yeniden girin...

en: Selected diary is in an older format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please select another file...
tr: Seçili günlük Lifeograph'ın bu sürümü tarafından desteklenmeyen eski bir formatta. Lütfen başka bir dosya seçin...

en: Selected diary is in a newer format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please consider upgrading your program.
tr: Seçili günlük Lifeograph'ın bu sürümü tarafından desteklenmeyen yeni bir formatta. Lütfen programınızı güncellemeye çalışınız...

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
tr: Seçili dosya geçerli bir Lifeograph günlüğü değil. Lütfen başka bir dosya seçin...

en: Selected file is not found. Please select another file...
tr: Seçilen dosya bulunamadı. Lütfen başka bir dosya seçin...

en: Selected file is not readable. Please check file permissions or select another file...
tr: Seçili dosya okunamıyor. Lütfen dosya yetkilerini tetkik edin veya başka bir dosya seçin...

en: You do not have permission to change this file.
tr: Bu dosyayı değiştirme izniniz yok.

en: Selected file is locked which means either it is being edited by another instance of Lifeograph or the last session with it did not finish correctly. This file cannot be opened as long as the lock file (%1) is there.
tr: Seçili dosya kilitli. Bunun sebebi ya dosyanın başka bir Lifeograph tarafından düzenleniyor olması veya bu dosya ile yapılan son oturumun düzgün sonlandırılamamış olması olabilir. Kilit dosyası (%1) mevcut olduğu sürece bu dosya açılamaz.

en: You are about to open an old diary that will be upgraded to the new format.
    
    Lifeograph will create a backup copy of the current diary for you in the same directory. Please keep that copy until you are sure that everything is all right.
tr: Yeni formata yükseltilmesi geren eski bir dünlük dosyası açmaktasınız.
    
    Lifeograph bu günlüğün şu anki halinin bir yedeğini aynı klasörde oluşturacaktır. Lütfen her şeyin yolunda olduğundan emin olmadan bu yedek dosyayı silmeyiniz.

en: Failed to open diary. Please select another file...
tr: Günlük açılmadı. Lütfen başka bir dosya seçiniz...

en: Press Open to continue
tr: Devam Etmek İçin Aç'a basın

en: Last Read
tr: Son Okuma

en: Last Saved
tr: Son Kayıt

en: (Drop a tag here to filter)
tr: (Süzmek için bir yaftayı buraya sürükleyin)

en: Change Password...
tr: Parolayı Değiştir...

note: TRANSLATORS: e.g. Tag with 5 entries
en: %1 with %2 entrie(s)
tr: %1, %2 giriş

en: Tag with %1 entrie(s). Average value = %2
tr: Yafta, %1 giriş. Ortalama değer = %2

en: Tag with %1 entrie(s). Total value = %2
tr: Yafta, %1 giriş. Toplam Değer = %2

en: New theme
tr: Yeni tema

en: New chapter
tr: Yeni fasıl

en: New category
tr: Yeni kategori

en: Default
tr: Öntanımlı

en: <Default>
tr: <Öntanımlı>

en: Diary Report
tr: Günlük Raporu

en: Are You Sure You Want to Upgrade The Diary?
tr: Seçili Günlüğü Yükseltmek İstediğinizden Emin misiniz?

en: Upgrade The Diary
tr: Günlüğü Yükselt

note: this should never occur?
en: Cannot edit a read-only diary
tr: Sırf-okunur bir günlük düzenlenemez

en: Are You Sure You Want to Empty The Trash?
tr: Çöp Kutusunu Boşaltmak İstediğinizden Emin misiniz?

en: Empty The Trash
tr: Çöpü Boşalt

en: word(s)
tr: kelime

en: Also dismiss child entries
tr: Altındaki girişleri de sil

en: New Chart
tr: Yeni Grafik

en: <b>%1</b> instances found
tr: <b>%1</b> eşleşme bulundu

en: Search text within entries
tr: Metni girişlerin içinde ara

en: Error querying file
tr: Dosya sorgulalma hatası

en: Removed diary: %1
tr: Günlük çıkarıldı: %1

en: Undo
tr: Geri Al

en: Where to Save the New Diary?
tr: Yeni Günlük Nereye Kaydedilsin?

en: Select the Diary File to Add
tr: Eklenecek Günlük Dosyasını Seçin

en: Unsaved changes from the last session detected
tr: Bir önceki oturumdan kaydedilmemiş değişiklikler tespit edildi

en: _Discard Unsaved Changes
tr: Kaydedilmemiş Değişiklikleri _Bırak

en: Continue with _Unsaved Changes
tr: Kaydedilmemiş Değişikliklerle _Devam et

en: DATE IS NOT SET
tr: TARİH GİRİLMEDİ

en: INSUFFICIENT DATA
tr: YETERSIZ VERİ

en: ADD COLUMNS
tr: SÜTUN EKLE

en: Previous Year
tr: Önceki Yıl

en: Count
tr: Adet

en: Create New Entry: %1
tr: Yeni Giriş Oluştur: %1

en: Whose status is one of
tr: Durumu şöyle olan

en: Is favorite
tr: Sevilen

en: Is trashed
tr: Çöpte yer alan

en: Has the unit
tr: Şu birime sahip

en: Is entry
tr: Şu giriş

en: Is descendant of
tr: Şunun alt girişi

en: Or itself
tr: Veya kendisi

en: Has the tag
tr: Şu yaftaya sahip

en: Planned
tr: Planlanan

en: Realized
tr: Gerçekleşen

en: Remaining
tr: Kalan

en: Has the theme
tr: Şu temaya sahip

en: Between
tr: Şu Aralıkta

en: Completion is in range
tr: Tamamlanma şu aralıkta

en: Satisfies filter
tr: Süzgeci sağlar

en: Is image
tr: Resimdir

en: Has map coordinates
tr: Harita Koordinatarı İçerir

en: Title style is
tr: Başlık tarzı şudur

en: Heading level is
tr: Başlık seviyesi şudur

en: OR
tr: VEYA

en: AND
tr: VE

en: New Location
tr: Yeni Konum

en: Text
tr: Metin

en: Title
tr: Başlık

en: Ancestors + Title
tr: Atalar + Başlık

en: Description
tr: Açıklama

en: Constant
tr: Sabit

en: Image Not Found
tr: Resim Bulunamadı

en: Click to expand the paragraph
tr: Paragrafı genişletmek için tıklayınız

en: Click to collapse the paragraph
tr: Paragrafı daraltmak için tıklayınız

en: Click to edit entry properties
tr: Özellikleri düzenlemek için tıklayınız

en: Click to see list of entries tagged by this entry
tr: Bu girişle yaftalanmış girişlerin listesi için tıklayınız

en: Entry text evaluated as link address
tr: Giriş metni bağlantı adresi olarak değerlendirildi

en: Right click to edit paragraph
tr: Paragrafı düzenlemek için sağ tıklayın

en: Press Ctrl to follow the link
tr: Bağlantıyı açmak için Ctrl'e basın

en: Press Ctrl to select
tr: Seçmek için Ctrl'e basın

en: Open
tr: Aç

en: image
tr: resim

en: Add "%1" to Dictionary
tr: "%1" Kelimesini Sözlüğe Ekle

en: Ignore All
tr: Hepsini Gözardı Et

en: no suggestions
tr: öneri yok

en: Please enter a search phrase
tr: Lütfen bir arama ibaresi yazın

en: No matches
tr: Eşleşme yok

en: Click to jump to
tr: Atlamak için tıklayın

en: Right click to replace
tr: Değiştirmek için sağ tıklayınız

en: Select Image
tr: Resim Seç

en: Click to edit the theme
tr: Temayı düzenlemek için tıklayınız

en: Copy Date
tr: Tarihi Kopyala

en: Weekend Day
tr: Haftasonu Günü

en: Holiday
tr: Tatil

en: Show Week Numbers
tr: Hafta Numaralarını Göster

en: Create entry
tr: Giriş oluştur

en: Create milestone
tr: Kilometretaşı oluştur

en: Style
tr: Tarz

en: Line
tr: Çizgi

en: Bars
tr: Sütunlar

en: Data Source
tr: Veri Kaynağı

en: x-Axis Column
tr: x-Aksı Sütunu

en: y-Axis Column
tr: y-Aksı Sütunu

en: Organization
tr: Organizasyon

en: Group by
tr: Grupla

en: Day
tr: Gün

en: Week
tr: Hafta

en: Month
tr: Ay

en: Year
tr: Yıl

en: Combine
tr: Birleştir

en: Cumulative: Periodic
tr: Toplam: Dönemli

en: Cumulative: Continuous
tr: Toplam: Sürekli

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Tercihler

en: Underlay
tr: Altlık

en: Filter Table Rows
tr: Tablo Satırlarını Süz

en: Column
tr: Sütun

en: Value =
tr: Değer =

en: Operand A
tr: İşlenen A

en: Function to modify the column value
tr: Sütun değerini değiştirecek fonksiyon

en: Operand B
tr: İşlenen B

en: Format as
tr: Şöyle Biçimlendir

en: Begin Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: Last Change Date
tr: Son Değişiklik Tarihi

en: Finish Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Now
tr: Şimdi

en: 1st Column on Left
tr: Soldaki Sütun

en: 2nd Column on Left
tr: 2 Soldaki Sütun

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Type
tr: Tür

en: Calendar Days
tr: Takvim Günleri

en: Work Days
tr: İş Günleri

en: Char Count
tr: Karakter Adedi

note: <item translatable="yes">Word Count</item> TODO: v3.1 or later
en: Paragraph Count
tr: Paragraf Adedi

en: Condition
tr: Şart

en: True if satisfies the selected filter
tr: Seçili süzgeci karşılıyorsa doğru

en: Customize Format
tr: Biçimi Şahsileştir

en: Y: year
    M: month number
    n: month name
    D: day
    d: week day
    W: week no
    h: hour
    m: minute
    s: second
    F: date
    T: time
tr: Y: yıl
    M: ay numarası
    n: ay adı
    D: gün
    d: hafta günü
    W: hafta numarası
    h: saat
    m: dakika
    s: saniye
    F: tarih
    T: zaman

en: Sub tag of
tr: Alt Yafta

en: Parent tag
tr: Ata

en: Select
tr: Seç

en: First Occuring
tr: İlk Rastlanan

en: Last Occuring
tr: Son Rastlanan

en: Least in Order
tr: Sıralamada Baştaki

en: Greatest in Order
tr: Sıralamada Sondaki

en: All
tr: Hepsini

en: Calculate
tr: Topla

en: Total Planned
tr: Toplam Planlanan

en: Total Realized
tr: Toplam Gerçekleşen

en: Total Remaining
tr: Toplam Kalan

en: Average Planned
tr: Ortalama Planlanan

en: Average Realized
tr: Ortalama Gerçekleşen

en: Average Remaining
tr: Ortalama Kalan

en: Completion Percentage
tr: Tamamlanma Yüzdesi

en: Field
tr: Alan

en: Include
tr: Dahil Et

en: Number or Date
tr: Numara veya Tarih

en: Plain text
tr: Düz Metin

en: Tags within the text
tr: Metin içindeki yaftalar

en: Dates within the text
tr: Metin içindeki tarihler

en: Comments within the text
tr: Metin içindeki yorumlar

en: Indentations
tr: Girintiler

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Content
tr: Muhteva

en: Password
tr: Parola

en: Confirm
tr: Tekrarla

en: Cancel
tr: İptal

en: Apply & Close
tr: Uygula ve Kapat

en: Please enter a name
tr: Lütfen yeni bir isim yazın

en: Smart Add
tr: Akıllı Ekle

en: Clear
tr: Temizle

en: Go
tr: Devam

en: Scheme
tr: Şema

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Apply to Similar
tr: Benzerlerine de Uygula

en: Apply action changes to all similar elements
tr: Eylem değişikliklerini benzer bütün bileşenlere uygula

en: I
tr: G

en: Ignore
tr: Gözardı Et

en: A
tr: E

en: Add remote
tr: Hariciyi ekle

en: O
tr: D

en: Overwrite local
tr: Dahiliyi değiştir

en: Tag Imported Entries
tr: Aktarılan Girişleri Yaftala

en: Show New
tr: Yenileri Göster

en: Show Changed
tr: Değişenleri Göster

en: Show Accepted
tr: Dahil Edilenleri Göster

en: Show Ignored
tr: Göz Ardı Edilenleri Göster

en: Only Show Different Details
tr: Sadece Farklı Detayları Göster

en: Changed
tr: Değişmiş

en: New
tr: Yeni

en: Apply Scheme
tr: Şemayı Uygula

en: Include or exclude the lower bound
tr: Alt sınırı dahil edip etmeme

en: Lower bound
tr: Alt sınır

en: Upper bound
tr: Üst sınır

en: Include or exclude the upper bound
tr: Üst sınırı dahil edip etmeme

en: First
tr: İlk

en: Last
tr: Son

en: Highest
tr: En Yüksek

en: Lowest
tr: En Düşük

en: Subtag of
tr: Alt Yafta

en: Only include paragraphs with this tag
tr: Sadece bu yaftaya sahip paragrafları kullan

en: Parent Tag
tr: Ata Yafta

en: Child Tag
tr: Çocuk Yafta

en: Contains text
tr: Metni ihtiva eden

en: Match case
tr: Büyük küçük harf eşleştir

en: Anywhere
tr: Herhangi Bir Yerde

en: In the name
tr: İsimde

en: Help
tr: Yardım

en: Preferences
tr: Tercihler

en: About
tr: Hakkında

en: Quit
tr: Çıkış

en: Open the Folder Containing the Diary
tr: Dosyanın Bulunduğu Klasörü Aç

en: Export/Save As...
tr: Dışa Aktar/Farklı Kaydet...

en: Synchronize/Merge...
tr: Eşitle/Birleştir...

en: Empty the Trash...
tr: Çöpü Boşalt...

en: Encrypt...
tr: Şifrele...

en: Update All Date Separators in the Diary
tr: Günlükteki Bütün Tarih Ayırıcıları Güncelle

en: Diary default value for spell checking
tr: Yazım denetimi için günlük ön tanımlı değeri

en: Spell Checking
tr: Yazım Denetimi

en: Startup Action
tr: Başlangıç Eylemi

en: Show Most Current Entry
tr: En Güncel Girişi Göster

en: Remember Last Entry
tr: Son Girişi Hatırla

en: Always Show a Fixed Entry
tr: Hep Belli Bir Girişi Göster

en: Item to Show
tr: Gösterilecek Nesne

en: Close without Saving...
tr: Kaydetmeden Kapat...

en: Disable Auto Close for This Session
tr: Kendiliğinden Kapamayı Bu Oturumda Devre Dışı Bırak

en: Standard Diary Report
tr: Standart Günlük Raporu

en: Diaries
tr: Günlükler

en: Calendar
tr: Takvim

en: Search
tr: Ara

en: Enter text to replace matches with
tr: Eşleşmelerin yerine konacak metni girin

en: Replace
tr: Değiştir

en: Replace all
tr: Hepsini değiştir

en: Tables
tr: Tablolar

en: Properties
tr: Özellikler

en: Zoom level
tr: Yakınlaştırma seviyesi

en: Themes
tr: Temalar

en: Map
tr: Harita

en: Label
tr: Yafta

en: Add an existing diary file
tr: Mevcut bir günlük dosyası ekle

en: Create New
tr: Yeni Oluştur

en: Go back in the browsing history
tr: Gezinme geçmişinde geri git

en: Add
tr: Ekle

en: Quick add a new entry
tr: Hızlıca yeni giriş ekle

en: Edit
tr: Düzenle

en: Close
tr: Kapat

en: Save close the diary
tr: Günlüğü kaydet ve kapat

en: New Password
tr: Yeni Parola

en: Authenticate
tr: Doğrula

en: Sort by
tr: Sırala

en: Save
tr: Kaydet

en: Read
tr: Oku

en: Where to Save The Diary?
tr: Günlük Nereye Kaydedilsin?

en: Encrypt Diary Content
tr: Günlük Muhtevasını Şifrele

en: Knowledge is a single point which the ignorant have multiplied.
    ~Attributed to Ali Ibn Abi Talib
tr: İlim bir noktaydı, onu cahille çoğalttı.
    ~Hz. Ali'ye isnat edilir

en: Welcome to Lifeograph, a parametric note taking application!
tr: Parametrik not tutma programı Lifeograph'a hoş geldiniz!

en: If this is your first time with the program, click here to start right away
tr: Eğer bu programı ilk kullanışınızsa, hemen başlamak için buraya tıklayın

en: Copyright (C) 2007-2024 Ahmet Öztürk
tr: Telif Hakkı (C) 2007-2024 Ahmet Öztürk

en: Web Site
tr: Web Sitesi

en: Copy to Clipboard
tr: Panoya Kopyala

en: Path
tr: Güzergah

en: Add Point
tr: Nokta Ekle

en: Insert Point before Selected
tr: Seçilinin Önüne Nokta Ekle

en: Move Selected Point Here
tr: Seçili Noktayı Buraya Taşı

en: Remove Selected Point
tr: Seçili Noktatı Sil

en: Clear Path
tr: Yolu Sil

en: Other Entries
tr: Diğer Girişler

en: Show Locations
tr: Konumları Göster

en: Parent
tr: Ata

en: Sibling
tr: Kardeş

en: Child
tr: Çocuk

en: Duplicate
tr: İkiz

en: Merge Selected
tr: Seçilileri Birleştir

en: Sort Siblings
tr: Kardeşleri Sırala

en: Earliest First
tr: En Erken Başta

en: Latest First
tr: En Geç Başta

en: Shortest First
tr: En Kısa Başta

en: Longest First
tr: En Uzun Başta

en: Move to Trash
tr: Çö_pe at

en: Restore
tr: Çöpten Çıkar

en: Dismiss...
tr: Sil

en: Print...
tr: Yazdır...

en: To Do
tr: Yapılacak

en: In Progress
tr: Yapılmakta

en: Color as a tag and calendar or chart background
tr: Bir yafta ve takvim veya grafik arka plan rengi olarak kullan

en: Unitless
tr: Birimsiz

en: Spellchecking
tr: Yazım denetimi

en: Hidden
tr: Gizli

en: Highlighted
tr: Vurgulu

en: Reset to default
tr: Ön Tanımlıya Sıfırla

en: Assign to Open Entry
tr: Açık Olan Girişe Uygula

en: Assign to Selected Entries
tr: Seçili Olan Girişlere Uygula

en: Privacy
tr: Mahremiyet

en: Save Diary and Close When Idle
tr: Boşta Kalınca Günlüğü Kaydet ve Kapat

en: Disabled
tr: Devre Dışı

en: For 30 Seconds
tr: 30 Saniye Sonra

en: For 45 Seconds
tr: 45 Saniye Sonra

en: For 1 Minute
tr: 1 Dakika Sonra

en: For 1½ Minute
tr: 1½ Dakika Sonra

en: For 2 Minutes
tr: 2 Dakika Sonra

en: For 3 Minutes
tr: 3 Dakika Sonra

en: For 5 Minutes
tr: 5 Dakika Sonra

en: For 10 Minutes
tr: 10 Dakika Sonra

en: For 20 Minutes
tr: 20 Dakika Sonra

en: For 30 Minutes
tr: 30 Dakika Sonra

en: Auto Backups
tr: Otomatik Yedekleme

en: Create Daily Backups on Save
tr: Kayıt Ederken Günlük Yedekler Oluştur

en: Backup Folder
tr: Yedekleme Klasörü

en: Select The Folder for Daily Backups
tr: Günlük Yedekleme Klasörünü Seç

en: Locale
tr: Yerellik

en: Date Order and Separator
tr: Tarih Sırası ve Ayırıcısı

en: Year Month Day
tr: Yıl Ay Gün

en: Day Month Year
tr: Gün Ay Yıl

en: Month Day Year
tr: Ay Gün Yıl

en: . (Dot)
tr: . (Nokta)

en: / (Slash)
tr: / (Bölü)

en: - (Dash)
tr: - (Tire)

en: First Day of the Week
tr: Haftanın İlk Günü

en: Preferred Units
tr: Tercih Edilen Birimler

en: Metric
tr: Metrik

en: Imperial
tr: Emperyal

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Prefer Dark Gtk+ Theme
tr: Koyu Gtk+ Temasını Kullan

en: What to Print?
tr: Ne Basılacak?

en: Only Current Entry
tr: Sadece Görüntülenen Giriş

en: All Filtered Entries
tr: Süzülen Girişler

en: Entire Diary
tr: Bütün Günlük

en: Every Entry Begins on a New Page
tr: Her Giriş Yeni Sayfada Başlasın

en: Text Options
tr: Metin Tercihleri

en: Use Theme Fonts in Entries
tr: Girişlerde Tema Yazı Tipini Kullan

en: Use Custom Theme Colors
tr: Özel Tema Renklerini Kullan

en: Page Margins
tr: Kenar Boşlukları

en: Full
tr: Tam

en: Half
tr: Yarım

en: Show Order Column
tr: Sıralama Sütununu Göster

en: Group Lines
tr: Satırları Grupla

en: Copy as Tab Delimited Text
tr: Tab Sınırlı Metin Olarak Kopyala

en: Basics
tr: Temel

en: Date & Time
tr: Tarih & Zaman

en: Size
tr: Büyüklük

en: Number
tr: Numara

en: True / False
tr: Doğru / Yanlış

en: Tag Value
tr: Yafta Değeri

en: Has Which Sub Tag
tr: Hangi Alt Yaftaya Sahip

en: Completion
tr: Tamamlanma

en: Todo Status
tr: Yapılacak İş Durumu

en: Gantt Chart
tr: Gantt Grafiği

en: Path Length in Map
tr: Güzergah Uzunluğu

en: Arithmetic
tr: Aritmetik

en: Sorting
tr: Sıralama

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Combine identical cells
tr: Aynı hücreleri birleştir

en: Extras
tr: İlave

en: Get Value From
tr: Değeri Şuradan Al

en: First Parent Satisfying...
tr: Karşılayan İlk Ata...

en: Grandparent
tr: Büyük Ata

en: Parent Entry
tr: Ata Giriş

en: Itself
tr: Kendisi

en: First Paragraph Satisfying...
tr: Karşılayan İlk Paragraf...

en: Last Paragraph Satisfying...
tr: Karşılayan Son Paragraf...

en: Previous Paragraph Satisfying...
tr: Karşılayan Önceki İlk Paragraf...

en: Next Paragraph Satisfying...
tr: Karşılayan Sonraki İlk Paragraf...

en: Show as
tr: Şöyle Göster

en: Satisfying
tr: Şunu Karşılayan

en: Summary Function
tr: Hulasa Fonksiyonu

en: Coloring
tr: Renklendirme

en: Negative values are RED
tr: Negatif değerler KIRMIZI

en: From small to big, from RED to GREEN
tr: Küçükten büyüğe, KIRMIZIdan YEŞİLe

en: From small to big, from GREEN to RED
tr: Küçükten büyüğe, YEŞİLden KIRMIZIya

en: Move column to left
tr: Sütunu sola taşı

en: Add a column to left
tr: Sola sütun ekle

en: Remove column
tr: Sütunu sil

en: Add a column to right
tr: Sağa sütun ekle

en: Move column to right
tr: Sütunu sağa taşı

en: Entry Filter
tr: Giriş Süzgeci

en: Paragraph Filter
tr: Paragraf Süzgeci

en: Expand selection
tr: Seçimi genişlet

en: Cut
tr: Kes

en: Copy
tr: Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Show more
tr: Fazlasını göster

en: Bold
tr: Kalın

en: Italic
tr: Yatık

en: Underlined
tr: Altı çizili

en: Strikethrough
tr: Üstü çizili

en: Insert link
tr: Bağlantı ekle

en: Insert smiley
tr: Gülücük ekle

en: Insert image
tr: Resim ekle

en: Insert chart
tr: Grafik ekle

en: Sentence case
tr: Cümle tarzı

en: Title Case
tr: Başlık Tarzı

en: lower case
tr: küçük haarf

en: UPPER CASE
tr: BÜYÜK HARF

en: Comment
tr: Yorum

en: Subscript
tr: Altmetin

en: Superscript
tr: Üstmetin

en: Spelling
tr: Yazım denetimi

en: Decrease indent
tr: Girintiyi azalt

en: Increase indent
tr: Girintiyi artır

en: Normal text
tr: Normal metin

en: Subsubheading
tr: Altaltbaşlık

en: Subheading
tr: Altbaşlık

en: Plain
tr: Sade

en: To do
tr: Yapılacak

en: In progress
tr: Yapılmakta

en: Bullet list
tr: Koyu nokta listesi

en: Numbered list
tr: Numaralı liste

en: Letter list
tr: Harfli liste

en: Roman number list
tr: Roma rakamlı liste

en: Use Small Letters
tr: Küçük Harf Kullan

en: Horizontal Rule
tr: Yatay Çizgi

en: Code
tr: Kod

en: Quotation
tr: İktibas

en: Edit Chart
tr: Grafiği Düzenle

en: Remove image
tr: Resmi kaldır

en: Open chart
tr: Grafiği aç

en: Smallest
tr: En küçük

en: Biggest
tr: En büyük

en: Edit Image
tr: Resmi Düzenle

en: Open image
tr: Resmi aç

en: Copy Image File to rel:/
tr: Resim Dosyasını rel:/'e Kopyala

en: Edit Link
tr: Bağlantıyı Düzenle

en: Remove link
tr: Bağlantıyı kaldır

en: Evaluated
tr: Çıkarsanmış

en: Go to link
tr: Bağlatıya git

en: Edit Table
tr: Tabloyu Düzenle

en: Expand All
tr: Hepsini Genişlet

en: Edit Tag
tr: Yaftayı Düzenle

en: Remove tag
tr: Yaftayı kaldır

en: Go to tag
tr: Yaftaya git

en: Under
tr: Şunun Altında

en: Create a new entry (Ctrl + Enter)
tr: Yeni bir giriş oluştur (Ctrl + Enter)

en: label
tr: yafta

en: Add New
tr: Yeni Ekle

en: Search in the list
tr: Listede ara
