lifeograph - en to hu translation catalogue (47 entries)

en: Diary
hu: Napló

en: Keep a private journal of your life
hu: Vezesse titkos naplóját

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
hu: A változások mentve lesznek %1. Ha szabályosan lép ki, a naplója automatikusan mentve lesz.

note: must come before add_extra_info
en: This operation cannot be undone!
hu: Ez a művelet nem vonható vissza!

en: Lifeograph Diary File
hu: Lifeograph napló file

en: Plain Text File
hu: Sima szöveges fájl

en: Add Password
hu: Jelszó hozzáadása

en: Change Password
hu: Jelszó módosítása

en: Wrong password. Please retry...
hu: Hibás jelszó. Kérem próbálja újra...

en: Name
hu: Név

en: Selected file does not seem to be a valid diary
hu: A kiválasztott fájl valószínűleg nem egy napló

en: Selected file cannot be read
hu: A választott fájlt nem lehet beolvasni

en: Options
hu: Beállítások

en: THEMES
hu: Témák

en: Created
hu: Létrehozva

en: All Files
hu: Összes Fájl

en: All Entries
hu: Minden bejegyzés

en: Date
hu: Dátum

en: None
hu: Nincs

en: Personal, digital diary
hu: Személyes, digitális napló

en: Changes could not be written to diary!
hu: A változásokat nem sikerült a naplóba írni!

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
hu: Ellenőrizze, hogy van-e írási jogosultsága a fájl-hoz vagy a tartalmazó mappához

en: Off
hu: Kikapcsolva

note: TRANSLATORS: title of an empty diary entry
en: <empty entry>
hu: <üres>

en: Please enter password for selected diary...
hu: Kérem írja be a jelszót a kiválasztott naplóhoz...

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
hu: A program kilépett a titok megtartásának érdekében. Kérem írja be újra a jelszavát...

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
hu: A kiválasztott fájl nem valós Lifeograph napló. Kérem válasszon másikat...

en: Change Password...
hu: Jelszó megváltoztatása…

en: New theme
hu: Új téma

en: New category
hu: Új kategória

en: Default
hu: Alapértelmezett

en: Are You Sure You Want to Upgrade The Diary?
hu: Biztos benne, hogy frissíti a naplót?

en: Upgrade The Diary
hu: Napló frissítése

en: Undo
hu: Visszavonás

en: Title
hu: Cím

en: Preferences
hu: Beállítások

en: Encrypt...
hu: Titkosítás…

en: Enter text to replace matches with
hu: Írja be a lecserélendő szöveget

en: Replace
hu: Áthelyezés

en: Go back in the browsing history
hu: Vissza a böngészési előzményekbe

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Authenticate
hu: Azonosítás

en: Read
hu: Olvasott

en: Encrypt Diary Content
hu: Kódolt napló bejegyzés

en: Privacy
hu: Adatvédelem

en: Appearance
hu: Megjelenés

en: Edit Tag
hu: Címke szerkesztése
