lifeograph - en to ar translation catalogue (38 entries)

en: Diary
ar: المذكرة

en: Keep a private journal of your life
ar: الحفاظ على دفتر خاص عن حياتك

en: Advanced personal note taking application
ar: تطبيق تدوين الملاحظات الشخصية المتقدمة

en: Favorite entries
ar: الإدخالات المفضلة

en: Charts
ar: المخططات البيانية

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
ar: تغيراتك سيحتفظ بها في %1. إذا قمت بخروج عادي, مذكرتك ستحفظ تلقائيا.

note: must come before add_extra_info
en: This operation cannot be undone!
ar: هذه العملية لا يمكن التراجع عنها!

en: Plain Text File
ar: ملف نص عادي

en: Continue
ar: إستمر

en: Add Password
ar: أضف كلمة سر

en: Change Password
ar: غيّر كلمة السر

en: Wrong password. Please retry...
ar: كلمة السر غير صحيحة. المرجوا إعادة المحاولة

en: Name
ar: إسم

en: Entry
ar: إدخال

en: All Files
ar: كل الملفات

en: All Entries
ar: كل إدخالات

en: Date
ar: تاريخ

en: Personal, digital diary
ar: شخصي, المذكرة الرقمية

en: Changes could not be written to diary!
ar: التغييرات لا يمكن أن تكون مكتوبة في المذكرة!

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
ar: تحقق ما إذا كانت تتوفر على صلاحيات الكتابة على الملف و المجلد المتضمن

note: TRANSLATORS: title of an empty diary entry
en: <empty entry>
ar: <إدخال فارغ>

en: Please enter password for selected diary...
ar: المرجوا إدخال كلمة السر لإختيار المذكرة ...

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
ar: تسجيل خروج البرنامج لحماية خصوصياتك. المرجوا إعادة إدخال كلمة السر...

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
ar: الملف المحدد ليس مذكرة Lifeograph صالح.مرجوا تحديد ملف آخر...

en: Change Password...
ar: غيِّر كلمة السر...

en: Undo
ar: تراجع

en: Title
ar: عنوان

en: Type
ar: نوع

en: Preferences
ar: تفضيلات

en: Encrypt...
ar: تشفير...

en: Enter text to replace matches with
ar: أدخل النص لإستبدال التطابقات بـ

en: Replace
ar: إستبدال

en: Authenticate
ar: إستوثق

en: Knowledge is a single point which the ignorant have multiplied.
    ~Attributed to Ali Ibn Abi Talib
ar: العلم نقطة كثرها الجاهلون.~مقولة منسوبة إلى علي بن أبي طالب رضي الله عنه

en: Privacy
ar: خصوصية

en: Appearance
ar: مظهر

en: Bold
ar: غليظ

en: Italic
ar: مائل
