lifeograph - en to it translation catalogue (118 entries)

en: Diary
it: Diario

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
it: Le tue modifiche saranno salvate in %1. Se uscirai normalmente, il tuo diario verrà salvato.

en: Are you sure, you want to dismiss %1?
it: Sei sicuro di voler chiudere %1?

note: must come before add_extra_info
en: This operation cannot be undone!
it: Questa operazione non può essere annullata!

en: _Dismiss
it: _Elimina

en: Lifeograph Diary File
it: File Diario Lifeograph

en: Plain Text File
it: Testo semplice

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for saving a new diary
en: Where to Save the Text File?
it: Dove salvare il file di testo?

en: Continue
it: Continua

en: Add Password
it: Aggiungi una password

en: Change Password
it: Cambia Password

en: Please enter password
it: Per favore, inserisci la password

en: Please enter a new password
it: Per favore, inserisci una nuova password

en: Please enter the current and new passwords
it: Si prega di inserire la password attuale e quella nuova

en: Wrong password. Please retry...
it: Password errata. Riprovare...

en: Name
it: Nome

en: Status
it: Stato

en: Action
it: Azione

en: Local
it: Locale

en: Remote
it: Remoto

en: Selected file does not seem to be a valid diary
it: Il file selezionato non sembra essere un file diario valido

en: Selected file cannot be read
it: Il file selezionato non può essere aperto

en: Please select what to import/sync and press Go
it: Seleziona cosa importare/sincronizzare e premi Vai

en: ENTRIES
it: VOCI

en: THEMES
it: TEMI

en: FILTERS
it: FILTRI

en: CHARTS
it: GRAFICI

en: TABLES
it: TABELLE

en: Theme
it: Tema

en: Filter
it: Filtro

en: Chart
it: Grafico

en: Table
it: Tabella

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Entry
it: Inserimento

en: All Files
it: Tutti i File

en: Image Files
it: File immagine

en: Personal, digital diary
it: Personale, diario digitale

en: Changes could not be written to diary!
it: Le modifiche non verranno salvate sul diario!

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
it: Controlla di avere i permessi di scrittura sul file e sulla cartella che lo contiene

note: TRANSLATORS: title of an empty diary entry
en: <empty entry>
it: <voce vuota>

en: Please enter password for selected diary...
it: Inserire la password per il diario selezionato...

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
it: Il programma ha chiuso la sessione per proteggere la tua privacy. Reinserire la password...

en: Selected diary is in an older format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please select another file...
it: Il diario selezionato è in un formato precedente che non è compatibile con questa versione di Lifeograph. Seleziona un altro file...

en: Selected diary is in a newer format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please consider upgrading your program.
it: Il diario selezionato è in un formato più recente che non è compatibile con questa versione di Lifeograph. Si prega di considerare l'aggiornamento del programma.

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
it: Il file selezionato non è un diario valido di Lifeograph. Per piacere seleziona un altro file...

en: Selected file is not found. Please select another file...
it: Il file selezionato non è stato trovato. Seleziona un altro file...

en: Selected file is not readable. Please check file permissions or select another file...
it: Il file selezionato non è leggibile. Verifica i permessi del file o seleziona un altro file...

en: You do not have permission to change this file.
it: Non disponi dell'autorizzazione per modificare questo file.

en: Selected file is locked which means either it is being edited by another instance of Lifeograph or the last session with it did not finish correctly. This file cannot be opened as long as the lock file (%1) is there.
it: Il file selezionato è bloccato, il che significa che è stato modificato da un'altra istanza di Lifeograph o che l'ultima sessione con esso non è terminata correttamente. Questo file non può essere aperto finché è presente il file di blocco (% 1).

en: You are about to open an old diary that will be upgraded to the new format.
    
    Lifeograph will create a backup copy of the current diary for you in the same directory. Please keep that copy until you are sure that everything is all right.
it: Stai per aprire un vecchio diario che verrà aggiornato al nuovo formato.
    
    Lifeograph creerà per te una copia di backup del diario corrente nella stessa directory. Per favore conserva quella copia finché non sei sicuro che tutto sia a posto.

en: Failed to open diary. Please select another file...
it: Impossibile aprire il diario. Seleziona un altro file...

en: Press Open to continue
it: Premi Apri per continuare

en: Last Read
it: Ultima Lettura

en: Last Saved
it: Ultimo Salvataggio

en: (Drop a tag here to filter)
it: (Rilascia un tag qui per filtrare)

en: Change Password...
it: Cambia password...

note: TRANSLATORS: e.g. Tag with 5 entries
en: %1 with %2 entrie(s)
it: % 1 con %2 inserito(i)

en: Tag with %1 entrie(s). Average value = %2
it: Tag con %1 voce(i). Valore medio = %2

en: Tag with %1 entrie(s). Total value = %2
it: Tag con %1 voce(i). Valore totale = %2

en: New theme
it: Nuovo tema

en: New chapter
it: Nuovo capitolo

en: New category
it: Nuova categoria

en: Default
it: Predefinito

en: <Default>
it: <predefinito>

en: Are You Sure You Want to Upgrade The Diary?
it: Sei Sicuro Di Voler Aggiornare Il Diario?

en: Upgrade The Diary
it: Aggiorna Il Diario

en: Are You Sure You Want to Empty The Trash?
it: Sei sicuro di voler svuotare il cestino?

en: Empty The Trash
it: Svuota il cestino

en: New Chart
it: Nuovo Grafico

en: <b>%1</b> instances found
it: <b>%1</b> istanze trovate

en: Search text within entries
it: Cerca testo all'interno delle voci

en: Removed diary: %1
it: Diario rimosso: %1

en: Undo
it: Annulla

en: DATE IS NOT SET
it: LA DATA NON È IMPOSTATA

en: INSUFFICIENT DATA
it: DATI INSUFFICIENTI

en: ADD COLUMNS
it: AGGIUNGI COLONNE

en: None
it: Nessuno

en: Create New Entry: %1
it: Crea nuova voce: %1

en: Whose status is one of
it: Il cui status è uno di

en: Is favorite
it: È preferito

en: Is trashed
it: È cestinato

en: Has the tag
it: Ha il tag

en: Has the theme
it: Ha il tema

en: Between
it: Tra

en: Completion is in range
it: Il completamento è nel raggio d'azione

en: OR
it: O

en: AND
it: E

en: Favorite
it: Preferito

en: Trashed
it: Cestinato

en: Has Theme
it: Ha un Tema

en: Between Dates
it: Tra le Date

en: Subgroup
it: Sottogruppo

en: Title
it: Titolo

en: Press Ctrl to follow the link
it: Premi Ctrl per seguire il link

en: Press Ctrl to select
it: Premi Ctrl per selezionare

en: Add "%1" to Dictionary
it: Aggiungi "%1" al dizionario

en: Ignore All
it: Ignora Tutto

en: no suggestions
it: nessun suggerimento

en: Click to jump to
it: Fare clic per passare a

en: Right click to replace
it: Fare clic con il tasto destro per sostituire

en: Select Image
it: Seleziona Immagine

en: Click to edit the theme
it: Fare clic per modificare il tema

en: Average
it: Media

en: Cancel
it: Annulla

en: IGNORE
it: IGNORA

en: ADD
it: AGGIUNGI

en: OVERWRITE
it: SOVRASCRITTO

en: Encrypt...
it: Cifra...

en: Enter text to replace matches with
it: Inserisci il testo da sostituire alle corrispondenze

en: Replace
it: Sostituisci

en: Auto
it: Automatico

en: Done
it: Fatto

en: Canceled
it: Annullato

en: Color
it: Colore

en: Unit
it: Unità

en: Off
it: Disattivato

en: Edit Date
it: Modifica Data

en: Edit Tag
it: Modifica l'etichetta
