lifeograph - en to fr_FR translation catalogue (388 entries)

en: Diary
fr_FR: Journal/agenda

en: Open a New Window
fr_FR: Ouvrir une nouvelle fenêtre

en: Open a New Read-Only Window
fr_FR: Ouvrir une nouvelle fenêtre de lecture seule

en: Lifeograph is a cross-platform note-taking application that turns entries into structured data
fr_FR: Lifeograph est une application multi-plateforme de prise de notes qui transforme les entrées en données structurées

en: Extensibility via Python with support for editing and running scripts from within the program
fr_FR: Extensibilité via Python avec prise en charge de l'édition et de l'exécution de scripts depuis le programme

en: Favorite entries
fr_FR: Entrées favorites

en: Spell checking
fr_FR: Correction orthographique

en: Links between entries and to URIs
fr_FR: Liens entre les entrées et vers les URI

en: Integrated map
fr_FR: Carte intégrée

en: Popup Windows
fr_FR: Fenêtres pop-up

en: Charts
fr_FR: Graphiques

en: Cannot open the user manual
fr_FR: Impossible d'ouvrir le manuel de l'utilisateur

en: %1 SECONDS TO CLOSE
fr_FR: %1 SECONDES POUR FERMER

en: Diary couldn't be saved. A rescue copy is saved at:
fr_FR: Le journal n'a pas pu être sauvegardé. Une copie de secours est enregistrée dans:

en: Are you sure you want to close the diary without saving?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir fermer le journal sans l'enregistrer ?

en: Your changes will be backed up in %1. If you exit normally, your diary is saved automatically.
fr_FR: Vos modifications vont être restaurées dans %1. Si vous quittez normalement, votre agenda sera sauvegardé automatiquement.

en: Close _without Saving
fr_FR: Fermer _sans enregistrer

en: Are you sure, you want to dismiss %1?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) de vouloir abandonner %1 ?

note: must come before add_extra_info
en: This operation cannot be undone!
fr_FR: Cette action est irréversible !

en: _Dismiss
fr_FR: _Abandonner

en: Entrie(s) successfully exported
fr_FR: Entrée(s) exportée(s) avec succès

en: Open
fr_FR: Ouvrir

en: Lifeograph Diary File
fr_FR: Fichier d'agenda Lifeograph

en: Where to Save the Diary File?
fr_FR: Où enregistrer le fichier journal ?

en: Plain Text File
fr_FR: Fichier de texte brut

note: TRANSLATORS: this is the title of file chooser dialog for saving a new diary
en: Where to Save the Text File?
fr_FR: Où enregistrer le fichier texte ?

en: Where to Save the File?
fr_FR: Où enregistrer le fichier ?

en: Continue
fr_FR: Continuer

en: Add Password
fr_FR: Ajouter un mot de passe

en: Change Password
fr_FR: Modifier le mot de passe

en: Please enter password
fr_FR: Veuillez entrer le mot de passe

en: Please enter a new password
fr_FR: Veuillez entrer un nouveau mot de passe

en: Please enter the current and new passwords
fr_FR: Veuillez entrer l'ancien et le nouveau mot de passe

en: Wrong password. Please retry...
fr_FR: Mauvais mot de passe. Veuillez réessayez...

en: Name
fr_FR: Nom

en: Status
fr_FR: Statut

en: Remote
fr_FR: Distant

en: Selected file does not seem to be a valid diary
fr_FR: Le fichier sélectionné ne semble pas être un journal valide

en: Selected file cannot be read
fr_FR: Le fichier sélectionné ne peut être lu

en: Please select what to import/sync and press Go
fr_FR: Veuillez sélectionner l'import/sync et cliquez Go

en: DIARY
fr_FR: AGENDA

en: ENTRIES
fr_FR: ENTRÉES

en: THEMES
fr_FR: THÈMES

en: FILTERS
fr_FR: FILTRES

en: CHARTS
fr_FR: GRAPHIQUES

en: TABLES
fr_FR: TABLEAUX

en: New Entry
fr_FR: Nouvelle Entrée

en: Theme
fr_FR: Thème

en: Filter
fr_FR: Filtre

en: Chart
fr_FR: Graphique

en: Table
fr_FR: Tableau

en: Paragraph
fr_FR: Paragraphe

en: Entry
fr_FR: Entrée

en: Created
fr_FR: Créé

en: Edited
fr_FR: Édité

en: Duration
fr_FR: Durée

en: day(s)
fr_FR: jour(s)

en: FAILED
fr_FR: ÉCHOUÉ

en: All Files
fr_FR: Tous les fichiers

en: Image Files
fr_FR: Fichiers Images

en: Diary files
fr_FR: Fichiers du journal

en: _Cancel
fr_FR: _Annuler

en: Click to select...
fr_FR: Cliquez pour sélectionner...

en: Name Only
fr_FR: Nom Seulement

en: Name - Description
fr_FR: Nom - Description

en: Number - Name
fr_FR: Numéro - Nom

en: Date - Name
fr_FR: Date - Nom

en: Milestone
fr_FR: Étape importante

en: Printing failed
fr_FR: L'impression a échoué

en: _Close
fr_FR: _Fermer

en: Personal, digital diary
fr_FR: Journal intime numérique

en: Changes could not be written to diary!
fr_FR: Les changements ne peuvent être effectués dans l'agenda !

en: Check if you have write permissions on the file and containing folder
fr_FR: Vérifiez si vous avez la permission de modifier le fichier et son dossier parent

note: TRANSLATORS: title of an empty diary entry
en: <empty entry>
fr_FR: <entrée vide>

en: Please enter password for selected diary...
fr_FR: Veuillez entrer le mot de passe pour l'agenda sélectionné...

en: Program logged out to protect your privacy. Please re-enter password...
fr_FR: Programme déconnecté pour protéger votre vie privée. Merci de ressaisir le mot de passe...

en: Selected diary is in an older format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please select another file...
fr_FR: L'agenda sélectionné est un format ancien non compatible avec la version de Lifeograph. Veuillez sélectionner un autre fichier...

en: Selected diary is in a newer format which is not compatible with this version of Lifeograph. Please consider upgrading your program.
fr_FR: L'agenda sélectionné est un format nouveau non compatible avec la version de Lifeograph. Veuillez envisager la mise à jour de votre programme.

en: Selected file is not a valid Lifeograph diary. Please select another file...
fr_FR: Le fichier sélectionné n'est pas un agenda Lifeograph valide. Veuillez sélectionner un autre fichier...

en: Selected file is not found. Please select another file...
fr_FR: Le fichier sélectionné n'existe pas. Veuillez en sélectionner un autre...

en: Selected file is not readable. Please check file permissions or select another file...
fr_FR: Le fichier sélectionné est illisible. Veuillez vérifier les permissions ou sélectionner un autre fichier...

en: You do not have permission to change this file.
fr_FR: Vous n'avez pas la permission de modifier ce fichier.

en: Selected file is locked which means either it is being edited by another instance of Lifeograph or the last session with it did not finish correctly. This file cannot be opened as long as the lock file (%1) is there.
fr_FR: Le fichier sélectionné est verrouillé, ce qui signifie qu'il est utilisé par une autre instance de Lifeograph, ou que la dernière session ne s'est pas terminée correctement. Ce fichier ne pourra pas être ouvert tant que le fichier de verrouillage (%1) sera là.

en: You are about to open an old diary that will be upgraded to the new format.
    
    Lifeograph will create a backup copy of the current diary for you in the same directory. Please keep that copy until you are sure that everything is all right.
fr_FR: Vous êtes sur le point d'ouvrir un ancien agenda qui sera mis à jour au nouveau format.
    
    Lifeograph créera pour vous une copie de sauvegarde de l'agenda actuel dans le même répertoire. Veuillez garder cette copie jusqu'à ce que vous soyez certain que tout est en ordre.

en: Failed to open diary. Please select another file...
fr_FR: Échec lors de l'ouverture de l'agenda. Veuillez sélectionner un autre fichier...

en: Press Open to continue
fr_FR: Appuyez sur ouvrir pour continuer

en: Last Read
fr_FR: Dernièrement lu

en: Last Saved
fr_FR: Dernièrement sauvegardé

en: (Drop a tag here to filter)
fr_FR: (Déposer une étiquette ici pour filtrer)

en: Change Password...
fr_FR: Modifier le mot de passe...

note: TRANSLATORS: e.g. Tag with 5 entries
en: %1 with %2 entrie(s)
fr_FR: %1 de %2 entrée(s)

en: Tag with %1 entrie(s). Average value = %2
fr_FR: Étiquette avec %1 entrée(s). Valeur moyenne = %2

en: Tag with %1 entrie(s). Total value = %2
fr_FR: Étiquette avec %1 entrée(s). Valeur totale = %2

en: New theme
fr_FR: Nouveau thème

en: New chapter
fr_FR: Nouveau chapitre

en: New category
fr_FR: Nouvelle catégorie

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: <Default>
fr_FR: <Par défaut>

en: Diary Report
fr_FR: Rapport du journal

en: Are You Sure You Want to Upgrade The Diary?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) de vouloir mettre à niveau l'agenda ?

en: Upgrade The Diary
fr_FR: Mettre à niveau l'agenda

en: Entry Modifiers
fr_FR: Modificateurs d'entrée

en: Paragraph Modifiers
fr_FR: Modificateurs de paragraphe

en: Word Modifiers
fr_FR: Modificateurs de mots

en: Also dismiss child entries
fr_FR: Rejeter également les entrées enfant

en: Are You Sure You Want to Empty The Trash?
fr_FR: Êtes-vous sûr(e) de vouloir vider la corbeille ?

en: Empty The Trash
fr_FR: Vider la corbeille

en: word(s)
fr_FR: mot(s)

en: New Chart
fr_FR: Nouveau graphique

en: <b>%1</b> instances found
fr_FR: <b>%1</b> instances trouvées

en: Search text within entries
fr_FR: Recherche textuelle dans les entrées

en: Removed diary: %1
fr_FR: Agenda supprimé : %1

en: Undo
fr_FR: Annuler

en: Where to Save the New Diary?
fr_FR: Où sauvegarder le nouveau journal intime ?

en: Select the Diary File to Add
fr_FR: Sélectionnez le fichier journal à ajouter

en: _Discard Unsaved Changes
fr_FR: _Abandonner les modifications non enregistrées

en: Continue with _Unsaved Changes
fr_FR: Continuer avec les _modifications non enregistrées

en: DATE IS NOT SET
fr_FR: LA DATE N'EST PAS DÉFINIE

en: INSUFFICIENT DATA
fr_FR: DONNÉES INSUFFISANTES

en: ADD COLUMNS
fr_FR: AJOUTER DES COLONNES

en: CALCULATING...
fr_FR: CALCULEMENT...

en: None
fr_FR: Aucun

en: Previous Year
fr_FR: L'année précédente

en: Count
fr_FR: Nombre

en: Create New Entry: %1
fr_FR: Créer une nouvelle entrée : %1

en: Whose status is one of
fr_FR: Dont le statut est parmi

en: Is favorite
fr_FR: Est favori

en: Is trashed
fr_FR: Est mis à la corbeille

en: Has the unit
fr_FR: Précédent

en: Is tag
fr_FR: Est une étiquette

en: Has the tag
fr_FR: A l'étiquette

en: Consider Parents, Too
fr_FR: Considérer les parents, trop

en: Defines tag
fr_FR: Définit l'étiquette

en: Has the theme
fr_FR: A le thème

en: Between
fr_FR: Entre

en: Completion is in range
fr_FR: L'avancement est dans l'intervalle

en: Satisfies filter
fr_FR: Filtre satisfaisant

en: Has image
fr_FR: A une image

en: Has map coordinates
fr_FR: A des coordonnées de la carte

en: Title style is
fr_FR: Le style de titre est

en: Heading level is
fr_FR: Le niveau de la tête est

en: Has format
fr_FR: A un format

en: List type
fr_FR: type de liste

en: OR
fr_FR: OU

en: AND
fr_FR: ET

en: Size
fr_FR: Taille

en: Favorite
fr_FR: Favori

en: Trashed
fr_FR: Jeté à la corbeille

en: Has Unit
fr_FR: A une unité

en: Is Tag
fr_FR: Est une étiquette

en: Has Tag
fr_FR: A une étiquette

en: Has SubTag
fr_FR: A sous-étiquette

en: Defines Tag
fr_FR: Définit l'étiquette

en: Tag Value
fr_FR: Valeur D'Étiquette

en: Has Theme
fr_FR: A le thème

en: Between Dates
fr_FR: Entre les dates

en: Between Entries
fr_FR: Entre les entrées

en: Completion
fr_FR: Achèvement

en: Contains Text
fr_FR: Contient du texte

en: Child Filter
fr_FR: Filtre enfant

en: Has Image
fr_FR: A une image

en: Has Coordinates
fr_FR: Possède des coordonnées

en: Title Style
fr_FR: Style du titre

en: Heading Level
fr_FR: Niveau d'en-tête

en: Has Format
fr_FR: A un format

en: List Type
fr_FR: Type de liste

en: Equals
fr_FR: Est égal à

en: Subgroup
fr_FR: Sous-groupe

en: New Location
fr_FR: Nouvel emplacement

en: Text
fr_FR: Texte

note: the same id and SRC_value as title
en: Ancestors + Name
fr_FR: Ancêtres + Nom

en: Title
fr_FR: Titre

en: Ancestors + Title
fr_FR: Ancêtres + Nom

en: Image Not Found
fr_FR: Image non trouvée

en: Click to expand the paragraph
fr_FR: Cliquez pour développer le paragraphe

en: Click to collapse the paragraph
fr_FR: cliquez pour réduire le paragraphe

en: Click to edit entry properties
fr_FR: Cliquez pour modifier les propriétés de l'entrée

en: Click to see list of entries tagged by this entry
fr_FR: Cliquez pour voir la liste des entrées taggées par cette entrée

en: Entry text evaluated as link address
fr_FR: Texte d'entrée évalué comme adresse de lien

en: Press Ctrl to follow the link
fr_FR: Appuyez sur Ctrl pour ouvrir le lien

en: Press Ctrl to select
fr_FR: Appuyez sur Ctrl pour sélectionner

en: Add "%1" to Dictionary
fr_FR: Ajouter « %1 » au dictionnaire

en: Ignore All
fr_FR: Tout ignorer

en: no suggestions
fr_FR: pas de suggestions

en: Visit Link
fr_FR: Ouvrir le lien

en: Unitless
fr_FR: Sans unité

en: Please enter a search phrase
fr_FR: Veuillez saisir une phrase de recherche

en: No matches
fr_FR: Aucune correspondance

en: Click to jump to
fr_FR: Cliquer pour aller vers

en: Right click to replace
fr_FR: Clic droit pour remplacer

en: Select Image
fr_FR: Sélectionner une image

en: Click to edit the theme
fr_FR: Cliquer pour éditer le thème

en: Copy Date
fr_FR: Copier la date

en: Weekend Day
fr_FR: Jour de week-end

en: Holiday
fr_FR: Congé

en: Show Week Numbers
fr_FR: Afficher les numéros de semaine

en: Create entry
fr_FR: Créer une entrée

en: Create milestone
fr_FR: Créer une étape importante

en: Line
fr_FR: Ligne

en: Bars
fr_FR: Barres

en: Data Source
fr_FR: Source de données

en: x-Axis Column
fr_FR: Colonne d'axe x

en: y-Axis Column
fr_FR: Colonne d'axe y

en: Organization
fr_FR: Organisation

en: Group by
fr_FR: Grouper par

en: Day
fr_FR: Jour

en: Week
fr_FR: Semaine

en: Month
fr_FR: Mois

en: Year
fr_FR: Année

en: Combine
fr_FR: Combiner

en: Cumulative: Continuous
fr_FR: Cumulatif : Continuel

en: Average
fr_FR: Moyenne

en: Advanced Options
fr_FR: Options avancées

en: Filter Table Rows
fr_FR: Filtrer les lignes de table

en: Column
fr_FR: Colonne

en: Value =
fr_FR: Valeur =

en: Operand A
fr_FR: Opérande A

en: Function to modify the column value
fr_FR: Fonction pour modifier la valeur de la colonne

en: Operand B
fr_FR: Opérande B

en: Begin Date
fr_FR: Date de début

en: Start Date
fr_FR: Date de début

en: Creation Date
fr_FR: Date de création

en: Last Change Date
fr_FR: Date de dernière modification

en: Finish Date
fr_FR: Date de fin

en: Now
fr_FR: Maintenant

en: 1st Column on Left
fr_FR: 1ère colonne à gauche

en: 2nd Column on Left
fr_FR: 2e colonne à gauche

en: End Date
fr_FR: Date de fin

en: Calendar Days
fr_FR: Jours du calendrier

en: Work Days
fr_FR: Jours ouvrables

en: Char Count
fr_FR: Nombre de caractères

note: <item translatable="yes">Word Count</item> TODO: v3.1 or later
en: Paragraph Count
fr_FR: Nombre de paragraphes

en: True if satisfies the selected filter
fr_FR: Vrai si le filtre sélectionné est satisfait

en: Customize Format
fr_FR: Personnaliser le format

en: Y: year
    M: month number
    n: month name
    D: day
    d: week day
    W: week no
    h: hour
    m: minute
    s: second
    F: date
    T: time
fr_FR: Y: année
    M: numéro de mois
    n: nom de mois
    D: jour
    d: jour
    W: semaine no
    h: heure
    m: minute
    s: seconde
    F: date
    T: heure

en: Select
fr_FR: Sélectionner

en: Tag
fr_FR: Étiquette

en: Calculate
fr_FR: Calculer

en: Number or Date
fr_FR: Numéro ou date

en: Tags within the text
fr_FR: Étiquettes dans le texte

en: Dates within the text
fr_FR: Dates dans le texte

en: Comments within the text
fr_FR: Commentaires dans le texte

en: Export
fr_FR: Exporter

en: Password
fr_FR: Mot de passe

en: Confirm
fr_FR: Confirmer

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: Apply & Close
fr_FR: Appliquer et fermer

en: Smart Add
fr_FR: Ajout intelligent

en: Clear
fr_FR: Effacer

en: Scheme
fr_FR: Schéma

en: Filters
fr_FR: Filtres

en: Search
fr_FR: Recherche

en: Ignore
fr_FR: Ignorer

en: Add remote
fr_FR: Ajouter la version distante

en: O
fr_FR: É

en: Overwrite local
fr_FR: Écraser la version locale

en: Show New
fr_FR: Afficher nouveau

en: New
fr_FR: Nouveau

en: IGNORE
fr_FR: IGNORÉ

en: ADD
fr_FR: AJOUTER

en: OVERWRITE
fr_FR: ÉCRASER

en: Apply Scheme
fr_FR: Appliquer le schéma

en: First
fr_FR: Premier

en: Last
fr_FR: Dernier

en: Highest
fr_FR: Plus haut

en: Lowest
fr_FR: Plus basse

en: Help
fr_FR: Aide

en: Keyboard Shortcuts
fr_FR: Raccourcis clavier

en: Preferences
fr_FR: Préférences

en: Contribute
fr_FR: Contribuer

en: About
fr_FR: À propos

en: Quit
fr_FR: Quitter

en: Import...
fr_FR: Importer...

en: Export/Save As...
fr_FR: Exporter/Enregistrer sous...

en: Synchronize/Merge...
fr_FR: Synchroniser/Fusionner...

en: Empty the Trash...
fr_FR: Vider la corbeille...

en: Encrypt...
fr_FR: Chiffrer...

en: Spell Checking
fr_FR: Correction orthographique

en: Close without Saving...
fr_FR: Fermer sans enregistrer...

en: Disable Auto Close for This Session
fr_FR: Désactiver la fermeture automatique pour cette session

en: Calendar
fr_FR: Calendrier

en: Enter text to replace matches with
fr_FR: Texte de remplacement

en: Replace
fr_FR: Remplacer

en: Click to select a table
fr_FR: Cliquez pour sélectionner une table

en: Properties
fr_FR: Propriétés

en: Zoom level
fr_FR: Niveau de zoom

en: Themes
fr_FR: Thèmes

en: Map
fr_FR: Carte

en: Quick add a new entry
fr_FR: Ajout rapide d'une nouvelle entrée

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Show/hide popup windows
fr_FR: Afficher/masquer Les fenêtres popup

en: Sort by
fr_FR: Trier par

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Where to Save The Diary?
fr_FR: Où enregistrer l'agenda ?

en: Knowledge is a single point which the ignorant have multiplied.
    ~Attributed to Ali Ibn Abi Talib
fr_FR: Le savoir est un point unique que les ignorants ont multiplié.
    ~Attributed to Ali Ibn Abi Talib

en: Welcome to Lifeograph, a parametric note taking application!
fr_FR: Bienvenue sur Lifeograph, une application de prise de notes paramétrique !

en: Web Site
fr_FR: Site web

en: Copy to Clipboard
fr_FR: Copier dans le presse-papiers

en: Path
fr_FR: Chemin

en: Add Point
fr_FR: Ajouter un point

en: Insert Point before Selected
fr_FR: Insérer un point avant la sélection

en: Move Selected Point Here
fr_FR: Déplacer le point sélectionné ici

en: Remove Selected Point
fr_FR: Supprimer le point sélectionné

en: Clear Path
fr_FR: Chemin dégagé

en: Other Entries
fr_FR: Autres entrées

en: Show Locations
fr_FR: Afficher les emplacements

en: Child
fr_FR: Enfant

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Sort Siblings
fr_FR: Trier les frères

en: Early → Late
fr_FR: Tôt → Tard

en: Late → Early
fr_FR: Tard → Tôt

en: Short → Long
fr_FR: Court → Long

en: Long → Short
fr_FR: Long → Court

en: Merge Selected
fr_FR: Fusionner la sélection

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Dismiss...
fr_FR: Rejeter...

en: Print...
fr_FR: Imprimer...

en: Un-popup
fr_FR: Dé-popup

en: Script Actions...
fr_FR: Actions de script...

en: Auto
fr_FR: Automatique

en: In Progress
fr_FR: En cours

en: Done
fr_FR: Fini

en: Canceled
fr_FR: Annulé

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Unit
fr_FR: Unité

en: Spellchecking
fr_FR: Vérification orthographique

en: Register Scripts
fr_FR: Enregistrez scripts

en: Assign to Selected Entries
fr_FR: Attribuer aux entrées sélectionnées

en: Disabled
fr_FR: Désactivé

en: Prefer Dark Gtk+ Theme
fr_FR: Préférer le thème sombre Gtk+

en: Only Current Entry
fr_FR: Seule entrée actuelle

en: All Filtered Entries
fr_FR: Toutes les entrées filtrées

en: Entire Diary
fr_FR: Journal complet

en: Text Options
fr_FR: Options de texte

en: Use Custom Theme Colors
fr_FR: Utilisez des couleurs de thème personnalisées

en: Page Margins
fr_FR: Marges de la page

en: Off
fr_FR: Désactivé

en: Date & Time
fr_FR: Date et heure

en: Number
fr_FR: Nombre

en: True / False
fr_FR: Vrai / Faux

en: Has Which Sub Tag
fr_FR: A quelle sous-étiquette

en: Gantt Chart
fr_FR: Diagramme de Gantt

en: Ascending
fr_FR: Ascendant

en: Descending
fr_FR: Descendant

en: Combine identical cells
fr_FR: Combiner les cellules identiques

en: Parent Entry
fr_FR: Entrée des parents

en: Negative values are RED
fr_FR: Les valeurs négatives sont ROUGE

en: From small to big, from RED to GREEN
fr_FR: Du petit au grand, du ROUGE au VERT

en: From small to big, from GREEN to RED
fr_FR: Du petit au grand, du VERT au ROUGE

en: Move column to left
fr_FR: Déplacer la colonne vers la gauche

en: Add a column to left
fr_FR: Ajouter une colonne à gauche

en: Remove column
fr_FR: Supprimer la colonne

en: Add a column to right
fr_FR: Ajouter une colonne à droite

en: Move column to right
fr_FR: Déplacer la colonne à droite

en: Entry Filter
fr_FR: Filtre d'entrée

en: Paragraph Filter
fr_FR: Filtre de paragraphe

en: Cut
fr_FR: Couper

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Paste
fr_FR: Coller

en: Bold
fr_FR: Gras

en: Italic
fr_FR: Italique

en: Underlined
fr_FR: Souligné

en: Strikethrough
fr_FR: Barré

en: Insert link
fr_FR: Insérer un lien

en: Insert smiley
fr_FR: Insérer une émoticône

en: Insert image
fr_FR: Insérer une image

en: Insert chart
fr_FR: Insérer le graphique

en: Insert table
fr_FR: Insérer un tableau

en: lower case
fr_FR: minuscules

en: UPPER CASE
fr_FR: MAJUSCULES

en: Comment
fr_FR: Commentaire

en: Sort
fr_FR: Trier

en: Old → New
fr_FR: Ancien → Nouveau

en: New → Old
fr_FR: Nouveau → Ancien

en: Subheading
fr_FR: Sous-titre

en: In progress
fr_FR: En cours

en: Bullet list
fr_FR: Liste à puces

en: Numbered list
fr_FR: liste numérotée

en: Remove image
fr_FR: Supprimer l'image

en: Smallest
fr_FR: Plus petit

en: Biggest
fr_FR: Plus grand

en: Edit Date
fr_FR: Modifier la date

en: Edit Image
fr_FR: modifier l'image

en: Edit Link
fr_FR: Modifier le lien

en: Edit Tag
fr_FR: Modifier l'étiquette

en: Remove tag
fr_FR: Supprimer l'étiquette

en: Add New
fr_FR: Ajouter un nouveau
