liferea 1.10-rc4 - en to da translation catalogue (349 entries)

en: Feed Reader
da: Nyhedslæser

en: Liferea Feed Reader
da: Liferea - Nyhedslæser

en: Read news feeds and blogs
da: Læs nyheds- og blogkilder

en: Previous Item
da: Forrige punkt

en: Next Item
da: Næste punkt

en: _Next Unread Item
da: _Næste ulæste punkt

en: _Mark Items Read
da: _Marker punkter som læst

en: Search All Feeds...
da: Søg i alle nyhedskilder ...

en: Plugins
da: Udvidelsesmodul

en: Advanced
da: Avanceret

en: Browser command failed: %s
da: Browserkommando mislykkedes: %s

en: Starting: "%s"
da: Starter: »%s«

note: unauthorized
en: Authorization Error
da: Godkendelsesfejl

en: Cannot create cache directory "%s"!
da: Kan ikke oprette mellemlagermappe »%s«!

note: translation hint: date format for today, reorder format codes as necessary
en: Today %l:%M %p
da: I dag %H:%M

note: translation hint: date format for yesterday, reorder format codes as necessary
en: Yesterday %l:%M %p
da: I går %H:%M

note: translation hint: date format for dates older than 2 days but not older than a week, reorder format codes as necessary
en: %a %l:%M %p
da: %a %H:%M

note: translation hint: date format for dates older than a week but from this year, reorder format codes as necessary
en: %b %d %l:%M %p
da: %d. %b %H:%M

note: translation hint: date format for dates from the last years, reorder format codes as necessary
en: %b %d %Y
da: %d. %b %Y

en: "%s" is not a valid enclosure type config file!
da: »%s« er ikke en gyldig konfigurationsfil for pakketype!

en: XML error while reading OPML file! Could not import "%s"!
da: XML-fejl under læsning af OPML-fil! Kunne ikke importere »%s«!

en: Empty document! OPML document "%s" should not be empty when importing.
da: Tomt dokument! OPML-dokument »%s« må ikke være tomt under import.

en: "%s" is not a valid OPML document! Liferea cannot import this file!
da: »%s« er ikke et gyldigt OPML-dokument! Liferea kan ikke importere denne fil!

en: Imported feed list
da: Importeret nyhedskildeliste

en: Import Feed List
da: Importer nyhedskildeliste

en: Import
da: Importer

en: OPML Files
da: OPML-filer

en: Error while exporting feed list!
da: Fejl under eksport af nyhedskildeliste!

en: Feed List exported!
da: Nyhedskildeliste eksporteret!

en: Export Feed List
da: Eksporter nyhedskildeliste

en: Export
da: Eksporter

en: Empty document!
da: Tomt dokument!

en: Invalid XML!
da: Ugyldig XML!

en: New Subscription
da: Nyt abonnement

en: No feed list source types found!
da: Ingen kildetyper fundet for nyhedskildeliste!

en: Source Type
da: Kildetype

note: FIXME: something is not perfect, because if you immediately remove the subscription tree afterwards there is a double free
en: The '%s' subscription was successfully converted to local feeds!
da: Abonnementet »%s« blev med succes konverteret til lokale nyhedskilder!

en: Choose OPML File
da: Vælg OPML-fil

en: New OPML Subscription
da: Nyt OPML-abonnement

note: if we don't find a feed with unread items do nothing
en: There are no unread items
da: Der er ingen ulæste punkter

en: STATE
da: TILSTAND

en: Show version information and exit
da: Vis versionsinformation og afslut

en: Add a new subscription
da: Tilføj et nyt abonnement

en: Print debugging messages of all types
da: Udskriv fejlsøgningsbeskeder af alle typer

en: Print debugging messages for the cache handling
da: Udskriv fejlsøgningsbeskeder for håndtering af mellemlager

en: Print debugging messages for the configuration handling
da: Udskriv fejlsøgningsbeskeder for konfigurationshåndteringen

en: Print debugging messages of the database handling
da: Udskriv fejlsøgningsbeskeder på databasehåndteringen

en: Print debugging messages of all GUI functions
da: Udskriv fejlsøgningsbeskeder på alle GUI-funktioner

en: Enables HTML rendering debugging. Each time Liferea renders HTML output it will also dump the generated HTML into ~/.cache/liferea/output.html
da: Aktiverer HTML-optegningsfejlsøgning. Hver gang Liferea optegner HTML-uddata vil Liferea også skrive den oprettede HTML i ~/.cache/liferea/output.html

en: Print debugging messages of all network activity
da: Vis fejlsøgningsbeskeder for al netværksaktivitet

en: Print debugging messages of all parsing functions
da: Vis fejlsøgningsbeskeder for alle fortolkningsfunktioner

en: Print debugging messages of the feed update processing
da: Vis fejlsøgningsbeskeder for opdateringsprocessen til nyhedskilden

en: Print debugging messages of the search folder matching
da: Udskriv fejlsøgningsbeskeder for håndtering af mellemlager

en: Print debugging messages for the given topic
da: Vis fejlsøgningsbeskeder for det angivne emne

note: Some libsoup transport errors
en: The update request was cancelled
da: Opdateringsforespørgslen blev afbrudt

en: Unable to resolve destination host name
da: Kunne ikke afgøre destinationens værtsnavn

en: Unable to resolve proxy host name
da: Kunne ikke afgøre værtsnavn for proxy

en: Unable to connect to remote host
da: Kunne ikke forbinde til ekstern vært

en: Unable to connect to proxy
da: Kunne ikke forbinde til proxy

note: http 3xx redirection
en: The resource moved permanently to a new location
da: Ressourcen flyttede permanent til en ny placering

note: http 4xx client error
en: You are unauthorized to download this feed. Please update your username and password in the feed properties dialog box
da: Du har ikke tilladelse til at hente denne nyhedskilde. Opdater venligst dit brugernavn og adgangskode i dialogboksen for nyhedskildeegenskaber

en: Payment required
da: Betaling krævet

en: You're not allowed to access this resource
da: Du har ikke adgang til denne ressource

en: Resource Not Found
da: Ressource blev ikke fundet

en: Method Not Allowed
da: Metode ikke tilladt

en: Not Acceptable
da: Ikke acceptabel

en: Proxy authentication required
da: Proxygodkendelse krævet

en: Request timed out
da: Forespørgselstiden udløb

en: There was an internal error in the update process
da: Der opstod en intern fejl under opdateringsprocessen

en: Feed not available: Server requested unsupported redirection!
da: Nyhedskilde er ikke tilgængelig: Server anmodede om videresendelse, hvilket  ikke er understøttet!

en: Client Error
da: Klientfejl

en: Server Error
da: Serverfejl

en: An unknown networking error happened!
da: Der opstod en ukendt netværksfejl!

en: Create News Bin
da: Opret nyhedsbakke

en: Website
da: Internetside

en: %b %d %H:%M
da: %d. %b %H:%M

note: in-memory check function	feedlist.opml rule id         		  rule menu label       	positive menu option    negative menu option    has param ================================================================================================================================================================
en: Item
da: Punkt

en: does contain
da: indeholder

en: does not contain
da: indeholder ikke

en: Item title
da: Punkttitel

en: Item body
da: Punktets tekst

en: Read status
da: Status for læst

en: is unread
da: er ulæst

en: is read
da: er læst

en: Flag status
da: Flagstatus

en: is flagged
da: er sat

en: is unflagged
da: er ikke sat

en: included
da: inkluderet

en: not included
da: ikke inkluderet

en: Category
da: Kategori

en: is set
da: er angivet

en: is not set
da: er ikke angivet

en: Feed title
da: Titel for nyhedskilde

en: Subscription "%s" is already being updated!
da: Abonnement »%s« bliver allerede opdateret!

en: The subscription "%s" was discontinued. Liferea won't update it anymore!
da: Abonnementet »%s« blev afbrudt. Liferea vil ikke længere opdatere abonnementet!

en: The URL of "%s" has changed permanently and was updated
da: URL'en for »%s« har ændret sig permanent og blev opdateret

en: "%s" is discontinued. Liferea won't updated it anymore!
da: »%s« er afbrudt. Liferea vil ikke længere opdatere den!

en: "%s" has not changed since last update
da: »%s« har ikke ændret sig siden sidste opdatering

en: Enter the username and password for "%s" (%s):
da: Indtast brugernavnet og adgangskoden for »%s« (%s):

en: Unknown source
da: Ukendt kilde

en: Untitled
da: Uden titel

en: Attachments
da: Bilag

note: The following literals are the enclosure list size units
en:  Bytes
da:  byte

note: update list title
en: %d attachment | %d attachments
da[0]: %d bilag
da[1]: %d bilag

en: Choose File
da: Vælg fil

en: File Extension .%s
da: Filendelse .%s

en: Liferea is in offline mode. No update possible.
da: Liferea er i frakoblet tilstand. Ingen opdatering mulig.

en: (Empty)
da: (Tom)

en: %s
    <i>Rebuilding</i>
da: %s
    <i>Genbygger</i>

en: Deleting entry
da: Sletter post

en: Are you sure that you want to delete "%s" and its contents?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette »%s« og dens indhold?

en: Are you sure that you want to delete "%s"?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette »%s«?

en: Deletion Confirmation
da: Sletningsbekræftelse

en: Couldn't find pixmap file: %s
da: Kunne ikke finde pixmap-fil: %s

en: This item has no link specified!
da: Dette punkt har ingen adresse angivet!

en: *** No title ***
da: *** Ingen titel ***

en: Headline
da: Overskrift

en: Date
da: Dato

en: You must select a feed to delete its items!
da: Du skal vælge en nyhedskilde for at slette dens punkter!

en: No item has been selected
da: Intet punkt er blevet valgt

en:  (%d new) |  (%d new)
da[0]:  (%d ny)
da[1]:  (%d nye)

en: %d unread%s | %d unread%s
da[0]: %d ulæst%s
da[1]: %d ulæste%s

en: Help Topics
da: Hjælpeemner

en: Quick Reference
da: Hurtig hjælp

en: FAQ
da: OSS

en: Open In _Tab
da: Åbn i _faneblad

en: _Open In Browser
da: _Åbn i browser

en: Open In _External Browser
da: Åbn i _ekstern browser

en: Copy to News Bin
da: Kopier til nyhedsbakke

en: _Bookmark at %s
da: _Bogmærk på %s

en: Copy Item _Location
da: Kopier _punktplacering

en: Toggle _Read Status
da: Skift _læsningsstatus

en: Toggle Item _Flag
da: Skift punkt_flag

en: R_emove Item
da: _Fjern punkt

en: Open Enclosure...
da: Åbn pakke ...

en: Save As...
da: Gem som ...

en: Copy Link Location
da: Kopier adresseplacering

en: _Update
da: _Opdater

en: _Update Folder
da: _Opdater mappe

en: New _Subscription...
da: Nyt _abonnement ...

en: New _Folder...
da: Ny _mappe ...

en: New S_earch Folder...
da: Ny _søgemappe ...

en: New S_ource...
da: Ny _kilde ...

en: New _News Bin...
da: Ny _nyhedsbakke ...

en: _New
da: _Ny

en: Sort Feeds
da: Sorter nyhedskilder

en: _Mark All As Read
da: _Marker alle som læst

en: _Rebuild
da: _Genbyg

en: _Properties
da: _Egenskaber

en: Convert To Local Subscriptions...
da: Konverter til lokale abonnementer ...

en: GNOME default
da: GNOME-standard

en: Text below icons
da: Tekst under ikoner

en: Text beside icons
da: Tekst ved siden af ikoner

en: Icons only
da: Kun ikoner

en: Text only
da: Kun tekst

en: minutes
da: minutter

en: hours
da: timer

en: days
da: dage

en: Space
da: Mellemrum

en: <Ctrl> Space
da: <Ctrl> mellemrum

en: <Alt> Space
da: <Alt> mellemrum

en: Normal View
da: Normal visning

en: Wide View
da: Bred visning

en: Default Browser
da: Standardbrowser

en: Manual
da: Manuel

en: The provider of this feed suggests an update interval of %d minute. | The provider of this feed suggests an update interval of %d minutes.
da[0]: Leverandøren af denne nyhedskilde foreslår et opdateringsinterval på %d minut.
da[1]: Leverandøren af denne nyhedskilde foreslår et opdateringsinterval på %d minutter.

en: This feed specifies no default update interval.
da: Denne nyhedskilde angiver ingen standard for opdateringsinterval.

en: All Files
da: Alle filer

en: Error opening temp file %s to use for filtering!
da: Fejl ved åbning af midlertidig fil %s til brug for filtrering!

en: %s exited with status %d
da: %s afsluttede med status %d

en: Error: Could not open pipe "%s"
da: Fejl: Kunne ikke åbne datakanal »%s«

note: FIXME: maybe setting request->returncode would be better
en: Error: Could not open file "%s"
da: Fejl: Kunne ikke åbne fil »%s«

en: Error: There is no file "%s"
da: Fejl: Der er ingen fil »%s«

en: New Search Folder
da: Ny søgemappe

en: Open Link In _Tab
da: Åbn adresse i _faneblad

en: _Bookmark Link at %s
da: _Bogmærk adresse på %s

en: _Copy Link Location
da: _Kopier adresseplacering

en: _Copy Image Location
da: _Kopier billedplacering

en: S_ave Link As
da: _Gem adresse som

en: S_ave Image As
da: _Gem billede som

en: _Subscribe...
da: _Abonner ...

en: _Increase Text Size
da: _Øg tekststørrelse

en: _Decrease Text Size
da: _Formindsk tekststørrelse

en: [There were more errors. Output was truncated!]
da: [Der var flere fejl. Udskrift blev afkortet!]

en: XML Parser: Could not parse document:
da: XML-fortolker: Kunne ikke fortolke dokument:

en: About
da: Om

en: Liferea is a news aggregator for GTK+
da: Liferea er en nyhedsindsamler til GTK+

en: Liferea Homepage
da: Lifereas hjemmeside

en: Authentication
da: Godkendelse

en: User_name:
da: Bruger_navn:

en: _Password:
da: _Adgangskode:

en: Open Enclosure
da: Åbn pakke

en: Open an enclosure of type:
da: Åbn pakketypen:

en: _Browse
da: _Gennemse

en: _Do this automatically for enclosures like this from now on.
da: _Gør dette automatisk for pakker som dette fremadrettet.

en: _Password
da: _Adgangskode

en: _Username (Email)
da: _Brugernavn (e-post)

en: _Subscriptions
da: _Abonnementer

en: Update _All
da: Opdater _alle

en: Mark All As _Read
da: Marker alle som _læst

en: _New Subscription...
da: _Nyt abonnement ...

en: New _Source...
da: Ny _kilde ...

en: _Import Feed List...
da: _Importer nyhedskildeliste ...

en: _Export Feed List...
da: _Eksporter nyhedskildeliste ...

en: _Quit
da: _Afslut

en: _Feed
da: _Nyhedskilde

en: Remove _All Items
da: Fjern _Alle punkter

en: _Remove
da: _Fjern

en: _Item
da: _Punkt

en: R_emove
da: _Fjern

en: _View
da: _Vis

en: _Fullscreen
da: _Fuldskærm

en: _Reduced Feed List
da: _Reduceret nyhedskildeliste

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: _Update Monitor
da: _Opdater skærm

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: S_earch
da: S_øg

en: _Help
da: _Hjælp

en: _Contents
da: _Indhold

en: _Quick Reference
da: _Hurtig hjælp

en: _FAQ
da: _OSS

en: _About
da: _Om

en: Adds a subscription to the feed list.
da: Tilføjer et abonnement til nyhedskildelisten.

en: Marks all items of the selected feed list node / in the item list as read.
da: Marker alle punkter på den valgte kildelisteknude / i punktlisten som læste.

en: Updates all subscriptions.
da: Opdaterer alle abonnementer.

en: Show the search dialog.
da: Vis søgedialogen.

en: Headlines
da: Overskrifter

en: Mark all as read
da: Marker alle som læst

en: New Folder
da: Ny mappe

en: _Folder name:
da: _Mappenavn:

en: _News Bin Name:
da: _Nyhedsbakkenavn:

en: Feed Source
da: Nyhedskilde

en: Source Type:
da: Kildetype:

en: _Command
da: _Kommando

en: _Local File
da: _Lokal fil

en: Select File...
da: Vælg fil ...

en: _Source:
da: _Kilde:

en: Download / Postprocessing
da: Hentning / efterbehandling

en: _Don't use proxy for download
da: _Brug ikke proxy til hentning

en: Use conversion _filter
da: Brug konversions_filter

en: Liferea can use external filter plugins in order to access feeds and directories in non-supported formats.  See the documentation for more information.
da: Liferea kan bruge eksterne filterudvidelsesmoduler for at tilgå nyhedskilder og mappe i ikkeunderstøttede formater. Se dokumentationen for yderligere information.

en: Convert _using:
da: Konverter med _brug af:

en: Source Selection
da: Kildeudvælgelse

en: Add OPML/Planet
da: Tilføj OPML/Planet

en: Please specify a local file or an URL pointing to a valid OPML feed list.
da: Angiv venligst en lokal fil eller en URL der peger på en gyldig OPML-nyhedskildeliste.

en: _Location
da: _Placering

en: _Select File
da: _Vælg fil

en: Liferea Preferences
da: Indstillinger for Liferea

en: Feed Cache Handling
da: Håndtering af mellemlager for nyhedskilder

en: Default _number of items per feed to save:
da: _Antal punkter per nyhedskilde der som standard gemmes:

en: Feed Update Settings
da: Indstillinger for nyhedskildeopdatering

note: Feed update interval hint in preference dialog.
en: Note: <i>Please remember to set a reasonable refresh time. Usually it is a waste of bandwidth to poll feeds more often than each hour.</i>
da: Bemærk: <i>Husk venligst at angive en fornuftig opdateringsfrekvens. Normalt er det spild af båndbredde at opdatere nyhedskilder oftere end hver time.</i>

en: _Update all subscriptions at startup.
da: _Opdater alle abonnementer ved opstart.

en: Default Feed Refresh _Interval:
da: Standardinterval for _nyhedskildeopdatering:

en: Feeds
da: Nyhedskilder

en: Folder Display Settings
da: Opsætning af mappevisning

en: _Show the items of all child feeds when a folder is selected.
da: _Vis punkterne på alle undernyhedskilder når en mappe vælges.

en: _Hide read items.
da: _Skjul læste punkter.

en: Feed Icons (Favicons)
da: Ikoner for nyhedskilde (faviconer)

en: _Update all favicons now
da: _Opdater alle faviconer nu

en: Folders
da: Mapper

en: Reading Headlines
da: Læser overskrifter

en: _Skim through articles with:
da: _Skim igennem artikler med:

en: _Default View Mode:
da: _Normal visningstilstand:

en: Web Integration
da: Internetintegrering

en: _Post Bookmarks to
da: _Send bogmærker til

en: Internal Browser Settings
da: Intern browseropsætning

en: Open links in Liferea's _window.
da: Åbn adresser i Lifereas _vindue.

en: _Enable browser plugins.
da: _Aktiver browserudvidelsesmoduler.

en: External Browser Settings
da: Ekstern browseropsætning

en: _Manual:
da: _Manuel:

en: <small>(%s for URL)</small>
da: <small>(%s for adresse)</small>

en: Toolbar Settings
da: Værktøjsbjælkeopsætning

en: _Hide toolbar.
da: _Skjul værktøjsbjælke.

en: Toolbar _button labels:
da: Etiketter for _værktøjsbjælkeknap:

en: HTTP Proxy Server
da: Server for HTTP-proxy

en: _Auto Detect (GNOME or environment)
da: _Autodetekter (GNOME eller miljø)

en: _No Proxy
da: _Ingen proxy

en: _Manual Setting:
da: _Manuel indstilling:

en: Proxy _Host:
da: Proxy_vært:

en: Proxy _Port:
da: Proxy_port:

en: Use Proxy Au_thentication
da: Brug proxy_godkendelse

en: Proxy _Username:
da: Proxy_brugernavn:

en: Proxy Pass_word:
da: Proxy_adgangskode:

en: Downloading Enclosures
da: Henter pakker

en: _Download using
da: _Hent med brug af

en: Opening Enclosures
da: Åbner pakker

en: Enclosures
da: Pakker

en: Subscription Properties
da: Abonnementegenskaber

en: _Use global default update interval.
da: _Brug globalt standardopdateringsinterval.

en: _Feed specific update interval of
da: Specifikt opdateringsinterval på _nyhedskilde

en: _Don't update this feed automatically.
da: _Opdater ikke denne nyhedskilde automatisk.

en: This feed provider suggests an update interval of %d minutes.
da: Denne nyhedskildeleverandør foreslår et opdateringsinterval på %d minutter.

en: General
da: Generelt

en: Source
da: Kilde

en: The cache setting controls if the contents of feeds are saved when Liferea exits. Marked items are always saved to the cache.
da: Mellemlagerindstillingen kontrollerer om indholdet af nyhedskilder gemmes, når Liferea afsluttes. Markerede punkter gemmes altid til mellemlageret.

en: _Default cache settings
da: _Standardopsætning af mellemlager

en: Di_sable cache
da: _Deaktiver mellemlager

en: _Unlimited cache
da: _Ubegrænset mellemlager

en: _Number of items to save:
da: _Antal punkter at gemme:

en: Archive
da: Arkiv

en: Use HTTP _authentication
da: Brug HTTP-_godkendelse

en: Download
da: Hent

en: _Automatically download all enclosures of this feed.
da: _Hent automatisk alle pakker fra denne nyhedskilde.

en: Auto-_load item link in configured browser when selecting articles.
da: _Indlæs automatisk punktadresse i konfigureret browser når der vælges artikler.

en: Ignore _comment feeds for this subscription.
da: Ignorer _bemærkningsnyhedskilder for dette abonnement.

en: _Mark downloaded items as read.
da: _Marker hentede punkter som læst.

en: Rename
da: Omdøb

en: _New Name:
da: _Nyt navn:

en: Search Folder Properties
da: Egenskaber for søgemappe

en: Search _Name:
da: Søge_navn:

en: A_ny Rule Matches
da: _Mindst én regel opfyldt

en: _All Rules Must Match
da: _Alle regler skal være opfyldt

en: Advanced Search
da: Avanceret søgning

en: _Search Folder...
da: _Søg i mappe ...

en: Find Items that meet the following criteria
da: Find punkter som opfylder de følgende kriterier

en: Search All Feeds
da: Søg i alle nyhedskilder

en: _Advanced...
da: _Avanceret ...

en: Starts searching for the specified text in all feeds. The search result will appear in the item list.
da: Begynder søgning efter den angivne tekst i alle nyhedskilder. Søgeresultatet vil fremkomme i punktlisten.

en: _Search for:
da: _Søg efter:

en: Enter a search string Liferea should find either in a items title or in its content.
da: Indtast en søgestreng som Liferea skal finde enten i en punkttitel eller i dennes indhold.

en: Advanced...
da: Avanceret ...

en: Enter a website location to use feed autodiscovery or in case you know it the exact feed location.
da: Indtast en internetsideplacering til brug for automatisk opdagelse af nyhedskilde, eller hvis du kender den, den præcise placering af nyhedskilden.

en: Add Tiny Tiny RSS Account
da: Tilføj Tiny Tiny RSS-konto

en: _Server URL
da: _Serveradresse

en: _Username
da: _Brugernavn

en: Update Monitor
da: Opdater skærm

en: Feed:
da: Nyhedskilde:

en: Source:
da: Kilde:

en: Publisher
da: Udgiver

en: Copyright
da: Ophavsret

en: You may want to contact the author/webmaster of the feed about this!
da: Du bør måske kontakte forfatteren/webmasteren for nyhedskilden om dette!

en: Folder:
da: Mappe:

en: children with
da: underkilder med

en: unread headlines
da: ulæste overskrifter

en: Feed
da: Nyhedskilde

en: Filed under
da: Arkiveret under

en: Author
da: Forfatter

en: Shared by
da: Delt af

en: Related
da: Forbundne

en: Also posted in
da: Også sendt til

en: Creator
da: Forfatter

en: Comments
da: Bemærkninger

en: Updating...
da: Opdaterer ...

en: Section
da: Afsnit

en: Department
da: Afdeling

en: News Bin:
da: Nyhedsbakke:

en: Add items to this news bin by selecting "Copy to News Bin" from the item list context menu.
da: Tilføj punkter til denne nyhedsbakke ved at vælge »Kopier til nyhedsbakke« fra kontekstmenuen til punktlisten.

en: Search Folder:
da: Søgemappe:
