liferea - en to el translation catalogue (231 entries)

en: Feed Reader
el: Ανάγνωση ροών

en: Liferea Feed Reader
el: Ανάγνωση ροών Liferea

en: _Next Unread Item
el: _Επόμενο μη αναγνωσμένο

en: Search All Feeds...
el: Αναζήτηση στις ροές

en: Advanced
el: Για προχωρημένους

en: Browser command failed: %s
el: Απέτυχε η εντολή περιηγητή: %s

en: Starting: "%s"
el: Εκκίνηση: "%s"

note: unauthorized
en: Authorization Error
el: Σφάλμα εξουσιοδότησης

en: Cannot create cache directory "%s"!
el: Αδύνατη η δημιουργία του καταλόγου μνήμης "%s"!

note: translation hint: date format for today, reorder format codes as necessary
en: Today %l:%M %p
el: Σήμερα %l:%M %p

note: translation hint: date format for yesterday, reorder format codes as necessary
en: Yesterday %l:%M %p
el: Χθες %l:%M %p

note: translation hint: date format for dates older than a week but from this year, reorder format codes as necessary
en: %b %d %l:%M %p
el: %d %b %l:%M %p

note: translation hint: date format for dates from the last years, reorder format codes as necessary
en: %b %d %Y
el: %d %b %Y

en: "%s" is not a valid enclosure type config file!
el: Το "%s" δεν είναι έγκυρο αρχείο ρυθμίσεων κάποιου τύπου συνδεδεμένων πολυμέσων!

en: Empty document! OPML document "%s" should not be empty when importing.
el: Κενό έγγραφο! Το αρχείο OPML "%s" δεν θα έπρεπε να είναι κενό για να γίνει η εισαγωγή.

en: "%s" is not a valid OPML document! Liferea cannot import this file!
el: Το "%s" δεν είναι έγκυρο αρχείο OPML! Το Liferea δεν μπορεί να εισάγει αυτό το αρχείο!

en: Imported feed list
el: Λίστα εισαχθέντων ροών

en: Import Feed List
el: Εισαγωγή λίστας ροών

en: Import
el: Εισαγωγή

en: Error while exporting feed list!
el: Σφάλμα κατά την εξαγωγή της λίστας ροών!

en: Feed List exported!
el: Εξήχθη η λίστα ροών!

en: Export Feed List
el: Εξαγωγή λίστας ροών

en: Export
el: Εξαγωγή

en: Empty document!
el: Κενό αρχείο!

en: Invalid XML!
el: Μη έγκυρο XML!

en: New Subscription
el: Νέα συνδρομή

en: No feed list source types found!
el: Δε βρέθηκαν πηγές με λίστες ροών!

en: Source Type
el: Τύπος πηγής

en: Choose OPML File
el: Επιλογή αρχείου OPML

en: New OPML Subscription
el: Νέα συνδρομή OPML

en: Resource Not Found
el: Δε βρέθηκαν οι πόροι

en: Method Not Allowed
el: Μη επιτρεπτή μέθοδος

en: Not Acceptable
el: Μη αποδεκτό

en: Feed not available: Server requested unsupported redirection!
el: Μη διαθέσιμη συνδρομή: Ο εξυπηρετητής ζήτησε μη υποστηριζόμενη ανακατεύθυνση!

en: Client Error
el: Σφάλμα πελάτη

en: Server Error
el: Σφάλμα εξυπηρετητή

en: Create News Bin
el: Δημιουργία φακέλου αποκομμάτων

en: %b %d %H:%M
el: %d %b %H:%M

note: in-memory check function	feedlist.opml rule id         		  rule menu label       	positive menu option    negative menu option    has param ================================================================================================================================================================
en: Item
el: Άρθρο

en: does contain
el: περιέχει

en: does not contain
el: δεν περιέχει

en: Item title
el: Τίτλος άρθρου

en: Item body
el: Σώμα άρθρου

en: Read status
el: Αναγνωσμένο

en: is unread
el: όχι

en: is read
el: ναι

en: Flag status
el: Σημαία

en: is flagged
el: ναι

en: is unflagged
el: όχι

en: included
el: περιλαμβάνεται

en: not included
el: δεν περιλαμβάνεται

en: Feed title
el: Τίτλος ροής

en: Subscription "%s" is already being updated!
el: Ήδη ενημερώνεται η συνδρομή "%s"!

en: The subscription "%s" was discontinued. Liferea won't update it anymore!
el: Η συνδρομή "%s" δε λειτουργεί πλέον. Το Liferea θα πάψει να την ενημερώνει!

en: The URL of "%s" has changed permanently and was updated
el: Η τοποθεσία της ροής "%s" άλλαξε οριστικά. Η συνδρομή σας ενημερώθηκε καταλλήλως.

en: "%s" is discontinued. Liferea won't updated it anymore!
el: Η συνδρομή "%s" δε λειτουργεί πλέον. Το Liferea θα πάψει να την ενημερώνει!

en: "%s" has not changed since last update
el: Η ροή "%s" δεν έχει αλλάξει από την προηγούμενη ενημέρωση

en: Enter the username and password for "%s" (%s):
el: Εισάγετε το όνομα χρήστη και το συνθηματικό για τη ροή "%s" (%s):

en: Unknown source
el: Άγνωστη πηγή

en: Choose File
el: Επιλογή αρχείου

en: Liferea is in offline mode. No update possible.
el: Το Liferea λειτουργεί χωρίς σύνδεση. Δεν είναι δυνατή η ενημέρωση.

en: Deleting entry
el: Διαγραφή...

en: Are you sure that you want to delete "%s" and its contents?
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε το "%s" και τα περιεχόμενά του;

en: Are you sure that you want to delete "%s"?
el: Σίγουρα θέλετε να διαγράψετε το %s?

en: Deletion Confirmation
el: Επιβεβαίωση της διαγραφής

en: Couldn't find pixmap file: %s
el: Δε βρέθηκε το αρχείο pixmap: %s

en: This item has no link specified!
el: Αυτό το άρθρο δεν παραπέμπει σε σύνδεσμο!

en: Headline
el: Τίτλος

en: Date
el: Ημερομηνία

en: You must select a feed to delete its items!
el: Πρέπει πρώτα να επιλέξετε ροή για να διαγράψετε τα άρθρα της!

en: No item has been selected
el: Δεν επιλέχθηκε άρθρο

en:  (%d new) |  (%d new)
el[0]:  (%d νέο)
el[1]:  (%d νέα)

en: %d unread%s | %d unread%s
el[0]: %d μη αναγνωσμένο%s
el[1]: %d μη αναγνωσμένα%s

en: Help Topics
el: Θέματα Βοήθειας

en: Quick Reference
el: Σύντομος οδηγός

en: FAQ
el: Συχνές ερωτήσεις

en: Toggle _Read Status
el: Ε_ναλλαγή μεταξύ αναγνωσμένου και μη

en: Toggle Item _Flag
el: Εναλλαγή _σημαίας άρθρου

en: _Update
el: _Ενημέρωση

en: New _Folder...
el: Νέος _φάκελος...

en: New S_earch Folder...
el: Νέος φάκελος ανα_ζήτησης...

en: New _News Bin...
el: Νέος φάκελος _αποκομμάτων...

en: GNOME default
el: Προεπιλογή GNOME

en: Text below icons
el: Κείμενο κάτω από τα εικονίδια

en: Text beside icons
el: Κείμενο δίπλα στα εικονίδια

en: Icons only
el: Μόνο εικονίδια

en: Text only
el: Μόνο κείμενο

en: minutes
el: λεπτά

en: hours
el: ώρες

en: days
el: ημέρες

en: Space
el: Διάστημα

en: <Ctrl> Space
el: <Ctrl> + διάστημα

en: <Alt> Space
el: <Alt> + διάστημα

en: Manual
el: Προσαρμοσμένος

en: Type
el: Τύπος

en: Program
el: Πρόγραμμα

en: The provider of this feed suggests an update interval of %d minute. | The provider of this feed suggests an update interval of %d minutes.
el[0]: Ο πάροχος αυτής της ροής προτείνει συχνότητα ενημέρωσης %d λεπτού.
el[1]: Ο πάροχος αυτής της ροής προτείνει συχνότητα ενημέρωσης %d λεπτών.

en: This feed specifies no default update interval.
el: Αυτή η ροή δεν προτείνει συγκεκριμένη συχνότητα ενημέρωσης.

en: Error opening temp file %s to use for filtering!
el: Σφάλμα κατά το άνοιγμα του προσωρινού αρχείου %s που προοριζόταν για το φιλτράρισμα!

en: %s exited with status %d
el: %s: τερματίστηκε με κατάσταση %d

en: Error: Could not open pipe "%s"
el: Σφάλμα: Αδύνατο το άνοιγμα του pipe "%s"

note: FIXME: maybe setting request->returncode would be better
en: Error: Could not open file "%s"
el: Σφάλμα: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου "%s"

en: Error: There is no file "%s"
el: Σφάλμα: Δεν υπάρχει το αρχείο "%s"

en: New Search Folder
el: Νέος φάκελος αναζήτησης

en: _Increase Text Size
el: _Αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς

en: _Decrease Text Size
el: _Μείωση μεγέθους γραμματοσειράς

en: [There were more errors. Output was truncated!]
el: [Εμφανίστηκαν και άλλα σφάλματα, τα οποία παραλείπονται!]

en: XML Parser: Could not parse document:
el: Ανάλυση XML: Αδύνατη η ανάλυση του αρχείου:

en: About
el: Περί

en: Liferea is a news aggregator for GTK+
el: Το Liferea είναι μία εφαρμογή συγκέντρωσης ροών για GTK+

en: Authentication
el: Πιστοποίηση

en: User_name:
el: Όνομα _χρήστη:

en: _Password:
el: _Συνθηματικό:

en: _Browse
el: _Περιήγηση

en: _Password
el: _Συνθηματικό

en: _Username (Email)
el: Όνομα _χρήστη (email)

en: _Subscriptions
el: _Συνδρομές

en: Update _All
el: _Ενημέρωση όλων

en: Mark All As _Read
el: Ση_μείωση όλων ως αναγνωσμένων

en: _New Subscription...
el: _Νέα συνδρομή

en: New _Source...
el: Νέα _πηγή...

en: _Import Feed List...
el: Ε_ισαγωγή λίστας ροών...

en: _Export Feed List...
el: Εξα_γωγή λίστας ροών...

en: _Quit
el: Έ_ξοδος

en: _Feed
el: _Ροή

en: Remove _All Items
el: Αφαίρεση ό_λων των άρθρων

en: _Remove
el: Α_φαίρεση

en: _Item
el: Άρ_θρο

en: R_emove
el: Α_φαίρεση

en: _View
el: _Προβολή

en: _Tools
el: _Εργαλεία

en: _Update Monitor
el: Παρακολούθηση _ενημερώσεων

en: _Preferences
el: _Προτιμήσεις

en: _Help
el: _Βοήθεια

en: _Contents
el: _Περιεχόμενα

en: _Quick Reference
el: _Σύντομος οδηγός

en: _FAQ
el: Συ_χνές ερωτήσεις

en: _About
el: Πε_ρί

en: Adds a subscription to the feed list.
el: Προσθήκη συνδρομής στη λίστα ροών.

en: Show the search dialog.
el: Εμφάνιση του διαλόγου αναζήτησης.

en: Headlines
el: Τίτλοι

en: Mark all as read
el: Σημείωση όλων ως αναγνωσμένων

en: New Folder
el: Νέος φάκελος

en: _Folder name:
el: Όνομα _φακέλου:

en: _News Bin Name:
el: Όνομα _φακέλου αποκομμάτων:

en: Source Type:
el: Τύπος πηγής

en: _URL
el: _Ιστοσελίδα

en: _Command
el: Ε_ντολή

en: _Local File
el: _Τοπικό αρχείο

en: Select File...
el: Επιλογή αρχείου...

en: _Source:
el: _Πηγή:

en: _Don't use proxy for download
el: Να _μη χρησιμοποιείται διαμεσολαβητής για τη λήψη

en: Use conversion _filter
el: Χρήση _φίλτρου μετατροπής

en: Liferea can use external filter plugins in order to access feeds and directories in non-supported formats.  See the documentation for more information.
el: Το Liferea μπορεί να χρησιμοποιήσει εξωτερικά φίλτρα για να αποκτήσει πρόσβαση σε ροές και καταλόγους μη υποστηριζόμενης μορφής. Δείτε την τεκμηρίωση για περισσότερες πληροφορίες.

en: Convert _using:
el: Μετατροπή με _χρήση:

en: Source Selection
el: Επιλογή πηγής

en: Add OPML/Planet
el: Προσθήκη OPML/Planet

en: Please specify a local file or an URL pointing to a valid OPML feed list.
el: Παρακαλώ εισάγετε όνομα αρχείου ή τοποθεσία που να αντιστοιχεί σε έγκυρη λίστα ροών OPML.

en: _Location
el: _Τοποθεσία

en: _Select File
el: _Επιλογή αρχείου

en: Liferea Preferences
el: Προτιμήσεις Liferea

en: Default _number of items per feed to save:
el: Προεπιλεγμένος αρι_θμός άρθρων προς αποθήκευση ανά ροή:

note: Feed update interval hint in preference dialog.
en: Note: <i>Please remember to set a reasonable refresh time. Usually it is a waste of bandwidth to poll feeds more often than each hour.</i>
el: Σημείωση: <i>Παρακαλώ, ορίστε μια λογική τιμή για τη συχνότητα ενημέρωσης. Η ενημέρωση των ροών συχνότερα από μια φορά την ώρα είναι μάλλον άσκοπη σπατάλη των δυνατοτήτων της σύνδεσής σας.</i>

en: Default Feed Refresh _Interval:
el: Προεπιλεγμένη _συχνότητα ενημέρωσης ροών

en: Feeds
el: Ροές

en: _Show the items of all child feeds when a folder is selected.
el: Εμ_φάνιση των άρθρων όλων των ροών ενός φακέλου, όποτε επιλέγεται ο φάκελος.

en: _Hide read items.
el: Από_κρυψη αναγνωσμένων.

en: _Update all favicons now
el: _Ενημέρωση όλων των εικονιδίων τώρα

en: Folders
el: Φάκελοι

en: _Skim through articles with:
el: Μετά_βαση από άρθρο σε άρθρο πατώντας:

en: _Post Bookmarks to
el: _Δημοσίευση σελιδοδεικτών στο

en: Open links in Liferea's _window.
el: Ά_νοιγμα συνδέσμων στο παράθυρο του Liferea.

en: _Browser:
el: _Περιηγητής:

en: Browser
el: Περιηγητής

en: Toolbar _button labels:
el: Ε_τικέτες κουμπιών εργαλειοθήκης:

en: _Auto Detect (GNOME or environment)
el: Αυτόματος _εντοπισμός (GNOME ή περιβάλλον)

en: _No Proxy
el: _Χωρίς διαμεσολαβητή

en: _Manual Setting:
el: _Χειροκίνητη ρύθμιση:

en: Proxy _Host:
el: _Διεύθυνση διαμεσολαβητή:

en: Proxy _Port:
el: _Θύρα διαμεσολαβητή:

en: Use Proxy Au_thentication
el: Χρήση πιστοποίησης _διαμεσολαβητή

en: Proxy _Username:
el: Όνομα _χρήστη:

en: Proxy Pass_word:
el: _Συνθηματικό διαμεσολαβητή:

en: Proxy
el: Διαμεσολαβητής

en: _Download using
el: _Λήψη μέσω

en: Enclosures
el: Συνδεδεμένα πολυμέσα

en: Subscription Properties
el: Ιδιότητες συνδρομής

en: _Use global default update interval.
el: Χρήση _γενικής προεπιλεγμένης συχνότητας ενημέρωσης.

en: _Feed specific update interval of
el: _Συχνότητα ενημέρωσης μόνο για αυτή τη ροή:

en: _Don't update this feed automatically.
el: _Μη αυτόματη ενημέρωση της ροής.

en: This feed provider suggests an update interval of %d minutes.
el: Ο πάροχος της ροής προτείνει συχνότητα ενημέρωσης %d λεπτών.

en: General
el: Γενικά

en: Source
el: Πηγή

en: The cache setting controls if the contents of feeds are saved when Liferea exits. Marked items are always saved to the cache.
el: Οι ρυθμίσεις της μνήμης καθορίζουν το αν τα περιεχόμενα των ροών θα αποθηκεύονται κατά την έξοδο. Τα σημειωμένα άρθρα αποθηκεύονται πάντα στη μνήμη.

en: _Default cache settings
el: Προεπιλεγμένες ρυθμίσεις _μνήμης

en: Di_sable cache
el: Α_πενεργοποίηση μνήμης

en: _Unlimited cache
el: Απε_ριόριστη μνήμη

en: Archive
el: Αρχείο

en: Use HTTP _authentication
el: Χρήση _πιστοποίησης HTTP

en: Download
el: Λήψη

en: _Automatically download all enclosures of this feed.
el: Αυτόματη _λήψη όλων των συνδεδεμένων πολυμέσων για αυτή τη ροή.

en: Auto-_load item link in configured browser when selecting articles.
el: Αυτόματη _φόρτωση του συνδέσμου στον επιλεγμένο περιηγητή, όποτε επιλέγεται ένα άρθρο.

en: Rename
el: Μετονομασία

en: _New Name:
el: _Νέο όνομα:

en: Search Folder Properties
el: Αναζήτηση στις ιδιότητες του φακέλου

en: Search All Feeds
el: Αναζήτηση στις ροές

en: Starts searching for the specified text in all feeds. The search result will appear in the item list.
el: Αναζήτηση της ζητούμενης φράσης σε όλες τις ροές. Τα αποτελέσματα της αναζήτησης εμφανίζονται στο πλαίσιο της λίστας τίτλων.

en: _Search for:
el: _Αναζήτηση για:

en: Enter a search string Liferea should find either in a items title or in its content.
el: Εισάγετε φράση προς αναζήτηση. Το Liferea θα την αναζητήσει τόσο στους τίτλους όσο και στο σώμα των άρθρων.

en: Advanced...
el: Για προχωρημένους...

en: Enter a website location to use feed autodiscovery or in case you know it the exact feed location.
el: Εισάγετε τοποθεσία στο διαδίκτυο αν γνωρίζετε την ακριβή τοποθεσία της ροής, ή αν επιθυμείτε να εντοπιστεί αυτόματα η ροή.

en: _Username
el: Όνομα _χρήστη:

en: Update Monitor
el: Παρακολούθηση ενημερώσεων

en: Feed:
el: Ροή:

en: Source:
el: Πηγή:

en: Publisher
el: Εκδότης

en: Folder:
el: Φάκελος:

en: children with
el: θυγατρικές ροές με

en: unread headlines
el: μη αναγνωσμένοι τίτλοι

en: Feed
el: Ροή

en: Filed under
el: Αρχειοθετημένο στο

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Also posted in
el: Καταχωρήθηκε και στο

en: Creator
el: Δημιουργός

en: Comments
el: Σχόλια

en: Updating...
el: Ενημέρωση...

en: Section
el: Τομέας

en: Department
el: Τμήμα

en: News Bin:
el: Φάκελος αποκομμάτων:

en: Add items to this news bin by selecting "Copy to News Bin" from the item list context menu.
el: Προσθέστε άρθρα στο φάκελο αποκομμάτων, επιλέγοντας "Αντιγραφή σε φάκελο αποκομμάτων" από το μενού της λίστας τίτλων.

en: Search Folder:
el: Φάκελος αναζήτησης:
