liferea 1.10-rc4 - en to fi translation catalogue (387 entries)

en: Feed Reader
fi: Syötteenlukija

en: Liferea Feed Reader
fi: Liferea-syötteenlukija

en: Read news feeds and blogs
fi: Lue uutissyötteitä ja blogeja

en: Previous Item
fi: Edellinen otsikko

en: Next Item
fi: Seuraava otsikko

en: _Next Unread Item
fi: _Seuraava lukematon otsikko

en: _Mark Items Read
fi: _Merkitse luetuksi

en: Search All Feeds...
fi: Etsi kaikista syötteistä...

en: Plugins
fi: Lisäosat

en: Advanced
fi: Edistyneet ominaisuudet

en: Browser command failed: %s
fi: Selainkomento epäonnistui: %s

en: Starting: "%s"
fi: Käynnistetään: ”%s”

note: unauthorized
en: Authorization Error
fi: Käyttövaltuutusvirhe

en: Cannot create cache directory "%s"!
fi: Ei voida luoda välimuistihakemistoa ”%s”!

note: translation hint: date format for today, reorder format codes as necessary
en: Today %l:%M %p
fi: Tänään klo %H:%M

note: translation hint: date format for yesterday, reorder format codes as necessary
en: Yesterday %l:%M %p
fi: Eilen klo %H:%M

note: translation hint: date format for dates older than 2 days but not older than a week, reorder format codes as necessary
en: %a %l:%M %p
fi: %a klo %H:%M

note: translation hint: date format for dates older than a week but from this year, reorder format codes as necessary
en: %b %d %l:%M %p
fi: %d. %b klo %H:%M

note: translation hint: date format for dates from the last years, reorder format codes as necessary
en: %b %d %Y
fi: %d. %b %Y

en: "%s" is not a valid enclosure type config file!
fi: ”%s” ei ole kelvollinen liitetyyppinen asetustiedosto!

en: Command failed: 
    
    %s
    
     Please check whether the configured download tool is installed and working correctly! You can change it in the 'Download' tab in Tools/Preferences.
fi: Komento epäonnistui: 
    
    %s
    
     Tarkista, että onko asetuksissa määritelty lataustyökalu asennettu ja toimiiko se oikein! Voit vaihtaa sen Työkalut/Asetukset-valikon ’Lataus’-välilehdessä.

en: XML error while reading OPML file! Could not import "%s"!
fi: XML-virhe luetaessa OPML-tiedostoa! Ei voitu tuoda kohdetta ”%s”!

en: Empty document! OPML document "%s" should not be empty when importing.
fi: Tyhjä asiakirja. OPML-asiakirjan ”%s” ei tulisi olla tyhjä, kun se tuodaan.

en: "%s" is not a valid OPML document! Liferea cannot import this file!
fi: ”%s” ei ole kelvollinen OPML-asiakirja. Liferea ei voi käsitellä tätä tiedostoa.

en: Imported feed list
fi: Tuotu syöteluettelo

en: Import Feed List
fi: Tuo syöteluettelo

en: Import
fi: Tuo

en: OPML Files
fi: OPML-tiedostot

en: Error while exporting feed list!
fi: Virhe syöteluettelon viemisessä!

en: Feed List exported!
fi: Syöteluettelo viety!

en: Export Feed List
fi: Vie syöteluettelo

en: Export
fi: Vie

en: Empty document!
fi: Tyhjä asiakirja!

en: Invalid XML!
fi: Virheellinen XML!

en: New Subscription
fi: Uusi syöte

en: Login failed!
fi: Kirjautuminen epäonnistui!

en: No feed list source types found!
fi: Ei löytynyt syöteluettelotyyppejä!

en: Source Type
fi: Lähteen tyyppi

en: Login for '%s' has not yet completed! Please wait until login is done.
fi: "%s"-kirjautuminen ei ole vielä valmistunut! Odota kunnes kirjautuminen on valmis.

note: FIXME: something is not perfect, because if you immediately remove the subscription tree afterwards there is a double free
en: The '%s' subscription was successfully converted to local feeds!
fi: Tilaus ’%s’ muunnettiin onnistuneesti paikalliseksi syötteiksi!

en: Choose OPML File
fi: Valitse OPML-tiedosto

en: _Open
fi: _Avaa

en: New OPML Subscription
fi: Uusi OPML-syöte

en: Could not parse JSON returned by Reedah API!
fi: Ei kyetty jäsentämään Reedahin API-rajapinnan palauttamaa JSON-rakennetta!

en: TinyTinyRSS HTTP API not reachable!
fi: TinyTinyRSS:n HTTP API ei ole saavutettavissa!

en: TinyTinyRSS subscribing to feed failed! Check if you really passed a feed URL!
fi: TinyTinyRSS:n syötteen tilaaminen epäonnistui! Tarkista että annoit oikein syötteen osoitteen!

en: TinyTinyRSS unsubscribing feed failed!
fi: TinyTinyRSS:n syötteen poistaminen epäonnistui!

en: This TinyTinyRSS version does not support removing feeds. Upgrade to version %s or later!
fi: Tämä TinyTinyRSS-versio ei tue syötteiden poistamista. Päivitä versioon %s tai uudempaan!

en: Could not parse JSON returned by TinyTinyRSS API!
fi: Ei kyetty jäsentämään TinyTinyRSS:n API-rajapinnan palauttamaa JSON-rakennetta!

note: if we don't find a feed with unread items do nothing
en: There are no unread items
fi: Lukemattomia otsikkoja ei ole

en: Start Liferea with its main window in STATE. STATE may be `shown' or `hidden'
fi: Käynnistä Liferea pääikkunassaan TILAssa. TILA voi olla ”shown” tai ”hidden”

en: STATE
fi: TILA

en: Show version information and exit
fi: Näytä versiotiedot ja poistu

en: Add a new subscription
fi: Lisää uusi syöte

en: uri
fi: internet-resurssin tunnus

en: Print debugging messages of all types
fi: Tulosta kaikentyyppisiä vianjäljitysviestejä

en: Print debugging messages for the cache handling
fi: Tulosta vianjäljitusviestit välimuistikäsittelylle

en: Print debugging messages for the configuration handling
fi: Tulosta asetuskäsittelyn vianjäljitysviestit

en: Print debugging messages of the database handling
fi: Tulosta tietokantakäsittelyn vianjäljitysviestit

en: Print debugging messages of all GUI functions
fi: Tulosta graafisten käyttöliittymäfunktioiden vianjäljitusviestit

en: Enables HTML rendering debugging. Each time Liferea renders HTML output it will also dump the generated HTML into ~/.cache/liferea/output.html
fi: Ottaa käyttöön HTML-renderoinnin vianjäljityksen. Joka kerta kun Liferea renderoi HTML-tulosteen, se vedostaa myös tuotetun HTML-koodin tiedostoon ~/.cache/liferea/output.html

en: Print debugging messages of all network activity
fi: Tulosta kaikki verkkotoimintojen vianjäljitysviestit

en: Print debugging messages of all parsing functions
fi: Tulosta jäsennysfunktioiden vianjäljitysviestit

en: Print debugging messages of the feed update processing
fi: Tulosta vianjäljitysviestejä syötepäivitysten käsittelystä

en: Print debugging messages of the search folder matching
fi: Tulosta hakukansiotäsmäyksen vianjäljitusviestit

en: Print debugging messages for the given topic
fi: Tulosta vianjäljitysviestejä tietystä aiheesta

note: Some libsoup transport errors
en: The update request was cancelled
fi: Päivityspyyntö on peruttu

en: Unable to resolve destination host name
fi: Ei kyetä ratkaisemaan kohdeverkkokoneen nimeä

en: Unable to resolve proxy host name
fi: Ei kyetä ratkaisemaan välimuistikoneen nimeä

en: Unable to connect to remote host
fi: Yhteyden muodostaminen etäkoneeseen ei onnistunut

en: Unable to connect to proxy
fi: Yhteyden muodostaminen välityspalvelimeen epäonnistui

note: http 3xx redirection
en: The resource moved permanently to a new location
fi: Resurssi on siirretty pysyvästi uuteen sijaintiin

note: http 4xx client error
en: You are unauthorized to download this feed. Please update your username and password in the feed properties dialog box
fi: Tämän syötteen lukemiseen ei ole lupaa. Kirjoita oikea käyttäjätunnus ja salasana syötteen ominaisuusikkunaan.

en: Payment required
fi: Maksullinen

en: You're not allowed to access this resource
fi: Sinulla ei ole pääsyä tähän resurssiin

en: Resource Not Found
fi: Resurssia ei löydy

en: Method Not Allowed
fi: Metodi ei ole mahdollinen

en: Not Acceptable
fi: Ei kelvollinen

en: Proxy authentication required
fi: Välityspalvelin vaatii todennuksen

en: Request timed out
fi: Kyselyn aikakatkaisu

en: There was an internal error in the update process
fi: Päivitysprosessissa oli sisäinen virhe

en: Feed not available: Server requested unsupported redirection!
fi: Syöte ei ole käytettävissä: palvelin vaati ei-tuettua uudelleenohjausta!

en: Client Error
fi: Asiakasohjelman virhe

en: Server Error
fi: Palvelimen virhe

en: An unknown networking error happened!
fi: Tuntematon verkkovirhe tapahtui!

en: Create News Bin
fi: Luo uutiskori

en: Website
fi: Webbisivusto

en: %b %d %H:%M
fi: %d. %b %H:%M

note: in-memory check function	feedlist.opml rule id         		  rule menu label       	positive menu option    negative menu option    has param ================================================================================================================================================================
en: Item
fi: Otsikko

en: does contain
fi: sisältää

en: does not contain
fi: ei sisällä

en: Item title
fi: Otsikon nimi

en: Item body
fi: Otsikon sisältö

en: Read status
fi: Lukemistila

en: is unread
fi: lukematon

en: is read
fi: luettu

en: Flag status
fi: Merkintätila

en: is flagged
fi: merkitty

en: is unflagged
fi: merkitsemätön

en: included
fi: sisältää

en: not included
fi: ei sisällä

en: Category
fi: Luokka

en: is set
fi: asetettu

en: is not set
fi: ei ole asetettu

en: Feed title
fi: Syötteen nimi

en: Subscription "%s" is already being updated!
fi: Syöte ”%s” on jo päivitetty.

en: The subscription "%s" was discontinued. Liferea won't update it anymore!
fi: Syöte ”%s” on lakkautettu. Liferea ei päivitä sitä enää!

en: The URL of "%s" has changed permanently and was updated
fi: Syötteen ”%s” verkko-osoite on muuttunut pysyvästi ja päivitetty

en: "%s" is discontinued. Liferea won't updated it anymore!
fi: ”%s” on lakkautettu. Liferea ei enää päivitä sitä!

en: "%s" has not changed since last update
fi: ”%s” ei ole muuttunut viime kerrasta

en: Enter the username and password for "%s" (%s):
fi: Kirjoita syötteen ”%s” (%s) käyttäjätunnus ja salasana:

en: Unknown source
fi: Tuntematon lähde

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Attachments
fi: Liitteet

note: The following literals are the enclosure list size units
en:  Bytes
fi:  tavua

en: kB
fi: kilotavua

en: MB
fi: megatavua

en: GB
fi: gigatavua

note: update list title
en: %d attachment | %d attachments
fi[0]: %d liite
fi[1]: %d liitettä

en: Choose File
fi: Valitse tiedosto

en: File Extension .%s
fi: Tiedostotarkennin .%s

en: Liferea is in offline mode. No update possible.
fi: Liferea ei ole yhteydessä verkkoon, joten päivittäminen ei ole mahdollista.

en: (Empty)
fi: (Tyhjä)

en: %s
    <i>Rebuilding</i>
fi: %s
    <i>Rakennetaan uudelleen</i>

en: Deleting entry
fi: Otsikko poistetaan

en: Are you sure that you want to delete "%s" and its contents?
fi: Haluatko poistaa kansion ”%s” sisältöineen?

en: Are you sure that you want to delete "%s"?
fi: Haluatko poistaa syötteen ”%s”?

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Delete
fi: Po_ista syöte

en: Deletion Confirmation
fi: Poiston vahvistus

en: Couldn't find pixmap file: %s
fi: Pixmap-kuvatiedostoa ei löytynyt: %s

en: This item has no link specified!
fi: Tällä otsikolla ei ole linkkiä!

en: *** No title ***
fi: *** Otsikoton ***

en: Headline
fi: Otsikko

en: Date
fi: Päivämäärä

en: You must select a feed to delete its items!
fi: Syöte, jonka otsikot poistetaan, täytyy valita!

en: No item has been selected
fi: Otsikkoja ei ole valittu.

en:  (%d new) |  (%d new)
fi[0]:  (%d uusi)
fi[1]:  (%d uutta)

en: %d unread%s | %d unread%s
fi[0]: %d lukematon%s
fi[1]: %d lukematonta%s

en: Help Topics
fi: Opasteaiheet

en: Quick Reference
fi: Pika-asetukset

en: FAQ
fi: UKK

en: Open In _Tab
fi: Avaa välileh_dessä

en: _Open In Browser
fi: _Avaa selaimessa

en: Open In _External Browser
fi: Avaa ulkoisessa selaimessa

en: Copy to News Bin
fi: Kopioi uutiskoriin

en: _Bookmark at %s
fi: Kirja_nmerkintä osoitteessa %s

en: Copy Item _Location
fi: _Kopioi otsikkosijainti

en: Toggle _Read Status
fi: Merkitse _luetuksi tai lukemattomaksi

en: Toggle Item _Flag
fi: _Merkitse otsikko

en: R_emove Item
fi: P_oista otsikko

en: Open Enclosure...
fi: Avaa liitetiedosto...

en: Save As...
fi: Tallenna nimellä...

en: Copy Link Location
fi: _Kopioi linkki

en: _Update
fi: _Päivitä

en: _Update Folder
fi: _Päivitä kansio

en: New _Subscription...
fi: _Uusi syöte...

en: New _Folder...
fi: Uu_si kansio...

en: New S_earch Folder...
fi: Uusi _etsintäkansio...

en: New S_ource...
fi: Uusi läh_de...

en: New _News Bin...
fi: Uusi uutis_kori...

en: _New
fi: _Uusi

en: Sort Feeds
fi: Lajittele syötteet

en: _Mark All As Read
fi: _Merkitse kaikki luetuiksi

en: _Rebuild
fi: _Rakenna uudelleen

en: _Properties
fi: _Ominaisuudet

en: Convert To Local Subscriptions...
fi: Muunna Paikallistilauksiin...

en: GNOME default
fi: GNOME-oletus

en: Text below icons
fi: Teksti kuvakkeiden alla

en: Text beside icons
fi: Teksti kuvakkeiden rinnalla

en: Icons only
fi: Vain kuvakkeet

en: Text only
fi: Vain teksti

en: minutes
fi: minuuttia

en: hours
fi: tuntia

en: days
fi: päivää

en: Space
fi: Välilyönti

en: <Ctrl> Space
fi: <Ctrl> välilyönti

en: <Alt> Space
fi: <Alt> välilyönti

en: Normal View
fi: Normaalinäkymä

en: Wide View
fi: Leveä näkymä

en: Default Browser
fi: Oletusselain

en: Manual
fi: Käyttöohje

en: Type
fi: Tyyppi

en: Program
fi: Ohjelma

en: Saved Search
fi: Tallennettu haku

en: The provider of this feed suggests an update interval of %d minute. | The provider of this feed suggests an update interval of %d minutes.
fi[0]: Tämän syötteen tarjoaja suosittelee päivitystaajuudeksi %d minuuttia.
fi[1]: Tämän syötteen tarjoaja suosittelee päivitystaajuudeksi %d minuuttia.

en: This feed specifies no default update interval.
fi: Tällä syötteellä ei ole suositeltua päivitystaajuutta.

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Error opening temp file %s to use for filtering!
fi: Virhe avattaessa tilapäistä tiedostoa %s suodatusta varten!

en: %s exited with status %d
fi: %s sulkeutui, lopetuskoodi oli %d

en: Error: Could not open pipe "%s"
fi: Virhe: putken ”%s” avaaminen ei onnistunut

note: FIXME: maybe setting request->returncode would be better
en: Error: Could not open file "%s"
fi: Virhe: tiedoston ”%s” avaaminen ei onnistunut

en: Error: There is no file "%s"
fi: Virhe: Tiedosto ”%s” ei ole olemassa

en: New Search Folder
fi: Uusi etsintäkansio

en: Open Link In _Tab
fi: Avaa linkki _välilehdessä

en: Open Link In Browser
fi: Avaa linkki selaimessa

en: Open Link In External Browser
fi: Avaa linkki ulkoisessa selaimessa

en: _Bookmark Link at %s
fi: Kirja_nmerkintälinkki osoitteessa %s

en: _Copy Link Location
fi: _Kopioi linkkisijainti

en: _Copy Image Location
fi: _Kopioi kuvasijainti

en: S_ave Link As
fi: T_allenna linkki nimellä

en: S_ave Image As
fi: T_allenna kuva nimellä

en: _Subscribe...
fi: _Uusi syöte...

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: _Increase Text Size
fi: _Kasvata tekstin kokoa

en: _Decrease Text Size
fi: _Pienennä tekstin kokoa

en: [There were more errors. Output was truncated!]
fi: [Virheitä oli lisää. Tuloste typistettiin!]

en: XML Parser: Could not parse document:
fi: XML-jäsenin: Asiakirjan jäsentäminen epäonnistui:

en: About
fi: Lifereasta

en: Liferea is a news aggregator for GTK+
fi: Liferea on GTK+-pohjainen uutissyötteiden lukuohjelma

en: Liferea Homepage
fi: Liferea-kotisivu

en: Authentication
fi: Todennus

en: User_name:
fi: Käyttäjä_tunnus:

en: _Password:
fi: _Salasana:

en: Open Enclosure
fi: Avaa liitetiedosto

en: Open an enclosure of type:
fi: Avaa liitetiedostotyyppi:

en: _Browse
fi: _Selaa

en: _Do this automatically for enclosures like this from now on.
fi: _Tee näin aina jatkossa tämäntyyppisille liitetiedostoille.

en: _Password
fi: _Salasana

en: _Username (Email)
fi: _Käyttäjätunnus (sähköposti)

en: _Subscriptions
fi: Uu_det syötteet

en: Update _All
fi: _Päivitä kaikki

en: Mark All As _Read
fi: _Merkitse kaikki luetuiksi

en: _New Subscription...
fi: _Uusi syöte...

en: New _Source...
fi: Uusi _lähde...

en: _Import Feed List...
fi: _Tuo syöteluettelo...

en: _Export Feed List...
fi: _Vie syöteluettelo...

en: _Quit
fi: _Lopeta

en: _Feed
fi: _Syöte

en: Remove _All Items
fi: Poist_a kaikki otsikot

en: _Remove
fi: Po_ista

en: _Item
fi: _Otsikko

en: R_emove
fi: Poist_a

en: _View
fi: _Näytä

en: _Fullscreen
fi: K_okoruutunäyttö

en: _Reduced Feed List
fi: P_iennenetty syöteluettelo

en: _Tools
fi: _Työkalut

en: _Update Monitor
fi: _Päivitä valvonta

en: _Preferences
fi: As_etukset

en: S_earch
fi: _Etsi

en: _Help
fi: _Ohje

en: _Contents
fi: Sisäl_tö

en: _Quick Reference
fi: _Pikaviite

en: _FAQ
fi: _UKK

en: _About
fi: Lifereasta

en: Adds a subscription to the feed list.
fi: Lisää uuden syötteen syöteluetteloon.

en: Marks all items of the selected feed list node / in the item list as read.
fi: Merkitse valittujen syötteiden tai valitun kansion sisältämien syötteiden otsikot luetuiksi.

en: Updates all subscriptions.
fi: Päivittää kaikki syötteet.

en: Show the search dialog.
fi: Näyttää tai piilottaa etsintälaatikon.

en: Headlines
fi: Otsikot

en: Mark all as read
fi: Merkitse kaikki luetuiksi

en: New Folder
fi: Uusi kansio

en: _Folder name:
fi: Kan_sion nimi:

en: _News Bin Name:
fi: _Uutiskorin nimi:

en: Feed Source
fi: Syötteen lähde

en: Source Type:
fi: Lähteen tyyppi:

en: _URL
fi: Ve_rkko-osoite

en: _Command
fi: _Komento

en: _Local File
fi: _Paikallinen tiedosto

en: Select File...
fi: Valitse tiedosto...

en: _Source:
fi: Läh_de:

en: Download / Postprocessing
fi: Ladataan / jälkikäsitellään

en: _Don't use proxy for download
fi: _Älä käytä välityspalvelinta lataamiseen

en: Use conversion _filter
fi: Käytä _muunnossuodatinta

en: Liferea can use external filter plugins in order to access feeds and directories in non-supported formats.  See the documentation for more information.
fi: Liferea voi lukea ei-tuettuja syötteitä ja hakemistoja käyttämällä ulkoisia suodatinliitännäisiä. Lisätietoja on Liferean käyttöohjeessa.

en: Convert _using:
fi: M_uunna käyttäen:

en: Source Selection
fi: Lähdevalinta

en: Add OPML/Planet
fi: Lisää OPML/Planet

en: Please specify a local file or an URL pointing to a valid OPML feed list.
fi: Määritä paikallinen tiedosto tai verkko-osoite, joka osoitttaa kelvolliseen OPML-syöteluetteloon.

en: _Location
fi: _Sijainti

en: _Select File
fi: _Valitse tiedosto

en: Liferea Preferences
fi: Liferean asetukset

en: Feed Cache Handling
fi: Syötevälimuistin käsittely

en: Default _number of items per feed to save:
fi: Oletusa_rvoisesti tallennettava otsikkojen määrä per syöte:

en: Feed Update Settings
fi: Syötepäivitysasetukset

note: Feed update interval hint in preference dialog.
en: Note: <i>Please remember to set a reasonable refresh time. Usually it is a waste of bandwidth to poll feeds more often than each hour.</i>
fi: Huomaa: <i>Määrittele taajuus järkevästi. On tavallisesti kaistanleveyden tuhlausta kiertokysellä syötteitä useammin kuin kerran tunnissa.</i>

en: _Update all subscriptions at startup.
fi: _Päivitä kaikki syötteet käynnistettäessä.

en: Default Feed Refresh _Interval:
fi: Oletusarvoinen syötteen _päivitystaajuus:

en: Feeds
fi: Syötteet

en: Folder Display Settings
fi: Kansion näyttöasetukset

en: _Show the items of all child feeds when a folder is selected.
fi: _Näytä kaikkien kansion sisältämien syötteiden otsikot, kun kansio valitaan.

en: _Hide read items.
fi: P_iilota luetut otsikot.

en: Feed Icons (Favicons)
fi: Syötekuvakkeet (Favicon-kuvakkeet)

en: _Update all favicons now
fi: _Päivitä kaikki favicon-kuvakkeet nyt

en: Folders
fi: Kansiot

en: Reading Headlines
fi: Luetaan otsikkorivit

en: _Skim through articles with:
fi: _Selaa otsikoita läpi näppäilemällä:

en: _Default View Mode:
fi: _Oletusnäkymätila:

en: Web Integration
fi: Webbi-integraatio

en: _Post Bookmarks to
fi: Läh_etä kirjanmerkit kohteeseen

en: Internal Browser Settings
fi: Sisäisen selaimen asetukset

en: Open links in Liferea's _window.
fi: Avaa linkit Liferean _ikkunassa.

en: _Enable browser plugins.
fi: Ota käyttöön s_elainliitännäiset.

en: External Browser Settings
fi: Ulkoisen selaimen asetukset

en: _Browser:
fi: _Selain:

en: _Manual:
fi: _Käyttöohje

en: <small>(%s for URL)</small>
fi: <small>(%s verkko-osoitteelle)</small>

en: Browser
fi: Selain

en: Toolbar Settings
fi: Työkalupalkkiasetukset

en: _Hide toolbar.
fi: Piil_ota työkalupalkki.

en: Toolbar _button labels:
fi: Työk_alupalkkipainikkeen nimiöt:

en: HTTP Proxy Server
fi: HTTP-välityspalvelin

en: _Auto Detect (GNOME or environment)
fi: Tunnista _automaattisesti (GNOME tai ympäristö)

en: _No Proxy
fi: _Ei välityspalvelinta

en: _Manual Setting:
fi: _Manuaaliasetus:

en: Proxy _Host:
fi: Välityspalvelimen _konenimi:

en: Proxy _Port:
fi: Välityspalvelimen _portti:

en: Use Proxy Au_thentication
fi: Käytä välityspalvelin-_todennusta

en: Proxy _Username:
fi: Välityspalvelimen k_äyttäjätunnus:

en: Proxy Pass_word:
fi: _Välityspalvelimen salasana:

en: Proxy
fi: Välityspalvelin

en: Privacy Settings
fi: Yksityisyysasetukset

en: Privacy
fi: Yksityisyys

en: Downloading Enclosures
fi: Ladataan liitetiedostoja

en: _Download using
fi: La_taa käyttäen

en: Opening Enclosures
fi: Avaa liitetiedosto

en: Enclosures
fi: Liitetiedostot

en: Subscription Properties
fi: Syötteen ominaisuudet

en: _Use global default update interval.
fi: _Käytä oletusarvoista päivitystaajuutta.

en: _Feed specific update interval of
fi: _Syötteelle ominainen päivitystaajuus:

en: _Don't update this feed automatically.
fi: _Älä päivitä syötettä automaattisesti.

en: This feed provider suggests an update interval of %d minutes.
fi: Tämän syötteen tarjoaja suosittelee päivitystaajuudeksi %d minuuttia.

en: General
fi: Yleistä

en: Source
fi: Lähde

en: The cache setting controls if the contents of feeds are saved when Liferea exits. Marked items are always saved to the cache.
fi: Välimuistin asetukset vaikuttavat siihen miten syötteiden sisältö tallentuu kun Liferea suljetaan. Merkityt otsikot tallentuvat aina.

en: _Default cache settings
fi: _Välimuistiasetusten oletusarvot

en: Di_sable cache
fi: _Poista välimuisti käytöstä

en: _Unlimited cache
fi: _Rajoittamaton välimuisti

en: _Number of items to save:
fi: _Tallennettavien otsikoiden määrä:

en: Archive
fi: Arkisto

en: Use HTTP _authentication
fi: Käytä _HTTP-todennusta

en: Download
fi: Lataa

en: _Automatically download all enclosures of this feed.
fi: L_ataa tämän syötteen liitteet automaattisesti.

en: Auto-_load item link in configured browser when selecting articles.
fi: _Lataa uutislinkit automaattisesti asetetussa selaimessa kun valitaan artikkeleita.

en: Ignore _comment feeds for this subscription.
fi: _Ohita tämän syötteen kommentit.

en: _Mark downloaded items as read.
fi: _Merkitse ladatut otsikot luetuiksi.

en: Add Reedah Account
fi: Lisää Reedah-tili

en: Please enter your Reedah account settings.
fi: Kirjoita Reedah-tiliasetuksesi.

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: _New Name:
fi: Uusi _nimi:

en: Search Folder Properties
fi: Etsintäkansion ominaisuudet

en: Search _Name:
fi: Haku_nimi:

en: Rules
fi: Säännöt

en: A_ny Rule Matches
fi: Mikä taha_nsa sääntö täsmää

en: _All Rules Must Match
fi: K_aikkien sääntöjen on täsmättävä

en: Advanced Search
fi: Monimutkaisempi haku

en: _Search Folder...
fi: E_tsintäkansio...

en: Find Items that meet the following criteria
fi: Löydä kohteita, jotka täyttävät seuraavat kriteerit

en: Search All Feeds
fi: Etsi kaikista syötteistä

en: _Advanced...
fi: _Lisäsäännöt...

en: Starts searching for the specified text in all feeds. The search result will appear in the item list.
fi: Etsii annettua tekstiä kaikista syötteistä. Etsinnän tulokset näkyvät otsikkoluettelossa.

en: _Search for:
fi: _Etsi:

en: Enter a search string Liferea should find either in a items title or in its content.
fi: Kirjoita teksti, jota Liferea etsii joko uutisen otsikosta tai sisällöstä.

en: Advanced...
fi: Lisätoiminnot...

en: Enter a website location to use feed autodiscovery or in case you know it the exact feed location.
fi: Kirjoita webbisivusijainti käytettäväksi syötteen automaattitunnistuksessa tai siinä tapauksessa, että tiedät sen tarkan syötesijainnin.

en: Add TheOldReader Account
fi: Lisää TheOldReader-tili

en: Please enter your TheOldReader account settings.
fi: Kirjoita TheOldReader-tiliasetuksesi.

en: Add Tiny Tiny RSS Account
fi: Lisää Tiny Tiny RSS -tili

en: Please enter your TinyTinyRSS account settings.
fi: Kirjoita TinyTinyRSS-tiliasetuksesi.

en: _Server URL
fi: _Palvelimen verkko-osoite

en: _Username
fi: Käyttäjä_tunnus

en: Update Monitor
fi: Päivitä valvonta

en: Feed:
fi: Syöte:

en: Source:
fi: Lähde:

en: Publisher
fi: Julkaisija

en: Copyright
fi: Tekijänoikeus

en: You may want to contact the author/webmaster of the feed about this!
fi: Haluat ehkä ottaa yhteyttä uutissyötteen kirjoittajaan/webbiylläpitäjään tästä asiasta!

en: Folder:
fi: Kansio:

en: children with
fi: lapsisolmu kohteelle

en: unread headlines
fi: lukemattomat otsakerivit

en: Feed
fi: Syöte

en: Filed under
fi: Avainsanat

en: Author
fi: Tekijä

en: Shared by
fi: Jaettu:

en: Via
fi: Kautta

en: Related
fi: Suhteessa kohteeseen

en: Also posted in
fi: Myös lähetetty kohteessa

en: Creator
fi: Kirjoittaja

en: Coordinates
fi: Koordinaatit

en: Map
fi: Kartta

en: Comments
fi: Kommentit

en: Updating...
fi: Päivitetään...

en: Section
fi: Lohko

en: Department
fi: Osasto

en: News Bin:
fi: Uusi kori:

en: Add items to this news bin by selecting "Copy to News Bin" from the item list context menu.
fi: Lisää kohteita tähän uutiskoriin valitsemalla ”Kopioi uutiskoriin” asiayhteysvalikon luetteloriviltä.

en: Search Folder:
fi: Etsintäkansio:
