liferea 1.6.0-rc6 - en to ro translation catalogue (297 entries)

en: Feed Reader
ro: Cititor fluxuri

en: Liferea Feed Reader
ro: Cititor fluxuri Liferea

en: _Next Unread Item
ro: _Următorul element necitit

en: _Mark Items Read
ro: _Marchează elementele ca citite

en: Search All Feeds...
ro: Căută toate fluxurile...

en: Advanced
ro: Avansat

en: Browser command failed: %s
ro: Comanda de navigare a eșuat: %s

en: Starting: "%s"
ro: Se pornește: "%s"

note: unauthorized
en: Authorization Error
ro: Eroare autorizare

en: Cannot create cache directory "%s"!
ro: Nu s-a putut creat dosar cache „%s”!

note: translation hint: date format for today, reorder format codes as necessary
en: Today %l:%M %p
ro: Astăzi %l:%M %p

note: translation hint: date format for yesterday, reorder format codes as necessary
en: Yesterday %l:%M %p
ro: Ieri %l:%M %p

en: "%s" is not a valid enclosure type config file!
ro: „%s” nu este un fișier valid de configurare pentru atașamente!

en: XML error while reading OPML file! Could not import "%s"!
ro: Eroare XML la citirea fișierului OPML! Nu s-a putut importa „%s”!

en: Empty document! OPML document "%s" should not be empty when importing.
ro: Document gol! Documentul OPML „%s” nu trebuie să fie gol când se importă.

en: "%s" is not a valid OPML document! Liferea cannot import this file!
ro: „%s” nu este un fișier OPML valid! Liferea nu poate importa acest fișier!

en: Imported feed list
ro: Listă flux importat

en: Import Feed List
ro: Importă listă flux

en: Import
ro: Importă

en: Error while exporting feed list!
ro: Eroare la exportarea listei de fluxuri!

en: Feed List exported!
ro: Lista de flux a fost exportată!

en: Export Feed List
ro: Exportă listă flux

en: Export
ro: Exportă

en: Empty document!
ro: Document gol!

en: Invalid XML!
ro: XML nevalid!

en: New Subscription
ro: Abonament nou

en: No feed list source types found!
ro: Nu s-a găsit tipul listei de fluxuri!

en: Source Type
ro: Tip sursă

en: Choose OPML File
ro: Alege fișier OPML

en: New OPML Subscription
ro: Abonament OPML nou

en: STATE
ro: STARE

en: Show version information and exit
ro: Arată informația despre versiune și ieși

en: Print debugging messages of all types
ro: Afișează mesaje de notificare de toate tipurile

en: Print debugging messages for the cache handling
ro: Afișează mesaje de depanare pentru gestionarea cacheului

en: Print debugging messages of the database handling
ro: Afișează mesaje de depanare pentru gestionarea bazei de date

en: Print debugging messages of all GUI functions
ro: Afișează mesaje de depanare pentru toate funcțiile interfeței cu utilizator

en: Enables HTML rendering debugging. Each time Liferea renders HTML output it will also dump the generated HTML into ~/.cache/liferea/output.html
ro: Activează depanarea randării HTMLL. De fiecare dată când Liferea randează HTML va copia HTML-ul generat în ~/.cache/liferea/output.html

en: Print debugging messages of all network activity
ro: Afișează mesaje de depanare pentru toată activitatea de rețea

en: Print debugging messages of all parsing functions
ro: Afișează mesaje de depanare pentru toate funcțiile de analizare

en: Print debugging messages of the feed update processing
ro: Afișează mesaje de depanare pentru procesul de actualizare a fluxurilor

en: Print debugging messages for the given topic
ro: Afișează mesaje de depanare pentru subiectul specificat

note: Some libsoup transport errors
en: The update request was cancelled
ro: Cererea de actualizare a fost anulată

en: Unable to resolve destination host name
ro: Nu s-a putut rezolva numele destinație

en: Unable to resolve proxy host name
ro: Nu s-a putut rezolva numele proxyului

en: Unable to connect to remote host
ro: Nu s-a putut conecta la calculatorul la distanță

en: Unable to connect to proxy
ro: Nu s-a putut conecta la proxy

note: http 3xx redirection
en: The resource moved permanently to a new location
ro: Resursa a fost mutată permanent la o nouă locație

note: http 4xx client error
en: You are unauthorized to download this feed. Please update your username and password in the feed properties dialog box
ro: Nu aveți permisiunea de a descărca acest flux. Actualizați numele de utilizator și parola din dialogul de proprietăți a fluxului.

en: Payment required
ro: Necesită plată

en: You're not allowed to access this resource
ro: Nu aveți permisiunea de a accesa această resursă

en: Resource Not Found
ro: Nu au fost găsite resursele

en: Method Not Allowed
ro: Metoda nu este acceptată

en: Not Acceptable
ro: Nu este acceptabil

en: Proxy authentication required
ro: Autentificare proxy necesară

en: Request timed out
ro: Cererea a expirat

en: There was an internal error in the update process
ro: S-a produs o eroare internă în procesul de actualizare

en: Feed not available: Server requested unsupported redirection!
ro: Fluxul nu este disponibil: Redirecționare nesuportată cerută de server!

en: Client Error
ro: Eroare la client

en: Server Error
ro: Eroare la server

en: An unknown networking error happened!
ro: S-a produs o eroare necunoscută de rețea!

en: Create News Bin
ro: Crează colecție știri

note: in-memory check function	feedlist.opml rule id         		  rule menu label       	positive menu option    negative menu option    has param ================================================================================================================================================================
en: Item
ro: Element

en: does contain
ro: conține

en: does not contain
ro: nu conține

en: Item title
ro: Titlu element

en: Item body
ro: Corp element

en: Read status
ro: Starea de citit

en: is unread
ro: este necitit

en: is read
ro: este citit

en: Flag status
ro: Stare fanion

en: is flagged
ro: este marcat

en: is unflagged
ro: este nemarcat

en: included
ro: inclus

en: not included
ro: neinclus

en: Category
ro: Categorie

en: is set
ro: este definit

en: is not set
ro: nu este definit

en: Feed title
ro: Titlu flux

en: Subscription "%s" is already being updated!
ro: Abonamentul „%s” deja se actualizează!

en: The subscription "%s" was discontinued. Liferea won't update it anymore!
ro: Abonamentul „%s” a fost deconectat. Liferea nu îl va mai actualiza!

en: The URL of "%s" has changed permanently and was updated
ro: URL-ul „%s„ s-a modificat permanent și a fost actualizat

en: "%s" is discontinued. Liferea won't updated it anymore!
ro: „%s” este întrerupt. Liferea nu îl va mai actualiza!

en: "%s" has not changed since last update
ro: „%s” a fost modificat de la ultima actualizare.

en: Enter the username and password for "%s" (%s):
ro: Introduceți numele de utilizator și parola pentru „%s” (%s):

en: Unknown source
ro: Sursă necunoscută

en: Untitled
ro: Fără titlu

en: Attachments
ro: Atașamente

note: The following literals are the enclosure list size units
en:  Bytes
ro:  Octeți

en: kB
ro: kO

en: MB
ro: MO

en: GB
ro: GO

note: update list title
en: %d attachment | %d attachments
ro[0]: %d atașament
ro[1]: %d atașamente
ro[2]: %d de atașamente

en: Choose File
ro: Alegere fișier

en: Liferea is in offline mode. No update possible.
ro: Liferea este în modul deconectat. Nu se pot face actualizări.

en: Deleting entry
ro: Se șterge intrarea

en: Are you sure that you want to delete "%s" and its contents?
ro: Doriți să ștergeți %s și conținutul lui?

en: Are you sure that you want to delete "%s"?
ro: Doriți să ștergeți %s?

en: _Delete
ro: Șt_erge

en: Deletion Confirmation
ro: Confirmare ștergere

en: Couldn't find pixmap file: %s
ro: Nu s-a putut găsi fișierul imagine: %s

en: This item has no link specified!
ro: Acest element nu are specificată o legătură!

en: *** No title ***
ro: *** Fără titlu ***

en: Headline
ro: Titlul

en: Date
ro: Data

en: You must select a feed to delete its items!
ro: Trebuie să alegeți un flux pentru ai șterge elementele!

en: No item has been selected
ro: Nu a fost selectat nici un element

en:  (%d new) |  (%d new)
ro[0]:  (%d nou)
ro[1]:  (%d noi)
ro[2]:  (%d noi)

en: %d unread%s | %d unread%s
ro[0]: %d necitit%s
ro[1]: %d necitite%s
ro[2]: %d necitite%s

en: Help Topics
ro: Sumar pentru ajutor

en: Quick Reference
ro: Referință rapidă

en: FAQ
ro: Întrebări frecvente

en: Copy to News Bin
ro: Copiază în colecție știri

en: Toggle _Read Status
ro: Comută starea de _citire

en: Toggle Item _Flag
ro: Comută _fanion element

en: R_emove Item
ro: _Elimină element

en: Open Enclosure...
ro: Deschide atașament...

en: Save As...
ro: Salvează ca...

en: Copy Link Location
ro: Copiază locația legăturii

en: _Update
ro: Act_ualizează

en: _Update Folder
ro: Act_ualizare dosar

en: New _Subscription...
ro: A_bonament nou...

en: New _Folder...
ro: _Dosar nou...

en: New S_earch Folder...
ro: Dosar de cău_tare nou...

en: New S_ource...
ro: Sursă n_ouă...

en: New _News Bin...
ro: _Colecție știri nouă...

en: _New
ro: _Nou

en: _Mark All As Read
ro: _Marchează tot ca citit

en: _Properties
ro: _Proprietăți

en: GNOME default
ro: Implicit GNOME

en: Text below icons
ro: Text sub iconițe

en: Text beside icons
ro: Text lângă iconițe

en: Icons only
ro: Doar iconițe

en: Text only
ro: Doar text

en: minutes
ro: minute

en: hours
ro: ore

en: days
ro: zile

en: Space
ro: Spațiu

en: <Ctrl> Space
ro: <Ctrl> Spațiu

en: <Alt> Space
ro: <Alt> Spațiu

en: Type
ro: Tip

en: The provider of this feed suggests an update interval of %d minute. | The provider of this feed suggests an update interval of %d minutes.
ro[0]: Furnizorul acestui flux sugerează un interval de actualizare de %d minut.
ro[1]: Furnizorul acestui flux sugerează un interval de actualizare de %d minute.
ro[2]: Furnizorul acestui flux sugerează un interval de actualizare de %d de minute.

en: This feed specifies no default update interval.
ro: Acest flux nu are nici un interval implicit de actualizare.

en: Error opening temp file %s to use for filtering!
ro: Eroare la deschidere fișierului temporar %s pentru a fi folosit la filtrare!

en: %s exited with status %d
ro: %s a ieșit în starea %d

en: Error: Could not open pipe "%s"
ro: Eroare: Nu s-a putut face legătura „%s”

note: FIXME: maybe setting request->returncode would be better
en: Error: Could not open file "%s"
ro: Eroare: Nu s-a putut deschide fișierul „%s”!

en: Error: There is no file "%s"
ro: Eroare: Nu este nici un fișier „%s”

en: New Search Folder
ro: Dosar nou de căutare

en: _Bookmark Link at %s
ro: _Memorează legătura la %s

en: _Copy Link Location
ro: _Copiază locația legăturii

en: _Subscribe...
ro: _Abonare...

en: _Increase Text Size
ro: Crește măr_imea textului

en: _Decrease Text Size
ro: Sca_de mărimea textului

en: [There were more errors. Output was truncated!]
ro: [Au existat mai multe erori. Ieșirea a fost trunchiată!]

en: XML Parser: Could not parse document:
ro: Analizator XML: Nu s-a putut analiza documentul:

en: About
ro: Despre

en: Liferea is a news aggregator for GTK+
ro: Liferea este un agregator de fluxuri pentru GTK+

en: Liferea Homepage
ro: Pagina web Liferea

en: Authentication
ro: Autentificare

en: User_name:
ro: _Nume utilizator:

en: _Password:
ro: _Parolă:

en: _Browse
ro: _Navighează

en: _Do this automatically for enclosures like this from now on.
ro: _De acum încolo fă asta automat pentru atașamente de acest timp.

en: _Password
ro: _Parolă

en: _Username (Email)
ro: N_ume utilizator (email)

en: _Subscriptions
ro: _Abonamente

en: Update _All
ro: _Actualizează toate

en: Mark All As _Read
ro: Ma_rchează toate ca citite

en: _New Subscription...
ro: Abonament _nou...

en: New _Source...
ro: _Sursă nouă...

en: _Import Feed List...
ro: _Import listă flux...

en: _Export Feed List...
ro: _Export listă flux...

en: _Quit
ro: _Ieșire

en: _Feed
ro: _Flux

en: Remove _All Items
ro: Elimină to_ate elementele

en: _Remove
ro: Ște_rge

en: _Item
ro: _Element

en: R_emove
ro: _Elimină

en: _View
ro: _Vizualizare

en: _Reduced Feed List
ro: Listă _redusă fluxuri

en: _Tools
ro: Ins_trumente

en: _Update Monitor
ro: Monitor act_ualizare

en: _Preferences
ro: _Preferințe

en: S_earch
ro: _Căutare

en: _Contents
ro: _Conținut

en: _Quick Reference
ro: Referință ra_pidă

en: _FAQ
ro: Întrebări _frecvente

en: _About
ro: _Despre

en: Adds a subscription to the feed list.
ro: Adaugă un abonament la lista de flux.

en: Marks all items of the selected feed list node / in the item list as read.
ro: Marchează ca citite toate elementele din fluxul selectat sau în lista de elemente.

en: Updates all subscriptions.
ro: Actualizează toate abonamentele.

en: Show the search dialog.
ro: Afișează dialogul de căutare.

en: Headlines
ro: Titluri

en: Mark all as read
ro: Marchează toate ca citite

en: New Folder
ro: Dosar nou

en: _Folder name:
ro: Nume _dosar:

en: _News Bin Name:
ro: _Nume colecție știri:

en: Feed Source
ro: Sursa feedului

en: Source Type:
ro: Tip sursă:

en: _Command
ro: _Comandă

en: _Local File
ro: Fișier _local

en: Select File...
ro: Alegere fișier...

en: _Source:
ro: _Sursă:

en: _Don't use proxy for download
ro: Nu folosi proxy pentru _descărcări

en: Use conversion _filter
ro: Folosește _filtrul de conversie

en: Liferea can use external filter plugins in order to access feeds and directories in non-supported formats.  See the documentation for more information.
ro: Liferea poate folosi module externe pentru a accesa fluxuri și directoarele pentru formate nesuportate. Pentru mai multe informații consulați documentația.

en: Convert _using:
ro: Con_vertește folosind:

en: Source Selection
ro: Alegere sursă

en: Add OPML/Planet
ro: Adaugă OPML/Planet

en: Please specify a local file or an URL pointing to a valid OPML feed list.
ro: Specificați un fișier local sau un URL care să conțină o listă validă de flux OPML.

en: _Location
ro: _Locație

en: _Select File
ro: Ale_gere fișier

en: Liferea Preferences
ro: Preferințe Liferea

en: Default _number of items per feed to save:
ro: _Numărul implicit de elemente per flux care să fie salvate:

note: Feed update interval hint in preference dialog.
en: Note: <i>Please remember to set a reasonable refresh time. Usually it is a waste of bandwidth to poll feeds more often than each hour.</i>
ro: Note: <i>Nu uitați să configurați un interval rezonabil pentru actualizare. În general actualizarea la un interval mai mic de o oră este o risipă de bandă.</i>

en: Default Feed Refresh _Interval:
ro: _Intervalul implicit de actualizare flux:

en: Feeds
ro: Fluxuri

en: _Show the items of all child feeds when a folder is selected.
ro: Arată elementele unui flux când este _selectat un dosar.

en: _Hide read items.
ro: Ascun_de elementele citite.

en: _Update all favicons now
ro: Act_ualizează acum toate faviconurile

en: Folders
ro: Dosare

en: _Skim through articles with:
ro: Ră_sfoiește articolele cu:

en: _Post Bookmarks to
ro: _Pune semne de carte la

en: Open links in Liferea's _window.
ro: Deschide legăturile în _fereastra din Liferea

en: _Enable browser plugins.
ro: Activ_ează modulele navigatorului.

en: _Browser:
ro: _Navigator:

en: Browser
ro: Navigator

en: _Hide toolbar.
ro: _Ascunde bara de instrumente.

en: Toolbar _button labels:
ro: Etichete _butoane bară de unelte:

en: _Auto Detect (GNOME or environment)
ro: _Auto detectare (GNOME sau mediu de lucru)

en: _No Proxy
ro: Fără _proxy

en: _Manual Setting:
ro: Configurări _manuale:

en: Proxy _Host:
ro: _Gazdă proxy:

en: Proxy _Port:
ro: _Port proxy:

en: Use Proxy Au_thentication
ro: Folosește au_tentificare proxy

en: Proxy _Username:
ro: N_ume utilizator proxy:

en: Proxy Pass_word:
ro: Parolă pro_xy:

en: _Download using
ro: _Descarcă folosind

en: Enclosures
ro: Atașamente

en: Subscription Properties
ro: Proprietăți abonamente

en: _Use global default update interval.
ro: Folosește interval global de act_ualizare.

en: _Feed specific update interval of
ro: Interval actualizare specific _flux de

en: _Don't update this feed automatically.
ro: _Nu actualiza automat acest flux.

en: This feed provider suggests an update interval of %d minutes.
ro: Sursa acestui flux sugerează un interval de actualizare de %d minute.

en: General
ro: Generale

en: Source
ro: Sursă

en: The cache setting controls if the contents of feeds are saved when Liferea exits. Marked items are always saved to the cache.
ro: Configurările pentru controlul cacheului dacă conținutul fluxurilor sunt salvate când se închide Liferea. Elementele marcate sunt întotdeauna salvate în cache.

en: _Default cache settings
ro: Configurări _implicite cache

en: Di_sable cache
ro: De_zactivare cache

en: _Unlimited cache
ro: Cache _nelimitat

en: _Number of items to save:
ro: _Număr elemente salvate:

en: Archive
ro: Arhivă

en: Use HTTP _authentication
ro: Folosește _autenficare HTTP

en: Download
ro: Descarcă

en: _Automatically download all enclosures of this feed.
ro: Descarcă _automat toate atașamentele acestui flux.

en: Auto-_load item link in configured browser when selecting articles.
ro: La selectarea elementelor, încarcă automat _legătura elementului în navigatorul configurat.

en: Ignore _comment feeds for this subscription.
ro: Ignoră _comentariile fluxului pentru acest abonament.

en: _Mark downloaded items as read.
ro: _Marchează elementele descărcate ca citite.

en: Rename
ro: Redenumește

en: _New Name:
ro: Nume _nou:

en: Search Folder Properties
ro: Proprietăți dosar de căutare

en: Search _Name:
ro: _Nume căutare:

en: Rules
ro: Reguli

en: A_ny Rule Matches
ro: _Orice regulă se potrivește

en: _All Rules Must Match
ro: To_ate regulile se potrivesc

en: Advanced Search
ro: Căutare avansată

en: _Search Folder...
ro: _Dosar căutare...

en: Search All Feeds
ro: Caută în toate fluxurile

en: _Advanced...
ro: _Avansat...

en: Starts searching for the specified text in all feeds. The search result will appear in the item list.
ro: Pornește căutarea pentru textul specificat în toate fluxurile. Rezultatul căutării va apărea în lista de elemente.

en: _Search for:
ro: _Caută după:

en: Enter a search string Liferea should find either in a items title or in its content.
ro: Introduceți un șir de căutarea pentru care Liferea ar trebui să caute în titlurile elementelor cât și în conținutul acestora.

en: Advanced...
ro: Avansat...

en: Enter a website location to use feed autodiscovery or in case you know it the exact feed location.
ro: Introduceți adresa paginii web pentru a folosi autodescoperirea fluxului sau în cazul în care o știți exact, introduceți adresa fluxului.

en: _Username
ro: N_ume utilizator

en: Update Monitor
ro: Monitor actualizări

en: Feed:
ro: Flux:

en: Source:
ro: Sursă:

en: Publisher
ro: Publicat de

en: Copyright
ro: Drepturi de autor

en: Folder:
ro: Dosar:

en: children with
ro: copil cu

en: unread headlines
ro: titluri necitite

en: Feed
ro: Flux

en: Filed under
ro: Clasat sub

en: Author
ro: Autor

en: Shared by
ro: Partajat de

en: Related
ro: Asociat

en: Also posted in
ro: Postat și în

en: Creator
ro: Realizat de

en: Comments
ro: Comentarii

en: Updating...
ro: În curs de actualizare...

en: Section
ro: Secțiune

en: Department
ro: Departament

en: News Bin:
ro: Colecție știri:

en: Add items to this news bin by selecting "Copy to News Bin" from the item list context menu.
ro: Adăugați elemente la această colecție de știri prin alegerea opțiunii „Copiază în colecție de știri” din meniul contextual.

en: Search Folder:
ro: Dosare căutare:
