Liferea 1.10.4 - en to id translation catalogue (352 entries)

en: Feed Reader
id: Pembaca Feed

en: Liferea Feed Reader
id: Pembaca Feed Liferea

en: Read news feeds and blogs
id: Baca feed berita dan blog

en: Previous Item
id: Item Sebelumnya

en: Next Item
id: Item Selanjutnya

en: _Next Unread Item
id: Item _Belum Dibaca Selanjutnya

en: _Mark Items Read
id: _Tandai Item Dibaca

en: Search All Feeds...
id: Cari Semua Feed...

en: Plugins
id: Pengaya

en: Advanced
id: Tingkat Lanjut

en: Browser command failed: %s
id: Perintah peramban gagal: %s

en: Starting: "%s"
id: Memulai: "%s"

note: unauthorized
en: Authorization Error
id: Kesalahan Otorisasi

en: Cannot create cache directory "%s"!
id: Tidak dapat membuat direktori cache "%s"

note: translation hint: date format for today, reorder format codes as necessary
en: Today %l:%M %p
id: Hari ini %l:%M %p

note: translation hint: date format for yesterday, reorder format codes as necessary
en: Yesterday %l:%M %p
id: Kemarin %l:%M %p

note: translation hint: date format for dates older than a week but from this year, reorder format codes as necessary
en: %b %d %l:%M %p
id: %d %b %l:%M %p

note: translation hint: date format for dates from the last years, reorder format codes as necessary
en: %b %d %Y
id: %d %b %Y

en: Error renaming %s to %s: %s
id: Kesalahan mengganti nama %s ke %s: %s

en: XML error while reading OPML file! Could not import "%s"!
id: Kesalahan XML ketika membaca berkas OPML! Tidak dapat mengimpor "%s"!

en: Empty document! OPML document "%s" should not be empty when importing.
id: Dokumen kosong! Dokumen OPML "%s" tidak boleh kosong ketika diimpor.

en: "%s" is not a valid OPML document! Liferea cannot import this file!
id: "%s" bukan dokumen OPML yang benar! Liferea tidak dapat mengimpor berkas ini!

en: Imported feed list
id: Daftar feed yang diimpor

en: Import Feed List
id: Impor Daftar Feed

en: Import
id: Impor

en: OPML Files
id: Berkas OPML

en: Error while exporting feed list!
id: Kesalahan ketika mengekspor daftar feed!

en: Feed List exported!
id: Daftar Feed diekspor!

en: Export Feed List
id: Ekspor Daftar Feed

en: Export
id: Ekspor

en: Empty document!
id: Dokumen kosong!

en: Invalid XML!
id: XML tidak cocok!

en: Source Type
id: Tipe Sumber

en: Login for '%s' has not yet completed! Please wait until login is done.
id: Masuk untuk '%s' belum selesai! Silakan tunggu higga proses masuk selesai

note: FIXME: something is not perfect, because if you immediately remove the subscription tree afterwards there is a double free
en: The '%s' subscription was successfully converted to local feeds!
id: Langganan '%s' telah berhasil dikonversi ke feed lokal!

en: New Subscription
id: Langganan Baru

en: Login failed!
id: Gagal masuk!

en: Choose OPML File
id: Pilih Berkas OPML

en: _Open
id: _Buka

en: New OPML Subscription
id: Langganan OPML Baru

en: Could not parse JSON returned by Reedah API!
id: Tidak dapat mengurai JSON yang dihasilkan oleh API Reedah!

en: TinyTinyRSS HTTP API not reachable!
id: HTTP API milik TinyTinyRSS tidak dapat dijangkau!

en: TinyTinyRSS subscribing to feed failed! Check if you really passed a feed URL!
id: Gagal berlangganan feed ke TinyTinyRSS! Periksa apakah Anda telah menyelesaikan URL feed!

en: TinyTinyRSS unsubscribing feed failed!
id: Gagal berhenti berlangganan feed TinyTinyRSS!

en: This TinyTinyRSS version does not support removing feeds. Upgrade to version %s or later!
id: Versi TinyTinyRSS ini tidak mendukung penghapusan feed. Perbarui ke versi %s atau lebih baru!

en: Could not parse JSON returned by TinyTinyRSS API!
id: Tidak dapat mengurai JSON yang dihasilkan oleh API TinyTinyRSS!

en: Create News Bin
id: Buat Berita Bin

en: New Search Folder
id: Pencarian Folder Baru

note: if we don't find a feed with unread items do nothing
en: There are no unread items
id: Tidak ada item yang belum dibaca

en: Start Liferea with its main window in STATE. STATE may be `shown' or `hidden'
id: Mulai Liferea dengan jendela utamanya di STATE. STATE mungkin `shown`, atau `hidden`

en: Show version information and exit
id: Tampilkan informasi versi dan keluar

en: Add a new subscription
id: Tambahkan langganan baru

en: Start with all plugins disabled
id: Mulai dengan semua pengaya dinonaktifkan

en: Print debugging messages of all types
id: Cetak pesan debut semua tipe

en: Print debugging messages for the cache handling
id: Cetak pesan debug untuk menangani cache

en: Print debugging messages for the configuration handling
id: Cetak pesan debug untuk menangani konfigurasi

en: Print debugging messages of the database handling
id: Cetak pesan debug untuk mengangani basisdata

en: Print debugging messages of all GUI functions
id: Cetak pesan debut untuk semua fungsi GUI

en: Enables HTML rendering debugging. Each time Liferea renders HTML output it will also dump the generated HTML into ~/.cache/liferea/output.html
id: Aktifkan debug HTML render. Setiap Liferea merender keluaran HTML akan melimpahkan HTML yang digenerate ke ~/.cache/liferea/output.html

en: Print debugging messages of all network activity
id: Cetak pesan debug untuk semua aktifitas jaringan

en: Print debugging messages of all parsing functions
id: Cetak pesan debug untuk mengurai semua fungsi

en: Print debugging messages of the feed update processing
id: Cetak pesan debug dari proses pembaruan feed

en: Print debugging messages of the search folder matching
id: Cetak pesan debug untuk pencarian folder yang cocok

en: Print debugging messages for the given topic
id: Cetak pesan debug untuk topik yang diberikan

note: Some libsoup transport errors
en: The update request was cancelled
id: Permintaan pembaruan dibatalkan

note: http 3xx redirection
en: The resource moved permanently to a new location
id: Sumberdaya dipindah ke lokasi baru secara permanen

note: http 4xx client error
en: You are unauthorized to download this feed. Please update your username and password in the feed properties dialog box
id: Anda tidak berhak mengunduh feed ini. Silahkan perbarui nama pengguna dan sandi lewat Anda di kotak dialog properti feed

en: Payment required
id: Pembayaran diperlukan

en: You're not allowed to access this resource
id: Anda tidak diperbolehkan mengakses sumber daya ini

en: Resource Not Found
id: Sumber Daya Tidak Ditemukan

en: Method Not Allowed
id: Metode Tidak Diperbolehkan

en: Not Acceptable
id: Tidak Dapat Diterima

en: Proxy authentication required
id: Otentikasi proxy diperlukan

en: Request timed out
id: Permintaan terlalu lama

en: An unknown networking error happened!
id: Terjadi kesalahan jaringan yang tidak diketahui!

en: Website
id: Situs web

en: %b %d %H:%M
id: %d %b %H:%M

en: does contain
id: berisi

en: does not contain
id: tidak berisi

en: Item title
id: Judul item

en: Item body
id: Tubuh item

en: Read status
id: Baca status

en: is unread
id: belum dibaca

en: is read
id: dibaca

en: Flag status
id: Bendera status

en: is flagged
id: diberi bendera

en: is unflagged
id: tidak berbendera

en: included
id: disertakan

en: not included
id: tidak disertakan

en: Category
id: Kategori

en: is set
id: diatur

en: is not set
id: tidak diatur

en: Feed title
id: Judul feed

en: Feed source
id: Sumber feed

en: Parent folder title
id: Judul folder atasnya

en: Subscription "%s" is already being updated!
id: Langganan "%s" sedang diperbarui!

en: The subscription "%s" was discontinued. Liferea won't update it anymore!
id: Langganan "%s" tidak dilanjutkan. Liferea tidak akan memerbaruinya lagi!

en: The URL of "%s" has changed permanently and was updated
id: URL dari "%s" telah berubah secara permanen dan telah diperbarui

en: "%s" has not changed since last update
id: "%s" tidak berubah sejak pembaruan terakhir

en: "%s" is discontinued. Liferea won't updated it anymore!
id: "%s" tidak dilanjutkan. Liferea tidak akan memerbaruinya lagi!

en: Enter the username and password for "%s" (%s):
id: Masukkan nama pengguna dan kata sandi untuk "%s" (%s):

en: Unknown source
id: Sumber tidak diketahui

en: Untitled
id: Tak berjudul

en: Liferea is in offline mode. No update possible.
id: Liferea dalam mode luring. Pembaruan tidak memungkinkan.

en: all feeds
id: semua feed

en: Mark %s as read ?
id: Tandai %s telah dibaca ?

en: Are you sure you want to mark all items in %s as read ?
id: Anda yakin hendak menandai semua item dalam %s telah dibaca ?

en: (Empty)
id: (Kosong)

en: %s
    <i>Rebuilding</i>
id: %s
    <i>Membangun ulang</i>

en: Deleting entry
id: Menghapus Entri

en: Are you sure that you want to delete "%s" and its contents?
id: Anda yakin ingin menghapus "%s" dan isinya?

en: Are you sure that you want to delete "%s"?
id: Anda yakin hendak menghapus "%s"?

en: _Cancel
id: Ba_talkan

en: _Delete
id: _Hapus

en: Deletion Confirmation
id: Konfirmasi Penghapusan

en: Are you sure that you want to add a new subscription with URL "%s"? Another subscription with the same URL already exists ("%s").
id: Apakah Anda yakin ingin menambahkan langganan baru dengan URL "%s"? Langganan lain dengan URL yang sama telah ada ("%s").

en: _Add
id: T_ambah

en: Adding Duplicate Subscription Confirmation
id: Konfirmasi Penambahan Langganan Ganda

en: Couldn't find pixmap file: %s
id: Tidak dapat menemukan berkas pixmap: %s

en: This item has no link specified!
id: Item ini tidak memiliki tautan khusus!

en:  <span background='red' color='black'> important </span>
id:  <span background='red' color='black'> penting </span>

en: Headline
id: Pokok Berita

en: Date
id: Tanggal

en: You must select a feed to delete its items!
id: Anda harus memilih feed yang akan dihapus itemnya!

en: No item has been selected
id: Tidak ada item terpilih

en:  (%d new) |  (%d new)
id[0]:  (%d baru)
id[1]:  (%d baru)

en: %d unread%s | %d unread%s
id[0]: %d belum dibaca%s
id[1]: %d belum dibaca%s

en: Help Topics
id: Topik Bantuan

en: Quick Reference
id: Referensi Cepat

en: Email command failed: %s
id: Perintah surel gagal: %s

en: Open In _Tab
id: Buka di _Tab

en: _Open In Browser
id: _Buka di Peramban

en: Open In _External Browser
id: Buka di Peramban _Eksternal

en: Email The Author
id: Surel ke Penulis

en: Copy to News Bin
id: Salin ke Berita Bin

en: _Bookmark at %s
id: _Markah pada %s

en: Copy Item _Location
id: Salin _Lokasi Item

en: Toggle _Read Status
id: Toggle Status _Baca

en: Toggle Item _Flag
id: Toggle _Bendera Item

en: R_emove Item
id: Hapus It_em

en: _Update
id: _Perbarui

en: _Update Folder
id: _Perbarui Folder

en: New _Subscription...
id: _Langganan Baru...

en: New _Folder...
id: _Folder Baru...

en: New S_earch Folder...
id: Folder P_encarian Baru...

en: New S_ource...
id: Sumber Ba_ru...

en: New _News Bin...
id: Berita _Bin Baru...

en: _New
id: _Baru

en: Sort Feeds
id: Feed Pendek

en: _Mark All As Read
id: Tandai Semua Telah _Dibaca

en: _Rebuild
id: Ban_gun Ulang

en: _Properties
id: _Properti

en: Convert To Local Subscriptions...
id: Konversi Ke Langganan Lokal...

en: GNOME default
id: Bawaan GNOME

en: Text below icons
id: Teks di bawah ikon

en: Text beside icons
id: Teks di samping ikon

en: Icons only
id: Hanya ikon

en: Text only
id: Hanya teks

en: minutes
id: menit

en: hours
id: jam

en: days
id: hari

en: Space
id: Spasi

en: <Ctrl> Space
id: <Ctrl> Spasi

en: <Alt> Space
id: <Alt> Spasi

en: Normal View
id: Tampilan Normal

en: Wide View
id: Tampilan Luas

en: Default Browser
id: Peramban Bawaan

en: Saved Search
id: Pencarian Tersimpan

en: Choose File
id: Pilih Berkas

en: The provider of this feed suggests an update interval of %d minute. | The provider of this feed suggests an update interval of %d minutes.
id[0]: Penyedia feed ini menyarankan interval pembaruan %d menit.
id[1]: Penyedia feed ini menyarankan interval pembaruan %d menit.

en: This feed specifies no default update interval.
id: Feed ini tidak ditentukan interval pembaruannya.

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Error opening temp file %s to use for filtering!
id: Error membuka berkas temp %s untuk penyaringan!

en: %s exited with status %d
id: %s keluar dengan status %d

en: Error: Could not open pipe "%s"
id: Kesalahan: Tidak dapat membuka pipa "%s"

note: FIXME: maybe setting request->returncode would be better
en: Error: Could not open file "%s"
id: Kesalahan: Tidak dapat membuka berkas "%s"

en: Error: There is no file "%s"
id: Kesalahan: Tidak ada berkas "%s"

en: Open Link In _Tab
id: Buka Tautan di _Tab

en: Open Link In Browser
id: Buka Tautan di Peramban

en: Open Link In External Browser
id: Buka Tautan di Peramban Eksternal

en: _Bookmark Link at %s
id: _Markah Tautan pada %s

en: _Copy Link Location
id: _Salin Tautan Lokasi

en: _View Image
id: _Tampilkan Gambar

en: _Copy Image Location
id: Salin Lokasi _Gambar

en: S_ave Link As
id: Simpan T_autan dengan Nama

en: S_ave Image As
id: Simpan Gam_bar dengan Nama

en: _Subscribe...
id: _Langgan...

en: _Copy
id: _Salin

en: _Increase Text Size
id: _Perbesar Ukuran Teks

en: _Decrease Text Size
id: _Kecilkan Ukuran Teks

en: [There were more errors. Output was truncated!]
id: [Ada error baru. Keluaran telah dipotong!]

en: XML Parser: Could not parse document:
id: Pengurai XML: Tidak dapat mengurai dokumen:

en: About
id: Tentang

en: Liferea is a news aggregator for GTK+
id: Liferea ialah agregator berita untuk GTK+

en: Liferea Homepage
id: Halaman Depan Liferea

en: Authentication
id: Otentikasi

en: Enter the username and password for "%s" (%s)
id: Masukkan nama pengguna dan kata sandi untuk "%s" (%s)

en: User_name:
id: _Nama pengguna

en: _Password:
id: _Kata sandi:

en: _Password
id: _Kata sandi

en: _Username (Email)
id: _Nama pengguna (Surel)

en: _Subscriptions
id: _Langganan

en: Update _All
id: Perbarui Semu_a

en: Mark All As _Read
id: Tandai Semua Sudah Di_baca

en: _New Subscription...
id: _Langganan Baru...

en: New _Source...
id: _Sumber Baru...

en: _Import Feed List...
id: _Impor Daftar Feed...

en: _Export Feed List...
id: _Ekspor Daftar Feed...

en: _Quit
id: _Keluar

en: Remove _All Items
id: Hapus _Semua Item

en: _Remove
id: _Hapus

en: R_emove
id: Ha_pus

en: _View
id: _Lihat

en: _Fullscreen
id: Layar _Penuh

en: _Reduced Feed List
id: _Kurangi Daftar Feed

en: _Tools
id: _Alat

en: _Update Monitor
id: _Monitor Pembaruan

en: _Preferences
id: _Preferensi

en: S_earch
id: _Cari

en: _Help
id: _Bantuan

en: _Contents
id: _Isi

en: _Quick Reference
id: _Referensi Cepat

en: _About
id: _Tentang

en: Adds a subscription to the feed list.
id: Tambahkan langganan ke daftar feed.

en: Marks all items of the selected feed list node / in the item list as read.
id: Tandai semua item dari node daftar feed terpilih / di daftar item sebagai telah dibaca.

en: Updates all subscriptions.
id: Perbarui semua langganan.

en: Show the search dialog.
id: Tampilkan dialog pencarian.

en: page 1
id: halaman 1

en: page 2
id: halaman 2

en: Headlines
id: Pokok berita

en: Mark all as read ?
id: Tandai semua telah dibaca ?

en: Mark all as read
id: Tandai semua telah dibaca

en: Do not ask again
id: Jangan tanya lagi

en: New Folder
id: Folder Baru

en: _Folder name:
id: Nama _Folder:

en: _News Bin Name:
id: _Nama Berita Bin:

en: Feed Source
id: Sumber Feed

en: Source Type:
id: Tipe Sumber:

en: _Command
id: _Perintah

en: _Local File
id: Berkas _Lokal

en: Select File...
id: Pilih Berkas...

en: _Source:
id: _Sumber:

en: Download / Postprocessing
id: Mengunduh / Postproses

en: _Don't use proxy for download
id: _Jangan gunakan proxy untuk mengunduh

en: Use conversion _filter
id: Gunakan penyaring _percakapan

en: Liferea can use external filter plugins in order to access feeds and directories in non-supported formats.  See the documentation for more information.
id: Liferea dapat menggunakan pengaya penyaring untuk mengakses feed dan direktori dalam format yang tidak didukung. Lihat dokumentasti untuk informasi lebih lengkap.

en: Convert _using:
id: Konversi mengg_unakan:

en: Source Selection
id: Pilihan Sumber

en: _Select the source type you want to add...
id: Pilih tipe _sumber yang ingin Anda tambahkan...

en: Add OPML/Planet
id: Tambahkan OPML/Planet

en: Please specify a local file or an URL pointing to a valid OPML feed list.
id: Silahkan tentukan berkas lokal atau URL yang mengarah ke daftar feed OPML yang valid.

en: _Location
id: _Lokasi

en: _Select File
id: _Pilih Berkas

en: Liferea Preferences
id: Preferensi Liferea

en: Feed Cache Handling
id: Penanganan Cache Feed

en: Default _number of items per feed to save:
id: _Jumlah item per feed bawaan untuk disimpan:

en: Feed Update Settings
id: Pengaturan Pembaruan Feed

note: Feed update interval hint in preference dialog.
en: Note: <i>Please remember to set a reasonable refresh time. Usually it is a waste of bandwidth to poll feeds more often than each hour.</i>
id: Catatan: <i>Harap diingat untuk mengatur waktu penyegaran yang beralasan. Biasanya hal ini menyianyiakan bandwidth untuk menarik feed lebih sering dari setiap jam.</i>

en: _Update all subscriptions at startup.
id: _Perbarui semua langganan ketika memulai.

en: Default Feed Refresh _Interval:
id: _Interval Penyegaran Feed Bawaan:

en: Feeds
id: Feed

en: Folder Display Settings
id: Pengaturan Tampilan Folder

en: _Show the items of all child feeds when a folder is selected.
id: Tampilkan item dari _semua feed di bawah folder terpilih.

en: _Hide read items.
id: Sembun_yikan item terbaca.

en: Feed Icons (Favicons)
id: Ikon Feed (Favicon)

en: _Update all favicons now
id: Perbarui sel_uruh favicon sekarang

en: Folders
id: Folder

en: Reading Headlines
id: Membaca Pokok Berita

en: _Skim through articles with:
id: Tepi_s artikel dengan:

en: _Default View Mode:
id: Mode _Tampilan Bawaan:

en: Web Integration
id: Integrasi Website

en: _Post Bookmarks to
id: _Posting Markah ke

en: Internal Browser Settings
id: Pengaturan Peramban Internal

en: Open links in Liferea's _window.
id: Buka tautan di _jendela Liferea.

en: _Enable browser plugins.
id: _Aktifkan pengaya peramban.

en: External Browser Settings
id: Pengaturan Peramban Eksternal

en: _Browser:
id: _Peramban:

en: <small>(%s for URL)</small>
id: <small>(%s untuk URL)</small>

en: Browser
id: Peramban

en: Toolbar Settings
id: Pengaturan Toolbar

en: _Hide toolbar.
id: _Sembunyikan toolbar.

en: Toolbar _button labels:
id: La_bel tombol toolbar:

en: Desktop
id: Destop

en: _Auto Detect (GNOME or environment)
id: _Deteksi Otomatis (GNOME atau lingkungan)

en: _No Proxy
id: _Tanpa Proxy

en: _Manual Setting:
id: Pengaturan _Manual:

en: Proxy _Host:
id: _Host Proxy:

en: Proxy _Port:
id: _Port Proxy:

en: Use Proxy Au_thentication
id: Gunakan Oten_tikasi Proxy

en: Proxy _Username:
id: _Nama Pengguna Proxy:

en: Proxy Pass_word:
id: _Kata Sandi Proxy:

en: Your version of WebKitGTK+ is older than 2.15.3. It doesn't support per application proxy settings. The system's default proxy settings will be used.
id: Versi WebKitGTK+ Anda lebih tua dari 2.15.3. Tidak mendukung pengaturan proxy per aplikasi. Pengaturan proxy bawaan akan digunakan.

en: Privacy Settings
id: Pengaturan Privasi

en: Privacy
id: Privasi

en: Subscription Properties
id: Properti Langganan

en: Feed _Name
id: _Nama Feed

en: Update _Interval
id: _Interval Pembaruan

en: _Use global default update interval.
id: G_unakan interval pembaruan bawaan global.

en: _Feed specific update interval of
id: Interval pembaruan _feed spesifik dari

en: _Don't update this feed automatically.
id: _Jangan perbarui feed ini secara otomatis.

en: This feed provider suggests an update interval of %d minutes.
id: Penyedia feed ini menyarankan interval pembaruan %d menit.

en: General
id: Umum

en: Liferea can use external filter scripts in order to access feeds and directories in non-supported formats.
id: Liferea dapat menggunakan pengaya penyaring untuk mengakses feed dan direktori dalam format yang tidak didukung.

en: Source
id: Sumber

en: The cache setting controls if the contents of feeds are saved when Liferea exits. Marked items are always saved to the cache.
id: Pengaturan cache mengontrol jika konten feed tersimpan ketika Liferea ada. Item tertandai selalu disimpan ke cache.

en: _Default cache settings
id: Pengaturan cache _bawaan

en: Di_sable cache
id: Nona_ktifkan cache

en: _Unlimited cache
id: _Cache tak terbatas

en: _Number of items to save:
id: _Jumlah item untuk disimpan:

en: Archive
id: Arsip

en: Use HTTP _authentication
id: Gunakan _otentikasi HTTP

en: Download
id: Unduh

en: _Automatically download all enclosures of this feed.
id: _Unduh seluruh lampiran untuk feed ini secara otomatis.

en: Auto-_load item link in configured browser when selecting articles.
id: Muat-_otomatis tautan item pada peramban terkonfigurasi ketika memilih artikel.

en: Ignore _comment feeds for this subscription.
id: Abaikan _komentar feed untuk langganan ini.

en: _Mark downloaded items as read.
id: Tandai inte_m terunduh telah dibaca.

en: Extract full content from HTML5 and Google AMP
id: Ekstrak konten lengkap dari HTML dan Google AMP

en: Add Reedah Account
id: Tambahkan Akun Reedah

en: Please enter your Reedah account settings.
id: Silahkan masukkan pengaturan akun Reedah Anda.

en: Rename
id: Ganti Nama

en: _New Name:
id: _Nama Baru:

en: Search Folder Properties
id: Properti Pencarian Folder

en: Search _Name:
id: Cari _Nama:

en: A_ny Rule Matches
id: Beberapa Peratura_n Cocok

en: _All Rules Must Match
id: Semu_a Peraturan Harus Cocok

en: Advanced Search
id: Pencarian Lanjutan

en: _Search Folder...
id: _Folder Pencarian...

en: Find Items that meet the following criteria
id: Temukan Item yang sesuai dengan kriteria berikut

en: Search All Feeds
id: Cari Semua Feed

en: _Advanced...
id: Tingkat _Lanjut...

en: Starts searching for the specified text in all feeds. The search result will appear in the item list.
id: Mulai mencari untuk teks spesifik pada semua feed. Hasil pencarian akan nampak di daftar item.

en: _Search for:
id: _Cari untuk:

en: Enter a search string Liferea should find either in a items title or in its content.
id: Masukkan string pencarian Liferea akan menemukan di antara judul item atau kontennya.

en: Advanced...
id: Tingkat Mahir...

en: Feed _Source
id: _Sumber Feed

en: Enter a website location to use feed autodiscovery or in case you know it the exact feed location.
id: Masukkan lokasi website untuk menggunakan feed autodiscovery atau jika Anda benar-benar tahu lokasi feednya.

en: Add TheOldReader Account
id: Tambahkan Akun TheOldReader

en: Please enter your TheOldReader account settings.
id: Silahkan masukkan pengaturan akun TheOldReader Anda.

en: Add Tiny Tiny RSS Account
id: Tambahkan Akun Tiny Tiny RSS

en: Please enter your TinyTinyRSS account settings.
id: Silahkan masukkan pengaturan akun TinyTinyRSS Anda

en: _Server URL
id: URL _Server

en: _Username
id: _Nama Pengguna

en: Update Monitor
id: Monitor Pembaruan

en: Stop All
id: Hentikan Semua

en: _Pending Requests
id: Batalkan _Permintaan

en: _Downloading Now
id: Se_dang Mengunduh

en: Author
id: Penulis

en: Creator
id: Pembuat

en: Via
id: Melalui

en: Publisher
id: Penerbit

en: Copyright
id: Hak Cipta

en: You may want to contact the author/webmaster of the feed about this!
id: Mungkin Anda ingin menghubungi penulis/webmaster tentang feed ini!
