liferea-1.12-rc2 - en to ja translation catalogue (322 entries)

en: Feed Reader
ja: フィード・リーダ

en: Liferea Feed Reader
ja: Liferea フィード・リーダ

en: Previous Item
ja: 前のトピック

en: Next Item
ja: 次トピック

en: _Next Unread Item
ja: 次の未読のトピック(_N)

en: _Mark Items Read
ja: 全て既読にする(_M)

en: Search All Feeds...
ja: 全ての配信元から検索...

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Advanced
ja: 拡張

en: Browser command failed: %s
ja: ブラウザの起動に失敗しました: %s

en: Starting: "%s"
ja: 起動中: "%s"

note: unauthorized
en: Authorization Error
ja: 認証エラー

en: Cannot create cache directory "%s"!
ja: キャッシュ・フォルダ "%s" を生成できません！

note: translation hint: date format for today, reorder format codes as necessary
en: Today %l:%M %p
ja: 今日の%p%l:%M

note: translation hint: date format for yesterday, reorder format codes as necessary
en: Yesterday %l:%M %p
ja: 昨日の%p%l:%M

note: translation hint: date format for dates older than 2 days but not older than a week, reorder format codes as necessary
en: %a %l:%M %p
ja: %Aの%p%l:%M

note: translation hint: date format for dates older than a week but from this year, reorder format codes as necessary
en: %b %d %l:%M %p
ja: %B%e日 %p%l:%M

note: translation hint: date format for dates from the last years, reorder format codes as necessary
en: %b %d %Y
ja: %Y年%B%e日

en: Error renaming %s to %s: %s
ja: %s から %s へ名前を変更する際にエラー: %s

en: XML error while reading OPML file! Could not import "%s"!
ja: OPML ファイルを解析する際に XML エラーが発生しました！ ("%s" をインポートできませんでした)

en: Empty document! OPML document "%s" should not be empty when importing.
ja: ドキュメントが空です！ (インポートする際にOPML ドキュメント "%s" は空にしないで下さい...)

en: "%s" is not a valid OPML document! Liferea cannot import this file!
ja: "%s" は正しい OPML ドキュメントではありません！ (このファイルをインポートできません)

en: Imported feed list
ja: 配信元一覧を取り込みました

en: Import Feed List
ja: 配信元一覧のインポート

en: Import
ja: インポート

en: OPML Files
ja: OPML ファイル

en: Error while exporting feed list!
ja: 配信元一覧のエキスポート時にエラーが発生しました！

en: Feed List exported!
ja: 配信元一覧をエキスポートしました！

en: Export Feed List
ja: 配信元一覧のエキスポート

en: Export
ja: エキスポート

en: Empty document!
ja: ドキュメントが空です！

en: Invalid XML!
ja: XML が間違っています！

en: Source Type
ja: ソースの種類

en: New Subscription
ja: 新しい購読

en: Login failed!
ja: ログインに失敗しました！

en: Planet, BlogRoll, OPML
ja: Planet/BlogRoll/OPML

en: Choose OPML File
ja: OPML ファイルの選択

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: New OPML Subscription
ja: 新しい OPML の購読

en: Could not parse JSON returned by Reedah API!
ja: Reedah API が返した JSON を解析できませんでした！

en: Could not parse JSON returned by TinyTinyRSS API!
ja: Tiny Tiny RSS API が返した JSON を解析できませんでした！

en: Create News Bin
ja: NewsBin の作成

en: New Search Folder
ja: 新しい検索フォルダ

note: if we don't find a feed with unread items do nothing
en: There are no unread items
ja: 未読のトピックはありません

en: Show version information and exit
ja: バージョン情報を表示して終了する

en: Add a new subscription
ja: 新しい配信元を追加する

en: Print debugging messages of all types
ja: 全ての種類のデバッグ情報を出力する

en: Print debugging messages for the cache handling
ja: キャッシュの操作に関するデバッグ情報を出力する

en: Print debugging messages for the configuration handling
ja: 設定の処理に関するデバッグ情報を出力する

en: Print debugging messages of the database handling
ja: データベースの操作に関するデバッグ情報を出力する

en: Print debugging messages of all GUI functions
ja: GUI を扱う関数のデバッグ情報を出力する

en: Enables HTML rendering debugging. Each time Liferea renders HTML output it will also dump the generated HTML into ~/.cache/liferea/output.html
ja: HTML 描画機能のデバッグを有効にする (HTML 出力を行う度にその内容を ~/.cache/liferea/output.html にも書き込む)

en: Print debugging messages of all network activity
ja: ネットワーク機能に関するデバッグ情報を出力する

en: Print debugging messages of all parsing functions
ja: 全ての解析機能に関するデバッグ情報を出力する

en: Print debugging messages of the feed update processing
ja: 配信元の更新処理に関するデバッグ情報を出力する

en: Print debugging messages of the search folder matching
ja: 検索フォルダの処理に関するデバッグ情報を出力する

en: Print debugging messages for the given topic
ja: 指定したトピックに関するデバッグ情報を出力する

note: Some libsoup transport errors
en: The update request was cancelled
ja: 更新要求をキャンセルしました

note: http 3xx redirection
en: The resource moved permanently to a new location
ja: リソースの移動が完了しました

note: http 4xx client error
en: You are unauthorized to download this feed. Please update your username and password in the feed properties dialog box
ja: この配信元をダウンロードするために必要な認証を実施していません。配信元のプロパティ・ダイアログでユーザ名とパスワードを更新して下さい。

en: Payment required
ja: 課金請求がありました

en: You're not allowed to access this resource
ja: このリソースにアクセスする権限がありません

en: Resource Not Found
ja: リソースが見つかりませんでした

en: Method Not Allowed
ja: メソッドを実行できません

en: Not Acceptable
ja: アクセスできません

en: Proxy authentication required
ja: プロキシによる認証が必要です

en: Request timed out
ja: 要求がタイムアウトしました

en: An unknown networking error happened!
ja: 原因不明のネットワーク・エラーが発生しました

en: Website
ja: ウェブサイト

en: %b %d %H:%M
ja: %B%e日 %H:%M

note: in-memory check function	feedlist.opml rule id         		  rule menu label       	positive menu option    negative menu option    has param ================================================================================================================================================================
en: Item
ja: トピック

en: does contain
ja: が次の内容を含む

en: does not contain
ja: が次の内容を含まない

en: Item title
ja: ヘッドライン

en: Item body
ja: 本文

en: Read status
ja: ステータス

en: is unread
ja: が未読である

en: is read
ja: が既読である

en: Flag status
ja: フラグ

en: is flagged
ja: がセットされている

en: is unflagged
ja: がセットされていない

en: included
ja: を含む

en: not included
ja: を含まない

en: Category
ja: カテゴリ

en: is set
ja: に次がセットされている

en: is not set
ja: に次がセットされていない

en: Feed title
ja: 配信元のタイトル

en: Subscription "%s" is already being updated!
ja: この配信元 "%s" は既に更新済みです！

en: The subscription "%s" was discontinued. Liferea won't update it anymore!
ja: その配信元 "%s" は更新を停止しています (今後 Liferea で更新されることはありません！)

en: The URL of "%s" has changed permanently and was updated
ja: "%s" の URL が更新されていました

en: "%s" has not changed since last update
ja: "%s" は最後の更新から変更はありません

en: "%s" is discontinued. Liferea won't updated it anymore!
ja: "%s" の更新は停止しています (今後 Liferea が更新することはありません！)

en: Enter the username and password for "%s" (%s):
ja: "%s" (%s) のユーザ名とパスワードを入力して下さい:

en: Unknown source
ja: 配信元ソースが不明です

en: Untitled
ja: タイトルなし

en: Liferea is in offline mode. No update possible.
ja: Liferea はオフライン・モードです (更新はできません)

en: (Empty)
ja: (空)

en: Deleting entry
ja: エントリの削除

en: Are you sure that you want to delete "%s" and its contents?
ja: 本当に "%s" とその内容を削除してもよろしいですか？

en: Are you sure that you want to delete "%s"?
ja: 本当に "%s" を削除してもよろしいですか？

en: _Cancel
ja: キャンセル(_A)

en: _Delete
ja: 削除(_D):

en: Deletion Confirmation
ja: 削除の確認

en: Couldn't find pixmap file: %s
ja: Pixmap ファイルが見つかりませんでした: %s

en: This item has no link specified!
ja: このトピックにはリンクが割り当てられていません！

en: Headline
ja: ヘッドライン

en: Date
ja: 日付

en: You must select a feed to delete its items!
ja: トピックを削除する配信元を選択して下さい！

en: No item has been selected
ja: トピックが選択されていません

en:  (%d new) |  (%d new)
ja[0]: (新着%d個)

en: %d unread%s | %d unread%s
ja[0]: 未読%d個%s

en: Help Topics
ja: ヘルプのトピックス

en: Quick Reference
ja: クィック・リファレンス

en: Open In _Tab
ja: タブの中に開く(_T)

en: _Open In Browser
ja: ブラウザで開く(_O)

en: Open In _External Browser
ja: 外部ブラウザで開く(_E)

en: Copy to News Bin
ja: NewsBin にコピーする

en: _Bookmark at %s
ja: ブックマークに追加(_B): %s

en: Copy Item _Location
ja: トピックの場所をコピー(_L)

en: Toggle _Read Status
ja: 既読ステータスの切り替え(_R)

en: Toggle Item _Flag
ja: トピック・フラグの切り替え(_F)

en: R_emove Item
ja: トピックの削除(_E)

en: _Update
ja: 更新(_U)

en: _Update Folder
ja: フォルダの更新(_U)

en: New _Subscription...
ja: 新しい購読(_S)...

en: New _Folder...
ja: 新しいフォルダ(_F)...

en: New S_earch Folder...
ja: 新しい検索フォルダ(_E)...

en: New S_ource...
ja: 新しい場所(_O)...

en: New _News Bin...
ja: 新しい NewsBin(_N)...

en: _New
ja: 新規(_N)

en: Sort Feeds
ja: 配信元の並べ替え

en: _Mark All As Read
ja: 全て既読にする(_M)

en: _Rebuild
ja: 再構築(_R)

en: _Properties
ja: プロパティ(_P)

en: GNOME default
ja: GNOME のデフォルト

en: Text below icons
ja: アイコンの下にラベル

en: Text beside icons
ja: アイコンの横にラベル

en: Icons only
ja: アイコンのみ

en: Text only
ja: ラベルのみ

en: minutes
ja: 分ごと

en: hours
ja: 時間ごと

en: days
ja: 日ごと

en: <Ctrl> Space
ja: Ctrl+Space

en: <Alt> Space
ja: Alt+Space

en: Normal View
ja: 通常の表示

en: Wide View
ja: ワイド表示

en: Default Browser
ja: デフォルト・ブラウザ

en: Manual
ja: 手動

en: Choose File
ja: ファイルの選択

en: The provider of this feed suggests an update interval of %d minute. | The provider of this feed suggests an update interval of %d minutes.
ja[0]: この配信元では更新間隔を%d分にすることを推奨しています。

en: This feed specifies no default update interval.
ja: この配信元ではデフォルトの更新間隔を設定してません。

en: All Files
ja: 全てのファイル

en: Error opening temp file %s to use for filtering!
ja: フィルターに使用する作業ファイル "%s" を開く際にエラーが発生しました！

en: %s exited with status %d
ja: ステータス %2$d のトピック %1$s

en: Error: Could not open pipe "%s"
ja: エラー: パイプ "%s" を開けませんでした

note: FIXME: maybe setting request->returncode would be better
en: Error: Could not open file "%s"
ja: エラー: ファイル "%s" を開けませんでした

en: Error: There is no file "%s"
ja: エラー: ファイル "%s" がありません

en: Open Link In _Tab
ja: タブの中に開く(_T)

en: Open Link In Browser
ja: ブラウザで開く

en: Open Link In External Browser
ja: 外部ブラウザで開く

en: _Bookmark Link at %s
ja: %s のブックマークに追加(_B)

en: _Copy Link Location
ja: リンク先のコピー(_C)

en: _Copy Image Location
ja: 画像のリンク先のコピー(_C)

en: S_ave Link As
ja: リンクを別名で保存(_A)

en: S_ave Image As
ja: 画像を別名で保存(_A)

en: _Subscribe...
ja: 購読する(_S)...

en: _Copy
ja: コピー(_C):

en: _Increase Text Size
ja: 文字を大きくする(_I)

en: _Decrease Text Size
ja: 文字を小さくする(_D)

en: [There were more errors. Output was truncated!]
ja: [大量のエラーが発生したのでパーサのエラー出力を短くしました]

en: XML Parser: Could not parse document:
ja: XML パーサ: ドキュメントを解析できませんでした:

en: About
ja: 情報

en: Liferea is a news aggregator for GTK+
ja: Liferea は GTK+ 版のニュース・アグリゲータです。

en: Liferea Homepage
ja: Liferea のホームページ

en: Authentication
ja: 認証

en: User_name:
ja: ユーザ名(_N):

en: _Password:
ja: パスワード(_P):

en: _Password
ja: パスワード(_P)

en: _Username (Email)
ja: ユーザ名 (Eメール)(_U)

en: _Subscriptions
ja: 購読(_S)

en: Update _All
ja: 全て更新(_A)

en: Mark All As _Read
ja: 全て既読にする(_R)

en: _New Subscription...
ja: 新しい購読(_N)...

en: New _Source...
ja: 新しい場所(_S)...

en: _Import Feed List...
ja: 配信元一覧のインポート(_I)...

en: _Export Feed List...
ja: 配信元一覧のエキスポート(_E)...

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: _Feed
ja: 配信元(_F)

en: Remove _All Items
ja: 全て削除(_A)

en: _Remove
ja: 削除(_R)

en: _Item
ja: トピック(_I)

en: R_emove
ja: トピックの削除(_E)

en: _View
ja: 表示(_V)

en: _Fullscreen
ja: フルスクリーン(_F)

en: _Reduced Feed List
ja: 既読の配信一覧を隠す(_R)

en: _Tools
ja: ツール(_T)

en: _Update Monitor
ja: 更新モニタ(_U)

en: _Preferences
ja: 設定(_P)

en: S_earch
ja: 検索(_E)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _Contents
ja: 目次(_C)

en: _Quick Reference
ja: クイック・リファレンス(_Q)

en: _FAQ
ja: FAQ(_F)

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: Adds a subscription to the feed list.
ja: 新しい購読を配信元一覧に追加します

en: Marks all items of the selected feed list node / in the item list as read.
ja: 現在選択している配信元一覧や購読の一覧にある全てのトピックを既読にします

en: Updates all subscriptions.
ja: 全ての購読先を更新します

en: Show the search dialog.
ja: 検索ダイアログを表示します

en: Headlines
ja: ヘッドライン

en: Mark all as read
ja: 全て既読にする

en: New Folder
ja: 新しいフォルダ

en: _Folder name:
ja: フォルダ名(_F):

en: _News Bin Name:
ja: NewsBin の名前(_N):

en: Feed Source
ja: 配信元の場所

en: Source Type:
ja: ソースの種類:

en: _URL
ja: URL(_U)

en: _Command
ja: コマンド(_C)

en: _Local File
ja: ローカルのファイル(_L)

en: Select File...
ja: ファイルの選択...

en: _Source:
ja: ソース(_S):

en: Download / Postprocessing
ja: ダウンロードと事後処理

en: _Don't use proxy for download
ja: ダウンロード時にプロキシを使用しない(_D)

en: Use conversion _filter
ja: 変換フィルターを利用する(_F)

en: Liferea can use external filter plugins in order to access feeds and directories in non-supported formats.  See the documentation for more information.
ja: Liferea は、サポート外の配信元とフォルダにアクセスするために、外部のフィルターをプラグインとして利用することが可能です。詳細はドキュメントを参照して下さい。

en: Convert _using:
ja: フィルタ名(_U):

en: Source Selection
ja: ソースの選択

en: Add OPML/Planet
ja: OPML/Planet の追加

en: Please specify a local file or an URL pointing to a valid OPML feed list.
ja: 妥当な OPML 配信元の一覧を表すローカル・ファイルまたは URL を指定して下さい。

en: _Location
ja: 場所(_L)

en: _Select File
ja: 選択(_S)...

en: Liferea Preferences
ja: Liferea の設定

en: Feed Cache Handling
ja: キャッシュの扱い

en: Default _number of items per feed to save:
ja: 配信元毎に保存するトピックの数(_U):

en: Feed Update Settings
ja: 更新の設定

note: Feed update interval hint in preference dialog.
en: Note: <i>Please remember to set a reasonable refresh time. Usually it is a waste of bandwidth to poll feeds more often than each hour.</i>
ja: 注記: <i>妥当な更新時間をセットするようにして下さい。但し、単位時間内の更新回数を多くしても使用するネットワーク (帯域) の無駄遣いです。</i>

en: _Update all subscriptions at startup.
ja: 起動時に全ての配信先を更新する(_U)

en: Default Feed Refresh _Interval:
ja: 配信元を更新する間隔(_I):

en: Feeds
ja: 配信元

en: Folder Display Settings
ja: 表示の設定

en: _Show the items of all child feeds when a folder is selected.
ja: フォルダが選択されたらその配下にある配信元も全て表示する(_S)

en: _Hide read items.
ja: 既読のトピックを隠す(_H)

en: Feed Icons (Favicons)
ja: アイコン (Favicons)

en: _Update all favicons now
ja: 今すぐ全ての favicon を更新する(_U)

en: Folders
ja: フォルダ

en: Reading Headlines
ja: ヘッドラインの読み込み

en: _Skim through articles with:
ja: エントリの斜め読みに使用するキー(_S):

en: _Default View Mode:
ja: デフォルトの表示モード(_D):

en: Web Integration
ja: ウェブ・サービスとの統合

en: _Post Bookmarks to
ja: ブックマークの保存先(_P):

en: Internal Browser Settings
ja: 内部ブラウザの設定

en: Open links in Liferea's _window.
ja: リンクを Liferea のウィンドウ内で開く(_W)

en: _Enable browser plugins.
ja: ブラウザのプラグインを使う(_E)

en: External Browser Settings
ja: 外部ブラウザの設定

en: _Browser:
ja: ブラウザ(_B):

en: _Manual:
ja: 手動(_M):

en: <small>(%s for URL)</small>
ja: <small>(%s には URL が入ります)</small>

en: Browser
ja: ブラウザ

en: Toolbar Settings
ja: ツールバーの設定

en: _Hide toolbar.
ja: ツールバーを隠す(_H)

en: Toolbar _button labels:
ja: ツールバーのスタイル:

en: HTTP Proxy Server
ja: HTTP プロキシのサーバ

en: _Auto Detect (GNOME or environment)
ja: 自動検出する(_A)

en: _No Proxy
ja: プロキシなし(_N)

en: _Manual Setting:
ja: マニュアルで設定を行う(_M):

en: Proxy _Host:
ja: プロキシのホスト(_H):

en: Proxy _Port:
ja: プロキシのポート番号(_P):

en: Use Proxy Au_thentication
ja: プロキシの認証機能を使う(_U)

en: Proxy _Username:
ja: ユーザ名(_U):

en: Proxy Pass_word:
ja: パスワード(_W):

en: Proxy
ja: プロキシ

en: Privacy Settings
ja: プライバシーの設定

en: Privacy
ja: プライバシー

en: Subscription Properties
ja: 購読先のプロパティ

en: _Use global default update interval.
ja: デフォルトの更新間隔を使用する(_U)

en: _Feed specific update interval of
ja: 配信元で指定した更新間隔にする(_F):

en: _Don't update this feed automatically.
ja: この配信元を自動的に更新しない(_D)

en: This feed provider suggests an update interval of %d minutes.
ja: この配信元では更新間隔を %d分にすることを推奨しています。

en: General
ja: 全般

en: Liferea can use external filter scripts in order to access feeds and directories in non-supported formats.
ja: Liferea は、サポート外の配信元とフォルダにアクセスするために、外部フィルタースクリプトを利用できます。

en: Source
ja: ソース

en: The cache setting controls if the contents of feeds are saved when Liferea exits. Marked items are always saved to the cache.
ja: キャッシュの設定では、Liferea を終了する際に配信元の内容を保存するかどうかを決定します。マークが付与されたエントリは常にキャッシュへ保存されます。

en: _Default cache settings
ja: デフォルトの設定にする(_D)

en: Di_sable cache
ja: キャッシュを無効にする(_S)

en: _Unlimited cache
ja: キャッシュを制限しない(_U)

en: _Number of items to save:
ja: 保存するトピックの総数(_N):

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Use HTTP _authentication
ja: HTTP の認証機能を使う(_A)

en: Download
ja: ダウンロード

en: _Automatically download all enclosures of this feed.
ja: この配信元が提供する全てのエンクロージャを自動的にダウンロードする(_A)

en: Auto-_load item link in configured browser when selecting articles.
ja: ニュースを選択している時にブラウザでトピックのリンクを自動的に読み込んでおく(_L)

en: Ignore _comment feeds for this subscription.
ja: コメントの配信元を無視する(_C)

en: _Mark downloaded items as read.
ja: ダウンロードしたトピックを既読にする(_M)

en: Add Reedah Account
ja: Reedah のアカウントの追加

en: Please enter your Reedah account settings.
ja: Reedah のアカウント情報を入力して下さい:

en: Rename
ja: フォルダ名の変更

en: _New Name:
ja: 新しい名前(_N):

en: Search Folder Properties
ja: 検索フォルダのプロパティ

en: Search _Name:
ja: 検索する内容(_N):

en: A_ny Rule Matches
ja: 幾つかを満足するもの(_N)

en: _All Rules Must Match
ja: 全てを満足するもの(_A)

en: Advanced Search
ja: 拡張検索

en: _Search Folder...
ja: フォルダの検索(_S)...

en: Find Items that meet the following criteria
ja: 次の条件を満足するトピックを検索します:

en: Search All Feeds
ja: 全ての配信元から検索

en: _Advanced...
ja: 拡張(_A)...

en: Starts searching for the specified text in all feeds. The search result will appear in the item list.
ja: 全ての配信元から指定した文字列を検索し、その結果を一覧表示します

en: _Search for:
ja: 検索する文字列(_S):

en: Enter a search string Liferea should find either in a items title or in its content.
ja: 配信元のタイトルまたはその内容から検索する文字列を入力して下さい

en: Advanced...
ja: 拡張...

en: Enter a website location to use feed autodiscovery or in case you know it the exact feed location.
ja: 自動的に配信元を探索するウェブ上の場所か、または実際に配信元が存在する場所を入力して下さい。

en: Add TheOldReader Account
ja: TheOldReader のアカウントの追加

en: Please enter your TheOldReader account settings.
ja: TheOldReader のアカウント情報を入力して下さい:

en: Add Tiny Tiny RSS Account
ja: Tiny Tiny RSS アカウントの追加

en: Please enter your TinyTinyRSS account settings.
ja: Tiny Tiny RSS のアカウント情報を入力して下さい:

en: _Server URL
ja: サーバの URL(_S)

en: _Username
ja: ユーザ名(_U)

en: Update Monitor
ja: 更新モニタ

en: Author
ja: 作者

en: Creator
ja: 作者

en: Via
ja: 経由

en: Publisher
ja: 公開者

en: Copyright
ja: 著作権
