light-locker - en to da translation catalogue (37 entries)

en: Query the state of the locker
da: Forespørg tilstanden for låseprogrammet

en: Query the length of time the locker has been active
da: Forespørg tidslængden som låseprogrammet har været aktiv

en: Tells the running locker process to lock the screen immediately
da: Fortæl den kørende låseproces at den skal låse skærmen øjeblikkeligt

en: Turn the screensaver on (blank the screen)
da: Tænd for pauseskærmen (blank skærmen)

en: If the screensaver is active then deactivate it (un-blank the screen)
da: Hvis pauseskærmen er aktiv så deaktiver den (fjern blank for skærmen)

en: Poke the running locker to simulate user activity
da: Stik til det kørende låseprogram for at simulere brugeraktivitet

en: Inhibit the screensaver from activating. Terminate the light-locker-command process to end inhibition.
da: Forhindr pauseskærmens aktivering. Afslut processen ligth-locker-commando for at afslutte forhindringen.

en: The calling application that is inhibiting the screensaver
da: Det kaldende program som forhindrer pauseskærmen

en: The reason for inhibiting the screensaver
da: Årsagen for forhindring af pauseskærmen

en: Version of this application
da: Version af dette program

en: The screensaver is active
da: Pauseskærmen er aktiv

en: The screensaver is inactive
da: Pauseskærmen er inaktiv

en: The screensaver has been active for %d second.
     | The screensaver has been active for %d seconds.
da[0]: Pauseskærmen har været aktiv i %d sekund.
da[1]: Pauseskærmen har været aktiv i %d sekunder.

en: The screensaver is not currently active.
da: Pauseskærmen er ikke aktiv i øjeblikket.

en: The session has been idle for %d second.
     | The session has been idle for %d seconds.
da[0]: Sessionen har været ledig i %d sekund.
da[1]: Sessionen har været ledig i %d sekunder.

en: The screensaver has been inhibited with cookie %d
da: Pauseskærmen er blevet forhindret med cookie %d

en: Send uninhibit to the screensaver with cookie %d
da: Send fjern forhindr til pauseskærmen med cookie %d

en: Enable debugging code
da: Aktiver fejlsøgningskode

en: Lock the screen S seconds after the screensaver started
da: Lås skærmen S sekunder efter pauseskærmen startede

en: Lock the screen on screensaver deactivation
da: Lås skærmen ved deaktivering af pauseskærm

en: Lock the screen on screensaver activation
da: Lås skærmen ved aktivering af pauseskærm

en: Lock the screen on suspend/resume
da: Lås skærmen ved dvale/genoptag

en: Do not lock the screen on suspend/resume
da: Lås ikke skærmen ved dvale/genoptag

en: Lock the screen on lid close
da: Lås skærmen når låget lukkes

en: Do not lock the screen on lid close
da: Lås ikke skærmen når låget lukkes

en: Set idle hint during screensaver
da: Sæt ledig antydning ved pauseskærm

en: Let something else handle the idle hint
da: Lad noget andet håndtere den ledige antydning

en: Screen Locker
da: Skærmlås

en: Launch screen locker program
da: Start program for skærmlås

en: failed to register with the message bus
da: kunne ikke registrere med beskedbussen

en: not connected to the message bus
da: ikke forbundet til beskedbussen

en: screensaver already running in this session
da: pauseskærm kører allerede i denne session

en: GNOME screensaver already running in this session
da: GNOME-pauseskærm kører allerede i denne session

en: This session is locked
da: Sessionen er låst

en: You'll be redirected to the unlock dialog automatically in a few seconds
da: Du bliver videresendt til dialogen lås op automatisk om nogle få sekunder

en: Preview screen width
da: Bredde på forhåndsvisningsskærm

en: Preview screen height
da: Højde på forhåndsvisningsskærm
