linuxmint - en to da translation catalogue (74 entries)

en: Login Window
da: Loginvindue

en: Quit
da: Afslut

en: Appearance
da: Udseende

en: General
da: Generelt

en: Left
da: Venstre

en: Center
da: Midten

en: Right
da: Højre

en: Alignment
da: Justering

en: Alignment of the login box
da: Justering af loginboksen

en: Background
da: Baggrund

en: Note: Don't select a background from your home directory if it's encrypted or if its permissions are restricted.
da: Bemærk: Vælg ikke en baggrund fra din hjemmemappe, hvis den er krypteret eller dens rettigheder er begrænsede.

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Stretch background across multiple monitors
da: Stræk baggrunden over flere skærme

en: Draw user backgrounds
da: Tegn brugerbaggrunde

en: When a user is selected, show that user's background.
da: Vis brugerens baggrund, når brugeren er valgt.

en: Draw a grid
da: Tegn et gitter

en: Draw a grid of white dots on top of the background.
da: Tegn et gitter bestående af hvide prikker oven på baggrunden.

en: Themes
da: Temaer

en: GTK theme
da: GTK-tema

en: Icon theme
da: Ikontema

en: Mouse pointer
da: Musemarkør

en: Mouse pointer size
da: Størrelse på musemarkør

en: Optional pictures
da: Valgfrie billeder

en: Other monitors
da: Andre skærme

en: If you have multiple monitors, the user list is placed on the active one, and this picture on the others.
da: Hvis du har flere skærme, er brugerlisten placeret på den aktive og dette billede på de andre.

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Select a picture to show on the bottom left of the login window.
da: Vælg et billede som skal vises nederst til venstre i loginvinduet.

en: Users
da: Brugere

en: User list
da: Brugerliste

en: Allow manual login
da: Tillad manuel login

en: Add an option in the login window to enter a username.
da: Tilføj muligheden for at indtaste et brugernavn i loginvinduet.

en: Hide the user list
da: Skjul brugerlisten

en: Hide the list of users in the login window.
da: Skjul listen over brugere i loginvinduet.

en: Guest sessions
da: Gæstesessioner

en: Allow guest sessions
da: Tillad gæstesessioner

en: Allow guests to use the computer without a password. A temporary guest account is created automatically when they log in.
da: Tillad at gæster kan bruge computeren uden en adgangskode. En midlertidig gæstekonto oprettes automatisk, når de logger ind.

en: Automatic login
da: Automatisk login

en: Username
da: Brugernavn

en: Warning: Automatic login will fail if the user's home directory is encrypted.
da: Advarsel: Automatisk login vil ikke lykkes, hvis brugerens hjemmemappe er krypteret.

en: Delay before connection (in seconds)
da: Forsinkelse før forbindelse (i sekunder)

en: If this option is set the login screen will be shown for this many seconds before the automatic login occurs. Any user activity will cancel the countdown.
da: Er denne indstilling valgt, vil loginskærmen blive vist i dette antal sekunder, før der automatiske logges på. Enhver handling fra brugerens side vil annullere nedtællingen.

en: These settings require a computer reboot to take effect.
da: Disse indstillinger kræver en genstart af computeren for at træde i kraft.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Activate numlock
da: Aktivér numlock

en: Please install numlockx to use this option.
da: Installér numlockx for at bruge denne mulighed.

en: Activate numlock in the login window.
da: Aktivér numlock i loginvinduet.

en: Auto
da: Automatisk

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: HiDPI support
da: HiDPI-understøttelse

en: Support for high pixel density and Retina displays.
da: Understøttelse af skærme med høj pixeltæthed og Retina-skærme.

en: Monitor
da: Skærm

en: Choose which monitor should display the login window, or select 'Auto' if you want it to follow the mouse.
da: Vælg hvilken skærm, der skal vise loginvinduet, eller vælg “Auto”, hvis den skal følge musen.

en: Panel indicators
da: Panelindikatorer

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Show the computer hostname in the panel.
da: Vis computerens værtsnavn i panelet.

en: Accessibility options
da: Indstillinger for tilgængelighed

en: Show accessibility options in the panel.
da: Vis indstillinger for tilgængelighed i panelet.

en: On-screen keyboard layout
da: Skærmtastaturlayout

en: Battery power
da: Batteristrøm

en: On laptops, show the battery power in the panel.
da: Vis bærbares batteristrøm i panelet.

en: Keyboard layout
da: Tastaturlayout

en: Show the keyboard layout in the panel.
da: Vis tastaturlayoutet i panelet.

en: Quit menu
da: Afslutmenu

en: Show the quit menu in the panel.
da: Vis afslutmenuen i panelet.

en: Clock
da: Ur

en: Show a clock in the panel.
da: Vis et ur i panelet.

en: Clock format
da: Tidsformat

en: See https://www.foragoodstrftime.com for more information on formatting.
da: Se https://www.foragoodstrftime.com for mere information om formatering.

en: Choose an Image File
da: Vælg en billedfil

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Open
da: _Åbn

en: Image files
da: Billedfiler

en: Configure the login window
da: Konfigurér loginvinduet
