linuxmint - en to fi translation catalogue (73 entries)

en: Login Window
fi: Kirjautuminen

en: Quit
fi: Lopeta

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: General
fi: Yleinen

en: Left
fi: Vasen

en: Center
fi: Keskellä

en: Right
fi: Oikea

en: Alignment
fi: Kohdistus

en: Alignment of the login box
fi: Kirjautumisruudun kohdistus

en: Background
fi: Taustakuva

en: Note: Don't select a background from your home directory if it's encrypted or if its permissions are restricted.
fi: Huomaa: Älä valitse kotihakemiston taustaa, jos se on salattu tai sen käyttöoikeuksia on rajoitettu.

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Stretch background across multiple monitors
fi: Venytä tausta kattamaan kaikki näytöt

en: Draw user backgrounds
fi: Näytä käyttäjän valitsema taustakuva

en: When a user is selected, show that user's background.
fi: Heti kun käyttäjä on valittu, näytetään kyseisen käyttäjän valitsema taustakuva.

en: Draw a grid
fi: Piirrä ruudukko

en: Draw a grid of white dots on top of the background.
fi: Piirrä valkoisista pisteistä koostuva ruudukko taustakuvan päälle.

en: Themes
fi: Teemat

en: GTK theme
fi: Teema

en: Icon theme
fi: Kuvakkeet

en: Mouse pointer
fi: Hiiren osoitin

en: Mouse pointer size
fi: Hiiren osoittimen koko

en: Optional pictures
fi: Valinnaiset kuvat

en: Other monitors
fi: Muut näytöt

en: If you have multiple monitors, the user list is placed on the active one, and this picture on the others.
fi: Jos sinulla on useita näyttöjä, tietokoneen käyttäjät mainitaan aktiiviselle näytölle, sekä kuva.

en: Bottom left
fi: Vasen alakulma

en: Select a picture to show on the bottom left of the login window.
fi: Valitse kuva, joka näytetään kirjautumisen ikkunassa vasemmassa alakulmassa.

en: Users
fi: Käyttäjät

en: User list
fi: Käyttäjäluettelo

en: Allow manual login
fi: Salli manuaalinen kirjautuminen

en: Add an option in the login window to enter a username.
fi: Lisää kirjautumisen ikkunaan vaihtoehdon käyttäjänimen kirjoittamiseksi.

en: Hide the user list
fi: Piilota käyttäjäluettelo

en: Hide the list of users in the login window.
fi: Piilota käyttäjäluettelo kirjautumisen ikkunassa.

en: Guest sessions
fi: Vierasistunto

en: Allow guest sessions
fi: Salli vierasistunto

en: Allow guests to use the computer without a password. A temporary guest account is created automatically when they log in.
fi: Salli vieraiden käyttää tietokonetta ilman salasanaa. Väliaikainen vierastili luodaan automaattisesti, kun he kirjautuvat sisään.

en: Automatic login
fi: Automaattinen kirjautuminen

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Warning: Automatic login will fail if the user's home directory is encrypted.
fi: Varoitus: Automaattinen kirjautuminen epäonnistuu, jos käyttäjän kotihakemisto on salattu.

en: Delay before connection (in seconds)
fi: Viive ennen yhteyttä (sekunteina)

en: If this option is set the login screen will be shown for this many seconds before the automatic login occurs. Any user activity will cancel the countdown.
fi: Jos tämä on asetettu, kirjautuminen tulee näkyviin useita sekunteja ennen kuin automaattinen kirjautuminen tapahtuu. Mikä tahansa käyttäjän toiminta peruuttaa lähtölaskennan.

en: These settings require a computer reboot to take effect.
fi: Nämä asetukset vaativat tietokoneen uudelleen käynnistyksen tullakseen voimaan.

en: Settings
fi: Asetukset

en: Activate numlock
fi: Aktivoi numlock - numeronäppäimet käyttöön

en: Please install numlockx to use this option.
fi: Asenna ohjelma nimeltä numlockx käyttääksesi tätä ominaisuutta.

en: Activate numlock in the login window.
fi: Aktivoi numeronäppäimet kirjautumisen ikkunassa.

en: Enable
fi: Käytä

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: HiDPI support
fi: Tuki HiDPI, 4K, Quad HD, UHD

en: Support for high pixel density and Retina displays.
fi: Tuki korkealle pikselitiheydelle ja Retina-näytöille.

en: Monitor
fi: Näyttö

en: Choose which monitor should display the login window, or select 'Auto' if you want it to follow the mouse.
fi: Valitse, mikä näyttö näyttää kirjautumisikkunan, tai valitse "Auto", jos haluat sen seuraavan hiirtä.

en: Panel indicators
fi: Paneelin ilmaisimet

en: Hostname
fi: Koneen nimi

en: Show the computer hostname in the panel.
fi: Näytä tietokoneen nimen paneelissa.

en: Accessibility options
fi: Esteettömyys

en: Show accessibility options in the panel.
fi: Näytä esteettömyyden vaihtoehdot paneelissa.

en: On-screen keyboard layout
fi: Näyttönäppäimistö

en: Battery power
fi: Akun varaus

en: On laptops, show the battery power in the panel.
fi: Kannettavilla tietokoneilla, näytetään akun varaus paneelissa.

en: Keyboard layout
fi: Näppäimistö

en: Show the keyboard layout in the panel.
fi: Näytä näppäimistön kieliasettelu paneelissa.

en: Quit menu
fi: Lopetusvalikko

en: Show the quit menu in the panel.
fi: Näytä lopetusvalikko paneelissa.

en: Clock
fi: Kello

en: Show a clock in the panel.
fi: Näytä kello paneelissa.

en: Clock format
fi: Kellon esitysmuoto

en: See https://www.foragoodstrftime.com for more information on formatting.
fi: Käyttötavoista lisätietoja https://www.foragoodstrftime.com sivustolla.

en: Choose an Image File
fi: Valitse kuvatiedosto

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Open
fi: _Avaa

en: Image files
fi: Kuvatiedostot

en: Configure the login window
fi: Määritä kirjautumisen ikkuna
