linuxmint - en to he translation catalogue (68 entries)

en: Login Window
he: חלון התחברות

en: Quit
he: יציאה

en: Appearance
he: מראה

en: Background
he: רקע

en: Note: Don't select a background from your home directory if it's encrypted or if its permissions are restricted.
he: העורה: נא לא לבחור תמונת־רקע ממחיצת הבית במידה והיא מוצפנת או בעלת הרשאות מוגבלות.

en: Background color
he: צבע רקע

en: Stretch background across multiple monitors
he: מתיחת רקע על פני מספר צגים

en: Draw user backgrounds
he: הצגת רקעי משתמש

en: When a user is selected, show that user's background.
he: כאשר משתמש נבחר, יוצג רקע של אותו משתמש.

en: Draw a grid
he: שרטוט מתווה־עיצוב

en: Draw a grid of white dots on top of the background.
he: שרטוט רשת נקודות לבנות על פני הרקע.

en: Themes
he: ערכות נושא

en: GTK theme
he: ערכת נושא GTK

en: Icon theme
he: ערכת נושא סמלים

en: Mouse pointer
he: מצביע עכבר

en: Mouse pointer size
he: גודל מצביע עכבר

en: Optional pictures
he: תמונות חלופיות

en: Other monitors
he: צגים אחרים

en: If you have multiple monitors, the user list is placed on the active one, and this picture on the others.
he: במידה וקיימים מספר צגים, רשימת המשתמשים תוצג על הצג הפעיל, ותמונה זאת על הצגים האחרים.

en: Bottom left
he: למטה משמאל

en: Select a picture to show on the bottom left of the login window.
he: בחירת תמונה שתוצג בחלון ההתחברות, למטה משמאל.

en: Users
he: משתמשים

en: User list
he: רשימת משתמשים

en: Allow manual login
he: אפשור התחברות ידנית

en: Add an option in the login window to enter a username.
he: הוספת אפשרות הזנת שם משתמש בחלון ההתחברות.

en: Hide the user list
he: הסתרת רשימת המשתמשים

en: Hide the list of users in the login window.
he: הסתרת רשימת המשתמשים בחלון ההתחברות.

en: Guest sessions
he: שיח אורח

en: Allow guest sessions
he: אפשור שיחי אורח

en: Allow guests to use the computer without a password. A temporary guest account is created automatically when they log in.
he: לאפשר לאורחים להשתמש במחשב ללא ססמה. חשבון אורח זמני נוצר באופן אוטומטי כשאורח מתחבר.

en: Automatic login
he: התחברות אוטומטית

en: Username
he: שם משתמש

en: Warning: Automatic login will fail if the user's home directory is encrypted.
he: אזהרה: התחברות אוטומטית תיכשל אם מחיצת הבית של המשתמש מוצפנת.

en: Delay before connection (in seconds)
he: השהייה לפני חיבור (בשניות)

en: If this option is set the login screen will be shown for this many seconds before the automatic login occurs. Any user activity will cancel the countdown.
he: הגדרת אפשרות זו, תציג את מסך ההתחברות, למשך מספר השניות שהוגדר, טרם הפעלת התחברות אוטומטית. כל פעילות משתמש, תבטל את הספירה לאחור.

en: These settings require a computer reboot to take effect.
he: הגדרות אלו דורשות אתחול המחשב כדי שייכנסו לתוקף.

en: Settings
he: הגדרות

en: Activate numlock
he: הפעלת  נעילת־ספרות (numlock)

en: Please install numlockx to use this option.
he: כדי להשתמש באפשרות זו, נא להתקין את חבילת 'numlockx'.

en: Activate numlock in the login window.
he: הפעלת נעילת־ספרות (numlock) בחלון ההתחברות.

en: Auto
he: אוטומטי

en: Enable
he: אפשור

en: Disable
he: השבתה

en: HiDPI support
he: תמיכה ב־HiDPI

en: Support for high pixel density and Retina displays.
he: תמיכה בצפיפות פיקסלים גבוהה ותצוגות רשתית.

en: Monitor
he: צג

en: Choose which monitor should display the login window, or select 'Auto' if you want it to follow the mouse.
he: בחירת הצג עליו יוצג חלון ההתחברות, או בחירה ב 'אוטומטי' לעקיבה אחר העכבר.

en: Panel indicators
he: מחווני לוח

en: Hostname
he: שם מארח

en: Show the computer hostname in the panel.
he: הצגת שם מארח של המחשב בלוח.

en: Accessibility options
he: אפשרויות נגישות

en: Show accessibility options in the panel.
he: הצגת אפשרויות נגישות בלוח.

en: On-screen keyboard layout
he: עימוד מקלדת־צג

en: Battery power
he: עוצמת סוללה

en: On laptops, show the battery power in the panel.
he: הצגת עוצמת הסוללה במחשבים ניידים על גבי הלוח.

en: Keyboard layout
he: פריסת מקלדת

en: Show the keyboard layout in the panel.
he: הצגת פריסת המקלדת בלוח.

en: Quit menu
he: תפריט יציאה

en: Show the quit menu in the panel.
he: הצגת תפריט יציאה בלוח.

en: Clock
he: שעון

en: Show a clock in the panel.
he: הצגת שעון בלוח.

en: Clock format
he: תבנית שעון

en: See https://www.foragoodstrftime.com for more information on formatting.
he: למידע נוסף על התבניות, נא לעיין ב־https://www.foragoodstrftime.com.

en: Choose an Image File
he: בחירת קובץ תמונה

en: _Cancel
he: _ביטול

en: _Open
he: _פתיחה

en: Image files
he: קובצי תמונה

en: Configure the login window
he: תיצור חלון התחברות
