linuxmint - en to hi translation catalogue (64 entries)

en: Login Window
hi: लॉगिन विंडो

en: Quit
hi: छोड़ें

en: Appearance
hi: स्वरूप

en: Background
hi: बैकग्राउंड

en: Background color
hi: बैकग्राउंड का रंग

en: Stretch background across multiple monitors
hi: बैकग्राउंड को एकाधिक मॉनिटर पर प्रसारित करें

en: Draw user backgrounds
hi: उपयोक्ता के बैकग्राउंड उपयोग करें

en: When a user is selected, show that user's background.
hi: चयनित उपयोक्ता के लिए, उसी उपयोक्ता का बैकग्राउंड दिखाएँ।

en: Draw a grid
hi: ग्रिड(जाल) प्रदर्शित करें

en: Draw a grid of white dots on top of the background.
hi: बैकग्राउंड पर सफेद बिंदुओं का ग्रिड(जाल) प्रदर्शित करें।

en: Themes
hi: थीम

en: GTK theme
hi: GTK थीम

en: Icon theme
hi: आइकन थीम

en: Optional pictures
hi: वैकल्पिक चित्र

en: Other monitors
hi: अन्य मॉनिटर

en: If you have multiple monitors, the user list is placed on the active one, and this picture on the others.
hi: एकाधिक मॉनिटर होने पर, प्रयोक्ता सूची सक्रिय मॉनिटर पर लगायी जायेगी व यह चित्र अन्य पर।

en: Bottom left
hi: नीचे बाईं ओर

en: Select a picture to show on the bottom left of the login window.
hi: लॉगिन विंडो के नीचे बाईं ओर दिखाने के लिए चित्र चुनें।

en: Users
hi: उपयोक्ता

en: User list
hi: उपयोक्ता सूची

en: Allow manual login
hi: मैनुअल लॉगिन के लिए अनुमति दें

en: Add an option in the login window to enter a username.
hi: लॉगिन विंडो में उपयोक्ता नाम दर्ज करने का भी विकल्प रखें।

en: Hide the user list
hi: उपयोक्ता सूची अदृश्य करें

en: Hide the list of users in the login window.
hi: लॉगिन विंडो में उपयोक्ता सूची अदृश्य करें

en: Guest sessions
hi: अतिथि सत्र

en: Allow guest sessions
hi: अतिथि सत्रों के लिए अनुमति दें

en: Allow guests to use the computer without a password. A temporary guest account is created automatically when they log in.
hi: अतिथि को बिना कूटशब्द कंप्यूटर के उपयोग की अनुमति दें। लॉगिन के समय, एक अस्थाई अतिथि अकाउंट स्वत: ही बन जाता है ।

en: Automatic login
hi: स्वत: लॉगिन

en: Username
hi: उपयोक्ता का नाम

en: Warning: Automatic login will fail if the user's home directory is encrypted.
hi: चेतावनी: यदि उपयोक्ता का होम फ़ोल्डर कूट-लिखित है तो स्वत: लॉगिन विफल रहेगा।

en: Delay before connection (in seconds)
hi: कनेक्शन स्थापना से पूर्व विलंब (सेकंड में)

en: If this option is set the login screen will be shown for this many seconds before the automatic login occurs. Any user activity will cancel the countdown.
hi: यह विकल्प सेट होने पर स्वतः लॉगिन से पूर्व लॉगिन स्क्रीन कुछ सेकंड के लिए प्रदर्शित की जाएगी। किसी प्रकार की उपयोक्ता गतिविधि होने पर यह उलटी गिनती रद्द हो जाएगी।

en: These settings require a computer reboot to take effect.
hi: ये सेटिंग्स कंप्यूटर को पुनः आरंभ करने पर ही लागू होगीं।

en: Settings
hi: सेटिंग्स

en: Activate numlock
hi: numlock चालू करें

en: Please install numlockx to use this option.
hi: इस विकल्प के उपयोग के लिए numlockx इंस्टॉल करें।

en: Activate numlock in the login window.
hi: लॉगिन विंडो में numlock चालू करें

en: Auto
hi: स्वतः

en: Enable
hi: चालू करें

en: Disable
hi: बंद करें

en: HiDPI support
hi: HiDPI समर्थन

en: Support for high pixel density and Retina displays.
hi: उच्च पिक्सल घनत्व व रेटिना डिस्प्ले का समर्थन।

en: Monitor
hi: मॉनिटर

en: Choose which monitor should display the login window, or select 'Auto' if you want it to follow the mouse.
hi: चुनें कि कौन सा मॉनिटर लॉगिन विंडो प्रदर्शित करेगा, या स्वतः चुनें अगर आप चाहते हैं कि सिस्टम माउस का अनुसरण करें।

en: Panel indicators
hi: पैनल सूचक

en: Hostname
hi: होस्ट नाम

en: Show the computer hostname in the panel.
hi: पैनल में होस्ट नाम दिखाएँ।

en: Accessibility options
hi: अभिगम्यता विकल्प

en: Show accessibility options in the panel.
hi: पैनल में अभिगम्यता विकल्प दिखाएँ।

en: Battery power
hi: बैटरी पावर

en: On laptops, show the battery power in the panel.
hi: लैपटॉप पर, पैनल में बैटरी पावर दिखाएँ।

en: Keyboard layout
hi: कुंजीपटल अभिन्यास

en: Show the keyboard layout in the panel.
hi: पैनल में कुंजीपटल अभिन्यास दिखाएँ।

en: Quit menu
hi: मेन्यू छोड़ें

en: Show the quit menu in the panel.
hi: पैनल में 'मेन्यू छोड़ें' दिखाएँ।

en: Clock
hi: घड़ी

en: Show a clock in the panel.
hi: पैनल में घड़ी दिखाएँ।

en: Clock format
hi: घड़ी हेतु प्रारूप

en: See https://www.foragoodstrftime.com for more information on formatting.
hi: प्रारूप संबंधी विस्तृत जानकारी हेतु https://www.foragoodstrftime.com देखें।

en: Choose an Image File
hi: इमेज फ़ाइल चुनें

en: _Cancel
hi: रद्द करें (_C)

en: _Open
hi: खोलें (_O)

en: Image files
hi: इमेज फ़ाइलें

en: Configure the login window
hi: लॉगिन विंडो विन्यस्त करें
