linuxmint - en to id translation catalogue (67 entries)

en: Login Window
id: Jendela Login

en: Quit
id: Berhenti

en: Appearance
id: Penampilan

en: Background
id: Latar Belakang

en: Note: Don't select a background from your home directory if it's encrypted or if its permissions are restricted.
id: Catatan: Jangan pilih latar belakang dari direktori home Anda jika direktori tersebut dienkripsi atau jika izinnya dibatasi.

en: Background color
id: Warna Latar Belakang

en: Stretch background across multiple monitors
id: Bentangkan latar belakang di beberapa monitor

en: Draw user backgrounds
id: Gambar latar belakang pengguna

en: When a user is selected, show that user's background.
id: Ketika pengguna dipilih, tampilkan latar belakang pengguna

en: Draw a grid
id: Gambar grid

en: Draw a grid of white dots on top of the background.
id: Gambar grid dengan titik putih pada latar belakang

en: Themes
id: Tema

en: GTK theme
id: Tema GTK

en: Icon theme
id: Tema ikon

en: Mouse pointer
id: Penunjuk mouse

en: Mouse pointer size
id: Ukuran penunjuk mouse

en: Optional pictures
id: Gambar opsional

en: Other monitors
id: Layar lain

en: If you have multiple monitors, the user list is placed on the active one, and this picture on the others.
id: Jika terdapat beberapa layar, daftar pengguna diletakkan pada yang aktif, dan gambar ini pada layar lain.

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: Select a picture to show on the bottom left of the login window.
id: Pilih gambar untuk ditampilkan di kiri bawah dari jendela login.

en: Users
id: Pengguna

en: User list
id: Daftar pengguna

en: Allow manual login
id: Ijinkan masuk manual

en: Add an option in the login window to enter a username.
id: Menambahkan suatu pilihan pada jendela login untuk memasukkan nama pengguna.

en: Hide the user list
id: Sembunyikan daftar pengguna

en: Hide the list of users in the login window.
id: Sembunyikan daftar pengguna di jendela masuk.

en: Guest sessions
id: Sesi tamu

en: Allow guest sessions
id: Ijinkan sesi tamu

en: Allow guests to use the computer without a password. A temporary guest account is created automatically when they log in.
id: Mengizinkan tamu menggunakan komputer tanpa kata sandi. Sebuah akun tamu dibuat secara otomatis ketika mereka login.

en: Automatic login
id: Masuk otomatis

en: Username
id: Nama pengguna

en: Warning: Automatic login will fail if the user's home directory is encrypted.
id: Peringatan : Masuk otomatis akan gagal jika direktori home pengguna dienkripsi.

en: Delay before connection (in seconds)
id: Tundaan sebelum koneksi (dalam detik)

en: If this option is set the login screen will be shown for this many seconds before the automatic login occurs. Any user activity will cancel the countdown.
id: Bila opsi ini ditata, layar login akan ditampilkan selama sekian detik sebelum login otomatis terjadi. Sebarang aktivitas pengguna akan membatalkan hitung mundur.

en: These settings require a computer reboot to take effect.
id: Pengaturan ini memerlukan boot ulang komputer agar berdampak.

en: Settings
id: Pengaturan

en: Activate numlock
id: Aktifkan numlock

en: Please install numlockx to use this option.
id: Mohon pasang numlockxx untuk menggunakan pilihan ini

en: Activate numlock in the login window.
id: Aktifkan numlock di jendela login.

en: Auto
id: Otomatis

en: Enable
id: Fungsikan

en: Disable
id: Nonakftifkan

en: HiDPI support
id: Dukungan HiDPI

en: Support for high pixel density and Retina displays.
id: Dukungan untuk kerapatan piksel tinggi dan layar Retina.

en: Choose which monitor should display the login window, or select 'Auto' if you want it to follow the mouse.
id: Pilih monitor mana yang akan mengaktifkan jendela login, atau pilih 'otomatis' jika anda menginginkan untuk mengikuti tetikus.

en: Panel indicators
id: Panel indikator

en: Hostname
id: Nama host

en: Show the computer hostname in the panel.
id: Tampilkan nama host komputer di panel.

en: Accessibility options
id: Opsi aksesibilitas

en: Show accessibility options in the panel.
id: Tampilkan opsi aksesibilitas dipanel

en: On-screen keyboard layout
id: Tata letak keyboard di layar

en: Battery power
id: Kekuatan baterai

en: On laptops, show the battery power in the panel.
id: Pada laptop, tampilkan daya baterai di panel.

en: Keyboard layout
id: Tata letak papan ketik

en: Show the keyboard layout in the panel.
id: Tampilkan tata letak papan ketik di panel.

en: Quit menu
id: Menu keluar

en: Show the quit menu in the panel.
id: Tampilkan menu keluar di panel.

en: Clock
id: Jam

en: Show a clock in the panel.
id: Tampilkan sebuah jam di panel.

en: Clock format
id: Format Jam

en: See https://www.foragoodstrftime.com for more information on formatting.
id: Lihat https://www.foragoodstrftime.com untuk mengetahui informasi lebih lanjut tentang pemformatan

en: Choose an Image File
id: Pilih sebuah Berkas Gambar

en: _Cancel
id: Ba_tal

en: _Open
id: _Buka

en: Image files
id: Berkas citra

en: Configure the login window
id: Konfigurasi jendela masuk
