linuxmint - en to ja translation catalogue (74 entries)

en: Login Window
ja: ログイン画面

en: Quit
ja: 終了

en: Appearance
ja: 外観

en: General
ja: 一般

en: Left
ja: 左

en: Center
ja: 中央

en: Right
ja: 右

en: Alignment
ja: 配置

en: Alignment of the login box
ja: ログインボックスを配置する場所です

en: Background
ja: 背景画像

en: Note: Don't select a background from your home directory if it's encrypted or if its permissions are restricted.
ja: 注意: ホームディレクトリに暗号化やパーミッションの制限がかけられている場合、そこにある画像は選択しないでください。

en: Background color
ja: 背景色

en: Stretch background across multiple monitors
ja: 背景を複数のモニターに渡り引き伸ばす

en: Draw user backgrounds
ja: ユーザーのデスクトップ背景を表示

en: When a user is selected, show that user's background.
ja: ユーザーを選択したら、そのユーザーの背景を表示します。

en: Draw a grid
ja: グリッドを表示

en: Draw a grid of white dots on top of the background.
ja: 背景の上に白い点のグリッドを描画します。

en: Themes
ja: テーマ

en: GTK theme
ja: GTK テーマ

en: Icon theme
ja: アイコンのテーマ

en: Mouse pointer
ja: マウスポインター

en: Mouse pointer size
ja: マウスポインターの大きさ

en: Optional pictures
ja: 画像オプション

en: Other monitors
ja: 他のモニター

en: If you have multiple monitors, the user list is placed on the active one, and this picture on the others.
ja: 複数のモニターがある場合、ユーザーの一覧はアクティブなモニターに配置され、この画像は他のモニターに配置されます。

en: Bottom left
ja: 左下

en: Select a picture to show on the bottom left of the login window.
ja: ログイン画面の左下に表示する画像を選択します。

en: Users
ja: ユーザー

en: User list
ja: ユーザーの一覧

en: Allow manual login
ja: 手動ログインを許可

en: Add an option in the login window to enter a username.
ja: ログイン画面にユーザー名を入力するオプションを追加します。

en: Hide the user list
ja: ユーザーの一覧を表示しない

en: Hide the list of users in the login window.
ja: ログイン画面のユーザーの一覧を非表示にします。

en: Guest sessions
ja: ゲストセッション

en: Allow guest sessions
ja: ゲストセッションを許可

en: Allow guests to use the computer without a password. A temporary guest account is created automatically when they log in.
ja: ゲストがパスワードなしでコンピューターを使用できるようにします。一時的なゲストアカウントが、ログイン時に自動で作成されます。

en: Automatic login
ja: 自動ログイン

en: Username
ja: ユーザー名

en: Warning: Automatic login will fail if the user's home directory is encrypted.
ja: 警告: ユーザーのホームディレクトリが暗号化されている場合、自動ログインは失敗します。

en: Delay before connection (in seconds)
ja: 接続までの遅延時間 (秒)

en: If this option is set the login screen will be shown for this many seconds before the automatic login occurs. Any user activity will cancel the countdown.
ja: このオプションを設定すると、自動的にログインする前に、この秒数の間だけ待機します。ユーザーが何か操作をすると、カウントダウンを中止します。

en: These settings require a computer reboot to take effect.
ja: これらの設定を有効にするには、コンピューターの再起動が必要です。

en: Settings
ja: 設定

en: Activate numlock
ja: Num Lock を有効化

en: Please install numlockx to use this option.
ja: このオプションを使用するには numlockx をインストールしてください。

en: Activate numlock in the login window.
ja: ログイン画面で Num Lock を有効にします。

en: Auto
ja: 自動

en: Enable
ja: 有効

en: Disable
ja: 無効

en: HiDPI support
ja: 高 DPI サポート

en: Support for high pixel density and Retina displays.
ja: 高ピクセルな密度と Retina ディスプレイのサポートを使用します。

en: Monitor
ja: モニター

en: Choose which monitor should display the login window, or select 'Auto' if you want it to follow the mouse.
ja: ログイン画面を表示するモニターを選択します。'自動' にすると、マウスカーソルがあるモニターに表示します。

en: Panel indicators
ja: パネルインジケーター

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Show the computer hostname in the panel.
ja: パネルにホスト名を表示します。

en: Accessibility options
ja: ユーザー補助オプション

en: Show accessibility options in the panel.
ja: パネルにユーザー補助オプションを表示します。

en: On-screen keyboard layout
ja: スクリーンキーボードのレイアウト

en: Battery power
ja: バッテリー

en: On laptops, show the battery power in the panel.
ja: ノート PC の場合、パネルにバッテリーを表示します。

en: Keyboard layout
ja: キーボードレイアウト

en: Show the keyboard layout in the panel.
ja: パネルにキーボードレイアウトを表示します。

en: Quit menu
ja: 終了メニュー

en: Show the quit menu in the panel.
ja: パネルに終了メニューを表示します。

en: Clock
ja: 時計

en: Show a clock in the panel.
ja: パネルに時計を表示します。

en: Clock format
ja: 時計の形式

en: See https://www.foragoodstrftime.com for more information on formatting.
ja: フォーマットの詳細については https://www.foragoodstrftime.com を参照してください。

en: Choose an Image File
ja: 画像ファイルを選択

en: _Cancel
ja: キャンセル (_C)

en: _Open
ja: 開く (_O)

en: Image files
ja: 画像ファイル

en: Configure the login window
ja: ログイン画面を設定します
