linuxmint - en to la translation catalogue (66 entries)

en: Login Window
la: Fenestra Ingressus

en: Quit
la: Relinque

en: Appearance
la: Facies

en: Background
la: Fundus

en: Background color
la: Color fundi

en: Stretch background across multiple monitors
la: Fundum supra plura monitoria extende

en: Draw user backgrounds
la: Funda utentis delinea

en: When a user is selected, show that user's background.
la: Fundum utentis electi ostende.

en: Draw a grid
la: Craticulam delinea

en: Draw a grid of white dots on top of the background.
la: Craticulam alborum punctorum supra fundum delinea.

en: Themes
la: Themata

en: GTK theme
la: GTK thema

en: Icon theme
la: Thema iconis

en: Mouse pointer
la: Cursor muris

en: Mouse pointer size
la: Magnitudo cursoris muris

en: Optional pictures
la: Imagines additiciae

en: Other monitors
la: Alia monitoria

en: If you have multiple monitors, the user list is placed on the active one, and this picture on the others.
la: Si plura monitoria habes, index utentium supra actuosum, imago supra cetera collocatur.

en: Bottom left
la: Laevum inferum

en: Select a picture to show on the bottom left of the login window.
la: Imaginem ostendendam in angulo infero laevo fenestrae ingressus elige.

en: Users
la: Utentes

en: User list
la: Index utentium

en: Allow manual login
la: Aditus manibus permitte

en: Add an option in the login window to enter a username.
la: In fenestra ingressus optionem ad utentem scribendum adde.

en: Hide the user list
la: Indicem utentium cela

en: Hide the list of users in the login window.
la: Indicem utentium in fenestra ingressus cela.

en: Guest sessions
la: Hospite sessio

en: Allow guest sessions
la: Hospite sessiones permitte

en: Allow guests to use the computer without a password. A temporary guest account is created automatically when they log in.
la: Hospites permitte sine tessera computatorem uti. Inscriptio caduca hospite ingrediente automatice creatur.

en: Automatic login
la: Aditus automaticus

en: Username
la: Nomen utentis

en: Warning: Automatic login will fail if the user's home directory is encrypted.
la: Cave: aditus automaticus errabit si directorium domus utentis cryptatum est.

en: Delay before connection (in seconds)
la: Mora ante conexum (secundis)

en: If this option is set the login screen will be shown for this many seconds before the automatic login occurs. Any user activity will cancel the countdown.
la: Hac optione iussa scrinium ingressus ostendetur his secundis ante ingressum automaticum. Omnes actiones utentis numerationem inversam delebunt.

en: These settings require a computer reboot to take effect.
la: Haec configuratio post computatorem iterum accensum efficetur.

en: Settings
la: Configuratio

en: Activate numlock
la: Claves numerorum accende

en: Please install numlockx to use this option.
la: Ad hanc optionem iubendam numlockx institue, quaeso.

en: Activate numlock in the login window.
la: Claves numerorum in finestra ingressus accende.

en: Auto
la: Automaticum

en: Enable
la: Iube

en: Disable
la: Veta

en: HiDPI support
la: HiDPI tolerantia

en: Support for high pixel density and Retina displays.
la: Altae pixel densitatis et Retinae ostenditoris tolerantia.

en: Monitor
la: Monitorium

en: Choose which monitor should display the login window, or select 'Auto' if you want it to follow the mouse.
la: Monitorium fenestram ingressus ostenditurum elige, aut 'Auto' si murem consectans.

en: Panel indicators
la: Tabulae indicatores

en: Hostname
la: Nomen hospitis

en: Show the computer hostname in the panel.
la: Nomen hospitis computatoris in tabulam ostende.

en: Accessibility options
la: Optiones aditus universalis

en: Show accessibility options in the panel.
la: Optiones aditus universalis in tabulam ostende.

en: Battery power
la: Alimonia pilis

en: On laptops, show the battery power in the panel.
la: In laptop, vim pilarum in tabulam ostende.

en: Keyboard layout
la: Structura claviaturae

en: Show the keyboard layout in the panel.
la: Structuram claviaturae in tabulam ostende.

en: Quit menu
la: Indicem relinque

en: Show the quit menu in the panel.
la: Indicem exitus in tabulam ostende.

en: Clock
la: Horologium

en: Show a clock in the panel.
la: Horologium in septo ostende.

en: Clock format
la: Structura horologii

en: See https://www.foragoodstrftime.com for more information on formatting.
la: In https://www.foragoodstrftime.com informationes additicias de structura inspice.

en: Choose an Image File
la: Plica Imaginis Elige

en: _Cancel
la: _Interrumpe

en: _Open
la: _Aperi

en: Image files
la: Plicae imaginum

en: Configure the login window
la: Fenestram ingressus muta
