linuxmint - en to sv translation catalogue (74 entries)

en: Login Window
sv: Inloggningsfönster

en: Quit
sv: Avsluta

en: Appearance
sv: Utseende

en: General
sv: Allmänt

en: Left
sv: Vänster

en: Center
sv: Centrera

en: Right
sv: Höger

en: Alignment
sv: Justering

en: Alignment of the login box
sv: Inloggningsrutans justering

en: Background
sv: Bakgrund

en: Note: Don't select a background from your home directory if it's encrypted or if its permissions are restricted.
sv: Anm: Välj inte en bakgrund från din hem-mapp om den är krypterad eller om dess behörigheter är begränsade.

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Stretch background across multiple monitors
sv: Sträck ut bakgrunden över flera skärmar

en: Draw user backgrounds
sv: Visa användarbakgrund

en: When a user is selected, show that user's background.
sv: När en användare är vald, visa den användarens bakgrund.

en: Draw a grid
sv: Visa ett rutnät

en: Draw a grid of white dots on top of the background.
sv: Visa ett nätverk av vita punkter över bakgrunden.

en: Themes
sv: Teman

en: GTK theme
sv: GTK-tema

en: Icon theme
sv: Ikontema

en: Mouse pointer
sv: Muspekare

en: Mouse pointer size
sv: Muspekarens storlek

en: Optional pictures
sv: Alternativa bilder

en: Other monitors
sv: Andra skärmar

en: If you have multiple monitors, the user list is placed on the active one, and this picture on the others.
sv: Om du har flera skärmar placeras användarlistan på den aktiva skärmen och denna bild på de övriga.

en: Bottom left
sv: Nedre vänster

en: Select a picture to show on the bottom left of the login window.
sv: Välj en bild att visa nere till vänster i inloggningsfönstret.

en: Users
sv: Användare

en: User list
sv: Användarlista

en: Allow manual login
sv: Tillåt manuell inloggning

en: Add an option in the login window to enter a username.
sv: Lägg till ett alternativ att ange ett användarnamn i inloggningsfönstret .

en: Hide the user list
sv: Dölj användarlistan

en: Hide the list of users in the login window.
sv: Dölj listan över användare i inloggningsfönstret.

en: Guest sessions
sv: Gästsessioner

en: Allow guest sessions
sv: Tillåt gästsessioner

en: Allow guests to use the computer without a password. A temporary guest account is created automatically when they log in.
sv: Tillåt gäster att använda datorn utan att ange ett lösenord. Ett tillfälligt gästkonto skapas när de loggar in.

en: Automatic login
sv: Automatisk inloggning

en: Username
sv: Användarnamn

en: Warning: Automatic login will fail if the user's home directory is encrypted.
sv: Varning: Den automatiska inloggningen kommer att misslyckas om användarens hemkatalog är krypterad.

en: Delay before connection (in seconds)
sv: Fördröjning innan anslutning ( i sekunder)

en: If this option is set the login screen will be shown for this many seconds before the automatic login occurs. Any user activity will cancel the countdown.
sv: Med detta val visas inloggningsskärmen under det valda antalet sekunder innan automatisk inloggning sker. Varje aktivitet från användaren avbryter nedräkningen.

en: These settings require a computer reboot to take effect.
sv: Dessa inställningar kräver att datorn startas om för att aktiveras.

en: Settings
sv: Inställningar

en: Activate numlock
sv: Aktivera numlock

en: Please install numlockx to use this option.
sv: Vänligen installera numlockx för att använda detta alternativ.

en: Activate numlock in the login window.
sv: Aktivera numlock i inloggningsfönstret.

en: Auto
sv: Automatisk

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Avaktivera

en: HiDPI support
sv: HiDPI stöd

en: Support for high pixel density and Retina displays.
sv: Stöd för hög pixeldensitet och Retinaskärmar.

en: Monitor
sv: Skärm

en: Choose which monitor should display the login window, or select 'Auto' if you want it to follow the mouse.
sv: Välj vilken skärm som skall visa inloggningsfönstret, eller välj 'Auto' om du vill kunna välja med musen.

en: Panel indicators
sv: Panelindikatorer

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Show the computer hostname in the panel.
sv: Visa datorns värdnamn i panelen.

en: Accessibility options
sv: Tillgänglighetsalternativ

en: Show accessibility options in the panel.
sv: Visa tillgänglighetsalternativ i panelen.

en: On-screen keyboard layout
sv: Upplägg för tangentbord på skärmen

en: Battery power
sv: Batterinivå

en: On laptops, show the battery power in the panel.
sv: Visa batterinivån i panelen på bärbara datorer.

en: Keyboard layout
sv: Tangentbordsupplägg

en: Show the keyboard layout in the panel.
sv: Visa tangentbordsupplägget i panelen.

en: Quit menu
sv: Avslutningsmeny

en: Show the quit menu in the panel.
sv: Visa avslutningsmenyn i panelen.

en: Clock
sv: Klocka

en: Show a clock in the panel.
sv: Visa en klocka i panelen.

en: Clock format
sv: Datumformat

en: See https://www.foragoodstrftime.com for more information on formatting.
sv: Se https://www.foragoodstrftime.com för mer information om datumformat.

en: Choose an Image File
sv: Välj en Bildfil

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Open
sv: _Öppna

en: Image files
sv: Bildfiler

en: Configure the login window
sv: Konfigurera inloggningsfönstret
