linuxmint - en to tr translation catalogue (68 entries)

en: Login Window
tr: Giriş Ekranı

en: Quit
tr: Kapat

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Background
tr: Arkaplan

en: Note: Don't select a background from your home directory if it's encrypted or if its permissions are restricted.
tr: Not: Şifrelenmiş veya izinleri kısıtlı ev dizininizden bir arkaplan seçmeyin.

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Stretch background across multiple monitors
tr: Arkaplanı çoklu ekranlara yay

en: Draw user backgrounds
tr: Kullanıcı arkaplanını göster

en: When a user is selected, show that user's background.
tr: Bir kullanıcı seçildiğinde, kullanıcının arkaplan resmini gösterir.

en: Draw a grid
tr: Izgara göster

en: Draw a grid of white dots on top of the background.
tr: Arkaplan üstüne beyaz noktalı ızgara çiz.

en: Themes
tr: Temalar

en: GTK theme
tr: GTK teması

en: Icon theme
tr: Simge teması

en: Mouse pointer
tr: Fare imleci

en: Mouse pointer size
tr: Fare imleç boyutu

en: Optional pictures
tr: İsteğe bağlı resimler

en: Other monitors
tr: Diğer ekranlar

en: If you have multiple monitors, the user list is placed on the active one, and this picture on the others.
tr: Eğer birden fazla ekrana sahipseniz, kullanıcı listesi etkin olana yerleştirilir, bu resim diğer ekrana yerleştirilir.

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Select a picture to show on the bottom left of the login window.
tr: Giriş penceresinin sol alt köşesinde gösterilecek bir resim seçin.

en: Users
tr: Kullanıcılar

en: User list
tr: Kullanıcı listesi

en: Allow manual login
tr: Elle girişe izin ver

en: Add an option in the login window to enter a username.
tr: Giriş ekranında bir kullanıcı adı girmek için seçenek ekle.

en: Hide the user list
tr: Kullanıcı listesini gizle

en: Hide the list of users in the login window.
tr: Giriş penceresinde kullanıcı listesini gizler.

en: Guest sessions
tr: Konuk oturumları

en: Allow guest sessions
tr: Konuk oturumuna izin ver

en: Allow guests to use the computer without a password. A temporary guest account is created automatically when they log in.
tr: Konukların bilgisayarı parola olmadan kullanmasına izin ver. Geçici bir konuk hesabı oturum açıldığında otomatik olarak oluşturulur.

en: Automatic login
tr: Otomatik giriş

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Warning: Automatic login will fail if the user's home directory is encrypted.
tr: Uyarı: Eğer kullanıcı ev dizini şifreliyse otomatik giriş başarısız olur.

en: Delay before connection (in seconds)
tr: Bağlantı öncesinde gecikme (saniye olarak)

en: If this option is set the login screen will be shown for this many seconds before the automatic login occurs. Any user activity will cancel the countdown.
tr: Bu seçenek ayarlanmışsa, otomatik giriş yapılmadan önce giriş ekranı birkaç saniye boyunca gösterilir. Herhangi bir kullanıcı etkinliği geri sayımı iptal eder.

en: These settings require a computer reboot to take effect.
tr: Bu ayarların etkili olması için bilgisayarın yeniden başlatılması gerekir.

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Activate numlock
tr: Tuş kilidi etkin

en: Please install numlockx to use this option.
tr: Bu seçeneği kullanmak için lütfen numlockx paketini yükleyin.

en: Activate numlock in the login window.
tr: Giriş penceresinde tuş kilidini ekinleştir.

en: Auto
tr: Otomatik

en: Enable
tr: Etkin

en: Disable
tr: Pasif

en: HiDPI support
tr: HiDPI desteği

en: Support for high pixel density and Retina displays.
tr: Yüksek piksel yoğunluğu ve Retina ekranlar için destek.

en: Monitor
tr: Ekran

en: Choose which monitor should display the login window, or select 'Auto' if you want it to follow the mouse.
tr: Giriş penceresinin hangi ekranda görüneceğini seçiniz, ya da "Otomatik" seçeneğini ile farenin olduğu ekranda görünmesini sağlarsınız.

en: Panel indicators
tr: Panel uygulamacıkları

en: Hostname
tr: Makine adı

en: Show the computer hostname in the panel.
tr: Panelde bilgisayar makine adını göster.

en: Accessibility options
tr: Erişebilirlik seçenekleri

en: Show accessibility options in the panel.
tr: Panelde erişebilirlik seçeneklerini göster.

en: On-screen keyboard layout
tr: Ekran klavyesi klavye düzeni

en: Battery power
tr: Pil gücü

en: On laptops, show the battery power in the panel.
tr: Dizüstü bilgisayarlarda, panelde pil gücü göster.

en: Keyboard layout
tr: Klavye düzeni

en: Show the keyboard layout in the panel.
tr: Panelde klavye düzenini göster.

en: Quit menu
tr: Çıkış menüsü

en: Show the quit menu in the panel.
tr: Panelde çıkış menüsü göster.

en: Clock
tr: Saat

en: Show a clock in the panel.
tr: Panelde bir saat göster.

en: Clock format
tr: Saat biçimi

en: See https://www.foragoodstrftime.com for more information on formatting.
tr: Biçimlendirme hakkında daha fazla bilgi için https://www.foragoodstrftime.com adresine gözatın.

en: Choose an Image File
tr: Bir Resim Dosyası Seç

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Open
tr: _Aç

en: Image files
tr: Resim dosyaları

en: Configure the login window
tr: Giriş ekranını yapılandır
