gnome-games master - en to be translation catalogue (26 entries)

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); restarts current level
en: _Restart
be: _Перазапусціць

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); show application help
en: _Help
be: _Даведка

note: Translators: entry of the window menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); open About dialog
en: _About Lights Off
be: _Аб праграме

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to the first level; goes with "_Previous puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _First puzzle
be: П_ершая галаваломка

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to previous level; goes with "_First puzzle" and "Ne_xt puzzle"
en: _Previous puzzle
be: _Папярэдняя галаваломка

note: Translators: entry of the "Change Puzzle" menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); switch to next level; goes with "_First puzzle" and "_Previous puzzle"
en: Ne_xt puzzle
be: _Наступная галаваломка

note: Translators: label of a button, in the headerbar (with a mnemonic that appears when pressing Alt); pops up a menu for going previous/next level
en: _Change Puzzle
be: _Змяніць галаваломку

note: Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Lights Off
be: Гасі святло

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Turn off all the lights
be: Гульня з выключэннем ліхтарыкаў

en: Lights Off is a collection of light switch puzzles. Clicking on a light toggles it either on or off, but also toggles all the surrounding lights, too. Your objective is simple: turn off all the lights!
be: Гасі святло гэта збор галаваломак з пераключэннем святла. Націскайце на агні, каб пагасіць або запаліць іх, але разам з імі пераключаюцца і суседнія агні. Задача простая – пагасіць уск агні!

en: Players who delight in turning off lights will enjoy the huge number of levels.
be: Аматары гасіць святло ўзрадуюцца ад вялікай колькасці ўзроўняў.

en: The Lightsoff Team
be: Каманда Lightsoff

note: Translators: Search terms to find this application. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: game;logic;board;tiles;adjacent;puzzle;
be: настольная;лагічная;гульня;логіка;галаваломка;сумежныя;суседнія;клеткі;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The current level
be: Бягучы ўзровень

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/level'
en: The users’s most recent level.
be: Апошні ўзровень карыстальніка.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the window
be: Шырыня акна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
be: Шырыня галоўнага акна ў пікселях.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the window
be: Вышыня акна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
be: Вышыня галоўнага акна ў пікселях.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
be: Уключыць рэжым разгорнутага акна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/LightsOff/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
be: Калі «true», асноўнае акно праграмы запускаецца разгорнутым на ўсю працоўную прастору.

note: Translators: command-line option description, see 'lightsoff --help'
en: Display version number
be: Паказаць нумар версіі

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'lightsoff unparsed'
en: Failed to parse command-line arguments.
be: Не ўдалося прааналізаваць аргументы загаднага радка.

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
be: Старонка на GNOME wiki

note: Translators: short game explanation, displayed as an in-app notification when game is launched on level 1
en: Turn off all the lights!
be: Пагасіце ўсе агні!

note: Translators: the title of the window, %d is the level number
en: Puzzle %d
be: Галаваломка %d
